Plan kuuroord Cadzand ketst af Peuterzaal in Oostburg verhuist Lijst 7 paait Axelse kiezer met cadeaubon Staten bang voor risico-deelname in tunnelproject Mooie voetbalbenen trekken vrouwen Plan authentieke houtwerf in Veere Ambulancevervoer verslechtert door nieuwe regeling Raad van State vindt project financieel slecht onderbouwd Statenlid: monopolie op nieuwe media dreigt zeeuwse almanak Veehouderij PZC zeeland dinsdag 17 februari 1998 door Barend Pelgrim AXEL - De Axelse Lijst 7 ver loot cadeaubonnen onder in woners van de gemeente die de verkiezingsaffiche van hun partij voor him raam hangen. Eén van de leden lanceerde het idee op een partijvergadering. Het is afgekeken van de Caris- ma-actie die Mitsubishi in 1997 hield. De posters zullen in de laatste week van februari huis aan huis worden verspreid in de he le gemeente Axel. Hét gaat in totaal om bijna 6.400 affiches. De«cadeaubonnen worden ge deeltelijk beschikbaar gestéld door de middenstand in Axel en gedeeltelijk gefinancierd uit de partijkas. „We hebben de eerste vragen om een poster al binnen", vertelt T, Marteyn, nummer twee van Lijst 7. „Het was echter helemaal niet onze opzet om er zo veel publiciteit mee los te maken.Marteyn be- strijdt dat het gaat om een goedkope verkiezingsstunt. „Als je aan politiek doet heb je een reclamebudget en wij kie zen er voor om het zo te doen. Het is net zo goedkoop als veel beloven en weinig doen. PvdA-1 ijsttrekker J. van Scha lk meent dat de verkiezingen gedegradeerd worden tot een loterij. „Het geeft mij in elk ge val een enigszins andere smaak dan de Carisma-actie." CDA- lijsttrekker A van Waes heeft er geen moeite mee, WD'er.P. Apers en P. van der Heij den van D66 zien er de humor wel van in. „Ik vind het prachtig", al dus Apers. „Elke verkiezings stunt moet je waarderen en ze trekken wel de aandacht van de kiezer."De cadeaubonnen zul len in waarde variëren van tien tot zestig gulden. Er is op dit moment voor duizend gulden aan bonnen beschikbaar. Een notaris verricht na de verkie zingen de trekking. door Hans Heijt CADZAND - Het bouwplan voor een kuuroord met hotelac commodatie en 250 kwalitatief hoogwaardige recreatiewonin gen aan de Ringdijk bij Cad- zand-Bad kan definitief in de ijskast. De Raad van State vindt dat de financiële haalbaarheid van'het plan niet goed is onder bouwd. Het ambitieuze plan voor de bouw van een kuuroord met re gendouches, Turkse baden, fit nessruimten, zonnegrotten en vakantiebungalows werd twaalf jaar geleden gelanceerd. CDA en WD steunden het initi atief. De PvdA-fractie voelde niets voor het plan. Dorpsbelan gen Toerisme ging na lang aar zelen akkoord. De Oostburgse oud-wethouder H. Thomaes zet te in oktober 1992 de champag ne koud, maar de uitvoering van het project liet op zich wachten. Het was voortdurend stuivertje wisselen tussen projectontwik kelaars die met het initiatief aan de slag wilden, maar om uiteen lopende redenen afhaakten. Bo vendien werd het plan verschil lende malen aangepast. Leden van het actiecomité Redt Cad zand en natuurbeschermers maakten bezwaar, omdat ze geen hoogbouw wilden. Ook en kele hoteleigenaren hadden be denkingen. Ze hadden geen moeite met de komst van een kuuroord, maar vonden 250 va kantiebungalows teveel van het goede. Roompot Recreatie Be heer BV in Kamperland nam het plan Cavelot twee jaar geleden over van Cadzand Projecten, dat in een faillissement was verwik keld, maar kreeg van Gedepu teerde Staten geen toestemming voor de uitvoering van het pro ject, omdat financieel niet goed was onderbouwd. De gemeente Oostburg en Roompot Recrea- tiebeheer BV gingen in beroep bij de Raad van State tegen het GS-besluit, maar de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State wilde het plan toch niet goedkeuren. Volgens de Raad van State gaf de inge diende investeringsbegroting onvoldoende zekerheid over de economische uitvoerbaarheid van het plan. Ook had het ge meentebestuur van Oostburg uitvoeriger kunnen ingaan op de bezwaren tegen het project. Tevreden Woordvoerder M. Hinsenkamp van het actiecomité Redt Cad zand is in zijn nopjes met de uit spraak van de Raad van State. „Toch moeten we de vinger aan cle pols houden, want er zijn nog andere plannen voor hoogbouw bij Cadzand. Laten we hopen dat in de toekomst lager wordt gebouwd." Ook mr. J. Hage, die namens vijf hoteleigenaren bij de Raad van State bezwaar had aangetekend tegen het plan Ca velot, is tevreden. „Op 250 nieu we vakantiebungalows zat nie- door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Een meerder heid van provinciale staten schrikt terug voor deelname in de Westerscheldetunnel met fi nanciële risico's. De provincie moet daarom niet voor een be paald percentage in de NV Wes terscheldetunnel meedoen, maar voor het eerder afgespro ken vaste bedrag van 75 miljoen gulden. Provincie en Rijk hebben on langs het akkoord over de NV Westerscheldetunnel uitge werkt. Overeengekomen is dat de provincie 4,6 procent van de kosten betaalt en het Rijk de rest. De rijksoverheid wilde dit om van de provincie 'een vol waardig aandeelhouder' te ma ken. Maandag stond het akkoord ter discussie in de statencommisie waterstaat en verkeer. Gedepu teerde J. I. Hennekeij verdedig de de bestuursovereenkomst met verve. „Een percentage van 4,6 procent betekent dat de pro vinciale bijdrage op 72,5 mil joen gulden uitkomt. Dat is dus 2,5 miljoen gulden minder dan eerst gedacht." Hij noemde het extra risico door Wiersma is bang dat deze ont wikkeling uiteindelijk de onaf hankelijkheid bedreigt van activiteiten die worden ontwik keld door een publieke, op geld van de overheid en de inwoners draaiende voorziening als Om roep Zeeland. Hij waarschuwde ook voor de mogelijkheid dat dit geld wordt gebruikt om een marktpartij als Zeelandnet te bevoordelen. Als het aan Wiersma ligt worden in de provinciale medianota be-' tere waarborgen opgenomen te gen verstrengeling van publieke en allerlei zakelijke belangen. Wat media-gedeputeerde G. de Kok betreft blijft de nota onge wijzigd. Hij houdt het erop dat de redactionele onafhankelijk heid voldoende is gewaarborgd en ziet zogauw geen ontwikke lingen die tot ongewenste vormen van concurrentiever valsing kunnen leiden. Woord voerders van de meeste andere statenfracties zien evenmin problemen. door Henk Postma MIDDELBURG - Het provinci aal mediabeleid herbergt onvol doende waarborgen voor een onafhankelijke informatie voorziening door de publieke omroep. Die waarschuwing uit te statenlid M. Wiersma maan dagochtend tijdens een verga dering van de statencommissie voor welzijnszaken. Hij toonde zich bezorgd over zakelijke be langen die ten grondslag zouden liggen aan samenwerking van Omroep Zeeland met commer ciële mediabedrijven. Wiersma noemde met name de medefinanciering van de om roep door Delta Nutsbedrijven die eigenaar is van glasvezelka belexploitant Zekatel, en vor men van samenwerking binnen die sfeer met Intemet-bedrijf Zeelandnet. Het statenlid wees op de mogelijkheid dat hiermee een monopolie ontstaat op de exploitatie van nieuwe media in Zeeland. mand te wachten. Er komt nu een terrein vrij. Dus dat is een prachtige kans om een project te realiseren waarbij Cadzand- Bad wel is gebaat. Je zou kun nen de nice n aan waterpartij en. Directeur H. J. van Koeveringe van Roompot Recreatie B.V. is niet 'vrolijk geworden van de uitspraak'. „De Raad van State stelt dat de financiële haalbaar heid van het plan onvoldoende is aangetoond, maar baseert zich op de situatie van enkele j a- ren geleden toen het faillisse ment van Cadzand Projecten speelde. We blijven geïnteres seerd in het opzetten van een re- HH de nieuwe constructie 'alleszins aanvaardbaar'. „De post voor onvoorziene uitgaven is opge trokken naar 97 miljoen gulden (op een investering van plusmi nus 1,8 miljard gulden). Als dat op is, moet er nog een over schrijding van 55 miljoen plaatsvinden om op onze eerde re vaste bijdrage van 75 miljoen uit te komen." Extra argument van Hennekeij was dat de aannemersgroep Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde (KMW) de risico's van het bouw- en boorproces draagt. Voorbehoud Ondanks de geruststellende woorden hield een meerderheid van de statencommissie een voorbehoud bij het voorstel om voor 4,6 procent deel te nemen. Een vaste bijdrage van 75 mil joen gulden vinden de partijen veiliger. M. Wiersma (Delta Anders én tegen de tunnel) keek op van de discussie. „Bij het besluit tot bouw van de Westerscheldetun nel waren enkele fracties al de winst aan het verdelen. Zo goed zou het gaan. Nu hoor ik opeens heel andere geluiden." Karelieri van IJsseldijk (links) en Marieke van de Graft tonen trots hun prijswinnende poster. foto Dirk-jan Gjeltema door Wendy van der Vliet BREDA - Waarom kijken vrouwen naar voetbal? Om mooie voetbalbenen të kun nen zien natuurlijk. Over dit onderwerp maakten Karelien van IJsseldijk uit Yers- eke en haar klasgenoot Marieke van de Graft uit Someren (bij Eindhoven) een af fiche voor een posterwedstrijd. Ze won nen daarmee de derde prijs, 5000 Franse francs (zo'n 1700 gulden). De wedstrijd was uitgeschreven door een Frans ont werpbureau en had als thema het wereld- kampioenschap voetbal dat deze zonïer in Frankrijk gehouden wordt. Karelien en Marieke zitten op de Sint Joost Kunstacademie in Breda, afdeling Grafisch Ontwerpen. Via een docent, die zelf een uitnodiging kreeg om aan de wed strijd mee te doen, kwamen ze op het idee een affiche te maken. „Eigenlijk deden we gewoon mee voor de gein," aldus Kareli en. „We hebben ons dus lekker uitgeleefd en veel felle kleuren en kitscherige letter types gebruikt. Vandaar dat we best ver baasd waren toen we te horen kregen dat we de derde prijs gewonnen hadden. Maar we zijn er erg blij mee, vooral omdat we de enige studenten zijn die hebben gewon nen."' 1 De wedstrijd was niet bedoeld als wer vingsactie om publiek te trekken voor het WK. Karelien: „De ontwerpers moesten hun mening over voetbal duidelijk maken op een affiche. Dat mocht zowel positief als negatief. Verder stond alleen het for maat vast. Wij hebben als onderwerp voetbalbenen gekozen, omdat naar onze mening dat de reden is waarom veel wou wen naar het voetbal kijken. Dat hebben we dus in onze poster naar voren laten ko men." Aan de wedstrijd deden zo'n vijfhonderd mensen uit meer dan dertig landen mee. De eerste prijs ging naar een grafisch ont werper uit Wenen en een deelnemer uit Moskou won de tweede prijs. Van de pos ters wordt een tentoonstelling ingericht, die tijdens het WK de Franse voetbalsta dions zal afreizen. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Peuterspeelzaal Pimpampoentje in Öostburg verhuist komende zomer van het pand aan de Breijdelstraat naar twee leegstaande lokalen in de Prins Willem Alexander- school in de Stadhouderslaan. De verhuizing biedt kinderdag verblijf De Kleine Beer de mo gelijkheid om uit te breiden. Voor de peuterspeelzaal ont staat er op de nieuwe locatie meer ruimte om de wachtlijst weg te werken en de groepen te verkleinen tot de landelijk vast gestelde grootte. De gemeente Oostburg heeft hierover overeenstemming be reikt met het bestuur van de stichting Peuterspeelzalen West- Zeeuws-Vla anderen Aanleiding voor de verhuizing vormt de vraag van de stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaan- deren naar een oplossing voor het ruimtegebrek in het pand aan de Breijdelstraat, dat met de peuters wordt gedeeld. Het kinderdagverblijf wil dit jaar beginnen met een groep buiten schoolse opvang, omdat het Rijk extra middelen beschikbaar heeft gesteld. Ook wordt ge dacht aan een uitbreiding van de bestaande kinderopvang. Unit Wethouder L. Cuelenaere-Faes vertelt dat aanvankelijk het idee bestond aan de Breij del straat een unit bij te plaatsen, maar dit liet de beschikbare ruimte niet toe. „Dan zou er zo veel groen moeten verdwijnen en zou er weinig ruimte over blijven om buiten te spelen. Dat was geen reële mogelijkheid." De gemeente liet daarna het oog vallen op de Prins Willem Alexanderschool, die op dit mo ment onderdak biedt aan de school voor speciaal onderwijs en het ROC Westerschelde. Ook de zmlk-school aan de School straat, die hoogstwaarschijnlijk uit Oostburg gaat verdwijnen, kwam even in beeld. De ge meente heeft echter andere plannen met dit gebied: op ter mijn wil zij daar ouderenwonin gen realiseren. Bovendien voelde zij meer voor het concen treren van de onderwijsvoorzie ningen op één plek. De Prins Willem Alexander school heeft na een herschik king twee lokalen 'over'. Ook krijgt de peuterspeelzaal, als de gemeenteraad in april zijn toe stemming aan de verhuizing en de bijbehorende kosten geeft, de beschikking over een opslag ruimte en een verblijf voor de leidsters. Onderwerp van studie vormt nog de verkeerssituatie ter plaatse. „We denken aan de aanleg van een soort draaicirkel aan het einde van de doodlopen de straat, waar ouders met hun auto gemakkelijk kunnen ke ren. Daarnaast moeten er vol doende parkeerplaatsen bij ko men", geeft Cuelenaere aan. Hoofdleidster L. de Koek- creatieproject aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust. Het is duidelijk dat de kwaliteit van Cadzand te wensen overlaat en dat er nieuwe impulsen nodig zijn." door Harmen van der Werf VEERE - Het lijkt een droom, maar het is meer dan dat. De Stichting Behoud Hoogaars wil een authentieke hout- werf in Veere realiseren. Ad viesbureau Arcadis Heidemi j heeft het plan al kansrijk ge noemd. De Veerse midden stand is enthousiast en bereid bij te dragen aan een businessplan, evenals de Ra bobank Middelburg/Veere. En de gemeente Veere staat er in principe positief tegen over. Gerrit Zomer, één van de op richters van de Stichting Be houd Hoogaars, is de geeste lijke vader van de houtwerf. Voorzitter Klaas Tenwolde draagt het idee uit. „Zo'n houtwerf hoort bij Veere als monumentenstad je. Maai- het project gaat ver der dan Veere. Cultuurtoeris me heeft de toekomst, vinden Rijk en provincie. Wat is er dan mooier dan een project waarin ruimte komt voor een echt Zeeuws cultuurgoed? Veel oude Zeeuwse houten schepen liggen nu in het noorden, in Sneek, Korten- hoef en andere plaatsen. Ter wijl ze hier horen." Scholingsproject Cultuurtoerisme is één, maai de Stichting Behoud Hoog aars wil met de werf nog an dere dingen bereiken. Naar het voorbeeld van de (grote) Batavia-werf in Lelystad van Willem Vos moet het een scholingsproject worden voor scheepstimmerlieden, aan wie steeds meer behoefte bestaat. „Wij hebben al ie mand in beeld die bereid is dat zakelijke onderdeel te doen." Zowel restauratie als nieuw bouw staan op het program ma. Allemaal voor het oog van het grote publiek. En de houtwerf zal als ontmoe tingsplaats dienen voor lief hebbers van houten Zeeuwse schepen. Museale functies, horeca- voorzieningen, scholings project. Adviesbureau Arca dis Heidemij beschouwt de formule als kansrijk. Voor Tenwolde is dat het teken dat 'wij niet aan een dood paard trekken'. Het komt nu aan op een stevig onderbouwd busi nessplan. „Want er komt heel veel voor kijken, niet alleen wat betreft de financiering, maar ook wat betreft milieu aspecten, marketing en ruimtelijke ordening." Apart De Stichting Behoud Hoog aars trekt momenteel de kar. Uiteindelijk wil zij het pro ject overlaten aan een aparte organisatie, waarin de stich ting deelneemt. „Wij zijn er voor het behoud van authen tieke houten Zeeuwse vis sersschepen. Zo'n werf pro ject valt buiten onze doelstelling. Wij zullen er ze- ker gebruik van maken, maar er is een nog veel bredere markt voor. Ik weet dat zeker. Vroeger sprak iedereen al leen over tjalken en Lemmer aken. Dat is voorbij. De Zeeuwse hoogaars is heront dekt." Als het businessplan goed uitpakt, vernacht Tenwolde dat de houtwerf binnen an derhalf a twee jaar kan wor den gerealiseerd. Gemeente Steun van de gemeente Veere lijkt in elk geval binnen handbereik. Het college van B en W moet nog een besluit nemen, maar er is een offerte gevraagd voor een onderzoek naar een geschikte locatie. De gedachten gaan onder meer uit naar een locatie bij de sluizen, aan de kant van het Veerse Meer, en bij het bastion even ten westen van Veere aan het Veerse Meer. HHBHH door Henk Postma MIDDELBURG - Het ambulan cevervoer in Zeeland blijkt nog slechter te worden dan nu al het geval is. In plaats van meer komt er minder geld om ambu lances paraat te houden. Dat blijkt uit de eerste berekeningen die zijn losgelaten op een nieuw bekostigingssysteem van het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG). Volgens de eerstverantwoordelijke ge deputeerde G. de Kok dreigt een 'onhoudbare situatie'. Hij kon digde aan daar geen genoegen mee te nemen. Als dunbevolkt gebied behoort Zeeland nu al tot de provincies waarin ambulances het vaakst te laat komen. Wettelijk moet een ambulance maximaal 15 minuten na de eerste oproep ter bestemder plekke zijn. In Zee land wordt die grens regelmatig overschreden, vooral tijdens het toeristenseizoen. De Zeeuwse bestuurders waren er van uitgegaan dat het nieuwe financieringssysteem gunstig zou uitpakken. Er was gerekend op 10 tot 40 procent meer geld. „Nu blijkt dat we er zelfs wat op achteruit gaan", zei De Kok maandag verontwaardigd tij dens een vergadering van de statencommissie voor welzijns zaken. De nieuwe regeling houdt in dat niet meer hét aan tal ritten wordt bekostigd, m: de beschikbaarheid en para heid van ambulances. Efficiency Volgens De Kok is er in Zeek alles aan gedaan om de efficf cy van het ambulancevervoe vergroten, onder meer door sie van ambulancediensten. 1 voedde de verwachting dat nieuw financieringssyste gunstig zou uitpakken. Blijk de eerste berekeningen was valse hoop. Het provinciebestuur eist van het COTG dat het nieu systeem zodanig wordt aan past dat in Zeeland aan wel lijke regels voldaan kan w den. De Kok: „De wet schr voor dat een ambulance bim 15 minuten ter plekke moet z Als de overheid ons niet in st stelt dat te bekostigen, dar dat onaanvaardbaar. Ook dunbevolkte provincies m het ambulancevervoer op zijn, en van goede kwaliteit.' De statencommissie was er uitgegaan dat het ambulan vervoer nog voor het toerist seizoen ordentelijk zou draai Commissievoorzitter G. 1 Heukelom constateerde dat COTG snel tot andere geda ten moet worden gebracht, dat nog lukken. „Haast is ge den, anders krijgen we str weer al die ellende." Nu is het voor de kleintjes vaak nog dringen om te spelen in de binnenzandbak, maar binnenkort wor den de groepen kleiner en komt er meer ruimte: foto Charles Strijd Buijsse is positief over de ge vonden oplossing. Het school gebouw heeft het voordeel van de grotere ruimte, die af te slui ten is van de rest van het ge bouw, en de nabijheid van een gymzaal. De ochtendgroep, die nu nog 24 kinderen telt, kan dan worden gesplitst, vertelt ze. „Er kunnen drie groepen van zestien komen." Bij slecht weer is bo vendien gebruik van de gymzaal mogelijk. Het enige minpunt voor de ouders, beseft De Koek, is de afstand tot de basisschool, die nu om de hoek zit. „De Prins Willem Alexanderschool ligt iets minder centraal." In dat VLissingse bedrijf wor den regelmatig rondleidin gen georganiseerd om belangstellenden de gelegen heid te bieden een kijkje ach ter de schermen te nemen Gelukkig was er gisteren niet zo'n excursie, want op een van de verdiepingen was het een tamelijke chaos omdat er iets moest worden gewijzigd aan de opstelling van de bu reaus. Het resultaat was - om het maar vriendelijk te zeggen - verrassendVan de eens zo speelse indeling was in een van de werkruimten geen sprake meer. Nadat de kan toormeubelleverancier en enkele technici hun werl hadden gedaan, stond het lo kaal volgestouwd met bu reaus en kasten. Een toch a veel ruimer ingericht vertrel in een andere vleugel van he gebouw, was daarentegen ah gevolg van de interne verhui zing nog leger geioorden. Hoe moet dat nu in het ver volg met de rondleidingen waarbij steeds de aandach wordt gevestigd op de kan toortuin-achtige inrichting „Ach", merkte een van de ge troffen medewerkers op, „e kan gewoon ivorden gezegd hier zitten de kistkalveren ei daar verblijven de scharrel varkens."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33