CFO blij met ingreep in Duinoord De overstroming van 1808 PZC PZC Chicanes naast N59 remmen auto's af Plan Middelburg voor bovenlokaal zwembad zeeland 15 Vakbond handhaaft ultimatum bij gebrek aan formeel bericht Midgard dupe van opstootje Marechaussees ongewenst intiem Boot uit de vaart door storing Speelgoedwinkel leeggeroofd Drankrijder richt ravage aan Veerboot naar museumhaven Cel in voor eten zonder betalen Boswachter uit Kapellebrug maakt kans op Gouden Vlinder Opknapbeurt voor sportveld Sint Philipsland j Ongeveer waar vroeger de vluchthaven was, en nu de nieuwe buitenhaven ligt, j! komt deze oude dijk uit bij de zeedijk i bij Kruiningen. De pier bij Hansweert i; die in de volksmond de Oude Punt heet is een restant hiervan. Deze dijk breekt i dus in de winter van 18 0 8 door over een j lengte van 200 meter. Heel de Kruinin- genpolder overstroomt. dinsdag 17 februari 1998 door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Cinthy Meulblok van de CFO-bond is 'dik tevre den' over de uitkomst van het overleg dat verzorgingstehuis Duinoord en verpleeghuis de Corneliastichting vrijdag heb ben gehad. „Aan al onze eisen wordt volledig tegemoet geko men." Het ultimatum dat de CFO en de AbvaKabo het Duin oord-bestuur hebben gesteld, blijft echter van la-acht. „We willen nog wel formeel op de hoogte worden gesteld." Nadat zowel de cliëntenraad als het personeel van het tehuis in Burgh-Haamstede het vertrou wen in het bestuur hadden op gezegd, eisten de twee bonden dat het bestuur vóór dinsdag de zeventiende om 10.00 uur (van daag) een oplossing op tafel legt voor de problemen waarin Duinoord verkeert. Concreet werd hiermee bedoeld dat de - in 1996 stukgelopen - fusiege- sprekken met de Corneliastich- Gift voor ouderen in Oosterland OOSTERLAND - Het Juliana Welzijn Fonds heeft een bedrag van 1500 gulden toegekend voor de aanschaf van spelmateriaal voor bewoners van servicewo- ningencomplex De Saele in Oosterland en de, oudere, om wonenden. Met dit geld worden bijvoor beeld een koersbalmat en sjoel bakken gekocht. De Saele is vo rig jaar geopend en bestaat uit 41 huurwoningen, zestien koop woningen en een servicecen trum. Het Juliana Welzijn Fonds ondersteunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omgeving, bijvoorbeeld buurtverenigingen, ouderenso- zen en dorpshuizen. ZIERIKZEE Bingo - De Schouwen-Duive- landse ANBO-afdeling houdt donderdag 26 februari vanaf 14.00 uur een bingomiddag in Zierikzee. Belangstellenden moeten zich melden in gebouw de Paternoster in de Paternos terstraat. ting in Zierikzee weer werden heropend. Vrijdagmiddag vond een ontmoeting plaats tussen de twee instellingen, waarbij werd besloten dat de Raad van Toe zicht van de Corneliastichting het bestuur van Duinoord zo snel mogelijk gaat overnemen. Meulblok is blij met deze nieu we ontwikkeling. Ze acht nauwe samenwerking noodzakelijk. Of het tot een fu sie zal komen, is nog onduide lijk. „Het is in ell geval van groot belang dat Duinoord gaat sa menwerken met een andere in stelling", verklaart Meulblok. Het ultimatum wordt niet opge- MIDDELBURG - Hef Middel burgse jongerencentrum Mid gard aan de Bachtensteene zit met een strop van tweeduizend gulden. Zaterdagavond ver stoorde een bezoeker een bub- bling-party. Omdat hij niet voor rede vatbaar was, bracht coör dinator jongerenwerk Wilbert Mingele de jongeman naar bui ten. Tijdens het opstootje, waar van meer dan 150 jongeren en enkele buurtbewoners getuigen waren, sneuvelden enkele rui ten. Volgens Mingele liet hij zich op jutten door het publiek. „Er werd in het begin wat gelachen, maar leuk was het helemaal niet. Ik wilde hem eerst niet eens de toegang ontzeggen, maar buiten laten afkoelen. Hij bleek daarvoor te opgefokt." Die vier ruiten kosten bij elkaar 2.000 gulden. „Die gaan van de begroting van Midgard af. De jongeren hebben zichzelf er in direct mee. We kunnen voor 2.000 gulden minder activitei ten organiseren. Het is jammer dat de party na elf uur al voorbij was en ook vervelend dat de re latie met de buren hierdoor on der druk kan komen te staan." De politie was snel ter plaatse en nam de jongen mee 'om af te koelen'. Volgens een politie woordvoerder was de jongeman na enige tijd weer kalm en kon hij naar huis. Er werden geen arrestaties verricht en niemand raakte gewond. heven, omdat de CFO nog niet formeel op de hoogte is gebracht van het besluit. De per fax ver stuurde persverklaring is niet voldoende, aldus de CFO-be- stuurder. Vice-voorzitter W. G. Renden van Duinoord, vervanger van voorzitter H. Tees die op vakan tie is, is minder opgetogen dan Meulblok: „Als bestuur konden we nou eenmaal moeilijk anders handelen." Het bestuur had 'iets andere' oplossingen in gedach ten voor de problematiek bij Duinoord, aldus Renden. Welke wil hij niet zeggen. Tussen be stuur enerzijds en cliënten- en ondernemingsraad anderzijds heeft een strijd gewoed over de functie van de (opgestapte) di recteur. Daarnaast kampt het tehuis met een exploitatie-over schot van ruim acht ton. Een zogeheten by-pass op de parallelweg bij Nieuwerkerk. foto PieterHonhoff door Herre Stegenga NIEUWERKERK - De twee 'bypasses' op de parallelwegen naast de N59 op Schou- wen-Duiveland zijn bijna klaar. De be doeling is dat deze twee omleidingen de auto's en vrachtwagens die gebruik ma ken de parallelweg afremmen. Hoofd dienstkring Noord- en Midden-Zeeland van Rijkswaterstaat, A M. J. van der Zeij st, sluit niet uit dat er meer van deze 'by passes' worden aangelegd langs de N59. De werkzaamheden zijn een maand of drie geleden begonnen. Aan beide kanten van dè Rijksweg, tussen Zierikzee en Nieuwerkerk, wordt het snelverkeer een meter of vijftig omgeleid, waardoor het gedwongen wordt om langzamer te rijden. Fietsers en ander langzaam ver keer blijven rechtdoor rijden. De maatre gel is een gevolg van de inspraakprocedu re die Rijkswaterstaat in 1996 hield over de N59. Een veelgehoorde klacht van om wonenden was de hoge snelheid van het verkeer op de parallelwegen. Of er meer van soortgelijke ingrepen worden ge pleegd, hangt volgens Van der Zeijst on der meer af van het succes van de eerste twee omleidingen. „We zullen goed in de gaten houden of deze maatregelen aan de verwachtingen voldoen. Ik heb er in elk geval alle vertrouwen in." Onduidelijk is nog waar de andere 'bypasses' dan zullen komen. Van der Zeijst: „Dat bekijken we samen met de betrokken organisaties, bij voorbeeld de gemeente en de politie. DEN HAAG - Twee marechaussees uit het district Zuid-Hof- land/Zeeland zijn maandag aangehouden op verdenking vah het plegen van ongewenste intimiteiten bij een vrouwelijke collega. Een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee kon maandag nog niet zeggen waarvan de vrouwelijke mare chaussee uit de omgeving van Den Haag aangifte heeft ge daan. „Dat kan variëren van verbale intimidatie tot ver krachting. We weten ook niet wanneer of over welke periode het zou zijn gebeurd. In ieder geval nemen we de zaak zeer hoog op." De Rijksrecherche stelt een onderzoek in.GPD KRUININGEN - Door een technische storing aan een van de motoren is de veerboot Prinses Juliana maandagmiddag om twee uur uit de vaart genomen. De Juliana onderhield samen met de Prins Willem Alexander de dienst op de lijn Kruinin- gen-Perkpolder. De Prins Willem Alexander heeft de dienst overgenomen. Veel mensen die niet van de vertraging op de hoogte waren, moesten een half uur wachten op de volgende boot. De avonddienstregeling van de PSD, waarbij maar één boot vaart en er een uurdienst ontstaat, begon om 18.00 uur in Kruiningen en om 18.30 uurinPerkpolder, Naar verwachting is de storing tegen het eind van de week verholpen. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een winkel aan de Mol in Zie rikzee is in de nacht van zondag op maandag een grote hoe veelheid computer- en elektrisch speelgoed meegenomen, De toegang tot het pand werd verschaft door meerdei-e deuren te forceren. Het schadebedrag was maandag nog niet bekend. SAS VAN GENT - Een dronken automobilist uit Sas van Gent heeft maandagochtend in alle vroegte een ravage aangericht op de Westkade in zijn woonplaats. Hij raakte van de weg en ramde een geparkeerde vrachtwagen. De auto van de 28-jan - ge man werd volledig vernield. Een ademanalyse gaf aan dat de man bijna drie keer de wettelijk toegestane hoeveelheid al cohol had gedronken. Hij kreeg een dagvaarding voor de rechtbank uitgereikt. ZIERIKZEE - De eerste motorveerboot van de Provinciale Stoombootdiensten, de Zuidvliet, is de laatste aanwinst van' de Stichting Museumhaven in Zierikzee. De stichting krijgt' het vaartuig voor onbepaalde tijd in bruikleen van Noord- hoek Diving. Dit Zierikzeese bedrijf heeft de Zuidvliet tot eind vorig jaar gebruikt. De uit 1913 stammende veerboot wacht momenteel nog in Bruïnisse op een lik verf en enkele lichte onderhoudswerkzaamheden. Voorzitter P. J. Huij- brecht van de Museumhaven verwacht dat de Zuidvliet dit voorjaar nog in Zierikzee te bezichtigen zal zijn. Het schip' heeft van 1914 tot 1961 dienst gedaan als veerboot tussen Kortgene en Wolphaartsdijk, Veereen Kamperland en Zierik zee en Katseveer. Vervolgens werd het gebruikt door Noord- hoek als vrachtschip. Huijbrecht is in z'n nopjes met de Zuid vliet. „Dit is echt iets bijzonders. Een boot die veel mensen nog wel zullen kennen." CADZAND - In Cadzand werd zondagavond een 47-jarige vrouw uit Brussel aangehouden. De dame had in een eetgele genheid een maaltijd ter waarde van tachtig gulden veror berd, maar bleek achteraf geen geld op zak te hebbenZe werd ingesloten op het politiebureau. KAPELLEBRUG - Boswachter G. Blaauwendraat, beheerder van de waterwingebieden van Delta Nuts aan de Oost- Zeeuws-Vlaamse grens, is door de Vlinderstichting genomi neerd voor een Gouden Vlinder. Blaauwendraat, die werd voor gedragen door de Vlinderwerk groep van De Steltkluut, dankt zijn kandidatuur aan zijn in spanningen voor een beter na tuurbeheer. Op initiatief van de boswachter uit Kapellebrug zijn uitheemse boomsoorten verdwenen en inheemse loofbo men, struiken en heesters ver schenen. Daarnaast zijn open stukken en heideveldjes in het bosgebied gecreëerd. Door al die maatregelen voelen zeldza me vlinders als de Metaalvlin der, de Kleine Parelmoervlinder, de Hei vlinder, de Eikepage en het Bruin Blauwtje zich thuis tussen Clinge en Heikant. Blaauwendraat is een van de drie landelijke kandidaten voor de prijs. Op zaterdag 7 maart wordt de winnaar bekendge maakt. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax: (0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl doorAbvanderSluis MIDDELBURG - Wethouder P. Brakman van Middelburg ver wacht in april een plan voor een nieuw zwembad te kunnen pre senteren. Dat zou samen met de gemeente Vlissingen moeten worden gerealiseerd. Hij zei dit maandagavond tijdens de raadsvergadering in antwoord op vragen van GroenLinks en D66. De plannen voor een nieuw zwembad dateren van 1990. Aanvankelijk wilde Middel burg een eigen bad bouwen aan de Voorborch, maar dat stuitte op bezwaren van omwonenden. Op initiatief van de colleges van B en W van Vlissingen en Mid delburg werd in augustus '96 een onderzoek opgezet om te kijken of een stadsgewestelijk zwembad haalbaar zou zijn. Sindsdien bleef het angstvallig stil. „Er is geen excuus te beden ken dat men nog steeds geen kans heeft gezien om in veertien maanden een degelijk voorstel te maken", aldus D66-fractie- voorzitter D. S. Goedegebuure- Wondergem. Zij wilde weten wat de reden is voor de trage be sluitvorming. „Wil men in Vlis singen soms wachten tot na de verkiezingen? Dat is onzin, want in Middelburg hadden we tussentijds ook verkiezingen." Renoveren J. Goetheer (GroenLinks) con stateerde dat het stadsgewest er niet in is geslaagd om samen een zwembad te laten bouwen. Hij gaf wethouder Brakman twee opties mee: niets investeren in het oude zwembad Poelendaele, wat op termijh sluiting van het bad betekent, of het plan voor een stadsgewestelijke voorzie ning laten voor wat het is en Poelendaele renoveren. „In een positief stadsgewestelijk ver haal geloof ik niet meer. Tijdens de behandeling van de begroting vorig jaar nam de Middelburgse gemeenteraad een motie aan. Daarin kreeg wethouder Brakman de op dracht om vOor maart dit jaar met een plan te komen voor een stadsgewestelijk bad. De wet houder erkende dat hij er niet in geslaagd aan die opdracht te voldoen. „Ik heb de motie niet naast me neergelegd. Ik heb ge probeerd om die uit te werken. Ik wil ernaar streven om in april met een voorstel naar een com missie te komen." Cynisch De kritiek van D 66 dat ook hij er niet in is geslaagd, evenals voor gaande colleges, om een plan te presenteren, weerlegde Brak man. Hij wees Goedegebuure- Wondergem op haar periode als wethouder voor sportzaken. „Ik meen me te herinneren", zei hij cynisch, „dat u in '96 verant-r woordelijk was voor sportac^ commodaties. Uw partij heeft ook jaren de kans gehad om mét* plannen te komen. Het is dan gemakkelijk en goedkoop om kritiek te uiten. Toen ik aantrad was er niets meer dan een grof- mazige exploitatie-opzet. Meer lag er niet. Er was geen onder-r zoek gedaan naar een locatie', maar dat moest nog wel gebeu ren." Brakman zei dat hij in overleg met de provincie naar een plek heeft gekeken voor het nieuwe zwembad. De plannen zijn vol gens hem nu in een afrondend stadium. „Ik kan me de scepti sche houding van de raad, gelet op de voorgeschiedenis, wel voorstellen." De gemeenteraad ging wel unaniem akkoord met het voorstel van het college om een krediet uit te trekken voor' achterstallig onderhoud. Het geld is vooral bedoeld om het te gelwerk te vernieuwen. „Want dat tegelwerk is gewoon goor", aldus Brakman. SINT-MAARTENSDIJK - Het college van burgemeester en wethouders van Tholen wil een krediet beschikbaar stellen voor de renovatie van het hoofd- veld van het sportcomplex in Sint Philipsland. Het gaat om een bedrag van 140.000 gulden. Een adviesbureau heeft eind vo rig jaar een onderzoek gedaan. Daarbij werd onder andere de grasmat geïnspecteerd en bo demonderzoek verricht, De 25 jaar oude toplaag van het veld moet worden vernieuwd. Het veld zal opnieuw worden ge draineerd. Het hoofdveld wordt voornamelijk gebruikt door de voetbalvereniging NOAD '67. Om deze vereniging zo weinig mogelijk voor de voeten te lo pen, zal de renovatie in de maanden april en mei worden uitgevoerd. Naar verwachting zal het veld in oktober weer ge deeltelijk beschikbaar zijn. Het college zal het voorstel vooraf gaand aan de raadsvergadering voorleggen aan de commissie welzijn en onderwijs. De ge meenteraad vergadert er maan dag 23 februari vanaf 19.30 uur over in het gemeentehuis te Sint-Maartensdi j k door Frank de Klerk De overstroming van 14 en 15 janua ri 1808 treft diverse polders op Zuid-Beveland. Bij Krabbendijke, Yerseke, Ellewoutsdijk, Baarland, Hoedekenskerke, 's-Heer Arendsker- ke, Wolphaartsdijk en in de Goese Pol der wordt schade geleden. Het ergst is de Polder van Kruiningen eraan toe. Bij Hansweert breekt de oude zeedijk. De ze loopt ongeveer vanaf waar nu de werf ligt met een grote boog in zuidoos- i telijke richting. j; Wonder boven wonder zijn er geen mensenlevens te betreuren. Een half j jaar lang overspoelt de vloed Kruinin- gen en Hansweert twee keer per dag. j Vrijwel iedereen wordt geëvacueerd. I Een sterk staaltje overlevingszin wordt j geleverd door het varken van Kruinin- ger Willem Slabbekoorn. Terwijl hij de rest van zijn veestapel in veiligheid li brengt wordt, het beest in de huiskamer opgesloten om zijn beurt af te wachten en prompt vergeten. Pas twee dagen la- i ter schiet de krulstaart in de gedachten van Slabbekoorn. Het slimme beest blijkt dan inmiddels uit de huiskamer I] ontsnapt te zijn en heeft al zwemmend een veilige schuilplaats in de oven van de bakkeet gevonden. Na enkele dagen komen er meer bootjes beschikbaar om goederen in veiligheid te brengen. Met de vaartuigen komt echter ook allerlei gespuis op het rampgebied af, dat zich bij nacht en ontij in de verlaten huizen begeeft en rooft wat nog bruikbaar is. Rampcommissie Andere schuitlieden verhuren hun bootjes voor woekerprijzen. Voor het J aan land brengen van goederen of vee 'j eisen deze afzetters (letterlijk en fi- guurlijk) hoge vergoedingen. De over heid grijpt echter in. Er komt een 'rampcommissie' die de problemen ter hand neemt en gaat werken aan het j'1 dichten van de dijk. Ondertussen houdt op 12 maart een nieuwe storm huis. De li huizen in Kruiningen en Hansweert j worden nog meer beschadigd. De wo- j. ningen van Dignus van Houten en Cor- ji nelis Zandee en de schuren van Christi- ii aan Stroosnijder, Logier de Wagter en l het burgerlijk armbestuur van Krui ningen storten in. Bij het oversteken van het rampgat met een roeiboot, en- kele dagen later, komen enkele dijk Kruiningen staat blank. Bij de overstroming van 1808 liep de hele Polder van Kruiningen onder. werkers om het leven. In het gat staat een boom, die zich nog steeds niet ge wonnen heeft gegeven. De felle eb- stroom drijft een sloep met zes perso nen naar deze boom toe. Om zich het vege lijf te redden proberen alle opvarenden zich in de boom in vei ligheid te brengen, angstig als ze zijn dat de boot om zal slaan. Moed der wanhoop Op het moment dat ze allemaal over de ene zijde van het vaartuig hangen slaat dit inderdaad om. Jacobus Geense, Da niel Jobse en een vreemdeling vinden in de golven hun einde. De overige drie klampen zich met de moed der wan hoop vast aan de boom. Zeeuws-Vla ming Jan de Rijke uit Kruispolder ziet het vanuit Hansweert gebeuren. Hij gooit ogenblikkelijk zijn boot los en roeit te hulp. Op de plaats des onheils aangekomen probeert hij een dregan- ker uit te zetten, om daarmee zijn boot in de buurt van de ongelukkigen te ma noeuvreren. Aldoende valt hij buiten boord; ternauwernood kan ook hij zich redden in de boom. Op dat moment be gint de ebstroom af te nemen en kunnen de vier uit hun benarde schuilplaats worden bevrijd. De redders ontvangen een beloning, De Rijke krijgt een zilve ren tabaksdoos met inscriptie voor zijn hulppoging. Nieuwe dijk Er valt niet te denken aan het op dezelf de plaats dichten van het gat in de dijk. Er komt een nieuwe dijk die zo'n 300 meter verder landinwaarts wordt ge legd. Vanaf het begin van de Oude Punt wordt deze in oostelijke richting ge legd. Het stukje Werf dijk bij Hansweert is er een restant van. Probleem bij het reconstrueren van zowel de oude, in 1808 doorgebroken dijk, als deze nieu we dijk, is de aanleg van kanaal en slui zen in 1866. Dan wijzigt zich de situatie hier grondig. De bouw van de nieuwe sluizen die thans in bedrijf zijn maakt het beeld van de oude toestand er niet duidelijker op. Bij extreem laag water zijn overigens de restanten van de dijk die in 1808 doorbreekt nog te zien. evenals een enkele afgesleten boom stronk. Al in februari 1808 is het dich ten van de dijk aanbesteed. De vier aannemers worden met premies aangespoord om haast te maken, zodat de inpoldering voorspoedig verloopt. Koning Lodewijk Napoleon verleent een bijdrage in de kosten. Op 1 juni is de dijk dicht. Met enige feestelijkheden kan op 12 juli de uitwateringssluis van de polder in gebruik worden genomen, zodat het zoute water terugvloeit naar waar het hoort, achter de dijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31