Geen extra geld nationaal park Wie niet lacht om een grap is de klos Voetveer is zaak van de provincie Hardleerse bestuurder Deltaplan voor Zeeuws landschap Van Gelder blijft toch waarschuwen bij dreigende ramp Aangifte zedenzaak agent omstreden Adviseurs Van Aartsen willen grotere invloed recreatie op beheer Oosterschelde Ex-wielrenner bestraft voor gebruik amfetamine zeeuwse almanak Loonstrookje woensdag 4 februari 1998 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) is niet van plan extra geld beschikbaar te stellen voor de exploitatie van een fiets/voet- veer tussen Vlissingen en Breskens. Wel gaat ze ermee akkoord dat het provinciaal bestuur voor dit veer -dat na de aanleg van de Westerschelde- tunnel in de vaart komt - geld haalt uit de pot voor openbaar vervoer, waar over de provincie vast kan beschik ken. Anders gezegd: de provincie is zelf helemaal verantwoordelijk voor de opzet en uitvoering van het nieuwe veer. Jorritsma heeft dit standpunt vastge legd tijdens overleg met het dagelijks provinciebestuur eind 1997. In dat overleg is ook gepraat over de deelna me van Zeeland in het aandelenkapi taal van de NV Westerscheldetunnel. Afgesproken is dat de provincie voor een vast percentage van 4,6 aandelen neemt. Dat komt neer op een bedrag van 72,5 miljoen gulden. Daardoor is de provincie ervan verzekerd dat de stem van Zeeland steeds in de NV kan weerklinken. De provincie mag één van de vijf com missarissen van de NV voordragen. ;door Richard Hoving MIDDELBURG - De kans dat het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij met méér geld over de brug komt voor het toekomstig nationaal park Oosterschelde lijkt verke ken. De Voorlopige Commissie Nationale Parken (VCNP) is van mening dat de beschikbare fi nanciële middelen een voldoen de basis vormen om inhoud te geven aan de voorwaarden waaraan de zeearm moet gaan voldoen. [De VCNP adviseert minister J. van Aartsen om op korte termijn over te gaan tot de aanwijzing ivan de Oosterschelde tot natio- (naal park. De bijdrage voor het [inrichten en beheren van de zee- I arm stelt de adviescommissie op [een eenmalig bedrag van 1,2 miljoen gulden en een jaarlijkse (vergoeding van 570.000 gulden. [De VCNP acht het niet wense lijk om méér geld uit te trekken voorde Oosterschelde omdat dit [ten koste zou gaan van andere nationale parken in Nederland. De aanwijzing tot nationaal j park stelt voorwaarden op het (gebied van beheer, toezicht, ex- iploitatie van bezoekerscentra, (educatie, voorlichting en on derzoek. Het dagelijks be'stuur van de Stuurgroep Oosterschel- de liet afgelopen zomer weten extra geld nodig te hebben om binnen de gestelde voorwaar den recht te kunnen doen aan het uitzonderlijke karakter van Re Oosterschelde. De stuur- groep voerde onder meer de op pervlakte van het gebied, gelijk aan die van alle bestaande na tionale parken samen, als knel punt aan. Het gevarieerde (recreatief) ge bruik in combinatie met de kwetsbaarheid van de aanwezi ge waardevolle natuur, zou eveneens een hogere financiële bijdrage van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij rechtvaardigen. Uniek De VCNP erkent in het advies aan de minister het unieke ka rakter van de Oosterschelde. „Met dit gebied wordt het inter- getijdengebied toegevoegd aan het nationale parkenstelsel. Daarmee wordt weer een stap gezet in de richting van een zo goed mogelijke vertegenwoor-, diging van alle voor Nederland karakteristieke gebiedstypen." De adviescommissie is er echter niet van overtuigd dat de bij zondere betekenis van de Oos terschelde een hogere vergoe ding noodzakelijk maakt. „De VCNP is van mening dat het in het advies genoemde bedrag een voldoende, zij het minimale, ba sis kan vormen voor het instel len van een nationaal park. De VCNP houdt vast aan de in richting van een drietal educa tieve/informatieve steunpun ten rond de Oosterschelde. De stuurgroep vindt het aantal van drie te weinig en heeft een zestal mogelijke locaties voor een steunpunt op het oog. Het dage lijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde kan, volgens de adviescommissie, het beste opgaan in een nog te vormen overlegorgaan dat moet gaan toezien op de inrichting en het beheer van het nationaal park. In de stuurgroep hebben verte genwoordigers van de gemeen ten rond de Oosterschelde, pro vincie en terreinbeheerders zitting. De sectoren natuur, re creatie en visserij zijn elk met een adviseur in de stuurgroep vertegenwoordigd. De VCNP stelt voor om het advi seurschap van de recreatiesec tor om te zetten in een 'gewone zetel'. De economische beteke nis van de Oosterschelde voor de recreatie is groot, luidt de moti vatie. Bovendien wenst de re creatiesector ook niet langer genoegen te nemen met een ad viesrol, aldus de adviescommis sie. Een vertegenwoordiger uit de sector educatie en voorlich ting zou als extra adviseur aan het overlegorgaan nationaal park moeten worden toege voegd. door Hans Heijt TERNEUZEN - De Terneuzense kantonrechter A Melis besefte dat de straf zeer fors was. Toch vond hij de 2925 gulden boete, de vier weken hechtenis en acht maanden rijontzegging ge rechtvaardigd, omdat de 24-ja- rige inwoner van Philippine 'zeer fors bezig was geweest'. In ruim een half jaar tijd werd de man zeven keer zonder rijbewijs achter het stuur van een auto aangehouden. Drie keer reed hij in een onverzekerde wagen rond. De inwoner van Philippine maakte de tien misstappen tus- senseptember 1996 enmei 1997. 'In die periode nam de politie twee auto's van de man in be slag. De kantonrechter was zeer verbaasd over die lange reeks wapenfeiten. „Heeft u principi ële bezwaren tegen het halen van een rijbewijs, vindt u dat soms flauwekul?", vroeg Melis. De 24-jarige man had geen ver- Maring voor zijn gedrag. Princi piële bezwaren tegen het halen van het rijbewijs had hij niet. Vorige maand was hij geslaagd voor het examen. De meeste overtredingen gaf hij toe. Maar hij verklaarde dat hij voor twee misstappen ten onrechte was gedagvaard. De officier van justitie hechtte weinig geloof aan cle bewerin gen van de man uit Philippine. Ook voelde hij er weinig voor de man te ontzien, omdat deze zich nergens iets van had aangetrok ken. „U bent een lastpost ge weest voor de politie. Boven dien kwam het herhaaldelijk voor dat u na een aanhouding stond te vloeken en te tieren", aldus de officier. Hij eiste een geldboete van 3225 gulden, acht weken hechtenis en acht maan den rij ontzegging. Teveel De kantonrechter kon zich voor het grootste deel vinden in de eis van de officier van justitie. Maar een gevangenisstraf van acht weken vond hij een beetje teveel van het goede. Hij halveerde die straf daarom. Verder gaf hij de man uit Philippine voor één van de twee overtredingen die hij ontkende, het voordeel van de twijfel. De kantom-echter stelde de geldboete daarom vast op 2925 gulden. Knotten van wilgen door het waterschap Zeeuwse Eilanden in de Louwerse's Wegeling bij Ritthem. Het waterschap wil op een groot aantal plaatsen op Walcheren de karakteristieke bomenrijen langs plattelandswegen vervangen door hagen. foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf GOES - Het Zeeuwse landschap heeft een Deltaplan nodig. En dat is er nu, aldus da gelijks bestuurder B. van de Hoef van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Dinsdag avond presenteerde hij voor drie commis sies van het waterschapsbestuur het Del taplan, waarin een koers is uitgezet voor al het groen langs polderwegen en op bin nendijken in Midden- en Noord-Zeeland. Vooral bij de hoge kosten, 42 a 62 miljoen gulden, zetten waterschapsbestuurders vraagtekens. Het waterschap hoopt op subsidies, tot uit Brussel. Dat er iets moet gebeuren aan de voor Zeeland zo karakteristieke weg- en dijk- beplantingen was voor iedereen wel dui delijk. Want het gaat niet goed. Ziekten slaan toe, vooral onder iepen. Van de Hoef: „Dat is hopeloos. Op Schouwen-Duive- land en Walcheren besteden we daar jaar lijks vier a vijf ton aan. En de ziekte blijft zich verspreiden, ondanks het kappen van zieke iepen." Het geld dat aan de bestrijding van de ie penziekte wordt uitgegeven, kan een be tere bestemming krijgen. En dat houdt volgens het Deltaplan (officieel groen structuurplan) in dat van weg tot weg en van binnendijk tot binnendijk het groen systematisch wordt aangepakt. Op Walcheren betekent dat de vorming van hagen langs de plattelands wegen. Veel bomen, waaronder vooral veldiepen, zullen daarbij sneuvelen. Op Schouwen- Duiveland zal een aantal binnendijken, zoals rond de polder Dreischor, juist dui delijker zichtbaar worden gemaakt met bomen. Kritiek Hoewel het plan welwillend werd ontvan gen, kwamen met name uit de landbouw kritische geluiden. W. de Visser uit Aagte- kerke: „Er is geen grotere ellende voor de landbouw dan een bomenrij, want scha duwwerking leidt tot opbrengstverlies." Van de Hoef zegde toe dat dit wordt mee genomen bij de uitwerking van het plan. Tijdvoor discussie is er genoeg. Het begint deze week met officiële inspraak. Uitvoe ring van het plan zal al met al twintig j aar duren. „Landschappelijk kan het niet an ders", zei Van de Hoef. „Als wij dit groen- struetuurplan in één keer uitvoeren, kan je op een gegeven moment van Middel burg tot in Westkapelle kijken. Zo'n kaal slag kanmet." Miljoenen Financieel valt het ook niet sneller te be happen. Het waterschap kan niet zomaar enkele tientallen miljoenen guldens opzij zetten. „Als wij dat al zouden willen", te kende S. M. Vermuë-van 't Westeinde uit Heinkenszand aan. „Beplantingen zijn geen hoofdtaak van het watei'schap. Het gaat veel meer om een algemeen maat schappelijk belang." Het waterschap kan de kar wel trekken, maar dan moeten de belastingen omhoog; voor de ingezetenen zelfs met zeven a tien gulden. Van de Hoef:,Het is niet meer dan logisch dat gemeenten, provincie, Rijk en zelfs de Europese Unie financieel bij springen. Het gaat tenslotte om het be houd van het Zeeuwse landschap." _door Edith Ramakers ARNEMUIDEN - Hij kan nu verklaren waarom hij op het verkeerde pad terecht is geko men. Raymond Bos was dertien jaar en een voorbeeldige leer ling, totdat hij naar de LTS ging. Daar begon het pesten, het trei teren door een aantal jongens. Hij vond een simpele oplossing. Met de grote jongens van de klas zou hij mee gaan doen. „Ik wilde nooit meer voor studiebol of watje uitgemaakt worden en ging ook stoer doen. Af en toe deelde ik klappen uit. Totdat ik één keer te ver ging, iemand neerstak en een half jaar in de gevangenis door moest bren gen." Groep 6/7 van de Christelijke basisschool Het Baken in Arne- auiden luisterde dinsdagmid dag ademloos naar Raymond Bos (27). De ex-gedetineerde beeft afgerekend met zijn verle den. „Ik heb er spijt van en ge lukkig hebben anderen en God Uüjn misstap vergeven. Ik kan nu mijn ervaringen, hoe nega tief ook, gebruiken om jullie op de gevolgen van pesten te wij zen. En geloof me, in het huis van bewaring en in de gevange nis voel je je vaak eenzaam en alleen." Bos, die voor de Stichting Ge- vangenzorg Nederland-Zoeter- meer werkt, vult een onderdeel in van het project Pesten. Vóór de rumoerig verlopen jaarwis seling in Arnemuiden was het programma al vastgelegd. „Maar we spelen wel in op de ac tualiteit", reageert meester Bert. Tegen de kinderen zegt hij „Moeten jullie nu niet aan enke le jongens van ons dorp denken? Die zitten ook alleen in de cel, hun daden te overdenken." Kaartjes De kinderen knikken. Een aan tal kent de jongens die vastzit ten en van wie de politie denkt dat zij met oud en nieuw twee politieagenten hebben bewerkt. In dit Pestproject past ook dat de kinderen binnenkort kaart jes versturen naar hun vier dorpsgenoten die vast zitten in Scneveningen en Breda, zoals ze eerder ook aan de agenten heb ben gedacht. Over de tekst, moe ten de kinderen nog nadenken. Raymond Bos zegt dat hij een heel slechte tijd heeft gehad. „Ik was zeventien jaar en moest al gecorrigeerd worden. In het huis van bewaring is het nog uit- zichtlozer dan in de gevangenis. Ik had een heel kleine cel, waar in ik me net kon bewegen. Er Kinderen van de groepen 6 en 7 van Het Baken luisteren geboeid naar wat Raymond Bos vertelt over zijn ervaringen als gedetineerde. foto Lex de Meester door Richard Hoving MIDDELBURG - De alarme ring van burgemeesters bij een dreigende ramp blijft voorlopig via de commissaris van de ko ningin lopen. Dit verandert niet voordat er eenduidige afspra ken zijn gemaakt tussen ge meentebestuurders en brand weer. Dat schrijft commissaris van de koning drs. W. T. van Gel der in een brief aan het bestuur van de Regionale Brandweer Zeeland. De alarmeringsregeling is sinds begin januari onderwerp van discussie. Om te waarschuwen voor een zware storm liet Van Gelder op zondag 4 januari een fax naar alle zeventien Zeeuwse gemeentehuizen versturen. Ver schillende burgemeester noem den het faxbericht de volgende dag overbodig en in strijd met de regels. Om herhaling in de toekomst te voorkomen, deed de Zeeuwse brandweer onlangs een aantal voorstellen omtrent de waar schuwing van burgemeesters in geval van zwaar weer. De brief van Van Gelder is hier een reac tie op. De commissaris zegt toe om het voorstel van de brandweer om een draaiboek voor stormwaar- schuwing te ontwikkelen op de agenda te zetten van de eerst volgende vergadering van de Stuurgroep Openbare Veilig heid Zeeland. „Dit neemt echter niet weg dat er zich altijd cala miteiten voor kunnen doen waarvoor geen specifiek draai boek bestaat", aldus Van Gel der. De gedachte om in geval van een dreigende ramp de Zeeuwse burgemeesters door tussen komst van de commandant van de Regionale Brandweer te waarschuwen, komt eveneens aan de orde in de stuurgroep, be looft de commissaris. In afwachting van formele be sluitvorming over de alarme ring bij een dreigende ramp blijft Van Gelder langs twee ver schillende kanalen waarschu wen. Alle informatie die betrek king heeft op openbare veiligheid speelt de commissa ris voorlopig zowel door aan de commandant van de Regionale Brandweer als de Zeeuwse bur gemeesters. „Mijn motivatie om dit te doen is in de eerste plaats omdat uw voorstellen thans nog niet door alle burgemeesters zijn geaccordeerd en in de twee de plaats omdat de alarmcen- trale van de brandweer de infor matie op 4 januari jongstleden helaas ook niet heeft doorge leid." MIDDELBURG - Politierechter mr. M.J.M. Klarenbeek ver oordeelde dinsdag een 34-jarige ex-amateurwielrenner uit Sint-Willebrord tot 180 uur onbetaalde arbeid en twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. De man dient zich verder te houden aan de aanwijzingen van het. CAD. In de nadagen van zijn wielerloopbaan raakte de Brabander verslaafd aan amfetamine, Bij een politiecontrole in Rilland werd op 29 maart vorig jaar een ruime hoeveelheid (twintig flesjes, totaal 400 ml) amfeta mine gevonden. Daarnaast trof de politie een vuurwapen aan. door Jacques Cats MIDDELBURG - Er is alle aan leiding om de aangifte van het plegen van een zedenmisdrijf in diensttijd door een Walcherse politieman nader op betrouw baarheid te onderzoeken. Dat vindt raadsman mr. R. van der Hoeven. In de loop van het ge rechtelijk vooronderzoek zijn vragen gerezen, die volgens de raadsman het nader horen van getuigen wenselijk maken. De politieman zit al sinds juni vorig jaar thuis. De agent werd geschorst nadat een op verden king van woninginbraken in het Vlissingse politiebureau inge sloten man hem had beschul digd van onzedelijke handelin gen. Dat zou zijn gebeurd toen de agent de man eten bracht in de cel. De arrestant kwam met zijn beschuldigingen op de proppen toen hij zich voor de in braken moest verantwoorden bij de rechter-commissaris. Het behoort tot de huishoudelij ke regels dat politiemensen met z'n tweeën moeten zijn wanneer het noodzakelijk is dat ze een arrestantencel betreden. Dat gebeurt om veiligheidsredenen. Vanwege de krappe bezetting komt dat er in de praktijk lang niet altijd van. Omdat er bij het door de arrestant omschreven incident verder niemand aan wezig was, was aanvullend ma teriaal nodig om de beschuldi ging hard te maken. Op last van justitie werd de rijksrecherche ingeschakeld. Tij dens een onderzoek in het po litiedistrict hoorde de rijksre cherche enkele tientallen poli tiemensen. Het onderzoek gaf aanleiding tot het instellen van een gerechtelijk vooronder zoek. Vraagtekens over de be trouwbaarheid van de aangifte hebben de raadsman ertoe ge bracht op het nader horen van getuigen aan te dringen. Voor de arbeidsrechtelijke kant van de zaak krijgt de politieman on dersteuning van de politievak- bond ACR Aan de schorsing van politiemensen is een termijn van zes maanden verbonden. Bij bijzondere omstandigheden kan die termijn met drie maan den worden verlengd. Dat is in het geval van de Walcherse agent gebeurd. De tweede schorsingstermijn loopt binnen enkele weken af. stond een betonnen bed en rond half tien kreeg ik een matras en papieren lakens. Twee keer per dag mocht ik een kwartier naar buiten. Ik moest me verder in mijn celletje zien te vermaken. Een keer per maand mochten twee mensen één uur op bezoek komen. Later, in de gevangenis kreeg ik iets meer afleiding. Ik moest werken. Legio schuur sponsjes heb ik in zakjes gedaan en elke dag moest ik bomen om zagen en die het bos uitdragen. Maar ook in de gevangenis word je gepest. „Ze laten je struikelen als je gezamenlijk doucht. En waarom? Dat gebeurt al als ze je iets te dik vinden of als je niet lacht om een grap; Er is altijd wel een reden te vinden om ie mand te pesten." Niet aardig „Vinden jullie iemand aardig die een ander pest?", vervolgt Bos. „Nee", zeggen de meesten. „En hoe reageer je dan?" Eén jongen durft te zeggen dat hij 'gewoon terugpest'. „Maar dan ben jij eigenlijk ook niet aardig. Misschien kun je als het pesten heel vervelend wordt en lang duurt, hulp vragen aan meester Bert of jouw ouders." Want gepest worden en crimi neel gedrag liggen volgens Bos in eikaars verlengde. „Ik heb nog heel veel geluk gehad. Ik was schoenmaker toen ik naar de gevangenis moest. Mijn baas wilde mij terug. Hij vergaf me en gaf me een nieuwe kans. Als ik met een strafblad had moeten solliciteren, was het niet zo een voudig geweest." Ze is zoals dat tegenwoordig heet kostwinster voor een eenoudergezin, en behoort tot het ongecompliceerde slag dat loonstrookjes geen blik waardig acht. Vlak voor de jaanoisseling had ze nog wel in de krant gelezen dat mensen als zij er dit jaar aar dig wat aan koopkracht op vooruit zouden gaan. Dus toen haar werkgever afgelo pen maand een ongewoon fors bedrag op haar giroreke ning liet bijschrijven, ver baasde dat haar niets. Ze genoot afgelopen week end volop van de plotselinge weelde. Flanerend langs Vlissings winkelboulevard tastte ze royaal in de beurs om zich van eigentijdse huis raad en elegante kledij te voorzien. Thuisgekomen be gon er toch iets van ongerust heid te knagen. Met de loon strookjes van het afgelopen jaar erbij, begon ze toch maar eens te rekenen. Met haar modale inkomen bleek ze er liefst een dikke tweeduizend gulden per maand op vooruit gegaan. „Nee, wij hebben geen fout gemaakt", kon de klerk die de salarissen uitbetaalt, haar verzekeren. Waarna het hem welvanhet hart moest dat hij met de ogen had geknipperd toen hij een beschikking van de belastingdienst op zijn bu reel had gekregen. Er was hem uit gebleken dat de fis cus mevrouw een uitzonder lijk hoog bedrag aan aftrek posten had toegestaan. Het kwam er zo'n beetje op neer dat ze dit jaar belastingvrij salaris zou genieten. Nieuwsgierig wendde onze kostwinster zich tot de belas tingdienst. De beambte had zijn antwoord snel klaar. Al moest hij diep zuchten alvo rens het over z'n lippen kwam. „Nulletje teveel inge toetst. Neem ons niet kwalijk mevrouw." Nog immer gaat onze kost winster zonnig door het le ven. Alleen in de rest van dit jaar wat minder dan gewend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37