Vertrouwen In kerncentrale groot Europarlement accepteert nieuwe huisregels niet Nieuwe politiewet koude douche voor de Kamer Bonny wilde er op de Zeelandbrug al uit 4 WEKEN JU és®» carnaval ^-p) o' 'ïfefs ym 'i U pagina 19 t/m 23 ,4o Driekwart van de Zeeuwen acht verbeterd 'Borssele' veilig Gouden Beer voor Deneuve Duinrell weer door branden getroffen Tweelingbroertje Carlos volgde in Oosterscheldeziekenhuis Baggermoloch te groot voor bruggen Optimisme over missie Annan Brabant pakt reclameborden aan Voorzitter Huibregtsen stapt op VOOR 15,00 10° §6° ZW 4 Wisselend bewolkt Wolkenvelden maar vooral in de middag ook zonnige perioden. Maxima rond 10 graden bij matige zuidwestenwind. 241e jaargang no. 42 donderdag 19 februari 1998 losse nummers 1,75 door Rinus Antonisse BORSSELE - Driekwart van de Zeeuwse bevolking heeft (heel) veel vertrou wen in de veiligheid van de kernenergiecentrale Borssele. Van de bewoners in de dorpen rond de cen trale is zelfs 80,3% vol vertrouwen. Dit blijkt uit een representatieve steek proef die het bureau isk/ NOVA in opdracht van de PZC-redaetie hield. Aanleiding voor het onderzoek: het gereedkomen van een ingrij - pende opknapbeurt, waardoor de centrale voldoet aan de laat ste eisen op veiligheidsgebied. Slechts 14% van de Zeeuwen heeft (heel) weinig vertrouwen I in de kerncentrale. Het PZC-onderzoek wijst uit I dat iets meer dan de helft van de I bevolking voor opwekking van elektriciteit door kernenergie i is. Tegen is 34,5% en 14,4% heeft geen mening. Belangrijk- I ste reden om voor te zijn is 'bij gebrek aan beter'; de onder vraagden zien geen goede alter natieven voor kernenergie. Vrouwen staan afwijzender te genover kernenergie dan man nen: 42,3% om 25,4%. In poli tiek opzicht zijn de meeste tegenstanders onder aanhan gers van PvdA en GroenLinks te vinden; de meeste voorstanders bevinden zich onder stemmers op CDA, D66 en WD. Jongeren tot 25 jaar lijken in het alge meen meer tegen kernenergie. De opvatting van bewoners rond het Sloegebied wijkt in de ze niet af van overig Zeeland. BERLIJN - De Franse filmactrice Catherine De neuve is gisteren op de 49- ste Berliner Filmfestspie- len onderscheiden met een Gouden Beer. Met de prijs is het gehele filmoeuvre van de actrice bekroond. De 54-jarige ster ontving de prijs uit handen van festivaldirecteur Moritz de Hadeln. Aansluitend werd een film van Roman Polanski getoond met De neuve in de hoofdrol. Tijdens de eerste dagen Van het festival werd een hommage aan Deneuve van 13 films vertoond. De actrice heeft inmiddels in meer dan 50 films ge speeld. AP Eigenaar EPZ wil de in 1973 ge opende centrale na de facelift tot zeker 2 013 in bedrijf houden. Een meerderheid van de Zeeu wen heeft daar geen uitgespro ken mening over: 57,2% vindt dat niet te lang en niet te kort. Eenderde vindt 2013 (veel) te lang en 6,9% te kort. Regering en parlement hebben 2004 als sluitingsjaar aangeduid. Bijna de helft van de ondervraagden staat daar blanco tegenover en 38,9% vindt dat tijdstip (veel) te kort. Bewoners rond het Sloege bied willen de centrale langer openhouden dan de andere Zeeuwen; GroenLinks-stem- mers en jongeren onder de 25 jaar juist korter. De Zeeuwen staan in het alge meen niet afwijzend tegenover kernenergie, maar sluiting van de centrale zal nauwelijks be treurd worden. Ook niet als het op slot draaien een fors banen verlies oplevert. Onder PvdA- stemmers accepteert een grotere groep dat dan bij de WD-aan- hang. Mannen zijn het meer on eens met banenverlies dan vrou wen. Radioactief afval Ongeveer de helft van de deel nemers aan het onderzoek van PZC en isk/NOVA vindt dat kernenergie tegenwoordig een milieuvriendelijker manier van stroomopwekking is dan met gebruik van fossiele brandstof fen. Eenderde vindt de kosten van kernenergie te hoog, een derde heeft daar geen duidelijke mening over en 22,6% noemt de kosten laag. Gevraagd is ook naar de mening over het nationale opslagcom plex voor radioactief afval van de Covra in het Sloegebied. Bij na de helft is tegen, 26,3% is voor, 27,3% niet voor en niet te gen en 1,4% heeft geen mening. Als er naast laag- en middelra- dioactief afval ook hoogradio- actief afval naar Borssele komt, neemt de weerstand toe: 62,4% tegen, slechts 19% voor en 18,5% noch voor, noch tegen. Het project Modificaties wordt 2 maart officieel afgesloten met een symposium in de kerncen trale over het thema de toe komst van de energie. zie PZC-dossier Kernenergie van onze redactie binnenland WASSENAAR - Het attractie park/camping Duinrell is gis teravond opnieuw getroffen door brand. Omstreeks kwart voor elf bleken twee grote staca ravans in brand te staan. Tegen half twaalf had de brand weer van Wassenaar de brand onder controle. In totaal zette de brandweer drie bluseenheden in. Over de oorzaak viel woens dagavond nog niets te zeggen. Duinrell is in het recente verle den verscheidene malen geteis terd door branden. Begin deze maand nog gaf de Raad van Sta te toestemming aan het attrac tiepark om zijn restaurant en feestzaal, het Kikkertuincom plex, te herbouwen. Dat com plex brandde in november 1996 af. ,,Door een omgevallen kaars", aldus politie en de lei ding van het park. Door brand stichting, menen buurtbewo ners. Die buurtbewoners keer den zich tegen de herbouw van het Kikkertuincomplex omdat ze de herrie en verkeersdrukte van het atttractieparlc beu zijn. Dat die buren spraken over brandstichting werd hen inge geven door de ervaringen in het verleden. Een flink aantal cara vans ging in vlammen op alsme de de attracties Splash en Wa terspin door brandstichting. De dader bleef uit handen van de politie. ANP Trotse vader Rien bij zijn dochter Bonny, die net als broertje Carlos voorlopig in de couveuse moet verblijven. door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Op het eerste gezicht is een geboorte niet zo opmerkelijk, hoe wonderlijk het leven ook is. Maar aan het geboorteverhaal van Bonny de Feij- ter uit Zierikzee zit een bijzonder rand je: dinsdag kwam ze ter wereld, in een ambulance, nét over de Zeelandbrug, vlakbij het ziekenhuis in Goes. Kort na haar zag ook haar tweelingbroertje Carlos het levenslicht. Het was dinsdagmorgen om half acht lichte paniek in huize De Feijter in.Zie- rikzee. Het gezin, dat al twee kinderen heeft, was normaal ontwaakt, maar op eens moest de zwangere moeder Cobi bevallen. „Ze begon vruchtwater te verliezen", zegt vader Rien (37). „Toen hebben we haar vader en moeder ge beld, maar het ging allemaal zo snel dat we maar meteen 1-1-2 hebben inge schakeld om de ambulance te laten ko men." De huisarts, die inmiddels ook was opgetrommeld, vergezelde de vrouw in barensnood in de ziekenauto, die in allerijl naar het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes reed. Ook vader. Rien maakte de rit over de Zeelandbrug mee. Het kindje was toen al bezig gebo ren te worden, maar kwam pas hele maal ter wereld vlakbij het Ooster- scheldeziekenhuis. Ze is dus in Goes mee aap de hand. Ze doet 't uitstekend. Beide kinderen liggen in een couveuse op de kraamafdeling van het zieken huis, waar ook hun 32-jarige moeder verblijft.,Mijn vrouw is nog erg moe en suf, vanwege de operatie en zo. Maar verder is alles goed", aldus de trotse va der. geboren. Daar moet zij dan ook aange geven worden. Binnen, in het ziekenhuis, kwam haar tweelingbroertje via een keizersnee ter wereld. „Hij had in het begin ademha lingsmoeilijkheden, maar dat lijkt nu allemaal onder controle", zegt vader Rien. Zijn dochtertje, de oudste van de tweeling, maakt het uitstekend. „Niets Cobi's moeder zegt dat het allemaal heel snel is gegaan. „Ze was nog maar eenendertig weken zwanger. We hiel den er wel rekening mee dat ze vroeger moest bevallen. Er was immers een tweeling op komst. Maar zo plotseling, dat hadden we niet verwacht." Van de twee andere kinderen van het echtpaar, Lizzy van twee en Ramon van vier, be- foto Willem Mieras seft alleen de oudste wat er allemaal aan de hand is,Die kleine heeft het nog niet door", aldus vader Rien. Brugwachter P. Lems kreeg, toen de zie kenwagen in aantocht was, van de alarmcentrale in Vlissingen de op dracht de Zeelandbrug dicht te houden om de ambulance ruim baan te geven. Omdat op dat moment geen schepen voor de brug lagen te wachten, noch in aantocht waren, hoefde hij niet in actie te komen. Was dat wel het geval ge weest, zegt hij, dan had hij het licht op rood moeten houden. Ook de brug bij Kats moest dicht blijven. Volgens een woordvoerder van de ambidancedienst Bevelanden is het sluiten van de brug gen bij dergelijke spoedtransporten 'standaardprocedure Een zegsvrouw van het Oosterschelde ziekenhuis wil niet reageren op de op merkelijke geboorte van de tweeling. „Wij brengen nooit iets naar buiten wat over onze patiënten gaat." HEUSDEN - De Verolme Scheepswerf in Heus- den werkt hard aan de bouw van de grootste bag- gerschuit ter wereld. De 173 meter lange sleep hopperzuiger, die tot op een recorddiepte van 120 meter kan baggeren, wordt over anderhalve week door koningin Beatrix gedoopt en zal de naam de Queen of the Netherlands dragen. Het schip zal worden afgebouwd in Schiedam omdat het an ders niet onder alle bruggen door naar zee kan va ren. foto Ton Borsboom/ANP van onze redactie buitenland STRAATSBURG - De fracties van het Europees Parlement weigeren zich neer te leggen bij de nieuwe huisregels die hen verplichten aanwezig te zijn bij hoofdelijke stemmingen. De fracties vinden dat het dagelijks bestuur van het parlement zijn huiswerk moet overdoen en een nieuw reglement moet opstel len. Sinds deze week moeten de af gevaardigden op zijn minst de helft van de hoofdelijke stem mingen bijwonen. Doen ze dat niet, dan verliezen ze de helft van de dagvergoeding van circa 500 gulden. Tal van Europarlementariërs hebben grote bezwaren tegen de nieuwe regeling. Ze beschou wen het schoolse systeem als 'een aantasting van de parle mentaire waardigheid'. De leiders van de drie grootste fracties, de christen-democra ten, liberalen en sociaal-demo craten, drongen gisteren aan op herziening van de nieuwe re gels. Hoewel het principe van de regeling overeind moet blijven, dient de uitvoering te worden veranderd, zo stellen ze. Volgens Gijs de Vries, fractieleider van de Europese liberalen, is duide lijk dat het systeem niet goed functioneert. Volgens hem kan de controle wel wat terugge schroefd. Hij waarschuwt tegelijkertijd voor het slechte imago van het Europees Parlement. De me dia blijven terecht verwijten maken aan die leden die het niet zo nauw nemen met de financië le rpores. Wij moeten de moed hebben de hand in eigen boezem te steken en de zaken herzien die het aanzien van ons parlement schaden." ANP Het Nederlandse fregat Abraham van der Hulst, op weg naar de Perzische Golf om daar de anti-Irakvloot te versterken, passeerde gisteren het Suez-kanaal. Ondertussen denken di verse landen dat VN-secretaris-generaal Kofi An nan een goede kans maakt de Iraakse crisis uit de we reld te helpen. Annan komt morgen aan in Bagdad. J\ RICHTING wcoonoid-s. MIDDEL- McDrive B'JRG - v V .■■■-■ In navolging van Zeeland pakt nu ook Brabant de wildgroei van illegale reclameborden op landbouwgronden aan. De provinciale milieuverordening wordt aangepast, zodat het mogelijk wordt doelgericht op te treden. De gemeente Woens- drecht heeft de eigenaren van de borden gesom meerd deze snel weg te halen. Gebeurt dat niet, dan 1 "f! doet de gemeente het, op kosten van de eigenaren. Wouter Huibregtsen zal op 12 mei bij de algemene ledenver gadering van NOCNSF officieel aftreden als voorzitter. Hij heeft zijn vertrek gisteren aangekondigdHuibregtsen zorgde tijdens de Olympische Winterspelen in Nagano voor opschudding met heftige kritiek op de verkiezing O [T van de Prins van Oranje in het IOC. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; financiën en economie: 8; radio en televisie: 9; zee land: 11,12,13,15 en 17; carnaval: 19,20,21 en 23; sport: 25, 26,27 en 28; kernenergie: 29,30,31,33,35 en 36 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Kamer is teleurgesteld in de manier waarop het kabinet de politie beter wil laten functioneren en controleren. De regeringspartij en PvdA en D66 en grootste op positiepartij CDA hebben wei nig op met het kabinetsvoorstel om het dagelijks beheer van de politie over te laten aan de korpschef en alle burgemeesters in een regio samen het bestuur lijke gezag over de politie te ge ven. Van de coalitiepartners kan al leen de WD in grote lij nen leven met het plan. Wel wilde de partij precies weten wie straks op wel ke verantwoordelijkheden is aan te spreken. De functie van korpsbeheerder van de regionale politie, nu de burgemeester van de grootste stad in een regio, vervalt in de plannen van de ministers Dijk stal (Binnenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie). De korps chef wordt als 'directeur' belast met het dagelijks beheer en functioneert 'nadrukkelijk' on der de verantwoordelijkheid en het gezag van het regionale col lege van burgemeesters. Volgens de politiebond NPB is het kabinet met deze plannen totaal de kluts kwijt. NPB- voorzitter Van Duijn begrijpt niet wat burgemeesters nog te vertellen hebben als de korps chef straks de dagelijkse leiding in handen krijgt. Volgens Van Duijn is door het kabinetsvoor stel het korps van buitenaf (lokaal en regionaal bestuur) nauwelijks meer te sturen of te controleren. De PvdA-fractie vindt het 'ronduit teleurstellend' dat het kabinet geen voorstellen doet om de positie van de gemeente raden bij de politiezorg te ver sterken. Woordvoerder Van Heemst is er verbaasd over dat het kabinet niet ingaat op de vraag hoe de bestaande bevoeg- heden van de politieministers Dijkstal en Sorgdrager kunnen worden verscherpt. WoordvoersterScheltema(D66) ziet in de voorstellen een ver sterking van de positie van.dè korpschefs en een afname van de democratische controle. Vol gens CD A-woordvoerder Gabor wordt de bestuurlijke driehoek van de politieregio (korpsbe heerder, korpschef, hoofdoffi cier) onthoofd en de verant woordelijkheid neergelegd bij een collectief. De voorstellen bieden geen oplossing voor het democratisch gat dat bij de in troductie van de nieuwe Politie wet is ontstaan, meent Gabor. ANP' zie ook pagina 2 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1