Nederlands leger naar Cyprus m NS wijten vertragingen aan falen van dochter Ochten is Henkie voorlopig kwijt Blikschade en sneeuwpret 4,1 procent rente et Gemeenten moeten flink bloeden voor tekort Den Haag Officier eist voor moord levenslang op agente Pestboek niet voor Van Aartsen Sjoemelende specialist en tandarts krijgen ECD op dak binnenland VN-missie op verdeeld eiland Liever computer dan vrije tijd Meerderheid tegen euro Onderscheiding Hazeldonk Haarlem schaft wielklem af Wijers: bij paars-2 hoort D66 Telegraaf doekt Courant Nieuws van de Dag op woensdag 4 februari 1998 van onze redactie binnenland ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 20- jarigë man uit Ochten verbo den de komende drie jaar in zijn woonplaats terug te keren. De man pleegde ontucht met tientallen j onge kinderen in het dorp Rechter ,T. Hooft Graaf land bepaalde dat de Ochte- naar uitsluitend onder strenge begeleiding drie dagen per jaar bij zijn ouders op bezoek mag. De ouders van misbruikte kin deren, die een kort geding-had den aangespannen om 'Henkie' uit Ochten te weren, reageer den zeer geëmotioneerd na de uitspraak. Toch waren ze opge lucht over het vonnis, hoewel zij geëist hadden dat de on- tuchtpleger, die vier jaar gele den voor de zedendelicten jeugd-tbs kreeg en opgesloten werd, nooit meer in het dorp zou terugkeren. Zonder de rechtszaak zou de man op Zijn 21ste vrij zijn geweest om te gaan en staan waar hij wil. Ze konden vrede hebben met de uitspraak: als Henk naar huis gaat, moet er constant een begeleider van de instelling waarin hij verblijft bij zijn. Hij moet ook binnen blij ven. „Een uniek vonnis," noemde burgemeester H. Zomerdijk de uitspraak. „Zoiets is in Neder land nog niet eerder voorgeko men." Met het oog op de rust voor slachtoffers van zedende licten kan het vonnis daarom als baanbrekend gezien wor den, meende hij. De ontucht- pleger is nog niet uitbehandeld maar komt automatisch bij zijn 21ste verj aardag vrij Een van de eisen van de ouders was ook dat Henk schadever goeding aan de kinderen zou moeten betalen, een soort smartengeld. Per kind zou dat 2000 gulden moeten zijn, een voorschot op een eventueel nog hoger bedrag. Het smartengeld werd voor acht kinderen ge vraagd. De rechter vond een voorschot van 500 gulden ech ter voldoende. Rechter Hooft Graafland be paalde voorts dat de jongen geen contact met de misbruikte kinderen mag opnemen. Voor elke overtreding krijgt hij een boete van 500 gulden. De ontuchtpleger gaf vorige week overigens toe aan de pressie van behandelaars en andere betrokkenen om zich vrijwillig verder te laten be handelen. Rechter Hooft Graafland attendeerde giste ren ook nog op een andere pro cedure om risico's rond de vrij lating van Henk uit te sluiten. Via een rechterlijke machti ging (RM) wil de desbetreffen de officier van Justitie in Zut- phen de jongen verplicht opnemen in een algemeen psychiatrische kliniek. De rechtbank in Zutphen moet daarover beslissen. Zo'n ge dwongen opname kan voor maximaal één jaar. GPD Voor de jeugd was het feest. Leerlingen in het Drenthse Pesse maken van het laagje sneeuw een popje. foto J acob Mel issen/AN P van onze redactie binnenland DRIEBERGEN - Door gladheid hebben zich gisterochtend op de snelwegen 55 on gevallen voorgedaan, verspreid over het hele land. Twintig ongevallen deden zich voor in de nachtelijke uren, de rest tijdens de ochtendspits. In totaal waren er 45 veelal lange files. Bij een aanrijding op de A67 (Turnhout- Venlo) vielen vier lichtgewonden, zo heeft de verkeerspolitie in Driebergen gemeld. In Amstelveen kantelde door de gladheid een brandweerwagen. Twee brandweer mannen raakten daardoor lichtgewond. De brandweer was op weg naar een aan rijding, waarbij drie mensen gewond wa ren geraakt. Het bleef gisteren tot laat in de ochtend glad op de wegen door winterse buien en opvriezende natte weggedeelten. Plet ver keer paste zijn snelheid goed aan de win terse omstandigheden aan. Het aantal fi les was wel veel hoger dan de 25 die er gebruikelijk staan. Volgens de verkeerspolitie is op alle snel wegen gestrooid. Daarna volgden door gaande grote wegen en lokale wegen en fietspaden. ANP door Cees van der Laan DEN HAAG - Nederland is be reid troepen te leveren voor de VN-vredesoperatie op Cyprus. Een woordvoerder van Defensie bevestigt dat hierover informeel contact gaande is tussen Den Haag en de VN in New York. De bijdrage van Nederland be staat zeer waarschijnlijk uit een compagnie infanterie (180 mili tairen) van de Luchtmobiele Brigade. Die zal halverwege dit jaar worden ondergebracht bij de Britse VN-troepen op het ei land. De Britten zitten sinds jaar en dag op Cyprus om nale ving van de wapenstilstand uit 1974 af te dwingen en de demar catielijn tussen het Turkse en Griekse deel te controleren. Het Britse VN-contingent op Cyprus bestaat uit ruim vier honderd militairen en materi eel. Met Argentinië (ook ruim 400 troepen) neemt Engeland het leeuwendeel van de in totaal bijna 1300 blauwhelmen op Cy prus voor zijn rekening. Neder land zal deze zomer een deel van de Britse troepen vei-vangen. Halverwege vorig jaar was er al sprake van dat Nederland troe pen zou leveren voor Cyprus, maar dat ging toen niet door omdat de Britten geen behoefte hadden aan extra ondersteu ning. Die behoefte is er volgens Voorhoeve nu wel. Vorige week maandag heeft hij hierover gesprekken gevoerd met zijn Britse collega George Robertson. Hij was toen in En geland om een overeenkomst te ondertekenen voor nauwere sa menwerking tussen Nederland en Engeland op defensieterrein (landmacht). Minister Voorhoeve staat onder druk van de Tweede Kamer om de krijgsmacht ergens ter we reld in te zetten. Vorig jaar ging de internationale troepenmacht voor Oost-Zaïre niet cloox-, even als de operatie in Albanië. Voor hoeve werd bekritiseerd vanwe ge 'het leuren met troepen voor alleen veilige operaties' na het echec Srebrenica. PvdA en D66 vinden dat Defensie respectie velijk minimaal 500 miljoen tot een miljard gulden moet inleve ren. Dit omdat de veiligheidssi tuatie in met name Europa is verbeterd. Voorhoeve noemt dit onverantwoord, maar moet wel kunnen waarmaken dat het door de Kamer vastgesteld am bitieniveau van vier vredesope raties tegelijkertijd een reële verwachting is. GPD DEN HAAG - Ongeveer 1.700 ambtenaren van de gemeente Den Haag hebben vrije dagen ingeleverd in ruil voor een com puter. Zij deden dat in het kader van het 'pc-pri vé project". Wethouder B. Verkerk (WD) maakte dat gisteren bekend en hij was zo enthousiast dat hij het project wil aanmelden bij het Landelijk Overleg Gemeentelijke Arbeidsvoorwaarden. Hij denkt dat het idee ook landelijk aan zou kunnen slaan, In het project leveren ambtenaren adv-dagen in voor een pc. Verkerk benadrukte dat hij het belangrijk vindt dat zijn werknemers thuis kunnen werken op een computer. Boven dien wil hij stimuleren dat zijn mensen goed overweg kunnen met Internet, cd-rom en Intranet. ANP HILVERSUM - Iets meer dan de helft van de Nederlandse be volking (51 procent) prefereert de gulden boven cle euro. Ruim eenderde (37 procent) heeft een voorkeur voor de nieuwe Eu ropese munt. Dit blijkt uit een onderzoek door bureau Interview, in op dracht van Nova. De resultatenzijngisteravoncl door het tele visieprogramma gepresenteerd. In het weekeinde van 2 en 3 mei beslissen de EU-regeringslei- ders welke Europese landen meedoen met de gezamenlijke munt. ANP BREDA - De Franse minister van Binnenlandse Zaken, J. Chévènement, heeft de hoofdofficier van justitie in Breda, mr. J. Wabeke, en waarnemend korpschef van de Politie Midden en West Brabant, P. van Zunderd, de Medaille d'Honneur de la Police Nationale toegekend. Zij krijgen deze onderscheiding wegens hun bijdrage aan de internationale drugsbestrijding door middel van het Hazel- donkoverleg. Dit samenwerkingsverband tussen Nederland, Frankrijk, België en Luxemburg is in het leven geroepen om de drugshandel vanuit Nederland via België en Luxemburg naar Frankrijk tegen te gaan. Enkele keren per jaar vinden in dit kader zeer grote grensacties plaats waarbij enkele duizen den opsporingsambtenaren actief zijn. ANP HAARLEM - Als het aan het college van burgemeester en wet houders van Haarlem ligt, dan heeft de wielklem in deze stad zijn langste tijd gehad. Het college heeft gisteren besloten om de gemeenteraad voor te stellen het gebruik van de wielklem af te schaffen. De wielklem geeft Haarlem een negatief imago, zo is het colle ge van mening. Vooral het bedrijfsleven heeft hier last van. Bovendien blijkt uit onderzoek dat automobilisten voor het overgrote deel een gewone parkeerboete wel betalen. De klem was er juist voor bedoeld om mensen te bewegen de boete te betalen, maar dat gaat dus niet langer op. Volgens de gemeen te is Haarlem de eerste stad die de wielklem afschaft. ANP DEN HAAG - Een tweede paars kabinet is volgens D66-mi- nister Wijers niet mogelijk zonder deelname van zijn partij. Het Nederlandse volk wil ook helemaal geen coalitie van uit sluitend WD en PvdA want die twee zijn alleen maar met el kaar bezig. Dat zei de bewindsman van Economische Zaken gisteren tij dens een bijeenkomst in Den Haag. Hij reageerde op de op merkingen van WD-leider Bolkestein, die het afgelopen weekeinde een tweede paars kabinet zonder D66 niet wense lijk maar wel mogelijk achtte. De uitspraken van de VVD- voorman zullen meer kiezers op D66 doen stemmen, verwacht hij .ANP door Ron Kragten en Dineke van der Burg UTRECHT - Het grote aantal vertragingen in het treinverkeer in de afgelopen maanden is me de veroorzaakt door het falen Ivan NS Railinfrabeheer. Deze organisatie, die er voor moet zorgen dat het spoorwegnet in Nederland ondanks noodzake lijk onderhoudswerk zo goed mogelijk berijdbaar blijft, was niet op haar taak berekend. - Die conclusie kan worden ge- - trokken uit het vertrouwelijke concernplan van de Nederland- AMSTERDAM - De Courant Nieuws van de Dag wordt bin nenkort samengevoegd met De Telegraaf. Nieuws van de Dag verschijnt op dit moment in een ochtend- en een middageditie met een betaalde oplage van 53.0 0 0 exemplaren in Groot- Amsterdam en Almere. De krant heeft volgens moeder bedrijf Holdingmaatschappij De Telegraaf te kampen met op- lageverlies. ANP se Spoorwegen voor de jaren tot en met 2002. De NS-top schrijft in dat stuk dat NS Railinfrabe heer te weinig grip had op werk zaamheden aan de rails waar voor externe ingenieursbureaus en aannemers waren ingehuurd. Er was te weinig sturing en con trole. Als gevolg hiervan legde onderhoudswerk steeds meer beslag op de railcapaciteit en werden de treinen er dus steeds meer door gehinderd. Ook constateert de NS-top een gebrek aan kennis en deskun digheid bij NS Railinfrabeheer en wordt het management ver weten te weinig gebruik te heb ben gemaakt van de wel aanwe zige know how en vaardigheid. De organisatie was de afgelopen maanden bovendien zwaar on derbezet en moest het doen met veel uitzendkrachten NS Railinfrabeheer zal de Ne derlandse Spoorwegen en ande re railvervoerders in de toe komst overigens boetes moeten betalen als het bedrijf afspra ken over de beschikbaarheid van spoorwegtrajecten niet na komt. Het systeem wordt na het jaar 2000 ingevoerd, als de overheid - eigenaar van het spoorwegnet - belasting gaat heffen voor het gebruik van de rails. Het boetesysteem dwingt NS Railinfrabeheer greep te hou den op onderhouds- en nieuw bouwprojecten. De NS-top hoopt dat zo ernstige treinver- tragingen kunnen worden voor komen. NS Railinfrabeheer gaat ook zelf een bonus/malusregeling invoeren voor aannemers. Houden deze bedrijven zich niet aan de af spraken en zijn ze bij voorbeeld te lang aan het werk, dan moe ten ze boete betalen. Leveren ze goed en snel werk dan kunnen ze een bonus krijgen. Gisteren werd bekend dat het kabinet voorlopig nog geen standpunt inneemt over con currentie op het spoor. Het ziet ernaar uit dat de Tweede Kamer er zelfs niet meer aan toekomt in deze kabinetsperiode hierover een besluit te nemen. Tarieven De Tweede Kamer debatteerde gisteren over de tarieven van de Nederlandse Spoorwegen. Jor- ritsma had eerder beloofd de nota over concurrentie op het spoor eind vorig jaar naar de Kamer te sturen. Gisteren gaf ze toe dat dit te optimistisch was. Uitgelekte plannen dat de NS bezig zou zijn op korte termijn het reizen in onder meer de avondspits een stuk duurder te maken, worden tegengespro ken. Wel is de NS van plan op langere termijn de prijzen aan te passen. GPD van onze redactie binnenland EDE - Fraudeurs binnen de ver zekeringswereld lijken het moeilijker te krijgen. De Econo mische Controle Dienst (ECD) heeft onlangs een speciaal team opgericht met het doel de fraude door medische specialisten en tandartsen te bestrijden. Minis ter Borst van Volksgezondheid betaalt mee aan het onder zoeksteam. De rechercheurs gaan binnen kort van start. „Als je de decla raties van sommige tandartsen mag geloven, hebben sommige patiënten een mond van ander halve meter breed", verklaarde BHilbertshoofd van het verze keringsteam binnen de ECD dinsdag op een congres over fraude binnen de verzekerings wereld. Niet alleen de ECD werkt aan fraudefront, het overkoepelend orgaan binnen de verzekerings wereld, het Verbond van Verze keraars, komt binnenkort met een speciaal fraudeprotocol. Een van de onderdelen van die gedragscode is de creatie van een zwarte lijst voor frauderen de tussenpersonen. Ook moeten verzekeraars eisen stellen aan de kwaliteit van assurantiebe middelaars. „Het is een preventiemaatregel tegen malafide tussenpersonen. De verzekeraar moet zich op een degelijke selectie van bemidde laars richten en niet puur naar de omzet kijken", vindt A Wes terman van het verbond. De ver zekeringswereld raakt steeds meer doordrongen van het feit dat er gefraudeerd wordt. Medi sche specialisten dienen bij hun verzekeringsmaatschappijen te hoge rekeningen in, terwijl as surantiebemiddelaars geld in casseren door niet bestaande klanten op te geven. Premies Per jaar zorgt de criminaliteit voor een schadebedrag van 800 miljoen tot ruim 1 mil- j ardD at zorgt, weer voor hogere premies bij de klanten, omdat het gat gedekt moet worden. De tussenpersonen spelen daarin een actieve rol. In 1995 gaf de ECD in 1995 honderd fraude rende intermediairs aan bij het Openbaar Ministerie. Samen waren ze verantwoordelijk voor een schade van 100 tot 150 miljoen. De ECD, justitie en de verzeke raars werken pas de laatste ja ren sterker samen bij het be strijden van de criminaliteit. Toch is Hilberts nog steeds niet tevreden. Veel verzekerings maatschappijen zitten te suffen, waarvan criminele tussenper sonen profiteren kunnen. Zo be staat er een grote Nederlandse verzekeraar die nog nooit mel ding heeft gemaakt van een fraudezaak en ook geen anti- fraudebeleid heeft, terwijl een even zo grote branchegenoot al zeven keer naar de ECD is ge stapt. In het afgelopen jaar meldden de verzekeraars slechts 31 frau degevallen bij de ECD. „Dat valt me tegen. Het zijn er heel weinig", zegt Hilberts. Af en toe krijgt hij de indruk dat bepaal de verzekeringsmaatschappij en alleen maar naar de omzet kijken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse 'Gemeenten VNG is in zijn wiek geschoten over het feit dat minister Zalm van Financiën volhardt in zijn besluit de financiële sanering van de gemeente Den Haag te laten betalen door alle andere gemeenten in het land. VNG- voorzitter Opstelten noemde de oplossing gisteren 'volstrekt verkeerd'. Den Haag heeft vorig jaar van het kabinet 1,1 miljard gulden ineens ontvangen om uit de fi nanciële problemen te komen. Daarmee kwam een einde aan de artikel-12 status die de stad onder curatele van het Rijk plaatste. Het Rijk financiert het bedrag voor, maar het gemeen tefonds moet de 1,1 miljard in acht jaar inlopen. De maatregel drukt gedurende die acht jaar als rente- en aflos- singslast op het gemeentefonds. De gezamelijke gemeenten heb ben daardoor naar berekening van de VNG over 1997 118,8 miljoen minder te verdelen, over dit jaar 148 miljoen en tot en met 2004 rond de 187,5 miljoen min der. Onvoldoende Zalm was uitsluitend bereid de rente over de voorfinanciering bij te stellen naar de huidige marktrente. Volgens Opstelten levert dat hooguit een voordeel van zes tot zeven miljoen gulden op. „Absoluut onvoldoende", constateert de VNG-voorman bitter. De VNG wijst erop dat de maat regel voor alle gemeentelijke fi nanciële huishoudingen een ge voelige aderlating betekent. Zo loopt de gemeente Groningen jaarlijks 2,3 miljoen mis, Utrecht 3,8 miljoen en grijpt Haarlem naast pakweg twee miljoen gulden. Een gemeente van gemiddeld 20.000 inwoners moet het m et een kleine twee ton minder doen. ANP van onze redactie binnenland ALMELO - Bij de rechtbank in Almelo is gisteren wegens onder meer moord op de 28-jarige hoofdagente Allegoncla Grem- mer levenslang geëist tegen een 41-jarige man uit Almelo. Allegonda Gremmer was lid van het arrestatieteam van de regio politie Rotterdam-Rijnmond dat de verdachte in de nacht van 28 oktober 1997 in een woning aan de Onyxhorst in Den Haag zou aanhouden. De man had zich die vroege ochtend schiet- klaar bovenaan de trap in de woning opgesteld, als een roof dier dat zijn prooi opwachtte. „Allegonda Gremmer had geen schijn van kans", schetste offi cier van justitie mr. B. Hendriks de omstandigheid. Het was aan de professionaliteit van de Rotterdamse agente te danken dat. cle verdachte levend het pand had verlaten, bena drukte de officier. Hoewel zwaargewond, had ze niet op de Almeloër geschoten terwijl ze daar toch de gelegenheid toe had gehad. De verklaringen van de dader over de fatale schietpartij zijn tegenstrijdig. Aanvankelijk vertelde hij de politie onmiddel lijk te hebben geschoten, daar hij inbraak vermoedde. Op cle zittingzei hij het schot per onge luk te hebben gelost. De man uit Almelo, eerder veroordeeld tot tien jaar voor een overval met dodelijke afloop, had zijn pis tool die nacht schietklaar onder zijn kussen liggen. Mishandeling De aanhouding van de verdach te hing samen met een ernstige mishandeling op 24 augustus. Vier mannen overvielen toen een echtpaar in hun woning in Beckum. De 47-jarige Alphons Meijerink overleed een maand later aan zijn verwondingen. Het bleek een dodelijke vergis sing: de knokploeg had in op dracht van een seksbaas uit En schede een in ongenade gevallen bedrijfsleider te grazen moeten nemen, die tegenover het slachtoffer woont. Op 28 oktober hield de politie vier verdachten aan, allen uit smijter bij sekshuizen in En schede. Uitspraak 17 februari. ANP (Advertentie) Met een RaboTeleSpaarrekening krijgt u 'n hoge rente: nu 4,1%.* Dat kan doordat u ons eigenlijk werk uit handen neemt. TeleSparen gaat namelijk zonder overschrijvingsformulieren en zonder bezoekjes aan de bank. U doet het allemaal zelf met uw telefoon: een bedrag storten en een bedrag weer terugboeken naar uw Rabo Betaalrekening. En dat gaat heel snel, in een mum van tijd staat het erop. Dus u krijgt ook direct die hoge rente. Bovendien kunt u TeleSparen wanneer het u uitkomt: 24 uur per dag. Wilt u meer weten of direct 'n TeleSpaarrekening openen, belt u dan 0800-0502.** Maar als u wilt, kunt u ook even binnenlopen bij uw Rabobank. GEMERT - Rianne Krol, schrijfster van een dag boek dat 'Slachtoffers van een Sluipmoordenaar' heet, werd gisteravond door haar man getroost, nadat zij fragmenten had voorgelezen. De organi satoren van de grote bijeenkomst van varkens houders gisteren in Gemert hebben het boek be wust niet aangeboden aan minister Van Aartsen van Landbouw. Door het via een omweg onder zijn aandacht te brengen, hopen ze dat het beter tot zijn recht komt. De commissaris van de Konin gin in Brabant, Houben, ontving het eerste exem plaar. ANP foto Mare Bolsius/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3