carnaval Hatsj iekiedeeee! 20 21 23 9 0 PZC donderdag 19 februari 1998 illustratie Cor de Jonge ^3 Carnaval is een ïeest zo oud als de mensheid zelve. De oude Egyptenaren kenden het festijn onder de naam 'cherubs', de Babyloniërs vierden hun Zagmukfeest, de Grieken noemden het het Anthesteria- feest en de Romeinen eerden op uitbundige wijze Bacchus en Saturnus. De geschiedenis bulkt van de nieuwjaars, lente-en herrijzingsfeesten die op één of andere manier overeenkomsten vertonen met het hedendaagse volksfestijn, waarmee het eind van de winter wordt herdacht. De term 'carnlevale' (Vaarwel vlees) werd voor het eerst opgetekend in het Italiaanse Subiaco in 965. De term werd gebruikt in relatie tot het opmaken van de vleesvoorraden voor de vastentijd. Historici betwijfelen echter of de Italiaanse woorden daadwerkelijk iets te maken hebben met de huidige festiviteiten, simpelweg, omdat in de Middeleeuwen vlees nu niet bepaald een alledaags gerecht was voor de gewone mensen. Taalkundigen gaan er dan ook van uit dat de naamgeving is afgeleid van carrus navlis (scheepswagen), dat weer terugslaat op de praalwagens die ook in vroeger tijden door de Romeinen en Grieken werden ingezet bij lente-en herrijzingsfestiviteiten. De kerkvorsten in de vroege en late Middeleeuwen wisten niet precies hoe ze met de lentefeesten om moesten gaan. Bonifatius - dezelfde die bij Dokkum werd vermoord - schreef de Paus in zijn tijd met het verzoek de februari-nten te mogen verbieden of liever uit te roeien. Pogingen daartoe mislukten zowat overal, waarna de katholieke kerk een andere strategie koos en het volksgebruik probeerde te integreren in de kerkelijke kalender. Carnaval werd de voorbode van de 40 dagen lange vastentijd voor Pasen, die bij de Synode van Benevento in 1091 werd vastgesteld. Later raakte dientengevolge ook de term 'vastenavond' in zwang. De katholieke kerk gedoogde tot in de zestiende eeuw carnaval dat in Italië, Frankrijk en delen van Duitsland uitbundig gevierd werd. De protestanten moesten al helemaal niets van het volksfeest hebben. Als gevolg van de Reformatie wijzigde ook de houding van de katholieke kerk, die het volk gebood weer te bidden en boete te doen. Pas in de negentiende eeuw werden in de Nederlanden weer wat carnavaleske activiteiten op touw gezet. In Limburg werden halverwege de vorige eeuw de eerste carnavalsverenigingen opgericht, Den Bosch volgde in 1882 en pas begin deze eeuw volgde de rest van het katholieke volksdeel. Carnaval stelde in Zeeland in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog vrijwel niets voor. In Sas van Gent waagde men nog wel gemaskerd rond té lopen in de dagen voor de vasten, maar vanaf de kansel werd daartegen geageerd. Ook in Hulst - waar de Charleston niet eens gedanst mocht worden van de geestelijken - moest carnaval nog geboren worden. Eerste Het eerste carnavalscomité werd in 1956 opgericht in Sas van Gent door een groepje feestgangers dat tot dan toe een paar keer in Brabant de lucht van lol en jolijt had opgesnoven. Een jaar later ging de eerste optocht door de Sasse straten, de eerste in onze contreien. De Sassenaren zetten de toon en in de loop van de jaren zestig nam het georganiseerde volksfeest ook in Zeeland, zeker bezuiden de Westerschelde, een vlucht om tien jaar later een hoogtepunt te bereiken. De laatste twee decennia is het aantal camavalvierders fors afgenomen. Ook gingen in verschillende dorpen - met name in West-Zeeuws-Vlaanderen - Verenigingen en Raden van Elf teloor. Niet iedereen staat tegenwoordig te trappelen van ongeduld om vier dagen achtereen te hossen en te huppelen. Daar staat tegenover dat carnavaleske activiteiten, zoals de buutreednersavonden in Hulst, nog steeds mogen rekenen op een toename van de belangstelling. Hetzelfde gaat op voor de grote optochten in Hulst, Kloosterzande en Sas van Gent. Conny van Gremberghe Programma carnaval 1998 Vastenavond legt Bergse /J7i ziel bloot Twee gezichten van Goese carnaval Feestende enclave op Tholen Vogelwaardse bouwgroep jubileert Hoofdbrekens voor Sasse optocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19