Annan bemiddelt in Irak Toekomst Armeense enclave doet Ter Petrosjan das om Keniaanse oppositie verstoort Kamerzitting Deserteurs van Vukovar getuigen voor tribunaal Extra geld voor bescherming burgers Israël buitenland P Bossi roept op tot oorlog Secretaris-generaal VN probeert militaire actie te voorkomen Wijdenbosch verliest steun DEZE WEEK IN PARTY: Op zoek naar lot in graf Gif in potjes babyvoeding Politie arresteert vier gangsters Zwijntje redt bazen het leven Pastoor bekent verkrachting kind Frans-Italiaanse aanval op kortere werkweek woensdag 4 februari 1998 door Eëlco van der Linden ROME - De leider van de separatistische protest partij Lega Nord, Umber- to Bossi, zou hebben opge roepen tot het gebruik van geweld in de strijd tegen wat hij 'de Italiaanse be zettingsmacht in Pada- nia' noemt. Dit blijkt uit enkele ge sprekken die zijn afge luisterd in opdracht van Guido Papalina, de open baar aanklager die Bossi en 40 andere'Leghisti'wil berechten. Volgens de ma gistraat heeft Bossi zich. schuldig gemaakt aan de licten die een levenslange gevangenisstraf recht vaardigen. De medestanders van Bossi meenden gisteren dat de stem die onder an dere zegt; 'we moeten de mitrailleurs omarmen niet dié van de Lega-lei- der kan zijn vanwege een duidelijk Venetiaans ac cent. Bossi is afkomstig uit Milaan. Ook stelde men dat: het afluisteren van een politicus zonder toestemming van het par lement tegen de grondwet is' en dat het 'politieke proces' van Papalia daar om nooit zal plaatsvin den. Umberto Bossi zelf zei gisteravond dat hij de woorden best zou kunnen hebben uitgesproken. „Als je kwaad bent en tot het uiterste wordt gesard, zeg je van Mies", was zijn laconieke commentaar. Bossi blijft zich beschou wen als een slachtoffer van een 'fascistische, ma gistraat' die vindt, dat de Lega Nord 'geen recht heeft op de vrijheid van meningsuiting:: Premier Prodi liet giste ren vanuit Estland weten dat het taalgebruik van Bossi 'een land vernietigt' en schaarde zich daarmee bij de personen die vinden dat er opgetreden moet worden tegen de Lega-se- crètaris. De rechtse oppo sitie is milder en stelt dat het te letterlijk nemen van de woorden van Bossi een averechts effect heeft. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - Terwijl de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Albright de Ara bische bondgenoten afreist om steun te verwerven voor een mi litair ingrijpen in Irak, deed VN-secretaris-generaal Kofi Annan gisteren een ultieme po ging via diplomatie de crisis rond Irak op te lossen. Annan belde met de Iraakse vi ce-premier Tareq Aziz om te praten over de huidige crisis. Na afloop werd het gesprek als 'zeer constructief' betiteld. VN- woordvoerder Eckhard meldde dat Annan en Aziz het erover eens waren dat de 'pogingen om een oplossing via bemiddeling te vinden, zullen worden ver sneld'. Annan sprak ook met de Egyptische president Moebarak over bemiddeling' door de Ara bische Liga, Moebarak sprak behalve met Annan ook met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Albright, die op haar rond reis door het Midden-Oosten Egypte als laatste aandeed. Al bright zei dat de belangrijkste Arabische leiders het met de VS eens zijn dat Irak verantwoor delijk is voor de eventuele 'ern stige consequenties' van het uit cle hand lopen van de crisis. De VS zitten volgens haar op een lijn met Egypte, Jordanië, Koe weit, Saudi-Arabië, Bahrein en de Palestijnse Autoriteit. Verdubbelen Washington liet weten dat het het voorstel van Kofi Annan steunt om Irak toe te staan de olie-exporten bijna te verdub belen. De Verenigde Naties vin den het goed als Irak per half jaar voor ruim vijf miljard dol lar olie verkoopt om primaire levensbehoeften te kopen, zoals voedsel en medicijnen. Deze humanitaire uitzondering op de sancties is al van kracht maar betreft nu twee miljard dollar per half jaar. Irak noemde het VN-voorstel een politieke manoeuvre, bedoeld om de posi tie van Irak te ondermijnen. De Britse minister van Buiten landse Zaken Cook praat van daag met vertegenwoordigers van Saudi-Arabië en Koeweit over aanpak van de crisis rond Irak. Het Russische parlement, de Doema, nam gisteren met over- Terwijl hun handtasjes aan een hek hangen, marcheren Iraakse schoolmeisjes heen en weer tijdens een militaire training in Bagdad. foto Enric Marti/AP weldigende meerderheid een ontwerpresolutie aan waarin gesteld wordt dat, als een mili taire aanval op Irak wordt gedaan zonder dat deze gesanc tioneerd is door de Veiligheids raad, Rusland zich niet meer gebonden acht aan het interna tionale embargo tegen Irak. Eerder op de dag verklaarde de Russische minister van Buiten landse Zaken Primakov dat 'Moskou noch een ander land ter wereld kan voorkomen dat de VS een militaire actie tegen Irak beginnen'. „Maar als Washing ton zich tot de Veiligheidsraad wendt, zullen wij van ons veto recht gebruik maken", aldus Primakov. RTR/AFP/GPD PARAMARIBO - De regering- Wijdenbosch is haar meerder heid in de Nationale Assemblee kwijtgeraakt door het opstap pen van parlementslid Anand Seetal. De coalitie telt nu 25 le den en de oppositie 26. Seetal zei niet tevreden te zijn over de manier waarop het land geregeerd wordt. „Grote delen van het.volk worden in de steek gelaten. Er worden enge, per soonlijke belangen behartigd." Hij gaat niet in op steunverzoe ken van de oppositie die de rege ring naar huis wil sturen. ANP poor Hans Hoogendijk "JEREVAN - De 52-jarige Ar- meense president Ter Petrosjan heeft gisteravond zijn vertrek aangekondigd. Ter Petrosjan, de kleine ex-Sovjetrepu- bliek zeven jaaj; geleden naar de - onafhankelijkheid leidde, is het slachtoffer geworden van de -machtsstrijd over de toekomst van door Armeniërs bewoonde Azerbeidzjaanse enclave Na- korno-Karabach. strijd leidde tot een onher- stelbare breuk in Ter Petrosjans Hpartij en de regeringscoalitie. •®Nadat zijn minister-president, r een aantal ministers, de burge- :c meester van de Armeense hoofdstad Jerevan en de presi dent van de centrale bank uit over Ter Petrosjans be- leid hun ontslag hadden aange boden, was diens positie on- - houdbaar geworden. Nakorno-Karabach, een chris telijk Armeens eiland in het is lamitische Azerbeidzjan, werd tien jaar geleden na een oorlog, waarin vele duizenden doden vielen, door de Armeniërs ver overd. In 1994 werd een breek baar staakt-het-vuren bereikt tussen Azerbeidzjan en Arme nië. Maar Armenië was geruï neerd en door de boycot door de buurlanden Azerbeidzjan en Turkije daalde daarna de le vensstandaard sterk. Onder internationale druk en om 's lands economie weer wat lucht te verschaffen, wilde Ter Petrosjan wel enige concessies doen wat betreft de toekomst van Nakorno-Karabach. Afge lopen herfst verklaarde hij zich bereid te onderhandelen over een akkoord waarbij Nakorno- Karabach de facto zijn onaf hankelijkheid zou krijgen, maar technisch deel van Azerbei dzjan zou uitmaken. Met zijn Azerbeidzjaanse collega Alijev kwam hij overeen het conflict vreedzaam en met politieke middelen definitief te regelen. De Armeniërs in de enclave zou den veroverd gebied op moeten opgeven. Daar zou een interna tionale vredesmacht worden ge stationeerd. In Azerbeidzjan en het hele ge bied rond de Kaspische Zee lig gen gigantische olie- en gas voorraden, waar vele miljarden in worden geïnvesteerd. Ter Pe trosjan is ervan overtuigd dat als de rust in dit gedeelte van de Kaukasus is teruggekeerd, zijn land als doorvoergebied voor gas en olie een welvarende toe komst tegemoet kan gaan. Maar zijn bereidheid om Azerbei dzjan tegemoet te komen, viel volstrekt verkeerd bij zijn pre mier Kotsjarjan, die de politiek leider van de enclave was. GPD Advertentie Parlementsleden van de Keniaanse oppositie roepen 'genocide, genocide' en zwaaien met protestborden. foto Jean-Marc Bouju/AP door Frans van den Houdt NAIROBI - De oppositie in Kenia is het het op brute wijze afslachten van onschuldige bur gers door bendes zat. De regering van presi dent Daniel arap Moi doet nauwelijks iets om dit moorden te stoppen. Oppositieleden ver stoorden gisteren de opening van de nieuwe parlementszitting om hun onvrede met het re geringsbeleid duidelijk te maken. De oppositie heeft de bevolking voorts opge roepen vandaag te staken om tegen het lakse optreden van de overheid te pi-otesteren en de slachtoffers van het etnisch geweld te herden ken. Genocide Mwai Kibaki, leider van de grootste oppositie partij DP, beschuldigde het Moi-regime eivan 'te hebben aangezet tot de genocide tegen Ke- niaans Kikuyu's'. De slachtoffers van het et nisch geweld, dat in twee weken aan meer dan honderd mensen het leven heeft gekost, zijn hoofdzakelijk Kikuyu's. De daders zijn Kalen jins, een groep van stammen waartoe ook die van Moi behoort.. De Kikuyu's hebben tijdens de laatste verkiezingen overwegend tegen Moi en voor de oppositie gestemd. Overigens stonden niet alle oppositiepartijen achter de protestactie in het parlement. De actie begon met de weigering van leden van de oppositie om op te staan, zoals traditie voor schrijft, toen president Moi binnenkwam. Ver volgens werd een luid gezang aangeheven en verschenen spandoeken met 'Gij zult niet do den' en 'Genoeg is Genoeg'. Moi wekte tijdens het hele gebeuren de indruk zich zeer verne derd te voelen. De officiële oppositieleider in het parlement, Kibaki, begon ondertussen aan een betoog dat vroegtijdig werd verstoord doordat zijn micro foon werd dichtgedraaid. De staatszender KBC besloot de rechtstreekse uitzending van de parlementsopening gedurende twintig mi nuten te staken. Uiteindelijk werd de rust her steld en konden alle in december vorig jaar gekozen volksvertegenwoordigers worden ge ïnstalleerd. Eerder op de dag werd nabij het parlement ge demonstreerd door mensenrechtenactivisten tegen het etnisch geweld. 'Moi is een moorde naar' was een van de leuzen die werden gescan deerd. De para-militaire GSU werd ingezet om de demonstranten uit elkaar te slaan. Zeker tien mensen werden gearresteerd. GPD Moor Marjolijn de Cocq ïfóEN HAAG - „Ze zeiden dat ze nauwelijks konden wachten tot tjzcin Vukovar waren en alle Kro mten konden uitmoorden." Haj- nwDodaj was in augustus 1991 fis jonge Albanees in het door [Serviërs gedomineerde Joego- |javisch Volksleger (JNA) met eenheid op weg naar de woatisehe stad Vukovar. Vol gens orders moest die met de 'wond worden gelijkgemaakt. ']Pe haat jegens niet-Serviërs finnen het leger was zo sterk voelbaar gewox-den, dat Dodaj in september met vier anderen desei-teerde. Middenin het beleg van Vukovar door het JNA en Sex-vische paramilitaire eenhe den als die van de beruchte ul- tranationalistische leiders Se- selj en Arkan, liep hij over naai de Kroatische kant. Hij ont snapte aan de massaslachting die de Sei-viëi-s aanrichtten na inname van de stad. Zijn overlo pen kwam hem 'slechts' te staan op ernstige mishandelingen en twee jaar cel wegens 'desertie, muiterij en wapendiefstal'. Dodaj getuigde gisteren voor het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag in het proces tegen de Servische Kroaat Slavko Dok- manovic, die wordt beschuldigd van betrokkenheid bij de mooi'd op ten minste tweehonderd Kroaten die in het ziekenhuis van Vukovar verbleven. De oud burgemeester van Vukovar werd gearresteerd op basis van een geheime aanklacht. Toen Vukovar op 18 november 1991 na een beleg van drie maanden was ingenomen, werd afgesproken dat het ziekenhuis onder toezicht en bescherming- van het Internationale Rode Kruis zou worden geëvacueei'd. Vele Kroaten, maar ook Dodaj en enkele van zijn mede-deser- teurs, hadden er hun heil in ge zocht. Maar terwijl de zieken huisdirectie in de kelder aan de praat wex-d gehouden door JNA-officieren, werden ruim vierhonderd patiënten, artsen, verplegers, burgers en soldaten op 20 november door JNA-troe- pen afgevoerd. Mannen en vrouwen wei-den van elkaar gescheiden. Twee honderdvijftig mannen werden onder de vreselijkste dreige menten in bussen naar een col lectieve boerderij gebracht in het vijf kilometer verderop gele gen Ovcara. Onderweg werden ongeveer dertig van hen vrijge laten. Op voorspraak van zie kenhuispersoneel en familiele den waren zij door Servische officieren op een speciale lijst geplaatst. Enkelen van hen ge tuigden gisteren voor het tribu naal hoe zij voor hun vrijlating door mannen van Seselj en Ar kan en paramilitairen van de SANTIAGO DE COMPOSTELA - De erfgenamen van een 76-jarige man die in januari ter aarde is besteld, hebben ge vraagd om opening van het graf. Zij vermoeden dat het lot dat de man kort voor zijn overlijden had gekocht en waarop een prijs van ruim 66.000 gulden is gevallen, in het graf ligt. Volgens de regionale krant La Voz de Galicia gaan de nabe staanden ervan uit dat cle weduwnaar Juan Villasante Paz in hetzelfde kostuum is begraven als hij droeg toen hij het lot kocht, een dag voor zijn plotselinge dood door een hartin farct. Als het briefje niet in het graf wordt gevonden, dan wil de familie een klacht indienen tegen de begrafenisonderne ming. Zij gelooft namelijk niet dat het briefje 'met de man ten hemel is gevaren', aldus een neef. AFP FRANKFURT - Onbekenden hebben in cle omgeving van Stuttgart potjes babyvoeding van het Duitse merk Alete met plantengif vergiftigd om het bedrijf geld af te persen. Dat heeft de eigenaar van Alete, het voedingsmiddelenconcern Nestlé, gisteren bekendgemaakt, Uit voorzorg zijn alle potjes van de betreffende perensoort uit de winkels gehaald en vervangen door nieuwe. AP ANTWERPEN - De Antwerpse politie heeft de afgelopen da gen vier zware criminelen gearresteerd die mogelijk iets te maken hebben met de overval op het geldtransport bij Borg worm. Twee geldkoeriers kwamen daarbij om het leven. Bij een huiszoeking in een garage, gehuurd door een van cle verdachten, troffen agenten een groot aantal zware wapens aan, waaronder granaatwerpers en aanvalsgeweren. Tevens vond de politie een zwarte overall en springstoffen. De gevon den spullen kunnen een belangrijk spoor zijn naar de bloedige overval van 12 januari. Directe bewijzen voor betrokkenheid van het viertal ontbreken nog. Een van de vier bendeleden is een man die vorig jaar juli ont snapte uit de gevangenis van Verviers. Hij zat claar een straf uit van twintig jaar voor gewapende overvallen. Een controle van een 33-jarige Antwerpenaar, die cocaïne op zak bleek te hebben, leidde naar de bende. Tussen zijn papie ren vond de rijkswacht het huurcontract van de garage op naam van een 36-jarige beruchte gangster. ANP/Belga RAMSEY - Het anderhalf jaar oude hangbuikzwijntje Ho neymoon heeft haar bazen het leven gerecl door ze wakker te maken toen hun huis in brand stond. Pam en Fred Abma lagen te slapen toen het vuur om zich heen greepmaar het varkentj e krabde zo hard aan de deur van de slaapkamer dat ze zich nog net het vege lijf konden redden. Uit het hele verhaal blijkt volgens Honeymoons baas maar weer eens dat varkens een stuk slimmer zijn clan honden. „Onze twee honden sliepen overal doorheen." RTR GENT - Een 48-jarige pastoor van het Belgische Overboelare heeft bekend dat hij een kind heeft verkracht. De priester ga f ook toe een ander slachtoffer misbruikt te hebben. Het gerecht in Oudenaarde hield de priester zondag aan op verdenking van aanranding en verkrachting van een minder jarige. De feiten hebben plaatsgevonden in de Sint-Aldegondisparo- chie in Geraardsbergen. De zaak kwam aan het licht toen een nu 19-jarig slachtoffer bezwarende verklaringen tegen de pastoor af had gelegd, zo meldde het dagblad Het Volk maandag. De feiten hebben be trekking op februari 1994 en juli 1996. Belga door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het Israëlische par lement heeft gisteren 150 mil joen gulden uitgetrokken om de bescherming van de burgerbe volking op een hoger peil te brengen. De maatregel is een antwoord op de kritiek, zowel in de oppositie als in de regerings partijen, op de mate waarin het land is voorbereid op een chemi sche of biologische oorlog. Zo is gebleken dat er honderdduizen den gasmaskers te weinig zijn. Stafchef luitenant-generaal Shachak vertelde gisteren in een bijeenkomst met Knessetle- den dat de kans op een Iraakse raketaanval uiterst klein is. En als Sacldam Hoessein oncon ventionele wapens gebruikt, kan Israël tegenmaatregelen nemen. „Er is geen enkele reden voor paniek, niet in Israël en evenmin in de buurlanden", zei Shachak. Irak beschikt naar zij n informa tie nog over 'misschien een of twee' verborgen raketlanceer- inrichtingen. Maar de Irakezen hebben al vele j aren niet kunnen oefenen in het lanceren van ra ketten. Shachak zei zich alleen een aanval te kunnen voorstel len in het geval Sadclam ten ein de raad is, bijvoorbeeld als zijn regime op het punt van instor ten staat. Voor dat ergste geval heeft Israël 'redelijke defensie ve maatregelen' getroffen om het hoofd te kunnen bieden aan chemische of biologische wa pens. Shachak weigerde commentaar op de beschuldiging van de op positie dat er geen gasmaskers voorradig zijn voor enkele hon derdduizenden gastarbeiders en andere buitenlanders die in Israël verblijven. Onder meer om die reden heeft de Knesset nu 150 miljoen gulden uitge trokken om cle bescherming van de bevolking te verbeteren. Avraham Shohat, in de vorige regering minister van Financi en, zei dat het kabinet-Ne- tanyahu heeft bezuinigd op gas maskers. Op de vraag of een deel van de bevolking nu gevaar loopt in het geval van een biolo gische of chemische aanval ant woordde hij: „Absoluut." Een officier van de militaire in lichtingendienst vertelde de parlementsleden dat de combi natie van gasmaskers en een met tape dichtgeplakte kamer nog altijd de beste bescherming biedt tegen non-conventionele wapens. Het effect van biologi sche wapens wordt pas na 24 uur merkbaar, zei hij, en dat be tekent dat slachtoffers kunnen worden behandeld. GPD eenheid 'Witte Adelaars' met stokken en ijzeren staven half dood werden geslagen. De gevangenen die doorgingen naar Ovcara, wachtten uren van systematische mishandelingen in een hangar, waarna zij werden geëxecuteerd. Hun li chamen verdwenen in een mas sagraf, dat in 1996 door forensi sche experts van het tribunaal werd blootgelegd. De lichamen van 198 mannen en twee vrou wen werden aangetroffen. Zij zijn de stille getuigen van het proces tegen Dokmanovic. GPD van onze redactie buitenland PARIJS - Werkgevers uit Frankrijk en Italië hebben gisteren een gezamenlijk front tegen de invoering van een kortere werkweek ge vormd. Een inkrimping tot 35 uur zoals de regeringen in Parijs en Rome voorzien, zou slechts leiden tot een ver zwakking van concurrentie positie van beide landen, zo vrezen de werkgevers. De Franse CNPF en de Itali aanse Cofinindustria slaan hun handen ineen in een pe riode dat het Franse parle ment debateert over de in voering van een kortere werkweek. De regering van premier Jospin wil de 35 uur vanaf het jaar 2000 voor alle grote en middelgrote bedrij ven verplicht stellen en vanaf 2002 ook voor cle kleinere on dernemingen. De Franse werkgeverstop man Seillière erkent dat de maatregel misschien nieuwe banen zal opleveren, maar onderstreepte dat deze daar naast ook veel arbeidsplaat sen gaat kosten. Hij wees hierbij op lagere investerin gen, op verplaatsing van ves tigingen naar het buitenland en op minder interesse van jonge ondernemers. Zijn Ita liaanse collega Fossa stelt dat een vermindering van de werktijd niet automatisch betekent dat het aantal wer kenden stijgt. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7