Bouwplan voor kavel Alhambra Over 6 dagen is het zover. Verslaafden bezetten dagopvang Niet paranoïde doen over die grondwet PZC Schouwen bang voor forse claim Aquadelta zeeland activiteiten cursussen Winkels, horeca en appartementen op plaats bioscoopcomplex Toeristisch centrum in Namestovo op gang Werk maken van talent. woensdag 4 februari 1998 s22 ACHTHUIZEN vrijdag 6 februari: buurthuis, bingo FIOS, 20.00 uur. BRUINISSE dinsdag 10 februari: G reve I i n g en resta u ra nt, CZAV-i nf orm a - tiebijeenkomst fruitteelt, 19.15 uur. BURGH-HAAMSTEDE woensdag 4 februari: restaurant Molenberg, regiobijeen komst vereniging oud militairen Indië- gangers, 13.30 uur. zaterdag 7 februari: Big S, Bonetti Music, 20.00 uur. zondag 8 februari: Gereformeerde kerk, zangdienst Haam stede zingt, thema: Roepend om ant woord, 19.00 uur. DEN BOMMEL woensdag 4 februari 't Westerlicht, sjoelmiddag 55+, 13.30 DIRKSLAND woensdag 4 februari: De Gooye, skeeleren voor de jeugd, 13.00 uur. Victoriahal, bingo buurtvereniging West, 20.00 uur. ii dinsdag 10 februari: Oostdam, lezing over rozen door KMPT, 20.00 uur. KERKWERVE zaterdag 7 februari: Dorpshuis 't Zuudènde, feestavond sportvereniging WIK, 19.30 uur. MIDDELHARNIS zaterdag 7 februari: Dienstencentrum, kaarttoernooi, 13.30 OOLTGENSPLAAT zaterdag 7 februari: Fort Prins Frederik, ganzen-excursie KN- JV-afdeling Goeree-Overflakkee, 9.30 SCHARENDIJKE woensdag 4 februari: De Putmeet, algemene vergadering VE- KABO kring Schouwen-Duiveland met lezing: 'Hoe beoordeelt de consument onze kleinschalige kampeerbedrijven?', 19.30 uur. maandag 9 februari: De Putmeet, informatieavond Water schap Zeeuwse Eilanden, 19.30 uur. SOMMELSDIJK donderdag 5 februari: Wijkgebouw De Zwaluw, klaverjassen, 19.30 uur. vrijdag 6 februari: Wijkgebouw De Zwaluw, toneeluitvoe ring, 20.00 uur. zaterdag 7 februari: Wijkgebouw De Zwaluw, toneeluitvoe ring, 20.00 uur. Ned. Herv. Kerk, Bach-concert, 20.00 uur. ZIERIKZEE woensdag 4 februari: Multifunctioneel Centrum, spreekuur Terneuzense daklozen eisen ruimere openingstijden door Marcel Modde TERNEUZEN - Een groepje van vijftien dakloze verslaafden heeft gisteren de dagopvang in Terneuzen korte tijd bezet. De actievoerders eisen ruimere openings tijden van de voorziening van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). Na tussenkomst van de politie werd de bezetting zonder verdere proble men beëindigd. Het protest moet worden gezien als de eer ste uit een reeks, aldus voorzitter J. Wijn gaarden van de plaatselijke belangenver eniging van harddrugsgebruikers. Hij wil snel overleg met wethouder P. Hamelinck. De groep geeft de gemeente drie weken om de gewenste aanpassingen door te voeren, Anders volgt een actie in het stadhuis. De gebruikers van de dagopvang weiger den om vier uur 's middags de voorziening te verlaten. Ze hadden hun actie aange kondigd bij coördinatrice L. Kaptijn van het ZCAD in Terneuzen. De actie werd ondersteund door dé Terneuzense pastor G. Hofs. Die nam no vember vorig jaar het initiatief tot een aanvullende opvang in de binnenstad. Onderhandelingen met de gemeente zijn tot dusver op niets uitgelopen. Het steekt Hofs vooral dat de bestuurders niet thuis geven als zij op de problematiek rond de opvang worden aangesproken. ,ïk heb wel een gesprek met burgemeester Barbé gehad en die heeft nog eens klip en klaar, gesteld dat de keuze om de opvang na vier uur en in het weekeinde te sluiten, bewust is gemaakt om de mensen mobiel te houden. Wat schieten ze daar mee op Mobiel van hier naar het oude pand van Mikro Electro en anderhalve straat in de binnenstad. Waar moeten deze mensen verder naar toe?" Hamelinck was gisteren de regio uit en derhalve niet op de hoogte van de actie. Hij verklaarde zich desge vraagd bereid een gesprek aan te gaan. Het huidige beleid blijft in principe het uitgangspunt, reageert de wethouder. Een vaste kern van zeven daklozen verza melt zich steevast na vier uur onder het af dakje vanhet voormalige winkelpand aan de Schependijk. Ze doden dé tijd tot de opening om negen uur 's avonds van de naastgelegen nachtopvang met het drin ken van bier en het stoken van een Vuurtje tegen de kou. De andere gebruikers zwer men uit over de binnenstad. Volgens Paul Jalink en Karim Younsi gaat het om zo'n vijftien lotgenoten. „De dagopvang is geen dagopvang", stelt Younsi, „als die om vier uur dichtgaat." Jalink was tot voor kort medewerker van het slaaphuis. Door relatieproblemen raakte hij zijn baan kwijt en uiteindelijk belandde ook hij op straat. Naar zijn idee weten ZCAD en gemeente zich geen raad met de dagopvang. „Van een serieus dag bestedingsprogramma hebben ze hier nog nooit gehoord. Wij willen een beetje men selijkheid, ook buiten kantoortijden. Als ze hier de boel dichtgooien, word je bijna gedwongen ergens wat te stelen om aan geld te komen om naar een warme kroeg of zo te kunnen-" FNV, 10.00-12.00 uur; Hervormd keri centrum, bijeenkomst ouderen NCV# 14.30 uur. zaterdag 7 februari: Multifunctioneel Centrum, voorlick tingsdag seniorenbusprogramma Va-, Oeveren, 10.00-16.30 uur; ChrïstelijkGt reformeerde kerk, samenzangavocj rondom Datheen, 19.30 uur. vrijdag 6 februari: Dorpshuis, uitvoering harmonievereri- ging Nut en Uitspanning, 19.30 uur. ■ui IIII li 11 III M Modeltekenen, zaterdag 7 februari, 9.3} 11.30, drie ochtenden. Mandala's schilderen, donderdag 51- bruari, 13.30-16.30 uur, acht lessen, Mul tifunctioneel Centrum door De Lichtbod Wees zuinig op uw lichaam: u hebtj maar eenl, dinsdag 10 februari, 19,3} 21.30, twee avonden, RSG Prof. Zeemar, Iets te vleiden Schrijf, fax of bel de PZC in Zierikzee. Oude Haven 41, 4301 JK Fax 0111-414126, tele foon 0111-415380. Dief steelt voor vijf mille kleding MIDDELBURG - Uit een win kei op het Plein 1940 in Middel burg is maandagmiddag vooi 5250 gulden aan kleding gesto len. De politie stelt een onder zoek in. Ze is op zoek naar getui gen. Een 35-jarige man uit Vlissin- gen is maandagavond in eet winkel aan de Spuistraat be trapt bij diefstal van een pakje shag. Bij onderzoek bleek dé man ook een lamp ter waardi van 49,95 gulden gestolen te hebben uit een winkel aan dj Walstraat. De man is met eet dagvaarding heengezonden. BRUINISSE Samenzang - De liturgiecom missie van de Gereformeerde kerk in Bruinisse houdt vrijdag 20 februari een samenzang- avond. Deze bijeenkomst word! gehouden in de kerk aan de Noorddijk en begint 19.30 uur Organist is A Hoek. Na afloop i> er gelegenheid om een kopje koffie of thee te drinken. foto Charles Strijd door Maurits Sep VLISSIN GEN - Op de plaats van bioscoop Alhambra in Vlis- singen komt een complex van winkels, horeca en appartemen ten. Op de begane grond is ruim te voor 650 vierkante meter winkels, zakelijke dienstverle ning en daghoreca. Op de eerste tot en met vierde etage kunnen 26 appartementen komen. De vijfde etage biedt ruimte voor uitbreiding van de woningen. De locatie op de hoek van de Coosje Buskenstraat, de Spui straat en de Dam kan worden bebouwd omdat Alhambra gaat verhuizen naar een nieuw bio scoopcomplex met zeven zalen in de Spuikom. Het Rotterdamse bureau Kui per Compagnons van de archi tect/stedenbouwkundige As- hok Bhalotra heeft in opdracht van de gemeente Vlissingen de randvoorwaarden vastgesteld voor de invulling van de locatie- Alhambra. Kuiper Compag nons heeft al de ontwikkelings visie voor de Spuikom gemaakt. Daarom heeft de gemeente dat bureau gevraagd ook te kijken naar een geschikte invulling van het Alhambracomplex. Kuiper Compagnons vindt dat nieuwbouw op de bioscooplo catie een verbinding moet vor men tussen de Boulevard of Dreams die in de Spuikom komt en het kern winkel gebied. In de Spuikom is gekozen voor een combinatie van detailhandel, horeca, toerisme en wonen. Om die lijn door te trekken naar het centrum van de stad, is voor de hoek Coosje Buskenstraat/ Spuistraat/ Dam ook gekozen voor winkels en appartementen. Statig De hoek van het bioscoopcom plex is een zeer karakteristieke locatie. Dat moet volgens de studie van Kuiper Compagnons ook blijken uit de vormgeving van het nieuwe complex. Dat moet statig worden om niet uit de toon te vallen bij de overige panden aan de Coosje Busken straat. Verder wil Kuiper Com pagnons in de vormgeving aansluiting zoeken bij de Ju- genstilpanden aan de Spui straat. Geadviseerd wordt bo vendien de twee panden aan de Dam in de nieuwbouw te be trekken, omdat die anders uit de toon gaan vallen. Daar kunnen dan ook nog eens zeven apparte menten worden gemaakt. Naam De nieuwbouw mag aan de zijde van de Coosje Buskenstraat en de Dam maximaal zestien meter hoog zijn. Aan de kant van de Spuistraat geldt een maximale bouwhoogte van negentien me ter. De commissie stedelijke kwaliteit - waarvan de direc teur van Kuiper Compagnons, Ashok Bhalotra voorzitter is - heeft al ingestemd met de rand voorwaarden voor nieuwbouw op de locatie-Alhambra. De commissie heeft wel geadvi seerd te bezien of het mogelijk is een parkeerkelder onder het ge bouw te maken. Een naam voor de nieuwbouw is al gekozen: Het Alhambra. Risicocontour Probleem bij de ontwikkeling van de locatie is dat die binnen de risicocontour van het vervoer van gevaarlijke stoffen over de Westerschelde ligt. Binnen die contour mogen geen nieuwe wo ningen worden gebouwd, tenzij het bestemmingsplan daarin voorziet. De gemeente Vlissin gen gaat er evenwel vanuit dat Gedeputeerde Staten van Zee land toch instemmen met het plan, omdat er 'maar' 26 appar tementen komen. Omdat de Spuistraat in de Nota Hoofd structuurwegen is aangemerkt als 3 O-kilometerzone zal ge luidshinder volgens de gemeen te geen probleem vormen. Wel moet er een onderzoek worden uitgevoerd naar eventuele bo demverontreiniging. De bioscoop Alhambra is in middels al verkocht aan Bouw- groep Proverko uit Goes. Proverko is bij de bouw en defi nitieve vormgeving van het winkel- en appartementencom plex gehouden aan de rand voorwaarden die door Kuiper Compagnons zijn aangegeven. De raadscommissie ruimtelijke ordening en verkeer bespreekt die randvoorwaarden in haar vergadering op donderdag 5 fe bruari vanaf 19.30 uur in het Vlissingse stadhuis. Met een spandoek en een korte bezetting zetten de dakloze verslaafden hun eisen kracht bij. BROUWERSHAVEN - Na een moeizame start begint het toeristisch informa tiecentrum in het Slo waakse Namestovo lang zaam te lopen. Probleem is nog dat het centrum, waarin de voormalige ge meente Westerschouwen 150.000 gulden heeft ge stopt, teveel 'op zichzelf' staat. Volgens burgemees ter mr. J. J. P. M. Assel- bergs van Schouwen- Duiveland moet de band met bijvoorbeeld de plaatselijke ondernemers nauwer worden. Hij zei dit dinsdag tijdens de commissie maatschappe lijke aangelegenheden. Een stap in de goede rich ting is overigens al geno men door het opzetten van een 'skiproject' in de heu vels rond Namestovo. De gemeente zou hierbij nauw samenwerken met de ondernemers. Volgens Asselbergs zou het verder een goede zaak zijn als de 'politiek leider' van de ge meente na de komende verkiezingen niet terug keert. „Ik heb de indruk dal; de onderlinge verhou dingen niet altijd even ge zond zijn. De burgemees ter heeft buitengewoon veel macht." Op verzoek van commissielid R. Ge luk (D66) gaf de burge meester gisteravond een toelichting op het recente bezoek van het voltallige college aan Slowakije. Ondanks herhaaldelijk aandringen hebben de raadsfracties nog steeds geen verslag van de reis onder ogen gekregen. Jumelage Wellicht maakt een dele gatie van de gemeente raad in mei van dit jaar nog een uitstapje naar het Engelse Hatfield, een plaats waarmee Zierikzee een jumelage heeft. De ge meente is uitgenodigd in verband met het 150-jarig bestaan van de 'Town Counsel'. Ook het Franse Saint Hilaire, de andere jumelageplaats van Zie rikzee, heeft een uitnodi ging verstuurd. Hier kan dit jaar echter niet meer aan worden voldaan. Leerlingen van de RSG Professor Zeeman in Zierikzee vrezen niet voor aantasting van grondwettelijke rechten. foto Pi ete r H o n h off no-effect werd gevreesd en dus moesten concessies gedaan worden. Door de liberalen tege moet te komen, kon het bestel, zij het afgeslankt, voortbe staan, zo was ook de gedachte in Nederland. En dus werd onder voorzitterschap van Thorbecke een commissie aan het werk ge zet om de staat te hei-vormen en de grondwet, de basis voor die staat, te herzien. Historici zeg gen wel eens dat als koning Willem II en zijn conservatieve lobby indertijd voet bij stuk hadden gehouden en geen con cessies hadden gedaan, Neder land misschien wel een repu bliek zou zijn geworden. Dat zou wel eerlijker zijn ge weest, vindt 6 VWO-leerling Wouter de Bloeme. De Bloeme vindt het 'eigenlijk' niet in over eenstemming met de grond rechten dat iemand op basis van geboorte koning (of koningin) kan zijn. Een gekozen president als staatshoofd, zoals in een re publiek, is eigenlijk beter. Dick Hart, uit 5 VWO, beaamt dat. „De koningin heeft die hoge po sitie met extra rechten gekregen door geboorte. Dat kan in prin cipe niet." Beide leerlingen zijn het erover eens dat de positie van de vorst in Nederland wel grondwettelijk is, maar eigen lijk niet grondrechtelijk. De Bloeme, die geschiedenis in zijn vakkenpakket heeft, weet wat het verschil is, „De gi-ondrech- ten zijn de natuurlijke rechten van een mens. Die zijn onge schreven, zoals het recht op voedsel, onderdak en vrijheid. De grondwet is er om ervoor te zorgen dat de grondrechten niet aangetast kunnen worden." In die zin zijn de grondrechten ho ger dan de grondwet. Ze zijn 'van alle tij den en all e plaatsen hoewel ze in te veel tijden en op te veel plaatsen niet geëerbie digd worden. Tegenspraak Inmiddels is iedereen in Neder land ervan overtuigd dat 'we' een goede grondwet hebben, Daarom is het extra bewerkelijk om hem te veranderen. Dat kan dan ook alleen met een tweeder de kamermeerderheid en bo vendien nieuwe verkiezingen. Pas als ook de nieuwe Staten- Generaal de wijziging(en) goed keurt, is de herziening een feit. Ook de jeugd van 5 en 6 VWO van de Prof. Zeemanschool in Zierikzee vindt dat het in Ne derland goed geregeld is. „Toch spreekt de grondwet zichzelf soms tegen", constateert Rick van der Ree (6 VWO). „Het feit dat je iets moet vastleggen in een wet, betekent automatisch een beperking van dat' 'iets'." Een andere, iets minder filosofi sche, tegenspraak binnen de grondwet is volgens 5 VWO- leerling Dick Hart dat 'je niet mag discrimineren, maar dat je tegelijkertijd vrijheid van me ningsuiting hebt'. „Het is altijd erg onduidelijk waar de grens ligt." De 'goede' Nederlandse grond wet mist nog de rechten van het kind. Een kwalijke zaak? „Nee hoor", zeggen de VWO-leerlin- gen van de Prof. Zeemanschool bijna in koor. „Alsof de rechten van het kind niet door normale wetten al beschermd zijn", merkt JosBoumans (6 VWO) op. De grondwet is heel belangrijk, vinden de leerlingen. Maar vaak is het vooral een theoretisch ge vaar dat in Nederland de grond rechten en daarmee de grond wet in het gedrang komen, zeggenze.Boumans: „Jemoeter ook weer niet paranoïde over gaan doen." door Jan van Ommen DEN HAAG - De gemeente Schouwen-Duiveland vreest met een forse schadeclaim van Aquadelta in Bruinisse te wor den geconfronteerd als de Raad van State de gemeente niet als partij erkent in een rechtszaak tegen de provincie Zeeland. Dat zei de Schouwse wethouder C. W. Veerhoek gisteren tijdens een zitting bij de Raad van State in Den Haag. Omdat Schouwen-Duiveland het griffiegeld voor een beroeps zaak tegen Zeeland, die volgen de week dient, vijf dagen te laat aan de Raad van State heeft betaald, verklaarde het rechts college de gemeente niet-ont- vankelijk. De gemeente en Aquadelta zijn tegen de provin cie in beroep gegaan omdat Ge deputeerde Staten van Zeeland een deel van het bestemmings plan voor de uitbreiding van Aquadelta hebben afgekeurd. Mocht Schouwen-Duiveland de beroepszaak verliezen, dan kan het recreatiepark niet uitbrei den met een aantal bungalows en appartementen. Aquadelta wil de gemeente daarvoor ver antwoordelijk stellen, omdat de voormalige gemeente Bruinisse had toegezegd alle medewer king aan de uitbreiding te verle nen. Wethouder Veerhoek weet het te laat betalen van het griffiegeli aan de in werkproblemen van de ambtenaren van de zes samen gevoegde gemeenten op Schou wen-Duiveland. Tijdens de zitting van de rechtbank bena drukte hij dat het inwerken van een organisatie met 360 ambte naren niet vlekkeloos kan verlo pen. Routineklus StaatsraadD. Dolman vond van niet en wees de wethouder ero[ dat juist het betalen van griffie geld een schoolvoorbeeld is van een dagelijkse routineklus. De staatsraad zei er alle begrip voor te hebben als de gemeente grote, niet dagelijkse klussen, zoals het opstellen van nieuwe bestemmingsplannen, uitstell totdat de ambtenaren zijn inge werkt. Maar het te laat betalen van griffiegeld is volgens Dol man niet verschoonbaar. Wethouder Veerhoek zei toch te hopen dat de Raad van State de fout door de vingers ziet en de gemeente alsnog ontvankelijk verklaart. Volgens de wethou der wordt daardoor de kans kleiner dat Aquadelta met suc ces een schadevergoeding kan eisen. Staatsraad Dolman zei daarop dat het voor de uitkomst van de beroepszaak niet veel uitmaakt of de gemeente al dan niet een partij is. De Raad van State doet voor 13 februari uitspraak. Over 6 dagen kunt ook u in uw direc te omgeving terecht bij Vedior. Want op maandag 9 februari aanstaan de openen wij onze deuren aan de Oude Haven 6 in Zierikzee. Een bu reau dat op een andere manier werkt. Persoonlijker en vrien delijker. Bij het zoeken naar een baan kijken wij niet alleen naar V0Q!Or uw diploma's, maar ook naar uw ta lenten. Wij nemen de tijd om uitte zoe ken welke baan het beste bij u past. U bent van harte welkom op onze nieu we vestiging om uw mogelijkheden te bespreken. Een afspraak hoeft u niet te maken. Tot ziens op onze vestiging in Zierikzee. Telefoon (0111) 417900. door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De vader van de huidige Nederlandse grondwet, mr. J. R. Thorbecke, mag dan bij menig scholier onbekend zijn, zijn geesteskind zelf is dat aller minst. Leerlingen van de regio nale scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee blijken zich althans een duide lijk beeld te kunnen vormen van de grondwet en van de nood zaak of 'onnoodzaak' dat Ne derland er een heeft. Honderd- vijftig jaar oud en een aantal belangrijke wijzigingen verder, ademt de Nederlandse grond wet nog altijd Thorbecke's libe rale geest. Volgens Jos Boumans uit 6 VWO koos Thorbecke indertijd voor een 'a-theocentrische' grond wet, een grondwet die de mens centraal stelt en niet God. Afge zien van het feit dat Nederland nooit een theocratie, een staat waarin de macht berust bij een god, is geweest, stelde Thorbec ke inderdaad het individu cen traal. Dat verlangen de mens een centrale plaats in het maat schappelijk bestel te geven, met zoveel mogelijk gelijke kansen, bestond al veel langer en werd door het toen opkomende libe ralisme vertolkt. Thorbecke was één van de invloedrijke ver tegenwoordigers van de nieuwe vrijheidsideologie en als zoda nig een man om rekening mee te houden. Zeker in het woelige jaar 1848. Onmondig Het gistte dat jaar in Europa. Overal betwistten conservatie ven en liberalen elkaar de macht. Al in de jaren daarvoor was het onrustig geweest. De li beralen wilden een einde maken aan het stelsel waarin vorsten zich beriepen op hun natuurlij ke gezag en macht en het volk niet meer dan onmondig onder daan was. Ze wilden meer in vloed voor op zijn minst de ge letterde en welgestelde burgerij De conservatieven wilden het bestel, in 1815 herkregen toen het Congres van Wenen via een grote 'Restauratie' de ontwrich tingen van de Franse Revolutie en de Napoleontische tijd gro tendeels ongedaan maakte, be houden. Maar hoe meer de ge vestigde orde de de wil van het volk negeerde, hoe riskanter het werd. In 1848 barstte, weer in Frankrijk, de bom. Een revolu tie maakte daar van de monar chie binnen enkele dagen een republiek en de rest van Europa was gewaarschuwd. Overal probeex-den vorsten en hun con servatieve aanhang te redden wat er te redden viel. Een domi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 42