Vroom en vrolijk lesbisch zijn PZC Tom Poes en het Kukel varia dinsdag 17 februari 1998 Acht ziekenhuizen beginnen project kortere behandeling puzzel recept snelheidscontroles Kerken ongerust over kloof tussen arm en rijk m m 3 het weer Netwerk Verkeerd Verbonden voorziet in een grote behoefte levensbeschouwing door Hans de Bruijn Acht Nederlandse zieken huizen zijn gisteren be gonnen aan een gezamenlijk project dat er op gericht is de duur van de behandeling van patiënten fors terug te drin gen. Patiënten blijven te vaak veel langer dan nodig in de 'medische molen' zitten. Ver korting van de behande lingstij d zal de efficiency van de ziekenhuizen verhogen en het ziekteverzuim beperken, en daarmee van invloed zijn op de kosten van de gezond heidszorg. Efficiency De komende anderhalf jaar worden in de ziekenhuizen alle behandelingen op een achttal terreinen voortdu rend doorgelicht en op hun efficiency beoordeeld. „Ons doel is het verkorten van de behandelingsduur van grote groepen patiënten, opdat on nodig ziekteverzuim kan worden voorkomen", zegt W. Schellekens, directeur van het ziekenhuis Reinier de Graaf Groep uit Delft en Voorburg, een van de initia tiefnemers van het project. Evaluatie Het onderzoek wordt uitge voerd in samenwerking met het ministerie van Volksge zondheid in ziekenhuizen in Alkmaar (Medisch Cen trum), Almelo (Twenteborg Ziekenhuis), Amersfoort (Ziekenhuis Eemland), Haarlem (Kennemer Gast huis), Den Bosch (Medicen- trum), Sittard (Maasland Ziekenhuis), Veldhoven (Sint Joseph Ziekenhuis) en in Schellenkens' Reinier de Graaf Groep. Een manage mentbureau zorgt voor het externe toezicht en de evalu atie van het project. In het onderzoek wordt van duizenden patiënten 'de gang door het systeem' op de voet gevolgd, zowel op me disch als organisatorisch ter rein, aldus Schellekens. Vol gens hem is er vaak onnodig ziekteverzuim, omdat er te veel wordt doorverwezen. „Eerst moet je naar de huis arts, dan duurt het weer even voor je naar de specialist kan. Dan moeten er foto's ge maakt worden, en daarna moet je weer een nieuwe af spraak maken om van hem de uitslag te horen. Als er daar na weer nieuw onderzoek volgt, dan ben je al gauw zes weken verder. En intussen zit de patiënt thuis te wachten. Toegankelijk Het gaat bij het project om zorgprocessen waartoe ie dereen toegang heeft, zowel werkenden als niet-werken den. In elk ziekenhuis wor den- twee zorgprocessen on der de loep genomen. Het gaat om rug- ennekklachten, hernia's, hartrevalidatie, diabetes, letsels aan het be wegingsapparaat (meniscus sen), borstkanker, moeheid en de zogenaamde 'onbegre pen klachten'. „Vooral bij de laatste twee en de rug- en nekklachten gaat het om gro te groepen patiënten, waar bij vaak niet meteen duide lijk is wat er aan de hand. Zo'n. proces kan dan lang du ren." Ervaring De Reinier de Graaf Groep in Delft heeft zelf al sinds 1992 ervaring opgedaan met een projectmatige doorlichting van de zorgprocessen, en won daar twee jaar geleden al een speciale Europese onder scheiding mee. Zo is men er daar in geslaagd de behande ling van vrouwen met een knobbel in de borst van tien dagen terug te dringen tot een dag. Onnodig wachten moet worden voorkomen. Zo zullen in het proj eet doelstel lingen voor de behandelings duur worden gesteld, zegt Schellekens, 'bijvoorbeeld twee weken voor vermoeid heidsklachten'. Overleg Deze aanpak vereist van de artsen, verpleegkundigen, medische technici en andere betrokkenen dat zij bij de be handeling van patiënten veel meer dan tot nog toe gebrui kelijk is met elkaar overleg gen. „Het gaat niet langer om de efficiency van een afde ling, maar om die van het he le zorgproces", zegt Schelle kens. „Uitgangspunt moet zijn dat de patiënt zo snel mogelijk het ziekenhuis uit kan." GPD Toonder Studio's Brigadier Snuf wierp een schuwe blik op het putdeksel van waaruit de sporen van vier paar voeten verschillende richtingen uitliepen. Hij begreep, dat zijn chef meer ontdekt had dan hij. „Hier komen ze dus vandaan", prevelde hij. „En u denkt, dat het vreemdelingen uit de onderwereld zijn die de stad binnendringen. Maar waarom zouden ze dat doen, commissaris?" „Een domme vraag", zei de heer Bas. „Als jij daar onder dat deksel in de riolen leefde zou je het er ook maar een saaie boel vinden. Niks dan duisternis en kwalijke geur en gebrek. En hier boven is een wel- vaartsstad in vol bedrijf. Neonverlichting, lekker eten, vertier en al lerlei soorten divertissement. Nee, als jij in de prut leefde zou je ook proberen naar boven te komen, Snuf. Zeg nu zelf." „Ja, nu u het zegt", mompelde de brigadier peinzend. „Maar dan is het een ernstige zaak! Stel je voor, dat er een horde Zwartvoeten in de stad losbreekt! Dat moet voorkomen worden!" „Juist", bevestigde de ander. „En daarom moeten we waakzaam zijn. Wie weet, hoeveel van die lui al tussen ons rondlopen?" „D-denkt u?", stamelde de beambte verblekend. Hij wierp een schichtige blik om zich heen. De straten waren geheel verlaten, doch de maan wierp vreemde schaduwen op het plaveisel en een dunne wind huilde klagend om de televisie-antennes. Ook kon hij, als hij oplettend snoof, een vage rioollucht waarnemen en plotse ling werd het hem vreemd te moede. „Nu uhet zegt", hernam hij op gesmoorde toon, „soms heb ik het ge voel, dat ik bespied word. Alsof iemand me gadeslaat, u weet wel!" „Ik weet het", gaf zijn meerdere toe. „Dat gevoel heb ik zelf soms ook. We moeten héél scherp opletten, Snuf!" Sleutelwoord Jariny van der Lee 2 3 2 5 2 2 2 1 6 8 4 3 9 6 4 5 9 9 1 2 6 3 2 5 9 3 7 2 2 8 1 9 3 8 9 10 9 9 3 8 4 In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eer ste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1. Vergezicht; 2. gemeentehuis; 3. zorg gevoelend; 4. aanslag op erwten en rozen; 5. versiering; 6. showroom; 7. gelijk; 8. aanstoot. Oplossing maandag meet-waas e-salie-t nt-koe-ha iel-f-lat glas-rite -1-lui-e- diva-file ent-b-rijs kg-vol-kt e-veder-e naar-fair De politie heeft voor vandaag de volgende snelheidscontroles aangekondigd: A2 - Amsterdam-Utrecht-Eindhoven A9 - Alkmaar en Diemen vice versa A10 - ringweg Am sterdam N50 - omgeving Rosmalen Gegratineerde tomaten- courgetteschotel (4 personen) Deze groente-ovenschotel is heel gemakkelijk van tevoren te maken. Warm tomaten en courgettes apart op, verdeel alles over een ovenschaal en laat on der de grill kleuren. Als u van knoflook houdt kunt u een klein teentje knoflook uitpersen boven de uisnippers en 1 minuut zachtjes mee laten fruiten. Ingrediënten: ca. 250 gram tomaten boter 1 ui 1 eetlepel peterselie mespunt gedroogde tijm peper en zout ca. 500 gram courgettes 1 /81 (125 ml) sour cream 3 volle eetlepels geraspte (goudse) kaas. Bereiding: Tomaten inkruisen en kort in heet water onderdompe len. Velletje verwijderen en tomaten in vieren snijden. Kern en zaadjes verwijderen. Ui pellen en snipperen. In koekenpan boter verhitten en hierin uisnippers zacht fruiten. Stukken tomaattoevoegen, bestrooien met pe terselie, tijm en peper en zout naar smaak ongeveer 10 minuten met deksel half op de pan laten pruttelen. Grill van oven voorverwarmen. Intussen courgettes wassen en in dunne plakken snij den. In tweede pan plakken courgette om en om aan bakken en op smaak brengen met peper en zout. In ovenvaste schaal plakken courgette schikken, hier op tomaten verdelen en sour cream scheppen. Geheel bestrooien met geraspte kaas en onder grill mooi goudbruin laten kleuren. De groeiende kloof tussen rijk en arm is volgens de kerken een probleem waar meer tegen moet worden ondernomen. De sociale problema tiek heeft veel kanten: zo heeft het Leger des Heils in Rotterdam een opvanghuis voor dakloze vrouwen. foto CeesZorn/GPD doorWiebe van der Hout De Nederlandse Raad van Kerken (RvK) heeft de gelovigen van de lid kerken met een pastorale bemoedigings- brief opgeroepen te blijven strijden tegen armoede en sociale uitsluiting in de maat schappij. De raad op zijn beurt zal bij overheid en politiek krachtig pleiten voor een rechtvaardiger verdeling van de wel vaart in ons land. „Zonder de actieve betrokkenheid van velen op lokaal niveua in de strijd tegen de verarming zou het spreken van de raad in het publiek debat snel ongeloofwaar dig worden", zo houdt de RvK de kerkle den voor. Dèhoop wordt uitgesproken dat themadiensten over armoede gemeente en parochieleden zullen inspireren tot ac tiviteiten. V rij wilügerswerk Te denken valt daarbij aan vrijwilligers werk in diaconieën, bij een inloophuis voor daklozen en verslaafden, in het ou- de-wijkenpastoraat, in Arme Kant van Nederland-werkgroepen of het arbeids pastoraat van DISK. Mensenin de laagste inkomensklassen, met of zonder werk, kampen vaak met gezondheidsproble men en leven gemiddeld 3,5 jaar korter dan het gemiddelde. De kerken zijn 'ernstig bezorgd' over de groeiende kloof tussen arm en rijk nu het sociaal minimum al jaren niet meer in de pas loopt met de algemene welvaarts groei. Armoede is meer dan geldgebrek, concludeert de RvK. Grote groepen men sen dreigen in een isolement te raken door schaarser wordende sociale contacten, bijvoorbeeld omdat verjaardagen, sport en uitgaan te duur worden. „Het scheppen van banen is belangrijk, maar blijkt niet voldoende. Er zijn im mers vele ouderen of arbeidsongeschik ten voor wie een baan geen reële oplossing is", stelt de raad. De RvK heeft bewonde ring voor de creativiteit, de humor en het doorzettingsvermogen van uitkeringsge rechtigden en minima die het bijltje er niet bij neergooien. GPD lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Vooruitzichten woensdag donderdag vrijdag zaterdag weer Üh max. 9° 8° 9° 8Ü min. 5° 5° 5° 5° wind ZW 3 ZZW 4 ZZW 4 ZZW 4 Maan dinsdag onder 10.15 woensdag op 0.22 Nautisch bericht Matige, aan zee soms nog even vrij krachtige wind uit west tot noordwest, kracht 3 a 5. Overwegend goed zicht. Temperatuur kustwater omstreeks 6 graden. Waterstanden DINSDAG Hoog water Laag water 17 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 05.25 209 17.45 200 11.39 188 23.45 171 Terneuzen 05.45 232 18.02 224 12.10 195 As Bath 06.47 27319.02 266 00.46 21013.10 219 Roompot Buiten 05.25 15517.45 151 11.40 147 23.50 125 Zierikzee 06.55 151 19.15 148 00.35 129 13.00 150 Stellendam Buiten 05.55 13418.10 135 11.35 097 23.50 076 Wemeldinge 07.00 17419.20 171 00.40 143 13.00 164 Philipsdam West 07.00 161 19.25 159 00.45 138 13.00 158 WOENSDAG Hoog water Laag water 18 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 06.00 195 18.18 187 12.10 181 Terneuzen 06.19 219 18.40 210 00.12 180 12.38 189 Bath 07.18 258 19.36 251 01:15 20813.41 214 Roompot Buiten 06.00 145 18.20 141 12.10 143 Zierikzee 07.25 145 19.45 142 01.05 129 13.25 146 Stellendam Buiten 06.25 128 18.40 127 12.20 096 --.» Wemeldinge 07.30 167 19.50 163 01.10 143 13.30 160 Philipsdam West 07.35 15419.55 152 01.10 138 13.25 155 De Europese weerkaart lijkt al een weeklang op een grootschalige wip. In het noordoosten is hetveel te koud en in het zuidwesten en westen is het warmer dan gemiddeld. Vandaag dendert er een nieuwe portie kou met zeer strenge vorst vanuit Noord-Rusland naar het zuiden om in afgezwakte vorm morgenmiddag boven Noord-Turkije aan te komen. Dat gaat gepaard met veel sneeuw buien en een stevige noordoostenwind. Net noord van de Zwarte Zee vallen ettelijke regenbuien, soms zelfs met natte sneeuw en daar ligt de temperatuur maar net boven het vriespunt. Frankrijk blijft zacht, en na een kleine inzinking lopen de maxima mogelijk I opnieuw op naar 25 graden lokaal in het zuiden, net als tijdens het afgelopen weekeinde. Aan de warme kant van de wip doen ook Italië, de Britse eilanden en Spanje goed mee. In het zuiden van Spanje wordt het minder warm dan het zuiden van Frankrijk. Schotland en Ierland dreven vorige week in de regen, maar heb ben nu tot en met donderdag droge en rustige dagen. Scandinavië en Duitsland bevinden zich op het draaipunt van de denkbeeldige wip; in Lapland vriest het streng en valt geregeld sneeuw, terwijl Zuid-Zweden en Noorwegen vrij zacht zijn. Zeeland: Te zacht Europa: Wip door Jessica Prager-Stein Anna van der Maas peinst er niet over om afstand te doen van de bijbel en ook niet van haar lesbische levenswijze: „Beide zijn me waardevol. Ik voel geen conflict tussen die twee. Ik geloof dat ik ze zonder veel kunst- en vliegwerk nog goed kan integreren ook. Som mige mensen die moeite hebben met haar lesbisch zijn proberen haar er van te overtuigen dat het niet mag van de bijbel. Ja, je mag wel van vrouwen houden, maar je mag 'het' niet doen." Van der Maas (27) is theologe en werkt als jongerenpastor in Amsterdam. Zij hield vorige week donderdag in Zierikzee een lezing over het onderwerp 'bijbel lezen vanuit lesbisch perspectief'. Dat gebeurde op uitnodiging van Vrouw Geloof Samenleving Schouden-Duive- land en SKW De Lichtboei. Zelf heeft Van der Maas enkele vrijding van mensen, Gods voorliefde voor zwakkeren. Je zus zoekt steeds mensen op die door anderen aan de kant zijn geschoven: mensen met een handicap, mensen die er sociaal uit liggen, prostituees en tolle naars, armen en kinderen. Les bische vrouwen en homoman nen hoeven zich niet minder voor God te voelen dan hetero's, aldus Van der Maas. Zij schetst grofweg een tweede ling in manieren van bijbeluit leg: de letterlijke bijbeluitleg en de moderne hermeneutiek (we tenschappelijke verklaring). De letterlijke uitleg maakt geen vertaalslag naar het heden. Dat wil zeggen: wat er toen stond, geldt vandaag ook. Er wordt geen rekening gehouden met de culturele, Sociale, economische en politieke factoren, waarin de tekst ontstond. Ook de heden daagse maatschappij blijft bui ten beschouwing. Jarenlang is aan vrouwen een tweede plaats legitimatie nodig voor haar le venswijze. Als kind was ze al verliefd op meisjes: 'toen nie mand het nog wist, wist God het al'. Natuurlijk was er verwar ring en wist ze niet wat het was, maar nooit had ze het idee dat het verkeerd was. Op 21-jarige leeftijd doet zij belijdenis en de tekst die zij ontvangt er-vaart als een rechtstreeks ja van God aan haar adres. Het geeft haar vanaf dat moment de kracht om open lijk lesbisch te zijn. Bij veel vrouwen is dat heel an ders. Voor hen zijn kerk en ge loof eerder belemmerende fac toren. Het in 1990 opgericht Netwerk Verkeerd Verbonden (gelovige lesbische vrouwen) waaraan Van der Maas is ver bonden is groeit explosief. De kerkgenootschappen waartoe de vrouwen behoren zijn heel verschillend: vrijgemaakt gere formeerd, charismatisch, pink stergemeente, rooms-katholiek, en vrijzinnig, maar ook rand- en buitenkerkelijke vrouwen zijn lid van het netwerk. Bevrijding Voor Van der Maas zijn er twee thema's die als een rode draad door de bijbel lopen: de liefde en trouw van God voor alle mensen - zonder onderscheid en de be ten opzichte van mannen toege kend. Homo's en lesbiennes gol den als zondaars. Bevrijdings theologen, zoals feministische theologen uiten kritiek op zulke interpretaties en tonen aan dat bepaalde groepen in de samen leving 'er onder worden gehou den', met de bijbel in de hand. Kloof In de moderne hermeneutiek is men zich dus bewust van de kloof tussen periode van ont staan van de teksten en de hui dige tijd. Een tekst waarin staat dat vrouwen in de gemeente die nen te zwijgen, zegt vooral iets over de cultuur en traditie in die periode. Vandaag-de-dag spe len vrouwen een heel andere rol ten opzichte van mannen, maat schappij en kerk. „Daardoor kan ik nu op de kansel staan", aldus Van der Maas. De bijbel lees je vanuit je eigen belevingswereld. Het feit of je vrouw of man bent, arm of rijk, zwart of wit, gezond of ziek, ho mo- of heteroseksueel, zijn fac toren die invloed hebben op het leven van mensen. Lesbisch zijn is zo'n factor. Het gaat er niet om in elke tekst een lesbische bete kenis - wat dat ook moge zijn - te vinden, maar om gevoeligheid en bereidheid om kleinigheden Door: Jordi Bloem Vrijdag en dit weekeinde blonk uit in zeer fraai, lenteachtig weer met bij- zonderhoge temperaturen voor de tijd van het jaar. In Vlissingen werd het echter door het nog relatief koude Noordzeewater niet zo zacht. Toch kwam het kwik er vrijdag tot nog 12,2 graden. Normaal hoort het maximaal zo'n 6 graden te worden. Weerstation Clinge in Zeeuws-Vlaanderen boekte vrijdag een record. Zo steeg de tempe ratuur er naar maximaal 16,3 graden. Hét record van 13februari 1989 sneuvelde daardoor. Ook Westdorpe tipte aan de 16 graden met vrijdag maximaal 15,7 graden. Zaterdag kwam dit station op 16,1 graden, zondag werd het er met een maximum van 16,9 gra den bijna hetwarmste plekje van Nederland. Deze eer viel Oost- Maarland in het Maasdal in Zuid-Limburg te beurt met 17,2 graden als maximumwaarde. Officieus meldde Clinge zich met dezelfde maximumwaarde. Deze week zijn recordhoge temperaturen voor lopig van de baan. Wel blijft het zacht. Vandaag speelt de zon een grote rol en blijft het droog. Bij een meest matige westen tot noordwestenwind ligt het 7 kwik vanmiddag op onge- Rustig 9" veer 8 graden. Komende y *§1,114° nacht kan er een mistbank ~[[TgVi I I ontstaan bij minimumtempe- iNwa. raturen rond 6 graden. '"TSL i f Woensdag zijn erzonnige pe- bÜsü cCT' "r"* 1 rioden. De wind draait naar zuid tot zuidwest en stelt niet al te veel voor. De maximum temperatuur ligt met circa 9 graden een graad hoger dan morgen. Donderdag en vrij dag verandert er hoege naamd niets. Het blijft over wegend droog en de zon speelt een grote rol. Daarbij wordt het overdag 9 tot 13 graden. in de tekst op te merken. De lief de en trouw van Ruth voor Nao mi bijvoorbeeld is heel herken baar voor lesbische vrouwen. Het is onwaarschijnlijk dat het hier ging om lesbische liefde, maar doordat er een linie tot stand komt tussen de ervarin gen van mensen toen en nu krijgt de tekst betekenis. Van der Maas: „Is dat niet wat de voorganger elke zondag in zijn of haar preek probeert te doen?" In de discussie na afloop van de lezing, stelde Van der Maas dat een lesbische relatie in de bij belse tijd helemaal niet kon en alleen mogelijk is in een geë mancipeerde, democratische maatschappij. Vrouwen waren niet eens vrij om de verdeling van bezit, familienaam of nood zaak tot nageslacht (zoals het elders in de wereld voor veel vrouwen nog geldt). Door met Boaz te trouwen creëert Ruth niet alleen voor zichzelf zeker heid maar ook voor Naomi. Naomi wordt de verzorgster van het kind van Ruth baart. „As God j oe noe zö èschaepe eit, ioe kan ie dan zegge: 'k mot joe nie...!" concludeerde in Zierik zee een oudere toehoorster. Netwerk Verkeerd Verbonden. Tel. 010-4181540

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4