Groei Schiphol stap dichterbij Onze Top 10 van deze week. oh Lijfwacht Van Aartsen in verkiezingstournee PZC Leraren betogen voor gouden CAO Li Peng bereid tot dialoog over de mensenrechten Aantal overvallen stijgt ruim 13 pet Kabinet acht 100.000 extra vliegbewegingen uitvoerbaar binnenland Arts wil rokers blijven weigeren Stembureau op metrostation Verdachte gijzeling Bocholt vast Nominaties beste jeugdboek Tbc-explosie op hogeschool Meteo Consult wint Lammers: 'driehoek' moet op de schop Paardrijdster komt om door botsing auto 89 8.50 1.99 1.99 2.29 w 1.49 133? 9.99 Topper van de week Wijers wil snel af van steun aan scheepsbouw dinsdag 17 februari 1998 van onze redactie binnenland HEERENVEEN - Duizenden leraren uit Groningen, Friesland en Drenthe zijn gis teren naar het Thialf-stadion gekomen voor een grote stakingsmanifestatie. Met 2.600 stakende leraren uit het voortgezet onderwijs in Heerenveen en 4.000 in Am sterdam zijn de bonden tevreden over de opkomst tijdens de eerste dag van de vier daagse stakingsestafette. Geïnspireerd door de gouden medailles bij de Olympische Winterspelen in Naga no voeren de leraren op de ijsvloer van Thialf actie voor een gouden CAO,Maxi- anne Timmer ging voor goud, wij gaan ook voor goud", riep Ineke van Gent, dis trictshoofd van FNV-Noord. De leraren willen hun 28 lesuren vermin derd zien tot 26. „Achtentwintig lesuren betekent in de praktijk regelmatig werk weken van 5 0 tot 6 0 uren"vertelt een eco nomie docent van het lyceum in Drachten. Walter Dresscher, vice-voorzitter van de Algemene Onderwijs Bond, wijst er op dat leraren in onze buurlanden veel minder les geven. Dresscher: „Wij geven 28 les uren per week. In België geven docenten 20 lesuren per week, in Duitsland 22. Zes entwintig lesuren per week is dus echt niet te veel gevraagd." Behalve vermindering van het aantal les uren willen de leraren een betere regeling voor oudere docenten die willen uittreden en betere faciliteiten. De eerste stakings dag, eind januari, had geen effect. De bon den hebben nu een estafettestaking geor ganiseerd. Een paai- duizend leraren uit Noord-Hol land en Utrecht togen gisteren naar cen- Stakende leraren kwamen maandagmiddag bijeen in het Thialf-stadion in Heerenveen, om, gedeeltelijk op de schaats, te protesteren tegen de te hoge werkdruk. foto Niels Westra/GPD trum Marcanti Plaza in Amsterdam voor een stakingsmanifestatie, aldus CNV-be- stuurder Frans van Rooij. In totaal lieten vierduizend leraren uit beide provincies zich registreren als staker. Dat betekende dat ze de hele dag niet werkten. In Nieuwegein besloten enkele honderden leerlingen van het Calscollege uit solida riteit met hun docenten mee te staken. Schooldirecteur M. Thomas gaf hen 'voor een groot deel gelijk'. Hij liet doorscheme ren geen actie te zullen ondernemen tegen scholieren die zich aan lessen onttrekken. Volgens de 17-jarige vwo-leerling Menno Smit opperde de leerlingenraad het idee om zich aan de zijde van de leraren te scharen. „De hoge werkdruk van de do centen komt uiteindelijk op ons bordje te recht. Wij zijn er feitelijk de dupe van." ANP AMERSFOORT - De arts K. van Bunningen blijft er bij dat hij patiënten die (blijven) roken, niet hoeft te behandelen. Hij heeft gisteren beroep aangetekend tegen de uitspraak van de regionale inspecteur voor de Volksgezondheid dat een arts ro kende patiënten niet mag weigeren. Van Bunningen vraagt zich af 'of niet elke arts die zijn beroep met volle verantwoordelijkheid uitoefent, patiënten die wil lens en wetens roken en niet met dat gedrag stoppen, behan deling zou moeten weigeren'. Van Bunningen maakte zijn ideeën in november wereldkun dig. Dat was voor de Stichting Rokersbelangen aanleiding een klacht tegen hem in te dienen. ANP SPIJKENISSE - De gemeente Spijkenisse richt op woensdag 4 maart bij wijze van proef een stembureau in bij metrostation Spijkenisse-Centrum. Het gemeentebestuur wil bevorderen dat zoveel mogelijk mensen stemmen die met de metro of bus naar hun werk gaan. Het stembureau op het metro- en bussenknooppunt van het eiland Voorne-Putten is voor de vroege reizigers al om zes uur (tot half tien) en voor de terugkerende pendel van vier tot ze ven uur geopend. Als de proef aanslaat, dan wordt het specia le stembureau ook bij de landelijke verkiezingen in mei ge opend, zo heeft de gemeente bekendgemaakt. ANP ENSCHEDE - In zijn woonplaats Den Haag is zondagavond een 31-jarige man aangehouden die wordt verdacht van een gewapende overval op een bank in het Duitse Bocholt op 14 november vorig jaar. Hij heeft zowel de Nederlandse als Fran se nationaliteit. Tijdens zijn vlucht gijzelde hij verscheidene automobilisten en hij schoot een Duitse automobilist dood. Ook veroorzaakte hij een ernstig ongeval. De rit eindigde in Hengelo waar de man te voet spoorloos verdween. Vingerafdrukken die de verdachte tijdens zijn vlucht achter liet, leidden uiteindelijk tot de aanhouding. De Duitse justitie heeft om uitlevering van de verdachte gevraagd. Bij de over val werd 94.000 mark buitgemaakt. ANP AMSTERDAM - Simone van der Vlugt (De Amulet), Lieneke Dijkzeul (Kortsluiting), Kjersti Scheen (Maanmeisje), Thea Beekman (Saartje Tadema) en Carry Slee (Spijt!maken kans op de prijs voor het beste jeugdboek die op 2 maart voor het eerst wordt toegekend. Drieduizend jongeren van 12 tot en met 15 j aar selecteerden hun boeken uit het aanbod van de af gelopen twee jaar. De Prijë van de Jonge Jury 1998 haakt in op het succes van de Kinderjury. Daaraan deden vorig jaar, bij de tiende editie, 50.000 kinderen mee. Dat deed de Stichting Collectieve Pro paganda voor het Nederlandse Boek (CPNB), het Nederlands Bibliotheek- en Lectuurcentrum, de NPS en de Stichting Schrijvers School Samenleving besluiten de onderbouw van het voortgezet onderwijs een eigen jury te geven. ANP UTRECHT - De GGD in Utrecht heeft de afgelopen dagen 22 gevallen van tbc ontdekt bij onderzoek van een groep van 350 studenten van de plaatselijke Hogeschool. Directeur Hillen van de GGD heeft dit gisteravond bevestigd. Vorige week bleek tijdens routinecontrole dat tien studenten Verzorgingskunde tbc onder de leden hebben. Daarop werd besloten alle studenten te onderzoeken waarna twaalf nieu we gevallen aan het licht kwamen. Volgende week hoopt de GGD alle uitslagen binnen te hebben. ANP Ministerie denkt aan bescherming wegens dreigementen boze varkensboeren van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het is niet uitge sloten dat minister Van Aartsen van Landbouw (WD) bij iedere verkiezingsbijeenkomst be scherming zal krijgen van een forse politiemacht. Dat is nodig, omdat een groep varkensboeren heeft aangekon digd dat ze de minister bij elke WD - verkiezingsbij eenkomst het spreken zullen beletten, al dus woordvoerder Kruithof van het ministerie. Volgens Kruithof moet Van Aartsen een keus maken tussen 'wijken voor terreur' of iedere keer een grote politiemacht in schakelen om het 'democratisch proces' normaal te kunnen laten plaats vinden. „Van Aartsen heeft zelf heeft zoiets van ik laat me niet weg j agen"aldus Kruit hof. Het ministerie neemt de beslis sing in nauw overleg met de WD. Een woordvoerster van de partij wilde gisteren nog geen uitgebreide mededelingen doen doorvoeren, onacceptabel is, legt een LTO-woordvoerder uit. De actie is georganiseerd door LTO-Nederland en de organisa tie van jonge boeren, het Neder lands Agrarisch Jongeren Kon- takt. Ook de Nederlandse Vak bond Varkenshouders (NW) van Wien van den Brink is uitge nodigd mee te doen. Van den Brink verwacht dat zijn club niet mee zal doen. „Wij hebben onze eigen acties, maar we zul len ons ook niet verzetten tegen de acties van LTO", aldus de NW-voorzitter. LTO heeft voor 26 februari gekozen omdat dat nog ruim voor de behandeling van de wet in de Eerste Kamer is. De verwachting is dat die in de loop van maart zal zijn. ANP Premier Li Peng (1) en premier Kok op de persconferentie op het Binnenhof. foto Phil Nijhuis/GPD van onze redactie buitenland van onze redactie binnenland DEN HAAG - De omstreden j groei van Schiphol is een stap dichterbij gekomen. Volgens het kabinet zijn er geen juridische belemmeringen om de nationale luchthaven tot 2003 100.000 vliegbewegingen extra te laten verwerken. Dit blij kt uit een brief die minis ter Jorritsma van Verkeer en Waterstaat gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het kabinet wil nog wel onder zoeken of het milieu niet te veel wordt belast. Als dat niet het ge val is, dan mag Schiphol tot 2003 jaarlijks met 20.000 extra vliegbewegingen (starts en lan dingen) groeien. Daarvoor moe ten dan wel de geluidzones wor den aangepast. Dat vergt min stens tien maanden. In die pe riode mag de luchthaven al wel een voorschot nemen op die uit breiding. Dat betekent dat dan I in een 'klein aantal' gevallen de milieunormen worden overtre den. GRONINGEN - De relatie tus sen politie, justitie en het open baar bestuur moet volgens de gisteren beëdigde waarnemend burgemeester H. Lammers van Groningen behoorlijk op de schopHij wil vanuit Groningen een handvest met spelregels voor de drie partijen opstellen. „Dat moet een redelijke garan tie bieden dat er geen rare din gen gebeuren in het gedrag van overheidsinstellingen", om schrijft Lammers zijn missie. Oriënterende gesprekken in Groningen, met onder meer zijn voorganger H. Ouwerkerk, heb ben Lammers tot het inzicht ge bracht dat een 'herbezinning' noodzakelijk is. Naar aanlei ding van de rellen eind vorig jaar in de Groningse Ooster parkwijk en het rapport-Bak kenist ruimden korpschef Veen- stra en burgemeester Ouwer kerk vorige maand het veld. Hoofdofficier van justitie mr. R. Daverschot, het derde lid van de beheersdriehoek, heeft minister Sorgdrager gevraagd om over plaatsing. ANP De regeringsfracties in de Twee de Kamer reageren verdeeld op het plan. D66 -is er niet gelukkig mee. „Vooruitlopen op komende wetgeving betekent gedogen. En daar zijn wij zondermeer te gen", zei Kamerlid Van 't Riet. Ook Van Gijzel (PvdA) zei in een voorlopige reactie dat van gedo gen geen sprake mag zijn. Bo vendien moet de uitbreiding binnen de milieugrenzen blij ven. Hij wil nog geen definitief oordeel geven. De WD vindt het daarentegen logisch dat het principebesluit om Schiphol te laten groeien al op korte termijn wordt geëffec tueerd, aldus Kamerlid Ver- bugt. Volgens haar is gedogen niet aan de orde. De vliegtuig maatschappijen moeten vol gens haar weten waar ze aan toe zijn om him schema's te kunnen invullen voor de komende zo merperiode. „Prima dus om nu al die extra vluchten toe te staan", zei zij. Woordbreuk Oppositiepartij GroenLinks wijst het plan zonder meer van de hand. „Dit komt neer op ge dogen. Daarvan heeft de lands advocaat vorig jaar gezegd dat het 'eens maar nooit weer' zou zijn. Dat is dus niet zo. Daarmee maakt het kabinet zich schuldig aan woordbreuk", aldus frac tieleider Rosenmöller. Ook Milieudefensie meent dat de overheid haar eigen belofte schendt door tijdelijk overtre dingen van de milieuregels toe te staan. Maar volgens de mi lieuorganisatie is het nog zeer de vraag over het zover komt. „Eerlijk en serieus onderzoek zal duidelijk maken dat Schip hol niet veel meer kan groeien", aldus een woordvoerder. De Luchthaven Schiphol vindt het aanvaardbaar dat zich klei ne overschrijdingen van de ge luidscontouren voordoen op plaatsen waar geen woningen staan. „Op die wijze kunnen we beter voldoen aan de markt vraag", aldus een woordvoer der. Zij zei dat Schiphol bereid is tot een compromis over de groei. Essentieel voor de lucht haven is wel dat er een perspec tief komt voor meerdere jaren. Met het oog op drukke zomer seizoen, dat over een maand be gint, dringt Schiphol bij het ka binet wel aan op snelheid van handelen. ANP over de kwestie. „Het is onder werp van gesprek van de cam pagneleiding", aldus de woord voerster. Afgelopen vrijdagavond kon Van Aartsen voor de eerste keer zijn spreekbeurt niet houden door acties van varkensboeren. In Bolsward blokkeerden ze de ingang van de zaal. Een week eerder waren er ook boeren bij een spreekbeurt in Heerenveen, maar toen kon Van Aartsen na met hen te hebben gepraat ge woon zijn werk doen. De boeren protesteren tegen de inkrim pingsplannen voor de varkens sector van Van Aartsen. Volgens Kruithof heeft het geen zin meer met de actievoerders te gaan praten. „Dat stadium is gepasseerd. Die boeren hebben maar een doel, namelijk Van Aartsen beletten bij die bijeen komsten te komen. Het stadium van praten is gepasseerd", aldus Kruithof. Actiedag Donderdag 26 februari is door de boerenorganisatie LTO-Ne- derland uitgeroepen tot lande lijke actiedag van de varkens houderij. Op zoveel mogelijk gemeentehuizen, provinciehui zen en bij de Eerste Kamer zul len varkenshouders aan de be stuurders duidelijk maken dat de herstructureringswet voor de varkenshouderij onacceptabel is. Het motto van de actie is: „min der varkens oké, op deze manier, nee". Met deze slogan willen de boeren duidelijk maken dat ze voor een herstructurering van de sector zijn, maar dat de gene rieke korting zoals minister Van Aartsen van landbouw die wil HOLTEN - Een 26-jarige paardrijdster uit Holten is maandagavond door een ver keersongeval in haar woon plaats om het leven gekomen. Ruiter en paard werden op de weg aangereden door een be stelauto bestuui'd door een 26- jarige man uit Holten. De vrouw was volgens de politie op slag dood. Haar paard werd gewond afgevoerd naar een na bij gelegen boerderij en zal waarschijnljk moeten worden afgemaakt. Het is voor de poli tie een raadsel waarom het slachtoffer met haar paard op de rijbaan liep. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - China is bereid mensenrechten te bespreken in het kader van een brede, con structieve dialoog. „Dat is beter dan in een confrontatie," aldus de Chinese premier Li Peng maandag op een persconferen tie na afloop van besprekingen met premier Kok. Li Peng verklaarde zonder om wegen dat de gevoelige kwestie van de mensenrechten in het ge sprek aan de orde was geweest. Hij erkende dat Nederland en China hierover op punten van mening verschillen. Maar beide landen wensen dat het onder werp in een constructieve dia loog aan de orde komt, aldus Li Peng. Ook Kok benadrukte dat het be langrijk is dat China en Europe se landen „over gevoelige zaken als mensenrechten een open hartige dialoog hebben". Kok zei dat dat minister Van Mierlo van Buitenlandse zaken giste ren nog met de Chinese vice-mi nister van buitenlandse zaken Liu Hua Qiu opnieuw en uitge breider over de mensenrechten zou spreken. Van Mierlo heeft aan den lijve ondervonden hoe gevoelig dat onderwerp ligt: toen hij vorig jaar als voorzitter van de Euro pese Unie kritiek op het Chinese mensenrechtenbeleid uitte, liet China prompt weten geen prijs meer te stellen op een voorgeno men bezoek van minister Wijers van Economische Zaken. Wat China betreft lijkt de lucht echter definitief geklaard. Li Peng zei te hopen dat met het bezoek van Wijers dat nu voor volgende week op de agenda staat, de economische samen werking nog verder zal worden uitgebreid. Die samenwerking kreeg al een belangrijke impuls met de on dertekening gisteren van het megacontract waarih Shell in een joint-venture met Chinese bedrijven negen miljard zal ste ken in de bouw van een petro chemisch complex in Huizhou. „Dat is één van de grootste bui tenlandse investeringen tot nu toe," aldus Li Peng. Beide premiers verklaarden in alle toonaarden dat de Chinees- Nederlandse betrekkingen zich „op een zeer breed aantal terrei nen uitermate voorspoedig ont wikkelen", (Kok) en dat „beide partijen de wens hebben de vriendschappelijke betrekkin gen nog uit breiden," (Li Peng). Het voorgenomen bezoek van koningin Beatrix aan China, waarschijnlijk volgend jaar, on derstreept nog eens hoe goed de verhoudingen weer zijn na 'be paalde ontwikkelingen' van vo rig jaar, zoals premier Li Peng het uitdrukte. ANP WAGENINGEN - Het com merciële weerbureau Meteo Consult is als winnaar uit de bus gekomen bij een Europe se wedstrijd voor weersyoor- spellingen. Gedurende twaalf weken voorspelden 25 deelnemende organisaties op vrijdag de temperatuur op zondagmid dag in twaalf plaatsen in Eu ropa. Meteo Consult zegt zijn over winning te danken aan een nieuwe methode die geheel uitgaat van de computer. „De computer maakt automa tisch berekeningen op basis van modellen. Daarin zitten weergegevens van de afgelo pen jaren. Deze berekening, van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het aantal overvallen in Nederland is het afgelopen jaar aanzienlijk ge stegen. In 1997 werden in totaal 2305 overvallen gepleegd. Dat is ruim 13 procent meer als in 1996 toen 2033 overvallen zijn gere gistreerd. Het Nationaal Platform Crimi naliteitsbeheersing heeft deze groei gisteren gepubliceerd.. Winkels zijn de meest geliefde doelwitten van de overvallers. In 1997 wejden ze 637 keer op gewelddadige wijze beroofd. Ook behoren horecagelegenhe den (496 overvallen) en wonin gen (426 overvallen) tot de voor keur van overvallers. De meeste gewelddadige bero vingen, 65 procent, waren in de Randstadprovincies, Opmerke- waaraan geen mens meer te pas komt, is afgelopen najaar voltooid", aldus commerci eel directeur M. Noort. Andere weerstations gebrui ken ook computers bij hun voorspellingen maar daar gaat altijd een menselijke in breng van een meteoroloog overheen. Normaal gespro ken doet het Wageningse weerstation dat ook, zodat de verwachtingen nog nauw keuriger kunnen zijn, maar in deze wedstrijd is ver trouwd op de computer. „De uitslag betekent dat onze ba sisgegevens goed zijn", aldus Noort. Aan de door de universiteit van Miinchen georganiseer de wedstrijd zit geen prijs vast. Het gaat om de eer. ANP lij k is echter dat het aantal over vallen in de vier grote steden zich ten opzichte van 1996 juist heeft gestabiliseerd. De algemene toename is vooral te zien in de provincies Fries land, Gx-oningen, Gelderland, Noord-Brabant, Limburg en Flevoland. Volgens het Natio naal Platform Criminaliteitsbe heersing blijkt dat de overvallen zich concentreren op wijk- en buurt niveau. In 31 wijken en buurten in Nederland vonden ruim 50 procent van alle over vallen plaats. De onderzoekers vermoeden dat veel daders bin nen een straal van 5 kilometer van het ovexvallen object. Het Nationaal Platform Crimi naliteitsbeheersing is in 1993 in het leven geroepen om het aan tal overvallen tei-ug te dringen. ANP (Advertentie) Witlof, 500 gram Schouderkarbonade, VOO 500 gramjSr99"4.25 kilo @®s© 13r5CT /.z)o Ct1Yorkham43fl5J of Yorkham fumé, O VQ 100 gram ©a®© JX3<f C(1 Goudse kaas 48+, jong licht belegen, belegen, extra belegen, oud of overjarig korting per kilo 4.-, b.v. jonge kaas, kilo ®s© Cd Pizza broodjes, ham, salami, champignon of Bolognese, doos 250 gram Mona Yoki Doki, set 6x50 gram Peijnenbuig Right koekrepen, vruchten/noten, volkoren J289j, appel/rozijnen of naturelper pak Calvé vlees/vissauzen, fles 250 ml, alle smaken Cd Brouwers Bier pilsener, krat 24 flesjes a 0,30 liter Cd Tissue Toiletpapier, wit, pak 24 rollen 2m 2êr JA4All.ll Kijk in de winkel naar onze Bonus aanbiedingen. Blue Band margarine, 1 OO pakje 250 g 3 halen 2 betalen AST 1.3 O s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 februari a.s. DEN HAAG - Steiui aan de scheepsbouwsector moet zo snel moge lijk stoppen. Bij voorkeur moet dat gebeuren via een akkoord bin nen de organisatie van i'ijkste industrielanden OESO. Dat schrijft minister Wijers van Economsiche Zaken in antwoord op vragen van het WD-Tweede-Kamerlid Blaauw. Het OESO-ak- koord zou aanvankelijk van kx-acht worden op 1 januari 1996. Die datum wei'd niet gehaald, omdat de Verenigde Staten de overeen komst nog steeds niet hebben gei'atificeerd. Nederland heeft een beperkt budget beschikbaar voor steun aan werven. Dat bedx-ag is lager dan volgens Europese maxima is toege staan. Verbouwingen van schepen is van steun uitgesloten omdat de grens tussen verbouwen en repareren te vaag is. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3