Verlaging belasting watersport PZC PZC Je moet altijd op je qui-vive zijn Naast een waterpomp ook het evangelie Middelburgse erelid oratoriumvereniging zeeland 13 Veere volgt Goes I Schoolvoetbal Kindertoernooi tafeltennissen in Arnemuiden Jongens bekeurd na stoken vuur mensenwerk Nuis op bezoek in basiliek Hulst Spoor leidt naar dader puinstort Schoppend trio aangehouden Weg Scharendijke moet veiliger Auto aangereden in tankstation Concerten voor watersnood in Midden-Europa donderdag 19 februari 1998 door Nicole Kluijtmans KOUDEKERKE - In navolging van de gemeente Goes gaat ook de gemeente Veere de watertoe ristenbelasting aanpassen. Het college van burgemeester en wethouders wil het verblijf waarop de aanslag voor de vaste ligplaatsen in de jachthavens is gebaseerd, terugbrengen van 45 naar 24 etmalen. Hierdoor lijdt de gemeente wel een verlies aan inkomsten. Voor 1996 en 1997 loopt de gemeente 82.000 gul- I den aan belastinggeld mis. De nieuwe Verordening watertoe- ristenbelasting treedt 1 april in werking. Door een uitspraak van de Hoge Raad op 6 november 1996 is de gemeente Veere gedwongen om de verordening aan te passen. De Hoge Raad verklaarde toen de verordening van de gemeente Aalsmeer onverbindend. Niet onderbouwen De gemeente kon het verblijf dat in haar verordening werd genoemd (gesteld op 24 etma len) niet onderbouwen met daadwerkelijke ervaringscij fers. Aalsmeer had zich enkel gebaseerd op een rapport van de ANWB. En dat was volgens de rechter onvoldoende om de ta riefstelling in de gemeentelijk WESTKAPELLE - Op de voet balvelden aan de Domineeshof weg in Westkapelle vindt woensdag 8 en 15 april weer het jaarlijkse schoolvoetbaltoer- nooi van de Dorpen op Walche ren plaats. In totaal nemen achttien scho len met 68 teams aan de wed strijden deel. Op woensdag 8 april spelen de jongens. Een week later zijndemeisj es aan de beurt. ARNEMUIDEN - Voor de veer tiende keer houdt de Tafelten nisvereniging Arnemuiden het jaarlijkse scholierentoernooi voor de leerlingen van de basis scholen van Arnemuiden en Nieuw - en Sint Joosland. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273010 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl verordening op af te stemmen- Veere heeft een verblijf van 45 etmalen in de oude verordening opgenomen. Hoe dit aantal tot stand is gekomen en of dit aan tal de werkelijkheid benadert, is niet bekend. Ook hier ontbreken ervaringscijfers. Problemen De Veerse jachthaven de Arne, die bijna veertig procent van de aanslagen voor haar rekening neemt, heeft al sinds 1995 pro blemen met de tariefstelling. Zij vindt 45 etmalen veel te hoog gesteld. Om tegemoet te komen aan de bezwaren van de Arne wil het college het aantal etma len terugbrengen naar 24. Het dagelijks gemeentebestuur vreest dat de watersportvereni ging naar de rechter stapt als er geen compromis wordt bereikt en ook de verordening uiteinde lijk onverbindend zou worden verklaard. Wel verzoekt het college de jachthavenbeheerders erva ringscijfers te overleggen. Mocht het aantal van 24 etma len te laag blijken dan zal de verordening opnieuw ter dis cussie worden gesteld. Ook wil het college dit jaar nog het oude tarief van 1 gulden per etmaal handhaven. Het tarief voor 199.9 wordt gelijk getrokken met het tarief voor de toeristen belasting. Deze wordt in juni vastgesteld. Tekort Vanwege de halvering van het verblijf waarop de aanslagen zijn gebaseerd, ontstaat een te kort van 82.000 gulden op de jaarrekening van 1997. Het te kort zal worden meegenomen in een tussentijdse rapportage. De commissie algemeen bestuur en financiën bespreekt woens dag 4 maart het voorstel van het college. De vergadering die wordt gehouden in het be stuurscentrum in Koudekerke begint om 19.30 uur. Ary Lems: „Het zit in je karakter. Je stelt je altijd dienstbaar op naar de samenleving, je vindt bet leuk, het is je hobby." foto Ruben Oreel Brandweerman Ary Lems neemt afscheid door Maurits Sep de 24-uurs dienst in Vlissingen alle branden met slachtoffers brandweer binnenkwam, is die in beweging geweest. Nieuwe regels, nieuwe cursus sen, snel veranderende techni sche eisen. Overigens heb ik die overuren nooit erg gevon den. Het is geen acht-tot-vijf- baan, maar dat is juist het leu ke. Het is altijd nieuw, enerve rend. Het werk geeft ook veel voldoening. Neem die brand in de Walstraat begin j anuari van dit jaar. Die hebben we be perkt tot dat ene pand. Daar doe je het voor: een brand op adequate wijze blussen en ne- venschade en slachtoffers voorkomen." Met zijn vertrek verdwijnt de naam Lems overigens niet uit het Vlissingse korps. Zijn bei de zonen (26 en 24) zijn \uij wil liger. „Waarom? Ik heb het ze laatst toevallig nog eens ge vraagd, maar ze konden het niet echt uitleggen. Het zit in je karakter. Je stelt je altijd dienstbaar op naar de samen leving, je vindt het leuk, het is je hobby. Ik denk dat geen en kele brandweerman het kan uitleggen. Het zijn allemaal van zulke gekke malloten. VLISSINGEN - „Ik wilde geen groot af scheid. Ik hou ge wóón op met werken, dat is al les," Meer dan een informeel afscheid van zijn collega's is het dan ook niet geworden voor Ary Lems, sectiehoofd Technische Dienst, Preparatie en Repressie en plaatsvervan gend comandant van dienst vah de brandweer Vlissingen. Het past ook het beste bij hem. Lems (55) is bescheiden, al weet hij exact wat hij wil en hoe het verder moet met de Vlissingse brandweer. „De brandweerzorg gaat uit -van standaardtij den voor uit ruk en opkomst. Dat is een mooi verhaal, maai'als tegelij kertijd de kazerne wordt verplaatst,, het korps wordt uitgedund en overal verkeers remmers worden aangelegd, wordt de brandweer in haar werk belemmert® Daar staat men wel eens onvoldoende bij stil. Dat frustreert. Opgeteld bij enkele andere ontwikke lingen, zoals het opheffen van de 24-uurs dienst in Vlissingen in 1995, werkt zoiets demoti verend." „Ikwil trouwens benadruk ken dat ik niét tegeneen stads gewestelijke brandweer ben. Het i$ alleen wel belangrijk dat er een 24-uurs dienst blijft en èr daarnaast vrijwilligers- posten zijn. De brandweer nïoet 's nachts in een minuut kunnen uitrukken. De meeste branden vinden immers 's nachts plaats en niet over dag." Eerste brand Lems kan zich zijn eerste brand nog goed herinneren. „Dat was in een slagerij in de Walstraat, waar nu Gillissen zit. Het was niks bijzonders hoor, inaar het was mijn eerste brand. Ik was nog vrijwilliger. Die eerste brand blijft je altijd bij. Net als mijn eerste brand waarbij een dodelijk' slachtof fer viel. Dat was in Oost-Sou burg, in de Ritthemsestraat. Ik denk dat het 1978 was. rond carnaval in ieder geval „Als er nu een brand is met een dodelijk slachtoffer, passeren alle branden met slachtoffers in luttele seconden de revue. Dat geeft de betrekkelijkheid van het leven aan. Je moet al tijd op je qui-vive zijn. Niet dat je daar elke dag mee bezig moet zijn, maar als je pieper gaat, moet je direct alle geva ren op eèn rijtje zetten. Jonge ren doen dat wat minder. Die hebben nog die plezierige, jeugdige overmoed. Als bevel hebber moet je dat intomen. PTT Lems ging zeventien jaar gele den, na vijfjaar vrijwilliger te zijn geweest, bij de beroeps brandweer. Hij had toen al een vrouw en twee kinderen en een carrière bij de PTT. Wat de doorslag gaf om van baan te veranderen, was dat hij afwil de van de zeer onregelmatige werktij den bij de PTT en voor al van het vele reizen door Zuid-West-Nederland. „Ik kon toen niet bevroeden dat het aantal overuren bij de brandweer veel groter zou zijn dan bij de PTT. De brandweer is een turbulente wereld. Van af het moment dat ik bij de Dat gebeurt donderdag 26 februari vanaf 9.30 uur in Matchpoint '82, de zaal van de tafeltennisvereniging aan de Korenbloemlaan in Arnemui den. D e prijsuitreiking is gepland om 15.00 uur. MIDDELBURG - Drie Middel- burgse jongens zijn woensdag middag aangehouden omdat zij in een bunker langs de Toren- weg in hun woonplaats vuurtje stookten. Tegen de jongens, twee van 14 en een van 16, is proces-verbaal opgemaakt voor baldadigheid. Zij zijn doorge stuurd naar het Haltbureau voor een alternatieve straf door Josette van Velzen Sinds ik met de VUT ben, heb ik tijd genoeg. En ik doe het met liefde", zegt Cor IJsselstijn, voorzitter van de Werkgroep Dorkas Walcheren. „Maar ik hou eigenlijk helemaal niet van ver gaderen en ik moet nu wel veel om de ta fel zitten." De werkgroep Walcheren bestaat uit veertien leden, verspreid over het hele schiereiland. Hij maakt deel uit van Dorkas Hulp Nederland met het hoofdkantoor en de grote op slagloodsen voor ingezamelde kleding en goederen in An dijk. Deze week houdt de Werkgroep Walcheren een huis-aan-huiscollecte in Arnemuiden. De opbrengst daarvan is bestemd voor een kliniek en een weeshuis in Mozam bique. Dorkas Aid International, waarvan de Nederlandse organisatie onderdeel is, wil structurele en noodhulp bieden aan mensen in Oost-Europa, Midden-Oos ten en Afrika. Zij begeeft zich daarbij voornamelijk op het gebied van voed sel- en watervoorziening, kleding, huisvesting en gezondheidszorg. „En Dorkas geeft meer dan alleen maar ma teriële hulp. Ze wil een getuige zijn van de Here Jezus en de mensen in aanra king brengen met het Evangelie." Dorkas ontleent haar naam aan één van de eerste christenen, Dorkas uit Joppe. „Ze was 'overvloedig in goede werken en aalmoezen'. Ze zorgde voor voedsel en kleding, hielp de armen en was erg geliefd onder de mensen", leest Cor voor uit de kleurenbrochure van de or ganisatie. „Aalmoes, wat een woord ei genlijk, hè"vervolgt hij;,Dat klinkt zo ouderwets. Dorkas is een wijdvertakte organisatie, waar jongens en meisjes, mannen en vrouwen van allerlei komaf meehelpen, vaak wel vanuit een kerkelijke achter grond. Vanuit de filosofie dat je als christen meer nog dan anderen de nei ging en opdracht hebt de mens in nood te helpen en je medemens hef de te ge ven." Kledingdepots Vierenhalf jaar geleden is de Werk groep Walcheren begonnen, nadat ie mand van het hoofdkantoor een pre sentatie over Dorkas Hulp Nederland in de gereformeerde kerk van Veere had gehouden. Dit met de bedoeling om op Walcheren een werkgroep van de grond te krijgen. „De kracht van Dorkas ligt in het werken met meer dan 75 werk groepen, verspreid over het hele land, en de meer dan tweehonderd kleding depots die we hebben", betoogt Cor. „Met z'n dertienen zijn we hier destijds gestart, met hulp van het hoofdkantoor. De organisatie steunt ongeveer hon- Cor IJsselstein (links) in gesprek met het Dorkas-team. derd projecten over de hele wereld. Sa men hebben we gekeken wat wij als werkgroep zoal zouden willen en kun nen doen op Walcheren, hoeveel geld we vermoedelijk zouden kunnen opbren gen en welk project we dan zouden kun nen steunen. Het eerste jaar kozen we voor het inzamelen van geld voor een kraamkliniek in Albanië. Een heel dankbaar project, want iets met baby's ligt leuk en gevoelig bij de mensen." Elk jaar koos de werkgroep een ander project. Omdat de transporten over land niet in Armenië aankwamen, za melden ze geld in om een vliegtransport daarheen te bekostigen. Een jaar lang bundelden ze krachten voor de straat kinderen over de hele wereldVorig j aar waren er acties voor het boren en instal leren van waterputten in Mozambique. Dit jaar wil Dorkas Walcheren weer geld inzamelen voor Mozambique, voor een weeshuis in het plaatsje Inhaminga en een kliniek in de havenstad Beira. „Nieuw hierbij is dat we voor dit pro ject gaan samenwerken met de drie an dere Zeeuwse werkgroepen, Zeeuws- Vlaanderen, De Bevelanden en Schou wen. We hopen de actie met die regiona le coöperatie meer body te kunnen geven", aldus IJsselstijn.Volgens de voorzitter heeft de Werkgroep Walche ren redelijk veel ervaring met collecte ren. „Maar we organiseren ook een aantal andere activiteiten. We zamelen oude kleding en dekens in en sorteren alles netjes. Op Walcheren zijn er vier kledingdepots. Iedere twee maanden komt een grote vrachtwagen uit Andijk om alles op te halen. We hebben al eens een rommelmarkt gehouden. Met onze decembermarkt staan we met zelfge maakte spulletjes voor de kerk op de Lange Delft in Middelburg en op kerst markten staan we met een standje. Ver der houden we regelmatig presentaties, die meestal met een collecte worden af gesloten." Voor scholen en kinderclubs heeft Dorkas Nederland de speciale Wereldbus, waar een hele klas in kan. Van een presentator krijgen de leerlin gen dan, vaak met dia's en video, infor matie over een van de lopende projec ten. Elk jaar worden de nationale wandel en voedselactie gehouden. Tijdstip er van wordt landelijk vastgesteld, even als het begeleidend foldermateriaal. „De werkgroepen vullen die acties ver der plaatselijk in. De wandelactie bij foto Ruben Oreel voorbeeld is altijd in mei. Op Walcheren doen we dat in de vorm van een puzzel- tocht, die start vanuit Aagtekerlce/Me- liskerke. Daar hebben we met name op de scholen een grote achterban. Elk kind loopt met een sponsorlijst. Het is een hele klus om dat te organiseren, maar het levert altijd veel geld op en men vindt het heel leuk om eraan mee te doen. Dit jaar kan de tocht echter pas in september worden gehouden, omdat Aagtekerke in april ook al zoiets doet", zegt Cor een beetje teleurgesteld. Postzegels Het ophalen van oud papier levert ook een aardig bedrag op. Vrijwilligers zet ten zich hiervoor een keer per maand in Middelburg in. „En dan zou ik bijna een wel heel bijzondere activiteit verge ten", zegt IJsselstein glunderend. „Een van de leden van onze werkgroep is fer vent postzegelverzamelaar. In de lan delijke Dorkaskrant heeft hij een op roep gezet om postzegels naar hem te sturen. Hij heeft momenteel drie ver huisdozen vol. Die weekt hij allemaal voorzichtig los, sorteert ze en maakt er keurige mapjes van, die over de hele wereld verkocht worden." HULST - Staatssecretaris A Nuis brengt vrijdagmiddag vóór; hij de nieuwe studio van Omroep Zeeland opent, even een be zoek aan de Willibrordusbasiliek in Hulst. Burgemeester A Kessen en restauratiecoördinator R Hame link krijgen van tevoren in het Hulster stadhuis nog eens de> kans om hem een aanvullende subsidie voor de opknapbeurt van de basiliek te vragen. Om Nuis, die enkele jaren geleden officieel het startsein voor de restauratie gaf, van de noodzaak van een extra rijksbijdra ge te overtuigen, wordt de staatssecretaris in recordtijd door; de kerk geleid. Hij kan dan met eigen ogen zien wat er nog al- lemaal moet gebeuren. De bewindsman knabbelde de laatste; twee jaar regelmatig aan eerder (half en half) toegezegde sub sidies. OOST-SOUBURG - Een man uit Oost-Souburg is woensdag morgen bekeurd omdat hij een blok beton uit zijn tuin illegaal had gestort op een parkeerterrein aan het Koopmansvoetpad; in zijn woonplaats. De man had het blok beton met een auto; naar het parkeerterrein gesleept. De politie achterhaalde de' dader door het spoor terug naar de woning van de man te vol gen. De Oost-Souburger kreeg een boete van honderd gulden. Hij moet bovendien de kosten betalen die de gemeentereini-; ging moet maken om het blok beton op te halen. GOES - De politie in Goes heeft drie jongens aangehouden op vei'denking van openlijke geweldpleging en vandalisme. Twee verdachten, een 15-jarige Goesenaar en een 16-jarige jongen uit Kloetinge, werden dinsdag op de Vlasmarkt aange houden. Zij werden op heterdaad betrapt op het schoppen van passerende fietsers. Bovendien hadden zij even eerder een prullenbak vernield. Na verhoor van het tweetal kon woensdag de derde verdachte worden aangehouden, een 15-jarige inwoner van 's-Heer Hendrikskinderen. Die had zich dinsdag al uit de voeten ge maakt voordat de politie arriveerde. De verdachten zijn in verzekering gesteld. De slachtoffers van de mishandeling op de Vlasmarkt wordt verzocht contact op te nemen met de poli tie. SCHARENDIJKE - De dorpsraad van Scharendijke wil dat de Kapelleweg (het deel van de Boutlaan tot de Kloosterweg) bij de bebouwde kom van het dorp wordt betrokken. Dit zou betekenen dat de snelheidslimiet wordt teruggeschroefd van tachtig naar vijftig kilometer per uur. Op deze manier kan de veiligheid van fietsers op de Kapelleweg beter worden ge- waarborgd, aldus voorzitter G. A M. Cobussen van de dorps-! raad. „Op het bedrijventerrein naast deze weg zijn de laatste tijd enkele gezinnen met jonge kinderen komen te wonen. Zij komen via de Kapelleweg het dorp binnen." Het voorstel; wordt woensdag 25 februari besproken in de vergadering van de dorpsraad. Deze bijeenkomst begint 19.30 uur in de dorps huis De Putmeet. VLISSINGEN - Op de parkeerplaats van een benzinestation1 aan de Sloeweg in Vlissingen is dinsdagavond een personen auto aangereden door een andere auto. De dader is echter zonder zich bekend te maken doorgereden. Het voorval ge-; beurde rond half acht. De eigenaar van de beschadigde auto had zijn wagen even geparkeerd om iets te kopen. Toen hij te- rugkwam, was de auto over de hele flank flink beschadigd. Vermoedelijk reed de dader in een rode auto. De politie is op zoek naar getuigen. Voorzitter J. Flipse-van Bijlevelt (links) overhandigt erelid Schel-y tens bloemen. foto Ruben Oreeh door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Sinds jaar en dag maakte mevrouw T. Schel- tens de nieuwe leden van de Middelburgse Oratoriumver eniging Tot Oefening en Uit spanning vertrouwd met de par tijen van de Johannespassion. Vorig jaar november stopte ze daarmee. Na 62 jaar actief lid maatschap is ze woensdag avond gehuldigd tot ere-lid van de zangvereniging. De vroegere alt-soliste werd gis teren naar de Concert- en Ge hoorzaal gelokt met het idee dat er een ledenvergadering plaats vond. Tijdens de bijeenkomst kreeg ze uit handen van de voor zitster J. Flipse-van Bijlevelt een oorkonde en een bos bloe men. Scheltens werd gehuldigd omdat ze volgens de voorzitster altijd betrokken was bij diverse culturele bezigheden. Naast het geven van zanglessen, heeft ze ook geregisseerd bij een Middel burgse toneelvereniging. Te vens heeft ze alle jaren van haar lidmaatschap gezongen in de oratoriumvereniging. Haar grootste werk was om de nieuwe leden van het koor de diverse partijen in de muziek van Bach te laten instuderen. Stoppen Vorig jaar besloot Scheltens een punt achter haar werkzaamhe den voor de vereniging te zetten. Daarom stapte ze in november, tegelijk met dirigent Jo Ivens, uit het koor. Dat gaf de vereni ging de mogelijkheid haar tot ere-lid te benoemen. Het was de eerste keer in het 163-jarig be staan van de zangvereniging dat iemand deze titel kreeg. Dit voorjaar wordt de Johannes passion nog een keer opgevoerd met Scheltens en dirigent Ivenst Want voor deze uitvoering heeft ze de nieuwkomers nog inge?. werkt. KRUININGEN - Het Tjechi- sche jeugdstrijkorkest uit Par dubice en de Tjëehische volks muziekgroep Trdlo maken van 23 tot en met 28 februari een toernee langs een aantal plaat sen in Nederland, waaronder Kruiningen en Zierikzee. Dat doen ze om de gevolgen van de watersnoodramp van vorig jaar zomer in Midden-Europa onder de aandacht te brengen. De concerten worden gegeven in plaatsen die de afgelopen vijftig jaar zelf de gevolgen van wa tersnood hebben ondervonden. Ook enkele Nederlandse orkes ten en plaatselijke muziekgef zeischappen werken mee aan d<* toemee. De concerten zijn vrij toegankelijk. Het concertpu bliek wordt met de aankoop vaii de cd van beide Tjechische groe pen de mogelijkgeid geboden het getroffen gebied te onder steunen. Het eerste concert is maandag' 23 februari om 20.00 uur in de Nederlands Hei-vormde Kerk in Kruiningen. Dinsdag 24 februa ri spelen de Tsjechische groepen om 10.00 uur op het veer Krui- ningen-Perkpolder en om 14.30' uur in verpleeghuis Come- liastichting in Zierikzee. Om 20.00 is er een concert in Theater Mondragon, ook in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13