Actie betere betaling subsidiebaan Franse forten hebben geen nut meer PZC Autocarrier op drift PZC Cerestar moet geluid van vacuümpompen voor 1 mei beperken Hoofdingelanden niet zo zeker van afspraak over Hedwigepolder zeeland 15 Goede cao inzet van protestmars door centrum van Terneuzen Marechaussees ongewenst intiem Boot uit de vaart door storing Cel in voor eten zonder betalen Drankrijder richt ravage aan Veerboot naar museumhaven Speelgoedwinkel leeggeroofd Boswachter uit Kapellebrug maakt kans op Gouden Vlinder •EV-E91 OMZIZOt Autocrossers bijeen in Sluiskil Fietsers bekeurd dinsdag 17 februari 1998 door Marcel Modde TERNEUZEN - Banenpoolers, deelnemers aan het jeugdwerk garantieplan, Melkertiers en medewerkers van het OMNI- project houden morgen, woens dag, een protestdemonstratie door het centrum van Terneu zen. Actieleider Wilfried Tiele- man rekent op zeker veertig deelnemers. Onzeker is of ook collega 's uit de andere Zeeuws-Vlaamse ge meenten zich aansluiten bij de werkonderbreking. Terneuzen heeft voorlopig als enige toege zegd de halve dag te zullen doorbetalen. De actie is formeel aangekondigd door de vakbond AbvaKabo. Het gaat om uitkeringsgerech tigden die met overheidssubsi die werken bij instellingen als ziekenhuizen, scholen, bejaar- door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - Cerestar Be nelux in Sas van Gent moet voor 1 mei aanstaande maatregelen treffen om de geluidsoverlast van de vacuümpompen te be perken. Die opdracht geeft de provincie Zeeland aan het maïs- verwerkende bedrijf. Wanneer Cerestar na die datum opnieuw een overtreding begaat, dan voelt de provincie zich genood zaakt een dwangsom op te leggen, bestuursdwang toe te passen of de vergunning in te trekken. Cerestar krijgt dit te verstaan na een reeks van klachten over geluidsoverlast van bewoners van de wijk Sint Albert, in het bijzonder vanuit de Benelux- straat in Sas van Gent. Het gaat om een zuivere toon, die hoor baar is bij bepaalde weersom standigheden. De klachten da teren al van vóór 8 april vorig jaar toen de directie Ruimte, Milieu en Water van de provin cie het maisverwerkende be drijf pp de geluidsoverlast attendeerde. De directie van Ce restar gaf daarop toe dat het toegestane geluidsniveau wordt overschreden. Zij kondigde een onderzoek naar mogelijke maatregelen aan. In het perio dieke overleg op 2 oktober is de kwestie opnieuw aan de orde gekomen. Cerestar liet weten dat er een oplossing in de maak was en dat de milieutechnische denhuizen of gemeenten. Sinds januari vallen ze onder de Wet Inschakeling Werkzoekenden. Volgens deze wet hebben ze recht op een salaris van 100 tot 120 procent van het minimum loon. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heeft haar achterban geadviseerd 110 procent uit te betalen. De Abva Kabo daarentegen eist het maximum. Minder „Dat is ook niet meer dan rede lijk",vindt Tieleman. Zelf werkt hij al twee jaar in de banenpool als conciërge op scholenge meenschap De Rede in Terneu zen en fungeert in die hoedanig heid als voorzitter van zijn collega's in Zeeuws-Vlaande- ren. De stimulans om deel te ne men aan de WIW wordt volgens Tieleman steeds kleiner. „Fi nancieel ga je er momenteel ze ker niet op vooruit in vergelij king tot iemand die gewoon thuis zit met een uitkering. Inte gendeel. De minimum-uitke ring is verhoogd naar 2002 gul den. Ons loon zit tussen de 1700 en 1800 gulden netto. Dik min der dus. Daar komt bij dat we zelf voor onze pensioenvoorzie ning moeten zorgen, we een ho gere ziekenfondspremie betalen dan mensen met een uitkering 'en wij bovendien niet in aan merking komen voor kwijt schelding van gemeentelijke heffingen en belastingen. De invulling van een goede col lectieve arbeidsovereenkomst is tot inzet gemaakt van de esta fette-actie, die vorige maand in Amsterdam begon. De bedoe ling is volgens Tieleman dat lan delijk nog drie weken wordt doorgegaan met werkonderbre kingen. Pikken de gemeenten het signaal van de WlW'ers niet op, dan volgen langdurige sta kingen, zei de Terneuzense ac tieleider maandag in een toe lichting op de verdere plannen. „Dan leggen we alles lam." In Zeeuws-Vlaanderen werken zo'n honderd mensen in de WIW. Wanneer de helft morgen mee doet aan de demonstratieve tocht door Terneuzen, is Tiele man al dik tevreden. De actie voerders vertrekken om twee uur 's middags vanaf het Abva- Kabo-kantoor aan de Willem Alexanderlaan via de Van Steenbergenlaan, Axelse Dam, Noordstraat en Markt naar het stadhuis. Daar wordt een petitie aangeboden aan wethouder A Stahl-Hemelsoet (sociale za ken). Tevens worden er toespra ken gehouden door een lande lijk en regionaal bestuurder van de vakbond. voorbereiding voor demping van de vacuümpompen was af gerond. Gestreefd werd de ge luidsreductie uiterlijk decem ber aan te brengen. Dwangsom Gedeputeerde staten constate ren deze week dat er nog niets aan de klachten is gedaan. Aangezien de geluidsdempers tot op heden nog niet op de va cuümpompen zijn aangebracht, voorzien wij dat het vergun ningvoorschrift van uw milieu vergunning opnieuw zal wor den overtreden." De provincie stelt Cerestar tot 1 mei in de ge legenheid de noodzakelijke maatregelen te treffen. In een brief dreigt zij een dwangsom op te leggen, bestuursdwang toe te passen of de vergunning in te trekken wanneer de klachten ook daarna aanhouden. Volgens een woordvoerder van het bedrijf hoeft het zover niet te komen. De datum van 1 de cember bleek 'om allerlei rede nen' niet haalbaar, maar de verwachting is dat de dempers medio april, en in elk geval voor 1 mei, wel kunnen worden ge plaatst. „Ze zijn besteld", laat hij weten. Ook hoofd T. van Riet van Milieuhandhaving en -me tingen gaat er vanuit dat de pro vincie niet verder in actie hoeft te komen. „Maar we moeten er gens een streep trekken. Het moge duidelijk zijn dat we dit soort brieven niet elke dag stu ren." door Wout Bareman VLISSINGEN - Sleepboten van Multra ship hebben maandagochtend voorko men dat de autoboot Medea (50.618 deadweight) op de rede van Vlissingen aan de grond liep. De Medea lag voor anker en beschikte in verband met reparatiewerkzaamheden niet Over voortstuwing. Als gevolg van de harde wind en sterke stroming ging de carrier driften. De sleepboten Barracuda èn Multra tug 5 maakten vast aan het schip en brachten het schip terug naar de ankerplaats. Later werd de Medea naar de Handelskade in Vlissingen versleept. Daarbij verleenden ook andere slepers van Multraship assistentie. Na reparatie vervolgde de autocarrier de reis naar Sou thampton. foto Charles Strijd DEN HAAG - Twee marechaussees uit het district Zuid-Hol land/Zeeland zijn maandag aangehouden op verdenking van het plegen van ongewenste intimiteiten bij een vrouwelijke collega. Een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee kon maandag nog niet zeggen waarvan de vrouwelijke mare chaussee uit de omgeving van Den Haag aangifte heeft ge daan. „Dat kan variëren van verbale intimidatie tot ver krachting. We weten ook niet wanneer of over welke periode het zou zijn gebeurd. In ieder geval nemen we de zaak zeer hoog op." De Rijksrecherche stelt een ondei'zoek in.GPD KRUININGEN - Door een technische storing aan een van de motoren is de veerboot Prinses Juliana maandagmiddag om twee uur uit de vaart genomen. De Juliana onderhield samen met de Prins Willem Alexander de dienst op de lijn Kruinin- gen-Perkpolder. De Prins Willem Alexander heeft de dienst overgenomen. Veel mensen die niet van de vexdraging op de hoogte wax'en, moesten een half uur wachten op de volgende boot. De avonddienstregeling van de PSD, waarbij maar één boot vaart ener een uurdienst ontstaat, begon om 18.00 uur in Kruiningen en om 18.30 uur in Perkpolder. Naarveiwachting is de storing tegen het eind van de week vexholpen. CADZAND - In Cadzand werd zondagavond een 47-jarige vrouw uit Bi-ussel aangehouden. De dame had in een eetgele genheid een maaltijd ter waarde van tachtig gulden veror berd, maar bleek achteraf geen geld op zak te hebben. Ze werd ingesloten op het politiebureau. SAS VAN GENT - Een dronken automobilist uit Sas van Gent heeft maandagochtend in alle vroegte een i'avage aangericht op de Westkade in zijn woonplaats. Hij x*aakte van de weg en x-amde een gepax-keerde vx-achtwagen. De auto van de 28-jari- ge man werd volledig vernield. Een ademanalyse gaf aan dat de man bijna drie keer de wettelijk toegestane hoeveelheid al cohol had gedi'onken. Hij kreeg een dagvaaxxiing voor de rechtbank uitgex-eikt. Eveneens op de Westkade hield de poli tie een 27-jaxdge automobilist uit Zelzate aan. Hij bleek twee keer de dranklimiet te hebben ovei'schreden. De man kreeg een boete van 850 gulden, die hij direct betaalde. ZIERIKZEE - De eerste motoiveerboot van de Provinciale Stoombootdiensten, de Zuidvliet, is de laatste aanwinst van de Stichting Museumhaven in Zierikzee. De stichting lmjgt het vaartuig voor onbepaalde tijd in bruikleen van Noord- hoek Diving. Dit Zierilczeese bechijf heeft de Zuidvliet tot eind vorig jaar gebruikt. De uit 1913 stammende veerboot wacht momenteel nog in Bruinisse op een lik verf en enkele lichte onderhoudswerkzaamheden. Voorzitter P. J. Huij- brecht van de Museumhaven verwacht dat de Zuidvliet dit voorjaar in Ziex'ikzee te bezichtigen zal zijn. Het schip heeft van 1914 tot 1961 dienst gedaan als veerboot tussen Kortgene en Wolphaartsdijk, Veere en Kamperland en Zierikzee en Katseveer. Vervolgens werd het gebx-uikt als vrachtschip. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een winkel aan de Mol in Zie rikzee is in de nacht van zondag op maandag een grote hoe veelheid computex- en elektrisch speelgoed meegenomen. De toegang tot het pand wexrt verschaft door meerdere deuren te forcei'en. Het schadebedrag was maandag nog niet bekend. KAPELLEBRUG - Boswachter G. Blaauwendraat, beheerder van de waterwingebieden van Delta Nuts aan de Oost- Zeeuws-Vlaamse grens, is door de Vlinderstichting genomi neerd voor een Gouden Vlinder. Blaauwendraat, die werd voor gedragen door de Vlindeiwerk- groep van De Steltkluut, dankt [zijn kandidatuur aan zijn in spanningen voor een beter na tuurbeheer. Op initiatief van de 'boswachter uit Kapellebmg zijn uitheemse boomsoorten verdwenen en inheemse loofbo men, struiken en heestei's vei"- schenen. Daarnaast zijn open stukken en heideveld] es in het bosgebied gecreëerd. Door al die maatregelen voelen zeldza me vlinders als de Metaalvlin der, de Kleine Parelmoervlinder, de Heivlinder, de Eikepage en het Bruin Blauwtje zich thuis tussen Clinge en Heikant. Blaauwendraat is een van de drie landelijke kandidaten voor de prijs. Op zaterdag 7 maart wordt de winnaar bekendge maakt. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti J.J. Heijt M. Modde 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Jaap A. J. Boekhout Het is druk geworden op de voorma lige landbouwpei'celen, ixxgeklemd tussen de rijksweg naar de veerhaven in Breskens en camping Zeebad. Ronken de motoren van velerlei machines be palen thans in plaats van tractoren de sfeer. Op deze kavels is een projectont wikkelaar momenteel bezig het nieuwe Strandpark Scheldeveste bestaande uit 210 vakantiewoningen uit de grond te stampen. Een vakantiedoxp dat aan de noordzij de wordt begrensd door de zeedijk om het voormalige Fort Frederik Hendiik en aan de zuidzijde door het park Fort Soleil. Werd dit park met de Frans klin kende naam misschien zo genoerhd omdat de geest van Keizer Napoleon Bonaparte (1769-1821) nog steeds rondwaart in deze omgeving? Mis schien niet, maar toch is de rol van de Franse keizer tijdens de Franse over heersing in dit gebied niet gering ge weest. De sporen van zijn aanwezigheid zijn, evenals die uit de Tweede Wei'eld- oorlog, nog steeds in het veld waar neembaar. Om zich te kunnen verdedigen tegen vijandelijke aanvallen besloot de veld heer 'De Positie van Breskens' te laten bouwen. Deze bestond uit een linie van verdedigingswerken, die in samenhang met dergelijke werken in Vlissingen tot de afsluiting van de Westerschelde zou den kunnen leiden. Batterij 'De Positie' bestond xrit een vijftal forti ficaties in en om Bi-eskens. Een daaxwan was het Fort met Battei'ij Impex-ial, het later genoemde Fort Frederik Hendrik. De afmetingen waren niet gering: vier- hondei'd bij zeshondex-d meter. Het to- tale bouwwex'k bestond uit vijf bastions met rondom een gracht en een contres- carp met buitengracht. In het noordelijke gedeelte waren de onderkomens van de militairen gele gen. Het fort wex'd in de jaren 1810 en 1811 gebouwd voor het bechag van 500.000 Franse francs. Andere bouw werken in deze verdedigingslinie wa ren Foxd Napoleon in de omgeving van het huidige recreatiepark Napoleon hoeve, een kleine kustbatterij in de omgeving van het buurtschap Het Zan- dertje, een kustbatterij met vier torens, genaamd Caffarelli, en een kustbatterij van Lembai-cadiere ter plaatse van de huidige jachthaven. Schelde Nadat de keizer zijn Waterloo vond, werden de fortificaties grotendeels ont manteld. De militaire machthebbers gingen er in die tij d vanuit dat deze niet langer zinvol waren. Maar de geschie denis leerde anders. Op 4 oktober 1830 riep een voorlopige regering de onafhankelijkheid van Bel gië uit. Het zinde de Belgen absoluut niet dat het voormalige Staats-Vlaan- deren in een eerder stadium bij de Pro vincie Zeeland was gevoegd. Zij eisten dat de grens tussen Nederland en België bij de Schelde zou worden gelegd; dit in verband met de toegankelijkheid tot Antwerpen. De Nederlanders besloten de oude verdedigingswerken te herstel len. Het voormalige Fox-t Imperial werd grotendeels opgeknapt, met uitzonde ring van de kustbatterij. Vanaf dat mo ment droeg het fort de naam Fort Fre derik Hendrik. De defensieve kracht van deze vesting lag overwegend aan de landzijde. De bezetting op oorlogs- stexicte was 430 manschappen. Het vroegere Fort Napoleon werd omge doopt tot Fort Willem I. Het geheel werd ingericht tot kustbatterij met daaromheen een buitengracht. Slechts 7 5 manschappen konden er woi'den ge legerd. Ter plaatse van Het Zandei'tje werd een blokhut gebouwd, genaamd Prinses Wilhelmina. Op de plaats van de vroegere Caffarellitoren werd op nieuw een kustbattexij ingericht, waar van de bezettingssterkte vijftig mensen was. In de jaren 1832-1835 werd ten zuiden van de haven van Breskens Het Haven- foxd gebouwd, een onregelmatige ze venhoek van 62 tot 100 meter. Het werd bewoond door zeshonderd soldaten. Tussen de verschillende fortificaties bestond vrijwel geen samenhang. Strategisch Het gevaar van Belgische zijde week en Nedexiand kon weer gerust zijn. Omdat de verdedigingswerken geen enkel nut meer hadden werd het merendeel bij Koninklijk Besluiten van 1874 en 1888 opgeheven. De omgeving van het Fort Frederik Hendrik had, evenals de gehe le kust van West-Zeeuws-Vlaanderen ook in de Tweede Wereldoorlog een stx-ategisch karakter-. De Duitse bezet ter bouwde er tientallen betonnen bun kers in het kader van de aanleg van de Atlanticwall. Tijdens de uitvoexdng van de Deltawer ken in de jaren 1960 tot en met 1990 werden de in de zeewering aanwezige bunkers opgeruimd. In de directe om geving van het vakantiepax'k Schelde veste dat nu wordt gebouwd, is nog een aantal van deze 'monsterlijk lelijke' monumenten te zien. De herinnering aan de vex'schillende oorlogsperiodes zullen derhalve wel al tijd zichtbaar blijven. De drukte van de bouwactiviteiten in het Strandpaxk zullen over enige tijd verstommen. Nieuwe activiteiten kondigen zich al weer aan. Immers, na de realisering van de Westerscheldetunnel zal de huidige veerhaven Breskens aan de beurt ko- Op de plaats waar tot enkele jaren geleden de Fort Hoeve stond, was vroeger het Fort Frederik Hendrik gevestigd; nu worden er vakantiehxiizen geboxxwd. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De angst dat het kabinet op een gegeven moment toch overgaat tot ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder zit er bij de hoofdingelanden van water schap Hulster Ambacht diep in. Het waterschap ondertekent de bestuursovereenkomst Natuur compensatieprogramma Wes terschelde weliswaar alleen onder de voorwaarde dat de pol der ten zuiden van Saeftinge voor de landbouw behouden blijft, maar verschillende be stuursleden vroegen zich maan dag af wat die voorwaarde waard is. De meeste grond in de Hedwige polder is eigendom van de Bel gische gi'ootgrondbezitter De Cloet, die ook belangen heeft in de baggerwereld. Hoofdinge land J. Hageman wilde 'niets in sinueren', maar vroeg zich toch af of de grondeigenaar het ene belang niet zou willen inruilen voor het andere. Dijkgraaf K. baron Collot d'Escury meldde dat hij dat 'niet heeft uitge zocht', maar achtte zo'n belan genafweging niet waarschijn lijk. „We hebben wel laten uitzoeken dat er zo'n deidig agrariërs grond pachten van de grondbezittex'. Die pachters kun je niet zo makkelijk snel aan de kant schuiven." Collot ging echter niet in op de mogelijkheid dat minister Jor- ritsma eventueel tezijnei'tijd ge bruik maakt van Me mogelijk heid om de Hedwigepolder via een ministeriële aanwijzing ge schikt te maken voor natuur doeleinden. Wethouder G. van de Voox'de, die namens Hulst ook - fel tegen ontpoldering ageert, gaf orüangs toe dat lagex-e over heden op die manier buitenspel kunnen worden gezet. De alge mene vergadering van Hulster Ambacht stemde echter alleen in met het ondexiekenen van de bestuursovereenkomst als de Hertogin Hedwigepolder bui ten schot blijft. Ook natuuxiief- hebber G. Sponselee legde 'morrend het hoofd op het hak blok'. Niet omdat hij het met de voorgestelde maatregelen eens was, maar omdat hij het hem zinloos leek als enige tegen te stemmen. Vogeleiland Het plannetje van natuurbe schermingsvereniging De Stelt kluut om een vogeleiland in de Westerschelde, ter hoogte van de voormalige Molenpoldex-- schorren, te leggen, wox-dt nader bekeken. Het is te laat om dat idee nu nog bij de natuurcom pensatiemaatregelen te voegen, antwoordde dijkgraaf Collot op, vx-agen van Sponselee. Maar het idee zal zeker op serieuze wijze worden onderzocht. Hetzelfde gold voor de ideeën om een 'werkweg' van het waterschap langs het Hellegatschor als re creatief fietspad te gebruiken. De Steltkluut is daartegen met het oog verstoring van het vo gelleven, maar verschillende hoofdingelanden wezen op de toeristisch-recreatieve beteke nis. Collot benadrukte opnieuw dat alle opties wox-den bekeken. Re creatief medegebruik van de weg leek hem niet onlogisch. „Tijdens het broedseizoen zou de weg eventueel tijdelijk kun nen worden afgesloten. Moch ten we fietsers aan de buitenzij de van de dijk toelaten, dan dient er in elk geval een afraste- xing aan de zoute kant van het wielrijderspad te komen." De dij kgraaf beloofde dat het dage lijks bestuur in de nabije toe komst met uitgewerkte plannen naar de algemene vergadering komt. Ook het al of niet continu eren van schapenbeweiding op de dijken komt dan aan de oi'de. SLUISKIL - De Stichting Auto cross Organisatie Zeeuws- Vlaanderen houdt woensdag (morgen) in Sluiskil de eei'Ste le denvergadering. In 't Meulengat staan als be langrijkste agendapunten toe passing reglement, nieuwe licentie en parcoursopbouw ge noteerd. De verwachting is ver der dat er dit jaar tenminste zes autocrossen in Zeeuws-Vlaan deren zullen worden gehouden. De vergadering begint om 20.00 uur. SLUISKIL - Bij een controle op de Baljuwlaan in Sluiskil en de provinciale weg bij Sas van Gent heeft de politie maandag ochtend tien fietsei's bekeurd wegens het rijden zonder licht. In de meeste gevallen hadden ze niet de moeite genomen de dy namo in te schakelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35