Knoeierij bij enquête Burgh Zelzate blikt terug op kanaalwerken PZC PZC Maak nu een plaat, straks is te laat Geen baan voor dikke schooljuf Expositie in caisson Ouwerkerk zal geen pretpark worden zeeland 1 5 Vreemde stembiljetten ontdekt bij peiling meningen winkelplan Nieuw bestuur Reimerswaals onderwijs zuïder gl buren Protest psychiatrische patiënten Overleg over geluid vliegbasis Bouwplan Biezelinge gaat door Kisten puin gedumpt in container Boete voor vernielen ruit Diefstal van chocolade-eieren Halfjaar cel voor agressieve discoportier Mislukte overval woensdag 18 februari 1998 door Andries Molengraaf BURGH-HAAMSTEDE - Er is mogelijk fraude gepleegd bij de lokale enquête over het winkel plan voor het centrum van Burgh. Toen gisteravond de stemmen van voor- en tegen standers werden geteld, werden zo'n dertig 'vreemde' biljetten ontdekt, bijna allemaal van voorstanders. De dorpsraad, die de enquête had georganiseerd, sluit fraude niet uit. Omdat op elk biljet maximaal vier mensen hun stem konden uitbrengen, leverden de valse biljetten zo'n tachtig tot negen tig extra voorstemmers op. Lang niet genoeg om het over weldigende 'nee' van de bevol king van Burgh, Haamstede, Nieuw-Haamstede en Westen- I schouwen te overstemmen, maar toch. „Het kan inderdaad een poging zijn geweest om de uitslag te manipuleren", zei C. Boogerd van de dorpsraad gis teravond na de telling in Haam stede. Zijn vermoeden werd ge staafd door het feit dat op een aantal nepbiljetten voorstem mers met naam en toenaam wa ren genoemd, die erom bekend staan juist tégen het plan te zijn. Dat versterkte de verdenking dat iemand voor anderen stem men heeft uitgebracht. „Maar het kan ook een grap zijn. Of ie mand die wil laten weten dat zo'n enquête heel makkelijk te beïnvloeden is. Ik vind het in elk geval geen goede zaak." De mogelijke fraude werd gaan deweg het stemmen tellen dui delijk. De biljetten die niet echt waren, waren lichter geel dan de echte. Bovendien waren ze van een ander soort papier. „We moeten deze week nog wel even bij de drukker verifiëren of we niet inderdaad verschillende soorten papier hebben gehad." Maar andere leden van de dorpsraad zeiden dat alleen de donkergele formulieren zijn GOES Koffieconcert - De muziekver eniging Prinses Juliana houdt zondag 22 februari in samen werking met de stichting Buurt werk Goes-zuid een koffiecon cert. Dat gebeurt vanaf 11.30 uur in gebouw De Pit in Goes- zuid. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JKZIERIKZEE Tel: (0111) 415380 Fax: (0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl verspreid. „Het is gewoon een teringstreek", werd vanuit het publiek geroepen. Manipulatie of niet, als het aan de bevolking ligt, gaat het win kelplan niet door. Plet plan, dat een concentratie van winkels in Burgh behelst en uitbreiding van parkeerruimte en dagrecre atie, werd met 888 geldige te genstemmen en 221 geldige voorstemmen verworpen. Het door enkele ondernemers opge stelde plan moet winkelen aan trekkelijker maken, onder meer door de vestiging van een Etos- drogisterij bij de Albert Heijn en de bouw, daar tegenover, van een 'verstheater' met groenten- winkel, slagerij, bloemenzaak, delicatessenzaak, lunchroom en croissanterie. Verder moet het aantal parkeerplaatsen worden uitgebreid. Bovendien wil de uitbater van de nabijgelegen pannenkoekenmolen De Graanhalm zijn terrein met een dagrecreatieve attractie uit breiden, bestaande uit eenmini- atuurpolder, een speeltuin en een informatiecentrum met streekeigen producten. De na delen, net als de voordelen door de dorpsraad in een begeleidend schrijven bij de stembiljetten verspreid, blijken echter voor een overweldigende meerder heid zwaarder te wegen. Verkeerssituatie De grootschalige nieuwbouw van het verstheater past niet in het kleinschalige karakter van Burgh en de verkeersdrukte in de kernen van zowel Burgh als Haamstede zal door dagattrac tie en verstheater toenemen. Doordat de slagerij en de bloe menzaak uit de kern van Haam stede naar het verstheater ver huizen, zal het centrum van Haamstede minder aantrekke lijk worden. Ook wordt de ver keerssituatie er niet beter op. Om van de AH naar het versthe ater te komen, moet het winkel publiek de Burghseweg oversteken. Met de toegenomen verkeersdrukte, kan dat alleen maar gevaar opleveren. De dorpsraad, die spreekt van een representatieve uitslag om dat ongeveer een derde van de bevolking heeft gestemd, zal het resultaat aan het gemeentebe stuur overbrengen. Het is uit eindelijk de gemeenteraad die beslist of het winkelconcentra- tieplan doorgaat of niet. De strijd om dit gebied is verloren, nu de Raad van State de tegenstanders van woningbouw niet in het gelijk heeft gesteld. foto Pieter Honhoff Bewoner Westerenban roept op toekomstig bouwgebied te kieken door Andries Molengraaf BURGH-HAAMSTEDE „Bezoek het gebied nu. En maak foto's. Voor het te laat is." Het lijkt een smeekbede, maar het is meer een aan klacht. Afkomstig van M. H. Cohen Stuart tegen het besluit van de Raad van State om het bestemmingsplan Westeren ban bij Burgh-Haamstede niet te schorsen. Het Kroonbesluit heeft de weg vrijgemaakt voor de bouw van 52 woningen. Cohen Stuart, zelf wonend aan de Westerenban, is niet de eni ge die het betreurt dat de wo ningbouw door mag gaan. Al veel langer bestaat er verzet tegen hét plan. Een groep van ongeveer zestig omwonenden bewandelde zelfs de officiële wegen, tot aan de Raad van State toe, om de plannen van tafel te krijgen. Eerder ver wierp de provincie hun argu ment dat er sprake is van vernietiging van waardevolle natuur. Nu blijkt ook de Raad van State geen reden te zien de woningbouw af te blazen. En dus kan, zo vreest Cohen Stu art, de projectontwikkelaar onmiddellijk beginnen met de bouw. ,-,Liefhebbers van het schitte rende Zeeuwse vroonland schap, van prachtige lanen, van talloze zeker 150 jaar oude bomen en uitzichten, en van boeiende restanten van oude elzenmeten in het reliëf van het landschap, moeten zich haasten om het nu nog onge repte gebied te bezoeken"laat de teleurgestelde omwonende in éen schriftelijk protest we ten. „Juist nu de bomen geen blad hebben, kan men - wan delend langs slingerende pa den - goed waarnemen hoe boeiend en veelzijdig dit ge bied is." Cohen Stuart spoort iedereen aan, nu de strijd om het behoud van het groene stukje verloren is, het te ver eeuwigen. „En vertel later aan uw kinderen en kleinkinderen hoe mooi het ooit in de West hoek was." Al eerder moesten in het ge biedje woningen gebouwd worden. Dat was in 1978. Toen dat plan niet doorging, werd het gebied ongemoeid gelaten waarna de natuur haar gang kon gaan. KRUININGEN - Burgemeester A Verbree van Reimerswaal heeft dinsdagavond de nieuwe onderwijscommissie officieel geinstalleerd. Daarmee is het Reimerswaalse openbare basis onderwijs als het ware gepriva tiseerd. Niet meer de gemeenteraad maar de nieuwe commissie vormt nu het bestuur van de zes openbare scholen. De commis sie is samengesteld uit vertegen woordigers van de scholen, die de afgelopen maanden door de ouders zijn gekozen. Binnen en kele weken zullen de leden uit verschillende kandidaten een onafhankelijke voorzitter kie zen. Ook de ambtelijke onder steuning van het onderwij sbe- stuur is inmiddels uit het gemeentehuis in Kruiningen weg. In Yerseke zetelt het bu reau openbaar onderwijs Rei merswaal, waarin M. Damen als bovenschoolse directeur veel werk van de schooldirecteuren uit handen neemt. De gemeen teraad houdt officieel een vin ger in de pap, omdat het hoogste gemeentelijke orgaan uiteinde lijk verantwoordelijk blij ft voor de benoeming. door Wout Bareman Hij was nauwelijks een dag burge meester of hij handelde z'n eerste onteigeningen af. Burgemeester Livien Danschutter van Zelzate kreeg het al direct bij z'n aanstelling in 1962 stevig voor de kiezen. In de Groenstraat wap perden toen zwarte vlaggen. De bevol king verzette zich tegen de infrastruc turele werken, die de grensgemeente aan het Kanaal Gent-Terneuzen van al le kanten bedreigden. In totaal werden er de jaren daarna 622 woningen en een fabriek afgebroken en moesten 2200 Zelzatenaren uitzien naar een andere woonplek. Een ingrijpendere operatie dus dan de verdwijning van Doel op de linker Schelde-oever. Voordien was Zelzate een gemeente waar het goed toeven was. Een gemeen te met een hart, met een oude klapbrug over het kanaal, met een station en met gezellige straatjes en van die typische grensovergangen. Het verdween alle maal ten faveure van grote buurman Gent. De haven daar moest beter be reikbaar worden en dus kwam er in Ter- neuzen een nieuw sluizencomplex, werd het kanaal uitgediept en - dat was ingrijpender - verbreed. In Sluiskil en Sas van Gent moesten daarvoor meer dan driehonderd woningen wijken, in Zelzate dus ruim zeshonderd. In het standaardwerk Gent op de wateren en naar de zee schrijft de Gentse histori cus: „De doortocht door Zelzate stelde heel bijzondere problemen. Hier was het niet mogelijk het oude kanaaltracé aan te passen daar dit nauw en bochtig was en bovendien door de kom van de gemeente hep waar een dichte bebou wing een grootscheepse uitbreiding verhinderde. Een volledig nieuw ka naalvak werd daarom buiten de kom van de gemeente gegraven." Expressweg Zelzate kreeg ook een nieuwe brug én een tunnel als onderdeel van de Ex pressweg Antwerpen-kust. Begin jaren zestig werd op de oostelijke oever ook begonnen met de aanleg van de Kenne- dylaan die de industriezone tussen Gent en Zelzate moest ontsluiten. Die 'tractaatweg' werd later doorgetrok ken tot in Terneuzen. De onteigende Zelzatenaren hoefden hun woning overigens pas te verlaten op het moment dat ze hun nieuwe 'woonst' konden betrekken. En die nieuwe woningen werden in snel tempo uit de grond gestampt. Er verrezen compleet nieuwe woonwijken. En een beetje gek gemaakt door de Gentse pla noloog Anselin droomde het gemeente bestuur van Zelzate van nog veel meer. De kanaalkern en grensgemeente zou - mede dankzij de vestiging van staalgi- gant Sidmar - uitgroeien tot veel meer dan wat Zelzate ooit was geweest. Op de tekentafels werd het ene na het an dere ambitieuze bouwplan gefabri ceerd F.er heus sportstadion, eer. ziekenhuis, grote appartementsgebou wen... het leek allemaal binnen hand bereik te liggen. Maar uiteindelijk pakte het allemaal anders uit. Zelzate bleef een gemeente die nooit meer dan 13.000 inwoners tel de. En tot overmaat van ramp werd het ook nogeens 'de grootste stortplaats' van Vlaanderen. Met op de westelijke oever, bij de wijk Klein-Rusland, een immense gipsberg én een stortplaats voor zwaar verontreinigd kanaalslib en op de oostelijke oever, vlakbij het ge meentehuis, éen lap minstens zo zwaar vervuilde grond. In december 1968 reisden de toenmali ge vorsten Juliana en Boudewijn af naar Terneuzen om het Kanaal Gent- Terneuzen officieel te openen. Op de kanaaloever stonden schoolkinderen met vlaggetjes, de fanfare speelde, maar de bewoners van de kanaaldor pen en -gemeenten bekeken dat ahes met gemengde gevoelens. Nu, dertig jaar later, worden nieuwe plannen ge smeed. De zeesluis in Terneuzen moet veel groter en ook het kanaal moet wor den aangepast. Het is de hartewens, die Gent eigenlijk al koestert sinds de inge bruikname van het huidige sluizen complex en kanaal. De Zelzatenaren beginnen al vroeg met de herdenking van dertig jaar 'vernieuwd kanaal'. Donderdagavond leidt oud-burge meester Danschutter in feestzaal 'The Club' in de Verbroederingslaan een do cumentaire in over de kanaalwerken en de gevolgen daarvan. Aanvang: 18.00 uur. Blik op de oostelijke oever van het kanaal in Zelzate. foto Charles Strijd door Wout Bareman Ze verheugde zich op haar nieuwe baan als schooljuf frouw, meldde zich goed gehu meurd bij de keuringsarts van de Administratieve Gezond heidsdienst, maar kreeg daar een enorme teleurstelling te verwerken: ze werd te dik be vonden. Ze was 1.67 meterlang en woog 90 kilo. Te zwaarlijvig, oordeelde de keuringsarts. En of ze over een half jaar, in afge slankte vorm graag, nog maar eens wilde terugkeren. Die (tijdelijke) afkeuring was nog nooit vertoond in België. Ofwel, ja toch. Ooit werd een kandidaat-postbode afgewe zen omdat hij te zwaar van lijf en leden was. Statistieken Een woordvoerder van de keu ringsdienst: „Statistieken be wijzen dat zware mensen veel kans hebben om na veiioop van tijd alle mogelijke aandoe ningen te krijgen. Daarmee moeten we terdege rekening houden, want een ambtenaar die na verloop van tijd klach ten krijgt en wordt afgekeurd, is meteen pensioengerechtigd en kost de gemeenschap dus veel geld." Minister Marcel Colla van Volksgezondheid neemt de kwestie van de afge keurde schooljuf zwaar op. Hij wil zeer binnenkort overleg met zijn ambtenaren over uni forme maatstaven voor de me dische keuringen. VLISSINGEN - Ongeveer dertig Zeeuwse psychiatrische cli ënten doen donderdag mee aan een landelijke protestmani festatie tegen de voorgestelde eigen bijdrageregeling in de geestelijke gezondheidszorg. Voorzitter A Walhöut van de landelijke Cliëntenbond verwacht dat er uit hele land enkele hondei-den (ex-)psychiatrische patiënten naar Den Haag zul len komen. De vaste kamercommissie voor VWS vergadert' morgen voor de laatste keer over het omstreden voorstel van minister Borst. De Cliëntenbond beschouwt de plannen als 'rampzalig'. De belangenorganisatie voorziet dat invoering van de regeling er toe zal leiden, dat veel mensen die psychia- trische bijstand nodig hebben, zich geen professionele hulp meer kunnen veroorloven. MIDDELBURG - Het ministerie van Defensie heeft de pro vincie Zeeland en de gemeente Reimerswaal uitgenodigd voor overleg over de vliegbasis Woensdrecht. Aanleiding voor het gesprek is dat door onder meer de inzet van een ander type - vliegtuig de in 1992 voor het vliegveld vastgestelde geluidszo ne iets is gewijzigd. Ook de provincie Noord-Brabant en de gemeenten Bergen op Zoom, Roosendaal en Woensdrecht zijn uitgenodigd voor het overleg, dat voor april 1998 op de agen da staat. MIDDELBURG - Bewoners van Biezelinge die het niet eens zijn met de bouw van een appartementencomplex op het Markplein in hun dorp, vinden ook bij de provincie geen ge hoor. Gedeputeerde Staten hebben dinsdag met het bouw plan ingestemd. De omwonenden van het toekomstige appartementencom plex hebben allerlei bezwaren tegen het plan. Ze vinden dat het gebouw het dorpsgezicht aantast, vrezen verlies van pri vacy en geluidsoverlast en zien nadelige gevolgen voor de ver keersveiligheid. De omwonenden hebben tot nu toe bij geen enkele instantie gehoor gevonden. SINT-PHILIPSLAND - Bij Reynlof BV in Sint Phxlipsland werden in de nacht van maandag op dinsdag vier sinaasap pelkistjes met puin in de container gedumpt. De politie ver moedt dat iemand een doorbraak heeft gemaakt in een muur, te oordelen naar de hoeveelheid puin en het feit dat de stenen aan één kant gestuct waren. Daar is op zich niets tegen, maar wél tegen het illegaal storten van puin in andermans contai ner. Reylof heeft het puin uit de container moeten verwijde ren. De politie Tholen zoekt nog naar de rechtmatige eigenaar om hem de kans te geven het spul legaal te storten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 27-jarige inwoner van Goes veroordeeld tot 750 gul den boete. Daarnaast moet de Goesenaar een kapotte ruit (746 gulden) vergoeden. De opgewonden man had op 23 maart 1996 na een ruzie een tafel door de ruit van de toegangsdeur van een plaatselijk café gegooid. MIDDELBURG - Een 19-jarige vrouw uit Middelburg is maandagavond betrapt op het stelen van vier chocolade-eie ren en kwark. Dat gebeurde in een winkel aan de Pottenbak kerssingel in Middelburg. De diefstal van de etenswaren, met een gezamenlijke waarde van nog geen vijf gulden, leverde de vrouw een boete van 240 gulden op. ook in de expositie worden inge past. tiet bestuurslid lichtte toe dat het plan voor de permanente ex positie heel goed past binnen het kader van het project Platte- landstoerisme. In en om Ouwer kerk zijn al initiatieven vanuit dit project ontwikkeld. Op een opmerking uit het publiek dat de plannen voor een deel van de bevolking moeilijk te verteren zijn, merkten zowel Geluk als medebestuurslid Wim Kuyper op dat het zeker -niet de bedoe ling is om er een pretpark-ach- tig geheel van te maken. De stichting wil wel graag ervoor zorg dragen dat de herinnering aan de watersnoodramp levend blijft en dat zo goed mogelijk wordt weergegeven wat die da gen en maanden na de ramp voor mens en dier.betekenden. Aan de caisson zelf zal van bui ten weinig verandex-en, er komt' alleen een toegang. Die moet wel heel groot worden, willen de machines die ooit bij het dijk herstel betrokken zijn en die via de Stichting Authentieke Voer tuigen daar geplaatst gaan wor den, er in gereden kunnen wor den. Bussen De toehoorders wezen ook op mogelijke verkeersoverlast en informeerden of de stichting ideeën heeft over bezoekers aantallen en de exploitatie. Ver der vroeg iemand zich af of de caissons wel in acceptabele staat verkeren. Kuyper gaf aan dat er nu al vele bussen naar de caissons rijden en er ook wel stoppen maar dat die, omdat ei helemaal geen uitleg is. zo weer doorrijden. Voor de bezoekers aantallen wordt gerekend op acht a tienduizend per jaar. kleinschaligheid van de exposi- tiei-uimte staat voorop bij de stichting. Naar de staat van de caissons wordt momenteel on derzoek gedaan. door Inge Heuff OUWERKERK - De Stichting Caisson Ouwerkerk presenteer de gisteravond in het dorpshuis van Ouwerkerk haar globale plan van aanpak voor een per manente expositie. Die moet binnen een jaar of wat in één van de caissons bij Ouwerkerk inge richt zijn. De avond was voox-al ook bedoeld om bewoners en andere geïnteresseerden de kans te geven met suggesties en meningen over de voorgestelde plannen te komen. Ria Geluk, bestuurslid van Stichting Caisson Ouwerkerk, leidde de avond in met een uit leg over de intentie van de stich ting. Zij benadrukte dat de plannen nog in een ontwerp-fa- se zijn. De stichting wil één cais son als expositieruimte inrich ten. Voor de tentoonstelling zijn vooralsnog twee uitgangspun ten gekozen: de eei'ste drie da gen van de watex-snoodx-amp en de eerste maanden van het dijk herstel. Een derde xxitgangs- punt, het geven van informatie over de natuur in de omgeving van Ouwerkerk (inclusief de Oosterschelde), kan eventueel DEN HAAG - Wegens geweld tegen bezoékers en bedreiging van een politieman is eexx 28-ja- rige portier van discotheek Pin- ky's in Renesse gisteren in hoger beroep door het Haagse ge rechtshof veroordeeld lot een half jaar cel. Daarnaast wacht de man een voorwaardelijke celstraf van drie maanden als hij opnieuw in de fout gaat. De portier moet eveneens een van zijn slachtoffers een scha devergoeding van ruim 2500 gulden betalen. De straf van het gerechtshof is gelijk aan een eerder vonnis van de rechtbank in Middelburg. De uit Rotter dam afkomstige discoportier te kende hoger beroep aan omdat hij vond dat hij door de recht bank te streng aangepakt was. Twee weken geleden werden door openbare aanklager mr. D. Kuipers voor het gerechtshof eveneens een half jaar cel, drie maanden voorwaax-delijk en een vergoeding van de door het slachtoffer geleden schade ge vorderd. AXEL - Twee mannen hebben maandagavond tevergeefs ge probeerd een woning in Axel binnen te dringen. Nadat ze hadden aangebeld, deed de 57-jarige bewoonster de deur open. Getweeën trokken de mannen de vrou w weg en schop ten en sloegen haar Pas toen zij om hulp riep en haar hond aan sloeg maakte het duo zich uit de voeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31