Zeeland Paviljoen heeft geld nodig PZC EPZ beproeft slib als brandstof Cd-rom geeft beeld van Zeeland in 1928 Verdachte smokkel cocaïne blijft voor rechtbank ontkennen Schorren gevoelig voor rijzend water zeeland 15 Toeristische presentatie duurder dan verwacht lezers schrijven donderdag 19 februari 1998 door Ben Jansen MIDDELBURG - Het Zeeland Promotie Paviljoen in het Toe ristisch Huis in Middelburg is 130.000 gulden duurder uitge vallen dan de bedoeling was. Bovendien is er in elk geval op korte termijn geen geld om deze presentatie te onderhouden en ervoor te zorgen dat ze bij de tijd blijft. Het bestuur van het Bu reau voor Toerisme Zeeland (BTZ) kaartte dit probleem gis teren aan in een gesprek met de commissie economie van de provincie. Het promotiepaviljoen ver schaft de bezoeker van het Toe ristisch Huis een indruk van wat Zeeland op het terrein van ver pozing te bieden heeft. Er is een interactieve maquette en aan dacht wordt besteed aan ac commodaties, cultuur en na tuur. Een 'driedimensionale brochure van Zeeland' is het pa viljoen ooit genoemd. Bij de plannenmakerij voor het Toe ristische Huis werd er nog van uit gegaan dat dit promotiemid del 791.000 gulden zou kosten. Nadat alle rekeningen waren ingediend, bleken de kosten 922.000 gulden te bedragen. Het verschil van 131.000 gulden wordt voor een een deel veroor zaakt door prijsstijgingen. Van een ander deel van de over schrijding moest het bestuur van het BTZ toegeven dat te veel geld is uitgegeven. De grootste bijdrage aan het Militair transport haven Vlissingen VREDEPEEL - Met tussenpo zen van twintig minuten zullen vandaag 140 militaire voertui gen en 125 aanhangers van de zogeheten Groep Geleide Wa pens De Peel uit Vredepeel naai de haven van Vlissingen rijden. Twee schepen brengen de voer tuigen morgen naar Noorwe gen, waar de groep deelneemt aan twee NAVO-oefeningen. In de omgeving van de Noorse vliegbasis Orland worden luchtverdedigingsoperaties ge oefend onder gesimuleerde oor logsomstandigheden. Aanslui tend volgt de NAVO-oefening Strong Resolve. ANP promotiepaviljoen (bijna zes ton) komt uit een subsidiepot van de Europese Unie. Ook het ministerie van Economische Zaken, de provincie en de ge meente Middelburg hebben geld verschaft. Voor de rest van de kosten zou een beroep wor den gedaan op sponsors. Vol gens voorzitter D. J. van dei- Zaag van het BTZ zijn de bij dragen uit die hoek tegengeval len. Er zijn nog gesprekken gaande met mogelijke geldver- schaffers. Het bestuur hoopt op die manier de investeringskos ten volledig te kunnen dekken. Een blijvend knelpunt is echter dat het Provinciaal Bureau voor Toerisme geen geld heeft om re paraties aan de installaties van het paviljoen uit te voeren en - wanneer daarvoor over enige tijd de behoefte blijkt - de pre sentatie te vernieuwen. De me degebruikers van het Toeris tisch Huis (de ANWB en de VW Middelburg) voelen er niets voor met het oog daarop meer huur te betalen. Oplossing Gedeputeerde J. G. van Z wieten (WD, recreatie en toerisme) meende dat op termijn een op lossing kan worden gevonden door de toekomstige huurders van ruimte in het naastgelegen Hofj e een opslag op de vierkante meter prijs te laten betalen. Het is de bedoeling dat in dit com plex activiteiten worden onder gebracht die de functie van het Toeristisch Huis versterken. Volgens Van Zwieten valt in elk geval met een aantal van deze aanstaande huurders wel over zo'n opslag te praten. Hij erken de dat in tussentijd wellicht 'een creatieve overbrugging' nood zakelijk is en liet doorscheme ren dat daarover weimet de pro vincie valt te praten. Van der Zaag greep deze ope ning met beide handen aan. Zo'n creatieve overbrugging zou naar zijn mening kunnen zijn de verlaging van de subsidie van het BTZ te vertragen. De provincie heeft besloten de sub sidie in drie jaar tijd van 1 mil joen gulden tot 700.000 gulden terug te brengen. Het BTZ be vindt zich nu in het laatste jaar van deze bezuinigingsoperatie. Van der Zaag:We zouden al een heel eind op dreef zijn als we die stap naar zeven ton nog één jaar zouden kunnen uitstellen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Amsterdam ontkende gisteren bij de rechtbank in Middelburg elke betrokkenheid bij een van de grootste cocaïne zaken in Nederland. De uit Cu racao afkomstige verdachte moet zich verantwoorden voor zijn aandeel in de smokkel van ruim drieduizend kilo cocaïne, die in de jaren '92 en '93 per schip vanuit Venezuela naar Antwerpen werd vervoerd. Een 44-jarige man uit Zaandam speelde een hoofdrol in de coca ïnesmokkel en werd eerder ver oordeeld tot vijftien jaar gevan genisstraf. Nog vier mannen, onder wie de broer van de ver dachte, werden veroordeeld tot celstraffen van acht jaar. De laatste verdachte, hij is bijna twee jaar 'zoek' geweest, werd gisteren tijdens de behandeling van zijn zaak door rechtbank president mr. B.J.R.P. Verhoe ven geconfronteerd met een aantal getuigenverklaringen die in zijn nadeel uitvielen. „Dat moet mijn broer zijn geweest. Wij lijken veel op elkaar. Er is sprake van een persoonsverwis- seling", zei hij verschillende malen. De cocaïne zat in nepsteenkool verpakt tussen een lading cokes. Bij de eerste partij., ongeveer PTT Telecom mag proef met Zeelandkaart beëindigen MIDDELBURG - De beëindi ging van de proef met de Zee landkaart is geen contractbreuk door PTT Telecom. Gedeputeer de J. G. van Zwieten (WD, re creatie en toerisme) bestreed gisteren in de statencommissie economie een suggestie van D. Eveleens (PvdA) in die richting. De Zeelandkaart is vanaf 1 mei niet meer op te laden; het tegoed 1 moet voor 1 januari worden op genomen. Volgens Van Zwieten houdt PTT Telecom zich aan de afspraken. Een vergoeding voor de medewerking aan de proef wordt dit jaar uitbetaald. De PTT betaalt de aanpassing van automaten. Van Zwieten zei dat de provincie zelfs goedkoper uit is, want door de beëindiging van de proef hoeft minder geld te worden uitgegeven. 1.100 kilo cocaïne, leidde het spoor naar Zeeuws-Vlaande- ren. Bij een inwoner uit Heikant werd augustus '92 in een loods tussen de steenkool twaalf kilo cocaïne ontdekt. Vanuit Ant werpen waren ook (drugs-)par- tijenmet containers naar ande re' plaatsen in Nederland vervoerd. Het was daarna wachten op een tweede drugs zending van 2.200 kilo verpakt tussen 1.600 ton cokes, die via de grootste drugsbaron van het Colombiaanse Cali-kartel werd geleverd. De verdachte zou be middeld hebben in het transport en de invoer van de drugs. Hij gaf gisteren toe de Zaandammer en de twee boekhouders van het accountantskantoor (veroor deeld voor het witwassen van de drugsgelden) wel te kennen, maar niet verder dan in relatie tot zijn kledingzaken op Cura cao. ,,Ik ben door mijn broer met hen in contact gekomen." Ette lijke miljoenen guldens aan contant geld en cheques zouden tijdens de voorbereidingshan delingen van de drugstranspor ten door de handen van de ver dachte zijn geglipt. „Ik heb in Amsterdam een paar keer kle ding ingekocht. Het hoogste be drag dat ik aan het accoun tantskantoor heb betaald is 12.000 gulden geweest", was zijn verweer. Zoek geraakt Zijn raadsman mr. J, B. Boone wilde negen getuigen horen, maar aan dat verzoek kon de rechtbank niet voldoen. Enke len zijn niet op te sporen. OoRvi- deobanden, die volgens Boone ontlastende verklaringen kun nen opleveren, zijn in Amerika zoek geraakt. „Dit is absurd, want ze zijn er. Hieruit blijkt het onvermogen van het Neder landse OM dat geen invloed heeft op Amerika"zei de raads man. Officier van justitie mr. J.M. Valente zag het nut van de getuigen niet in. En over de vi deobanden: „Ze zijn er niet. So what?" Het leverde gehakketak op tussen de officier en de raads man. De rechtbank had het laatste woord. Vandaag (don derdag) worden drie veroor deelden, onder wie de broer van de verdachte, als getuigen opge voerd. Eerst wordt het dossier verder doorgenomen. De man staat ook nog terecht voor ande re drugstransporten. „De waar heid moet boven komen", zei de verdachte. Daar had de recht bank niets op tegen. De kolencentrale van de EPZ. foto Lex de Meester door Ben Jansen BORSSELE - De Elektrici- teits Productiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) gaat stroom maken uit zuiverings- en papierslib. De energiepro ducent voert dit jaar in de ko lencentrale proeven idt met het bijstoken van deze soorten slib. Doel ervan is het gebruik van fossiele brandstoffen te verminderen en een zo hoog mogelijk rendement te halen uit de verbranding van slib. Om de proeven mogelijk te maken heeft het dagelijks pro vinciebestuur EPZ een ge doogvergunning verleend. Met de proefneming wil EPZ inzicht krijgen in de techni sche mogelijkheden en de ge volgen voor het milieu van de inzet van zuiverings- en papierslib in de elektriciteits productie. Er zal worden geëx perimenteerd met 5500 ton zuiveringsslib en 15.000 ton papierslib. Een belangrijke vraag bij het gebruik van deze slibsoorten is in welke mate ze moeten worden ontwaterd. Slib bevat immers veel water. Bij de opwekking van elektri citeit worden hoofdzakelijk fossiele brandstoffen benut. In de Derde Energienota 1996 is als doelstelling opgenomen dat in het jaar 2020 een bespa ringvan tienprocent op het ge bruik van fossiele brandstof fen zal zijn bereikt door de toepassing van duurzame energiebronnen. Voor de elek triciteitsproductie wordt daarbij gedacht aanhetbijsto ken van biomassa in bestaan de kolencentrales. Rendement Toepassing van zuiveringsslib uit rioolwaterzuiveringsin stallaties en papierslib in der gelijke centrales past in het af valbeleid, omdat hergebruik van deze slibsoorten niet mo gelijk is. Het bijstoken in een kolencentrale geeft een hoger energierendement dan wan neer dit slib in een gewone af valverbrandingsinstallatie wordt verwerkt. Er is geen toe name te verwachten van rest stoffen uit de kolencentrale (vliegas, bodemas en gips). De ze stoffen worden afgezet in de cementindustrie en de wegen bouw. De proef duurt tot 1 januari volgend jaar. Als de resultaten positief zijn en als EPZ besluit zuiverings- en papierslib te blijven gebruiken in de kolen centrale, moet een vergunning op grond van de Wet Milieube heer worden aangevraagd. Ook moet dan een milieu-ef fectrapport worden opgesteld. Een proef in het Sloegebied met vergassing van zuive ringsslib, dat een nóg hoger energierendement geeft, is in verband met de relatief hoge kosten beëindigd. In de kolen centrale wordt ook fosfor- ovengas van Hoechst-dochter Thermphos gestookt. Dr. Th. E. Cappenberg, leider van het Europese onderzoek naar de effecten van stijgend hoogwater in de Westerschelde, met een speciale onderzoeksbak met Engels slijkgras. foto Willem Mieras Wetenschappers brengen gevolgen verdieping Westerschelde in kaart door Harmen van der Werf YERSEKE - Tergend langzaam rijst de zeespiegel. Elk jaar met hooguit een paar millimeter, verwachten wetenschappers. Het effect van de zeespiegelrijzing op de kust en riviermondingen laat zich nauwe lijks voorspellen. „Niemand kan zoveel geduld opbrengen", zegt dr. Th. E. Cap penberg van onderzoeksinstituut NIOO in Yerseke. Dat hoeft ook niet, dankzij de verdieping van de Westerschelde. De hoogwaterstanden zullen enkele centi meters stijgen. Schorren zullen vaker overstromen. Cappenberg: „Dit is een unieke kans." Het Nederlands Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek (NIOO) heeft de kans aangegrepen voor een Europees gedragen project. Instituten uit Denemarken, Bel gië, Engeland, Frankrijk en Portugal doen mee. De Europese Unie steunt het onderzoek met vier miljoen gulden. Deel nemers dragen hetzelfde bedrag bij. Volgende maand komen zij voor het eerst bijeen in Yerseke. Zij zullen ook de loca ties bezoeken die het hart vormen van het project: de schorren bij Ritthem, Elle- woutsdijk en Waarde. In juni en septem ber/oktober keren zij terug om veldonder zoek te doen, Dit zal zich drie jaar achter elkaar herhalen. Zowel de begroeiing als het kleine leven in de schorren (micro-or ganismen) brengen zij in kaart. En de pro cessen die de samenhang tussen organis men bewerkstelligen. Afkalven De hamvraag is hoe de schorren zich ge dragen bij een stijging van het waterpeil. En hoe schorplanten zoals zeekraal en lamsoor op de extra overstromingen rea geren. Zij zijn daar erg gevoelig voor. „Het is mogelijk dat de schoxTen afkalven", stelt biochemicus Cappenberg. „Of er moet zoveel slib bezinken dat zij intact blijven of zelfs groeien." De rijzing van de zeespiegel verloopt ter gend langzaam, terwijl het waterpeil in de Westerschelde relatief snel zal stijgen. Zijn de effecten vergelijkbaar? Cappen berg: „Zelfs bij een verhoging met twee a drie centimeter-verwachten we een veran dering van de soortensamenstelling op vooral de hogere delen van het schor." De Westerschelde staat centraal in het project, maar er zal ook elders materiaal worden verzameld. Portugezen volgen de ontwikkeling van schorren in de Taag- monding. Bij het NIOO in Yerseke worden laboratoriumproeven gedaan met enkele plantensoorten zoals Engels slijkgras. In speciale onderzoeksbakken wordt met verschillende watex-peilen gewerkt. Zoals op een echt schor. De onderzoekslocaties langs de Westerschelde maken ook een vergelijking mogelijk. Bij Ritthem wordt bijna geen stijging verwacht, bij Elle- woutsdijk hooguit een paar centimeter en bij Waarde enkele centimeters. Dit komt door de trechtervorm van de Westerschel de. Kinderkamer Aan de hand van de studieresxxltaten hoopt Cappenberg aanbevelingen te kun nen doen voor het behoud van schoiren. „Niet alleen voor voedsel voor vogels en als kinderkamer voor gax-nalen en vissen. Schorren hebben ook een zuiverende wer king voor vervuild water-. En ze zijn mooi. Zonder schorren zou de Westerschelde een saai kanaal zijn." Het doen van aanbevelingen staat bij het project niet voorop. Het gaat om het ver garen van wetenschappelijke kennis, die zowel voor de Westerschelde als andex-e ri viermondingen bruikbaar is. Praktisch gericht onderzoek naar de ef fecten van de verdieping wox-dt al uitge voerd door Rijkswaterstaat, die ook de begroeiing en ontwikkeling van schorren volgt. Cappenbex'g: „Wij zullen nog con tact opnemen. Het bijt elkaar niet. En wij werken goed samen met het Rijksinsti tuut voor Kust en Zee. door Renë Schrier GOES - Een beeldend verslag over een x-eis met een Bruinisser mosselkotter naar de markt in Antwerpen om daar de schaal dieren te verkopen. Of versla gen van stakingen bij de Vlis- singse werf de Schelde in 1928. Een moord in Sluis. Waarvind je daar nog artikelen over? Als je weet wanneer dergelijke ge beurtenissen plaatsvonden zijn ze nog wel te achterhalen, maar voor hetzelfde geld verdwijnen ze in stoffige archieven. Ad Weststrate uit Veere steekt daar voor wat een deel van de Zeeuwse geschiedenis betreft een stokje voor. Vorig jaar publi ceerde hij samen met de Goese uitgevex-ij De Koperen Tuin de complete jaargang 1927 van het weekblad Ons Zeeland op cd- rom, Daarmee werd in een klap interessant fotomateriaal en teksten op een heel gemakkelij ke manier via de computer toe gankelijk. Verleidelijk Nu is jaax-gang 1928 gepubli ceerd met nog meer foto's dan op de vorige cd. Daar stonden er 950 op, deze keer 1150. Het is heel verleidelijk de foto's aan je voorbij te laten trekken en heel duidelijk een beeld van Zeeland uit die jax-ente krijgen. Daarmee worden de teksten nadrukkelijk tekoxi gedaan. Op de cd zijn na melijk ook prachtige verhalen, reportages of gewoon feitjes te vinden die net zo goed de moeite waard zijn. Bezoeken van hoogwaardig heidsbekleders aan Zeeland en wat daar in 1928 voor van stal wex-d gehaald. Om het een groep buitenlandse joux-nalisten naar de zin te maken was niets te zot. De ene volksdansgroep na het andere historische rijtuigje kwam tevoorschijn om de gas ten te pleziex-en. Maar heel aard- se zaken 'als een pluimveeten toonstelling of een zestigjarig huwelijk haalde ook destijds al de kolommen van het weekblad. En het gekke is dat zo'n bruids paar in de uitmonstering van bijna driekwart eeuw geleden er nu prachtig uitziet. Verhalen en foto's over de aan leg van de brug bij Tholen, een carnavalsoptocht uit 1928 in Sas van Gent, de opening van het nieuwe slachthuis aan de Zaagmolenstraat in Goes en de jaarlijkse paardenmarkt in Zie- rikzee, de werkverschaffing bij Oranjezon te Vrouwenpolder. Maar ook reportages die minder aan de actualiteit van die tijd gebonden zijn, zoals een fotose rie over de oesterteelt in Yerseke en vrij veel foto van de strenge winter van 1927 op 1928. Compleet Weststrate moest aanvankelijk nogal zoeken naar losse num mers van Ons Zeelandmaar inmiddels heeft hij alle jaargan gen compleet. Dat waren er ove rigens niet zo veel, want het blad heeft maar enkele jaren be staan. Het ligt in de bedoeling alles op cd-rom uit te brengen. Inclusief de uitgave van Firma Den Boer uit Middelburg die daar in 1926 aan vooraf ging. Om ook eens te laten zien hoe dat blad er vroeger uitzag en hoe de stijl, van de opmaak was, heeft Weststrate deze keer alle bladzijden van enkele complete nummers gescand. Overigens is de eerste cd-rom van 1927 nog niet echt een com mercieel succes; daarvan zijn er nu ruim driehonderd verkocht. Weststrate daarover: „Ik heb de erwaring met mijn eerste cd van oude ansichten van Zeeland, dat de belangstelling meestal vrij laat op gang komt. Ik denk dat het met de cd-roms van Ons Zeeland een beetje dezelfde kant uitgaat." Het is de bedoe ling dat de volgende jaargang in oktober in de winkels ligt. Cd-rom 'Ons Zeeland', uitgave De Koperen Tuin/Ad Weststrate. Prijs: f24,95 ISBN90 72138 SI 3. Bromscooter ontvreemd VLISSINGEN - In Vlissingen is woensdag vanaf de Dreesstraat een paarse bromscooter gesto len. De tweewieler heeft een waarde van vierduizend gulden. Het gaat om een Keymco van het type kl2. Het nummer op de verzekeringsplaat is TZV046. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Schiphol-II Meneer Vermeulens grote, 'ja zelfs volledige instemming' (PZC, Lezers schrijven, 11-2) met de vijfde baan op Schiphol, zal niemand verbazen. „De groei van het luchtverkeer maakt de aapleg van deze baan onontkoombaar", mijmert deze patriot. Een beperking tot 44 miljoen passagiers per jaar re sulteert in verlies van 65.000 ar beidsplaatsen. Een doorgroei schept op termijn 70.000 ar beidsplaatsen. Saldo 135.000. Hoewel onze poldereconomie vrijwel oververhit is, zijn die ex tra arbeidsplaatsen van Schip hol nog wel te bezetten. Veel asielzoekers zijn toe aan een de finitieve verblijfsvergunning. Werkloze Groningers, Drenten en Limburgers kunnen naar Holland gedeporteerd worden. Maar al die banen dankzij de milieuschade, wat gaan we daarmee doen? Wij hebben ge luk dat Zeeland Airport nog geen bulderbanen heeft. Maar- als je daar woont, dan móet je echt regelmatig op vakantie. Naar een mooie stille plek met wat schonere lucht. Waar bin nenkort de luchthaven ook drastisch wordt uitgebreid. Met misschien wel drie banen en veel werk voor de gelukzoekers uit die eeuwige pechlanden, die straks natuurlijk nog verder vliegen dan wij nu al doen. Zo gaat de aarde naar de maan en de mensheid overeenkotastig de voorspellingen aan vlijt ten on der. Terwijl de volksvertegen woordiging gewoon doet wat van haar verlangd wordt. Kun nen we niet beter wat korter werken en minder consumeren? Pieter Ham Wagenaar straat 18 Veere Sportief? In de PZC van 12-2 staat, dat Carla Zijlstra 'kotsmisselijk van het Duitse volkslied' wordt. Dat een dergelijke onsportieve en beledigende uitlating als slagzin op de sportpagina ver schijnt - daar word ik dan kots misselijk van! Trouwens: wie een ander zijn overwinning niet gunt, heeft zich ermee zelfs ge diskwalificeerd. Maar het valt me op, dat er in de krant vaak van die stekelige toespelingen over de oosterburen gemaakt worden. Bijvoorbeeld: toen het om de in lichtingsactie in Duitsland te gen wild kamperen is gegaan. Er worden hooggestelde mensen naartoe gestuurd, omdat de Duitsers zo gehecht aan hiërar chie zouden zijn. Het tegendeel is het geval: we zijn vanwege on ze gruwelijke geschiedenis juist achterdochtig tegenover auto riteiten. Er wordt ook gauw de straat op gegaan om voor of te gen iets te betogen: kernenérgie, vreemdelingenhaat, Amnesty International, noem maar op. (Niet alleen maar tegen speel tuinen en hondendrollen zoals in de PZC van 13-2 beklaagd wordt.) Zou de krant niet het medium bij uitstek zijn om meer begrip voor elkaar te zaaien? Vooral bij jonge mensen, die vaak vooroordelen tegenover ons Duitsers koesteren. Dat was tenminste ook al vaker in de krant te lezen. Jutta Handlogten Smidstraat 9 Westkapelle Apartheid Binnen tien dagen twee keer een demonstratie van apartheid in Nederland, Eerst vanwege een vrouw die zestig werd en dan vanwege een zoon die, hoewel jaren meerderjarig, aan zijn moeder moet vragen of hij wel buiten mag spelen. Wouter Hui- bregtsen, voorzitter van NOCNSF en ook over het paard getild, zet een en ander flink in de kijker (PZC 11-2), haalt zich woede van velen op zijn ver uit gestoken nek. Was het vroeger een volksvermaak iemand ge hangen zien worden of een be- roepsnar de toenmalige elite op de hak zien en horen nemen, nu hebben we daar de sport voor. Alles onder toverformules als 'sportiviteit-fairplay en een ge zonde geest in een gezond li chaam'. Van VVD'ers als me vrouw Terpstra en van de heer A Geesink is hun gedrag te ver wachten. In mindere mate van majoor b.d, Pfrommer. Maar- zelfs J. Marijnissen (SP) is geen reclame voor democratische ge dachten. Binnen genoemde tien dagen maakte hij het volk dui delijk dat wat hen betrof boven genoemde moeder president kon worden van de republiek Nederland. De sportredactie van de PZC onderstreept nog eens dat er in dit land aparte wetten bestaan voor yerschil- lende personen in geval van al of niet vermeende belediging en scheldkanonnade. Is het juist dat een hongerige arme uit soli dariteit met dat soort wetten geen brood wil steken in het ge loof zalig te worden in het Olympisch hiernamaals? Dat hij of zij zich twee maal bedenke. Maar of dat brood oplevert is minder zeker als bij meehuilen met de wolven, Arie BÜius Veerseiveg 101 Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15