Verslaafden bezetten dagopvang 't Lam is aan een verfje toe Voetveer is zaak van de provincie Advocaat politieman wil onderzoek naar aangifte zedenzaak Aantal verslaafden Zeeuws-Vlaanderen is fors gestegen Van Gelder blijft toch waarschuwen bij dreigende ramp Hardleerse bestuurder krijgt celstraf en boete mm Terneuzense daklozen in opstand tegen beperkte opening Ex-wielrenner bestraft voor gebruik amfetamine zeeuwse almanak Loonstrookje ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 4 februari 1998 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) is niet van plan extra geld beschikbaar te stellen voor de exploitatie van een fiets/voet- veer tussen Vlissingen en Breslcens. Wel gaat ze ermee akkoord dat het provinciaal bestuur voor dit veer - dat na de aanleg van de Westerschelde- tunnel in de vaart komt - geld haalt uit de pot voor openbaar vervoer, waar over de provincie vast kan beschik ken. Anders gezegd: de provincie is zelf helemaal verantwoordelijk voor de opzet en uitvoering van het nieuwe veer. Jorritsma heeft dit standpunt vastge legd tijdens overleg met het dagelijks provinciebestuur eind 1997. In dat overleg is ook gepraat over de deelna me van Zeeland in het aandelenkapi taal van de NV Westerscheldetunnel. Afgesproken is dat de provincie voor een vast percentage van 4,6 aandelen neemt. Dal komt neer op een bedrag van 72,5 miljoen gulden. Daardoor is de provincie ervan verzekerd dat de stem van Zeeland steeds in de NV kan weerklinken. De provincie mag één van de vijf com missarissen van de NV voordragen. door Ma reel Modde TERNEUZEN - Een groepje van vijftien dakloze verslaaf den heeft dinsdag korte tijd de dagopvang in Terneuzen bezet. De actievoerders eisen ruimere openingstijden van de voorzie ning van het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). Na tussenkomst van de politie werd de bezetting zonder verdere problemen be ëindigd. Het protest moet worden gezien als eerste uit een keten, aldus voorzitter J. Wijngaarden van de plaatselijke belangenvereni ging van harddrugsgebruikers. Hij wil op korte termijn overleg met verantwoordelijk wethou der P. Hamelinck. De groep geeft de gemeente drie weken de tijd om de gewenste aanpassin gen door te voeren. Zoniet, dan volgt een actie in het stadhuis, kondigde Wijngaarden aan. „Er moet nu een oplossing komen. We laten ons niet langer met een kluitje in het riet sturen. De gebruikers van de dagop vang weigerden om vier uur 's middags de tijdelijke voorzie ning' aan de Schependijk te ver laten. Ze hadden hun actie kort tevoren aangekondigd bij coör dinatrice L. Kaptijn van het ZCAD in Terneuzen. Tien minu ten na het gebruikelijke slui tingstijdstip arriveerde de poli tie, Een goed half uur later was iedereen zonderal te veel tegen sputteren vertrokken. De actie werd ondersteund door de Terneuzense pastor G. Hofs. De geestelijke ondernam no vember vorig jaar het initiatief om een aanvullende opvang te openen in de binnenstad. On derhandelingenmet de gemeen te zijn tot dusver op niets uitge lopen. Het steekt Hofs vooral dat de verantwoordelijke be stuurders niet thuis geven als zij op de problematiek rond de op vang worden aangesproken. Zijn kritiek richt zich vooral op wethouder A E. Stahl-He- melsoet (welzijn). „Stahl zegt ijskoud dat de op vang haar pakkie-an niet is en onder de portefeuille valt van haar collega Hamelinck die volksgezondheid doet. Maar Hamelinck krijg ik al helemaal niet te pakken. Ik heb wél een gesprek met burgemeester Bar- bé gehad en die heeft nog eens klip enklaar gesteld dat de keu ze om de opvang na vier uur en in het weekeinde te sluiten, be wust is gemaakt om de mensen mobiel te houden. Wat schieten ze daar mee opMobiel van hier naar het oude pand van Mikro Electro en anderhalve straat in de binnenstad. Waar moeten de ze mensen verder naar toe?" Ha- Met een spandoek en een korte bezetting zetten de dakloze verslaafden hun eisen kracht bij foto Charles Strijd melinck was gisteren de regio uit en derhalve niet op de hoogte van de actie. Hij verklaarde zich desgevraagd bereid een gesprek aan te gaan. Het huidige beleid blijft in principe het uitgangs punt, reageert de wethouder. Kou Een vaste kern van zeven daklo zen verzamelt steevast na vier uur onder het afdakje van het voormalige winkelpand aan de Schependijk. Ze doden de tijd die hen rest tot opening (negen uur 's avonds) van de naastgele gen nachtopvang' met het drin ken van bier en het stoken van een vuurtje tegen de kou. De an dere gebruikers zwermen uit over de binnenstad. Volgens Paul Jalink en Karim Younsi gaat het om zo'n vijftien lotge noten. „De dagopvang is geen dagopvang", stelt Younsi, „als die om vier uur dichtgaat. Voor ons is de dag dan nog lang niet voorbij. Voor daldozen bestaat er ook geen weekeinde." Jalink was tot voor kort mede werker van het slaaphuis. Door relatieproblemen raakte hij zijn baan kwijt en uiteindelijk be landde ook hij op straat. Naar zijn idee weten ZCAD en ge meente zich geen raad met de dagopvang. „Van een serieus dagbestedingsprogramma heb ben ze hier nog nooit gehoord. Wij willen eenbeetje menselijk heid, ook buiten kantoortijden- Als ze hier de boel dichtgooien, word je bijna gedwongen ergens wat te stelen om aan geld te ko men om naar een warme kroeg of zo te kunnen." door Jacques Cats MIDDELBURG - Er is alle aan leiding' om de aangifte van het plegen van een zedenmisdrijf in diensttijd door een Walcherse politieman nader op betrouw baarheid te onderzoeken. Dat vindt raadsman mr. R. van der Hoeven. In de loop van het ge rechtelijk vooronderzoek zijn vragen gerezen, die volgens de raadsman het nader horen van getuigen wenselijk maken. De politieman zit al sinds juni vorig jaar thuis. De agent werd geschorst nadat een op verden king van woninginbraken in het Vlissingse politiebureau inge sloten man hem had beschul digd van onzedelijke handelin gen. Dat zou zijn gebeurd toen de agent de man eten bracht in de cel. De arrestant kwam met zijn beschuldigingen op de proppen toen hij zich voor de in braken moest verantwoorden bij de rechter-commissaris. Regels Het behoort tot de huishoudelij ke regels dat politiemensen met z'n tweeën moeten zijn wanneer het noodzakelijk is dat ze een airestantencel betreden. Dat gebeurt om veiligheidsredenen. Vanwege de krappe bezetting komt dat er in de praktijk lang niet altijd van. Omdat er bij het door de arrestant omschreven incident verder niemand aan wezig was, was aanvullend ma teriaal nodig om de beschuldi ging hard te maken. Op last van justitie werd de rijksrecherche ingeschakeld. Tijdens een onderzoek in het po litiedistrict hoorde de rijksre cherche enkele tientallen poli tiemensen. Het onderzoek gaf aanleiding tot het instellen van een gerechtelijk vooronder zoek. Vraagtekens Vraagtekens over de betrouw baarheid van de aangifte heb ben de raadsman ertoe gebracht op het nader horen van getuigen aan te dringen. Voor de arbeids rechtelijke kant van de zaak krijgt de politieman ondersteu ning van de politievakbond ACP. Aan de schorsing van poli tiemensen is een termijn van zes maanden verbonden. Bij bij zondere omstandigheden kan die termijn met drie maanden worden verlengd. Dat is in het geval van de Walcherse agent gebeurd. De tweede schorsings termijn loopt binnen enkele we ken af. door Marcel Modde TERNEUZEN - Het aantal mensen in Zeeuws-Vlaanderen met een verslaving is fors geste gen. Het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugverslaafden (ZCAD) in Terneuzen telde eind vorig jaar 211 cliënten met zogeheten pri maire problemen, 52 meer dan in 1996. De stijging valt vooral toe te schrijven aan de gebrui kers van alcohol, cannabis en cocaïne. Het ZCAD registreei'de eind vo rig jaar 118 mensen met een pri mair alcoholprobleem. In 1996 waren dat er nog 92. Het aantal gevallen van cocaïne-versla- ving nam toe van 8 naar 15. Het cannabisgebruik onder de cli ënten van het regiokantoor steeg van 12 naar 20 mensen. In 1997 noteerde het ZCAD slechts één heroïnegebruiker meer dan het voorgaande jaar, waarmee die groep uitkwam op 26 afhan- kelijken. Het aantal gokver slaafden bleef nagenoeg stabiel. Uit het jaaroverzicht van het ZCAD blijkt dat de meeste ver slaafden zich bevinden in de leeftijdsgroep van veertig tot vijftig jaar. In 1996 waren dat 95 mensen. Vorig jaar telde het consultatiebureau binnen die categorie 117 cliënten. Ook mensen in de leeftijd van 25 tot 30 blijken een kwetsbare groep. In beide categoriën is vooral al cohol en heroïne de boosdoener. In totaal stonden begin vorig jaar 479 verslaafden ingeschre ven bij het Zeeuws-Vlaamse re giokantoor. In 1996 waren dat er nog 433. Renovatie doopsgezinde kerk Aardenburg voor Pasen klaar door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Wie door de Weststraat in Aardenburg rijdt of loopt, zou er zo aan voorbijgaan. Het enige doops gezinde kerkje in Zeeuws- Vlaanderen springt niet echt in het oog. Het torentje is wel iswaar bijzonder, maar zou evengoed van een apart woon huis kunnen zijn. Niet voor niets is de kerk van oudsher een schuilkerk. De gelovigen kregen lange tijd oogluikend toestemming ter kerke te gaan, maar dat mocht niemand zien. Zij moesten door een smal steegje om de aan het oog ont trokken timmermanswerk plaats uit 1730 te bereiken. Inmiddels zijn dergelijke ge heime ontmoetingen niet meer nodig, de diensten zijn tegen woordig openbaar. Maar de doopsgezinde gemeente Zeeuws-Vlaanderen, die haar Oorsprong in de vijftiende eeuw vindt, geniet nog altijd weinig bekendheid in de regio. Mèt slechts 53 leden, allen al wat ouder, en zo'n 25 belang stellenden is het lastig' profile ren. In Aardenburg doen zij dat door regelmatig' deel te ne men aan interkerkelijke en oe cumenische diensten met de Samen-op-Weg-gemeente en de katholieke kerk. Daarbui ten moet de kerk 't Lam (niet genoemd naar het Lam Gods, maar naar het vroegere woon huis op die plek) het hebben van mond-tot-mond-reclame, openstelling op Open Monu mentendag en op zomerdagen voor toeristen én deelname aan de zomeravondconcerten. Saamhorigheid Dat de gemeente niet al te groot is, heeft ook zijn charme, vinden secretaris Joke Tolle naar-Will en lid Bram Beun van de kerkenraad. Zij consta teren dat ook niet-doopsge- zinden, bijvoorbeeld her vormden en katholieken, op de diensten afkomen. De saam horigheid, gezelligheid én kof fie na afloop, spelen daarbij ongetwijfeld een rol. Lid word je pas als je een persoonlijke belijdenis hebt afgelegd en door besprenkeling bent ge doopt. Want kinderdoop kent de gemeente met. Nu, met een grote opknapbeurt voor de deur, grijpt de kerkenraad de gelegenheid graag aan om meer naar buiten te treden. Bezoekers met donkere kle ding hebben het vast al eens gemerkt. „Na afloop van de De doopsgezinde kerk oogt als een luxe woonhuis. Het interieur wordt momenteel gerenoveerd. foto's Charles Strijd straks opnieuw kan plamuren. Een karwei dat van de vakman de nodige zorg en aandacht vraagt. De bescheiden sierlijs ten rond de ramen en de orna menten tegen het plafond - ze ker het lammetje met rode oren en ogen waaraan de kerk zijn naam dankt - mogen na melijk niet beschadigen. Be halve het schilderwerk is ook het orgel hard aan vervanging toe en kunnen de kerkbanken na al die jaren wel een nieuw stofje gebruiken. Tegelijker tijd wordt het dak op verschil lende plaatsen vernieuwd. Spaarpotje Was de doopsgezinde gemeen te alleen afhankelijk van de bijdragen van de leden, dan had zij deze restauratie nooit kunnen betalen, beseffen de leden van de kerkenraad. Ge lukkig doet de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een duit in het zakje en hebben zij zelf in driehonderdvijftig jaar een aardig spaarpotje opge bouwd. „We hebben in het ver leden regelmatig erfenissen uit de verkoop van landerijen en particuliere woningen ge kregen." De kerkenraad verwacht dat de renovatie voor pasen is vol tooid. Ondertussen gaan de diensten, eens in de twee we ken, gewoon door. Niet in de kerk, maar in de naastgelegen gemeentekamer. dienst is hun kleding een paar tinten lichter geworden. De verf dwarrelt zo naar bene den", vertelt Tollenaar, zelf af komstig van Terneuzen. Het schilderwerk van nog geen vier jaar geleden is niet goed gebeurd. De verf hecht niet goed en komt spontaan los. Een fikse tegenvaller voor de kerkgemeente: de schilder van toen bleek met verzekerd en •wijst elke verantwoordelijk heid van de hand. Een aanne mer moet nu alle beschadigde delen met een beitel losbikken, zodat de stukadoor de geha vende muur en het plafond door Richard Hoving MIDDELBURG - De alarme ring van burgemeesters bij een dreigende ramp blijft voorlopig via de commissaris van de ko ningin lopen. Dit verandert niet voordat er eenduidige afspra ken zijn gemaakt tussen ge meentebestuurders en brand weer. Dat schrijft commissaris van de koning drs. W. T. van Gel der in een brief aan het bestuur van de Regionale Brandweer Zeeland. De alarmeringsregeling is sinds begin januari onderwerp van discussie. Om te waarschuwen voor een zware storm liet Van Gelder op zondag 4 januari een fax naar alle zeventien Zeeuwse gemeentehuizen versturen. Ver schillende burgemeester noem den het faxbericht de volgende dag overbodig en in strijd met de regels. Om herhaling in de toekomst te voorkomen, deed de Zeeuwse brandweer onlangs een aantal voorstellen omtrent de waar schuwing van burgemeesters in geval van zwaar weer. De brief van Van Gelder is hier een reac tie op. De commissaris zegt toe om het voorstel van de brandweer om een draaiboek voor stormwaar- schuwing te ontwikkelen op de agenda te zetten van de eerst volgende vergadering van cle Stuurgroep Openbare Veilig heid Zeeland. „Dit neemt echter niet weg dat er zich altijd cala miteiten voor kunnen doen waarvoor geen specifiek draai boek bestaat", aldus Van Gel der. De gedachte om in geval van een dreigende ramp de Zeeuwse burgemeesters door tussen komst van de commandant van de Regionale Brandweer te waarschuwen, komt eveneens aan de orde in de stuurgroep, be looft de commissaris. In afwachting van formele be sluitvorming over de alarme ring bij een dreigende ramp blij ft Van Gelder langs twee ver schillende kanalen waarschu wen. Alle informatie die betrek king heeft op openbare veiligheid speelt de commissa ris voorlopig zowel door aan de commandant van de Regionale Brandweer als de Zeeuwse bur gemeesters. „Mijn motivatie om dit te doen is in de eerste plaats omdat uw voorstellen thans nog niet door alle burgemeesters zijn geaccordeerd en in de twee de plaats omdat de alarmcen trale van de brandweer de infor matie op 4 januari jongstleden helaas ook niet heeft doorge leid." MIDDELBURG - Politierechter mr. M.J.M. Klarenbeek ver oordeelde dinsdag een 34-jarige ex-amateurwielrenner uit Sint-Willebrord tot 180 uur onbetaalde arbeid en twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. De man dient zich verder te houden aan de aanwijzingen van het CAD. In de nadagen van zijn wielerloopbaan raakte de Brabander verslaafd aan amfetamine. Bij een politiecontrole in Rilland werd op 29 maart, vorig jaar een ruime hoeveelheid (twintig flesjes, totaal 400 ml) amfeta mine gevonden. Daarnaast trof depolitie een vuurwapen aan. door Hans Heijt TERNEUZEN-DeTerneuzense kantonrechter A Melis besefte dat de straf zeer fors was. Toch vond hij de 2925 gulden boete, de vier weken hechtenis en acht maanden rijontzegging ge rechtvaardigd, omdat de 24-ja- rige inwoner van Philippine 'zeer fors bezig was geweest'. In ruim een half jaar tijd werd de man zeven keer zonder rijbewijs achter het stuur van een auto aangehouden. Drie keer reed hij in een onverzekerde wagen rond. De inwoner van Philippine maakte de tien misstappen tus- senseptember 1996enmei 1997. In die periode nam de politie twee auto's van de man in be slag. De kantonrechter was zeer verbaasd over die lange reeks wapenfeiten. „Heeft u principi ële bezwaren tegen het halen van een rijbewijs, vindt u dat soms flauwekul?", vroeg Melis. De 24-jarige man had geen ver klaring voor zijn gedrag. Princi piële bezwaren tegen het halen van het rijbewijs had hij niet. Vorige maand was hij geslaagd voor het examen. De meeste overtredingen gaf hij toe. Maar hij verklaarde dat hij voor twee misstappen ten onrechte was gedagvaard, De officier van justitie hechtte weinig geloof aan de bewerin gen van de man uit Philippine. Ook voelde hij er weinig voor de man te ontzien, omdat deze zich nergens iets van had aangetrok ken. ,,U bent een lastpost ge weest voor de politie. Boven dien kwam het herhaaldelijk voor dat u na een aanhouding stond te vloeken en te tieren", aldus de officier. Hij eiste een geldboete van 3225 gulden, acht weken hechtenis en acht maan den rijontzegging." Teveel De kantonrechter kon zich voor het grootste deel vinden in de eis van de officier van justitie. Maar een gevangenisstraf van acht weken vond hij een beetje teveel van het goede. Hij halveerde die straf daarom. Verder gaf hij de man uit Philippine voor één van de twee overtredingen die hij ontkende, het voordeel van de twijfel. De kantonrechter stelde de geldboete daarom vast op 2925 gulden. Ze is zoals dat tegenwoordig heet kostwinster voor een eenoudergezin, en behoort tot het ongecompliceerde slag dat loonstrodkjes geen blik waardig acht. Vlak voor de jaarwisseling had ze nog wel in de krant gelezen dat mensen als zij er dit jaar aar dig wat aan koopkracht op vooruit zouden gaan. Dus toen haar werkgever afgelo pen maand een ongewoon fors bedrag op haar giroreke ning liet bijschrijven, ver baasde dat haar niets. Ze genoot afgelopen week end volop van de plotselinge weelde. Flanerend langs Vlissings winkelboulevard tastte ze royaal in de beurs' om zich van eigentijdse huis raad en elegante kledij te voorzien. Thuisgekomen be gon er toch iets van ongerust heid te knagen. Met de loon- strookjes van het afgelopen jaar erbij, begon ze toch maar eens te rekenen. Met haar modale inkomen bleek ze er liefst een dikke tweeduizend gulden per maand op vooruit 1 gegaan. „Nee, wij hebben geen fout gemaakt", kon de klerk die de salarissen uitbetaalt, haar verzekeren. Waarna het hem wei van het hart moest dat hij met de ogen had geknipperd toen hij een beschikking van de belastingdienst op zijn bu reel had gekregen. Er was hem uit gebleken dat de fis cus mevrouw een uitzonder lijk hoog bedrag aan aftrek- posten had toegestaan. Het kwam er zo'n beetje op neer dat.ze dit jaar belastingvrij salaris zou genieten. Nieuwsgierig wendde onze kostwinster zich tot de belas- j tingdienst. De beambte had zijn antwoord snel klaar. Al moest hij diep zuchten alvo rens het over z'n lippen kwam. Nulletje teveel inge toetst. Neem ons niet k walijk mevrouw." Nog immer gaat onze kost winster zonnig door het le ven. Alleen in de rest van dit jaar wat minder dan gewend, i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45