Duitse werkloosheid rampzalig Turkije evacueert onderdanen uit Irak HUIS Kluivert vrijuit in verkrachtingszaak PTT Telecom moet concurrentie een eerlijke kans geven 4 WEKEN M Milieuclub blundert bij vondst asbest Kloetinge Naoorlogs dieptepunt: bijna vijf miljoen mensen zonder werk Nieuw plan voor kunstencentrum in Middelburg Nederlandse bij slachtoffers ramp kabelbaan Willem-Alexander gekozen in het IOC Kamer boos op busgigant YSN Miljoenenfraude hypotheken NAC en Vitesse simpel verder Starr negeert aanbod Lewinksy VOOR 15,00 JA, ik wil: Ü6° #4° ZW 4 Opklaringen j Wolkenvelden afgewisseld met flinke zonnige perioden. Maximumtemperatuur rond 6 graden. 241e jaargang no. 30 donderdag 5 februari 1998 losse nummers 1,75 door Marten de.Jongh KLOETINGE - De verbouwing van de atoomvrije bunker in Kloetinge ligt stil in verband met de vondst van een aanzien lijke hoeveelheid asbest. Tach tig kuub van het materiaal werd tegen de voorschriften in op het buitenterrein gelegd. De verbouwers van de stichting Onderzoek Mens en Milieu sloopten het asbest eigenhan dig uit de bunker om een ver warmingsinstallatie te kunnen aansluiten. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Het asbest wordt morgen door een deskundig bedrijf verwij - derd. De werkzaamheden in de bunker liggen tot die tijd stil. Het voor de gezondheid scha delijke goedje werd begin deze week uit de ventilatiekokers van de bunker gehaald. De ver bouwers stapelden het op in de buitenlucht in afwachting van Verder transport. De politie G-oes, de arbeidsinspectie en de gemeentelijke afdeling milieu hebben een onderzoek inge steld. Voor een stichting die zich sterk zegt te maken Voor mens en milieu is het een pijn lijk incident. Bestuurslid Xennt beweert dat zijn mensen op het verkeerde been zijn gezet door een prof es- sionele asbestverwij deraar. „Wij hebben vooraf informatie ingewonnen over de juiste aan pak. Ons werd verteld dat we het asbest zelf mochten wegha len. Maar we wisten niet dat daarvoor wel eerst een ge meentelijke vergunning nood zakelijk is." De stichting heeft de voormali ge defensiebunker onlangs ge kocht om er een computercen trum te kunnen vestigen. Een netwerk van éen paar honderd computers moet milieuvraag stukken gaan doorrekenen. van onze redactie buitenland NEURENBERG - De werkloosheid in Duits land heeft met 12,6 pro cent een nieuw naoorlogs record bereikt. In januari zaten 4.823.184 Duitsers zonder werk, blijkt uit cij fers van het Duitse ar beidsbureau. In december lag het werkloos- heidspercentagenogop 11,8. De gegevens worden vandaag offi- cieel bekendgemaakt. In het ka- I der hiervan demonstreren werklozen vandaag in meer dan tweehonderd vijf tig steden. Vooral in Oost-Duitsland lijkt de situatie voor velen uitzicht loos. De voormalige DDR telt 1.587.718 werklozen, ofwel 21,1 procent van de beroepsbevol king. In december lag het per- eentage nog op 19,4, in januari j 1997 was het 18,9. In West- Duitsland lag het percentage op 10,5 procent, net als een jaar ge leden. In december werd in West-Duitsland nog een werk loosheid van 9,9 procent ge meld. Het kabinet van bondskanselier Kohl werd het dinsdag eens over door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Twee jaar na dat de bouw van het door Aldo en Hannie van Eyck ontworpen Museum 13/IX werd afgebla zen, komt de gemeente Middel burg met nieuwe plannen om een centrum voor beeldende kunst te bouwen. In de nota Kunst binnenste bui ten, die deze week verschijnt, stellen burgemeester en wet houders voor samen met de pro vincie een kunstcentrum te bou wen in het Stationsgebied, eventueel in combinatie met een nieuwe schouwburg die daar is gepland. Volgens wethouder M.L. Strous van cultuur staat de bouw van een. centrum voor beeldende kunst weer 'helemaal op de poli tieke agenda' maar is herover weging van het besluit over Mu seum 13/IX 'niet reëel'. In de nieuwe accommodatie zouden de Stichting Beeldende Kunst Middelburg en het Zeeuws Mu seum moeten gaan samenwer ken op het gebied van heden daagse beeldende kunst. Ook zou de Stichting Kunstuitleen Zeeland er een plek kunnen krijgen. Is nieuwbouw niet haalbaar dan zou het centrum gerealiseerd kunnen worden in het huidige stadhuis. Inde gemeentelijke cultuurnota stelt Middelburg ook voor het aantal exposities in de Vleeshal tehalveren, hoewel externe des kundigen de loftrompet steken over het internationaal hoge ni veau dat in deze kunsthal wordt gehaald. De gemeente wil dat het accent wordt verlegd naar kunst op straat. zie ook pagina 12 TRENTO - Bij de ramp met de kabelbaan in het Italiaanse Ca- valese, blijkt ook een Neder landse toeriste om het leven te zijn gekomen. Het gaat om de Apeldoornse Danielle Groen- leer. Het drama had dinsdag plaats nadat een Amerikaanse straal jager de kabels van een kabel baan raakte. De stalen draden werden hierbij doorsneden. Een gondel met twintig mensen viel in de diepte. Behalve de Neder landse kwamen vijf Belgen, zeven Duitsers, twee Oostenrij kers, twee Polen, en drie Italia nen om het leven. RTR zie ook pagina 5 een plan om de werkgelegen heid te stimuleren. De regering wil onder meer dat gemeenten zich harder inspannen om men sen die een uitkering krijgen aan het werk te helpen. Daarbij zou de regel dat de uitkering ge kort wordt als 'passend' werd wordt geweigerd, consequenter moeten worden toegepast.' Ook kunnen ze worden gedwongen bij een baan een lager loon dan hun uitkering te accepteren. Gemeentes en vakbonden rea geerden afwijzend op het kabi netsvoorstel. Lothar Ruschmei- er, voorzitter van de vereniging van gemeentelijke werkgevers, sprak van een 'erbarmelijk' plan. Ruschmeier zei de indruk te hebben dat de regering totaal niet meer weet hoe de arbeids markt werkelijk gestimuleerd kan worden. Minister van Economische Za ken Rexrodt vindt dat de vak bonden de realiteit uit het oog verliezen. „We moeten inzien dat de oude'arbeidsmarkt - met 1,5 procent werkloosheid - niet meer terugkomt", aldus Rex rodt. Alleen de verenigde Duitse Ka- mei's van Koophandel (DIHT) waren positief over het plan. De ondernemers zijn er ook van ge charmeerd omdat de overheid er zich niet voor in de schulden steekt. AP/RTR/AFP zie ook pagina 4 Israëlische militairen oefenen met gasmaskers op in de Jordaanvallei als voorbereiding op eventuele acties van Irak. foto van onze redactie buitenland ANKARA - Turkije treft voorbereidin gen om onderdanen te evacueren uit Irak, met het oog op een mogelijke aan val door de VS op het land. Dat heeft de Turkse televisiezender ATV gister avond gemeld. Volgens ATV heeft premier Yilmaz Turkse diplomaten en burgers al ge vraagd uit het land te vertrekken. De zender TV Show meldde dat minister Cem van Buitenlandse Zaken heeft be sloten niet met een regeringsvliegtuig naar Bagdad af te reizen. In plaats daarvan heeft hij gekozen voor een veel grotere Boeing 737. Daarmee zou hij na zijn bemiddelingspoging dan meteen zo'n honderd landgenoten mee terug kunnen nemen. Eerder op de avond reageerde de Ame rikaanse ambassade in de Russische hoofdstad Moskou op de hardnekkige beweringen van Russische politici en journalisten dat de VS overwegen tac tische kernwapens in te zetten bij een aanval op Irak. „De persberichten dat de VS van plan zijn nucleaire wapens te gebruiken om de opslagplaatsen voor chemische en biologische wapens in Irak te vernietigen, ontberen elke grond. Wij zijn ons bewust van de ge volgen van het gebruik van dergelijke wapens." Maar de ambassade zei ook dat de VS op elke aanval op zichzelf of een gealli eerde 'snel, verwoestend en overweldi gend' zullen reageren. Volgens de Britse regering heeft Irak genoeg zenuwgas om de wereldbevolking uit te roeien. Het Iraakse staatspersbureau INA meldde gisteren dat president Saddam Hoessein in gesprekken met de secreta ris-generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, Dufourcq, heeft gezegd dat de 'essentie van de re soluties van de Veiligheidsraad moet worden nagekomen'. Volgens INA voegde hij daaraan toe dat daarbij de 'veiligheid, soevereiniteit en waardig heid van Irak dient te worden gerespec teerd'. Ook de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Abdel-Meguid, en de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Cem, zijn in Bagdad aangeko men. Net als Dufourcq willen ook zij trachten Saddam tot een meegaander houding te bewegen. Het valt te betwijfelen of de woorden van de Russische president Jeltsin bij zullen dragen aan het kalmeren van de snel opgelaaide anti-Amerikaanse ge moederen in Moskou. Jeltsin verklaar de gisteren dat zijn Amerikaanse colle ga Clinton een wereldoorlog zou kun nen ontketenen indien hij de crisis rond Irak op een verkeerde wijze behandelt. Hij voegde daaraan toe dat Clinton dui delijk moet worden gemaakt dat Rus land en andere landen het niet eens zijn met zijnbeleid. Hij duidde op een rol die hij samen met de Franse president Chi rac, de Duitse kanselier Kohl en andere leiders zou kunnen spelen bij het vin den van een vreedzame oplossing, Het was voor het eerst dat Jeltsin zich zo uitgesproken negatief over de Ame rikaanse houding in het conflict uitte. AFP/AP/GPD zie ook pagina 2 (Advertentie) van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Er komt geen nieuw onderzoek tegen AC Mi- lan-voetballer Patrick Kluivert en drie vrienden inzake de be schuldiging van groepsver krachting. Het gerechtshof in Amsterdam heeft dat bepaald. Volgens raadsman mr. A Mosz kowicz van het slachtoffer Mariëlle Boon (20) zijn nu alle juridische wegen voor een even tuele vervolging uitgeput. Het slachtoffer en haar vader rea geerden gisteravond geschokt. Kluivert zelf zei dat hij 'verrast' was door de beslissing. Zijn ad vocaat, mr. G, Spong, weigerde ieder commentaar. Volgens mr. Moszkowicz heeft het hof drie overwegingen ken baar gemaakt. Zo is het volgens het rechtscollege denkbaar dat het de vier mannen onvoldoen de duidelijk was dat Mariëlle Boon geen zin had in seks. Het hof vindt verder dat het aanvan kelijke onderzoek van de politie voldoende diepgaand is ge weest, waardoor het Openbaar Ministerie op terechte gronden heeft besloten geen vervolging in te stellen. Tenslotte vindt het hof dat de verklaringen die Kluivert en zijn maten hebben afgelegd, voldoende op elkaar aansluiten. Moszkowicz vindt dat laatste overigens weinig veiwonder- lijk. „De vier mannen hebben ongeveer drieëneenhalve week de tij d gehad om hun verklarin gen op elkaar af te stemmen. Verder is het politieonderzoek amateuristisch uitgevoerd en helemaal niet zo diepgaand als het hof met zijn uitspraak doet voorkomen." Mariëlle noemde het nieuws van de niet-vervolging van Kluivert NAGANO - Kroonprins Willem-Alexander is vannacht om drie uur Nederlandse tijd gekozen tot lid van het Internatio naal Olympisch Comité. Hij is na Anton Geesink de tweede Nederlander in het IOC. Dinsdag bleek dat Willem-Alexander zich in het diepste ge heim had gekandideerd voor het lidmaatschap van de groot ste mondiale sportorganisatie. Geesink werd niet gekozen in het hoofdbestuur van het IOC. en zijn drie vrienden keihard. „Ik had het totaal niet ver wacht, ook mijn familie en vrienden niet." Haar vader was boos: „Als een meisje met een verhaal komt dat ze verkracht is door vier man, moet je dat seri eus nemen. Ik blijf zeggen dat de politie de heren gelijktijdig had moeten oppakken en ondervra gen. Helaas is het allemaal an ders gelopen. Er zijn veel blun ders gemaakt." Mariëlle vindt het spijtig dat ze haar zaak niet voor de rechter heeft kunnen brengen. „Ik had het alsnog kunnen verliezen maar dan had ik het toch gepro beerd. Nu heb ik helemaal geen kans gehad." Negen maanden lang zegt. ze met deze affaire te hebben moeten leven, 'teiwijl hij voetbalde en nu verder kan voetballen. Ook de andere drie zijn nog nooit met hun kop in de krant of op tv geweest en ik moet continu verschijnen en me ver dedigen terwijl ik het slachtof fer ben en zij niet'. ANP de nationale inlerieurbeurs Ontdek de smaak van Sheila de Vries, Paufien Huiiinga, Jan des Bouvrie, Paul Fagel en Ans Markus 6 t/m 15 februari Ahoy' Rotterdam mal/mvri|: 11.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.30 uur, za en zo: 11.00 tot 17.00 uur internet www.binnenhuis.nl De Tweede Kamer heeft gisteren verbolgen gereageerd op het besluit van streekvervoerbedrijf VSN om voorlopig onder één raad van bestuur te blijven opereren. De Kamer wil dat het bedrijf snel wordt opgesplitst. De 50-jarige Middelburgse adviseur Peter Simon van het bu reau Hypotheek Service blijkt de spin in het web te zijn ge weest in een omvangrijke fraudezaak rond het verkrijgen van hypotheken voor zestig panden in Zeeland Geldverstrekkers zijn voor miljoenen benadeeld. De politie Walcheren verrichtte in de loop van een langdurig onderzoek 55 aanhoudingen. NAC en Vitesse hebben gisteravond het verschil tussen de ere divisie en eerste divisie met duidelijke cijfers kracht bijgezet. In de achtste finales van de strijd om de Amstel Cup waren NAC en Vitesse te sterk voor respectievelijk 1 y-,;: Helmond Sport en Heracles. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4 buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; sport: 18 en 19 van onze redactie economie DEN HAAG - PTT Telecom moet telefoonkosten op een an dere manier berekenen.-Zo krij gen concurrenten een eerlijker kans. Dat heeft gisteren de Op- ta, de toezichthouder op de tele- conmiarkt, gesteld. Verhoging van de abonne mentskosten van naar schatting tien gulden per maand zou vol gens de PTT nodig zijn om de kosten van een telefoonaanslui ting volledig te dekken. Opta gaat er vanuit dat cle gespreks kosten voor de consument en de tarieven die de PTT aan concur renten berekent voor het ge bruik van het telefoonnet dan drastisch omlaag gaan. Uitein delijk is de consument goedko per uit. De Opta heeft zijn standpunt neergelegd in een zogenoemd consultatiedocument, waarop alle marktpartijen hun reactie kunnen geven. De tarieven die PTT Telecom berekent aan de concurrenten zijn sinds de libe ralisering van de telefoon- markt, vorig jaar juli, een bron van conflicten. Als de PTT voor de vaste kosten van het net een kostendekkend tarief berekent, krijgen de con currenten een gelijke uitgangs positie, meent Opta. Pas dan kunnen de nieuwkomers, die nu veelal alleen goedkopere tarie ven naar het buitenland bieden, ook met lokale en regionale ge sprekken concurreren. De Opta stelt dat de kosten van het net niet afhankelijk 2ijn van de hoeveelheid verkeer die er overheen gaat. Opta tekent bij het voorstel aan dat de nieuwe tariefstructuur nadelig kan zijn voor mensen die weinig bellen. Voor deze categorie zou een spe ciaal pakket moeten komen, vergelijkbaar met het Belbud- get-abonnement dat PTT Tele com vorig jaar invoerde. WASHINGTON - Aanklagers die onderzoek doen naar de ver meende affaire van de Ameri kaanse president Bill Clinton met ex-stagiaire Monica Le winsky hebben het schriftelijke aanbod van de vrouw om te ge tuigen in ruil voor onschend baarheid van de hand gewezen. AP PTT Telecom vindt dat het de kosten van het aansluitnet moet kunnen doorberekenen in de in terconnectietarieven. Een woordvoerder wijst erop dat PTT Telecom jaarlijks 700 tot 800 miljoen gulden investeert in het instandhouden van het net werk. Dat geld wil het concern terugverdienen. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1