Ajax komt in het risico-hoekje NS-reiziger wordt een balorige klant De Consumentenbond helpt ook doe-het-zelvers PZC Beursspel goede kennismaking met beleggen economie dinsdag 17 februari 1998 Voetbalaandelen zijn nieuwtje voor Amsterdamse beurs Telecom veiling verloopt vlotter Onrust over CAO bibliotheken Groene fondsen renderen SAS vliegt lucratiever Stimulans Duitse bouwsector Robeco biedt fondsen concurrent aan economie wijzer door Raymond Peil AMSTERDAM - 'Ajax keldert op de beurs na ontslag trainer Olsen; beleggers zien miljoe nen verdampen'. Zo'n nieuws bericht behoort binnenkort tot de mogelijkheden. Krijgt de Amsterdamse voetbalclub een plaats tussen ondernemingen als Ahold, Shell en Philips, dan is één ding zeker: de effecten beurs krijgt er een risicovolle belegging bij. Analisten plaatsen beursgeno teerd topvoetbal in de catego rie amusement, in het rijtje En- demol en Polygram. Flopt het jongste album van U2 of een dure film met Mister Bean, dan loopt het aandeel Polygram klappen op. Haalt Endemol een zeperd met de musical Joe dan straffen de markten het aandeel af. Volgens een bankier die bedrij ven bij hun beursgang bege leidt, zal het aandeel-Ajax nog meer gelden als 'voor de leuk'. „Dingen die normaal zwaar tellen om beleggers zover te krijgen dat ze geld in een on derneming steken, zoals 'het vertrouwen in het manage ment' en 'de toekomst van de onderneming' zullen veel min der een rol spelen. Hier tap je toch uit een ander vaatje. Veel mensen zullen het vooral leuk vinden een aandeel Ajax te hebben, voor zichzelf of voor hun kinderen. In elk geval zijn voetbalaande len geen bezit waar de belegger rustig bij slaapt. In Groot-Brit- tannië knarste en kraakte vori ge week de koers van Chelsea, één van de anderhalve dozijn beursgenoteerde Britse clubs. Ruud Gullit kreeg zijn congé en de Chelsea-aandelen raakten in een adembenemende duik vlucht. Nota bene de dag voor dat het nieuws uitlekte dat Ajax zich op het glibberige beurspad zou willen begeven. De gevolgen van een beursgang voor Ajax of de andere clubs die een beursgang overdenken - PSV, Feyenoord, Heerenveen, AZ, Vitesse - zijn niet gering. Allereerst moet het voetb albe- drijf uit de vereniging worden gelicht en in een naamloze ven nootschap (NV) onderge bracht. Compleet met een di Ajax-trainer Morten Olsen informeert bij rechtsbuiten Babangida hoe het met zijn blessure is. Als sterspelers van de Amsterdamse voetbalclub lange tijd niet inzetbaar zijn, dan kan dat leiden tot een koersval van het aandeel-Ajax. foto Co r M u Ider/AN P rectie of raad van bestuur en commissarissen. Maar voor de leden van Ajax zal het belang rijk zijn dat ze een deel van hun zeggenschap gaan verliezen: naast de ledenvergadering is er straks de aandeelhoudersver gadering waar directie en com missarissen verantwoording afleggen. Beursfraude In het algemeen zal de raad van commissarissen bij tegenval lende prestaties of grote rellen in of rond de stadions de direc tie kunnen ontslaan. De club dient een jaarverslag te publi ceren maximaal zes maanden na het afsluiten van de boeken, gecontroleerd door een externe accountant. Er is een plicht tot publicatie van halfjaarcijfers. Andere eisen die de Amster damse beurs, AEX Exchanges, verbindt aan een notering, zijn onder meer dat de clubs mini maal drie van de laatste vijf jaar met winst hebben ge draaid. Het eigen vermogen (vooral aandelen) moet mini maal tien miljoen gulden be dragen, terwijl bovendien vol doende aandelen in omloop moeten zijn om een soepele handel mogelijk te maken. De beurs knijpt overigens wel eens een oogje dicht bij de strikte toepassing van de toelatingsei sen. Tevens rijst de vraag of de spe lers in aandelen van hun eigen club of tegenstanders mogen handelen. Misbruik van voor wetenschap in de aandelen handel ligt op de loer: de voet ballers weten immers vrijwel continu wat zich achter de schermen afspeelt. De Ajax- selectie in de beklaagdenbank wegens beursfraude? Voetbalfonds Een voetbalaandeel is voer voor speculanten. Wat doet de koers van het aandeel Ajax na het verlies tegen, zeg, hekken sluiter Volendam? Een over winning op PSV zullen beleg gers daarentegen positief waarderen. Het koersverloop van het aandeel Chelsea heeft daar al voorbeelden van laten zien. En als het slecht gaat, gaan commissarissen en direc tie dan onder druk van de aan deelhouders ingrijpen? Dat laatste is verre van denk beeldig, zo leert de geschiede nis. Bij Newcastle United kon trainer Kevin Keegan twee jaar geleden opstappen, omdat de bank Natwest ontevreden was over de prestaties van het elftal. Bij slechte resultaten was het volgens de bank, de be geleider van de beursgang, niet mogelijk een goede prijs voor het aandeel te bedingen. Aan de andere kant van Het Kanaal bestaat zelfs al een be leggingsfonds dat uitsluitend in Britse voetbalaandelen be legt. 'The Football Fund' van de Londense zakenbank Sin ger Friedlander begon vorig jaar februari. Het in Dublin ge noteerde fonds wordt gepro moot door Alan Hansen, ex- aanvoerder van de voetbalclub Liverpool, Ook in Italië en Argentinië staan voetbalclubs aan de beurs genoteerd, het Formule- I-circus onderzoekt de moge lijkheden en in de VS circule ren sportaandelen van honk bal- en basketbalclubs. Vorig jaar ontvouwde Franz Becken- bauer, voorzitter van Bayern München, het plan tot een beursgang. Bayern zou zo 550 miljoen gulden van beleggers kunnen aantrekken. Het kapi taal is bestemd voor onder meer de bouw van een Duitse Arena, aankoop van sterspe lers en het opzetten van een ei gen tv-zender. De waarde van Manchester United is momenteel ongeveer 1,5 miljard gulden. De beurs waarde van Ajax bepalen is 'net zoiets als het invullen van de toto'zei een analist. De club moet een solide bedrijfsplan op tafel leggen met een doortim merde becijfering van hoeveel geld er binnenkomt en de deur uitgaat. De officiële documenten voor een beursgang, het prospectus, dient voldoende informatie te verstrekken, waarmee beleg gers in spe kunnen beoordelen wat de kansen en de risico van het nieuwe aandeel zijn. In het geval van Ajax gaat het dan om zaken als de exploitatie van de Arena, opbrengsten en kosten van Ajax-hebbedingetjes en de televisierechten. Niet op de laatste plaats horen aan- of verkopen van dure spe lers vanzelfsprekend in het prospectus-boekje thuis. Evenals voorspellingen over winst en verlies in de komende jaren. Met een duidelijke waar schuwing dat als Litmanen, Dani, Babangida. Frank de Boer of Blind hun biezen pak ken of langdurig het zieken huis in worden getrapt de waarde van de belegging kan verminderen. 'In het verleden behaalde re sultaten bieden geen garantie voor de toekomst', luidt de standaardtekst bij aandelen beleggingen. Voor sportaande len geldt dit des te meer. Curi eus trouwens dat algemeen di recteur Oldenhof van Ajax vo rig jaar het enthousiasme voor een beursgang nogal temperde. GPD DEN KLAAG - De veiling voor de nieuwe mobiele telefoonfre quenties verloopt vlotter dan verwacht. Donderdag en vrij dag, de eerste dagen van de veiling, brachten de gegadigden al 25 keer een bod uit op de begeerde frequenties, Ook gisteren ging de veiling, die alleen op werkdagen tijdens kantooruren plaatsvindt, in hoog tempo van start. Vandaag gaat de veiling verder. De veiling gaat om twee landelijke DCS-1800/Extended GSM-frequenties. Hiervoor zijn vijf consortia van telecom- bedrijven en banken in de markt. De winnaars zijn verplicht binnen twee jaar een landelijk dekkend netwerk op te zetten. Daarnaast worden zestien kleinere kavels van DCS-1800 fre quenties geveild, die aaneengesloten ook weer een landelijke dekking kunnen bieden. ANP ZOETERMEER - De openbare bibliotheken stappen naar de rechter om de loonsverhoging van het personeel ongedaan te maken. De AbvaKabo snapt hier niets van omdat de werkge versvereniging van de bibliotheken (WOB) eerder aanraadde de 2,1 procent extra over 1997 gewoon uit te betalen. De rechter vindt dat de salarissen van de 11.000 werknemers van openbare bibliotheken zowel in 1997 als in 1998 met 2.1 procent moeten worden verhoogd. WOB-voorzitter Zwarte: ,,De bonden krijgen nu de verhoging voor 1998 zomaar in de schoot geworpen, zonder ook maar een dag onderhandeld te hebben." ANP ZEIST - Het resultaat van de drie groene beleggingsfondsen van de Triodosbank is in 1997 gestegen'tot 102,4 miljoen. Dat is een verdubbeling ten opzichte van 1996. Triodos Bank beheert drie groene fondsen, waarvan alleen Biogrond Beleggingsfonds beursgenoteerd is. Dit haalde in 1997 een rendement van 5,13 procent. Het Windfondsnoteer de een plus van 4,81 procent, teiwijl Het Groene Beleggings fonds een rendement van 4,74 procent, behaalde. ANP KOPENHAGEN - Scandinavian Airlines Systems (SAS) heeft een redelijk jaar achter de rug. De winst voor belastin gen ging omhoog met bijna 23 procent tot 2,2 miljoen Zweed se kroon, bij een omzetgroei van 11 procent tot 38,9 miljoen kroon. De verbetering vloeide voort uit een betere bezettings graad en uit de wereldomspannende Star-alliantie. Begin vorig jaar kwam SAS maar moeizaam op gang. In de tweede helft kwam de luchtvaartmaatschappij pas los, vooral door een toenemende vraag naar business-classtickets. Uit eindelijk noteerde SAS een groei van het passagiers vexvoer van 4,2 procent. Vergeleken met de groei van 10 procent die de Europese lucht vaartmaatschappijen vorig jaar doormaakten, bleef SAS achter-. ANP BONN - De regering van Duitsland wil dit jaar de activiteit in de bouwsector flink stimuleren. Bonn mikt daarbij op extra investeringen van ongeveer 22 miljard mark. De plannen moeten leiden tot het behoud van 100.000 banen. De relatief goedkope kredieten moeten verder vooral jonge gezinnen aan een eigen woning helpen. Bovendien kunnen ook huiseigenaren die hun woning willen uitbreiden of verbe teren op gunstige leningen rekenen. Volgens Oswald kost de uitbreiding van steunprogramma 's de Duitse overheid niets. De staatskredietbank wendt voor de leniningen haar eigen middelen aan, zonder daarbij voor her financiering bij de staat aan te kloppen. DPA (Advertentie) Dus vul snel de onderstaande bon in en pak bijna f 90,- voordeel. U krijgt de kaarten voor gratis toegang tot Klus 98 en de Woon- manifestatie thuisgestuurd en daar naast het welkomspakket van de Consumentenbond, met hierin het februarinummer van de Consumen tengids en het boek Zelf Klussen: 'Badkamers en toilet vernieuwen'. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stuur mij: een jaar lang de consumentengids het boek 'Zelf klussen': Badkamer en toilet vernieuwen twee toegangskaarten voor Klus 98 en de Woonmanifestatie in de Jaarbeurs in Utrecht van 4 tot en met 8 maart (normale toegangsprijs f 17,50 per persoon) Ik betaal f 44,- Mijn voordeel is f 89,50 Naam Adres Postcode telefoonnummer Handtekening Dit aanbod geldt tot 27 februari 1998. van onze redactie economie ROTTERDAM - Robeco Groep gaat beleggingsfondsen van concurrenten aanbieden. De Rotterdamse vermogensbe heerder wil inspelen op de groeiende behoefte van beleg gers aan een breder aanbod. „Als one-productshop kan je niet overleven", weet J. Koele- wijn, hoofd strategie van Iris, het gezamenlijk onderzoeksbu reau van Robeco en de Rabo bank. Het plan bevindt zich volgens hem nog in de inventa risatiefase. ,,Op korte termijn zal het zeker niet gebeurenVoor 2000? Aan zo'n voorspelling waag ik me niet." Albert Heijn Dat Robeco fondsen van con currenten gaat aanbieden, is ze ker. „Je moet het zien als een Al- bert Heijn. Die heeft behalve zijn eigen merk pindakaas ook Calvé op de schappen staan. Een klant neemt geen genoegen met één merk en zo is het ook bij be- Volgend jaar Welke fondsen Robeco in zijn pakket neemt, is nu nog niet duidelijk. Het ligt voor de hand dat grote Amerikaanse beleg gingsfondsen van Fidelity, Tem- pleton of Flemings in de porte feuille worden opgenomen. Mogelijk gaat Robeco ook fond sen van Nederlandse concur renten aanbieden. De ochtendkrant meldde eni ge tijd geleden dat de NS de tarieven voor de spits willen verhogen. En de spits moet wor den uitgebreid om de geldigheid van de kortingskaart te beper ken. Althans, dat stelt het nieuwste business plan. Verder willen de NS een zakelijker per soneelsbeleid. Dit alles omdat het rendement op het aandeel houderskapitaal omhoog moet. De conductrice die mijn kaartje kwam controleren vond het maar niets. Het houdt maar niet op, verzuchtte ze. En de trouwe treinreiziger vouwde verslagen de krant op. Ik vraag me af wie de publieke relaties bij de NS onderhoudt. De relatie van de NS met de rei zigers is toch al niet florissant. De vele vertragingen en de af schaffing van Hilversum als In tercity-station hebben ons ge frustreerd, de stampei over de meest recente tariefverhogin gen is nog maar net achter de rug, en nu dit. Blijkbaar maakt de NS-leiding zich meer zorgen over haar aandeelhouders dan haar reizigers. Waarom zou ze anders zo bezorgd zijn om het rendement? Verbijsterd las ik dat de NS-leiding verwacht met dit beleid het aantal klanten te vergroten. Hogere prijzen en meer klanten: dat wordt tover kunst. De stommiteit van de NS-jon- gens is blijkbaar dat ze zich als harde zakenmensen willen gaan presenteren. De aanzet daar voor was de privatisering. Nu de NS op eigenbenen moetenstaan en dus niet bij ieder wissewasje bij minister Jorritsma kunnen aankloppen voor steun, denken de voormannen in markt-ter- men. Je hoort het ze zeggen: „Wij hebben een product dat we op de markt tegen de hoogst mo gelijke prijs afzetten." Product, prijs, markt: het is de taal van de markt. De taal blijkt besmettelijk. Na de gezond heidszorg en de universiteiten is nu ook de NS overstag gegaan. Volgens dit taalgebruik worden reizigers 'klanten' en het perso neelsbeleid wordt 'zakelijk'. Doel is niet meer iets goeds als het bevorderen van openbaar vervoer, maar een zo groot mo gelijk rendement op geïnves teerd kapitaal. Efficiënte bedrijfsvoering en zo De NS lijken zich uit te rangeren. hoog mogelijke prijzen zijn daarvoor de middelen. Het. klinkt goed, maar is dat het wel? Ongetwrjfeld hebben economen de NS-jongens geadviseerd. Want wie anders bedenkt het om de prijzen omhoog te gooien wanneer de vraag het grootst is? Tijdens het spitsuur willen de meeste mensen mee dus dan kunnen de NS geld verdienen. Een reis per Intercity heeft een groot voordeel boven het reizen met een stoptrein dus daar kun nen de NS ook meer voor vra gen. Pakken waar je het pakken kan, is het motto van economen. Goede daad Deze manier van denken werkt goed voor commerciële onder nemingen, en zeker wanneer mensen zich gewillig in de ma ling laten nemen door uitge kookte marketingstrategieën. Maar het is de vraag of de NS er- verstandig aan doen zich als een commerciële onderneming te profileren en een onvervalste marktstrategie te volgen. Het effect van deze koers zou wel eens het tegengestelde kunnen zijn van wat beoogd wordt, dus lagere efficiëntie en lagere ren dementen. Want de NS zijn niet zo maar een bedrijf. Veel mensen reizen per- trein uit ideëele overwegingen. De trein houdt ons weg van de reeds overvolle wegen, beperkt het wagenpark en is goed voor liet milieu. Ook ik heb steeds wanneer i k de trein neem het ge voel een goede daad te doen. foto Koen Suyk/ANP Daarom word ik niet al te onge durig wanneer de trein weer eens te laat is en accepteer ik zonder veel pijn een prijsverho ging, Maar ik slik veel alleen omdat ik er van uit. ga dat de NS-jongens net als ik zich voor de goede zaak inspannen. Nu die jongens het commercieel willen gaan spelen, verandert mij n houding ten aanzien van de NS. Behandelen ze me als klant dan zal ik me ook als klant gaan gedragen. Wanneer de prijzen omhoog gaan, zal ik dat moeten accepteren maar dan wil ik ook waar* voor mijn geld. Dus als een trein nu te laat is, zal ik ontevre den wordenIs een vertraging de reden dat ik te laat kom voor een afspraak, dan wil ik de kosten op de NS verhalen. Van mijn loyaliteit hoeven de NS ook niks meer te verwach ten. Komt er een concurrent langs, een trein van Lovers bij voorbeeld, dan stap ik daar net zo lief in, ook al zijn Fransen de eigenaar van die trein. Daarbij komt de auto als aantrekkelijk alternatief. Word ik hard be handeld dan zal ik ook zelf hard gaan handelen. De Fransen zouden overigens wel eens geïnteresseorcTfeunnen raken in overname van de NS wanneer het rendement inder daad omhoog gaat. De NS-jon gens mogen dan naar huis en van Nederlands openbaar ver voer is geen sprake mee. Arjo Klameris hoogleraar in de eco nomie van kunst en cultuur aan de Erasmus universiteit. van onze verslaggever Hans Noot Driehonderdduizend gul den op een rekening en alle vrijheid om die drie ton te beleggen in aandelen, op ties, obligaties of andere be leggingsinstrumenten: dat is de uitdaging die de Nationa le Beurscompetitie dit jaar voor de zevende keer biedt. De bedoeling van deze beleg gingswedstrijd is uiteraard om in de tien weken die het spel duurt een zo hoog moge lijk rendement op de porte feuille te behalen. Deelne mers lopen geen enkel risico. De drie ton is fictief en het eventuele verlies hierop be staat na afloop van het spel niet meer, de winst dus ook niet meer. Net als vorig jaar is de PZC ook dit jaar betrokken bij de Nationale Beurscompetitie van ESEC Educational En tertainment, die 23 maart van start gaat e"h tien weken duurt. Deelnemers krijgen een korting van twintig gul den op het inschrijfgeld van 99,95 en betalen dus 79,95. De PZC besteedt iedere week aandacht aan de Zeeuwse deelnemers. Hun wordt ge vraagd naar het reilen en zei len van hun portefeuille: de missers en de gouden grepen. De PZC vervat de Zeeuwse resultaten iedere week in een klassement. Drempelvrees Wie de beurs al enige tijd volgt, aandelen leuk en inte ressant vindt maar drempel vrees heeft om echt te gaan beleggen, krijgt nu de gele genheid om 'droog te zwem men". De belegger- die al mee draait in de beurscaroussel maar zich nog nooit aan op ties heeft gewaagd, kan het beursspel aangrijpen om daarin ervaring op te doen en thuis te raken in de verschil lende optietermen. Het theorieboek (voor begin ners of gevorderden) dat in het spelpakket zit, biedt een goede houvast. Het zet veel termen op een rijtje en ver taalt ze in begrijpelijk Ne derlands. Verder bevat het pakket een competitieboek waarin een gebruiksaanwij zing voor de orderlijn, de spelregels en andere wetens waardigheden. Daarnaast krijgen deelnemers elf weken lang het blad Beleggers Be langen toegestuurd. Dit blad licht bedrijven door, analy seert resultaten en beursbe- wegingen en geeft tips. Het beursspel ontstond tien jaar geleden als vermaak voor Groninger studenten maar begon al snel serieuzer vormen aan te nemen. Twee jaar later konden, met name onder impuls van hoofd sponsor de Rabobank, stu denten uit het hele land deel nemen en in 1991 werd de competitie voor iedereen opengesteld. Vorig jaar schreven zo'n 19.000 mensen in voor het spel, waarvan zo'n 230 via de PZC-actie. De deelnemers aan de com petitie kunnen in twee cate gorieën worden ingedeeld: de helft is beginneren de andere helft is ervaren. Daarnaast is er nog een kleine groep die puur de prijzen najaagt. De hoofdprijs van 20.000 gulden is daar niet vreemd aan. On derzoek van de organisator- van het spel, ESEC Educa tional Entertainment weet uit onderzoek dat achter ie dere inschrijving gemiddeld drie mensen schuilgaan. Wat in tien weken mogelijk is met een startkapitaal van drie ton liet Bart van den Broek uit Nieuwerkerk vorig jaar zien. Hij was de winnaar- van het PZC-klassement met een portefeuille van 1.162.609 gulden waarmee hij landelijk 107de werd. De landelijke winnaar, Geert. Pelzer uit Venray, maakte van drie ton bijna vier mil joen gulden. Wie wil deelnemen aan het beursspel, vindt elders in de ze krant een inschrijfbon. Deze bon staat de komende weken regelmatig in de PZC. door Arjo Klamer Hoe verander ik de badkamer volgens mijn eigen idee? Hoe knap ik zelf het kleinste kamertje op? Dit komt u allemaal te weten wanneer u nu lid wordt van de Consumentenbond. Als lezers premie krijgt u niet alleen een voordelige lidmaatschap ter ken nismaking voor slechts f44,- in plaats van f66,- per jaar (ingaand 1 februari 1998). Maar bovendien ontvangt u gratis het boek 'Zelf Klussen': 'Badkamer en toilet ver nieuwen' (verkoopprijs voor niet- leden f32,50). En om u nieuwe ideeën aan de hand te doen, krijgt u van de Consumentenbond ook nog eens gratis kaarten ter waarde van f 17,50 per stuk (maximaal 2 personen) voor Klus 98 en de Woonmanifestatie die gelijk plaatsvinden in de Jaarbeurs in Utrecht van 4 tot en met 8 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7