Plan authentieke houtwerf Veere Werkgroep wil indoorskatebaan in Middelburg Staten bang voor risico-deelname in tnnnelproject Kritiek op geluid Thoolse trouwzaal Lijst 7 paait Axelse kiezer met cadeaubon Ambulancevervoer verslechtert door nieuwe regeling Mooie voetbalbenen trekken vrouwen zeeuwse almanak Veehouderij Heidemij enthousiast over idee Stichting Behoud Hoogaars Statenlid: monopolie op nieuwe media dreigt zeeland dinsdag 17 februari 1998 door Barend Pelgrim AXEL - De Axelse Lijst 7 veiv loot cadeaubonnen onder in woners van de gemeente die de verkiezingsaffiche van hun partij voor hun raam hangen. Eén van de leden lanceerde het idee op een partijvergadering. Het is afgekeken van de Caris- ma-actie die Mitsubishi in 1997 hield. De posters zullen in de laatste week van februari huis aan huis worden verspreid in de he le gemeente Axel. Het gaat in totaal om bijna 6.400 affiches.: De cadeaubonnen worden ge deeltelijk beschikbaar gesteld door de middenstand in Axel en gedeeltelijk gefinancierd uit de partijkas. „We hebben de eerste vragen om een poster al binnen", vertelt T. Marteyn, nummer twee van Lijst 7. „Het was echter helemaal niet onze opzet om er zo veel publiciteit mee los temaken." Marteyn be strijdt dat het gaat om een goedkope verkiezingsstunt. „Als je aan politiek doet heb je een reclamebudget en wij kie zen er voor om het zo te doen. Het is net zo goedkoop als veel beloven en weinig doen." PvdA-lijsttrekker J. van Scha- ik meent dat de verkiezingen gedegradeerd worden tot een loterij„Het geeft mij in elk ge val een enigszins andere smaak dan de Carisma-actie." CDA- lijsttrekker A van Waes heeft er geen moeite mee, WD'er P. Apers en P, van der Heijden van D66 zien er de humor wel van in. „Ik vind het prachtig", al dus Apers. „Elke verkiezings stunt moet je waarderen en ze trekken wel de aandacht van de kiezer. "De cadeaubonnen zul len in waarde variëren van tien tot zestig gulden. Er is op dit moment voor duizend gulden aan bonnen beschikbaar. Een notaris verricht ha de verkie zingen de trekking. door Henk Postma MIDDELBURG - Het ambulan cevervoer in Zeeland blijkt nog slechter te worden dan nu al het geval is. In plaats van meer komt er minder geld om ambu lances paraat te houden. Dat blijkt uit de eerste berekeningen die zijn losgelaten op een nieuw bekostigingssysteem van het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG). Volgens de eerstverantwoordelijke ge deputeerde G. de Kok dreigt een 'onhoudbare situatie'. Hij kon digde aan daar geen genoegen mee te nemen. Als dunbevolkt gebied behoort Zeeland nu al tot de provincies waarin ambulances het vaakst te laat komen. Wettelijk moet een ambulance maximaal 15 minuten na de eerste oproep ter bestemder plekke zijn. In Zee land wordt die grens regelmatig overschreden, vooral tijdens het toeristenseizoen De Zeeuwse bestuurders waren er van uitgegaan dat het nieuwe financieringssysteem gunstig zou uitpakken. Er was gerekend op 10 tot 40 procent meer geld. „Nu blijkt dat we er zelfs wat op achteruit gaan", zei De Kok maandag verontwaardigd tij dens een vergadering van de statencommissie voor welzijns zaken. De nieuwe regeling houdt in dat niet meer het aan tal ritten wordt bekostigd, maar de beschikbaarheid en paraat heid van ambulances. van het COTG dat het nieuwe systeem zodanig wordt aange past dat in Zeeland aan wette lijke regels voldaan kan wor den. De Kok: „De wet schrijft voor dat een ambulance binnen 15 minuten ter plekke moet zijn. Als de overheid ons niet in staat stelt dat te bekostigen, dan is dat onaanvaardbaar. Ook in dunbevolkte provincies moet het ambulancevervoer op tijd zijn, en van goede kwaliteit." De statencommissie was er van uitgegaan dat het ambulance vervoer nog voor het toeristen seizoen ordentelijk zou draaien. Commissievoorzitter G. van Heukelom constateerde dat het COTG snel tot andere gedach ten moet worden gebracht, wil dat nog lukken. „Haast is gebo den, anders krijgen we straks weer al die ellende." Efficiency Volgens De Kok is er in Zeeland alles aan gedaan om de efficien cy van het ambulancevervoer te vergroten, onder meer door fu sie van ambulancediensten. Dat voedde de verwachting dat het nieuw financieringssysteem gunstig zou uitpakken. Blijkens de eerste berekeningen was dat valse hoop, Het provinciebestuur eist nu Reimerswaal zet senioren aan tot meer bewegen KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal gaat ouderen tus sen de 55 en 65 jaar stimuleren meer te bewegen. Dat doet zij in het kader van het GALM-pro- ject, het Groningen Actief Le ven Model. Dit model is ontwik keld om senioren in Nederland die onvoldoende, lichamelijk ac tief zijn, weer aan het sporten te krijgen. Aanleiding voor de ontwikke ling van GALM is de omvang van de bewegingsarmoede on der senioren en de toenemende vergrijzing. In Reimerswaal wordt een eigen versie opgezet. Het project beslaat een periode van anderhalf jaar en begint met een fitheidstest op woens dag 18 maart in de Reimers- waalhal in Kruiningen. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Skate-werk- groep Meker pleit voor een in doorskatebaan in Middelburg. Kees Mesie en Robin Meijer van de werkgroep zien overal in het land skatehallen ontstaan. „Maar niet in Zeeland. Het ge volg is dat we skaten in publieke gelegenheden, waardoor win keliers en bewoners soms last van ons hebben. Zo krijgt ska ten een slecht imago", stellen Mesie en Meijer. Wim Kooiman, raadslid van de Partij van de Arbeid, heeft de oproep van de werkgroep onder de aandacht gebracht van het Middelburgse dagelijks be stuur. Hij heeft voor de indoor- baan een locatie in gedachte. „Het huidige zwembad aan de Poelendaelesingel wordt na 2000 gesloten. Van de bak van het buitenbad zou met enkele ingrepen een indoorskatebaan gemaakt kunnen worden. Maar op dit moment is het belangrijk dat het college inziet dat er een skatebaan moet komen. Dan kunnen in de toekomstbespre kingen van de stad die plannen meegenomen worden." Kooiman maakt zich sterk voor de indoorbaan omdat skaten een snel groeiende sport is, die zowel recreatief als professio neel kan worden beoefend. „Er wordt geschat dat er op Walche ren tot 10.000 mensen recreatief bezig zijn met deze sport. Dan mag je daar ook voorzieningen voor treffen. Voorzieningen voor jongeren kosten vaak geld, maar deze indoorbaan kan door heffing van entreegeld op den duur geld opleveren." Levensgevaarlijk Inline-skater Robin Meijer lonkt naar een slecht-weer- voorziening. Zodra het regent ontstaan op de buitenbaan of in de straten levensgevaarlijk si tuaties voorskaters. „Dehalfpi- pe bijvoorbeeld is dan spiegel glad. En als je onverrichterzake naar huis moet, dan is dat moei lijk te verkroppen als je van ska ten houdt." De getalenteerde skater, hij werd onlangs 79e van de wereld, kent een aantal skatehallen el ders in het land. In Tilburg is een zwembad omgetoverd tot ska- tecentrum en in Amersfoort en DenBosch zijn ook mooie hallen verrezen. „Dan word je hier wel beperkt. Het zwembad aan de Poelendaelesingel zou een prachtige locatie zijn! Ik hoop dat onze werkgroep, of de ver eniging die we willen oprichten, ook betrokken wordt bij de plannen voor de eventuele hal. We hebben goede ideeën over een accommodatie voor ska ters." In dat Wissingse bedrijf wor den regelmatig rondleidin gen georganiseerd om belangstellenden de gelegen heid te bieden een kijkje ach ter de schennen te nemen. Gelukkig was er gisteren niet zo'n excursie, want op een van de verdiepingen was het een tamelijke chaos omdat er iets moest worden gewijzigd aan de opstelling van de bu reaus. Het resultaat was - om het maar vriendelijk te zeggen - verrassend. Van de eens zo speelse indeling ivas in een van de werkruimten geen sprake meer. Nadat de kan toormeubelleverancier en enkele technici hun werk hadden gedaan, stond het lo kaal volgestouwd met bu reaus en kasten. Een toch al veel ruimer ingericht vertrek in een andere vleugel van het gebouw, ivas daarentegen als gevolg van de interne verhui zing nog leger geworden. Hoe moet dat nu in het ver volg met de rondleidingen, waarbij steeds de aandacht wordt gevestigd op de kan- toortuin-achtige inrichting „Ach", merkte een van de ge troffen medewerkers op, „er kan gewoon worden gezegd: hier zitten de kistkalveren en daar verblijven de scharrel varkens." Karelien van IJsseldijk (links) en Marieke van de Graft tonen trots him prijswinnende poster. door Wendy van der Vliet BREDA - Waarom kijken vrouwen naar voetbal? Om mooie voetbalbenen te kun nen zien natuurlijk. Over dit onderwerp maakten Karelien van IJsseldijk uit Yers- eke en haar klasgenoot Marieke van de Graft uit Someren (bij Eindhoven) een af fiche voor een posterwedstrijd. Ze won nen daarmee de derde prijs, 5000 Franse francs (zo'n 1700 gulden). De wedstrijd was uitgeschreven door een Frans ont werpbureau en had als thema het wereld kampioenschap voetbal dat deze zomer in Frankrijk gehouden wordt. Karelien en Marieke zitten op de Sint Joost Kunstacademie In Breda, afdeling Grafisch Ontwerpen. Via een docent, die zelf een uitnodiging kreeg om aan de wed strijd mee te doen, kwamen ze op het idee een affiche te maken. „Eigenlijk deden we gewoon mee vóór de gein," aldus Kareli en. „We hebben ons dus lekker uitgeleefd en veel felle kleuren en kitscherige letter types gebruikt. Vandaar dat we best ver baasd waren toen we te horen kregen dat we de derde prijs gewonnen hadden. Maar we zijn er erg blij mee, vooral omdat we de enige studenten zijn die hebben gewon nen," - De wedstrijd was niet bedoeld als wer vingsactie om publiek te trekken voor het WK. Karelien: „De ontwerpers moesten hun mening over voetbal duidelijk maken foto Dirk-jan Gjeltema op een affiche. Dat mocht zowel positief als negatief. Verder stond alleen het for maat vast. Wij hebben als onderwerp voetbalbenen gekozen, omdat naar onze mening dat de reden is waarom veel vrou wen naai- het voetbal kijken. Dat hebben we dus in onze poster naar voren laten ko men." Aan de wedstrijd deden zo'n vijfhonderd mensen uit meer dan dertig landen mee. De eerste prijs ging naar een grafisch ont werper uit Wenen en een deelnemer uit Moskou won de tweede prijs. Van de pos ters wordt een tentoonstelling ingericht, die tijdens het WK de Franse voetbalsta dions zal afreizen. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Een meerder heid van provinciale staten schrikt terug voor deelname in de Westerscheldetunnel met fi nanciële risico's. De provincie moet daarom niet voor een be paald percentage in de NV Wes terscheldetunnel meedoen, maar voor het eerder afgespro ken vaste bedrag van 7 5 milj oen gulden. Provincie en Rijk hebben on langs het akkoord over de NV Westerscheldetunnel uitge werkt. Overeengekomen is dat de provincie 4,6 procent van de kosten betaalt en het Rijk de rest. De rijksoverheid wilde dit om van de provincie 'een vol waardig aandeelhouder' te ma ken. Maandag stond het akkoord ter discussie in de statencommisie waterstaat en verkeer. Gedepu teerde J. I. Hennekeij verdedig de de bestuursovereenkomst met verve. „Een percentage van 4,6 procent betekent dat de pro vinciale bijdrage op 72,5 mil joen gulden uitkomt. Dat is dus 2,5 miljoen gulden minder dan eerst gedacht." I Hij noemde het extra risico door de nieuwe constructie 'alleszins aanvaardbaar'. „De post voor onvoorziene uitgaven is opge trokken naar 97 miljoen gulden (op een investering van plusmi nus 1,8 miljard gulden). Als dat op is, moet er nog een over schrijding van 55 miljoen plaatsvinden om op onze eerde re vaste bijdrage van 75 miljoen uit te komen." Extra argument van Hennekeij was dat de aannemersgroep Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde (KMW) de risico's van het bouw- en boorproces draagt. Voorbehoud Ondanks de geruststellende woorden hield een meerderheid van de statencommissie een voorbehoud bij het voorstel om voor 4,6 procent deel te nemen. Een vaste bijdrage van 75 mil joen gulden vinden de partijen veiliger. M. Wiersma (Delta Anders én tegen de tunnel) keek op van de discussie. „Bij het besluit tot bouw van de Westerscheldetun nel waren enkele fracties al de winst aan het verdelen. Zo goed zou het gaan. Nu hoor ik opeens heel andere geluiden. door Harmen van der Werf VEERE - Het lijkt een droom, maar het is meer dan dat. De Stichting Behoud Hoogaars wil een authentieke houtwerf in Veere realiseren. Adviesbureau Arcadis Heidemij heeft het plan al kansrijk genoemd. De Veerse middenstand is enthousiast en bereid bij te dragen aan een bu sinessplan, evenals de Rabo bank Middelburg/Veere. En de gemeente Veere staat er in prin cipe positief tegenover. Gerrit Zomer, één van de op richters van de Stichting Be houd Hoogaars, is de geestelijke vader van de houtwerf. Voorzit ter Klaas Tenwolde draagt het idee uit. „Zo'n houtwerf hoort bij Veere als monumentenstadje. Maar het project gaat verder dan Vee re. Cultuurtoerisme heeft de toekomst, vinden Rijk en pro vincie. Wat is er dan mooier dan een project waarin ruimte komt voor een echt Zeeuws cultuur goed? Veel oude Zeeuwse hou ten schepen liggen nu in het noorden, in Sneek, Kortenhoef en andere plaatsen. Terwijl ze hier horen." Scholingsproject Cultuurtoerisme is één, maar de Stichting Behoud Hoogaars wil met de werf nog andere dingen bereiken. Naar het voorbeeld van de (grote) Batavia-werf in Lelystad van Willem Vos moet het een scholingsproject wor den voor scheepstimmerlieden, aan wie steeds meer behoefte bestaat. „Wij hebben al iemand in beeld die bereid is dat zakeli j - ke onderdeel te doen." Zowel restauratie als nieuw bouw staan op het programma. Allemaal voor het oog van het grote publiek. En de houtwerf zal als ontmoetingsplaats die nen voor liefhebbers van houten Zeeuwse schepen. Museale functies, horecavoor- zieningen, scholingsproject. Adviesbureau Arcadis Heide mij beschouwt de formule als kansrijk. Voor Tenwolde is dat het teken dat 'wij niet aan een dood paard trekken'. Het komt nu aan op een stevig onder bouwd businessplan. „Want er komt heel veel voor kijken, niet alleen wat betreft de financie ring, maar ook wat betreft mi lieu-aspecten, marketing en ruimtelijke ordening." Apart De Stichting Behoud Hoogaars trekt momenteel de kar. Uitein delijk wil zij het project overla ten aan een aparte organisatie, waarin de stichting deelneemt. Wij zij n er voor het behoud van authentieke houten Zeeuwse vissersschepen. Zo'n werfpro- ject valt buiten onze doelstel ling. Wij zullen er zeker gebruik van maken, maar er is een nog veel bredere markt voor. Ik weet dat zeker. Vroeger sprak ieder een alleen over tjalken en Lem mer aken. Dat is voorbij. De Zeeuwse hoogaars is heront dekt." Als het businessplan goed uit pakt, verwacht Tenwolde dat de houtwerf binnen anderhalf a twee jaar kan worden gereali seerd. Steun van de gemeente Veere lijkt in elk geval binnen hand bereik. Het college van B en W moet nog een besluit nemen, maar er is een offerte gevraagd voor een onderzoek naar een ge schikte locatie. De gedachten gaan onder meer uit naar een lo catie bij de sluizen, aan de kant van het Veerse Meer, en bij het bastion even ten westen van Veere aan het Veerse Meer. door Henk Postma MIDDELBURG - Het provinci aal mediabeleid herbergt onvol doende waarborgen voor een onafhankelijke informatie voorziening door de publieke omroep. Die waarschuwing uit te statenlid M. Wiersma maan dagochtend tijdens een verga dering van de statencommissie voor welzijnszaken. Hij toonde zich bezorgd over zakelijke be langen die ten grondslag zouden liggen aan samenwerking van Omroep Zeeland met commer ciële mediabedrijven. Wiersma noemde met name de medefinanciering van de om roep door Delta Nutsbedrijven die eigenaar is van glasvezelka belexploitant Zekatel, en vor men van samenwerking binnen die sfeer met Internet-bedrijf Zeelandnet. Het statenlid wees op de mogelijkheid dat hiermee een monopolie ontstaat op de exploitatie van nieuwe media in Zeeland. Wiersma is bang dat deze ont wikkeling uiteindelijk de onaf hankelijkheid bedreigt van activiteiten die worden ontwik keld door een publieke, op geld van de overheid en de inwoners draaiende voorziening als Om roep Zeeland. Hij waarschuwde ook voor de mogelijkheid dat dit geld wordt gebruikt om een marktpartij als Zeelandnet te bevoordelen. Als het aan Wiersma ligt worden in de provinciale medianota be tere waarborgen opgenomen te gen verstrengeling van publieke en allerlei zakelijke belangen. Wat media-gedeputeerde G. de Kok betreft blijft de nota onge wijzigd. Hij houdt het erop dat de redactionele onafhankelijk heid voldoende is gewaarborgd en ziet zogauw geen ontwikke lingen die tot ongewenste vormen van concurrentiever valsing kunnen leiden. Woord voerders van de meeste andere statenfracties zien evenmin problemen. De trouwzaal in Sint-Maartensdijk scoort op een heleboel punten slecht, maar de huwelijksvoltrekkingen op zich oogsten alom tevreden heid. foto Willem Mieras door Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK Slechte geluidskwaliteit in de trouwzaal, honden- en vogel uitwerpselen op de stoep en op de tuinpaden van het gemeente huis en de weinig fraaie aankle ding van de trouwzaal: de kwaliteit van de huwelijksvol trekking in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk laat nog wel wat te wensen over. Dit blijkt uit een speciale enquête die de ge meente onder bijna honderd Tholenaren heeft gehouden over dit onderwerp. Ondanks die kritische kantte keningen zijn de mensen vol gens de Thoolse burgemeester H. A van der Munnik echter over het algemeen wel tevreden over de huwelijksvoltrekkin gen. Van der Munnik: „Ik ben wel blij met de kritische opmer kingen. Want daar kunnen we dan eventueel wat aan doen." Via de zogenoemde klantvrien delijkheidsenquêtes die de ge meente Tholen houdt, moet de dienstverlening aan de burger worden verbeterd. Naar de op merkingen over uitwerpselen voor het gemeentehuis en de omstandigheden in de trouw zaal, waar zowel de muziek als de toespraak van de ambtenaar niet helder klinken, wordt nog onderzoek gedaan. Twee andere punten waarover klachten be stonden, onvoldoende aanbod van ambtenaren van de burger lijke stand en onvoldoende in formatie over deze ambtenaren, zijn al aangepakt. Zo zijn er ex tra ambtenaren bij gekomen en komt er extra informatie be schikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25