Liefde voor de verguisde wolf ie Winnie's sekse Kolja Heer Bommel en de Grauwe Razer varia Ingeborg houdt van koude vakanties standplaats puzzel snelheidscontroles m recept Jannvvande,Lae Chilirijst het weer door Onno Havermans Uit de koffiebeker steekt een wolvenkop, aan de muur in de gang hangt een levensgroot portret. Ingeborg Klevering 'heeft gewoon wat' met wolven. De 39-jarige Haarlemse bracht de kerstdagen en de jaarwisse ling door in het besneeuwde oerbos van Bialowieza in het noordwesten van Polen. Een wetenschappelijke zoektocht naar drie roedels en een bezoek aan Loupy, de vondeling uit Rheden die het overigens uitste kend maakt. „De wolf is ver guisd en dat is niet eerlijk." Roodkapje, doctorandus P, de kerk en de boerenstand hebben van de wolf een gevaarlijk mon ster gemaakt. En dat zint Kleve ring allerminst. „Vroeger had de mens respect voor de wolf. Het zijn allebei jagers. Maar door al lerlei misverstanden ziet de mens de wolf nu als een vijand. Geen pretje Ze houdt van ongewone, koude vakanties, al is vier uur op je hurken wachten op een passe rende wolf geen pretje. Maar de wetenschap dat tenminste een wolf van een zendertje is voor zien maakt alles goed. Een mooie stap voorwaarts in het onderzoek van de wolvenstand bij de Wit-Russische grens. Drie roedels hebben elk hun ter ritorium in het Poolse oerbos. Dankzij het zendertje kunnen de zes Poolse onderzoekers die permanent in Bialowieza ver blijven de roedel van deze wolf goed volgen. Veel geld hebben de Polen er niet voor het onder zoek in het 70.000 hectare grote oerbos, vandaar dat de Neder landse hulp, gecoördineerd door bioloog Joep van de Vlas akker, op prijs wordt gesteld. Van de Vlasakker was ook dege ne die er voor zorgde dat het wolvenweesje Loupy van een kooi in Ouwehands Dierenpark te Rhenen kon verhuizen naar het nationaal park in dit oerbos. Daar leeft ze nu, nog steeds om geven door hekken maar in een vrij natuurgetrouwe omgeving, samen met de Poolse wolf Ka zan. Ze zijn zo op het oog geluk kig samen, meent Klevering. Vervreemd Loupy en Kazan zijn allebei te zeer vervreemd van de natuur om zich nog in het wild te kun nen handhaven. Kazan is door Polen als een hond grootge bracht en heeft jarenlang in een hok gezeten. Loupy is vier jaar geleden meer dood dan levend in Limburg gevonden. GPD Voor veel mensen hoort de wolf achter een stevig hek. foto Ingeborg Klevering/GPD T Tet antwoord op de vraag of het de machocul- ±1 tuur op justitie is geweest, die Winnie Sorg- drager in de problemen heeft gebracht, verdeelt de natie. Zelf voelde ik enige weerzin toen minis ter Jorritsma met deze suggestie kwam. De ver klaring dat het wellicht met haar sekse te maken had, leek mij te gemakkelijk. Dat argument ho ren we nu al meer dan twintig jaar. Inmiddels zijn er, juist in de politiek, genoeg vrouwen op topposities die het goed doen. Jorritsma zelf is daar het beste voorbeeld van. Ze is een krachtige, kordate persoonlijkheid, het vleesgeworden 'niet zeuren'-type. Maar nu ik er wat langer over heb nagedacht, denk ik dat Winnie Sorgdrager ■wel degelijk haar sekse tegen had. Alleen heeft ze dat zelf te weinig beseft, toen ze aanvankelijk haar vrouwzijn als troef uitspeelde. Misschien bestaat het college van pg's uit regen teske, handige corpsballen met grote ego's. Mis schien is dat hele ministerie van Justitie een traditioneel en masculien bolwerk vol machts wellustelingen. Maar toen Winnie Sorgdrager als eerste vrouwelijke minister van Justitie aan trad, had ze alles mee. Haar professionele ach tergrond, haar lach, haar oogopslag. Er leken al leen maar goede feeën rond haar lancering te staan die allemaal de wens 'Winning Winnie' gonsden. Winnie zelf presenteerde zichzelf in goed zittende powerpakjes, zelfverzekerd, een tikje behaagziek, en glimlachte dat het een lieve lust was. Over dat laatste verbaasde ik me toen, omdat hetzo'n typisch vrouwelijk ivapen is. Analyse van vrouwelijk gedrag leert namelijk eleen Oud dat vrouwen nieuwe territoria bijna altijd glim lachend betreden, als een soort verontschuldi ging aan degene van wie het is, wetend dat een glimlach alle weerstand tegen de indringster breekt. Vervolgens heb ik mij daarna nog menig maal verbaasd over de exploitatie van typisch vrouwelijk gedrag dat Winnie in haar lichaams taal, in kleding, in haar be nadering, in haar contac ten met haar mensen om haar heen zo duidelijk ma nifesteerde. Terwijl ze te gelijkertijd zo zorgvuldig haar imago van echtpaars, dat wil zeggen democra tisch, pragmatisch en mo dern, etaleerde. Bambiblik De glimlach, de Bambi blik, de tengere schouders in zorgelijke tijden wat ho ger opgetrokken, de mix van charme en verlegen meisjesachtigheid, het schijnt vooral het eerste jaar een ongekende uit werking gehad te hebben op al die macho's van justitie. Het appelleerde aan hun ijdelheid, hun hoffelijkheid, hun mannelijke beschermings- drang. Ze kropen voor Winnie, zo kwam mij uit et teven, van alledag. welingelichte bronnen ter ore, door het stof en ze namen haar vooral veel werk uit handen. Zo ca moufleerden ze dat deze nieuwe minister van Justitie eigenlijk te licht was voor haar functie, vaak geen benul had van wat er allemaal speel de, en dat de dagelijks terugkerende problemen haar zichtbaar boven het goedgekapte hoofd be gonnen te groeien. Twee jaar geleden kwam het omslag punt. Toen wist ik dat het fout zou gaan, omdat Winnie haar beschermheren ontrouiu werd. Ze liet ze vallen en kwetste zo hun ijdelheid. Ze had geen boodschap meer aan haar adviseurs, nam bijna nie mand meer in vertrouwen, communiceerde niet meer met de mensen om zich heen, be gon topambtenaren te ont slaan of over te plaatsen. Waarna die niet meer solidair met haar waren, maar de ge- j gang brachten over deze mi nister die een lichtgewicht zou zijn, leidingge vende kwaliteit miste, geen overtuigingskracht had en geen respect afdwong. Het werd toen duidelijk dat ze haar goodwill op het ministerie aan het verliezen was en je zag ruchten haar ook uiterlijk veranderen. Dat glimlachen de en superieure in haar presentatie verdween, ze begon er uit te zien als iemand die net uit moe ras vol gapende krokodïllenbekken was ont snapt, met angst in haar ogen en haar dat zwete rig om haar oren hing. Vervolgens ontpopte ze zich als een rancuneuze manneneetster die al leen via een bizar wanhoopsscenario de illusie van gezag in stand kan houden. Meedogenloos Natuurlijk is het waar dat vrouwen in dit soort posities meer in hun mars moeten hebben dan een gemiddelde man en dat er op meer op hen wordt gelet. Waren Dijkstal en Van Mierlo vrou wen geweest, dan waren ze veel meedogenlozer als middelmatig bestempeld. Vrouwen die het in de politiek wel goed doen zijn overigens bijna altijd zogeheten 'genderben- ders', dat wilzeggen:seksebarrièrébrékers. Mar garet Thatcher, Neelie S7nit en de Ierse Mary Robinson zijn daar voorbeelden van. Ze combi neren een supervrouwelijk uiterlijk met een kordate, agressieve aanpak. Ze hebben een onbe kommerde omgang met stijle7i die zowel manne lijk als vromvelijk zijn. Het zijn vrouwen die als meisje in de ontwikkeling van hun kivaliteiten zeer zijn aangemoedigd era bevestigd door hun vader, en 07ivoonvaardelijk in zichzelf geloven. Ze vertrouwen niemand, behalve zichzelf. Als ze het spel 7neespelen, dan doen ze dat als een man. Haantjesgedrag strekt in de politiek nu ee7nnaal tot aanbeveling. Moskou door Hans Hoogendijk We hadden alle huishoude lijke apparatuur, oud en nieuw, meegenomen toen we ruim 2,5 jaar geleden naar Mos kou verhuisden. Toen was er in de Russische hoofdstad op dat gebied nog bitter weinig te koop. Nu ligt dat anders. Overal kun je de allernieuwste huis houdelijke technische snufjes kopen, maar met het naleven van de garantiebepalingen is het droevig gesteld. Verkoop punten genoeg, maar service afdelingen zijn er nog nauwe lijks. Maar daar hebben we ge lukkig nog weinig mee te maken gehad. Onze in Rusland gekoch te apparaten doen het nog steeds. Anders ligt het met de meege brachte 'uitrusting'. Eerst ging de centrifuge kapot. Er bestaat een servicedienst van de OEP- DK, een regeringsapparaat voor diplomaten, waar journalisten in dit land ook ten dele onder vallen. Maar de voorrijkosten van deze op geldbeluste bureau cratische haaien bleken onge veer even hoog als de aanschaf prijs van een nieuwe centrifuge. Onze huishoudelijke hulp wist echter weer raad. „Vraag Kolja, hij is in ons flatgebouw Meester Elektriciteit", zei ze. Monteur dus. Kolja kwam, zag en repa reerde voor omgerekend twee tientjes de centrifuge. Gecompliceerd Daarna gaf de droger de geest. Onze hulp vroeg zich af of deze klus niet boven Kolja's techni sche pet zou gaan. Het ging per slot van rekening om een ge compliceerd Westers model. Maar gesterkt door het centri fugesucces vroegen we hem zich over de droogautomaat te bui gen. Het duurde allemaal wel wat langer en de prijs was ook flink gestegen, maar het ding doet het weer. Een paar maanden later ont dekten we een flink gat in de afdichtring van de wasauto maat. Dat was een veel ernstiger probleem. In heel Rusland is zo'n ring niet te koop. Tijdens een bezoek aan ons land bestel den we er een bij de fabriek, waarna ik me door een bevrien de installateur exact liet uitleg gen hoe de ring gemonteerd moest worden. Hij zei dat zijn Toonder Studio's mensen er meestal zo'n drie kwartier over deden. Gewapend met ring, een bus talkpoeder en een schets van de hersteloperatie kwamen we te rug in onze Moskouse flat. Ik be keek de wasautomaat nog eens zeer ernstig, daarna de ring, toen allebei en besloot dat dit niks voor mij was. En meteen viel het toverwoord 'Kolja'. Maar onze hulp zag het dit keer helemaal niet zitten. Wij wel. Kolja gehaald, gevraagd of hij wist hoe zoiets moest. Vol zelf vertrouwen knikte hij. De prijs was inmiddels weer verdub beld. Maar voor omgerekend 70 gulden zou alles perfect voor el kaar komen. Ontmanteld De operatie begon 's ochtends om tien uur. Toen ik drie uur la ter van kantoor kwam om eens voorzichtig te kijken hoe het ge steld was met de reparatie, trof ik een rood aangelopen, hevig transpirerende Kolja aan bij een half gedemonteerde wasauto maat. Toen ik twee uur later nog niets had gehoord, een nieuwe gang naar het hokje. Kolja was niet langer alleen. Ik zag drie fors gebouwde Russen en een nu totaal ontmantelde wasauto maat. Toen mijn vrouw rond vijf uur thuiskwam, belde ze me. „Ze zijn klaar, hij doet het weer", zei ze. Ik kon het me nauwelijks voorstellen. Maar inderdaad de machine draaide en lekte niet. Kolja en zijn assistenten ston den er met gepaste trots naar te kijken. Het had wel wat langer geduurd, maar we hoefden niets extra's te betalen. Afspraak was afspraak. Toen de heren vertrokken waren en de wasautomaat tot stilstand was gekomen, heb ik op mijn ge mak alles nog eens bekeken. Ik kon mijn ogen niet geloven: de ring zat er achterstevoren in. Bij een volgend bezoek aan ons land vertelde ik het aan de be vriende monteur. „Onmoge lijk", zei hij. „Onmogelijk"?, vroeg ik, „in Rusland is alles mogelijk. Ze vinden voor tech nische problemen altijd wel een oplossing. Begrijp je nu waarom ze hun ruimtestation MIR zo lang in de lucht kunnen hou den"? Toen zweeg hij en onze wasau tomaat lekt nog steeds niet. GPD Heer Bommel had zich intussen, na lang en somber peinzen, een helm op het hoofd gezet. Hij voorzag zich van een schild, reikte Tom Poes een lans toe en verliet huis en haard om aan zijn vreugdeloze monsterjacht te beginnen. „Ach", zo sprak hij zuchtend, „ik kan niet zeggen hoe mij dit tegen de borst stuit. Maar ik heb geen keus, jonge vriend. De grauwe razer moet gevat worden. Ik wil wedden, dat heel Rommeldam op het ventje loert en wanneer het straks zijn geduld verliest en iets doms doet, krijg ik de schuld." „Ja", zei Tom Poes, „dat spreekt." „Er spreekt niets!", riep heer Ollie driftig uit. „Ik bedoel, ik spreek en jij kunt beter luisteren wanneer een rijp en ervaren iemand aan Cryptogram Horizontaal: 1Verdrag dat hoorbaar aangrijpt (4); 4. Vis die een politieke partij bederft (5); 7. Het is gewoon een maatstaf voor vis (7); 8. De Duitse televisie is voornaam (3); 9. Tengel vooreen relatie (3); 10. Dat stuk wordt met liefde gespeeld (7); 12. Meteen bons gaat het hoofd kapot (7). Verticaal: 2. Deze zaal is pijnlijk voor een noot (4); 3. Kleding om op te zitten (6); 4. In het bezit van een lieveling? (8); 5. Niet precies afgewerkt (4); 6. Dikke boeken tellen (6); 9. Maakte de indruk geen expert te zijn (4); 11Een koekje om te tappen (3). Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde ver ticale regel zijn: CONTROLE en NEGENTIG. Het sleutelwoord luidt: DAGVERBLIJF. com" feer ogenbli k nagelvij l thermiek rendabel ontstemd luipaard ei genwijs Vooruitzichten weer donderdag A vrijdag au, zaterdag zondag max. 6° 7° 6° 6° min. 2° 4° 4° 2° wind ZW 4 ZW 5 ZW 5 WZW 4 Zon woensdag onder 17.39 donderdag M" op 8.17 Maan woensdag onder 1.45 donderdag op 12.30 Nautisch bericht Een matige zuidwestenwind, 4 Beaufort. Het zicht is goed. De temperatuur van het kustwater is 8 graden. Waterstanden WOENSDAG 4 FEBRUARI Hoog water Laag water het woord is. Het monster moet dus gevangen worden, zei ik. Maar het moet ridderlijk gebeuren. Met zacht geweld en een mooi voor beeld. Dat heb ik nu wel geleerd. Niet het geweld van de moderne tijd, dat heeft reeds zo veel stuk gemaakt in dit jonge leven." Tom Poes zuchtte eens en verschikte de zware speer. „Hm", zei hij. Heer Bommel betrok nog meer, doch zijn woorden werden over stemd door het geronk van een zware automotor. Het was een over valwagen van de Rommeldamse politie, die gewapend met geweren en traangasbommen langsraasde, op zoek naar het monster. „Dat bedoel ik nu, als je begrijpt wat ik bedoel!", riep heer Ollie, die door de luchtdruk en de dampen in zijn uitrusting verward raakte. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Eindhoven vice versa; A9 - tussen Alkmaar en Diemen vice versa; A10 - ringweg Amsterdam; N27 - bij Nieuwegein/Houten en N50 - omgeving Rosmalen 4 personen Houd u van pittig breng de chilirijst dan op smaak met enkele druppels tabasco. De rode tabasco is iets pittiger dan de groene ta basco, die van de mildere jalapepeper is ge maakt. -1 grote ui -75 gram boter - 200 gram rijst -1 blikje tomatenblokjes -ca. 3,5-4 dl bouillon -1 groene en 1 gele paprika -1 blik (400 g) chili bonen (of rode kidneybo- nen) - 400 gram gehakt - chilipoeder -zout - 2 eetlepels gehakte peterselie (vers of diep vries) Ui pellen en snipperen. Helft boter verhitten en hierin uisnippers 3 minuten zachtjes frui ten. Rijst in pan strooien en al omscheppend 1 minuut meefruiten. Tomatenblokjes met vocht toevoegen en zoveel bouillon dat rijst ruim onderstaat (ca. 1 cm). Geheel aan de kook brengen en rijst in ongeveer 25-30 mi nuten gaarkoken. Intussen paprika's halve ren, zaadjes en zaadlijsten verwijderen en vruchtvlees in reepjes snijden. Rest boter verhitten en hierin gehakt met reepjes papri ka aanbakken. Gehakt bestrooien met chili poeder en zout. Gehakt ongeveer 5 minuten roerbakken. Spoel de chili bonen in een zeef onder de stro mende kraan af en laat ze uitlekken. Voeg de chilibonen bij hetgehakten laat dooren door warm worden. Meng de tomatenrijst hier door en bestrooi met peterselie. Proef of nog extra kruiden moeten worden toegevoegd en serveer eventueel met geraspte kaas en tortillachips. Een persistente gordel van hogedruk laat het rustige en droge wift terweer in Midden-Europa voortduren. Bovendien is het overdag vrij zonnig. In Frankrijk vriest het 's nachts licht. In de Alpen, Tsjechië en Roemenië plaatselijk streng. Plaatselijk ontstaat wat mist. Overdag ligt de temperatuur tussen -1 en 4 graden. Een depressie brengt regen in het westen van Noorwegen. Het wordt er 5 graden. Dieper landinwaarts, in Zweden en Zuid-Finland valt sneeuw. De temperatuur ligt tussen 1 en -10 graden. In het'Hoge Noorden blijft het helder en zeer koud. 's Nachts vriest het 30 tot 40 graden. Overdag wordt het al lichter en loopt de temperatuur op naar-20 tot-25 graden. In Rusland en de Baltische Statep brengt een depressie sneeuw. In Estland en Letland schijnt de zon ook af en toe. Het vriest er licht tot streng. In het zuiden en oosten van Spanje, Sardinië, Midden- en Zuid-ltalië, de zuidelijke Balkan en Griekenland is het slecht weer met plaatselijk zeer veel regen. Later in de middag krijgt ook het westen van Turkije ermee te ma ken. In Portugal is het droog en zijn zonnige perioden. De middag- temperatuur ligt tussen 10 en 18 graden. Op Malta, Kreta en Cyprus wordt het iets warmer en blijft het droog met soms zon. Aan de Adriatische kust steekt een harde noordoostenwind op. |4809| woensdag 4 februari 1998 Zeeland: Zachter 'fi Na het winterse weerbeeld van de af- Door: Gerald van der Grijri< gelopen dagen wordt het de komen- l de dagen geleidelijk zachter. In de nachten ligt de temperatuur enkele graden boven het vriespunt, maar ook overdag voelt het met maxima omstreeks 6 graden een stuk zachter aan. Verder blijft het de komende dagen overwegend droog en ook de zon zal zich van tijd tot tijd laten zien. Pas vanaf het weekeinde is er kans op enige regen van betekenis. Vanmorgen vroeg kan het opnieuw glad zijn. Plaatselijk ligt de temperatuur iets onder het vriespunt, waardoor natte weggedeelten bevroren kunnen zijn. Vandaag krij gen we dan een rustige dag met flinke zonnige perioden. Boven dien blijft het overal droog. Bij een matige zuidwestenwind komt de temperatuur uit op ongeveer 6 graden. Komende nacht zijn er i opklaringen. De minima blijven 1 a 2 graden boven het vriespunt steken. In Zeeuws-Vlaanderen en West-Brabant kan het wel aan dej grond plaatselijk licht vriezen. Morgen verandert er nog maar wei nig. Opnieuw wisselen wol kenvelden en zonnige perio den elkaar af. Bovendien blijft het overal droog. Bij een matige zuidwestenwind wordt het ongeveer 6 gra den. Vanaf vrijdag krijgen we dah te maken met meer bewolking en ook de wind neemt in kracht toe. Vrijdag blijft het nog vrijwel overal droog, maar op nadering van een storing trekt de zuidwes- jj tenwind flink aan en wordt I 0*6° M I T'T' i krachtig. Op zaterdag veroor- f 2° [-} ZW4 T zaakt een front veel bewol- j üjÉL rn'frj king en regen en ook zondag .JfsÈkJ' .jtsgs»] JL_ is er een aanzienlijke kans op r regen. In de nachten IS het Minimumtemperatuur voor de komende nachty met minima van 3 graden iets zachter dan normaal. Europa: Hogedruk cm uur cm Vlissingen 07.15 201 19.56 189 Terneuzen 07.35 223 20.18 212 Bath 08.36 26621.12 255 Roompot Buiten 07.20 152 19.55 145 Zierikzee 08.35 149 21.15 144 Stellendam Buiten 00.00 145 07.40 127 Wemeldinge 08.45 172 21.20 166 Philipsdam West 08.55 158 21.25 157 DONDERDAG Hoog water 5 FEBRUARI uur cm uur cm Vlissingen 08.19 182 20.59 169 Terneuzen 08.46 204 21.26 191 Bath 09.38 244 22.15 231 Roompot Buiten 08.20 14021.10 130 Zierikzee 09.35 140 22.20 132 Stellendam Buiten 00.00 127 08.50 117 Wemeldinge 09.40 161 22.25 151 Philipsdam West 09.45 152 22.25 145 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O-fc lichte sneeuw zonnig "matige sneeuw uur cm uur ciï| 01.05 16813.42 19i-, 01.36 17814.10 20M 02.35 207 15.12 01.05 12413.40 02.20 126 14.50 01.25 063 13.50 02.25 141 15.00 02.25 136 14.50 Laag water uur cm uur 02.06 154 14.45 02.35 16415.10 03.28 193 16.11 02.05 119 14.45 03.15 123 15.50 02.30 066 14.55 03.25 137 15.55 03.15 13315.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4