Bijpraten tijdens de weekmarkt Gastvrijheid kaasmakerij beloond Stuurgroep vraagt minister om extra geld Oosterschelde Zeeuwse inbreng op Poolse Contacta zeeland donderdag 19 februari 1998 17 Cor en Anco van Schaik uit Yerseke winnaar van Boerenerf-Goed Prijs in detail ondernemend zeeland agenda Gedeputeerde wil natuurschoon voor duikers aanleggen door Richard Hoving MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oos terschelde geeft de strijd om ex tra geld voor het toekomstig na tionaal park Oosterschelde nog niet op. In een'laatste poging om de bijdrage van het Rijk voor in richting en beheer van de zee arm te verhogen, wendt de stuurgroep zich rechtstreeks tot de minister van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. De aanwijzing van de Ooster schelde tot nationaal park stelt vooi*waarden op het gebied van beheer, toezicht, voorlichting, educatie, onderzoek en exploi tatie van bezoekerscentra. De Voorlopige Commissie Natio nale Parken (VCNP) adviseerde minister J. van Aartsen onlangs hiervoor eenmalig een bedrag van 1,2 miljoen gulden uit te ti'ekken. Als jaarlijkse bijdrage voor het nationaal park Ooster schelde stelde de VCNP 570.000 gulden voor. Geen gehoor De aangegeven vergoeding is te laag in de ogen van de Stuur groep Oosterschelde. Het dage lijks bestuur liet dat vorig jaar zomer al weten toen het voorlo pige advies van de VCNP ver scheen. Het verzoek om meer geld vond geen gehoor. Volgens gedeputeerde G. de Kok (PvdA natuurbeheer), voorzitter van het dagelijks bestuur, heeft de VCNP onvoldoende oog gehad voor de waarde van de zeearm. ,,Het bijzondere karakter en de uitzonderlijke positie die de Oosterschelde tussen de andere nationale parken inneemt vra gen om extra geld." De stuur groep wil de eenmalige bijdrage verhoogt zien tot 1,7 miljoen gulden. De jaarlijkse vergoe ding moet bijna verdubbeld worden tot ongeveer 1 miljoen gulden. Budget Het dagelijks bestuur van de stuurgroep legt zich niet neer bij het advies van de VCNP. De ko mende weken klopt het bestuur aan bij de minister van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij met het verzoek om extra geld. De Kok: „De VCNP heeft geen kans gezien om ons meer geld toe te bedelen binnen het totaal budget voor de nationale par ken in Nederland. We gaan nu maar eens aan de minister zelf vragen of hij geen kans ziet om het budget te verhogen." De vraag wat er terecht komt van de Oosterschelde als nationaal park zonder een hogere bijdrage van het Rijk laat De Kok onbe antwoord. „Plet is te vroeg om daar nu al op vooruit te lopen." Inbrekers in Vlissingen op de vlucht VLISSINGEN - Twee onbekend gebleven jon gemannen hebben dins dagavond rond zes uur ge probeerd in te breken in een woning aan de Vrij burgstraat in Vlissingen. De mannen belden aan en toen er niet werd gerea geerd, vernielden zij een ruit. Daarop werden zij ontdekt. De mannen gin gen er toen vandoor. Van de daders is niets meer be kend dat dat zij ongeveer twintig jaar oud zijn en een donkere huidskleur hebben. Ook in Middelburg is dinsdagavond een onge veer 18-jarige man be trapt toen hij probeerde spullen te stelen uit een garage aan de Vlissingse- straat. Toen de jongeman werd betrapt, ging hij er vandoor. De man heeft kort blond steil haar en droeg een donkerkleurige jas en een kakikleurige broek. In twee andere woningen in Middelburg is gister avond wel met succes in gebroken. Uit een woning aan de Seisweg verdwe nen sieraden, geld en bankbescheiden. Aan de Granaat werden uit een woning een jack en enkele sleutels gestolen. Gisteren werd bovendien bekend dat tussen 14 en 17 febru ari uit een woning aan de Nassaulaan afspeelappa ratuur ter waarde van duizend gulden is gesto len. De 'club van zeventien' tijdens de viering van het tienjarig bestaan in 1968. geen notulen. Sterker nog: er is geen bestuur. Toch zijn ze er telkens weer. Op donderdagmiddag. Van een tot twee. En er moet al heel wat gebeuren wil de bijeenkomst nog vijf minuten langer worden voortgezet. Want dat hoort tot de stilzwijgende afspraken: tijdis tijd. Het enige wat tegenzat was dat het ge zelschap in de loop van de j aren enkele keren heeft moeten verkassen. Inmid dels zijn ze de halve Markt rond ge weest. Eerst zetten ze stevige bomen op in het Nederlands Koffiehuis, later vonden de gesprekken plaats in eta blissement Suisse, daarna werd het De Eendracht en nu zien de leden el kaar op donderdag in een bovenzaal van De Huifkar. Gillis de Jager (74) uit Vrouwenpolder jubileert mee met de 'club van zeven tien'. Hij is vanaf het begin lid van de op initiatief van provinciaal voedsel- commissaris ir. J. D. Dorst opgerichte club en bekent een grote fan van het gezelschap te zijn. Het betreft hier een representant van een agrarische be drijfstak die kenmerkend is voor Wal cheren: De Jager heeft een gemengd bedrijf. Hij is inmiddels niet meer praktiserend, maar bekijkt vanaf de oude locatie het werk meer op af- foto archief PZC stand. De Jager bracht zijnbestuuxdij- ke kennis en achtergrond mee uit de gezondheidsdienst voor dieren, de zuivelsector en het bankwezen. In de beginjaren, weet Gillis, leverden de ontwikkelingen in de landbouw meer dan voldoende stof tot gesprek voor de discussieclub. Met zaken als de mechanisatie en nieuwe rassen was een uurtje zo gevuld. In de eerste tijd was het allemaal nogal technisch, la ter zijn de onderwerpen wat algeme ner geworden. De bijeenkomsten wa ren juist daarom altijd zo interessant omdat menig lid iets over een eigen specialisme kon vertellen. „Zo had den we er iemand bij die expert was in het telen van zaaizaad. En een ander had weer erg veel verstand van paar den. Zo stak je toch telkens weer wat op." Trouw Wanneer er leden terugtraden of door overlijden aan het gezelschap ontvie len, werd er vanuit de club naar een waardige opvolger gezocht. Daarbij werd niet streng geballoteerd. Het enige wat telde was dat het nieuw toe tredende lid de intentie moest hebben zo trouw mogelijk de bijeenkomsten te bezoeken. „Want anders verwatert het." Het behoorde van meet af aan tot de ongeschreven regels dat in de discus sies onderwerpen als kerk en politiek buiten beschouwing zouden worden gelaten. De club van zeventien is daar later, wat de politiek betreft, schoor voetend op teruggekomen. „Als het over beleidskwesties gaat kun je de politiek soms niet buitenslui tenMaar dan moeten we niet aan partijpolitiek gaan doen." Hechte band In de loop van de jaren is er in de club een hechte band ontstaan. De Jager: „De sfeer is zo goed, dat we elkaar be hoorlijk de waarheid kunnen zeggen, zonder dat er sprake is van kwetsen. Maar je mag elkaar best eens een vlieg afvangen." Hoewel de discussie een serieuze aangelegenheid is wil dat nog niet zeggen dat er geen ruimte is voor een luchtige toon. Er is voldoende aanleiding tot vrolijkheid, „We heb ben er iemand bij die soms zulke droge zetten kan doen dat we allemaal in een rollach liggen." Veertig jaren volharden in het bijeen houden van een op los zand gebouwd clubje - er zijn wel mindere omstan digheden denkbaar om een feestje te bouwen. Daar zijn ook de vrouwen bij uitgenodigd. Kunnen ze eindelijk eens met eigen ogen vaststellen met welke personen hun echtgenoten alle weken een afspraakje hebben. Ooit is het onderwerp aan de orde gesteld of er ook vrouwen tot het illustere gezel schap zouden mogen toetreden. Dè kwestie leidde tot een afstemming. „Van mij mag het hoor", haast Gillis te zeggen. „Maar de gesprekken zijn vaak erg technisch. Het lijkt mij niet leuk om daar dan als vrouw bij te zit ten." Na het feest wil De Jager afnokken. Hij vindt het een goed moment om te rug te treden. „Ik ben nu nog vierkant. Ik zou het vervelend vinden wanneer ze over een jaar tegen me zouden zeg gen: ga jij maar naar huis, want we kunnen niks meer met je doen." door Jacques Cats Nu de Middelburgse Markt toch op de schop gaat zou het wel zo aar dig zijn iets te doen met het gegeven van een in onbruik geraakt bekend fe nomeen: Walcherse boeren die de don derdagse weekmarkt benutten om elkaar te treffen op de stoep bij de eta blissementen De Vriendschap en De Koophandel. Hoe vertrouwd was het beeld van daar samendrommende agrariërs die, omringd door stand werkers en omsluierd door dichte bol- knakwolken, met elkaar de stand van het gewas, de melkprijs en de opruk kende mechanisatie doornamen. Het heette dat iedere boer zijn eigen trot toirtegel had. In de loop van de jaren is dat vaste treffen naar de achtergrond verdron gen; zaken die eerder werden afge daan in de gezellig rommelige sfeer van de onder tentzeil tierende ambu lante handel, gingen via de coöpera ties lopen. Bovendien had de vermin dering van het aantal werkkrachten in de landbouw tot gevolg dat veel landbouwers vaak zo druk met hun bedrijf doende waren, dat er nauwe lijks tijd overbleef om de hand van de ploeg te halen en er op donderdag een paar uur tussenuit te knijpen. Buiten het zicht van het publiek heeft er toch een klein gezelschap boeren standgehouden. Ze komen nog steeds tijdens de weekmarkt bijeen. Niet op hun vaste tegel maar in een boven zaaltje van een café. Ze noemen zich 'de club van zeventien', een titel die vermoedelijk is overgehouden aan de eerste keer van samenkomen in 1958 en de toen geconstateerde opkomst. Gissen Op dat punt blijft het gissen. Niet al leen vanwege de omstandigheid dat het al zo lang geleden is dat de oprich ting plaats vond. Maar ook omdat dat nergens meer is op te zoeken. Het ge heugen moet de linie met het verleden leggen. Niets op papier houdt de dis cussiepartners bijeen. Geen statuten, geen huishoudelijke reglementen, door Rolf Bosboom YERSEKE - Een welkom schouderklopje, noemen ze hét zelf. Cor en Anco van Schaik uit Yerseke zijn met hun kaas makerij winnaar geworden van de Boerenerf-Goed Prijs van de Bond van Boerderij Zui- velbereiders. Het is een beves tiging van wat ze zelf eigenlijk al wisten, namelijk dat ze het boerenproduct op aanspreken de wijze weten te promoten.' Cor van Schaik: „De prijs is voor ons ook een beloning van alle energie die wij erin steken om ervoor te zorgen dat alles op ons bedrijf pico bello is." De wortels van de Van Schaiks liggen in Woerden, waar ze ja renlang een gemengd bedrijf Café La Chouette in de Zee straat in Axel beleeft vandaag de heropening na een ingrij pende verbouwing. Het café, waar Fons Wilson nu tien jaar patroon van is, heeft de oude toog en toebehoren, die er vol gens de eigenaar zo'n dertig jaar in stonden, verruild voor een moderne inrichting. Wil son omschrijft La Chouette- nieuwe-stijlals 'warmmodern' met veel hout en steen. Janse Goedendorp schilders bedrijf te Goes houdt vandaag en morgen open dag tussen 13.00 en 17.15 uur. Het bedrijf presenteert onder meer de overkapte steiger van HDV Steigerbouw in Vlissingen. Vedior uitzendbureau heeft een nieuwe vestiging aan de Oude Haven in Zierikzee. Ve dior biedt naast uitzending van tijdelijke werkkrachten dien sten aan als werving en selectie van personeel, detachering en herplaatsing van werknemers. Vedior heeft nu meer dan 170 vestigingen in het land. De Harlekino Kinderkle dingwinkel en de stoffenwin- kel van Addie de Jonge hebben in Goes van plaats gewisseld: de kinderkledingzaak is in het ruimere stofl'enwinkelpand aan de overkant van het Schut tershof getrokken; de stoffen- winkel zit nu in het kleinere pand van de kinderboetiek. Karwei bouwmaterialenhan- del aan de Waldammeweg in Middelburg heeft een verf- mengmachine geïnstalleerd. hadden. Toen daar als gevolg van uitbreidingsplannen van de gemeente een einde aan kwam, besloten ze in Zeeland hun geluk te beproeven. In de Pieterspolder bij Yerseke, aan de rand van de Oosterschelde, bouwden ze geheel volgens ei gen wensen en afgestemd op de gebruikt is afkomstig van de koeien en de wei die overblijft na de kaasproductie is weer hoogwaardige voeding voor de varkens. Elke week worden en kele honderden kilo's kaas ge maakt. Het overgrote deel gaat naar de groothandel in Gouda; de rest wordt verkocht in het laatste milieu-eisen een nieuw bedrijf, met koeien, varkens, wat akkerbouw en een kaas makerij Met een drukbezochte open dag werd de nieuwbouw in oktober 1994 ingewijd. De kaasproductie is een onlos makelijk onderdeel van het be drijf. De melk die ervoor wordt De machine heeft ruim 20.000 kleurnuances ter beschikking. Naar gelang wens of voor- beeldkleur worden hoogglans en zijdeglansverf, dekkende buitenbeits, muurverf en structuurverf gemengd. De Kamer van Koophandel Zeeland heeft een nieuwe bro chure voor exporteurs: 'Grens verleggend ondernemen'. Daarin staat wat de Kamer kan bieden in exportadvies, zoals inzicht in buitenlandse regel geving, adressen van buiten landse bedrijven, marktgege vens, subsidies, seminars en handelsmissies. Restaurant Valentijn aan de Nieuwendijk in Vlissingen houdt donderdag 19 maart een vegetarische avond waarbij kok Pedro Ventevogel enkel ge bruikt maakt van ingrediënten uit het assortiment van Na- tuurvoeding Bellamy aan het Bellamypark. Zondag 15 maart laat Ventevogel eentwee weken durend kreeftenfestival van start gaan in zijn zaak met onbeperkt kreeft eten. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. winkeltje aan huis, dat elke vrijdagmiddag en zaterdag is geopend. Regelmatig zijn er ook rondleiding voor groepen, zoals scholieren. Met de actie Boerenerf-Goed wil de Bond van Boerderij Zui- velbereiders de aandacht ves tigen op het aanzien van het boerenerf, dat het visitekaartje van de veehouderij en de boe renkaasmakers zou moeten zijn. Rommel op het erf, bij voorbeeld, doet daar afbreuk aan. Zuivelbereiders met ver koop aan huis konden meedoen door foto's vanhun bedrijf in te sturen, vergezeld van een lijstje van tien klanten die hun oor deel konden geven. Verder brachten leden van de jury tweemaal aangekondigd en zonder zich bekend te maken een bezoek aan de deelnemers. De jury koos unaniem het be drijf in de Pieterspolder als winnaar van deze landelijke wedstrijd. „De absolute num mer een", aldus een van de juryleden die incognito een be zoek brachten. De enige min puntjes waren dat op het erf een hond los rondloopt en dat De absolute nummer een, zo kwalificeerde de jury de kaasmakerij van Cor en Anco van Schaik uit Yerseke. foto Dirk-Jan Gjeltema een fietsenrek ontbreekt. De prijs; die woensdag 4 maart wordt uitgereikt, bestaat uit een pakket promotiemateriaal en een plaquette voor aan de muur. Verantwoord Voor de Van Schaiks is de prijs ook een teken dat ze op de goe de wegzijn. „Deprijsisookbe- doeld om te laten zien dat ex- een grote groep boeren is die vex-antwoord bezig zijn", zegt Anco van Schaik. „Wij werken net als een ambachtelijke sla ger of wax-me bakker aan een natuux-lijk product en daar ben je van begin tot eind verant woordelijk voor. Daarom is het ook belangrijk goede voorlich ting te geven, door bijvoor beeld erbij te vertellen dat je de kaas in de winter niet in de koelkast moet bewaren. Vele klanten uit alle omliggen de dorpen weten de kaasboer derij te vinden en waax-dex-en de gastvrijheid en pex-soonlijke aandacht. Anco van Schaik: „We willen er met een gezellig praatje voor zorgen dat mensen hier voor hun plezier komen. Voor de klanten is het een sooxt vxtjetijdsbesteding, funshop- pen in de polder, en dat schept een goede band. Als het druk is gaan ze ook met elkaar kletsen en buiten op het bankj e zitten. doorClaudia Sondervan MIDDELBURG - Zeeuwse bedrijven die interesse hebben in zakendoen met de re gio rond Glogov in Polen worden uitgeno digd om deel te nemen aan de lokale versie van Contacta daar. P. M. Hoondert van de stichting Stedenband Middelburg-Glogov werft een Zeeuwse vertegenwoordiging voor de regionale algemene bedrijven- beurs die daar plaatsvindt op 29 en 30 mei. De beurs is niet echt regionaal, aangezien ook Zweedse en Duitse bedx-ijven er zich volgens Hoondex't presenteren. Hoondex-t ziet vooral belang in deelname vanuit de financiële dienstverlening, de sector waarin hij zelf ook actief is. Met name op dat gebied hebben Poolse ondernemingen en instellingen nog veel ondersteuning no dig, meent hij. Maar ook in producerende, distribuerende en transporterende Zeeuwse ondernemingen heeft Hoondert interesse. De gemeente Middelburg is via de stich ting betrokken bij diverse projecten om de economie in de Poolse zusterstad op te krikken. Een voox-beeld is de herbouw van de binnenstad van Glogov, waar de brok stukken van de Russische bombardemen ten uit 1944 tot vijf jaar geleden nog onge stoord waren blijven liggen. Via de stichting leent Glogov nu architectuux- en stedenbouwkennis in van de Zeeuwse hoofdstad, die immex-s ruime ex-varing heeft met stadshei-bouw. Exvaring uit het verleden wil Hoondert ook gaan toepassen op problemen die hij voorziet in de heex-sende industrie in dat gebied, de kopermijnindustrie. „Ik voorzie dat het die industrie net zo vergaat als de mijnbouw in Limburg. In het regionale bedrijfsleven rond Glogov zijn nog weinig bedrijven te vinden die weg weten met de Europese han delsethiek, stelt Hoondex-t. Daar wordt middels bijscholingssociëteiten voor jon ge ondernemers aan gewerkt. Zoals Vlissingen haar zustex-stad Tagan rog in 1997 meenam naar de Zeeuwse be- dx-ijvenbeurs Contacta, zo kan de jumela- gestad van Middelburg heel wel een entree maken in de Goese Zeelandhallen, meent Hoondert „Ik ga daar zeker mee aan het wex-k." EVENEMENTEN GOES - Prins van Oranje, 20 uur: Sisters, Nederlandse vocal group met een try- out van hun theatershow 'Sistermania'; KRABBENDIJKE - Dorpshuis, 19 uur: Le zing met lichtbeelden over 'vogels in het Russische poolgebied' door Ko de Korte; MIDDELBURG - Stadsschouwburg, 20 uur: De Rotterdamse Dansgroep brengt 'Grace', een avondvullend ballet van Ton Simons op muziek van Mozart; TERNEUZEN - Porgy Bess, 20.15 uur: Lezing door Hans Goedkoop over het werk van Herman Heijermans; BERGEN OP ZOOM - Roxy, 19.30 uur:Ti tanic; 20 uur: Devil's Advocate; Cinemactueel, 19.30 uur: Flubber (ori gin.); 20 uur: Titanic en Sneak preview; 21 uur: G.I.Jane; GOES - Grand, 19.30 uur: Titanic; 't Beest, 20.30 uur: Career Girls; HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: The Postman, Titanic, As good as it gets, Seven years in Tibet, G.I. Jane en Event Horizon; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: The Full Monty; VLISSINGEN-Alhambra, 19 uur: Titanic; 20 uur: Seven years in Tibet, As good as it gets en G.I. Jane; TENTOONSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 14- 17 uur: Josef van Ruyssevelt, een schil dersleven (t/m 31/5); BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaerscho- le, 13.30-16.30 uur: Henk A. Backer, foto collages en fotocomposities (t/m 28/2); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-17.30 en 19-21 uur: Simons Woudwijk, schilderij en (t/m 8/3); GOES - Stadskantoor, 9-17 uur: Georg Riel (schilderijen) en Ahmad Vahidi (hout-panelen) t/m 3/4; 'De Keuze van de Politiek' (t/m 4/3);Galerie Van den Berge, 13-17 uur: Ton van Kints, recente werken (t/m 7/3); GRIJPSKERKE- Boerderijgalerie De Os- seberg, 14-17 uur: Werken vijf kunste naars (o.a. beelden en tekeningen) t/m 28/2); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30- 12.30 en 17-20 uur: Jack Smolders, zeef drukken en beschilderde houten sculptu ren (t/m 19/2); KAPELLE - Gemeentehuis, 8.30-12 en 13- 16 uur: Kees Wisse, aquarellen, olieverf en beelden (t/m 20/2), Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Banana- mania' (t/m 27/3); MIDDELBURG - Zpeuws Museum, 11-17 uur: 'Nehalennia 350 jaar'(t/m 1/3); 'Sau- dara', portretten en (levens)verhalen van oudere Molukkers (t/m 1/3); Zeeuwse Bibliotheek, 10-21 uur: Beatrix in Zeeland, foto's (t/m 28/2); Tien Hees termans, De Groene Muze (t/m 7/3); 'Ik heb nog nooit één snipper papier vernie tigd' (t/m 11/4); De Vleeshal, 13-17 uur: 'Space Invader', werk van Lara Schnitger(t/m 21/2); Metro S/ Kuiperspoort, 13-17 uur: Werk Martina Florians (t/m 28/2); Galerie T, 11-16 uur: Marijke Ardon (schilderijen), Loek den Hollander (beel den) e.a. t/m 28/3); GHL-galerie, 13-17 uur: Stijn Kriele, in stallatie (t/m 22/2); Galerie Icon, 10-12 en 14-16 uur: Anneke van der Feer (Veerse Joffer), aquarellen en tekeningen (t/m april); Galerie 't Haentje te Paart, 14-16.30 uur: Hermine van Rooy, 'foto en druk' (t/m 15/3);OOSTKAPELLE - Toeristisch Cen trum Oranjezon, 10-16 uur: Cees Willem- sen, schilderijen in diverse technieken (t/m 30/4); Zeeuws Biologisch Museum, 12-17 uur: Naar de haaien (t/m 1/3); OOST-SOUBURG - Bibliotheek, 13.30-20 uur: Werken fotoclub De Draadontspan ner (t/m 21/2); OUDDORP - Bezoekerscentrum De Gre- velingen, 10-17 uur: Werken cursisten cursus Natuur en Fotografie (t/m 25/3); SLUIS - Raadskelder, 14-17 uur: Frits van Til, olieverf op linnen (t/m 22/2); TERNEUZEN - Bibliotheek, 10-17 uur: Ru th Kübler, foto's (t/m febr VLISSINGEN - Bellamy 19, 10-17 uur: 'The Looking Glass', Jan Zembsch, schil derijen (t/m 22/2); WOLPHAARTSDIJK Galerie De Hoekweide, 13-17 uur: Werken diverse kunstenaars (t/m 6/3); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10-12 en «.13-17 uur: Werk van 5 fotografen de ge schiedenis van de camera (t/m 28/3); HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. door Ben Jansen MIDDELBURG - Spoilduikers in Zeeland vergapen zich in de toekomst aan een kunstmatige onderwatei-wereld. Gedepu teerde J. G. van Zwieten (VVD, recreatie en toerisme) over weegt op plaatsen waar de duik sport dient te worden geconcen treerd, de onderwaterbodem te verharden, zodat zich daar kleurige zeeanemonen, sponzen en andere voor duikers aantrek kelijke soorten flora en fauna vestigen. Op die manier zijn conflicten tussen vissers en dui kers te voorkomen. Van Zwieten zei gisteren tegen de statencommissie economie dat hij blijft streven naar bun deling van de duikspoxd op een beperkt aantal locaties, Dat kan door voorzieningen als parkeei'- gelegenheid en toiletten. De voornaamste attractie voor duikex-s blijft echter de schoon heid van de ondex-watex-wereld. En dat is nu net het px-obleem, want op plekken waar voor dui kers veel onder water valt te be wonderen, is vaak ook de meeste vis te vangen. Dus heeft geenzin duikers naar plaatsen te leiden waar vissers hun vistuig niet plegen op testellen, want daar is minder te zien. Verhardingen onder water bij duikcorridors zijn mogelijk een oplossing. Van Zwieten bestreed dat hieimee een nepnatuur ontstaat. Basalt glooiingen met een grote soor- temdjkdom onder water zijn net zo goed kunstmatig, zei hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17