Meningen over winkels gepeild Delta moet voorzichtig zijn met Investeringen in andere bedrijven PZC Snelheidsproject N288 heeft succes PZC Watersporters en Grevelingenschap samen in commissie zeeland 17 Dorpsraad Burgh-Haamstede houdt enquête over plannen gemeente Twee visprijzen naar Goeree Goesenaar ernstig mishandeld Politie pakt rondje Tholen aan Borsele koopt stroommobiel Boter bij de vis voor slachtoffer Bus komt terug in Schore Metalen platen verwonden man Winterguard Vliegveldidee maakt weinig tongen los zaterdag 7 februari 1998 door Herre Stegenga BURGH-HAAMSTEDE - De dorpsraad van Burgh-Haain- stede houdt een enquête onder de inwoners van het dorp om hun mening te peilen over de winkelplannen voor Burgh. Het onderzoek is bedoeld om een signaal af te geven richting ge meentebestuur, verklaart voor zitter Leo de Feiter. „Kijk, het gaat natuurlijk om een ingrij pende zaak. Het is belangrijk om het standpunt van de bevol king te weten." De enquêteformulieren zijn de ze week huis-aan-huis ver spreid in het dorp en moeten uiterlijk 16 februari zijn ingele verd. De plannen hebben de laatste tijd veel stof doen op waaien. Tijdens een drukbe zochte hoorzitting in het Sport en Recreatiecentrum in Burgh- Haamstede werd twee weken geleden niet één positieve reac tie genoteerd. Parkeerterrein Het doel van de plannenmakers, een handvol onder-nemers, is het creëren van een aantrekkelijker winkelgebied in Burgh. Zomoe ten de Albert Heijn en de Gall &Gall worden vergezeld van een Etos-drogisterijDaarnaast zijn er plannen voor een 'vers theater', waarin een groenten- en fruitwinkel, een croissante- rie, een slagerij, een delicates senzaak, een bloemenwinkel en een lunchroom onderdak moe ten vinden. Ook is er een par keerterrein met honderd plaat sen voorzien achter de Albert Heijn. Tot slot wil de uitbater van de even verderop gelegen pannenkoekenmolen De Graanhalm zijn terrein uitbrei den met een 'dagrecreatieve at tractie', waaronder een infor matiecentrum, een miniatuur polder en een speeltuin. In de folder bij het enquêtefor mulier worden de plus- en min punten nog eens op een rijtje ge zet. Een van de voordelen is dat een aantal winkels dicht bij el kaar komt te liggen, waa'rdoor de meeste boodschappen op één plaats kunnen worden gedaan. Twee andere voorbeelden: de verkeerssituatie wordt over zichtelijker en er komen meer parkeerplaatsen bij. In het alge meen wordt Burgh aantrekke lijker voor de toerist, zo wordt geschreven. V erkeersdrukte Nadelen zijn dat de grootschali ge winkelplannen niet passen bij het kleinschalige karakter van de kern en dat de verkeers drukte zal toenemen. Boven dien kan de verkeerssituatie tussen de Albert Heijn en het verstheater gevaar opleveren; waarschijnlijk zullen veel men sen de weg tussen beide winkels oversteken. Daarnaast wordt onder meer gesteld dat het voor bestaande winkels moeilijk wordt om zich staande te hou den. Met het uitgebreide onderzoek maakt de dorpsraad een voort varende start, want het orgaan is pas drie maanden geleden op gericht. De Feiter: „Het is onze taak om de gemeente gevraagd en ongevraagd van advies te voorzien. In dit belangrijke ge val hebben wij gekozen voor een ongevraagd advies." De uitslag van de enquête wordt dinsdag 17 februari bekend ge maakt. Een handvol ondernemers streeft naar uitbreiding van het winkelcentrum in Burgh, om het aantrekkelijker te maken voor klanten. foto PieterHonhoff RIJSWIJK - Goereese vissers krijgen twee van de vier kwaliteits prijzen van het Productschap Vis, die op 13 juni worden uitgereikt tijdens de Dag van de Nederlandse Zeevisserij in Goedereede. De StellendamsevisserijbedrijyenDina Cornelia BV (SL 7)enHen- drika Cornelia (SL 45) die in IJmuiden aanlanden, voerden afgelo pen jaar de beste haring aan. J. Tanis met de Goedereede 40 deed hetzelf dein Scheveningenmet platvis (schol en tong). De garnalen- prijs gaat naar E. Rotgans en Zonen met de Wieringen 213 en de prijs voor de beste rondvis (kabeljauw en wijting) naar Schevenin gen, Alida Zeevisserijbedrijf (SCH 20) en P. Knoester Jr. BV (SCH 65). Vis en garnalen zijn van 1 november 1996 tot en met 31 oktober 1997 beoordeeld wat betreft versheid, verzorging en be handeling aan boord. door Harmen van der Werf KOUDEKERKE - Het snel heidsproject op de N288 Mid del burg-Westkapelle werpt vruchten af. Hoewel de politie eind december, begin januari geen controles heeft uitgevoerd met radarkasten en mobiele ra- darapparatuur is het aantal au tomobilisten dat te hard rijdt toch gedaald. Vooral tussen Middelburg en Koudekerke zit de schrik er blijkbaar goed in. Voordat het project eind sep tember begon, reden tussen Middelburg en Koudekerke dertien van de honderd automo bilisten te hard. In januari wa ren dat er nog maai- acht. Bij Biggekerke en tussen Zoutelan- de en Westkapelle loopt het niet zo hard terug. Op de rondweg Biggekerke overschreed eind september 23,5 procent detach- tig-kilometergrens, tegen 20,5 procent begin januari. Tussen Zoutelande en Westkapelle la gen die cijfers op 22,6 en 21,2 procent. Een op de vijf automobilisten rijdt daar dus nog te hard, vol gens gegevens van de provincie. Met speciale apparatuur is er bijna een week gemeten. Con stant. De snelheid van alle pas serende auto's is geregistreerd. Toch valt het resultaat niet te gen, vinden provincie en politie. Tussen Zoutelande en Westka pelle en bij Biggekerke reden in januari heel wat minder auto's. Gewoonlijk leidt dat bijna au tomatisch tót hogere snelheden. De weg is immers leger. Het aan tal snelheidsovertreders steeg echter niet, maar nam juist af. „Uit de gegevens van de provin cie blijkt wel dat je er niet bent met een snelheidsproject", con cludeert L. P. Kuijl van de dis trictspolitie Walcheren. „Het werkt, zelfs goed, maar je moet attent blijven, andei's verwatert het." Verjaardagen Het snelheidspi'oject N288 loopt nog tot april, waarna de districtspolitie wel blijft con troleren. Ook 's nachts. Kuijl: „Als mensen erover praten op verjaardagsfeestjes, en dat ge beurt, dan heb je veel bereikt." Het werken met snelheidspro jecten bevalt de districtspolitie zo goed, dat zij oveiweegt dit jaar eenzelfde project los te la ten op de Ritthemsestraat Oost-Souburg/Vlissingen- Oost). Ook daar gebeuren rela tief veel ongelukken. GOES - Een 57-jarige inwoner van Goes moest zich donder dagavond onder doktersbehandeling stellen nadat twee jon gens hem zonder enige reden ernstig hadden mishandeld. Het slachtoffer liep verwondingen op aan gezicht en borstkas. De man werd rond kwart over elf in de Wijngaardstraat van zijn fiets getrokken en in elkaar geslagen. De daders zijn twee jongens in de leeftijd van 16 tot 20 jaar. Van hen ontbreekt elk spoor. De politie stelt een onderzoek in. THOLEN - Het rijden van een rondje Tholen kan een dure grap worden voor motorrijders. De politie is van plan, naar aanleiding van klachten over snelheidsduivels op motoren, harder en vaker op te treden. Momenteel vindt daarover over leg plaats met onder meer de gemeente en het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). De aandacht zal zich in de eerste plaats richten op de route Tholen-Stavenisse. Bij de invulling van het snelheidsproject zal zeker ook het rondje Tholen worden meegenomen. HEINKENSZAND - Borsele heeft binnen enkele maanden de beschikking over een mobiele noodstroomvoorziening. Vol gens een woordvoerder van de gemeente is dat 'een soort kar retje dat je achter een auto kunt haken, een soort klein stroomfabriekje'. De noodstroomvoorziening kost 70.000 gulden en kan worden gebruikt als bij calamiteiten de stroom is uitgevallen. In zo'n situatie kan het apparaat bijvoorbeeld het gemeentehuis van elektriciteit blijven voorzien, zodat dit als crisiscentrum kan functioneren. De aanschaf van de noodstroomvoorziening was een nadruk kelijke wens van de gemeentelijke brandweer. Het apparaat kan over twee maanden worden geleverd. Na enkele techni sche aanpassingen in het gemeentehuis, is de noodstroom voorziening in principe gebruiksklaar. TERNEUZEN - Een Terneuzenaar die vorig jaar in zijn- woonplaats werd mishandeld, hoefde vrijdag niet lang te wachten op een schadevergoeding. Nog voor het verlaten van het Terneuzense gerechtsgebouw kreeg het slachtoffer zijn centenWant het lijkt me verstandig om me in Terneuzen niet meer te laten zien", zei de 47-jarige inwoner van Scherpenisse die hem op 30 november een hoofdwond had toegebracht. Ook de honderd gulden boete, die de politierechter hem op legde, betaalde de Scherpenissenaar direct. Politierechter mr. C. Kool snapte niets van de mishandeling.,U bent niet het ty pe van een vechtersbaas. U heeft ook nog nooit iets gehad met justitie." Hij vond een gevangenisstraf dan ook niet op zijn. plaats. Wel legde hij de man, naast de boete, twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf op. Het slachtoffer kreeg 546 gulden, schadevergoeding. SCHORE - De bus keert terug in de kern van Schore. De ZWN Groep heeft de dienstregeling vanlijn 28 Kapelle-Hansweert zo gewijzigd dat verplaatsing van de bestaande bushalte aan de Kanaalweg naar het dorp Schore mogelijk is geworden. Er. kan door enkele aanpassingen tijdwinst worden geboekt, waardoor de bus opnieuw voldoende tijd heeft om door Scho re te rijden. Reizigers hadden hierom gewaagd. De ZWN Groep heeft eer der de bushalte naar de Kanaalweg verplaatst, omdat de rou te door Hansweert moest worden aangepast, wat meer tijd kostte. Dinsdag maakt de bus voor het eerst weer een rondje, door Schoi'e. GOES - Een 49-jarige werkne mer uit Heinkenszand werd wij dagmorgen licht gewond terwijl hij aan het werk was bij een bedrijf aan de Houtkade in Goes. Tijdens het verplaatsen van metalen platen werd de man zodanig door een plaat geraakt dat hij op de grond viel. Korte tijd later werd hij door collega's gevonden. Nadat een ambulan ce en een aids op het bedrijf ge- arriveerd waren, bleek dat op name in het ziekenhuis niet nodig was. De politie heeft een onderzoek ingesteld en de ar beidsinspectie op de hoogte ge bracht. MIDDELBURG - De dansgroep van de Juliana Korpsen uit Middelburg, de Juliana Winter guard, maakt vandaag haar rentree op de Nederlandse wed- strijdvloer. Na vijf jaar afwezigheid strijdt de groep als enige Zeeuwse deelnemer om de landelijke voorronde in Breda. Na de wed strijd zaterdag zal Juliana nog een wedstrijd in Amersfoort be zoeken voor de landelijke fina les in Den Bosch op 21 maart. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JKZIERIKZEE Tel: (0111) 415380 Fax: (0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Hét bedrijf van de Zeeuwse samenle ving Delta Nutsbedrijvexx heeft zich iix een wespennest gestoken. Delta is gaan deelnemen in de Terneuzense milieubedrijven Verstraete en Verbrug- ge. Directie en raad van commissaris sen vonden verbreding van de activitei ten nodig om het nutsbedrijf een steviger (coucurrentie)positie te geven. De deelname in V V kost Delta mil joenen guldens. Geld dat is opgebracht door de afnemers van Delta. Het ziet er naar uit dat door tegenvallers bij V V er nog méér geld op tafel moet komen dan was voorzien. Toch wil Delta door gaan met uitbreiding van de activitei ten buiten gas, stroom, water en kabel signalen. Wat vindt de consument van de pogingen van Delta om steeds actie ver te worden in de private sector? Mevrouw S. Frelier in Breskens vindt het 'verschrikkelijk' dat Delta een mil- joenensti-op lijdt door de deelneming in de Terneuzense milieubedrijven. „Ik hoop niet dat we daardoor meer moeten gaan betalen voor licht, water en elek triciteit", zegt de Bi'essiaanse. „Ik moet van een AOW'tje leven en de tarieven zijn al hoog genoeg. Mevrouw C. Dieleman in Axel denkt dat het wellicht beter is dat het Zeeuw se nutsbedrijf zich in de toekomst al leen bezighoudt met gas, elektriciteit en water. „Op het eerste gezicht zou je denken dat het beter is geen risico's te Dupe L. P. Scherpenisse in Terneuzen is de zelfde mening toegedaan. „Maar aan de andex'e kant is het zo dat je niemand hoort als het goed gaat." De Terneuze naar vindt dat de burgers niet de dupe mogen worden van de miljoenenstrop van Delta. Hij kan zich ook niet voor stellen dat het verlies wordt doorbere kend in de tarieven. Scherpenisse: „Het zal allemaal wel meevallen. De burgers kunnen er toch niets aan doen dat het zo is gelopen." I. Sandee uit Goes wil er eigenlijk hele maal geen mening over geven.Wie ben ik om daarover te oordelen", stelt zij. „Je weet toch niet wat er nog meer ach ter zit. En mensen oordelen toch al veel te veel over elkaar. We zouden allemaal wat meer naar onszelf moeten kijken. Meer opletten wat er heel dichtbij ge beurt." Haar echtgenoot, W. Sandee, heeft daarentegen een heel helder standpunt over de kwestie. „Delta heeft een mono poliepositie die ze verschrikkelijk uit buiten. Ik ben heel erg tegen dit soort nevenactiviteiten. Ze moeten zich ge woon met energie bezighouden. En daar maken ze soms al genoeg winst mee. Maar daar merken wij als burger Gas, water en elektriciteit zijn de gebieden waar Delta zich volgens sommigen toe moet beperken. foto Lex de Meester niets van. Maar nu merken we het na tuurlijk wel, nu ze verlies draaien. Dan moeten wij er natuurlijk voor opdraai en. Maar ja, de mensen doen er zelf ook niets meer tegen, tegen dit soort dingen. Ze laten alles gewoon over zich heen komen." J, Zijta uit Zierikzee kan er niet echt warm of koud van worden. „Misschien is het beter wanneer zo'n bedrijf zich alleen op zijn eigen activiteiten zou concentreren. Maar ja, misschien ook niet. Ik weet het niet. Het maakt me ei genlijk niet zoveel uit. Mr. G. W. Smallegange uit Nisse op zijn beurt heeft juist een heel duidelijke me ning over de zaak. „Ze kunnen zich be ter niet met dat soort dingen bezighou den. Ze moeten zich gewoon beperken tot hun eigen taken. En daarmee uit." ,Ik vind dat Delta haar geld moeten be steden aan zaken die samenhangen met de levering van gas, elektriciteit of wa ter", zegt J. de Jager uit Yerseke desge vraagd. „Ze moeten daar niks anders mee doen. De tarieven zijn toch al hoog genoeg." De Jager vindt het maar niks dat Delta een monopoliepositie heeft op het gebied van de levering van nuts voorzieningen. „Ze kunnen de tarieven zo hoog maken als ze willen, want daar kun je als gebruiker toch niet onderuit. Ze kunnen wat dat betreft misbruik maken van hun macht. Ik vind dat ze zo zuinig mogelijk moeten omgaan met ons geld." Beter weten „Schoenmaker blijf bij je leest", merkt de Middelburger M. L. J. Maas op. Del ta mag wat hem betreft wel investeren in bedi'ijven, maar dan moet worden gedacht aan investei'ingen in bedi'ijven die zich net als de Delta bezighouden met nutsvoorzieningen. Dat een nuts bedrijf zich begeeft op de markt van de afvalverwerkende bedrijven vindt hij al helemaal geen gezonde ontwikke ling. „Ze zouden beter moeten weten. Met 'al die milieuschandalen vandaag de dag. Vervuilde grond, vaten die ge dumpt worden en waarvan niemand weet waar ze vandaan komen. Milieu bedrijven komen vaak negatief in het nieuws." J. de Jonge uit Oost-Soubui'g kan zich voorstellen dat het investeren in een dergelijke bedrijfstak best de moeite waard kan zijn als het gaat om bijvoor beeld de opwekking van energie bij af valverbranding. Maar dan hoort het bedrijf volgens hem ook te weten waar het de centen in steekt. Daarom vindt hij het niet verstandig als een nutsbe- drijf zich buiten zijn werkgebied be geeft. „Als het verlies maar niet door berekend gaat worden in de tarieven. Ik denk dat Delta er wel weer overheen groeit. Er komt vast wel weereen oplos sing." Dure fout Volgens de heer Dek uit Koudekerke hebben de Delta Nutsbedrijven een wel erg dure fout gemaakt. Hij kan het zich haast niet voorstellen dat niemand bij het nutsbedrijf wist welke ellende ze zich op de hals haalden. „Er gaat zoveel geld in om. Dat moet iemand geweten hebben", zegt hij stellig. Verder heeft hij er geen bezwaar tegen dat het nuts bedrijf, eigenlijk met gemeenschaps geld, investeert. „Maar dan moeten ze wel beter oppassen." door Herre Stegenga BROUWERSHAVEN - Verte genwoordigers van natuur- en recreatieschap De Grevelingen en watersportorganisaties rond dit meer zullen gezamenlijk de 'watersportadviescommissie Grevelingenmeer' vormen. Zo als bekend willen de organisa ties meer betrokkenheid bij het beheer en onderhoud van de wa tersportvoorzieningen in het gebied. De bedoeling is dat het platform later dit jaar wordt in gesteld en minimaal twee keer per jaar bijeen komt. De commissie krijgt uitsluitend een adviserende rol, omdat de besluitvoi'ming is weggelegd voor het bestuur van het Greve lingenschap. Naast een mede werker en een bestuurslid van het schap zal het orgaan bestaan uit een bestuurslid van elke wa tersportvereniging, een direc tielid van elke commerciële jachthaven en een vertegen woordiger van het Breed Over leg Delta wateren (BOD). Het Grevelingenschap zorgt voor het secretaiiaat, de watersport organisaties leveren de voorzit ter. Prijzig Deze organisaties hebben al ge ruime tijd moeite met de lig geldregeling van het Grevelin genschap. Zo zou de regeling onduidelijk zijn*en leiden tot minder passanten op het meer. Verder wordt de zevendagen- kaart als prijzig beschouwd en zorgt de verkoop aan passanten voor overlast in de jachthavens. De watersportorganisaties heb ben voorgesteld om deelname van de vaste ligplaatshouders aan de regeling te stimuleren door het tarief voor een vaste ligplaats te verlagen. Er wordt gestreefd naar een collectieve deelname per jachthaven. Als alle havens meedoen, is tevens voor de passanten een eenvou diger systeem mogelijk,zo wordt geredeneerd.- Ledenvergadering Omdat een aantal verenigingen op korte teimijn geen besluit kan nemen over hun deelname - de ledenvei'gadei'ingen vinden doorgaans plaats in april of mei - kan dit jaar nog geen gewijzigd systeem worden ingevoerd. Daarom blijft de huidige lig geldregeling voorlopig nog van kracht. Overigens moet de Raad van Bestuur van het Grevelin genschap nog goedkeuring ge ven aan het instellen van de wa tersportadviescommissie. Het voorstel komt woensdag 11 fe bruari aan de orde in de be stuursvergadering in Dirks- land. Het schap is tevreden met de op brengt van de parkeex'geldin-" ning van vorig jaar. Met 150.000 gulden is dat een stuk hoger dan in 1996. De oorzaak valt voor namelijk toe te schrijven aan het mooie weer in augustus, vertelt directeur J. Lodders. Vorig jaar werd voor de eerste keer gebruik gemaakt van par keerautomaten op de Grevelin- gendam. DIRKSLAND - Ze ligt er geen minuut wakker van. Cathy Westdorp, woordvoerster van het voorlopig actiecomité Goe- ree-Overflakkee, reageert laco niek op het idee van ondernemer Cornells van Leeuwen uit Et- ten-Leur om een groot vliegveld te bouwen op het eiland. „Ik voel absoluut niet de neiging om in actie te komen. Ben je gek zeg." Het voorlopig actiecomité werd. opgericht als een reactie op het plan voor een vliegveld bij Mid- delharnis. Dit was echter van een geheel andere orde dan het idee waarmee Van Leeuwen op- de proppen is gekomen, bena-. drukt Westdorp. „Kijk, het plan voor Middelhai'nis was con creet. Het was opgenomen in een nota en er was grond be-, schikbaar. Het was tastbaar en erg dichtbij." Zoals bekend heeft de bevolking van Goeree- Ovex-flakkee zich massaal tegen, het plan gekeerd en is het uitein delij k afgeketst- Van Leeuwen, die zichzelf omschrijft als een 'met-deskundige', meldt in een. brochure dat er rondom Oud dorp vier landingsbanen kun nen worden aangelegd. Aan de. zuidkust van het eiland is rui m- te voor terminals, hotels en par keerterreinen. Verder moet er- een nieuwe autoweg komen en,, een spoorwegverbinding. West dorp; „Er blijft van Goeree— Overflakkee niets over. Van het. hele Deltagebied trouwens, niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57