Indonesië staat op springen Prins had geen IOC-ambities 4 WEKEN VACATURES BRISTOL 15 Musical Brigitte Kaandorp Vakkenvullers steeds jonger Söndral dwarsboomt Nederlanders Brinkman eist bedrag van 3,2 miljoen voor vertrek als politiechef VOOR 15,00 JA, ik wil: Gullit krijgt ontslag bij Chelsea Reuzeninsecten strijken neer in Rotterdam Soeharto voor harde aanpak betogers, Van Mierlo zeer bezorgd Li Peng bekijkt de Deltawerken Moskou feller in verzet tegen aanval op Irak Kamervragen SP over Delta-VVM 't Waepen van Veere Nieuwe man Philips-top A JHB. 11° 1 roA JS1 ZW 4 Veel zon Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 10 a 13 graden. Matige wind uit zuidwest tot west. Vrachtschip meesterproef voor Schelde 241e jaargang no. 37 vrijdag 13 februari 1998 losse nummers 1,75 Als Brigitte Kaandorp een musical maakt en speelt, is dat uiteraard geen Van den Ende-productie. Wel is het een voorstelling 'met ballen', waarvoor de 'grootmeesteres van de le digheid' zich niet hoeft te schamen. In de musical, die eind deze maand in Amsterdam-Noord in première gaat, vertelt de cabaretière ook over haar leven. Q Zogenaamd dan. Vakkenvullen, een manier voor scholieren om een zakcentje te verdienen. De jongens en meisjes beginnen ook steeds jonger met een bijbaantje. Tot verdriet van *11 vakbonden en schoolleiders. De Nederlandse schaatsers hebben gisteren op de olympische 1500 meter 'slechts' de zilveren en bronzen medaille gepakt, het was een herhaling van vier jaar geleden. Weer was een Noor hen te machtig. Toen stond Johann-Olav Koss boven Rintje Ritsma en Falko Zandstra, nu keken Ids Postma en de zelfde Ritsma op naar Adne Söndral, die met een fantastisch wereldrecord van 1.47.87 het goud voor de Oranje-schaatsers wegkaapte. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst en cul tuur: 9,10,11,12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24 en 25. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De ontslagen Rotterdamse korpschef J. Brinkman wil 3,'2 miljoen gul den van minister Dijkstal. Het overgrote deel van dit bedrag wordt gevormd door een af koopsom van 2,8 miljoen voor het wachtgeld en aanvullend salaris waarop Brinkman recht meent te hebben. Daarnaast wil de ex-politiechef 400.000 gulden voor de geleden 'immateriële' schade. Ook eist hij dat Dijkstal de proceskosten betaalt. Donderdag diende voor de rechtbank in Den Haag de be roepsprocedure die Brinkman tegen zijn ontslag heeft aange spannen. In een urenlang be toog trok zijn raadsman mr. C. van Leeuwen fel van leer tegen ondermeer korpsbeheerder Pe per; minister*Dijkstal en het re gionaal college van burgemees ters. Brinkman kwam op 2 juni in aanvaring met de Rotterdamse burgemeester Peper tijdens een vergadering van het regionaal college. Brinkman plaatste toen kanttekeningen bij het voorstel van Peper om het conflict tussen de korpschef en de onderne- rrïingsi'aad van het korps op te lossen. „Toen sloegen bij de korpsbeheerder alle stoppen door. Daarna heeft hij op kunst matige wijze een breuk gefor ceerd", stelt Van Leeuwen. De raadsman hekelde ook de wijze waarop Peper ziclï over Brink man heeft uitgelaten. Van Leeuwen had ook forse kri tiek op minister Dijkstal, die hij arrogant noemde, en het regio naal college dat hij omschreef als applausmachine. „Pepers wil was wet", concludeert hij. Landsadvocaat mr. J.L. de Wij- kerslooth noemde dit 'idiote theoriën'. Er is volgens hem ge woon sprake van een conflict tussen het bevoegd gezag en een ondergeschikte. „En dan is het nog steeds zo dat de onderge schikte moet wijken", aldus De Wijkerslooth. Brinkman wil nog steeds terug als korpschef naar Rotterdam, vertelde hij de rechtbank. In dien dat volgens de rechtbank niet mogelijk is, wil Brinkman financiële genoegdoening. Met de gouden handdruk van 3,2 miljoen gulden wil de ex-korps chef een eigen bedrijf opzetten, zo liet hij weten. Wijkerslooth vindt het bedrag dat Brinkman vraagt veel te hoog. „Dit is geen reëel voorstel. Het is niet realistisch dat Brink man de rest van zijn leven ar beidsloos moet toezien." Vol gens de landsadvocaat zoekt het ministerie nog steeds een andere baan voor Brinkman. De rechtbank doet 3 maart uit spraak. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving k 93,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant LONDEN - Ruud Gullit is gisteren met onmiddellij ke ingang ontslagen bij Chelsea. De Engelse top club stelde de Italiaanse voetballer Gianluca Vialli aan als vervanger. Gullit en de clubleiding van Chelsea werden het niet eens over contract verlenging. Een van de struikelblokken was dat de club uit Londen Gullits salariseisen te gortig vond. Bovendien wilde Chelsea dat Gullit vol gend seizoen zou stoppen met voetballen en zich volledig op het coachen zou richten. De Amster dammer bestrijdt de le zing van Chelsea en is „stomverbaasd" over de mededeling van zijn ver trek. „Ik was verbijsterd toen ik in de media ver nam dat ik was ontslagen Dit slaat nergens op." Het ontslag Van Gullit kwam als donderslag bij heldere hemel. Volgens Chelsea's directeur Colin Hutchinson was geld de oorzaak van de breuk. We konden het ons niet veroorloven wat hij: vroeg. Ruud kreeg te verstaan dat de kloof helaas te breed was om verdere zin nige onderhandelingen te voeren." Gullit was bezig aan zijn derde; seizoen bij Chelsea, waar hij al bijna legenda risch wasVorig j aar legde Gullit als speler-trainer als eerste buitenlandse coach in bijna 130 jaar be slag op de FA Cupéén van de belangrijkste prijzen in het Engelse voetbal. zie ook pagina 23 ROTTERDAM - Een honingbij van nachtmerrie-achtige afme tingen is een van de trekkers in De Rotterdamse Kunsthal waar vanaf 21 januari een tentoonstelling is te zien over insecten, De, in werkelijkheid gelukkig veel kleinere, dieren mogen eng zijn, ze zijn ook mooi en zeker fascinerend. Tachtig procent van de totale dierenbevolking op aarde bestaat uit insecten. Op de Super Insecten Show in Rotterdam staan twaalf enorme bewe gende insecten, die in Japan door de firma Kokoro zijn gemaakt in samenwerking met het Natural History Museum in Londen. Ze worden door perslucht in beweging gezet en door een licht computer dramatisch verlicht. foto Ed Oudenaarden/ANP LUXEMBURG - De Chinese premier Li Peng is gisteren in Luxemburg gearriveerd. Hij doet ook Nederland en Rusland aan. De premier komt morgen aan in Nederland voor een vierdaags bezoek. Het programma omvat onder meer een vlucht boven de Deltawerken, gesprekken met premier Kok en minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) en een onderhoud met de directie van Shell. DPA/AFP zie ook pagina 2 kenis van een besluit, moet hij ruggespraak houden met het kabinet. Huibregtsen veiweet Kok aan vankelijk dat hij heeft inge stemd met de benoeming van de prins. „Iedereen weet toch wel ke mensen in het IOC zitten en hoe het wordt geleid? Daar kan een kroonprins uit een land als het onze zich niet mee associë ren," aldus Huibregtsen dins dag. Hij noemde de prins vol gens De Volkskrant een 'judas' en een 'saboteur', daarbij ver wijzend naar de brief uit 1994. Fax Huibregtsen, wie aanvankelijk de beste papieren werden toege dicht om de IOC-zetel te krij gen, is nooit in kennis gesteld van het verzoek van Samaranch aan Willem Alexander. Gisteren nam Huibregtsen echter in een vanuit Nagano gefaxte brief aan Kok afstand van een aantal van zijn eerdere uitspraken. Zo schrijft Huibregtsen dat Samaranch de prins een zwijg plicht had opgelegd totdat de benoeming rond zou zijn. Hij ontkent dat hij de prins lafheid en sabotage heeft verweten. Hij schrijft: „Er is geen sprake van enige lafheid of sabotage in het gedrag van de Prins van Oranje als men er rekening mee houdt, dat de Prins van Oranje naar ik begrijp een zwijgplicht had op gelegd gekregen door de IOC- president tot het moment van de verkiezing in Nagano.'" GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesi sche president Soeharto heeft het leger gisteren op dracht gegeven om hard op te treden tegen demon stranten. Minister Van Mierlo (Buitenlandse Za ken) zei gisteren in Jakar ta dat Indonesië op sprin gen staat. Intussen houden de onlusten aan. In de West-Javaanse stad Jatiwangi staken demonstran ten winkels van Chinezen in brand. Soeharto riep het leger naar aanleiding van de betogingen van woensdag in Jakarta op tot 'verhoogde paraatheid'. Onge veer 150 mensen die in Jakarta tegen de stijgende prijzen van voedsel en andere basisproduc ten betoogden, zitten nog vast. Volgens ooggetuigen waren de honderden betogers in Jatiwan gi woedend over de prijsverho gingen. Zij staken niet alleen winkels, maar ook auto's in brand. De laatste tijd waren in verschillende steden op Java en op de eilanden Flores, Soemba en Soelawesi winkels het doel wit van aanvallen van betogers die protesteerden tegen de stij gende prijzen en de groeiende werkloosheid. Val beurs De regerende Golkar-partij droeg minister Jusuf Habibie van Technologie en parlements voorzitter Harmoko gisteren voor als haar kandidaten voor het vice-presidentschap bij de verkiezingen van komende maand. Daarmee negeerde de partij de uitdrukkelijke wens van Soeharto om geen namen te noemen, maar slechts een soort profiel, te presenteren. Het besluit van de partij was mede oorzaak van een zware val van de koersen op de effecten beurs van Jakarta. De beleggers moeten niets hebben van Habi bie, de man achter grote geld verslindende projecten. Angst Soeharto schrapte zelf vier- sterrengeneraal Wiranto (51) als kandidaat voor het vice-pre sidentschap door hem tot chef van het leger te benoemen. 'De zaak staat hier op springen en het wordt van dag tot dag er ger,' zei minister Van Mierlo gis teren kort voor zijn vertrek uit Jakarta- Hij keert vandaag in Nederland terug na een twee daags bezoek aan Indonesië. In Jakarta bespeurde hij een 'alge meen gevoel van dreiging en angst. Iedereen praat hier over de politieke crisis." Er heerst 'angst voor het ongrijpbare dat voorligt'. Hulp Als door de financiële crisis ook nog de handel stilvalt, is volgens de minister 'het leed niet te overzien'. Daarom liet hij woensdag al weten dat wordt bekeken hoe Nederland kan meedoen aan een internationaal garantieplan voor de Indonesi sche in- en uitvoer. Dat hij zou hebben gezegd dat Den Haag daarvoor twee miljard gulden uittrekt, sprak Van Mierlo na drukkelijk tegen. „Twee miljard zou alleen al raar zijn, omdat dat evenveel is als de jaarlijkse in- en export vanuit en naar In donesië. "RTR/GPD/AFP/DPA DEN HAAG - Het SP-Kamerlid R. Poppe heeft minister M. de Boer (milieu) vragen gesteld over de relatie tussen de provin cie, Delta Nutsbedrijven en af valverwerker VVM. Aanleiding voor de vragen zijn recente publicaties in de PZC, waarin melding werd gemaakt vanmilj oenenverliezen en de rol die het Zeeuwse nutsbedrijf als aandeelhouder speelt binnen VVM. Poppe vraagt de minister of zij het aanvaardbaar vindt dat de provincie, als aandeel houder van Delta en daarmee direct belanghebbende in VVM, haar rol als handhaver van mi lieuwetten nog wel kan vervul len. „Op welke wijze wordt ge garandeerd dat de adequate handhaving niet belemmerd wordt door de financiële belan gen?", zo vraagt Poppe. zie ook pagina 19 (Advertentie) (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) MOSKOU - Rusland heeft don derdag de Verenigde Staten on verwacht fel gewaarschuwd om geen aanvallen op Irak uit te voeren. De minister van Defen sie Igor Sergejev zei in Moskou tegen zijn Amerikaanse collega William Cohen dat er wat Mos kou betreft 'vitale belangen' op het spel staan. Sergejev vreesde voor de goede betrekkingen tussen Moskou en Washington als de laatste toch tot militaire acties tegen Irak overgaat. Sergejev overviel zijn gast met de dramatische waarschuwing. De VS rekenen erop dat de Rus sen langs de zijlijn gaan staan, zeker nu hun gezant in Bagdad, Viktor Posoevaljoek, nog steeds geen aanvaardbare diplomatie ke oplossing heeft. De eerste dag van Cohens be zoek van twee dagen aan de Russische hoofdstad viel samen met een publicatie in de Ver enigde Staten waarin Rusland van wapenleveranties aan Irak Wordt beschuldigd. Moskou ontkent dit. In The Washington Post van donderdag staat te le zen dat Rusland ondanks de VN-sancties militaire technolo gie zou hebben verkocht, onder meer voor het maken van biolo gische wapens. Frankrijk en Rusland dringen er bij de secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, op aan dat hij zelf naar Bagdad gaat om te bemiddelen. Iran heeft Annan telefonisch aangespoord dat vooral te doen. Irak weigert nog steeds om de VN-ontwapeningsmissie onbe perkt toegang te bieden. Bag dad biedt wel aan een klein aan tal van de eerder tot verboden gebied verklaarde 'presidentië le' plaatsen open te stellen, maar dat aanbod is onvoldoen de, zo vinden Washington- en Londen. AFP/RTR/DPA commentaar op pagina 2 EINDHOVEN - Philips-top- man Cor Booustra (1) stelde gisteren de nieuwe bestuur der Roel Pieper voor, eerder tweede man van computergi gant Compaq. Hij krijgt het beheer over de portefeuille technologie, strategie en planning. Boonstra weer sprak de suggestie dat hier mee ook zijn opvolger vast staat. Bij de presentatie van de jaarcijfers van het electroni- caconcern werd gisteren dui delijk dat de Raad van Be stuur zichzelf vorig jaar 330.000 opties op aandelen Philips heeft toegekend. De opties voor de zes bestuur ders vertegenwoordigen bij de huidige beurskoers een papieren waarde van ruim ƒ21 miljoen, bij een laag be lastingtarief. Bestuurder Ad Verhoeven van De Unie zei donderdag dat zijn bond niets tegen de optieregeling heeft, maar wel vindt dat het hele personeel moet profiteren. foto Paul Vreeker/ANP pag.2: Pieper pag 6: Records Bodywanner diverse kleuren S - XXL 2995 Geldig l/m 14 februari 1998 (Advertentie) door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Prins Willem Alexander heeft in 1994 via zijn secretariaat schriftelijk laten weten 'geen ambitie' te hebben om lid te worden van het Inter nationaal Olympisch Comité. De prins van Oranje maakte dit duidelijk bij het aanvaarden van het beschermheerschap van het NOC*NSF. Dit blijkt uit antwoorden van minister-president Kok op schriftelijke vragen van de So cialistische Partij. Daarmee is van officiële zijde bevestigd wat NOC*NSF-voor zitter Huibregtsen eerder deze week naar voren bracht. Hui bregtsen, die is gepasseerd als kandidaat voor de IOC-zetel, verklaarde dinsdag in het bezit te zijn van deze brief. Volgens Huibregtsen mocht de prins be schermheer van NOC*NSF worden op voorwaarde dat hij geen IOC-functie zou ambiëren. Volgens de lezing van premier Kok is bij het aanvaarden van dit beschermheerschap inder daad gesproken over een even tueel IOC-lidmaatschap van de prins. „In 1998 is een geheel Hotel Restaurant Wij zijn weer geopend! Dag menu 3 gangen f 49,50 Valentijns menu f 55, Markt 23 Veere Reserveringen: 0118-501231 tot 1 april op maandag en dinsdag gesloten nieuwe situatie ontstaan als ge volg van het verzoek van de voorzitter van het IOC aan de Prins van Oranje om tot het IOC toe te treden." Het verzoek van IOC-voorzitter Samaranch is daarna door het kabinet 'op eigen merites' be oordeeld. Staatssecretaris Terpstra van Sportzaken heeft de IOC-voorzitter vervolgens op 2 februari geschreven dat Wil lem Alexander slechts onder voorwaarden toe kon treden. Zo moet de prins zich bij IOC-be- sluiten van politieke aard ont houden van stemming. Als er twijfel is over de politieke bete-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1