Vrijwillige inzet asielzoekers lukt Op de bres voor haventje in Lillo PZC Schoonmaak Jannewekken hervat Tienen klaagt steen en been over slijtagetax PZC Schouwse D66 bepleit op valreep combinatie theater met stadhuis zeeland woensdag 4 februari 1998 s 21 Fors lek bij Elf Atochem Omroep Zeeland best beluisterd Provincie erkent asbestclaims Marifoon beter voor sportvissers Fikse boete voor snelheidsduivel Vooral Schouwse scholen reageren positief op project Vluchtelingenwerk Auto rijdt door na aanrijding zuider lp! buren Ringleidingen In huize Poelwijck Forse groei van aantal Z-Vlaamse verslaafden VLISSINGEN - Bij Elf Atochem in Vlissingen-oost zijn dins dag om 12.55 uur enkele kubieke meters oplosmiddel uit een opslagtank gelopen. Het ging om tetrahydrofuraan (THF), een kleurloze vluchtige vloeistof. Om te voorkomen dat het spul zou weglopen, werden onmiddellijk alle toevoeren naai de afvalwaterzuivering afgesloten en werden de verzamel - putten afgedekt met blusschuim. Personeel moest tijdelijk naar buiten. Er was geen schade voor de volksgezondheid. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Elf Atochem maakt diverse chemische producten, zoals aangroeiwerende verven voor schepen, gewasbeschermingsmiddelen, kunst stoffen en glascoating. Het lek ontstond toen personeel bezig was de installatie gereed te maken voor een ander product. OOST-SOUBURG - Nooit eerder hebben zoveel Zeeuwen op Omroep Zeeland Radio afgestemd als de laatste twee maan den van het vorige jaar. Dat blijkt uit een meting van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS over de maanden no vember en december 1997. Per dag stemden 70.000 mensen him radio af op de regionale omroep. Dat is een toename van 18.000 luisteraars ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Omroep Zeeland is al geruime tijd de best beluisterde ra diozender in Zeeland, gevolgd door Radio 3, Radio 1 en Radio 10 Gold. Het is op het ogenblik nog niet mogelijk de kij kcijf ers van Omroep Zeeland Televisie te meten. MIDDELBURG - De provincie zal schadeclaims van perso neelsleden van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) er kennen, ook al lopen zij na de verjaringstermijn een asbest ziekte op. Gedeputeerde Staten hebben dit dinsdag besloten, omdat door blootstelling aan asbest veroorzaakte ziekten zich pas na een groot aantal jaren kunnen openbaren. PSD- personeel kan in aanraking gekomen zijn met asbest, omdat in de veerboten Prins Willem Alexander en Prinses Christina asbest was verwerkt als isolatiemateraal. De Prins Willem Alexander is inmiddels tegen hoge kosten vrijgemaakt van asbest. Hetzelfde gebeurt met de Prinses Christina. MIDDELBURG - Rijkswaterstaat is niet van plan maatrege len te treffen om de bereikbaarheid van communicatie-appa- ratuur op sportvisbootjes (26 mc-bakkies) te verbeteren. Naar aanleiding van de dood van een sportvisser op de Noord zee voor de Oosterscheldekering uitte secretaris Rien Koop man van Bootvisvereniging Zuid-West Nederland kritiek op het slechte bereik van 26 mc-bakkies (korte golfzenders) in het gebied Domburg-Neeltje Jans. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat erkende dinsdag dat dit het geval is. De kust- wachtpost Ouddorp is uitgerust met zo'n bakkie, maar de ontvangst is vaak slecht. „Als Rijkswaterstaat gebruiken wij standaard de marifoon", aldus de woordvoerder. „Een mari foon heeft een groter bereik, maar daarvoor is een vergunning nodig. Als sportvissers een ander systeem willen gebruiken, dan zijn zij daar ook verantwoordelijk voor." TERNEUZEN - Een 28-jarige Terneuzenaar kreeg een boete van duizend gulden en vier maanden rijontzegging, omdat hij op 14 mei vorig jaar bijna 160 kilometer per uur had gereden op de Middenweg in IJzendijke. Op die weg geldt een maxi mumsnelheid van tachtig kilometer per uur. De automobilist verklaarde dat hij stom was geweest, „Ik wist dat ik iets har der reed dan gebruikelijk is", liet hij weten. De kantonrechter volgde de eis van de officier van justitie. „Het was een krank zinnige overtreding, ongelooflijk verantwoord." door Herre Stegenga ZIERIKZEE - De sanerings- werltzaamheden op de hoek van het Jannewekken en de Driekoningenlaan in Zierik- zee zijn deze week hervat. De opdrachtgever, het inmiddels naar de Boerenweg verhuisde autobedrijf Van der Wekken, verwacht dat de klus een paar dagen in beslag zal nemen. Tij dens de eerste schoonmaak- operatie, halverwege vorig jaar, bleek dat elders op het terreintje nog petroleum in de grond zat. Uit onderzoek is gebleken dat deze vervuiling Van der Wek ken niet kan worden aangere kend. De gemeente heeft de ga- ragehouder een helpende hand toegestoken door maximaal 100.000 gulden toe te zeggen. „Hoewel we onschuldig zijn, zijn we wel de dupe", aldus J. van der Wekken. De petroleum zou afkomstig zijn van het ga ragebedrijf dat nog vóór Van der Wekken op deze plaats was gevestigd. De autohandelaar betaalt de sanering in eerste instantie zelf. Na afloop van de werkzaamheden krijgt hij de bijdrage van de gemeente, op basis van de werkelijk ge maakt kosten. De garagehou der verwacht niet dat hij geld moet toeleggen. „Waarschijn lijk kost de klus niet meer dan een ton." Haast is geboden met de sanering; he t gevaar bestaat dat de petroleum naar de reeds gereinigde grond lekt. De be doeling is dat op deze hoek een appartementencomplex ver schijnt. Het is echter nog on duidelijk wanneer de bouw be gint. Een woordvoerster van Driekleur Makelaars verwijst naar projectontwikkelaar Grootendorst uit Waddinx- veen. Deze weigert enige infor matie te verschaffen. foto Pieter Honhoff Hoor Herre Stegenga BURGH-HAAMSTEDE - De vereniging Vluchtelingenwerk Schouwen-Duiveland (voor heen Burgh-Haamstede) is goed te spreken over het verloop van het vrijwilligersproject. Hierbij wordt gepoogd om bewoners van het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede als vrijwilli ger onder te brengen bij een Schouwen-Duivelandse orga nisatie. Van de ongeveer dertig organisaties die zijn benaderd, hebben er zo'n tien positief ge reageerd. „Daar zijn we tevre den mee", zegt Ph. Op 't Hof van Vluchtelingenwerk. I Het project werd vorig jaar ge- Ilanceerd tijdens de landelijke •Migrantenweek (van 9 tot, 16 november). Aanleiding was een ■wetswijziging, die asielzoekers ide kans biedt om bij een non- profitinstelling aan de slag te gaan. Het gaat om onbetaalde arbeid zonder winstoogmerk met een 'algemeen maatschap pelijk belang'. Wordt aan deze voorwaarden voldaan dan ver strekt de Arbeidsvoorziening 'een vrijwilligersverklaring aan de bewuste instelling. Volgens Op 't Hof zijn er slechts enkele •groepen van Vluchtelingen- Werk in Nederland die een der gelijk project op poten hebben ■gezet. „Veel groepen houden zich alleen maar bezig met juri- 'dische zaken. In Burgh-Haam stede hebben we ook integratie activiteiten", verklaart ze. Wan de instellingen die tot dus ver zijn benaderd, hebben voor- -al scholen opmerkelijk positief gereageerd. Zo is een Zierikzee- se school bezig met het opzetten MIDDELBURG - Een zestien jarig meisje uit Middelburg is maandagmiddag in de Zacha- rias Jansenstraat in Middelburg aangereden door een crème kleurige auto. De automobilist reed vanaf de Veersesingel tegen het eenrich- i tingsverkeer in. De man stopte even maar reed vervolgens door. 'De fiets werd flink beschadigd. De man heeft een donker uiter lijk en is tussen de 25 en 40 jaar oud. Hij sprak goed Nederlands. van een mediatheek en wordt bekeken of een asielzoeker hier kan werken. Het Rode Kruis in Burgh-Haamstede heeft geop perd trainingen in het AZC te verzorgen. Deelnemers zouden zich vervolgens kunnen aan melden als vrij williger. Dat idee heeft een grote kans van slagen, constateert Op 't Hof tevreden. Verder sluit het project naad loos aan bij de plannen voor een 'maatschappelijk activerings centrum' in Zierikzee. Een initi atief dat vorige week werd ge presenteerd door GroenLinks Schouwen-Duiveland en waar bij Stichting De Lichtboei een voortrekkersrol vervult. Asiel zoekers zouden zich op talrijke manieren nuttig kunnen maken in een dergelijk centrum. Liefdadigheid Zo 'n tweederde van de instellin gen waarmee Vluchtelingen- Werk contact heeft opgenomen, toonde zich enigszins terughou dend. Dit verbaast Op 't Hof niet. „Daar raak je gewend aan." Zo wordt verondersteld dat de te plaatsen asielzoekers ongeschoold zijn en het werk niet aankunnen. Dit is een on juist beeld, benadrukt Op 't Hof. „In het AZC verblijven veel hoog opgeleide mensen die vol doende kwaliteit in huis heb ben." Daarnaast denken poten tiële werkgevers dat ze aan liefdadigheid doen door een asielzoeker te plaatsen. Maar hier is eveneens geen sprake van, stelt Op 't Hof. „Vluchte lingenwerk is geen slachtoffer hulp. De mensen om wie het hier gaat, zitten niet meer in een slachtofferrol. Ze staan te springen om aan het werk te gaan en kunnen een waardevol le bijdrage leveren aan de maat schappij." Omdat het woord asielzoeker niet bij iedereen een positieve reactie oproept, heeft Vluchtelingenwerk overigens besloten om voortaan de term nieuwkomer te gebruiken. „Dit woord roept minder weerstand op", verklaart Op 't Hof. V rij willigersbank Het uiteindelijke doel van het project is het instellen van een 'vrijwilligersbank' in het AZC. Vluchtelingenwerk moet be middelen tussen vrijwilliger en instelling en verder gaat de be moeienis niet. Op 't Hof: „We gaan de instellingen niet bege- mer' kan worden geplaatst, van de verplichte formaliteiten Overleg met de betrokken in- nemen veel tijd in beslag, laat ze stelling en het afwikkelingen weten. leiden. Dat is onze taak niet." Wanneer deze vrij willigersbank een feit is, kan ze nog niet zeg gen. Het is haar inmiddels ge bleken dat het behoorlijk lang duurt voordat een 'nieuwko- door Wout Bareman De Vlaamse regering moet geld uit trekken voor de aanleg van een nieuw jachthaventje aan Lillo-Fort op de rechteroever van de Schelde bij Ant werpen. Het is een voorstel van het Antwerpse gemeenteraadslid en volks vertegenwoordiger Marcel Bartolo- meeussen van de Socialistische Partij. In een brief aan de Vlaamse ministers Baldewijns en Kelchtermans wijst de SP-er op het feit dat over een paar jaar, na het verdwijnen van Doel op de lin keroever, van de drie haventjes in de Scheldebocht voor Antwerpen (Doel, Liefkenshoek en Lillo) nog enkel dat van Lillo rest. En zelfs dat haventje wordt bedreigd door de dijkverhogin gen in het kader van het Sigmaplan, de Vlaamse tegenhanger van het Delta plan. Verhoging van de dijken is bittere noodzaak omdat het beschermde Lillo- Fort nu al regelmatig gevaar loopt door de hoge waterstand. Bartolomeeussen ziet mogelijkheden voor een nieuw ha ventje naast de huidige locatie. In de discussie rond de financiering van de onteigening van Doel moet ook de situ atiebij Lillo worden betrokken. „Daar mee zou je in Lillo-Fort een nieuwe ha ven kunnen aanleggen en zorg je voor een extra toeristische attractie in dit stukje Antwerps verleden. Want Lillo vormde in de geschiedenis toch een deel van de beschermingsgordel voor Ant werpen." Nu verdient het dorp zelf be scherming en daar moet de overheid geld voor reserveren, vindt Bartholo- meeussen. Watersporters Overigens weten de .35 leden van de Doelse watersportvereniging De Noord voorlopig nog niet van wijken. Vorige week begonnen ze vrolijk met. de bouw van een nieuwe aanlegsteiger en een nieuw clublokaal. Volgens voorzitter Louis Lockefeer staat het helemaal nog niet vast die nieuwbouw over een paar jaar weer van de kaart moet verdwij nen. Lockefeer: „We kruipen niet in ons graf. Desnoods stappen we naar de rechter." Tijdens een recente vergade ring stemden de leden unaniem voor uitvoering van de plannen, waarvoor ze inmiddels zo'n 55.000 gulden bijeen hebben gebracht. De watersporters hebben geen andere keuze. Ze kunnen nergens anders terecht en zouden ze uitwijken naar bijvoorbeeld de haven tjes in Oost-Zeeuws-Vlaanderen dan zijn ze, volgens hun eigen berekenin gen, minstens tienmaal zo duur uit. Met hulp van de gemeente Beveren gaat De Noord het aantal ligplaatsen zelfs uit breiden. Voorzitter Louis Lockefeer: „In de ont eigeningsplannen zoals die nu op tafel liggen, blijft de huidige haven buiten schot. We zullen niet nalaten de verant woordelijken daar bij herhaling op te blijven wijzen," SHEER ARENDSKERKE - De stichting Het Klaverblad Zee land verzorgt donderdag 5 fe bruari de eerste van een cyclus van voorlichtingsbijeenkom sten die alle zorginstellingen in Zeeland zal omvatten. De bij eenkomsten hebben het thema 'Slechter horen..., doe er iets aan!!!' De voorlichting wordt gegeven in zorgcentrum Poel wijck in 's Heer Arendskerke en begint om 14.00 uur. Mevrouw A Kooiman van het Klaverblad vertelt over de aan leiding van dit project. Vervol gens worden de internationale symboolbordjes 'RINGLEI DING AANWEZIG' overhan digd aan directeur M. P. Heij- boer van Poelwijck. In het gebouw zijn drie goedgekeurde 'ringleidingen aanwezig. Een lid van de technische groep Zeeland van de Nederlandse Vereniging voor Slechthoren den geeft uitleg over mogelijke oplossingen voor slechthoren den. 'Voor de pauze wordt ingegaan op de sociale aspecten en na de 'pauze opde aanvullende hulp middelen. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax: (0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M.E. M.Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wout Bareman De inwoners van de ge meente Tienen vielen haast om van verbazing toen ze een brief in de bus aantroffen, waarin een nieuwe belasting werd geintroduceerd: ter com pensatie van 'slijtage aan de gemeentelijke infrastructuur' moeten gezinnen voortaan 110 gulden extra 'tax' ophoesten. Voor ondernemers kan dat be drag oplopen tot vele duizen den guldens. Extra belasting betalen voor slijtage van de trottoirs en de wegen? Het zette alom kwaad bloed. Het stadsbestuur van Tienen heeft uitgerekend dat juist die ondernemers de grootste bij drage leveren aan de slijtage. Aanvankelijk van hun vergun ning betalen ze bedragen, vari ërend van zo'n 350 gulden tot 2750 gulden. De midden standsorganisaties klagen steen en been over de nieuwe belastingmaatregel. Ze heb ben juristen in de arm genomen om te laten onderzoek of de nieuwe regeling wel rechtma tig is en zonodig vechten ze de de beslissing van het stadsbe stuur aan tot voor de Raad van State. Volgens de middenstand had dat bestuur geen ongeluk kiger moment kunnen kiezen. Terwijl enerzijds wordt ge poogd extra fondsen aan te bo ren om de stad nieuw leven in te blazen, worden jonge onder nemers afgeschrikt door de ex tra belastingen, bovenop de ta rieven, die toch al aan de hoge kant zijn. Een soortgelijke be lasting in de gemeente Diest wordt waarschijnlijk door de hogere overheden terugge draaid, daar is men ook in Tie nen nu op uit. Het stadsbestuur studeert ove rigens nog eventuele verdere aanpassingen. Maar volgens het schepencollege valt aan de verhoging niet te ontkomen, simpelweg omdat Tienen mo menteel te krap bij kas zit. Op het Vlaamse ministerie van Binnenlandse Aangelegenhe den wordt de ontwikkeling in Tienen met veel belangstelling gevolgd.Belasting betalen om op straat te mogen lopen, vindt een woordvoerder wat ver doorgetrokken. Maar ach, in andere gemeenten wordt ook belasting betaald voor een kel dergat of het dragen van een mombakkes... door Herre Stegenga BROUWERSHAVEN - D66 Schouwen-Duiveland wil als nog bekijken of er mogelijkhe den zijn om een theater vast te plakken aan het nieuwe ge meentehuis in Zierikzee. Het besluit over de toekomst van Theater Mondragon moet wor den uitgesteld. In plaats daar van dient een werkgroep na te gaan of de combinatie van een gemeentehuis met een theater kans van slagen heeft. Een voor stel van deze strekking legt D66 vanavond (woensdag) voor aan de gemeenteraad. In de raadsvergadering van vanavond komt de locatie van het theater voor Schouwen- Duiveland aan de orde. Op basis van een rapport van bureau Twijnstra en Gudde geeft het college de voorkeur aan het op knappen van het huidige thea ter, het Mondragon-complex, boven de 'stopera'-optie. Een theater hoort thuis in een cen- trum van een stad, wordt nadrukt in het x-appoi"t. De raadsfracties leken het hier aanvankelijk mee eens te zijn, maar D66 probeert op de val reep het tij te keren. In een be knopte notitie - die dinsdag avond werd uitgedeeld bij de commissie maatschappelijke aangelegenheden in Brouwer shaven - wordt een aantal zaken nog eens op een rijtje gezet. Ruimte Volgens de partij is er èen ruimte nodig waar niet alleen theater voorstellingen worden gehou den, maar ook onder meer presentaties, symposia, jaaiwer- gaderingen en jubilea. Naar verwachting zal deze ruimte zo'n tachtig keer per jaar wor den gebi'uikt en moet er plaats zijn voor 300 tot 350 mensen. Omdat er vooral een grote zaal nodig is en niet speciaal een the aterruimte, is de binding met de binnenstad volgens D66 minder noodzakelijk. De Zeeuwse The ater Stichting (ZTS) moet wor- den ingeschakeld voor de' programmering van de theater voorstellingen. Voordeel Voordeel van een gecombineer de bouw met het gemeentehuis is dat een aantal ruimten voor gezamenlijk gebruik zijn, zoals de entree, de garderobe en de toiletten. Bovendien kan de ge meente de zaal, behalve als ver gaderruimte voor de raad, ook benutten voor presentaties en ontvangsten. Volgens D66 kan het niet zo zijn dat een nieuw ge meentehuis met een nieuw thea ter duurder is dan het renoveren van een 'oude, slecht bereikbare accomodatie die jaarlijks heel veel geld gaat kosten om aan de vele eisen te voldoen'. Over de toekomst van deze accommoda tie is eveneens nagedacht. De voorgevel aan de Oude Haven kan blijven staan, achter die ge vel is ruimte voor een café met een terras, hotelkamers of ap partementen (of een combinatie daarvan), enkele zalen voor bij voorbeeld bijeenkomsten en di ners en servicewoningen voor ouderen en alleenstaanden. De raadsvergadering van van avond wordt gehouden in Mondragon en begint 19.30 uur. TERNEUZEN - Hel aantal mensen in Zeeuws-Vlaanderen met een verslaving is fors geste gen. Het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugverslaafden (ZCAD) in Terneuzen telde eind vorig jaar 211 cliënten met zogeheten pri maire problemen, 52 meer dan in 1996. De stijging valt vooral toe te schrijven aan de gebrui kers van alcohol, cannabis en cocaïne. Het ZCAD registx-eerde eind vo rig jaar 118 mensen met een pri mair alcoholprobleem. In 1996 waren dat er nog 92. Het aantal gevallen van cocaïne-versla- ving nam toe van 8 naar 15 Het cannabisgebruik onder de cliënten van het regiokantoor steeg van 12 naar 20 mensen. In 1997 noteerde het ZCAD slechts één heroïnegebruiker meer dan het voorgaande jaar, waarmee die groep uitkwam op 26 afhankelijken. Het aantal gokverslaafden bleef nagenoeg stabiel. Uit het jaaroverzicht van het ZCAD blijkt dat de meeste ver slaafden zich bevinden in de leeftijdsgroep van veex*tig tot vijftig jaar. In 1996 waren dat 95 mensen. foto Charles Strijd Hel huidige getijdehaventje van Lillo-Fort wordt bedreigd door dijkverhogingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41