Levensarme wijken in de kou Op de bres voor haventje in Lillo [PZC Van reizen waren ze ook niet vies PZC Tienen klaagt steen en been over slijtagetax Plan zorgcentrum in Wemeldinge geniet steun van commissie zeeland 21 Roep om meer voorzieningen in Goese nieuwbouwbuurten Valsheid in geschrifte beboet Fors lek bij Elf Atochem Omroep Zeeland best beluisterd Provincie erkent asbestclaims Marifoon beter voor sportvissers Fikse boete voor snelheidsduivel Ringleidingen in huize Poel wij ck zuider O buren Forse groei van aantal Z-Vlaamse verslaafden woensdag 4 februari 1998 Lnor Marten de Jongh ,'GOES - Toon visie, kijk wat ver ier, Dat kost de gemeente min- Idcr gold dan kostbare her steloperaties achteraf. Met die wijze raad stuurde J. J. van der flave dinsdagavond de Goese |politici naar huis. De voorzitter van de stichting voor sociaal- j cultureel werk Stimulans deed j dat bij de afsluiting van het po litieke forum dat Stimulans hield. De discussie over het soci aal-cultureel werk ging vaak j over jeugdbeleid. Verontwaar- digd wezen de politici de stel- jjng van de hand dat de Goese J jongeren pas aandacht krijgen van de politiek als zij overlast [veroorzaken. Alleen D. van Ewijk (GroeuLinks) was het daarmee eens. ^De politiek besteedt wel dege lijk en aantoonbaar aandacht aan de jeugd", klonk wethouder KI. L. 't Hart (PvdA) strijdbaar. Hij verwees onder meer naar de subsidies die naar sport- en mu ziekverenigingen vloeien. CDA-raadslid D. van Zwoll zei dat de politiek oog moet hebben voor alle Goese jongeren. „Er zijn meer jongeren die geen overlast veroorzaken dan jon geren die dat wel doen." Later tijdens de avond voegde Van •Zwoll eraan toe dat er weinig gemeenten zijn met zoveel mooie sportaccomodaties als Goes. „Van rugby tot golf, zo'n beetje alle sporten zijn moge lijk. Ik zou het jammer vinden jals alleen de aandacht voor de Goese Polder eruit springt." De ongelukkig gekozen sportvoor- MIDDELBURG - Een 28-jarige vrouw uit Domburg trachtte 4 september '94 in haar woon plaats, door valsheid in ge schrifte te plegen, teveel aan subsidie op te strijken. Ze had met betrekking tot een •koopwoning opgegeven dat ze alleen woonde, waardoor ze 38.000 gulden subsidie zou krij gen. Ze had al twee termijnen ontvangen, toen men erachter kwam dat ze samenwoonde. De Middelburgse politierechter veroordeelde haar conform de eis tot een boete van 1.350 gul den. beelden leverden hem hoonge lach op. Een jongere wilde weten welke partijen in hun verkiezingspro gramma extra aandacht beste den aan de jeugd. Of de politici van die groeperingen maar wil den opstaan. Het leek alsof de politici even moesten naden ken. Pas daarna kwamen ze één voor één uit him stoel omhoog. Nota Een andere jeugdige aanwezige die vroeg waar de nieuwe spel en sportvoorzieningen blijven, kreeg als boodschap geduid te oefenen. A Wassink (VVD): „We hebben net een nota binnen. We zijn er dus echt druk mee bezig. Jeugdwethouder D. W. van de Merwe (D66) zat lelijk in zijn maag met de vraag hoe de jonge rencultuur zich de komende drie jaar zal ontwikkelen. „Wat ik wel weet is dat wij nog niet zo lang geleden werden overrom peld met verzoeken om skate- voorzieningen. Ik heb het idee dat die zaak wat aan het luwen is." Van de Merwe vindt dat het in z'n algemeenheid best rede lijk goed gaat met het sociaal- cultureel werk in Goes. Kreten De stichting Stimulans denkt daar anders over. De organisatie ziet Goes fors groeien, terwijl de sociale infrastructuur achter blijft. Aan de buitenkant van Goes zouden levensarme wijken ontstaan als het Oostmolen- park, Nieuw-West, Noordhoek en Goese Meer. Wijken zonder wijkcentra, scholen en winkels. Makkelijke kreten schuwden de politici niet in hun reacties. Van Zwoll had het over saamhorig heid in de samenleving en van Ewijk noemde sociaal-cultureel werk een belangrijke bijdrage aan maatschappelijke weer baarheid. Met name C. F. Möhl- mann (SGP/RPF/GPV) en Was sink (VVD) wezen op de financi ële grenzen van de gemeente Goes. De politiek wil eigenlijk iedereen ter wille zijn maar de hoeveelheid geld is beperkt. Geen vuurwerk Echt vuurwerk bleef uit tijdens het goed bezochte politieke fo rum. Eén van de aanwezigen wees er terecht op de dat de dis cussie zich wel heel erg toespits te op de stad Goes. De dorpen kwamen amper voor in het ver haal. Merkwaardig was de bij drage van L. de Koninck van Mobiel Nederland. Vijf minuten de tijd kregen de politici om zichzelf te introduceren en het partijstandpunt toe te lichten. Kostbare minuten die de Ko ninck benutte om uitvoerig zijn lange loopbaan met het publiek door te nemen. Naar het stand punt van zijn partij over het so ciaal-cultureel werk bleef het gissen. Het wachten is nog op de officiële presentatie van het ver kiezingsprogramma van Mobiel Nederland. Goedlachs echtpaar Ventevogel-de Dreu. foto Willem Mieras door Jacqueline Pons-Maas. GOES - Al was het dan geen liefde op het eerste gezicht, toch werd het dinsdag een dia manten huwelijksdag voor de familie P. C. Ventevogel-de Dreu uit Goes. Pieter Cornelus en Huijgtje Elisabeth, ofwel Piet en Huug, leerden elkaar omstreeks 1935 kennen in de danszaal van de soosavonden. Het duurde enkele jaren voor het huwelijk op 3 februari 1938 in Goes werd voltrokken werd. Een fijn huwelijk waaruit vijf kinderen werden geboren. Eerst drie jongens, daarna twee meisjes. Een druk huis houden, dat mevrouw eigen lijk met veel plezier als haar hobby zag. „Tijdens de verke ring van onze kinderen waren zij altijd thuis. Dat was koken voor twaalf, en alles moest schoon, We hebben nu twaalf kleinkinderen en zes achter kleinkinderen. Allemaal ko men ze nog.Tot haar hu weli j k werkte Huug zes jaar lang op het kantoor bij groothandel Duvekot. Piet, geboren in 1912, moest met zijn achtste jaar al aan de slag: „Peetjes verdunne en vlas wie'en." Hierna belandde hij op de kaai, waar hij werkte als losser in de haven. Hij werd mede werker in de melkfabriek en later dakbedekker. Op zijn 73ste stopte hij met deze ar beid. Het was bij deze twee mensen niet alleen een gezin en hard werken, want lang ge leden maakten zij nog verre reizen, onder andere naar Saoedi Arabië, waar een doch ter twaalf jaar woonde. En ze gingen ook met de kinderen op vakantie naar Portugal. „Daar komt nu niets meer van", zegt mevrouw. Ooit spijt gehad? „Nee hoor, het ging allemaal hard genoeg". VLISSINGEN-Bij Elf Atochem in Vlissingen-oost zijn dins dag om 12.55 uur enkele kubieke meters oplosmiddel uit een opslagtank gelopen. Het ging om tetrahydrofuraan (THF), een kleurloze vluchtige vloeistof. Om te voorkomen dat het spul zou weglopen, werden onmiddellijk alle toevoeren naar de afvalwaterzuivering afgesloten en werden de verzamel- putten afgedekt met blusschuim. Personeel moest tijdelijk naar buiten. Er was geen schade voor de volksgezondheid. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Elf Atochem maakt diverse chemische producten, zoals aangroeiwerende verven voor schepen, gewasbeschermingsmiddelen, kunst stoffen en glascoating. Het lek ontstond toen personeel bezig was de installatie gereed te maken voor een ander product. OOST-SOUBURG - Nooit eerder hebben zoveel Zeeuwen op Omroep Zeeland Radio afgestemd als de laatste twee maan den van het vorige jaar. Da t blijkt uit een meting van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS over de maanden no vember en december 1997. Per dag stemden 70.000 mensen hun radio af op de regionale omroep. Dat is een toename van 18.000 luisteraars ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar Omroep Zeeland is al geruime tijd de best beluisterde ra diozender in Zeeland, gevolgd door Radio 3, Radio 1 en Radio 10 Gold. Het is op het ogenblik nog niet mogelij k de kij kcij fers van Omroep Zeeland Televisie te meten. MIDDELBURG - De provincie zal schadeclaims van perso neelsleden van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) er kennen, ook al lopen zij na de verjaringstermijn een asbest ziekte op. Gedeputeerde Staten hebben dit dinsdag besloten, omdat door blootstelling aan asbest veroorzaakte ziekten zich pas na een groot aantal jaren kunnen openbaren. PSD- personeel kan in aanraking gekomen zijn met asbest, omdat in de veerboten Prins Willem Alexander en Prinses Christina asbest was verwerkt als isolatiemateraal. De Prins Willem Alexander is inmiddels tegen hoge kosten vrijgemaakt van asbest. Pletzelfde gebeurt met de Prinses Christina. MIDDELBURG - Rijkswaterstaat is niet van plan maatrege len te treffen om de bereikbaarheid van communicatie-appa- ratuur op sportvisbootjes (26 mc-bakkies) te verbeteren. Naar aanleiding van de dood van een sportvisser op de Noord zee voor de Oosterscheldekering uitte secretaris Rien Koop man van Bootvisvereniging Zuid-West Nederland kritiek op het slechte bereik van 26 mc-bakkies (korte golfzenders) in het gebied Domburg-Neeltje Jans. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat erkende dinsdag dat dit het geval is. De kust- wachtpost Ouddorp is uitgerust met zo'n bakkie, maar de ontvangst is vaak slecht. „Als Rijkswaterstaat gebruiken wij standaard de marifoon", aldus de woordvoerder. „Een mari foon heeft een groter bereik, maar daarvoor is een vergunning nodig. Als sportvissers een ander systeem willen gebruiken, dan zijn zij daar ook verantwoordelijk voor. TERNEUZEN - Een 28-jarige Terneuzenaar kreeg een boete van duizend gulden en vier maanden rijontzegging, omdat hij op 14 mei vorig jaar bijna 160 kilometer per uur had gereden op de Middenweg in IJzendijke. Op die weg geldt een maxi mumsnelheid van tachtig kilometer per uur. De automobilist verklaarde dat hij stom was geweest. „Ik wist dat ik iets har der reed dan gebruikelijk is", liet hij weten. De kantonrechter volgde de eis van de officier van justitie. „Het was een krank zinnige overtreding, ongelooflijk verantwoord." 'S HEER ARENDSKERKE - De stichting Het Klaverblad Zee land verzorgt donderdag 5 fe bruari de eerste van een cyclus voorlichtingsbijeenkom sten die alle zorginstellingen in Zeeland zal omvatten. De bij eenkomsten hebben het thema 'Slechter horen..., doe er iets aan!!!' De voorlichting wordt gegeven in zorgcentrum Poel- wijck in 's Heer Arendskerke en begint om 14.00 uur. Mevrouw A Kooiman van het Klaverblad vertelt over de aan leiding van dit project. Vervol- worden de internationale symboolbordjes 'RINGLEI DING AANWEZIG' overhan digd aan directeur M. P. Heij- boer van Poelwij ck In het gebouw zijn drie goedgekeurde ringleidingen aanwezig. Een lid van de technische groep Zeeland van de Nederlandse Vereniging voor Slechthoren den geeft uitleg over mogelijke oplossingen voor slechthoren den. Voor de pauze wordt ingegaan op de sociale aspecten en na de pauze opde aanvullende hulp middelen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273010 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wout Bareman De Vlaamse regering moet geld uit trekken voor de aanleg van een nieuw jachthaventje aan Lillo-Fort op de rechteroever van de Schelde bij Ant werpen. Het is een voorstel van het Antwerpse gemeenteraadslid en volks vertegenwoordiger Marcel Bartolo- meeussen van de Socialistische Partij. In een brief aan de Vlaamse ministers Baldewijns en Kelchtermans wijst de SP-er op het feit dat over een paar jaar, na het verdwijnen van Doel op de lin keroever, van de drie haventjes in de Scheldebocht voor Antwerpen (Doel, Liefkenshoek en Lillo) nog enkel dat van Lillo rest. En zelfs dat haventje wordt bedreigd door de dijkverhogin gen in het kader van het Sigmaplan, de Vlaamse tegenhanger van het Delta plan. Verhoging van de dijken is bittere noodzaak omdat het beschermde Lillo- Fort nu al regelmatig gevaar loopt door de hoge waterstand. Bartolomeeussen ziet mogelijkheden voor een nieuw ha ventje naast de huidige locatie. In de discussie rond de financiering van de onteigening van Doel moet ook de situ atiebij Lillo worden betrokken. „Daar mee zou je in Lillo-Fort een nieuwe ha ven kunnen aanleggen en zorg je voor een extra toeristische attractie in dit stukje Antwerps verleden. Want Lillo vormde in de geschiedenis toch een deel van de beschermingsgordel voor Ant werpen." Nu verdient het dorp zelf be scherming en daar moet de overheid geld voor reserveren, vindt Bartholo- meeussen. Watersporters Overigens weten de 35 leden van de Doelse watersportvereniging De Noord voorlopig nog niet van wijken. Vorige week begonnen ze vrolijk met de bouw van een nieuwe aanlegsteiger en een nieuw clublokaal. Volgens voorzitter Louis Lockefeer staat het helemaal nog niet vast die nieuwbouw over een paar jaar weer van de kaart moet verdwij nen. Lockefeer: „We kruipen niet in ons graf. Desnoods stappen we naar de rechter." Tijdens een recente vergade ring stemden de leden unaniem voor uitvoering van de plannen, waarvoor ze inmiddels zo'n 55.000 gulden bijeen hebben gebracht. De watersporters hebben geen andere keuze. Ze kunnen nergens anders terecht en zouden ze uitwijken naar bijvoorbeeld de haven tjes in Oost-Zeeuws-Vlaanderen dan zijn ze, volgens hun eigen berekenin gen, minstens tienmaal zo duur uit. Met hulp van de gemeente Beveren gaat De Noord het aantal ligplaatsen zelfs uit breiden. Voorzitter Louis Lockefeer: „In de ont eigeningsplannen zoals die nu op tafel liggen, blijft de huidige haven buiten schot. We zullen niet nalaten de verant woordelijken daar bij herhaling op te blij ven wijzen. door Wout Bareman De inwoners van de ge meente Tienen vielen haast om van verbazing to en ze een brief in de bus aantroffen, waarin een nieuwe belasting werd geintroduceercl: ter com pensatie van 'slijtage aan de gemeentelijke infrastructuur' moeten gezinnen voortaan 110 gulden extra 'tax' ophoesten. Voor ondernemers kan dat be drag oplopen tot vele duizen den guldens. Extra belasting betalen voor slijtage van de trottoirs en de wegen? Het zette alom kwaad bloed. Het stadsbestuur van Tienen heeft uitgerekend dat juist die ondernemers de grootste bij drage leveren aan de slijtage. Aanvankelijk van hun vergun ning betalen ze bedragen, vari ërend van zo'n 350 gulden tot 2750 gulden. De midden standsorganisaties klagen steen en been over de nieuwe belastingmaatregel. Ze heb ben juristen in de arm genomen om te laten onderzoek of de nieuwe regeling wel rechtma tig is en zonodig vechten ze de de beslissing van het stadsbe stuur aan tot voor de Raad van State. Volgens de middenstand had dat bestuur geen ongeluk kiger moment kunnen kiezen. Terwijl enerzijds wordt ge poogd extra fondsen aan te bo ren om de stad nieuw leven in te blazen, worden jonge onder nemers afgeschrikt door de ex tra belastingen, bovenop de ta rieven, die toch al aan de hoge kant zijn, Een soortgelijke be lasting in de gemeente Diest wordt waarschijnlijk door de hogere overheden terugge draaid, daar is men ook in Tie nen nu op uit. Het stadsbestuur studeert ove rigens nog eventuele verdere aanpassingen. Maar volgens het schepencollege valt aan de verhoging niet te ontkomen, simpelweg omdat Tienen mo menteel te krap bij kas zit. Op het Vlaamse ministerie van Binnenlandse Aangelegenhe den wordt de ontwikkeling in Tienen met veel belangstelling gevolgd.Belasting betalen om op straat te mogen lopen, vindt een woordvoerder wat ver doorgetrokken. Maar ach, in andere gemeenten wordt ook belasting betaald voor een kel dergat of het dragen van een mombakkes... doorCaroline Moerland KAPELLE - Een beoordeling van het nieuwe ontwerp door de welstandscommissie en een ar tikel 19-procedure. Als drit ach ter de rug is, kan de bouw een woonzorgcentrum in Wemel dinge eindelijk beginnen. De le den van de Kapelse commissie onderwijs en welzijn keurden dinsdag het nieuwe ontwerp goed. Ook konden ze instemmen met de dekking van de extra kosten die eraan vastzitten. Terwijl de besluitvorming al he lemaal rond was, besloot de ge meenteraad van Kapelle vorig jaar zomer de voorbereidingen voor de bouw van het woon zorgcentrum stil te zetten. Aan leiding was de vele kritiek van de bewoners van Wemeldinge op het ontwerp ea op de in spraakprocedure. Afgelopen half jaar kwamen verschillende alternatieven op tafel, die uitge breid met de dorpsbewoners en met de raadsfracties werden be sproken. Het resultaat is dat burgemees ter en wethouders nu hebben gekozen voor het alternatief, dat tegemoet komt aan de be langrijkste bezwaren van de omwonenden. Volgens het nieu we ontwerp telt het woonzorg centrum maar drie in plaats van vier bouwlagen. Een deel van de ouderenwoningen komt nu bo ven het dorpshuis, dat onder deel wordt van het zorgcen trum. Ook de kleur van het gebouw is minder opvallend dan in het oorspronkelijke plan. 1-Iet plan kost ruim een miljoen gulden meer dan het eerste ont werp voor het woonzorgcen trum. B en W willen dat gat dichten door een lening af te sluiten. De jaarlasten komen in dat geval uit op 86.850 gulden. Bezuinigingen De leden van de commissie on derwijs en welzijn hadden zoals vernacht weinig aanmerkingen op het plan. Dat is immers al uit gebreid met de gemeenteraad doorgesproken. Wel wilde J. H. Hei'selman (WD) van wethou der C. W. A Kole weten hoe het college invulling denkt te gaan geven aan de extra jaarlasten. En R.H. D. Lambeck (PvdA) vroeg of er al zicht was op de huurprijzen. Op de vraag van Herselman antwoordde Kole dat de extra uitgaven te com penseren zijn door bezuinigin gen. Over de huurprijzen kon ze nog niets zeggen. Kole verwacht dat de bouw van het woonzorgcentrum na de zo mervakantie kan beginnen. Het dinsdag in de commissie be sproken voorstel komt eerst nog aan de orde tijdens de raadsver gadering van 24 februari. Mo menteel wordt gewerkt aan een gedetailleerde tekening, die straks door de welstandscomm- missie zal worden beoordeeld. Vervolgens wacht nog een arti- kel-19-procedure, die burgers de mogelijkheid biedt bezwaren in te dienen tegen het nieuwe ontwerp. TERNEUZEN - Het aantal mensen in Zeeuws-Vlaanderen met een verslaving is fors geste gen. Het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugverslaafden (ZCAD) in Terneuzen telde eind vorig jaar 211 cliënten met zogeheten pri maire problemen, 52 meer dan in 1996. De stijging valt vooral toe te schrijven aan de gebrui kers van alcohol, cannabis en cocaïne. Het ZCAD registreerde eind vo rig jaar 118 mensen met een pri mair alcoholprobleem. In 1996 waren dat er nog 92. Het aantal gevallen van cocaïne-versla- ving nam toe van 8 naar 15. Het cannabisgebruik onder de cli ënten van het regiokantoor steeg van 12 naar 20 mensen. In 1997 noteerde het ZCAD slechts één heroïnegebruiker meer dan het voorgaande jaar, waarmee die groep uitkwam op 26 afhan- kelijken. Het aantal gokver slaafden bleef nagenoeg stabiel. Uit het jaaroverzicht van het ZCAD blijkt dat de meeste ver slaafden zich bevinden in de leeftijdsgroep van veertig tot vijftig jaar. In 1996 waren dat 95 mensen. KLOETINGE Postzegels - Filatelistenvereni ging De Bevelanden houdt don derdag 12 februari een bijeen komst in zaal Amicitia in Kloe- tinge. Aanvang 19.30 uur. Het huidige getijdehaventje van Lillo-Fort wordt bedreigd door dijkverhogingen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39