Die grondwet blijkt toch wel oké Zaterdago chtend er om 6.00 uur moet je als de kiften bij sip- f. 1275,- PZC Reparatie beschadigde brug Terneuzen duurt maanden -om lee^deshöwrol'mmodeMer. zeeland 16 Terneuzense gelegenheidsklas spuit ideeën voor aanpassingen Strop voor jeugdsoos Midgard na opstootje PvdA Oostburg wil hoger loon voor peuterleidsters Politie houdt inbreker aan korting dinsdag 17 februari 1998 door Marcel Modde TERNEUZEN - Gefeliciteerd! De Nederlandse grondwet be staat honderdvijftig jaar. So what? Veel plezier ermee. De ge middelde scholier, de kiezer van de toekomst, raakt allerminst opgewonden bij de gedachte aan het historisch feit. Dat 'ding' is er en zal er - zoals het er nu naar uitziet - nog wel een tijdje blijven ook. Of ze wel eens stilstaan bij het belang van de voor onze samenleving gemaak te verankerde afspraken? „Niet echt nee", roept het gelegen heidsklasje 5-VWO van De Rede in Terneuzen in koor. Tenmin ste, als ze de kans krijgen, want de Vlaamse docente Jet Boog- aerts laat geen moment onbenut vanuit tal van onverwachte in valshoeken de impact van het anderhalve eeuw oude Neer- lands akkoord te benadrukken. Ongemerkt drukt dat basisrecht wel degelijk z'n stempel op onze samenleving. De aanname van de grondwet door het parlement in 1848 betekende het begin van de Nederlandse rechtstaat. „Er kwam een einde aan een ge weldssituatie die eerder regel dan uitzondering was onder het vorstelijk absolutisme. Maar goed beschouwd is het ook 'slechts' een afspraakje tussen een groep mensen, dat ieder mo ment om zeep kan worden ge holpen. Het past niet binnen de natuur van de mens. Dus moe ten we goed beseffen hoe waar devol zo'n grondwet is", zegt Boogaerts. Tussen het basisrecht in Neder land en België bestaat volgens haar niet veel verschil. Alleen het systeem is wezenlijk anders, zoals eens te meer duidelijk is geworden met de kwestie Dutroux. Maar wat dat betreft is ook Nederland drastisch aan een aanpassing toe, vinden de VWO'ers. Ze hekelen de wille keur aan strafmaten, zoals de laatste jaren steeds vaker tot ui ting komt. Verkrachters gaan vrijuit en lachen om het gevecht dat hun slachtoffers moeten le veren met. justitie, omdat zij het hebben aangedurfd zich te ver dedigen... Of dat de moorde naars van Meindert Tsjoelker er met een paar maanden vanaf komen, terwijl de dader van een vrijwel identiek misdrijf in het zuiden des lands diverse jaren voor z'n kiezen krijgt. Softe straffen „Dat is nou eens een goeie reden om de grondwet aan te passen. De doodstraf moet terug", vindt Julien Mos (16). „Iedereen die een ander het leven beneemt, heeft maar één recht: hetzelfde lot!" Zijn vier klasgenoten zijn het daar niet direct mee eens. Hoe veel ge vallen zij n er niet van vermeende daders die achteraf toch onschuldig blijken? Maar dat van die 'softe straffen' bin nen het Nederlandse rechtssys teem, dat is niet meer van deze tijd, vinden ze unaniem. „Je ziet gewoon steeds meer geweld. Als het zo doorgaat, duurt het niet lang meer totdat het ook hier echt eens een keer flink mis gaat", voorspelt Julien. Arjan den Hartogh (17) valt hem op dat punt direct bij.Eigenlijk is Als ze er even over nadenken, kunnen De Vijf in Terneuzen wel een aantal goede zaken in de grondwet opsommen.en een lijst met punten die ze erin zouden willen zetten. foto Charles Strijd door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het Middelburgse jongerencentrum Midgard zit met een strop van 2000 gulden. Zaterdagavond verstoorde een be zoeker een bubbling-party. Omdat hij niet voor rede vatbaar was, bracht jongerenwerker Wilbert Mingele hem naar buiten. Tijdens het opstootje, waarvan meer dan 150 jongeren en enkele buurtbe woners getuigen waren, sneuvelden enkele ruiten. Volgens Mingele liet hij zich opjutten door het publiek. „Er werd in het begin wat gelachen, maar leuk was het helemaal niet. Ik wilde hem eerst niet eens de toegang ontzeggen, maar buiten laten afkoe len. Hij bleek daarvoor te opgefokt." Die vier ruiten kosten bij elkaar 2.000 gulden. „Die gaan van de be groting van Midgard af. De jongeren hebben zichzelf er indirect mee. Het is jammer dat de party na elf uur al voorbij was en ook ver velend dat de relatie met de buren hierdoor onder druk kan komen te staan." De politie nam de'jongen mee 'om af te koelen'. Volgens een woordvoerder was de jongeman na enige tijd weer kalm en kon hij naar huis. het al begonnen. Kijk maar om je heen. Alle verhoudingen zijn toch volledig scheefgetrokken! Het voorhoofd van Ewoud Faas trekt diepe rimpels wanneer hij het belang van de grondwet voor ons dagelijks bestaan over peinst. „Wanneer merk je dat er zoiets als een grondwet is? Pffff Alleen rond de verkiezingen. In verband met het stemrecht. Maar daar houdt het gelijk ook wel zo'n beetje op. Dat ding is er nu eenmaal. Al honderdvijftig jaar hetzelfde", zegt de zeven tienjarige scholier schouderop halend. Bewust Toch is het vijftal zich na enig graafwerk in het geheugen van de vanzelfsprekendheden wel degelijk bewust van de veran kering van belangrijke princi pes als gelijkheid van rassen en klassen binnen het mensdom. „Anders hou je een situatie dat de rijken beslissen wat er in het land moet gebeuren. Nu gebeurt dat in de praktijk ook wel, maar toch in mindere mate", meent Roy van Itegem (16). Leeftijdsgenoot Martijn van Bunder knikt. „Iedereen heeft hetzelfde basisrecht. Wat alleen door Wout Bareman TERNEUZEN - De reparatie van de zuidelijke brug van de Middensluis in Terneuzen gaat maanden duren. Hoelang pre cies moet morgen blijken als de technici van Rijkswaterstaat, Kledingruilbeurs sociaal platform OOSTBURG - Het Platform So ciale Zekerheid houdt op woensdag 18 februari een kle dingruilbeurs in het Centrum aan het Kerkplein in Oostburg. Mensen kunnen hun winterkle- ding inleveren en krijgen in ruil daarvoor bonnen die recht ge ven op voorjaarskleding. Voor meer informatie kunnen men sen terecht bij Marianne van Boven, Saturnus 25 in Oost burg. De koffieochtenden in Den Hoekzak worden elke woensdag van 9.30 tot 11.30 uur gehouden en zijn bedoeld voor mensen die maatschappelijk in de knel zijn geraakt. Op 25 fe bruari kunnen de bezoekers ge zéllig bijpraten. Op 4 maart is er een ruilbeurs voor overbodige spulletjes. De deelnemers ma ken op 11 maart 3 D-kaarten en op 18 maart wordt een lezing over homeopathie gehouden. Een week later is er gelegenheid om bij te praten. die de twee brugdelen de afgelo pen dagen hebben geïnspec teerd, bijeen komen om de scha de te evalueren. De brug werd ruim een week ge leden aangevaren door de onder Bahama-vlag varende coaster Celine (821 brt). Die kreeg bij het binnenvaren van de sluis te kampen met een machinesto ring en ramde de brug. Volgens waterstaat loopt de schade in de miljoenen. Hoofd ing. W. Vinke van de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen schat die voorzichtig op zo'n 2,5 miljoen gulden. „Een deel van het staal- werk moet worden vernieuwd en bovendien moeten ongeveer alle klinknagels worden ver vangen. Dat is een karwei dat je niet op een achtermiddag uit voert." Volgens Vinke is de sluis zeker tot eind maart gestremd. En daarna volgt ook nog eens de al eerder geplande grote onder houdsbeurt, die tot eind augus tus duurt. Schuttevaer Morgen bekijken de technici van waterstaat of de reparatie van de brug ter plekke plaats kan vinden of dat de brug moet worden gedemonteerd. De schippersvereniging Schutte vaer heeft er bij waterstaat op aangedrongen de reparatie en de grote onderhoudsbeurt te combineren. Dat zou tijdwinst kunnen opleveren en op die ma nier het oponthoud voor de door Hans Heijt OOSTBURG - De fractie van de PvdA in de gemeente Oostburg wil dat leidinggevenden in peu terspeelzalen vanaf 1 januari 1999 worden betaald volgens de CAO Welzijn. De sociaal-democraten dienen bij de raadsvergadering van donderdag 19 februari een mo tie in. Daarin wordt B en W opgedragen voor 1999 geld te reserveren voor de betaling vol gens de CAO. De stichting Peuterspeelzaal- werk pleit al'enkele jaren voor betaling volgens de CAO-wel- zijn voor de leidsters. Volgens de stichting komt een betere beta ling de kwaliteit van de peuter speelzalen ten goede. De PvdA maakte zich al eerder sterk voor een CAO-betaling, maar kreeg niet voldoende steun van de an dere partijen in de raad. De fractie heeft het voorstel weer uit de ijskast gehaald, omdat de gemeente gebruik gaat maken van de stimuleringsregeling buitenschoolse opvang. Daar door is financieel meer moge lijk. Verder stellen de sociaal democraten dat er de komende j aren nieuwe initiatieven te ver wachten zijn voor de buiten schoolse opvang. „Het is niet wenselijk nieuwe vormen van opvang te organiseren, terwijl de 'oude vormen' nog niet vol doen aan de eisen van deze tijd", stelt de PvdA De PvdA hoopt dit keer vol doende steun te krijgen, omdat Dorpsbelangen Toerisme in het beleidsprogramma 1998- 2002 stelt dat de 'goede salarië ring volgens de CAO-welzijn ook voor de peuterspeelzaal leidsters moet gelden'. verkeerd is, is dat mensen met meer geld een dure advocaat kunnen inhuren en daardoor vaak beter af zijn dan iemand in de zelfde situatie die wat krap per bij kas zit. Kijk naar dat hele procés van de Hakkelaar. Dat is toch idioot. Als je gepakt wordt met een paar gram op zak, moet je flink zweten. Zo'n topfiguur fietst er naar verhouding eVen makkelijk doorheen. Hoe gelijk is dan gelijk nog?" Drugs. Niet dat ze zelf gebruiken natuurlijk, maar dat zou ook zoiets zijn wat de vijf VWO'ers in 'hun grond wet' zouden opnemen als ze het voor het zeggen hadden. Het recht op vrije verkoop van drugs, alcohol en sigaretten vol gens vaststaande prijzen. Euthanasie Docente Boogaerts heeft nog een aardige: „De verplichting om te zoi'gen voor de zwakste groepen van de samenleving. Armen en zieken." Met name met die laatste categorie raakt de Vlaamse een teer punt bij haar Nederlandse pupillen. De discussie over euthanasie heeft ons koude kikkerlandje immers nadrukkelijker op de wereld kaart der vrijgevochten en ruimdenkende naties gezet. De Vijf willen het tegenoverge stelde opgenomen zien: het recht om te beslissen over eigen leven en dood. Nee, zegt Boog aerts, want niemand wil dood wanneer duidelijk wordt ge maakt wat de medische weten schap nog allemaal voor pijn- verzachtende middeltjes in huis heeft. Onzin, vinden De Vijf. „Stel dat opa geen enkele kans meer heeft beter te worden, waarom mag hij dan niet kiezen te sterven?" „Dat is nou net het enge van dit soort gesprekken", reageert de docente. „Opa zegt in die situa tie al heel snel 'het is mooi ge weest' wanneer de heren en dames doktoren hem komen vertellen dat er weinig hoop meer is. Wat ik probeer aan te geven is dat, wanneer wij met z'n allen de zwakkeren - die bui tenste ring van onze samenle ving - in de steek laten, we de rechtstaat om de zeep helpen." Dan komen ze los. Het milieu, nog zo'n kwestie cüe basisbe scherming verdient. „Noteer een deel van het bruto nationaal product niet als economische winst, maar als verlies voor het milieu. Dan heb j'e een spiegel om voor te houden bij politici. Ter bescherming van de volgen de generatie." Toch is er steeds het besef dat de Nederlandse grondwet in dat kleine Europa en die grote we reld weinig voorstelt. Goed; mensen weten dat ze hier in alle opzichten bepaalde bescher ming genieten en zekerheden hebben. Maar wat moet je daarmee wan neer de landen rondom zich daar niets van aantrekken? Be ter zou het daarom zijn, zo mij meren De Vijf idealistisch, wan neer er een Europese grondwet komt. Of nóg mooier, verplich tende afspraken binnen de Ver enigde Naties. „Dat klinkt allemaal heel leuk, maar dat lukt je dus nooit"rela tiveert Ewoud z'n eigen woor den. „Dat geeft misschien het duidelijkst aan dat zo'n wetje flinterdun is. Een tijdsopname, Een overbrugging tot de volgen de periode. Want die komt er. Na een Derde Wereldoorlog of wat dan ook. Die komt er. En waar staan we dan met onze mooie grondwet...?" scheepvaart kunnen beperken. Die mogelijkheid wordt door waterstaat onderzocht. Raad van Kerken Oostburg viert tweede lustrum OOSTBURG - De Raad van Kerken in Oostbnrg viert zater dag 21 februari het tienjarig ju bileum in de Eligiuskerk met een optreden van de Interkerke lijke Gospelgroep Or Tamim. De hoofddoelstelling van de Raad van Kerken is het bevor deren van de eenheid van de kerken en gestalte geven aan de praktische samenwerking tus sen de deelnemende kerken. In Oostburg zijn dat de hervormde gemeente Oostburg-Zuidzan- de, de Gereformeerde Kerk Oostburg en de rooms-katholie- ke parochie St. Eligius. Or Tamin treedt vanaf 19.30 uur op met de eigen productie 'Om zien naar elkaar'. Het verhaal van de barmhartige Samaritaan wordt in eigentijdse taal met een programma van liederen, muziek en teksten verteld. Een pastor geeft de theoretische uit leg, een marktkoopvrouw doet verslag van de praktische toe passing. OOSTBURG - Een 63-jarige man uit Oostbuxg werd zondag in zijn woonplaats aangehou den door de politie op verden king van een inbraak in een wo ning aan de Korte Heerenstraat. De man nam daarbij een fles je never en twee f lesj es bier mee. In de nacht van zondag op maan dag werd ingebroken in een huis aan de Jan van Galenstraat in Terneuzen. De bewoner mist persoonlijke bescheiden. BRESKENS Fractievergadering - De fractie van Dorpsbelangen Toerisme (D&T) in de gemeente Oostburg houdt vanavond een openbare fractievergadering in Pension De Schelde in Breskens. Be langstellenden kunnen meepra ten over de raadsvergadering van 19 februari in de gemeente Oostburg en met de fractieleden andere gemeentelijke zaken doornemen. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. De Schipper Woondelta is zaterdagochtend 21 februari om 6.00 uur geopend. We rui men dan een groot deel van onze showroommodellen op onder het motto: "Wie vroeg komt, krijgt de hoogste korting Maar liefst 50% tussen 6.00 en 7.00 uur. Daarna loopt de korting langzaam af tot 30% na 8.00 uur. Dus zet de wekker, waarschuw de haan en bepaal zélf je voordeel. Uitslapen kan de hele week nog. Bijvoorbeeld: Ledikant in massief hout 200 cm) incl. 2 nachttafels met lade: normaal fl. 2550,-. Nu met 50% vroege-vogel-korting: slaapkamers tienerkamers Van Cittersweg 2a 4341 RC Arnemuiden tel: 0118-603075 Dinsdag tlm vrijdag tot 8 uur 's avonds geopend, zaterdag tot 5 uur, zondag en maandag gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 36