PZC'krullebatè ROVINCIA Fusie V&D, Hema en Bijenkorf 4 WEKEN Minister laat mediatopman De Jong VHssingse Schelde Groep doorlichten Rotterdam maakt eerste proefvaart Amerikanen sturen nog meer militairen naar Golf-gebied M Overname KBB door Vendex leidt tot nieuw miljardenconcern Protest tegen geweld op Corsica Commissarissen Delta zwijgen Erben Wennemars vijfde VOOR 15,00 JA, ik wil: SELEKTHUIS ON TOUR Rel om stafchef Twee militairen verongelukt in Noorwegen Brigadier bij inbraak gesnapt ;tÜft O 00 CZL1 |5° ZW 4 Zonnige perioden Zonnige perioden, plaatselijk nevel of mist. Matige, aan zee vrij krachtige zuidwestenwind. Maxima rond 8 graden. 241e jaargang no. 34 dinsdag 10 februari 1998 losse nummers 1,75 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen - - HHHHi Duizenden Corsicanen hebben gisteren de prefect Claude Erignac herdacht die vorige week werd vermoord door ge welddadige seperatisten. Het openbare leven lag een kwartier stil uit protest tegen het geweld dat Corsica tientallen jaren teistert. De leden van de raad van commissarissen van Delta Nutsbe drijven zwijgen over het miljoenen verlies dat het nutsbedrijf lijdt met zijn afvalavontuur. Zij verwijzen naar de regel dat een commissaris geacht wordt het bedrijfs belang te dienen, „Dat begrijpt u toch wel?" Schaatser Erben Wenne mars staat na de eerste olympische 500 meter op de gedeelde vijfde plaats. Hij reed met 35,96 secon den een persoonlijk re cord. Favoriet Jan Bos verknalde zijn 500 meter. Aan de leiding gaat de Ja panse wereldrecordhou der Shimizu met 35,76 seconden. Vanochtend wordt de tweede 500 meter verre- £y den. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13, 14,15,17,18,19, 20 en 21; sport: 23,25 en 26. van onze redactie buitenland KOEWEIT - De yerenigde Sta ten en Groot-Britannië gaan door met hun militaire voorbe reidingen voor een eventuele aanval op Irak. Washington stuurt een extra contingent grondtroepen van tussen de 2.500 en 3.000 militai ren naar Koeweit als bescher ming tegen een mogelijke tegen actie van Irak. De troepen zijn daar binnen een week tot tien dagen. Groot-Brittannië zond gisteren 8 Tornado-gevechts vliegtuigen naar Koeweit. Ongeveer 7.000 Turkse militai ren zijn gisteren volgens oogge tuigen het noorden van Irak binnengetrokken. De Turkse autoriteiten ontkennen echter met klem dat troepen de grens met het buurland passeerden. Turkse kranten meldden zater dag al dat het land militairen naar Noord-Irak zou sturen om een bufferzone in te stellen, in dien het tot een militair conflict tussen de Verenigde Staten en Irak komt. De Turken wezen dat veel Noord-Iraakse Koer den dan zullen proberen hun toevlucht te zoeken in Turkije. De Iraakse minister van Defen sie, generaal Sultan Hashim Ahmed, toonde zich gisteren overtuigd dat zijn land bij een gewapend treffen zal winnen omdat het het gelijk aan zijn kant heeft. 'De vijand zal verlie zen en worden verdreven', aldus de bewindsman in een interview met een Iraaks jeugdblad. Vol gens de minister hebben zich al honderdduizenden Irakezen vrijwillig opgegeven om hun land te verdedigen. In andere Arabische landen wordt solidariteit geuit met Irak. Duizenden Palestijnse de monstranten riepen Irak giste ren op de Israëlische stad Tel Aviv met granaten en gifgas te bestoken. Volgens ooggetuigen protesteerden in Jenin, op de Westelijke Jordaanoever, meer dan 2500 mensen van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO en van de radicale Hamas- beweging. Zij verbrandden Amerikaanse en Israëlische vlaggen en hadden portretten bij zich van de presidenten Ara fat en Saddam Hussein. Daar naast droegen zij een replica van een Scud-raket met zich mee. WD-leider Bolkestein vindt dat Nederland de VS en Groot- Brittannië moet steunen in het conflict met Irak. Premier Kok moet afstand nemen van stand punt van de PvdA, die tegen in terventie is. Dat zei Bolkestein gisteren op een WD-bijeen- komst in Den Haag. Voor Kok is militaire actie echter nog niet aan de orde, zo herhaalde hij gisteren. RTR/AFP/ANP/GPD Beschouwing op pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 VLISSINGEN - De Rotterdam, het amfibisch transportschip voor de Koninklijke Marine, is maandagmorgen vertrokken voor zijn eerste proefvaart. Even na half elf trokken sleepboten het schip weg van de afbouwkade van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissin- gen-Oost. De slepers begeleidden het schip op zijn eerste kilometers in de monding van de Westerschelde. Personeel van de marine, de werf en leveranciers van apparatuur gaan het schip op de Noordzee beproeven. Zondag wordt de Rotter dam in de marinehaven van Den Helder verwacht. Het is de bedoe ling dat het schip nog naar Vlissingen komt voordat het op 18 april in Rotterdam aan de marine wordt overgedragen. foto Ruben Oreel van onze regioredactie VLISSINGEN - De gewezen mediatopman Max de Jong gaat in opdracht v^n minister Wijers van Economische Zaken en de Koninklijke Schelde Groep (KSG) de toekomstmogelijkhe den voor de noodlijdende Vlis- singse scheepswerf onderzoe ken. De Jong was in het verleden onder meer bestuurder van Stork en bestuursvoorzitter van de Perscombinatie en NOS. Het advies moet over enkele maan den gereed zijn. Volgens een woordvoerder van het ministerie heeft De Jong een 'ruime' opdracht meegekregen. Eventuele verkoop van het be drijf lijkt in de studie niet uitge sloten te worden, want De Jong neemt ook het aandeelhouder schap onder de loep. De Schelde (Advertentie) Met plezier willen wij u behulpzaam zijn bij uw toekomstige bouwplannen. Vandaar dat wij met onze informatiewagen in uw regio staan. Op deze gemakkelijke manier kunt u zien hoe uw behoeften en wensen in ons bouwsysteem vertaald kunnen worden. Bent u geïnteresseerd, aarzelt u dan niet en kom naar onze informatiewagen. «as* 3? NIEUW HAAMSTEDE Op woensdag 11 februari 1998 staan wij van 16.00 tot 20.00 uur op de parkeerplaats bij Zweefvliegveld "Nieuw Haamstede" aan de Kloosterweg. is thans voor 90 procent in han den van de Staat en voor 10 pro cent eigendom van de Stichting Economische Ontwikkeling Zeeland (SEOZ, eigendom van provincie en gemeenten). De af gelopen weken werd door KSG druk overlegd over een overle vingsplan met de ministeries van Economische Zaken en De fensie. Het onderzoek moet ook uitwijzen of KSG zelfstandig voort kan gaan, of er een fusie moet komen met een andere werf, of dat alleen hechter sa mengewerkt moet worden met andere scheepsbouwers. Minis ter Wijers zelf zou veel voelen voor een fusie tussen KSG en scheepswerf Damen. Volgens een woordvoerder van Economische Zaken hoeft de scheepswerf in de komende pe riode geen steun te verwachten. Betalingsregeling „Voorlopig kan men even voor uit nu er een regeling is met het ministerie van Defensie." Twee weken geleden werd bekend dat KSG en Defensie overeenstem ming had bereikt over beta lingsregelingen voor schepen die met verlies geleverd zouden zijn. De Schelde is al jaren huis leverancier van de marine- Bestuursvoorzitter R. C. van den Heuvel vap de Koninklijke Schelde Groep maakte begin dit jaar bekend dat het bedrijf in 1997zo'n50miljoen gulden ver lies heeft geleden, door twee scheepsbouwprojecten waarop werd toegelegd en de reorgani satie van de ketel- en appara tenbouw. Het voortbestaan van de werf, die ook industriële con structies en systemen maakt, zou niet acuut in gevaar zijn. De orderportefeuille omvatte eind vorig jaar 1,6 miljard gulden, waarvan 1,3 miljard voor scheepsbouw. Er is nog voor een aantal jaren werk. In een van de scenario's die de ronde deden was een rol wegge legd voor de Nationale Investe ringsbank (NIB). Deze door de staat gecontroleerde instelling zou een lening willen verschaf fen als KSG claims aan het adres van Defensie zou laten vallen. Dat ministerie liet re centelijk zuinigjes weten dat 'bepaalde regelingen' met De Schelde waren getroffen. Vol gens Economische Zaken wordt ook de NIB bij het onderzoek van De Jong betrokken. Berich ten dat voormalig minister van EZ H. Langman een rol speelt zijn volgens het ministerie on juist. Langman was ooit onder directeur van De Schelde. ANP BRUSSEL - De stafchef van de Belgische luchtmacht, luite nant-generaal Vanhecke, heeft gisteren toegegeven geregeld een C-130 Hercules-vliegtuig te besturen zonder daarvoor de vereiste papieren te hebben. De bekentenis is extra pijnlijk •nu er twijfels zijn gerezen over de vaardigheden van de Belgi sche piloot van de in 1996 bij Eindhoven neergestorte Hercu les, waarbij 34 mensen omkwa men. ANP Een van de gewonden wordt naar een reddingshelikopter gedragen. foto E PA van onze redactie buitenland LJOSLAND - Twee Nederlandse militai ren zijn gistermorgen in Noorwegen om het leven gekomen doordat de viertonner waarin zij zaten van de weg raakte. Vier militairen raakten zwaargewond, ande ren liepen lichte verwondingen op. De omgekomenen zijn sergeant-maj oor R. Tettero (38) en soldaat eerste klasse R. Nieuwenhuysen (26). Zij maakten deel uit vaneen eenheid vanhet elfde bataljon van de luchtmobiele brigade, die in Noorwe gen een zogeheten koudweertraining houdt. De vrachtwagen die de militairen naar een tentenkamp in de buurt van Ljosland in Zuid-Noorwegen vervoerde, raakte door gladheid van de weg en kantelde. De militairen zouden op de laadvloer hebben gezeten. Alle vijftien militairen zijn met helikopters naar een ziekenhuis in Kristi- ansand gebracht. De marechaussee stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Minister Voorhoeve en staatssecretaris Meijling van Defensie hebben met diep leedwezen kennisgenomen van het onge val. Zij hebben hun medeleven betuigd aan de nabestaanden. De oefening 'Snow Falcon' van de lucht mobiele brigade, waai'aan in totaal enkele honderden militaii'en meedoen, duurt tot en met 21 febxniari. Defensie bekijkt nog of de getroffen eenheid de training af maakt. De andere militaii'en die aan de oefening deelnemen hebben geschokt op de gebeurtenis gereageerd, zo heeft batal jonscommandant Brons laten weten. Defensie heeft de familieleden van de slachtoffers inmiddels op de hoogte ge bracht. Voor informatie heeft het ministe rie het nummer 070- 326.26.92 openge steld. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Vendex International zal een bod uitbrengen op alle aande len van het Bijenkorf-con- cern KBB. De twee zullen een nieuwe combinatie vormen die een dominante positie zal innemen in de Nederlandse winkelstra ten. Onder meer de waren huizen van Vroom Dreesmann, Bijenkorf en Hema komen dan in één concern. Onder leiding van de bestuurs voorzitter J. Hessels deed Vendex gistei'en een overname- ROTTERDAM - Een 43-jarige medewerker van het politie korps Rotterdam-Rijnmond is zondagavond door zijn collega's op heterdaad betrapt bij een in braak in een bedrijfspand. Dat maakte een woordvoei'der van de politie gisteren bekend. De politieman werd gesnapt in een bedrijfspand in Rotterdam oost. Hij is aangehouden en in middels in verzekei'ing gesteld. De man werkt in het district IJs- selgemeenten, dat Capelle aan den IJssel en Krimpen aan den IJssel beslaat. Hij is brigadier, een rang hoger dan hoofdagent. De politie wil verder geen mede delingen doen over de kwestie. Het bureau Interne Zaken van het politiekorps is een onder zoek gestart. ANP bod op het kwakkelende Ko ninklijke Bijenkorf Beheer (KBB). De overname kost Vendex 1,7 miljard. De be kendmaking kwam als een vol slagen verrassing Door de overname ontstaat er een concern met een omzet van 8,2 miljard en een bedrijfsre sultaat van 337 miljoen. De combinatie krijgt de beschik king over twintig winkelformu les, uiteenlopend van Perry Sport en Hans Anders tot Kreymbox'g en Prénatal, ver deeld over 2400 vestigingen. Tevreden De vakbonden reageerden ge matigd tevreden.,Dit hoeft niet ongunstig te zijn. Het betekent een versterldng van beide be drijven. Dat heeft KBB ook wel nodig", aldus E. Dekkers van FNV Bondgenoten. De VHP verwacht dat een paar honderd van de 47.000 banen verlox'en gaan, maar meent desondanks dat de ovei'name goed is voor het behoud van werkgelegenheid op lange termijn. Samengaan is volgens de twee concerns noodzakelijk omdat .de concurrentie in Nederland scherper wordt door de komst van buitenlandse spelers. Bo vendien verwachten ze samen voldoende slagkracht te hebben om een buitenlandse expansie van ketens als Praxis, Kijkshop, Hans Anders en Scapino moge lijk te maken. Supermarkten Onderdeel van het fusieplan is verzelfstandiging van de super- mai'kt-divisie van Vendex, met ketens als Edah, Konmar en Ba- sismarkt. Vendex wil op korte termijn wat andere ketens over nemen, om de supermarkten Of Vendex en KBB hun operatie met champagne kunnen afslui ten, is nu vooral af hankelijk van Brussel. Indien de Europese Commissie het samengaan goedkeurt op voorwaarde dat of V&D of Hema of De Bijenkorf wordt verkocht, gaat de ti'ans- actie niet door. Bx'ussel heeft in het verleden bij fusies wel vaker aangedrongen op verkoop van activiteiten in die marktseg menten waar de partners een .oppermachtige positie krijgen. Hessels rekent wel op een on voorwaardelijk groen licht. Vendex krijgt weliswaar alle Nederlandse warenhuizen in handen, maar het marktaandeel in de detailhandel (exclusief winkels die voedingsmiddelen verkopen) komt niet boven de elf procent. De overname moet binnen di'ie jaar een besparing van ƒ75 mil joen opleveren. Bezuinigingen zijn onder meer te verwachten bij de informatietechnologie en het ondersteunend kantooi'pei"- soneel. De nieuwe combinatie verwacht tevens de komende vijf jaar een jaarlijkse resulta- tengroei van meer dan 10 pro cent te behalen. ANP zie ook pagina 2. vei-volgens apart naar de beurs te brengen. Het concern deed hetzelfde vorig jaar al met zijn dienstentak Védior. De aandeelhoudei's van KBB zullen waai'schijnlijk geen roet in het eten gooien. Het overna mebod van 145 per aandeel betekent een premie van 17. Hessels verzekerde maandag dat Vendex zijn bod op geen en kel manier zai verhogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1