Annan wellicht naar Bagdad PZC Brussel wil subsidie hennepteelt verlagen uit vrees voor euro-wiet Europa mikt op verdere verlaging van melkprijs aftrap van jubileumjaar Hulp aan Afghanistan vertraagd Londen vraagt om uitsluiting Sinn Fein bij besprekingen Duitse magistraat haakt doodsbang af voor proces-Papon buitenland Franse president Chirac verwacht dat diplomatieke oplossing mogelijk is Algerijns leger doodt tientallen moslimrebellen Habibie vrijwel zeker vice-president Indonesië Bedligwedstrijd nachtmerrie Journaliste Gellhorn overleden Man perst Mercedes af Libië nodigt paus uit Centrale verwarming op wodka Ontvoerde in Jemen krijgt pillen Denen betalen oma's voor oppas van kleinkinderen WIW dinsdag 17 februari 1998 van onze redactie buitenland BAGDAD - Wereldwijd wordt koortsachtig gewerkt aan een diplomatieke uitweg uit de Irak-crisis. De kans is groot dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kofi Annan, nog deze week een bezoek brengt aan de Iraakse president Saddam Hoessein om te bemid delen. Volgens diplomatieke bronnen praat Annan morgen in Parijs met de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, Al-Sah- hafAls Annan naar Parijs gaat, dan is het voor 99 procent zeker dat hij doorreist naar Bagdad, was gisteren in diplomatieke kringen in Londen te horen. De Iraakse bewindsman zelf maak te eerder gisteren bekend dat hij een ontmoeting met Annan zou hebben. Een bij de onderhandelingen met Irak betrokken diplomaat zei dat Annan alleen met Al- Sahhaf praat als hij voldoende zekerheid krijgt dat Irak in stemt met een onbeperkte inspectie van presidentiële complexen op massavernieti gingswapens. Die onbelemmer de toegang tot de uitgestrekte terreinen is het hete hangijzer in het conflict tussen Bagdad en de Verenigde Naties over de wa peninspecties. Annan wacht op de bevindingen van drie VN-experts, die de acht complexen in kaart moet bren gen die Irak tot verboden terrein verklaarde voor de inspecteurs van de speciale VN-ontwape- ningscommissie Unscom. De VN-chef gaat ervan uit dat het team binnen drie of vier dagen zijn werk voltooit. PARIJS - Algerijnse veilig heidstroepen hebben zeker vijf tig moslimrebellen gedood en meer dan 150 elitestrijders van de Gewapende Islamitische Groepen, onder wie de gevrees de commandant Antar Zouabri, ingesloten in de regio Saïda. Ge wapende moslims vermoordden daar zaterdag zeventien bur gers en militieleden. RTR/EFE Een reis naar Irak hangt ook af van de steun die Annan krijgt van de VN-Veiligheidsraad. De voorman hoopt op eenstemmige rugdekking van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Rus land, China en Frankrijk. Annan spreekt morgen met de Franse president Chirac, een fervent tegenstander van mili taire interventie. Chirac spreekt vandaag met Al-Sahhaf in Pa rijs. De. Franse president uitte gisteravond de verwachting dat een diplomatieke oplossing 'technisch' binnen bereik ligt. Volgens een woordvoerder van Chirac stuurde Irak Parijs een lijst van presidentiële paleizen die het zonder tijdslimiet wil openstellen voor VN-wapenin- specties. Al-Sahhaf zei gisteren tij dens zij n bezoek aan Libanon dat Irak alles wil doen om de missie van Annan te laten sla gen. Druk De druk op secretaris-generaal Annan om naar Bagdad te gaan in een uiterste poging de crisis over de wapeninspecties te be zweren, was de laatste dagen steeds groter geworden. De Ara bische landen intensiveerden hun activiteiten op het diplo matieke front. De Egyptische president Moe barak sloot zich aan bij de op roep van een aantal landen voor een initiatief van Annan, vol gens hem de laatste kans voor een vreedzame oplossing. Duitsland, Jordanië en China ondersteunden zondag oproe pen van Rusland, Frankrijk en Italië voor een bezoek van de VN-secretaris-generaal aan Bagdad om een militaire con frontatie te voorkomen. De minister van Buitenlandse Zaken van de Golfstaat Qatar, bondgenoot van Amerika in de oorlog van 1991, bezocht giste ren Bagdad in een poging een militaire actie af te wenden. Het is de tweede interventie van een Golfstaat in enkele dagen tijd. De Verenigde Arabische Emira ten boden zondag aan in de cri sis te bemiddelen, maar kregen daar nog geen enkele reactie op. Ondertussen houdt Washington de druk op de ketel. Clinton houdt vandaag een rede om de bevolking voor te bereiden op de mogelijkheid van een nieuwe oorlog in het Golfgebied. RTR/AFP Amerikaanse mariniers oefenen in de woestijn van Koeweit op 48 kilometer afstand van de grens met Irak. foto Raed Quetena/EPA door Ronald Frisart JAKARTA - Bacharuddin Jus- uf Habibie wordt de nieuwe vice-president van Indonesië en daarmee de opvolger van de 76-jarige president Soeharto. Dat wil zeggen: tenzij Soehar to begin maart nog een konijn uit de hoge hoed tovert. Terwijl de commandant van de Indo nesische strijdkrachten giste ren zei dat onrust niet wordt getolereerd, braken op twee plaatsen nieuwe rellen uit. De weg voor technologie-mi nister Habibie werd gisteren vrijgemaakt door voorzitter Harmoko van regeringspartij Golkar. Onlangs had de Golkar-top zowel Harmoko als Habibie op haar kandida tenlijstje gezet. Harmoko heeft zich naar eigen zeggen teruggetrokken tijdens een ge sprek met president Soeharto. Zaterdag sprak de kleine In donesische Democratische Partij (PDI) zich al uit voor Habibie, zondag volgde mos limpartij PPP. Het wachten is nu alleen nog op de kandidaat van de strijdkrachten (ABRI). Hoge militairen hebben de af gelopen dagen laten doorsche meren dat ook zij de 61-jarige Habibie zullen steunen. Daarmee is president Soehar to de enige die nog voor een verrassing kan zorgen. Som mige diplomaten en waarne mers sluiten dat niet uit, maar algemeen wordt Habibie toch als beschermeling van de pre sident gezien. Nieuwe onrust brak gisteren uit in Pengalengan (West-Ja va) en Pagar Alam (Zuid-Su- matra). Honderden mensen vielen uit boosheid over prijs stijgingen winkels van Chine se Indonesiërs aan. Ongeveer tien winkels werden vernield. In plaatsen op Java waai' zich sinds afgelopen donderdag rellen voordeden, was gisteren veel leger en politie op straat. President Soeharto beëdigde gisteren Wiranto als nieuwe commandant van de strijd krachten (ABRI). Diens voor ganger, Feisal Tanjung, gaat met pensioen en wordt moge lijk minister. Wiranto zei dat zijn troepen de situatie in de hand hebben en onrust beslist de kop zullen indrukken. Hij betwijfelde of de economische toestand leidt tot de rellen. Volgens Wiranto proberen 'be paalde groepen' de crisis uit te buiten. Hij zei niet wie hij be doelde. In Oost-Java zal de politie niet aarzelen mensen 'die een grote bedreiging voor anderen vormen' neer te schieten. „Inderdaad, ter plekke neer schieten", zo citeerde staats- persbureau Antara gisteren een regionaal politiewoord voerder. GPD WILD AU - De directie van een meubelzaak in het Oost-Duit se Wildau betreurt de dag dat zij het beslui t nam een wedstrijd te organiseren wie het langst in bed kon blijven liggen. De winkel herbergt meer dan een maand na het begin van de pu bliciteitsstunt nog drie in bed liggende stellen. De directie vindt het welletjes, maar de deelnemers dromen nog steeds van de in het vooruitzicht gestelde hoofdprijs van ongeveer 10.000 gulden. Een van de nog in de strijd zijnde pa ren zegt van plan te zijn tot Pasen in bed te blijven ondanks een verleidelijk aanbod van de winkel om voor 5.000 gulden uit de veren te komen. ANP LONDEN - De Amerikaanse journaliste Martha Gellhorn, de eerste oorlogscorrespondente ter wereld, is gisteren op 89-ja- rige leeftijd overleden. Gellhorn gold door haar baanbrekend werk als voorbeeld voor tal van vrouwelijke journalisten. Gellhorn, in 1908 geboren, begon haar caiTière in de Spaanse Burgeroorlog. Later versloeg ze de Vietnam-crisis en de Ara- bisch-Israëlische ooi'logen. Ze was de derde echtgenote van schrijver Ernest Hemingway. RTR STUTTGART - De Duitse politie heeft zaterdag een 46-jarige man gearresteerd die Daimler-Benz probeerde af te persen met het dreigement dat hij Mercedes-rijders zou doodschie ten. Dat heeft de politie in Stuttgart gisteren meegedeeld. De man werd aangehouden op een vliegveld in de buurt van zijn woonplaats, het Zuid-Duitse Kirchheim/Teck, waar de overdracht van de geëiste 5 miljoen mark zou plaatsvinden. Hij was bij zijn arrestatie gewapend. AP VATICAANSTAD - Libië heeft gisteren paus Johannes Pau- lus II voor een bezoek uitgenodigd. Vorig jaar maart knoopten de Heilige Stoel en Libië diplomatieke betrekkingen aan. De uitnodiging van kolonel Gadaffi kreeg de paus gisteren uit handen van Hoessein-Foead Moestafa Kabazi, de eerste Libi sche ambasadeur bij de Heilige Stoel. „De Libische leider heeft grote bewondering voor u", zei Kabazi, die de paus zijn geloofsbrieven overhandigde. De kerkvorst heeft niet op de uitnodiging gereageerd. Wel zei hij dat alleen op basis van de dialoog tussen de volkeren vrede en wederzijds begrip kunnen ontstaan. AFP MOSKOU - In de Russische stad Mezjdoeretsjensk wordt sinds kort illegale wodka gebruikt als brandstof om huizen te verwarmen. In totaal zal zes ton nepwodka worden opge stookt in de centrale verwarmingsinstalltie. De wodka is in beslag genomen van illegale handelaars. Volgens het stadsbe stuur werkt de wodka prima als brandstof. AP SANAA - Een koerier van de Nederlandse ambassade in Je- men heeft zondag medicijnen gebracht naar de stam die een week geleden de Nederlander J. Westgeest ontvoerde bij het Ramada Hadda hotel in Sanaa. Dat hebben diplomatieke bronnen gisteren gezegd. Westgeest, die de medicijnen nodig heeft voor zijn hart, had daar volgens de bronnen in een brief aan de ambassade om ge vraagd. De ontvoerders van Westgeest, leden van de Toaiman stam, eisen de vrijlating van drie stamgenoten die eerder deze maand zijn aangehouden bij een poging een auto van de rege ring te stelen. AP doorWillem Stegenga BRUSSEL - De gemiddelde melkprijs in de Europese Unie moet 15 procent dalen. Dat staat in een interne nota die bij de Eu- I ropese Commissie in Brussel circuleert. Aanvankelijk was het plan de melkprijs met 10 procent te verlagen om de toe treding van landen uit Midden- en Oost-Europa te vergemakke lijken. De maïspremie zou ver vallen, maar wordt nu weer op gevoerd. I Ter compensatie krijgen de melkveehouders een toeslag op het inkomen. Daar is een inge- wikkelde berekening voor op gezet. De veehouders krijgen een toeslag per koe die 5800 ki- logram melk geeft. Voor Neder- land pakt dat gunstig uit, aldus j ingewijden in Brussel. In Ne derland geven de koeien meer j melk. Om het quotum vol te krijgen hebben de boeren dus minder koeien nodig dan wan neer ze 5800 kilogram zouden geven. Volgens het voorstel speelt dat geen rol. Het quotum wordt gedeeld door 5800 kilogram. Over het aantal koeien dat daar uitkomt wordt de premie uitgekeerd. Neder landse boeren krijgen derhalve een premie voor ongeveer een half miljoen koeien die ze niet hebben. De hoogte van de pre mie is bepaald op 222 gulden (100 ecu) per koe. Aanvankelijk was dat 322 gulden. Die 100 gul den per koe gaat nu in de natio nale pot. Daar mag de minister van landbouw, natuurbeheer en visserij mee doen wat hij wil. Het gaat om zo'n 90 miljoen gul den. Quotum De Europese landbouwcom missaris Franz Fischler zou ook overwegen om het melkquotum te verruimen. Door extra aan bod zou er prijsdruk ontstaan, waardoor eerder de 15 procent lagere melkprijs is gerealiseerd. Het laten vervallen van de hui dige subsidies op export naar landen buiten de EU en het te gen betaling uit de markt nemen van overschotten aan boter en mager melkpoeder is waar schijnlijk onvoldoende. De boeren zelf zijn niet onver deeld blij met de voorstellen. Die pakken voor een deel van de boeren slecht uit, zeg voorzitter Vogelaar van de vakgroep Melk veehouderij van de Land- en Tuinbouw Organisatie Neder land. Hij doelt op de 90 miljoen gulden die in een nationaal fonds wordt gestopt. Vogelaar vreest dat minister van land bouw Van Aartsen daar een deel van zijn natuurbeleid mee wil betalen. „Dat kan natuurlijk niet. Na tuurbeleid is prima, maar dat moet niet worden betaald uit de inkomenscompensatie voor boeren." GPD (Advertentie) KOPENHAGEN - Deense oma's kunnen worden be taald om op him kleinkin deren te passen, zoals an dere oppassers dat ook worden. Dit heeft meer dan de helft van de ge meenteraden in Dene marken gisteren besloten. De gemeentes hebben de circa tienduizend ouders die wachten op een plaats in een kinderdagverblijf voorgesteld particuliere, hulp in te schakelen, eventueel een familielid. De gemeente zou dan tweederde van het loon van de oppas voor haar re kening nemen. Een vrouwelijke arts, die voor de televisie reageer de op het besluit, zei er geen enkel bezwaar tegen te hebben haar moeder te betalen om op haar zoon tje te passen. „Zij doet goed werk dat beloning verdient." De oma zei van haar kant het ook niet vreemd te vin den geld te krijgen om bij haar kleinzoon te blijven. „De gemeente doet goede zaken, want deze formule kost veel minder dan een plaats in een crèche of een kinderdagverblijf", zei zij. AFP ■S Ontheemden verlaten het rampgebied in Afghanistan. van onze redactie buitenland RUSTAK - Slecht weer heeft gisteren twee toestellen van de Verenigde Naties met hulpgoe deren voor duizenden overle venden van de aardbeving in het noordoosten van Afghanistan doen terugkeren. Bovendien konden in Afghanistan twee an dere toestellen die in Pakistan goederen zouden oppikken, niet opstijgen. De VN-vliegtuigen konden geen gat in het wolkendek vinden. Het vliegveldje van Rustak be schikt niet over radar en de ber gen eromheen maakten het te riskant een landing te wagen. De mislukte missie betekent dat de hulpverlening aan het gebied opnieuw wordt vertraagd. Zon dag kon nog wel een vliegtuig landen, maar dat was het eerste toestel in drie dagen. Oorlogvoering, sneeuw en mist maken de hulpverlening bijzon der zwaar en gecompliceerd. Helikopters zijn ingezet om de meest afgelegen dorpen te be voorraden. Konvooien doen er over de weg vier tot zes dagen over om vanuit Tadzjikistan en Oezbekistan het rampgebied te bereiken. De VN en het Rode Kruis hebben ongeveer 5 mil joen gulden gevraagd voor voedseldroppings boven Rustak. De hulporganisaties ontvingen inmiddels toezeggin gen voor ongeveer 2 miljoen gulden van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Zweden en Denemarken. Het gebied is op 4 februari ge troffen door een aardbeving met een momentmagnitude van 6,1. Zeker 4.500 bewoners van de re gio vonden de dood onder het puin van hun huizen en modder en steenlawines. AP Lange Vorststraat - Goes door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Een beetje coffee shop zou de nieuwe smaak on middellijk aan zijn assortiment toevoegen: de euro-wiet. Na de zwarte en rode Libanon, de Af ghaan 'onze' nederwiet, zou de met EU-geld geteelde pretsiga- ret immers een welkome aan vulling zijn op de markt van geestverruimende genotmidde len. De Europese Commissie deelt die vrees en wil daarom de subsidies voor de teelt van hen nep (de moederplant voor de wiet) met een kwart verlagen. Het voorstel van de Commissie - het dagelijks bestuur van de Eu ropese Unie - valt op omdat alle andere landbouwpremies nage noeg gelijk blijven. Minstens net zo opvallend is echter dat het aantal hectaren in Europa waarop hennep wordt ver bouwd de laatste jaren is ver viervoudigd. De Commissie vermoedt dan ook oneigenlijk gebruik van de subsidierege- ling. Vooral naar Nederland en Duitsland wordt met een scheef oog gekeken. Nederland staat onderhand bekend als expor teur van kwalitatief zeer goede wiet. Het THC-gehalte (de werkzame stof) in de nederwiet is zo hoog dat zij bijna als hard drug beschouwd kan worden. Kwestie van plantenveredeling. De hennepteelt in Nederland is de afgelopen jaren gestaag toe genomen. Besloeg de teelt in 1996 nog een kleine negenhon derd hectare, een jaar later was dit al ruim 1.300 en verdere groei (met name in Oost-Gro- ningen) is voorzien. Per hectare spijkerde EU 1.800 gulden bij, want de hennepteelt was bedoeld als alternatief voor voedingsgewassen als graan waaivan jarenlang overschot ten bestonden. De hennepvezels vinden gretig aftrek in de indu strie, onder meer voor tassen, touwen en dashboards. Een kwart minder premie scheelt de Oost-Groningse hen nepbouwers al gauw ruim een half miljoen aan inkomsten. Voor Nederland is het Commis sie-voorstel dan ook 'onaccep tabel'. Temeer daar deskundi gen erop wijzen dat de soort plant die voor de hennepvezels van onze redactie buitenland DUBLIN - De Britse regering heeft gisteren formeel gevraagd Sinn Fein uit te sluiten van de vredesbesprekingen over Noord-Ierland. Het verzoek door de Britse minister voor Noord-Ierland Mo Mowlam, kwam nadat de politie het ver boden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) verantwoordelijkstel- de voor een aantal recente moorden in Belfast. Sinn Fein is de politieke vleugel van de IRA Het verzoek om uitsluiting werd al enige tijd vernacht, nadat IRA-terroristen in verband wa ren gebracht met recente moordaanslagen in Belfast. De ronde-tafelconferentie beslist uiterlijk vanochtend over uit sluiting van Sinn Fein. De pro-Britse Ulster Democra tische Partij (UDP) is al uitge sloten van de gesprekken, nadat gewapende mannen die gelieerd waren aan de UDP vorige maand drie katholieken hadden doodgeschoten. De UDP-dele gatie wordt volgende week maandag weer welkom geheten aan de conferentietafel. Woedend Sinn Fein reageerde woedend op het Britse verzoek de partij uit te sluiten, maar volgens de Ierse minister van Buitenlandse Zaken, Andrews, was het ver zoek onvermijdelijk. Een optie is nu Sinn Fein, net als de UDP, tijdelijk uit te sluiten. Volgens de Britse krant The Guardian heeft de Amerikaanse president Clinton er op aange drongen Sinn Fein vóór 17 maart weer toe te laten. Dan is het namelijk St. Patrick's Day, de belangrijkste feestdag voor de Ieren, die ook op het Witte Huis gevierd zal worden. RTR/DPA/ANP gebruikt wordt absoluut onge schikt is voor de productie van wiet: je krijgt er verschrikkelij ke hoofdpijn van. De discussie over het Commis sieplan zal nog maanden duren. Dat biedt voldoende gelegen heid om ook eens een blik te werpen op Spanje, waar de hen nepteelt steeg van 1.450 hectare in 1996 naar ruim 15.000 hecta re dit jaar. De Commissie stelt gerust: deze explosieve groei duidt er geenszins op dat de Spanjaarden massaal in de eu ro-wiet vluchten. De hennep daar wordt namelijk überhaupt niet gebruikt, verzekert een Commissie-ambtenaar. Zij ligt gewoon weg te rotten op het land en wordt slechts geteeld omwille van de premie. GPD van onze redactie buitenland BORDEAUX - Rolf Holfort, procureur bij het gerechtshof in Keulen, is gisteren doods bang en onder politiebe scherming vertrokken uit Bordeaux. Hij zou daar ge tuigen in het proces tegen de 87-jarige oud-minister Pa- pon, die wordt verdacht van betrokkenheid bij de depor tatie van joden in de Tweede Wereldoorlog. Holfort heeft in zijn hotel in Bordeaux een anonieme brief gekregen, waarin hij met de dood wordt bedreiga als hij zijn mond opendoet. 'Vichy leeft nog. Geen Duitse getuigenverklaringen of je bent dood', stond erin. Hol fort heeft hartklachten. Zijn Franse collega bij het hof in Bordeaux is niettemin ra zend over zijn vertrek. Holfort zou zijn licht doen schijnen op de wijze waarop de Duitse justitie heeft ge handeld in de zaken tegen de Duitse nazi's Lischka en Ha gen. Die waren in de oorlog in Frankrijk verantwoordelijk voor de deportatie en de dood van joden. Inzet Papon was tot 1944 secreta ris-generaal van de prefec tuur in Bordeaux en daarmee de hoogste Franse ambte naar ter plaatse. Hij staat sinds oktober terecht omdat hij mede-verantwoordelijk zou zijn voor de dood van 1.560 joden. Die zijn dankzij zijn inzet van Bordeaux naar de Duitse vernietigingskam pen gedeporteerd. Papon ontkent alles, beweert joden te hebben gered, niet op de hoogte te zijn geweest van de anti-joodse wetten van de met de Duitsers colla borerende Vichy-regering van maarschalk Pétain of van de eindbestemming van de joden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5