Vriendschap kracht sprintteam Mueller voelt zich als kind In snoepwinkel Dit kan toch niet waar zijn Fax voor Marianne PZC sport dinsdag 17 februari 1998 21 In Nagano valt voor Marianne Timmer alles op zijn plaats Wim Schenk: mooiste plak Plak Timmer levert geld op Russinnen winnen estafette Wegtrappen blokje enige fout Russisch duo klasse apart de visie van leen pfrommer Romme treft De Jong op de tien kilometer NAGANO 83^33—1-5-7-87- oud wereldrecord Gatriona LëMay-Doan (Can) (29/11/19$ 7, Calgary) irTi i .57.58'b ;:r;T:v' goud en nieuw wereldrecord I brons Christine Witty (VSt) (16/02/1998, Nagóno) Gunda Niemanp (Dui) 16/02/1998, Nagano) Marianne Timmer (Ned): (16/02/1998, Nagano) i NAGANO 1100m 1500m Tussentijden schaatsrecord 1500m ten opzichte van oude wereldrecord LeMay-Doan door Henk Stouwdam NAGANO - De coach en zijn pupil lagen plotseling rolle bollend op het ijs. Onschuldig en niet geregisseerd, maar omdat Peter Mueller en Mari anne Timmer hun evenwicht verloren nadat ze elkaar in de armen waren gevallen. De gouden race van de Groningse zette Mueller in vuur en vlam. De coach zag zijn werk be loond. En uit ondervinding weet de Amerikaan hoe speci aal die momenten zijn. „And woh, Timmer was today very special." Muellers ogen glinsterden en zijn gezicht glom van trots. Hij voelde zich als een kind in een snoepwinkel. De coach genoot. Van het moment dat Timmer over de baan vloog en van herinneringen aan ver vlogen dagen toen Mueller eerst zeil en later als coach van Bonny Blair en Dan Jan sen Olympisch goud won. Het gevoel van die sensatie onder ging hij gisteren opnieuw. „Man, je kunt alles winnen, maar Olympisch goud... That's so special." De kick voor Mueller was dat Timmer eindelijk waarmaak te wat hij haar zo vaak had voorgehouden. Dat ze de beste is, dat ze kan winnen, maar dat ze daar zelf in moet gelo ven. Grootspraak, bluf? „Na tuurlijk niet. Je moet wel rea listisch blijven. And man, Timmer is .special. Today she was very special." Niet zo laconiek Hoewel het Gronings goud haantje verklaarde Muellers woorden meestal voor kennis geving aan te nemen, is er toch iets van blijven hangen. Vol gens de coach is Timmer be paald niet zo laconiek als ze wil doen geloven. „Zo'n hou ding is typisch Nederlands, maar neem van mij aan: van binnen brandt het vuur. Tim mer is so special, man. And to day she was very special." Timmer maakte voor Mueller een beetj e goed wat er met Jan Bos een dag eerder op de 1000 meter was misgegaan: Nota- bene op een afstand waar niet op Olympisch goud was gere kend. Mueller had zijn pupil wel medaillekansen op de 1500 meter toegedicht, maar zo'n uitbarsting als gisteren, dat had zelfs de rasoptimist uit Amerika niet voor moge lijk gehouden. Het bevestigde maar weer eens zijn stelling dat Nederland barst van het sprinttalent. „Het was ooit mijn droom om met al die talenten in Holland te kunnen werken. Als je dan geen succes hebt, ben je een slechte coach. Dit is het beste team dat ik ooit heb gehad. Zo jong en dan al zo goed. En ik vertel je dat over vier jaar in Lake Placid Andrea Nuyt op het podium van de 500 meter kan staan. Listen, ik zeg niet dat het gaat gebeuren. Maar ze kan het. Zo goed is dat meisje. En zo zijn er meer." Hongerig Mueller houdt van de Europe se mentaliteit. „Omdat ieder een er zo hongerig is", ver klaart hij zich nader. „In tegenstelling tot Ameri kanen doen Europeanen wat ik graag wil. En ze zijn honge rig, ze willen vaak nog meer. Kijk naar de voorbereiding, in een periode als het leven van een schaatser zwaar is. Van ju ni tot oktober heb ik ze over de kling gejaagd. Maar toen is de basis voor alle successen ge legd. Man, I killed these guys. But they loved it." Zijn geheim? Dat heeft Muel ler niet. De basis, zegt hij, is fun. „De sprintploeg is een grote familie. Er is veel che mie. We hebben veel plezier met elkaar, ook al is het niet altijd rozengeur en mane schijn. Maar er is good fun en dat maakt het werken oke. Specially met Timmer. And man oh man, today she was veiy special.GPD NAGANO - Vol trots bekeek Wim Schenk maandagavond in Nagano de huldiging van olympisch kampioene Marianne Timmer. Succes van de mannen was in Japan ingecalculeerd, het goud en het wereldrecord van Timmer op de 1500 meter niet. Voorzitter Schenk sprak van de mooiste dag in zijn leven en voor de KNSB. „Hier had dus niemand mee rekening ge houden. Goud voor de vrouwen, geweldig. Dit is de mooiste plak. Omdat het zo'n verrassing is.ANP SAPPEMEER - Terwijl Nederland amper wakker was en de vi'oege televisiekijkers na de hoofdprijs van Marianne Tim mer nog moesten bijkomen, draaide het sportmarketingbu reau Spron in Groningen al op volle toex-en. De onverwachte gouden medaille van de schaatster uit Sappemeer maakt van het nuchtere en schuchtere 'Timmertje' een beroemde Neder lander. En daar moet, aldus Ger van Gelder van Spron, op worden ingespeeld. Dat betekent: reclame en pr-contracten. Bols is bij voorbaat de winnaar in de reclamerace die onge twijfeld zal ontstaan rond Marianne Timmer. Als enige rea geerde het bedrijf op het 'aanbod Timmer'. Een onbegrijpelij ke zaak vindt Ger van Gelder. „Wij hebben direct gezegd dat ze medailles gaat winnen." Andere grote bedrijven stelden zich afwachtend op. En zullen zich nu, denkt Van Gelder, wel voor het hoofd kunnen slaan. GPD HAKUBA - De Russische vrouwen hebben de gouden medail le veroverd op de 4x5 kilometer estafette. Het kwartet be staande uit Nina Gavriljoek, Olga Danilova, Elena Valbe en Larissa Lasoetina eindigde in een tijd van 55.13,5 voor Noor wegen en Italië. Na de drie overwinningen op de individuele nummers behaalde Rusland het vierde goud bij het skilopen, SID NAGANO - Ach en wee, nu kunnen de Nederlandse schaat sers nog sprinten ook. Waar blijven wij dan? Zo is de teneur van de buitenlandse media na de winst van Ids Postma op de olympische 1000 meter. Volgens de Washington Post maakte Postma in zijn gouden race in de M-Wave slechts een foutje. Omdat hij kort na de start, een blokje van de baan trapte. „Ne derlanders op een nieuw territorium", schreef maandag de Calgary Herald zorgelijk. ,,Na de langere afstanden behoren zij nu ook op de 1000 meter tot de absolute top." Volgens het Noorse Dagbladet dankte Postma zijn winst aan een super dag. „Hij had niets te verliezen en won alles, tot zijn en ieders verrassing. "In de Berliner Zeitung wordt aan de laatste ronde van Postma herinnerd. „Die was fenomenaal", schrijft, het Duitse dagblad. ANP NAGANO - Het Russische duo Pasja Grisjoek en Evgeni Pla- tov zorgde voor een primeur door hun olympische titel in het ijsdansen te prolongeren. De twee kunstrijders kwamen gis teren in Nagano na de vrije dans als beste uit de bus, net als vier jaar geleden in Lillehammer. De zilveren medaille ging naar landgenoten Anjelika Krylova en Oleg Ovsyannikov. Het Franse koppel Marina Anissina en Gwendal Peizerat ver overde brons. De finale werd een half uur onderbroken toen de stroom uitviel tijdens de kür van het Wit-Russische duo Tatjana Navka/Nikolai Morosov. De 26-jarige Grisjoek en de 30-jarige Platov kwamen daarna het ijs op en werkten een perfecte vrije dans af op de muziek „Memorial Requiem" van Michael Newman. Alle negen jure rende landen gaven het duo de meeste punten, waaronder twee 6,0 scores. RTR Marianne Timmer, knock-out na haar geslaagde coup op de 1500 meter, wordt overeind geholpen door coach Peter Mueller. foto Rick Bowmer/AP Ongeloof bij grootouders Marianne Timmer door Jan Niemeijer SAPPEMEER - „Ik dacht, dat kan toch niet waar zijn." In hui ze Broekema aan het Westeind in Zuidbroek heerste gisteroch tend eerst grote verbijstering, en brak toen de feestvreugde los. De grootouders van schaat ster Marianne Timmer (23) uit Sappemeer hadden dan ook to taal niet gerekend op een gou den plak (1500 meter) voor hun oudste kleinkind. Alle kaarten zijn gezet op de ra ce van aanstaande donderdag over 1000 meter, de sterkste af stand van sprintster, die trou wens zaterdag al haar goede vorm toonde op de 500 meter. Ze boekte op deze afstand met 39.03 een nieuw Nederlands re cord. Het onverwachte succes op de 1500 meter beleefden oma en opa Broekema in familiekring voor de televisie. Maar daarna was het met de rust gedaan. „De telefoon hield niet op", aldus oma Marie Broekema-Meijer (67). Zij bekent dat ze de gouden race van haar kleindochter met stijgende verbazing heeft beke ken, hoewel ze deze week via een fax van Marianne al wel be greep dat ze in goede vorm stak. „Maar ik dacht toen ik de tijden zag, wat gebeurt er toch? Dit kan toch niet waar zijn, terwijl we al tevreden zouden zijn ge weest als ze bij de eerste acht was geëindigd. Nee, onze dag kan niet meer stuk. Ik wou dat ik erbij was geweest", aldus me vrouw Broekema-Meijer. Terwijl de schuchtere Marianne bij de huldiging en het Wilhel mus zelf tegen haar tranen vocht, bleef het aan het West- eind niet droog. „We hebben eventjes gehuild, dat mag u best weten," aldus mevrouw Broeke ma. De race over 1000 meter, de af stand waarop 'Timmertje' vorig jaar wereldkampioene werd, wordt, donderdag door opa en oma Broekema en zeventig van de in totaal 150 'officiële' fans bekeken in de tv-studio te Hil versum. De reis wordt georgani seerd door de fanclub, die wordt aangevoerd door Wil Prenger. Zij woont een paar huizen van de familie Timmer, en stak van morgen vrij wel direct na de gou den race de vlag uit. De ver wachtingen voor de 1000 meter, de meest geliefde afstand van 'Timmertje', zijn nu hoog ge spannen. „Want," zegt oma in Zuidbroek, „er zit volgens ons nóg een plak in." GPD „Dit zijn de momenten waarom sport zo mooi en meeslepend is. Als sporter en als trainer droom je van olympisch goud. Het gebeurt op een moment dat niemand het verwacht. Iedereen rekent op Nie- mann maar plotseling staat Timmer met het goud om de nek. Ik heb natuurlijk een speciale band met Marianne. De ene keer is die indringend, dan weer niet. Marianne is een meisje dat heel erg ge voelig is voor de sfeer. Ze houdt van huiselijkheid, van gemoedelijk heid. Ze is een gevoelsmens. Als je haar vertrouioen beschadigd, kost het erg veel tijd en energie dat terug te winnen. Ik weet me nog een voorbeeld te herinneren. We waren in de zomer ergens op een' trainingskamp. De ploeg had een probleem te besprekenWenne- mars, Bos, Oonk en Timmerwilden daarmetmij overpraten. Op het laatste moment haakten Jan en Erben af. Marianne ging het gesprek wel aan, maar er was een breuk in het vertrouioen met Jan en Erben ontstaan. Marianne is wel een meisje dat gemakkelijk te beïnvloeden is. Ze heeft de neiging om het negatieve denken van andere mensen over te nemen, om daarin mee te gaan. Dat kan pas, vind ik, wanneer je het zelf hebt waargenomen. Timmer was ook niet sterk genoeg in de campagne die werd gevoerd om mij te beschadigen. Kort voor de WK-afstanden in Warschau koos ze voor Peter Mueller. Uit alle rich tingen is Marianne onder druk gezet om voor Mueller te kiezen. Ze doet zichzelf soms heel flink voor, maar is dat niet altijd. Ze had later ook spijt van haar keuze, ik kon er niets meer aan doen, omdat ik weg ivas bij de bond. Ze moest dus wel bij Mueller blijven. Ik heb' haar geadviseerd door te gaan. Ik vond het wel prettig om te horen en ik vond het moedig van haar. Zij heeft, structuur nodig. Zij vjas de enige rijdster die bij mij trai ningsschema's van het gehele seizoen opvroeg, ze wilde weten wan-- neer de medische tests werden gehouden. Marianne heeft baat ge- had bij mijn aanpak. Zonder structuur is ze onzeker. Daarom kreeg ze ook problemen metAb Krook. Ab is rechtlijnig en vaak kort en za kelijk. Iedereen zegt dat ik streng was maar Ab gaat veel strenger met zijn pupillen om dan ik. Misschien heeft het iets met mijn mili taire achtergrond te maken. Ik spreek hier geen waardeoordeel uil, maar de kiem van het conflict tussen Ab en Marianne is hier uit ont staan. Er zijn mensen die kritiek op mijn werkioijze hebben. In wezen lij ken Mueller en Pfrommer veel op elkaar. Zoals Peter op dit moment werkt, zo werkte ik ook. Hij heeft dezelfde bevlogenheid, dezelfde betrokkenheid. Helaas stoten positieve polen elkaar af. Ik train iels anders. Ik vind dat sprinters niet alleen maar vierhonderd meters moeten rijden. Die moeten ook langere afstanden schaatsen, fietsen en skeeleren. Je moet pijn kunnen verdragen. Een wedstrijd wordt vaak beslist in de laatste ronde. Op dat moment is de pijn ontzettend groot. Ik had pupillen die daar niet tegen konden. Ik noem hier geen namen, maar ze vonden dat Leen zo serieus met de sport bezig was. Ja, ik ben geey stapperstype. Ik hoef niet zo nodig iedere avond in de kroeg te zitten. Het is kunst van de trainer om een sfeer te creëren, ivaarin Mariann e zich prettig voelt. Je moet als trainer weten ivat je moet doen om haar optimaal te laten presteren. Als je voelt dat ze afstandelijk wordt, is er iets mis. Dan moetje direct reageren. Dat valt niet altijd mee, omdat de andere leden van de ploeg ook om aandacht vragen. Ik heb haar na het goud van gisteren een fax gestuurd met de felici tatie, maar ook met het advies zich niet gek te laten maken. Ze moet iedereen op een afstandje houden en zich op de 1000 meter richten. Want dat is eigenlijk haar afstand. NAGANO - De Nederlandse schaatsers verzorgen op de laatste af stand van de mannen het slotakkoord. Gianni Romme, olympisch kampioen op de vijf kilometer, treft van- - ochtend op de tien kilometer de nationale recordhouder Bob de Jong in de zevende en voorlaatste rit. Rintje Ritsma en Bart Veld- kamp, tegenwooi'dig voor België uitkomend, zijn de laatste mannen die in de baan komen. Loting 10.000 m (start 07.00 uur), le: Sajoetin (Rus) - Bouliette (VSt); 2e: Tamburrino (VSt) - Baumgartel (Dui); 3e: Ten Kortenaar (Oos) - Saetre (Noo); 4e: Sighel (Ita) - Hereide (Noo); 5e: Taubenrauch (Dui) - Shirahata (Jap); 6e: Dittrich (Dui) - Storelid (Noo); 7e: De Jong (Ned) - Romme (Ned); 8e: Ritsma (Ned) - Veldkamp (Bel). ANP door Gijs van Oosten NAGANO - De manier waarop Marianne Timmer gisteren na kaar gouden Olympische race op de 1500 meter ploeggenoot Erben Wennemars en coach Pe ter Mueller op het ijs begroette, staat symbool voor de kracht van het Nederlandse sprint team. De explosie van de 23-ja- rige uit Sappemeer die leidde tot een wereldrecord (1.57,58) was vooral een individuele pres tatie, maar ook een die werd ge dragen door een groep van acht sprinters die in nog geen jaar tijd dikke vrienden van elkaar zijn geworden. „Marianne is gewoon zichzelf", zegt moeder Jans die met haar man Lucas in Nagano verblijft. Daarmee wil ze zeggen dat haar dochter nooit haar gevoelens verbergt. Haar gezicht was gis teren een open boek. Verbaasd en verward nam ze haargouden medaille in ontvangst, ze kon het eenvoudig niet geloven. Ook als ze chagrijnig is omdat be paalde zaken niet lopen zoals zij dat zou wensen, uit ze dat. Tim mer zei drie weken geleden tij dens het WK sprint in Berlijn nog 'in een dip' te verkeren en een lachj e kon er nauwelijks van af. En ze kon zich ook afzetten te gen de groep en haar coach Mueller met wie ze twee taal barrières moest overbruggen. Die tussen man en vrouw en die tussen Engels en Nederlands. Maar vooral de laatste weken kwamen de twee op een lijn, vooral omdat Timmer steeds be ter in haar vel kwam te zitten. Het was daarom vertederend om de trainer met zijn pupil uit dolle vx-eugde languit op het ijs te zien liggen. Op de vraag of de smak op het ijs pijn had gedaan, antwoordde ze beslist ontken nend. Niet onverwacht Mueller over Timmer: „Dit komt voor mij niet onverwacht. Als Marianne echt iets wil, dan kan ze het." Timmer stamelde gisteren in eerste instantie al leen de woorden 'ik geloof het niet'. „Met brons was ik al heel gelukkig geweest." Timmer profiteerde dit jaar ook steeds meer van de spx'intgroep. Zo voerde ze gisteren de trainin gen met Jan Bos en Erben Wen nemars als een van de verklarin gen voor haar supei*vorm aan. Het is de filosofie van Mueller om met een gi'ote maar hechte groep de weg naar de top in te slaan. Atleten dienen zich aan elkaar op tatrekken, zelfs in een individuele sport als schaatsen. Mueller fungeert als coach, bin dende factor en sfeermaker. Zo was er bij voorbaat al geen sprake van dat Wennemars na zijn schouderblessure mogelijk vi-oegtijdig naar huis zou gaan. Hij was onderdeel van het team en volgens Mueller was er voor hem wel degelijk een motive rende taak weggelegd. Wenne mars hield gisteren het ronde- boi'd vast en hoewel Timmer bekende geen enkele notie van haar doorkomst tijden te heb ben gehad, vond ze zijn aanwe zigheid wel prettig. „Exben is 19 9 8 mijn mascotte", zei ze gister avond tijdens de huldiging in het Holland House. Ook de aanwezigheid van haar vriend Kevin Overland, de Ca nadese sprinter die bx-ons won op de 500 meter, werkte voor haar inspirerend. Met hem deel de ze het eerste geluk nadat in de laatste rit Gunda Niemann - die alleen moest rijden omdat toe vallig haar 'schoonzus' Cindy Overland zich afmeldde - er niet in was geslaagd om haar tijd te verbeteren. Kevin Overland is volgens moeder Jans Timmer een 'lieve jongen die best in de familie past'. In Nagano kwam voor Timmer alles samen: ze voelde zich thuis, gedijde in de prettige sfeer en zag haar vorm ondanks een vexwelende rugblessure met de dag groeien. Timmer viel gis teren als een tijger de wexeld aan. Gunda Niemann kreeg het zilver en 'Chris Witty het brons. LeMay leed verschrikkelijk pijn. „Max'iarme was een tijdje zoekende", legt haar moeder, ei genaresse van een kapsalon, uit. „Vandaag vond ze de topvorm die ze nodig had." Marianne Timmer werd als meisje van vijf jaar door haar oma op het ijs gezet. Ze schaats te op het Achterdiepeen sloot in Sappemeer die voor de scha penfokkerij van haar ouders lag. Een paar jaar later nam ze deel aan de kampioenschappen van Hoogezand-Sappemeer en werd ze spoedig lid van de ijs- club in Boi'gercompagnie waar na de weg via de gewestelijke naar de nationale selecties werd bewandeld. Ze deed, samen met haar broer Jantinus ook aan fietscross en later leerde ze ook paardrijden. „Marianne deed meestal precies wat ze wilde", vertelt haar moeder „Ze was een heel lief meisje. Overstap Timmer kwam in 1994 in de kernploeg allround maar de ziekte van Pfeiffer belemmer den haar ontwikkeling. In 1996 maakte ze de overstap naar de kernploeg opleiding spx'int van Leen Pfrommer en boekte ze op de klapschaats een grote voor uitgang. Vorig jaar werd ze ver rassend wereldkampioen op de 1000 meter en besloot ze tot ver driet van Pfrommer in de ploeg van Mueller te stappen. Ze ging niet als favoriete van start op de metrische mijl. Het goud leek geresei-veerd voor Niemann, LeMay-Doan of Wit ty maar niet voor de 23-jarige Groningse schaatsster. Timmer versloeg de veel krachtigere vrouwen op grond van haar ga ve techniek en haalde als derde Nederlandse vrouw na Anriie Borekink in 1980 en Yvonne van Gennip in 1988 een gouden me daille op de Winterspelen. Zelf zei ze daarover: „Hoe je het wendt of keert, schaatsen is in de eerste plaats een technische sport." Donderdag volgt de 1000 meter, een afstand die Tim mer het beste ligt. „Peter zei steeds tegen mij: je bent de bes te. Doe effe normaal, zei ik. Nu heeft hij toch gelijk gehad. Ik Marianne Timmer straalt van geluk op het erepodium. Christine Witty (links) won het brons, Gunda kanhet nogniet geloven." GPD Niemann (rechts) zilver. foto Hans Steinmeier/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21