Steekspel Docters op de spits Ouderen krijgen er minstens 100 bij Marianne Timmer oogst goud 4 WEKEN Ajax naar de beurs bootjes kijken op de hiswa Sorgdrager zet ontslag door na verstrijken van ultimatum Vader wil zoon in cel voor diefstal huisraad Vliegramp Taiwan eist 203 levens Leraren beginnen stakingsestafette 13 Zeeuws-Brabants prijsaffiche Advocaat naar Glasgow Rangers 23 Hervorming politie België VOOR 15,00 G lo W 4 Perioden met zon Wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Matige wind uit west tot noordwest bij maximumtemperaturen rond 8 graden. 241e jaargang no. 40 dinsdag 17 februari 1998 losse nummers ƒ1,75 pagina 11 door Peter de Knegt en Margit Kranenburg DEN HAAG - Het juri disch steekspel tussen mi nister Sorgdrager en su- per procureur-generaal Docters van Leeuwen is gisteravond op de spits ge dreven. Sorgdrager maakte, na het ver strijken van haar ultimatum, bekend het ontslag van Docters van Leeuwen door te zetten. Als Docters daartegen in beroep gaat, dan komt de affaire direct onder de rechter. Op die manier kan Sorgdrager het spoeddebat over de crisis tussen haar en Docters voorko men. Docters zal hier een stokje voor steken door vast te houden aan een 'feitenonderzoek' naai de toedracht van de crisis. Hij zal de ontslagprocedure laten toetsen bij de bezwarencom- missie van de minister. Hierdoor j zou de rechter (nog even) bui tenspel blijven en kan het poli tieke debat wel doorgaan. Docters sloeg gisteren voor de tweede keer het aanbod af om I met behoud van salaris en een gouden handdruk vrijwillig te vertrekken. De pg wil alle feiten op tafel en eerherstel. Sorgdra ger zou een feitenonderzoek on nodig vinden, omdat de breuk tussen hen toch onherstelbaar is. Als Sorgdrager dit onderzoek (vergelijkbaar met dat naar de bijbaan-affaire van pg Steen huis) afwijst, dan is het hoogst waarschijnlijk dat Docters in beroep gaat bij de bezwaren- commissie van de minister. Deze commissie zal dan toetsen of voor de ontslagprocedure toch een feitenonderzoek nodig is. EMMEN - Al meer dan een half jaar doet de 70- jarige Jan" Telkamp uit E tri men verwoede pogin gen zijn 41-jarige zoon Gerard achter slot en grendel te krijgen wegens diefstal van huisraad uit zijn voormalige woning in ■Emmen. Telkamp beschuldigt zijn zoon ervan hem te hebben benadeeld voor ruim 40.000 gulden. Begin mei vorig jaar werd Telkamp senior door zijn zoon buiten de deur gezet. Junior had woonruimte nodig voor zijn vriendin en haar kind. Telkamp se nior: ,,Ik kon het huis zelfs niet eens meer in. Geluk kig heb ik een vriendin in Groningen en die heeft mij tijdelijk in huis ge haald." Kort hierop stapte Tel kamp naar de rechter. Die stelde hem in kort geding in het gelij k. De zoon werd gesommeerd met ingang van juli van hét afgelopen jaar het huis te verlaten. Dat gebeurde ook. Maar ook al het pas gekochte meubilair van zijn vader verdween. Verdwenen Die heeft bij de politie aangifte gedaan van dief stal. Tot een aanhouding is het evenwel nog niet ge komen. Volgens de advo caat van Telkamp senior, omdat de zoon na zijn daad met de noorderzon is vertrokken. „De man is kennelijk van de aardbo dem verdwenen. Hij heeft zich uit laten schrijven uit het bevolkingsregister van de gemeente en nie mand weet nu waar hij zich ophoudt. Ook de poli tie niet." Telkamp voelt zich door de politie in de steek gela ten omdat die volgens hem niets doet om zijn zoon op te pakken. „Ik snap er geen snars van dat mijn zoon nog steeds vrij rondloopt. Hij heeft mij bestolen en moet daar voor boeten," GPD Belangrijk in de hierboven ge schetste strategie is dat Sorg drager de affaire zo snel moge lijk onder de rechter wil krijgen om zo een politiek debat te voor komen, terwijl Docters er alles aangelegen is in een debat de hele toedracht op tafel te krij gen. CDA-woordvoerder Van de Camp voelt zich op grond van de recente publicaties in de GPD- kranten, waarbij ook de PZC is aangesloten, 'bedrogen' door Sorgdrager. Vrijdag ontkende ze nog met Docters te 'commu niceren over financiële regelin gen'. Diezelfde dag viel er bij Docters echter een brief op de mat waarin ze voor de tweede keer die week het aanbod deed op basis van het 'gouden hand druk'- artikel van het ambtena renreglement om de tafel te gaan zitten. Dit artikel regelt de betaling van 'tenminste' wacht geld en een gouden handdruk. De minister had dus wel dege lijk een aanbod tot onderhande len gedaan. „Ik ben lichtelijk gepikeerd omdat het erop lijkt dat ze de Kamer verkeerd heeft geïnformeerd", aldus Van de Camp. De CDA'er vindt het vreemd dat Docters nu wordt ontslagen, terwijl er over de po sitie van Steenhuis nog niets be kend is. PvdA-woordvoerster Kalsbeek wilde niet reageren. „Ik wil eerst overleg met mijn fractie. Maar het is een goede zaak dat er een debat is aangevraagd." Haar fractievoorzitter Wallage had al eerder vergeefs opgeroe pen tot een gesprek tussen Sorg drager en Docters. De WD het weten met 'tegen zin' het debat in te gaan. Frac tievoorzitter Bolkestein wilde gisteren tijdens een spreekbeurt niet inhoudelijk op het ontslag in gaan. Hij vindt wel dat Sorg drager niet helemaal vrijuit gaat, omdat zij Docters zelf heeft aangesteld. „Het lij kt erop Marianne Timmer laat haar tranen de vrije loop na haar verbluffende race op de 1500 meter. van onze sportredactie NAGANO - Marianne Timmer kon het niet bevatten. Dat zij, boerenmeid uit Sappemeer, olympisch goud had, het verwarde haar. Hoe vaak ze de medaille ook voelde, hoe vaak ze de uitslagenlijst onder ogen kreeg, het wereldrecord (1.57,58) was en bleef onwerkelijk. Timmer reed in Nagano de 1500-metemt van haar le ven. Nooit eerder schaatste ze zo swingend haar rond jes. „Dit moet perfectie zijp", zei ze. „Ik ben boven mezelf uitgestegen. Dit kan ik niet elke wedstrijd. Dit moet een superdag zijn, anders kan ik het niet verkla ren." Timmer rijdt in de M-Wave nog één afstand, de 1000 foto Marcel Antonisse/ANP meter donderdag. Aan feestvieren wil ze nog even niet denken. Ze weet dat ook andere rijdsters plots de vorm van de dag kunnen hebben. „Ik hoop dat ik niet ziek word", zo herinnerde ze aan de Noor Adne Söndral die zich na zijn winst op de 1500 meter we gens griep voor de 1000 meter moest afmelden. ANP zie ook pagina 21 door Hans van Soest DEN HAAG - Alle ouderen krij gen er dit jaar in ieder geval honderd gulden bij. Voor AOW- 'ers met een aanvullend pensi oen kan dit extraatje oplopen tot 940 gulden. De maatregelen worden betaald met de 850 mil joen gulden die het kabinet afgelopen weekeinde heeft uit getrokken om de koopkracht te repareren. Een groot aantal mensen zag hun netto-inkomen in januari dalen. Dit terwijl het kabinet met Prinsj esdag had beloof d dat iedereen het dit jaar beter zou krijgen. Behalve voor de oude ren is er ook geld uitgetrokken voor WW'ers, WAO'ers, Vut'ers en zelfstandigen. Gewone werknemers die in januari een lager bedrag op hun loonstrook- jes zagen, krijgen niets gecom penseerd. Onder andere door fiscale voor deeltjes, gaan mensen met een WW- of WAO-uitkering er dit jaar netto tussen de 100 en 140 gulden op vooruit. Vut'ers krij gen er tussen de 100 en 190 gul den bij. Voor ondernemers wordt de zelfstandigenaftrek verhoogd met 335 gulden. Het herstel van de koopkracht voor al deze groepen gaat per 1 april in met terugwerkende kracht. De Tweede Kamer debatteert waarschijnlijk donderdag over de maatregelen. Regeringspar tijen PvdA, D66 en WD hebben laten weten achter de voorstel len van de regering te staan. Volgens het CDA tonen de voor stellen aan dat het kabinet de problemen heeft 'onderschat'. De ouderenorganisaties hebben gematigd positief gereageerd. Zij zijn blij met de voorgestelde maatregelen, maar willen 'eerst zien, dan geloven'. De vakcen trale voor Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) vindt dat het kabinet te weinig oog heeft voor werknemers. Alleenstaande werknemers die rond de 78.000 gulden bruto per j aar verdienen, zouden onvoldoende fiscale compensatie krijgen voor de stijging van de WW-premie. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid kent het pro bleem, maar wijst erop dat het probleem alleen op te lossen is door een algemene belasting verlaging, wat het kabinet te duur vindt. Later dit jaar Op Prinsjesdag beloofde het ka binet dat iedereen in 1998 meer koopkracht zou krijgen. De be rekening had betrekking over een heel jaar. Veel verbeteringen zouden pas later dit jaar worden doorgevoerd, maar op aandrin gen van de Tweede Kamer nam de regering maatregelen om ie dereen al dit voorjaar in de toe genomen welvaart te laten mee delen. Maar er speelde meer dan alleen een eerder verwachte koop krachtverbetering door de bur ger. Er zijn er ook fouten ge maakt bij de doorvoering van de zogenoemde Pemba-operatie (verschuivingen in de financie ring van de WAO). Niemand zou er hierdoor netto op achteruit mogen gaan, maar dat bleek niet altijd het geval. GPD Brokstukken van het neergestorte vliegtuig beschadigden ook huizen, foto Simon Kwong/RTR van onze redactie buitenland TAIPEI - Een ramp met een Taiwanese Airbus A-300 heeft gisteren aan alle 182 passagiers en veertien beman ningsleden het leven gekost. Zeven mensen vonden op de grond de dood door de vlam menzee. De landing van het toestel op de luchthaven van Taipei mis lukte waarschijnlijk door dichte mist. Een kind over leefde de vlammenzee, maar het gaat niet om een passagier. Het vliegtuig vloog na de mis lukte landing onmiddellijk in brand en de brokstukken ver spreiden zich over een stuk van de luchthaven. Ook enke le gebouwen die de Airbus schampte, zijn in brand gevlo gen. Twee automobilisten zijn bij de ramp om het leven geko men. Het vliegtuig kwam van het Indonesische eiland Bali en poogde in dichte mist te lan den. Het was naar verluidt de tweede poging van de piloot om de Airbus aan de grond te zetten. Het toestel vervoerde onder anderen hoge ambtenaren van de Taiwanese centrale bank. Ze keerden uit Bali terug van een speciale conferentie van bankgouvemeurs en andere overheidsfunctionarissen naar aanleiding van de crises in Zuid-Oost-Azië. DPA/RTR Duizenden leraren uit Groningen, Friesland en Drenthe staakten gisteren in het Thialf-stadion tegen de te hoge werk druk in het onderwijs. Met 2.600 stakende leraren uit het voortgezet onderwijs in Heerenveen en 4.000 in Am- sterdam zijn de bonden tevreden over de opkomst bij J de eerste dag van de vierdaagse stakingsestafette. dat de minister niet helemaal duidelijk is geweest -de afgelo pen weken." D66-Kamerlid Dittrich vindt ontslag een logische consequen tie. „Als er geen vertrouwen is, dan kun je er niet omheen dat ontslag volgt." Een debat vindt hij niet nodig. „Het gaat hierbij om een conflict tussen een werkgever en een werknemer. Daar moet de Tweede Kamer zich niet in mengen.GPD pagina 2: commentaar De kunstacademie-studenten Kai*elien van IJsseldijk uit Yerseke en Marieke van de Graft uit Someren (bij Eindhoven) hebben de derde prijs gewonnen in een Franse posterwed strijd rond het komende wereldkampioenschap voetbal. „Ei genlij k deden we gewoon mee voor de gein"zegt Ka- relien. „We hebben ons dus lekker uitgeleefd en veel felle kleuren en kitscherige lettertypes gebruikt." PSV-trainer Dick Advocaat vertrekt aan het einde van dit voetbalseizoen naar Glasgow Rangers. De Hagenaar, die tot 1 juli 1999 in Eindhoven onder contract stond, maakt gebruik van een clausule in zijn verbin tenis. Daarin is opgenomen dat hij bij een verbeterde aanbie ding mag vertrekkenAdvocaat, die voor twee jaar tekende, voegt zich op 1 juli bij de Schotse landskam pioen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; hiswa: 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22 en 23 van onze sportredactie AMSTERDAM - Als eerste voetbalclub van Nederland en het Europese continent gaat Ajax naar de beurs. De leden raad van de Amsterdamse prof club, het machtigste orgaan binnen de vereniging, gaf gis teravond tijdens een buitenge wone vergadering unaniem toe stemming voor de beursgang. Het besluit werd met applaus ontvangen. Ajax is van plan de beursgang in de eerste helft van 1998 te realiseren. Het bestuur maakte het nieuws, dat eind vorige week al uitlekte, gisteravond officieel bekend via een persverklaring. Opvallende mededeling was dat het persbe richt niet mocht worden gepu bliceerd of verspreid in de Verenigde Staten, Canada en Japan. De reden daarvoor gaf Ajax niet prijs. „Door middel van de beursgang wil Ajax haar financiële draag kracht versterken om haar posi tie als Europese topclub te handhaven en verder te verster ken", aldus het bestuur. Het bestuur van Ajax heeft de beursgang met huisbankier ABN Arnro grondig voorbereid. Door de uitgifte van aandelen kan de Amsterdamse topclub het vermogen aanzienlijk ver groten. Deskundigen houden rekening met een opbrengst tus- BRUSSEL - De Belgische rege ring heeft gisteravond een akkoord bereikt over de politie- hervorming. Ondanks tegen stand wil Brussel de gemeente politie en de rijkswacht toch dwingen op plaatselijk niveau met elkaar samen te werken. De stap van de regering is een gevolg van een rapport van de commissie-Dutroux over falend optreden van de drie Belgische politieonderdelen bij het onder zoek naar kindermisbruik. Onder het gezag van de minis ters van Binnenlandse Zaken en van Justitie kunnen contracten worden afgesloten tussen de ge meentepolitie en de plaatselijke rijkswachtbrigades. Het is dus niet de rijkswacht die zelf be slist of ze al dan niet in zo'n con tract stapt. „Men kan kritiek hebben op de plannen, maar het gaat om es sentiële en grondige hervormin gen", aldus regeringsleider De- haene. Belga sen 200 en 300 miljoen gulden. De leden en de diverse groepen supporters van Ajax krijgen op een nader te bepalen wijze een voorkeursbehandeling bij de toewijzing van de aandelen. Met het risicodragende kapitaal kan Ajax de kwaliteit van de spelersgroep, van de accommo daties en van de opleiding ver beteren. Ingewijden denken dat vijftig gulden een mooie prijs is voor het nieuwe Ajax-aandeel, ook wel een volksaandeel of emotie-aandeel genoemd. ANP zie ook pagina's 7 en 22 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vhssingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1