Toenadering in varkensconflict PROVINCIALE IEE1 WSE Cl mm Annan naar Bagdad om te bemiddelen met vet Gemeenten steken geld voor banen in hun eigen zak 4 WEKEN Romme, De Jong en Ritsma vlammen Meubelverkoop van de eeuw Landbouw reageert positief op handreiking Van Aartsen Zeeuws onderwijs is het zat i Weer record op Wall Street Actie voor meer zonne-energie 25 JAAR VOOR 15,00 JA, ik wil: Zeeuwse proef slibvergassing loopt uit op financieel fiasco w Voorjaar A° ZW 3 Veel zon Flinke zonnige perioden en droog. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind bij maximumtemperaturen rond 9 graden. 241e jaargang no. 41 woensdag 18 februari 1998 losse nummers 1,75 pagina 13 Li Voor de vij f de handelsdag op rij zijn de aandelenkoersen op de effectenbeurs van New York gisteren gestegen. De Dow Jo- nes-index sloot 28,40 punten hoger op 8398,50, wat opnieuw een record betekende. Het vorige werd vrijdag neergezet. De Amsterdamse beurs is gisteren met een klap door de 1000-puntengrens gebroken. De AEX-meter wees k- 20,66 punten hoger aan tot een totaal van 1006,50. Met het plaatsen van zonnepanelen op het westelijkste, noor delijkste, oostelijkste en zuidelijkste puntje van Nederland geeft Greenpeace vandaag het startsein voor een campagne om het gebruik van zonne-energie te stimuleren. Het weste lijkst gelegen huis van Nederland staat in Sint-Anna ter Muiden. Op het dak van die woning plaatst de mi- i - lieuorganisatie twee zonnepanelen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17,19 en 21; sport: 22,23 en 24 door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Veel Nederlandse gemeenten maken een enorme puinhoop van de gesubsidieerde arbeid. Het merendeel van de loonkostensubsidies voor werk ervaringsplaatsen steken de ge meenten in eigen zak. Het geld is eigenlijk bedoeld voor bedrijven die banen schep pen voor langdurig werklozen. Het gesjoemel blijkt uit een nog geheime notitie van de sociale partners. 'Dieptepunt is Amers foort en andere gemeenten in de regio Eemland zoals Baam, Bunschoten, Hilversum, Leus den, Soest, Eemnes en Wouden berg', staat in de nota. Van de 17.000 gulden subsidie (per geplaatste werknemer) die het ministerie -van Sociale Za ken jaarlijks uitlooft, storten ze 12,000 in eigen kas. In de boeken voei'en de gemeenten dan admi nistratie- en registratiekosten op. Een schamele 5000 gulden is de beloning voor het bedrijf dat de werkervaringsplaats schept. „Werkgevers worden zo gede motiveerd banen vrij temaken." De ontstane chaos heeft alles te maken met de nieuwe Wet In schakeling Werkzoekenden (WIW) die begin dit jaar is inge gaan. Minister Melkert van So ciale Zaken wilde met deze regeling orde scheppen in het oerwoud van gesubsidieerde banen. Er bestonden zoveel soorten die allemaal werden uitgevoerd door andere instan ties, dat bedrijven niet wisten waar ze moester? aankloppen. Daarom zijn de Jeugdwerkga- rantiewet (JWG), de banenpool regeling en sommige Melkert- banen in de WIW gebundeld. De gemeenten moeten de regeling uitvoeren. Hoe dat gebeurt, mo gen ze zelf bepalen. De lokale overheid bepaalt ook waar de werkzoekenden naar toe gaan en hoeveel loonsubsidies ze ge ven. De steun is aangepast aan de problemen in de eigen regio. In de nota die afkomstig is van Advertentie 1973 - 1998 Zie adv. pag. 3 de werkgeversvereniging VNO- NCW en de vakcentrales FNV,CNV en MHP, .wordt niet alleen met een boze vinger naar de gemeenten gewezen. Vooral minister Melkexi blijkt schul dig. 'Omdat hij de wet te snel heeft ingevoerd, bestaat gi-ote onduidelijkheid over de finan ciële procedure.' GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 32 000002 Hl ■■■HH BBi In januari en februari zijn er geen koopavonden. Voor het eerst in de olympische geschiedenis drie Nederlanders op het erepodium. Van links naar rechts Bob de Jong (zilver), Gianni Romme (goud) en Bintje Ritsma (brons). foto Lynne Sladky/AP van onze sportredactie NAGANO - Goud, zilver brons. Een Nederlands ere podium op de 10.000 meter. Een overgetelijke presta tie, omdat Gianni Romme (goud), Bob de Jong (zilver) en Rintje Ritsma (brons) allen onder het vier jaar gele den gevestigde wereldrecord van de Noor Johann 01- av Koss doken. Het was gisteren niet de vraag öf Gianni Romme de olympische 10.000 meter zou winnen, het ging meer om de manier waarop hij dat kon doen. De Brabander voldeed bij Spelen in Nagano aan beide hooggespan nen verwachtingen. Hij reed een fantastisch wereld record, 13.15,33, Bob de Jong werd in een rechtstreeks duel op grote af stand gereden, maar behaalde toch het zilver. Zo groot was het machtsvertoon van Romme. De derde Neder lander Rintje Ritsma besliste in de slotfase de directe strijd met schaats-Belg Bart Veldkamp in zijn voor deel. Het trio zox-gde voor twee unieke feiten. Nooit eerder haalde een Nederlandse wintersport-equipe tien medailles. De huidige oogst is één plak meer dan in Grenoble 1968 en in Sapporo 1972 werd behaald. De tijd van Romme betekende een verbetering van 15,17 seconden van de tijd van Johann-Olav Koss die vier jaar geleden bij de Winterspelen in Lillehammer de grote man was. ANP zie ook pagina 24 door Marcel Modde TERNEUZEN - Minister Van Aartsen heeft gister avond een toenaderings poging gedaan in het hooglopende conflict met de landbouw over de om streden plannen om de varkensstapel in te krim pen. De bewindsman wil met de boerenorganisaties om de tafel om te praten over de praktische gevol gen van zijn voorstel. De herstructureringswet die de inkrimping regelt kent volgens de minister van Landbouw maar één doel 'en dat is te ko men tot een gezonde en verant woorde varkenshouderij in Ne derland'. Om daaraan invulling te geven, is een constructief overleg met de mensen uit de praktijk meer dan gewenst, zo zei Van Aartsen op een verkie zingsbijeenkomst van de WD inTerneuzen. De minister gaf aan niet te ver langen dat de Land- en Tuin bouworganisaties zich 'con amore' achter zijn wetsvoorstel scharen. „Daar heb ik alle be- gx'ip voor, omdat LTO-Neder- land in deze fase de belangen van de varkenshouderij moet kuixnen behartigen zolang de parlementaire behandeling van het wetsvoorstel loopt. Van mijn kant wens ik slechts dat we bij de gesprekken niet oeverloos in debat gaan over nut en nood zaak van de wet." Hij riep de varkenshouders op 'realistisch en nuchter naar de toekomst te blijven kijken en te stoppen met elkaar bang te ma ken over de eventuele conse quenties'. „Dit is nog een proces waarover gespx'oken kan wor den." De minister liet duidelijk blij ken alle commotie over zijn her- structuringswet niet geheel op z'n plaats te vinden. Ook gaf hij aan dat de varkenssector een deelt van de huidige onrust over zichzelf heeft afgeroepen door te laat te reageren op de proble matiek. „Al lang voor de uit braak van de varkenspest was duidelijk dat het tot heiatructu- rering van de sector moest ko men. De voorlieden geven dat nu ook toe. Ik heb gewacht op het signaal dat de sector binnen dat kader initiatieven zou ont plooien, maar het heeft helaas - en dat helaas wil ik onderstre pen - niet zo mogen zijn. Pas in oktober kwamen ze met hun standpunt. Dat was te laat en kon met de beste wil van de we reld niet als een handreiking worden beschouwd." Voorzitter C-. van Gisbergen van de landelijke vakgroep var kenshouderij van LTO-Neder- land reageerde in principe posi tief. „Wij willen praten met de mi nister, maar hij moet ons wel se rieus nemen op de punten waar wij ons tegen hebben verzet", verwees Van Gisbergen naar de inkrimping en de latente mest- rechten. De varkensvoorman toonde zich niet verbaasd over de toe naderingspoging van de be windsman. „Van Aartsen ziet nu ook in dat de problematiek zo ernstig is dat hij draagvlak on der de boeren nodig heeft. Het gesprek zal daarom wel moeten leiden tot een betere acceptatie van de wet." zie ook pagina 3 en 13 VLISSINGEN - Een proef met slibvergassing in Vlissingen- Oost waarbij Delta Nutsbedrij ven, de Koninklijke Schelde Groep en waterschap Zeeuwse Eilanden betrokken waren, is op een financieel fiasco uitgelo pen. Het experiment heeft meer dan tien miljoen gulden gekost. Technisch is de proef wél ge slaagd, vindt De Schelde. Het waterschap denkt daar heel an ders over en wil niet verder met vergassing van zuivexingsslib, I tot ergernis van De Schelde. Delta Nutsbedrij venheeft - lon kend naar de milieumarkt - uit (Advertentie) Ridderkerk- Van 14 januari t/m 21 februari wordt bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk, een spectaculaire meubelverkoop gehouden. Honderden massief eiken en ge loogd grenen kasten, dressoirs, eethoeken, salontafels, klein- meubelen, evenals stoffen en lederen bankstellen, worden ver kocht VOOR DE HALVE PRUS. De meubelen zijn van top kwaliteit en afkomstig van over- produktie van gerenommeerde meubelfabrieken en op ambach telijke manier gemaakt van de beste materialen. Alles wordt met volledige garantie verkocht, gratis thuisgebracht en vakkun dig geplaatst. Reservering voor latere levering is mogelijk,Wie binnenkort dus meubelen nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij: Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk. (Bolnes) bij Rotterdam. Dagelijks geopend van 10.00-18,00 u. Vrij- sloten. Ruime parkeergelegenheid. eigen zak het meeste geld in de proef gestopt, inclusief rente bijna vier miljoen gulden. De Schelde leverde de techniek en ruim drie miljoen gulden, mede dankzij een subsidie van de Eu ropese Unie. De derde deelne mer aan het experiment, het voormalige waterschap Wal cheren (inmiddels Zeeuwse Ei landen), droeg een half miljoen gulden bij. Ook de provincie zag brood in slibvex'gassing als milieuvrien delijk alternatief voor het stor ten van zuiveringsslib en ver leende een achtergestelde lening van 500.000 gulden. En er staat nog voor 2,1 miljoen gulden aan kortlopende schul den uit. Over de verdeling daax"- van wordt nog gesproken. zie pagina 17 van onze redactie buitenland NEW YORK - De secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Kofi Annan, gaat naar Bagdad. Hij voert daar vrijdag bespre kingen niet de Iraakse regering om een vreedzame oplossing voor de crisis rond de wapenin specties te vinden. Annan vei'klaarde varmacht dat alle vijftien leden van de Veilig heidsraad. waaronder de vijf permanente leden Rusland, Frankrijk, Groot-Bxittannië, China en de VS, het groene licht Advertentie voor zijn missie hebben gege ven. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Bill Richardson, zei wel na afloop van het beraad dat Washington zich het recht voor behoudt de uitkomst van An nans reis niet te aanvaarden. De VS willen dat Annan een be perkt mandaat krijgt en een krachtige boodschap ovex-- brengt aan Bagdad, terwijl de andere permanente leden de se cretaris-generaal juist meer be wegingsruimte willen geven. Vanuit Bagdad heette het dat het bezoek van Annan aan Sad dam Hoessein 'een succes' zou worden. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Prima kov zei dat Bagdad bereid is de VN-eisen op het gebied van wa peninspecties in te willigen. De Ainerikaanse president Clinton hield gisteren een tele visietoespraak om de VS rijp te maken voor een nieuwe Golf oorlog. „Onze militaii'en zijn er klaar voor. Het Amerikaanse volk moet er ook klaar voor zijn", aldus Clinton in een toe- spx-aak op het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie. „Geen enkele militai- i"e actie is zonder risico", zei de president om aan te geven dat de geplande grootscheepse lucht aanval op Irak vrijwel zeker Amerikaanse levens zal kosten. De start van het publiciteitsof fensief maakt duidelijk dat de Amerikaanse regering vastbe sloten is op betrekkelijk korte termijn toe te slaan in Irak. Al leen een snelle, ondubbelzinni ge concessie van de Lraaltse lei- Laagblijvend vetplantje compleet met witte pot. De Callisia is sterk en voelt zich op lichte en donkere plekjes thuis. Van 11.95 voor ders kan een nieuwe Golfoorlog voorkomen, maakte Clinton duidelijk: „Saddam Hoessein kan deze crisis morgen beëindi gen." De Amerikaanse presi dent onderstreepte dat ook hij nog altijd verre de voorkeur geeft aan een diplomatieke op- lóssing. Hij zei echter tevens: „Een militaire actie kan nooit het eerste antwoord zijn, maar soms is een militaire actie het enige antwoord." Het publiciteitsoffensief van het Witte Huis komt op een mo ment waarop het diplomatieke overleg over de crisis in de Per zische Golf op volle toeren draait. In de ogen van de VS zal er echter alleen van een diplo matieke doorbx-aak sprake zijn indien Irak onvoorwaardelijk gehoor geeft aan de opx'oep van de internationale gemeenschap om alle resoluties van de Veilig heidsraad na te leven. Met de veelbeproefde tactiek van uitstel bereikt Saddam dit keer niets, vei'zekerde Clinton. Het gevaar van een Amerikaan se aanval zal volgens de presi dent pas zijn afgewend als Irak de waperxinspecteux's van de Verenigde Naties ongehinderd toegang verleent tot alle loca ties waar massavernietigings wapens zouden kunnen worden opgeslagen of geproduceei'd. GPD/AFP/RTR zie ook pagina 2 (Advertentie) Openingstijden: GOES. NIEUWE RIIKSWEG 2B. 0113-215395. RENESSE, LAÖNE 20. 0111-461031. DE RIJK. OOSTBURG. NIEUVELTWEG 56, 0117-452279 HET GROENE WARENHUIS maandag t/m vrijdag van 8.45 tot 17.45. Zaterdag van 8.45 tot 17.00 uur. Sierschaaltje vol met heerlijk geurende Hyacinten. We hebben ook sierschaaltjes met Narcissen en Blauwe Druifjes. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1