Bouwafspraken moeten aangepast weg wijs Oud gereedschap in museum PZC Schizofrenie herken je nooit vroeg genoeg RPF vraagt minister gevolgen schrappen B aalhoekkanaal Hoog zomertarief voor caravans op veerboten staat ter discussie Gronings bedrijf werft agressief voor Internet advertenties zeeland 17 Regels voor milieuvriendelijke aanpak onbekend, lastig en te vrijblijvend getipt Recordpoging in Etten-Leur Schorpioen als model voor Zeeland gered Excursie door ruiger deel bos Wester schouwen dinsdag 17 februari 1998 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het conve nant duurzaam bouwen wordt aangepast. De afspraken die provincie, gemeenten, woning corporaties, projectontwikke laars en aannemers twee jaar geleden maakten over milieu vriendelijk ontwerpen en bou wen, zijn onvoldoende bekend, te vrijblijvend en lastig om in de praktijk mee te werken. Dat is de voorlopige conclusie van de werkgroep die de overeenkomst tegen het licht heeft gehouden. Voorzitter E. Ottens van de werkgroep liep gisteren na af loop van een studiemiddag over duurzame stedenbouw in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg vooruit op de aanpassing van de afspraken. Volgens Ottens moet er in de eerste plaats meer bekendheid worden gegeven aan duurzaam bouwen. „Deinhoudvanhetbe grip is in Zeeland nog geen ge meengoed." Als tweede min punt noemde Ottens de inzet van de partijen die het conve nant destijds hebben onderte kend. In de derde plaats voldoet de lijst met punten waar ont werpers en bouwers zich aan moeten houden in de praktijk niet. „Het invullen van de lijst is erg omslachtig en tij dravend ge- Beurs voor modelspoor Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Na een afwezigheid van enkele jaren is de modeltreinenbeurs in Brou wershaven weer terug. Zater dag 21 februari is het zover, in het Tonnenmagazijn zullen di verse standhouders zich aan het publiek presenteren. Volgens de organisatie zitten er vele beken den tussen, maar ook enkele nieuwe gezichten. Liefhebbers kunnen treintjes ruilen en kopen en kunnen te vens terecht met vragen over 'spoorse zaken'. Overigens zul len er ook enkele kraampjes met modelauto's aanwezig zijn. De bedoeling is dat de beurs en kele keren per jaar wordt her haald. Openingstijden: van 10 tot 15.30 uur. bleken", aldus Ottens. Het ad viesbureau NoviConsult uit Nijmegen en raads- en statenle den van GroenLinks in Zeeland plaatsten eind vorig jaar al kanttekeningen bij het conve nant. Voor gedeputeerde J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke or dening) was dit aanleiding om gisteren te waarschuwen voor een mogelijke teloorgang van de afspraken. Volgens Van Zwie ten, die zijn toespraak door een ambtenaar liet voordragen om dat hij geveld was door de griep, zijn anderhalf jaar na de onder tekening de eerste barstjes in de overeenkomst zichtbaar. „Er zijn signalen dat het convenant een papieren tijger dreigt te worden." Om te voorkomen dat de ge maakte afspraken een lachertje worden, moeten volgens Van Zwieten alle zeventien Zeeuwse gemeenten zich sterk maken voor duurzaam bouwen. Het convenant is tot dusverre alleen door Axel, Vlissingen, Borsele, Goes, Hulst, Kapelle, Middel burg, Tholen en Schouwen- Duiveland ondertekend. Resultaten De zorgen over het convenant betekenen volgens A Drijgers, coördinator stedelijke planolo gie van de provincie, niet dat er helemaal geen voortgang wordt geboekt. „De eerste resultaten hiervan zij n in de nieuwe wij ken in Goes, Vlissingen en Middel burg al zichtbaar." Drijgers verwees ook naar het bouwplan De Hoven in Axel. „Een voorbeeldproject voor duurzaam en energiebewust bouwen." Het eigenlijke thema van de stu diemiddag, duurzame steden bouw, speelde zich met name buiten Zeeland af. De inleidin gen, 'Wat is duurzame steden bouw?' en 'Duurzame steden bouw tegen (w)elke prijs?' waren uiteenzettingen over projecten die elders in Neder land en in het buitenland zijn uitgevoerd. „In Zeeland zijn we nog niet zo ver", constateerde Drijgers na afloop. Volgens hem hoeft het echter niet zo lang meer te duren voordat ook Zee land zich aan een uitdagend project kan wagen. „Als de Ko ninklijke Schelde Groep de ver huizing naar Vlissingen-Oost rond krijgt, ligt er in de binnen stad van Vlissingen een uitda ging van formaat." door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Als iemand in uw omgeving contact gaat mij den; hardop in zichzelf praat; dingen ziet die anderen niet zien; denkt dat hij Jezus is; zegt dat anderen tegen hem samen zweren; 's nachts leeft en over dag slaapt... dus erg in de war is, denk dan eens aan schizofrenie. Duidelijker kon oud-gedepu teerde en statenlid Alex Dijkwel het zelf niet zeggen. Dus leende hij een uitspraak van Maarten Vermeulen, voorzitter van cle landelijke vereniging van schi- zofreniepatiënten Anoiksis. Dijkwel sprak op een bijeen komst van het Regioteam Schi zofrenie Zeeland, dat informa tiemappen voor het onderwijs presenteerde. De mappen wer den uitgedeeld aan vertegenwoordigers van het be roepsonderwijs en hoger onder wijs in Zeeland. Jan van der Vorst van de staf dienst Preventie en Zorgont- wikkeling van Emergis maakte duidelijk waarom het zo be langrijk is dat er juist in het on derwijs aandacht komt voor de ziekte. Schizofrenie dient zich vaak aan bij jonge mensen, zo als leerlingen en studenten. De ziekte is niet te genezen, maar als het op tijd wordt ontdekt, kan er veel aan worden gedaan om patiënten een redelijk sta biel leven te geven. Herstel Elke psychose geeft de geest van' de patiënt een knauw; dus zelfs' wanneer de 'chaotische periode' over is, herstelt deze vaak niet volledig. „Dat pleit ex-voor om- zo vroeg mogelijk aandacht te hebben voor schizofrenie", con cludeerde Van der Vorst. Hij deed een oproep aan de scholen om 'de ogen niet te sluiten voor een ziekte als schizofrenie'. „Dat is beter dan het in de ta boesfeer te houden." Meestal duurt een psychose we ken, soms maanden of zelfs nog: langer Omdat de patiënt dus ge durende langere tijd sympto men als waanideeën of halluci naties kan vertonen, hoopt het regfoteam dat het medeleerlin gen of docenten op school zal opvallen. De informatiemappen dienen vooral om iedereen op school er alert op te maken, dat dergelijk gedrag op schizofi-enie kan wijzen. Dan kan bijvoor-' beeld via een huisarts of Emer gis om een deskundige visie worden gevraagd. Goes is een van de plaatsen waar wél voorbeelden van milievriendelijke bouw te zien zijn. foto Willem Mieras door Lianne Sleufjes door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het hogere zomerta- rief voor auto's met caravans op de Wes- terschelde-veerdiensten moet verdwij nen. De CDA-statenfractie speelt met de gedachte dit voorstel te doen in pro vinciale staten. In 1997 is voor het eerst een hoger zo- mertarief opgelegd aan automobilisten met een caravan. Recreatie-onderne mers verenigd in de Recron en Zeeuws- Vlaamse gemeenten protesteerden. Ze vreesden klantenverlies. Het aantal au to's met caravans op de veerboten nam ook aanzienlijk af, met meer dan 10 procent. Statenlid I. Ovaa (WD) kwam in reac- tie hierop met het idee een retourtje in te voeren op de Westerschelde-veren. Onderzoek wees echter uit dat dit erg duur is. Het vergt een investering in de kaartverkoopapparatuur van 175.000 gulden en - zonder andere tariefwijzi gingen - zou het op jaarbasis ruim 1,2 miljoen gulden aan inkomsten schelen. Ovaa hield maandag in de statencom missie waterstaat en verkeer deson danks vast aan zijn voorstel. Hij verwachtte door de komst van een re- tourtje meer passagiers, toeiisten, die voor een uitje naar de overkant zullen gaan. Dat was niet in de studie meege nomen. De WD'er kreeg geen steun. Via een omweg sprong CDA-statenlid A San- dee hem wel bijHet pijnpunt is volgens Sandee het zomertarief voor caravan- bezitters; dat is opgetrokken van 18 naar 23 gulden. „Die verdroging is er dooi-heen geglipt. Als we de gevolgen hadden onderkend, was dat niet ge beurd." Sandee vei'klaarde met een voorstel te willen komen om het zomertarief te veiiagen. Ovaa zegde hem zijn steun toe. Zijn partijgenoot en gedeputeerde J. I. Hennekeij was niet enthousiast. „Voor auto's geldt een zomertarief. Het is niet meer dan logisch dat dit ook voor cara- vanbezitters geldt." DEN HAAG - De Tweede-Ka merfractie van de RPF wil 'on dubbelzinnig' van minister Jorritsma horen dat er geen ver band bestaat tussen het schrap pen van het Baalhoekkanaal en de tracékeuze voor de IJzeren Rijn, een goederenspoorlijn. België ziet af van de aanleg van het Baalhoekkanaal ten oosten van Hulst, bleek vorige week na een overleg tussen onder ande ren minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat en de Vlaam se premier Van den Brande. Van den Brande zou hopen dat Ne derland dan straks schappelijk zal zijn als de tracékeuze voor de spoorlijn naar Duitsland ge maakt moet worden. Deze goe- derenlijn van België naar Duits land loopt bij Roermond door. een natuurgebied. België wil dei li jn weer in gebruik nemen. Volgens de RPF heeft Jorritsma in het verleden in een Kamerde- bat gezegd dat ze geen onder-; werpen meer wil koppelen. Vol- gens haar moet er een op zich zelfstaand standpunt ingeno men worden over elk onderwerp waarover Nederland met België- praat. De Vlaamse regering heeft het Baalhoekkanaal niet meer no dig omdat zij bij Doel een nieu we containerhaven aanlegt. De RPF wil weten hoe het nu staat met de studie die gedaan zou worden naar het Baalhoekka naal. Is die al klaar of is het Vlaamse besluit aanleiding om de studie onmiddellijk stop te zetten, wil de partij weten. Dorpshuis De I'omp- weie biedt zaterdag 21 februari onderdak aan de jaarlijkse hobby- en verzamelbeurs. Kr zijn 25 deelnemers met uit eenlopende collecties. Van zaterdag 21 tol donderdag 26 februari wordt, in de Stadshallen op de markt in Brugge de vijfde internationale orchidceenshou: gehou den. De openingstijden zijn van 10.00 tot 10.00 uur. Het Bouwcentrum aan de van ltijswijcklaan in Antwerpen is vrijdag 20, zaterdag 21 en zondag 22 februari inge richt voor geïnteres seerden in computerap paratuur Openingstijden vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur, de volgende dagen van 10.00 tot 12.00 uur. Tijdens de internatio nale mineralen - en fos- sielenbeurs in het Al pheusdal in Berchem bij Antwerpen i's zondag 22 februari van 10.00 tot 12.00 uur een verschei denheid aan mineralen, fossielen, edelstenen, sieraden en kunstvoor werpen te zien. De laatste winter tocht van de Zeeuwse wan delsportbond wordt op 21 februari vanuit Zou- telande gelopen. Start op diverse afstanden lussen 11.00 en 13.00 uur bij café-restaurant, 't Schrobbelèrke. De rubriek Wegwijs staat onder redactie van Jac ques Cats. Tips kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380AA Vlissingen of via de fax 0118-470102, on der vermelding van 'Wegwijs'. Op carnavalsmaandag wordt in het West-Bra bantse Etten-Leur jaarlijks een recordpoging gedaan. Eerdere pogingen hadden te maken met de langste waslijn, de grootste zakloopwedstrijd, het grootste kinderkoor. Op maandag 23 februari wordt het grootste levend spel gespeeld met als titel 'mens verberg je niet'. Plaats: centrum Etten- Leur, tussen 14.00 en 14.30 uur. De maritieme attractie Het Arsenaal in Vlissingen opent op 21 februari weer de deinen na een winterstop. Tot de nieuwe aanwinsten be horen een 'zwevende piraat' en Bram Dierikx temidden van de collectie gereedschap, een model van het naar Den Helder vertrekkende ramschip Schorpioen. Het gaat hier om een stukje huisvlijt van Vlissinger Maar ten den Hollander. Het Arse naal rekent vanwege de film over 'het schip dat niet kon zin ken' op een oplevende belang stelling voor het ruim vier me ter lange model van de Titanic. Vanaf juni is een potvis te be zichtigen. Eerder wordt de komst van een zestig jaar oude en dertig kilo wegende kreeft verwacht. Willem Mieras Het ambachtscentrum aan de Kattendijksedijk in Goes herbergt sinds kort een knus museumpje, waarin col lecties oude handgereedschap pen bijeen zijn gebracht. De stille getuigen van een vorig tijdperk komen op gezette tij den tot leven als beheerder Bram Dierikx demonstraties verzorgt. Initiatiefnemer Die rikx heeft er veertig' jaar in het technisch ondexwijs op zitten. In de krokusvakantie trekt de boswachter van Staatsbosbeheer met bezoekers door het ruigere deel van de boswachterij Wes- terschouwen. Daarbij worden paden gevolgd tussen halfhoog en moeilijk doordringbaar struweel van duindoorn en liguster. Tijdens de wandeling op dinsdag 24 februari wordt de aandacht vooral gericht op het vogelleven en het belang van het gebied voor foeragerende trekvogels en overwinteraars. Stai"t om 10.00 uur vanaf de schuur van Staatsbosbeheer in Westenschouwen. Op woensdag 25 februari begint om 13.30 uur een excursie naar de Meeuwenduinen. Aanmelden en informatie bij de VW Schouwse Kust. Poppenbeurs in sprookjessfeer Feestzaal Alpheusdal aan de Williotstraat in Berchem bij Antwerpen is op zondag 22 februari ingericht als een won dere wereld vol handgemaakte sprookjes- en fantasiefiguren. Kabouters, elfen, trollen en heksen moeten de bezoekers inspireren om zelf aan de slag te gaan en materiaal aan te schaffen om de hobby inhoud te geven. Voor de kleintjes is een sprookjesverteller aanwe zig die vertelt over legendes en mythen. Kinderen die verkleed zijn als sprookjesfiguur heb ben gratis toegang. Openings tijden: van 11.00 tot 17.00 uur. Als archiefbeheerder werd hij geconfronteerd met een koste lijke verzameling oud gereed schap van de in 1876 opgerich te ambachtschool die lange tijd was te vinden op de plek waar nu aan de Westwal de vervan gende accommodatie voor De Prins vanOranjeis gedacht. De collectie beitels, schaven en boren vormde de basis voor het museumpje. De gereedschap pen luisteren naar de meest vreemdsoortige namen: spook- schaaf, lepelboor, duvejager, avegaar. Er valt tevens oud gereedschap te bezichtigen dat wagenma ker Jos Franse uit 's Heeren- hoek tot voor enkele jaren te- rug nog dagelijks hanteerde. En omdat Dieiïkx ooit het wa genmakersvak leerde bij Fok- ke in Cadzand, is hij tevens in staat om op dat terrein demon straties te verzorgen. Als er straks meer ruimte is, wordt de museumcollectie uit gebreid met gereedschappen van een smid, een lei- en een rietdekker. Geïnteressseerden kunnen op woensdag en zater dag van 13.00 tot 17.00 uur in het museum terecht. Speurtocht naar nesten eekhoorns In de Waterleidingbossen bij St. Jansteen is een kleine po pulatie eekhoorns gevestigd. Voordat de bladeren weer te rug aan de takken zitten is het mogelijk de eekhoornnesten te bekijken. Natuur b esc hermings vereni- ging De Steltkluut organiseert zaterdag 21 februari een eek hoornexcursie. De start is om 14.00 uur vanaf het parkeer terrein aan de Roskamstraat tussen Clinge en Kapellebrug. door Ben Qerlemans HEINKENSZAND - Een groot aantal ondernemers in Zeeland is de afgelopen maanden bena derd door het Groningse bedrijf MK Media om te adverteren op de Internetpagina www.ge- meentegids.com. Op het eerste gezicht lijkt hier niets mee aan de hand, maar achter deze firma lijkt, volgens een aantal zegslie den, een agressief colportage- netwerk te zitten. De gemeente Borsele werd de afgelopen weken benaderd door een aantal Bevelandse bedrij ven, Daaronder bevond zich no tariskantoor Ringeling uit Heinkenszand. Mevrouw Ringeling: „Ik kreeg een mai ling van een zekere heer Mete ring uit Groningen. Namens het bedrijf MK Media vroeg hij mij of ik wilde adverteren in de ge- meentegids. Het notariskantoor doet dat al jarenlang en wilde ook ditmaal een bijdrage leve ren. Gelukkig las ik het naar mij gefaxte contract nog eens dooi". Het bleek om een gemeentegids op Internet te gaan. Kosten 299 gulden per advertentie. Dit be drag diende per maand neerge teld te worden, met daarnaast honderd gulden onderhouds kosten. We zijn uiteraard niet op dit aanbod ingegaan." Mirjam de Jong van de gemeen te Borsele heeft de afgelopen dagen de klachten geïnventari- seerd. „MK Media hanteert vol gens de ondernemers een bijzonder agressieve verkoop methode. Beoogde adverteer ders dienen binnen vier uur te reageren, anders moet er be taald worden. Wij worden daar op aangesproken. Hoe wij met zo'n bedrijf in zee kunnen gaan. Borsele werkt al jarenlang voor gemeentegidsen samen met de firma Reclad uit Middelburg en dit tot grote tevi'edenheid." Het is daarom nie.t vreemd dat het laatstgenoemde bedrijf ook veel klachten binnenkrijgt. „Vaste adverteerders komen bij ons verhaal halen"aldus direc teur J. Nieuwenhuis van Reclad. „We zijn een net bedrijf en slaan geen harde toon aan, zoals in de faxen van MK Media. Ik heb de Groningse faxen opgevraagd en die zijn vaak niet mals. Ook zou het bedrijf namens ons firma's benaderen en beweren dat wij onze activiteiten in gedrukte vorm gestopt hebben en zijn overgeschakeld op Internet. Daar klopt niets van." De site van gemeentegids.com is sober van opzet. Via simpel aan gemaakte hyperlinks kan de be zoeker alle Nederlandse ge meenten aanklikken. Daar kan informatie van plaatselijke be drijven opgevraagd worden. In de meeste gevallen niet meer dan een naam- en adi"esvei"mel- ding. Berucht Bij de Stichting Eerlijk Zaken doen in Den Haag reageert woordvoerder E. Timmermans gelaten. „MK Media is een goe de bekende van ons. Het bedrijf wordt geleid door de heer Mei je- ring. Die heeft weer connecties met meneer Stuut. De laatstge noemde is een beruchte adver tentiecolporteur die vanwege zijn agi"essieve verkoopmetho des een koit geding heeft verlo- j-en. Stuut heeft een netwerk van colportagebedrijven om. zich heen opgebouwd en plaatst daar zetbazen als Meijering in, Als je hem op zijn ene bv hebt veroordeeld, duikt hij met een andere weer op. Nu heeft hij In- ter-net dus als inkomstenbron ontdekt en is hij in Zeeland neergestreken." Ook woord voerder H. Kamminga van de Groningse Kamer van Koop handel onderschrijft deze visie. „Stuut heeft een netwerk van bv's en vennootschappen, van waaruit hij voor hoge prijzen advertenties verkoopt. Hij is al eens een keer veroordeeld en staat bij ons op een zwarte lijst,.' In deze bv's zet hij aangetrouw de familieleden en vrienden als zetbaas. Ik heb de boel eens doorgelicht en je komt steeds dezelfde namen tegen." Bonafide Directeur Meijering van MK Media weerspreekt alle tegen- hem geuite beschuldigingen.: „Ik leid een bonafide bedrijf en- handel alles fatsoenlijk af. Geen telefonische afspraken en dreigfaxen, maar alles per aan getekende post. Adverteerders* krijgen xuim bedenktijd en ik lever een goed product. Agres sieve verkoper-s worden direct door mij op de vingers getikt.- Zulke praktijken tolereer ik niet." Over zijn contacten met. Stuut zegt hij: „Daar heb ik niets mee te maken, Kamminga en Timmermans kunnen bewe ren wat ze willen, maar ik run een zelfstandig bedrij f De Zeeuwse Kamers van Koop-, handels waarschuwen onderne mers echter met klem om niet met Meijering in zee te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17