Pg's bevestigen lezing Docters Westerse druk op Irak groeit Perfecte race van Gianni Romme Fracties Middelburg willen verlies Delta opgehelderd zien 4 WEKEN Beslissende stem socialisten Cyprus bij verkiezingen Opstelling OM leidt tot vraagtekens over verklaring Sorgdrager voor Kamer Politie Corsica spoor bijster Reddingsshow boulevard i 't Zand boekt knappe overwinning Douane onderschept zestig kilo cocaïne China nodigt politieke partij Taiwan uit affaires VOOR 15,00 JA, ikwil: van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben de druk op Irak verder opgevoerd. Werd tot nu toe ge sproken over militaire actie als de Iraakse leider Saddam Hoes sein de wapeninspecteurs van de VN zou blijven tegenwerken, het afgelopen weekeinde werd benadrukt dat het om harde bombardementen zal gaan. De Britse premier Blair waar schuwde Irak voor de gevolgen mocht Bagdad doorgaan op nu de ingeslagen weg. Blair zei dat er 'zeker een militaire actie komt' als de Iraakse leider niet belooft op te houden met de ont wikkeling van wapens voor massavernietiging. Steeds meer Westerse landen beginnen zich te scharen achter de harde aanpak van Washing ton. Zaterdag deelde de Duitse bondskanselier Kohl mee dat Bonn vierkant achter de VS staat. Hij bood de Amerikanen het gebruik van Duitse militaire luchthavens aan. Canada zei te overwegen deel te nemen aan een eventuele militaire actie. Australië bekijkt een verzoek om militaire steun van de Ame rikaanse president Clinton. Frankrijk is tegen aanvallen op Irak. De voorzitter van Europe se Commissie, Santer, zei in Je ruzalem dat Irak de VN-resolu- ties moet naleven of de gevolgen van zijn weigering dragen. In de Arabische wereld is de steun voor de VS, in ieder geval in het openbaar, aanzienlijk minder. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Amr Moussa, bracht een bezoek aan koning Hassan van Marokko. Na afloop van zijn onderhoud met de vorst zei Moussa dat bei de landen tegen een militaire aanval op Irak zijn. Koeweit, dat in 1990 door Irak werd bezet wat leidde tot de Golfoorlog, steunt de harde lijn van de Ame rikanen en Britten. De Amerikaanse minister van Defensie, Cohen, heeft gisteren Israël de vrije hand gegeven om te reageren in het geval van een Iraakse aanval. Vorige week vroeg de bewindsman Jeruza lem nog niet te reageren op een eventuele aanval. De VS hebben besloten bij een eventuele luchtaanval op Irak geen beroep te doen op Saudi- sche luchtmachtbases. Dat maakte Cohen gisteren bekend. Hij lijkt hiermee te reageren op de uitblijvende steun van Sau- di-Arabië voor een militaire ac tie tegen het buurland. Volgens Cohen zijn het aangrenzende Koeweit en Bahrein wél bereid aanvallen vanaf hun grondge bied toe te staan! Inmiddels zijn Britse Tornado gevechtsvliegtuigen in Koeweit aangekomen en er worden er nog meer verwacht. Ze vormen onderdeel van het arsenaal waarmee Londen en Washing ton Irak te lijf willen als dat land blijft weigeren VN-wapenin specties ongehinderd hun werk te laten doen. De VS dirigeren ook steeds meer materieel naar de Golf. RTR van onze redactie buitenland NICOSIA - De kleine Socia listische Partij is gisteren na de presidentsverkiezingen in het Grieks-Cypriotische deel van Cyprus in de positie ge komen dat zij kan bepalen wie de volgende president wordt. Met 90% van de stem men geteld, beschikten de twee grote politieke blokken elk over 40% van de stem men. De uitslag betekent dat er op 15 februari een tweede stemronde nodig is. De kandidaten van de grote partijen zijn de zittende pre sident Klerides (78) en de oud-minister van Buiten landse Zaken. Iakovou (59), Lyssarides, wiens Socialisti sche Partij op 11% stond, ging ervan uit dat de blokken gedwongen zijn om te probe ren de socialisten voor een coalitie te winnen. Hereniging De nieuwe president moet onderhandelen over de her eniging van het verdeelde ei land. De rechtse Klerides roemde zijn ervaring in het onderhandelen met de Turks-Cyprioten. Iakovou, de kandidaat van de cen trumpartij DIKO en de com munistische partij AKEL, noemde hem te oud, AP Z 4 Af en toe zon Wolkenvelden maar ook af en toe zon. Matige tot vrij krachtige zuid zuidwestenwind. Maxima rond 9 graden. 241e jaargang no. 33 maandag 9 februari 1998 losse nummers 1,75 NAGANO van onze sportredactie NAGANO - Gianni Romme vond gisteren de ultieme race waarnaar hij lang had gezocht. Op de olympische 5000 meter was liét moment in volle om vang daar. Zijn titel, met het 21e-eeuwse wereldrecord (6.22,20), en de ontluiking van een nieuw fenomeen verhieven de eerste dag van de Winterspe len in Nagano tot een historisch sportfeit. „Ongelooflijk", zo voelde hij zich. Het Nederlandse feestje werd gecompleteerd door Rintje Rits- ma en schaatsbelg Bart Veld kamp. Alle drie bleven ze onder Romme's twee maanden oude toptijd van 6.30,63, alle drie werden ze beloond met een me daille. Bob de Jong eindigde te vreden als vierde, import-Oos tenrijker Marnix ten Kortenaar verraste met de tiende plaats. Met hulp van rubberen stripjes die de luchtweerstand verklein den, maar vooral met behulp van deeigen kwaliteiten. „Ikwil niet dat de prestatie van Gianni wordt ondergewaardeerd door alleen maar te verwijzen naar de nieuwe pakken", sprak coach Henk Gemser streng. Romme maakte de indruk van een andere planeet te komen. De ontspannen manier waarop hij in de laatste van liefst zestien ritten, de voorgaande tijden van Ritsma (6.28,24) en Veldkamp (0,07 seconde minder snel) af troefde, was van magistrale klasse. „Zo snel rijden en je toch zo goed blijven voelen, daar droomt elke schaatser van", zei de stilist uit Made „Mijn li chaam is goed, mijn schaatsen glijden lekker, wat wil je nog meer." zie ook pagina's 13 en 15 Alle pg's stemden destijds met het voorstel van Docters van Leeuwen in. Met onder meer uitbreiding van het college van vier naar vijf leden hoopte, de top van het Openbaar Ministe rie verdere escalatie rond de bij baanaffaire van Steenhuis te voorkomen. De procureurs-generaal Ficq en Blok hebben afgelopen donder dag in een besloten OM-confe- rentie in Schoorl de twintig ver zamelde hoofdofficieren en de vijf plaatsvervangende pg's om standig uiteengezet hoe wel de gelijk geprobeerd is de affaire- Steenhuis tijdig te bezweren. Tot nu toe hadden Ficq, Blok en Steenhuis naar buiten toe hun opvattingen over deze kwestie binnenskamers gehouden. Los In antwoord op Kamervragen schreef Sorgdrager eerder dat er alleen over uitbreiding van het college was gesproken op 19 ja nuari. Dit gesprek tussen haar, secretaris-generaal Borghouts De politie op Corsica weet nog niet wie er achter de moord zit op de hoogste Franse regeringsvertegenwoordiger op het ei land. De topambtenaar, Claude Erignac, werd vrijdagavond neergeschoten in Ajaccio. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is ook nog niet opgeëist. Zijn lichaam werd gisteren naar Frankrijk gevlogen. Het hoogtepunt van de jaarlijkse scheepvaartdag van de Zeeuwse nautische opleidingen was gisteren een demonstratie van red dingsorganisaties. Red dingsboten en een heli kopter voerden voor de Vlissingse boule vard een specta culaire show op. De tafeltennissers van 't Zand/Stomerij Veldman boekten een knappe zege op VSI/Tènce, De Middelburgse debu tant op het hoogste niveau won in Limburg met 5-2 i O en kreeg aansluiting met de middenmoot. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,8,9 en 11; sport: 13,14,15,17,18,19,20,21,23 en 24 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De douane in Vlissingen heeft een partij van zestig kilo cocaïne onderschept. De verdovende middelen wer den al op dinsdag 27 januari aangetroffen in een uit Surina me afkomstige container, maar de vondst is nu pas naar buiten gebracht. Volgens woordvoer der P. Mulder van de douane en de FIOD is dat gebeurd in ver band met het onderzoek. De co caïne heeft een straatwaarde van ongeveer zes miljoen gul den. Er zijn geen aanhoudingen verricht. De douane vond de partij verdo vende middelen tijdens een rou tinecontrole in de Vlissingse ha ven. De drugs zijn overgedragen aan een samenwerkingsver band van FIODpolitie en doua ne dat de zaak onderzoekt. Die instanties werken sinds enige tijd samen in een zogeheten HARC-team (Hit and Run Con- tainerteam), dat zich vooral richt op per container ingevoer de drugs. Bij het zoeken naar drugs wordt gebruik gemaakt van een zoge heten risico-analyse. Bij sche pen en ladingen uit Zuid-Ame rika is een grotere kans om verdovende middelen aan te treffen dan in vaartuigen uit de Scandinavische landen. Douanewoordvoerder Mulder zei gisteravond dat de herkomst en de bestemming van de lading aanleiding waren om de contai ner te controleren. Over de ver pakking van de drugs wilde hij geen mededelingen doen. „Maar het was niet zo'n bijzon dere methode. Verder kan ik daar niets over zeggen." Dat de vondst niet sneller is bekend ge maakt, heeft volgens de zegs man alles te maken met het on derzoek. „De eerste tijd heb je nog een forse kans om mensen aan te houden." Dat er nog nie mand is gearresteerd, wil niet zeggen dat het onderzoek op een dood spoor zit. „Het onderzoek is druk bezig, aanhoudingen kunnen we niet uitsluiten. De laatste jaren doet de douane wel vaker forse tot zeer grote co caïnevangsten in en rond de ha ven van Vlissingen. Meestal worden containers gebruikt om het goedje te smokkelen. Vorig jaar vond de douane een enorme partij van 1200 kilo cocaïne in een boot die zij in Hansweert controleerde. TAIPEI - China heeft een poli tieke partij uit zijn 'afvallige provincie' Taiwan voor een be zoek uitgenodigd. Vertegenwoordigers van de Nieuwe Partij, een groep die hereniging met het Chinese vas teland voorstaat, vertrekken vandaag voor een bezoek aan Shanghai en Peking, op uitno diging van een organisatie voor wederzijdse betrekkingen. Voorzover bekend is het de eer ste keer dat een Taiwanese par tij voor een bezoek aan China wordt uitgenodigd sinds de Na tionalisten in 1949, aan het eind van de burgeroorlog, naar Tai wan vluchtten. Feng Hu-hsiang, een parlemen tariër van de Nieuwe Partij, zei dat de delegatie hoopt in ge sprekken met Chinese functio narissen het overleg tussen China en Taiwan op gang te brengen. Peking brak dat in 1995 af uit woede over een be zoek van president Lee Teng- hui van Taiwan aan de VS, dat werd gezien als een teken dat deze zelfstandigheid voor Tai wan nastreefde. Om die aspira ties de kop in te drukken, hield China later intimiderende ma rineoefeningen bij Taiwan. AP door Peter de Knegt DEN HAAG - De procu reurs-generaal Ficq, Blok en Steenhuis bevestigen dat er een constructief voorstel door hun voorzit ter Docters van Leeuwen is gedaan op de dag voor de vermeende rebellie van het OM contra minister Sorgdrager van Justitie. Dit is in tegenspraak met wat Sorgdrager de Tweede Kamer vorige week heeft voorgehouden. van het ministerie van Justitie en Docters van Leeuwen stond volgens haar los van de affaire- Steenhuis. De uiteenzetting van de pg's Fi cq en Blok in Schoorl komt overeen met de door Docters ge claimde werkelijkheid. Op 21 januari had Docters van Leeu wen eerst Blok geraadpleegd over zijn uitbreidingsplannen voor het college, de overplaat sing van Steenhuis naar Arn hem en het ontnemen van Steenhuis' 'omstreden' automa tiseringsportefeuille Nadat Docters er met secreta ris-generaal Borghouts van Jus titie over had gesproken en een positieve reactie had gekregen, werden ook Ficq en Blok op de hoogte gesteld. Toen ook de mi nister die middag zeer positief op het voorstel reageerde, spra ken Ficq, Blok en Docters op nieuw over de kwestie. Alhoe wel beide heren vonden dat de uitbreiding wel een forse con cessie inhield naar de minister, gingen ze toch akkoord. Ook pg Steenhuis, die vanwege ziekte zelf niet op de conferentie in Schoorl aanwezig was, zegt zich te herkennen in de feiten zoals die door Docters zijn ge schetst. Achteraf geconfron teerd met zijn eigen reconstruc tie wil pg Ficq niet inhoudelijk reageren op zijn uitgelekte 'steunbetuiging' aan Docters. ,Het was een besloten conferen tie waarin we duidelijkheid over en weer wilde geven. Ver der heb ik daar geen commen taar op." Regulier Met de opstelling van de pg's lijkt Sorgdrager in een steeds lastiger parket te komen. Zij ontkende immers in haar ant woord op Kamervragen dat er met de super-pg 'een begin van overeenkomst' was om de pro blemen op te lossen. Naar aanleiding van deze vol gens Docters 'feitelijke onjuist heden' van de minister stuurde hij vrijdag een minutieuze re constructie aan Sorgdrager. Hij beschrijft daarin dat zowel Sorgdrager als haar secretaris generaal Borghouts wél veel voelden voor zijn 'constructie ve' oplossing. GPD Pagina 9: Een herendubbel en gebeten hond 8 Verklaring D. Verstraeten door Ben Jansen MIDDELBURG - D66 en AOV- Unie 55+ in de gemeenteraad van Middelburg willen ophel dering over de deelneming van Delta Nutsbedrijven in de mi lieuondernemingen Verstraeten Verbrugge. Duidelijk moet worden of het miljoenenverlies, waarvan nu sprake is, bij het be sluit over deelname was te voor zien. Ook zijn ze benieuwd naar mogelijkheden voor Delta om zich uit de milieubedrijven te rug te trekken en wat daarvan de consequenties zijn. De beide Middelburgse raads fracties hebben B en W laten weten dat ze met verbijstering kennis hebben genomen van de miljoenenstrop die Delta lijdt als gevolg van de deelname in Verstraeten Verbrugge. Ze menen dat een onderneming als Delta zeer terughoudend dient te zijn met andere activiteiten dan de traditionele nutstaken. D66 en AOV/Unie 55+ vinden het miljoenenverlies des te schrijnender in de wetenschap dat nog niet zo lang geleden dis cussies hebben plaatsgehad over de manier waarop de klan ten van Delta zouden kunnen meeprofiteren van de winsten die het bedrijf boekt. Aarzelingen In de aandeelhoudersvergade- xing van Delta heeft de Borselse wethouder C. J. Elenbaas-Mur- re namens de Bevelandse ge meenten, Tholen en Schouwen- Duiveland zich steeds als een kritisch beschouwer opgesteld van de plannen van het nutsbe drijf om zich op commerciële markten te begeven. Ze vertelde zondag dat ze door mededelin gen van burgemeester J. L. M. Mandos - hi] is lid van de raad van commissarissen van Delta - in het college van B en W enigs zins op de hoogte was van de problemen die de participatie in Verstraeten Verbrugge ople vert. Elenbaas-Murre: „Ik heb altijd al aarzelingen gehad over de wens van Delta zich met dit soort activiteiten bezig te hou den. Het is niet leuk om op deze manier gelijk te krijgen." Ze wilde evenwel geen verwijten maken.Elenbaas-Murre is van plan de komende dagen met de andere gemeenten in de Ooster- schelderegio te overleggen over de de manier waarop nu dient te worden gereageerd. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Ajax, Feyenoord en PSV op winst bij hervatting van voetbalcompetitie pagina's13 en 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1