Keerzijde van de medaille Matti Nykanen: een oneerbaar bestaan Mooiste moment verstopt in B-film The story of Dan Jansen winterspelen woensdag 4 februari 1998 35 Atje Keulen-Deelstra: foeilelijke kleding herinneringen aan japan TV Ooit was hij de engel der schansen, het goudhaantje van de Olympische Spelen. Maar de Koning van Calgary raakte aan de drank. Binnenkort gaat Matti Nykanen voor de derde keer scheiden. Met zijn vrouw raakte hij ook z'n baan in haar restaurant kwijt. Na een speurtocht in Finland vonden we hem in Jarvenaa. Daar begon hij onlangs aan een nieuw bestaan. Als animator in een nachtclub. opeens ongevraagd, „het gaat goed met me, heus. Hiervóór heb ik drie jaar in een restaurant gewerkt. Bij mijn vrouw. Als ober. Ik hoop straks weer op eigen benen te kunnen staan. Het schansspringen mist hij nog dage lijks, Zonder die operatie aan z'n rug, in 1993, was hij er nooit zo vroeg mee.ge stopt. Hij is nu 34 en had, beweert hijnóg meegekund. „Ik ga nooit kijken, dat kan ik niet opbrengen. Het is ook niet meer zo mooi als vroeger. Die V-stijl is zo gemak kelijk, dat gaat vanzelf, iedereen kan het." Hij zou wel commentator willen worden bij de wedstrijden. Misschien komt dat er ooit nog van, maar ja, nu is er die nieuwe baan. Zes dagen in de week, altijd 's avonds en 's nachts. Het is vermoeiend, hij komt slaap tekort. Hij zucht diep, sluit de ogen, maar recht dan z'n rug en staat plot seling op. Matti Nykanen bedankt ons heel hartelijk voor onze komst. Er volgt nog net geen omhelzing, maar het af scheid is ontroerend warm. Striptease Uren latex; het is inmiddels middernacht De foto's in het Finse boulevardblad Ilta- lethi wekken de nieuws gierigheid. Drie plaatjes van een groot kampioen. Met telkens een andere vrouw aan zijn zijde. In de tekst staat dat hij binnen kort voor de derde keer gaat scheiden. Hxj is Matti Nykanen. Na zijn olympische titel in Sa x-a jevo volgden drie gou den medailles in Calgary. Als schaatsster Yvonne van Gennip de koningin van die Winterspelen in Canada was, dan was schansspringer Nykanen de koning. Maar wie hoog vliegt, kan diep vallen. Van de hemel naar de hel, het zijn clichés, maar het blijken wel de clichés die bij Ny kanen passen. Hoe meer we links en rechts informeren naar hoe het hem sinds die wonderbaarlijke dagen in Canada is ver- gaan, hoe triester het verhaal wordt. „Drugs en alcohol hebben hem kapot ge maakt", zegt een journalist, die voor zijn krant j arenlang Nykanen op de voet volg de. „Soms, als hij een apparaatje tegen de drank in z'n lichaam heeft laten aanbren gen, gaat het weer even. Maar als dat is uitgewerkt of verwijdex-d, gaat het me teen weer mis." Als persoon was Matti Nykanen altijd al mysterieus. Zelfs de bevriende journalist wist nooit wat hij aan hem had. „Hij kon in een half uur tijd zomaar van een aardig mens in een dxxivel veranderen. Hij was vreselijk moeilijk in de omgang. Ook bin nen het nationale team. Matti kon over iets heel kleins vreselijk kwaad worden. Even later leek het dan alsof er helemaal niets was gebeurd". Sommigen zeggen dat er tijdens de ge boorte al iets is misgegaan met Matti Ny kanen. Minor Brain Damage, een kleine hersenbeschadiging, waardoor zijn stem NAGANO 19 9 8 mingen nogal wisselvallig zijn. Hij xnist een mentale balans. Bovendien heeft hij nooit goed tegen drank gekund. Daar komt dan nog eens een orxstabiel privé-leven bij. Drie stukgelopen hu welijken, twee met een kind, een derde kind bij een vluchtige vriendin; een x-elatie onderhouden met Nykanen blij kt niet zo gemakkelijk. De journalist, die absoluut niet met naam genoemd wil wox-den: „Als schansspringer was hij de beste die er ooit is geweest. Iemand als hij zal er ook nooit meer zijn, zo populair, zo goed. Maar hij heeft daar nooit iets mee gedaan." „In 1991 sprong hij zijnlaatste grote wed strijd. Het WK. Hij werd vijftigste enlaat- ste! Daaxma heeft hij nog vex-schillende pogingen ondernomen voor een come back, maar de sport was inmiddels veran derd, de V-spx'ong was geïntroduceerd en Matti kon die maar niet onder de knie kx-ijgen. Hij had ook na zijn loopbaan ge makkelijk geld kunnen verdienen. Met tv-optredens overal op de wex-eld bij voor beeld. In Duitsland en Oostenrijk was men helemaal gek van hem, xnaar Matti spreekt z'n talen niet. Hij heeft alleen cle lagere school doorlopen, spreekt alleen rrxaarFins." Zanger Toch was hij niet arm. Toen hij de eerste keer trouwde kon Nykanen zich een prachtig huis verooxloven. Maar hij ver gat voor zijn huwelijk naax- de notaxls te gaan en was bij de eerste echtscheiding meteen de helft van al zijn bezittingen kwijt. „Ach", weet een collega, „zijn on stabiele privé-leven en zijn drankge woonten hebben hem zo aangegrepen dat hij niets meer onder controle heeft. Hij Matti Nykanen van Olympische held tot barman/animator in een striptease-tent. schijnt sinds kort in Jarvenpaa een soort karaoke-zanger in een club te zijn die ei gendom is van een seksbaas." Jarvenpaa ligt zo'n dertig kilometer bui ten Helsinki en we besluiten er naartoe te gaan. Het is een onderneming op goed ge luk. Niemand in Helsinki weet of Nyka nen er is en of het j ongste verhaal over zijn verwikkelingen waar is. Maar in Jaxrven- paa is er snel duidelijkheid. Sinds een ldeine week is de plaats trots op de komst van de voormalige Winterkoning. .Hij werkt, zo horen we, in Casino, een ero tisch restaux-ant verderop, langs de rand- weg. Het is nog vroeg in de avond en Matti Ny kanen voelt zich volledig door ons over vallen. Hij is vriendelijk, maar nerveus. Z'n haren zijn geblondeerd, zijn handen trillen. Hij knippert onrustig met z'n ogen, maar is, ondanks alles een inne mend gastheer'. Als we ons althans eerst hebben geïdentificeerd, want dat we hem hier, uitgerekend in deze omgeving, heb ben opgespoox-d, kan hij maar moeilijk bevatten. Geen alcohol Hij bestelt een biertje en voor zichzelf een glaasje bronwater-. We vragen hem of hij niet gezellig meedrinkt, maar hij schudt het hoofd. Nee, nee, hij drinkt geen alco hol. Nooit! Nou ja, zo af en toe dan. Maar slechts een héél klein beetje. De opgetrommelde vrouwelijke tolk heeft moeite met de vertaling van onze wagen en Nykanen houdt zich zoveel mogelijk op de vlakte. Je ziet aan hem als hij liegt, je ziet het dat hij hier eigenlijk xxiet tegen kan, dat hij ons het liefst er meteen uit zou willen gooien. Maar hij moet vriendelijk blijven. Van zijn nieuwe baas vooi'al, van de man die hem heeft beloofd dat, als hij foto Martti Kainulainen/GPD maar goed z'n best doet, hij hem zal hel pen met het openen van zijn eigen erotisch restaurant. In Helsinki. Het zou een nieu we toekomst kunnen zijn. Een erotisch restaurant, wat is dat eigen lijk, wat doet Nykanen hier voor werk? „De mensen amuseren. Met zingen, kara- oke, ze naar de dansvloer lokken. Ze een gezellig avondje uit bezorgen. Nee, nee, niet met de vrouwen, dit is geen seksclub, seks is er hier niet bij." Hij zit in de showbusiness noemt hij het zelf. De baas is zijn vriend. Voor het geld hoeft hij het niet te doen. Hij heeft goed verdiend. Als we hem zeggen dat we toch heel andere verhalen hebben gehoord, is hij een tijdje stil. „Geen commentaar", laat Nykanen de tolk weten. „Ik praat niet over mijn investeringen. Het gesprek wox-dt dan onderbroken door een dronkaard die maar blijft x-oepen dat Nykanen 'the greatest' is. Hij wordt tot vier keer toe door de voox-malige schans- spxinger verwijderd. „Weet je", zegt hij en propvol in de zaak, zien we wat werke lijk de rol van Nykanen in deze omgeving is. De spots op de dansvloer gaan aan en Nykanen pakt de microfoon. Hij zingt twee Finse popsongs. En nog goed ook. Het blijken slechts opwarmertjes te zijn, want als Nykanen zijn derde lied inzet verschijnt er een stripteasedanseres in de zaal. Matti Nykanen zingt en swingt, het meisj e kleedt zich volledig uit en kronkelt wulps om hem heen. Even vex-dex-op, in een van de open nissen van de grote zaal, trakte- ren vrienden een jarige bezoeker op een privéshow van een andere jonge vx'ouw. Iedereen kan meekijken en het tafereeltje gaat ver, heel ver, Kortom, van erotiek is nauwelijks spx-ake. De veelal Oosteurope- se jonge vrouwen die zich nu vrijwel naakt overal door de zaal verspx-eiden, maken duidelijk dat we hier gewoon in een platte nachtclub zijn beland. Geen seks, had Nykanen gezegd, maar aan het erotisch x-estam-ant grenst een ho tel en voor geld is tenslotte alles te koop. Als zijn show op de dansvloer is afgelo pen, haalt hij lege glazen op, helpt met bier tappen, draait wat muziek, deelt zo nu en dan een handtekening uit en is ei genlijk vooral een manusje-van-alles. We bestellen een pilsje bij hem, hij voelt zich betrapt en bloost, had gedacht dat we al lang weg waren. Wat rest is dan nog slechts medelijden. Matti Nykanen vloog bij de Olympische Spelen van Calgary en Albex-tville naar grote hoogten. Vriend en vijand, kenner- en leek, tot op de dag van vandaag is ie- dex-een het erover eens dat hij de beste schaxxsspringer aller tijden is. Hij was het goudhaantje van Finland, de engel der schansen, een levende legende. En nu werkt hij hier in die louche zaak langs de door-gaande weg bij Jarvenpaa. Kampioenen zouden beschermd moeten worden. Tegen uitbuiters, kroegbazen, seksbazen, maar ook en vooral tegen zich zelf. In al die uren in het Ei-oottinen Ra- vintola Casino in Jarvenpaa hebben we geen enkele keer de duivel in de ogen van Matti Nykanen gezien. Slechts de trieste nevel van een oneerbaar bestaan. Guido Bindels Natuurlijk was het verhaal Dan Jansen geschikt voor een film. Vlak voor het begin van de Winterspelen van Calgary, nu tien jaar- geleden, overleed zijn zus Jane aanleukemie. In Canada was het ijs toen plots te glad voor 's werelds beste sprinter. Hij viel twee keer. Zes jaar later, tijdens zijn vierde Spelen, liet hij de naam van Jane alsnog in goud spellen. De emotioneelste medaille vair Lillehammer droeg Daxx Jaixsen namelijk op aan zijn zo geliefde zus. Dan Jansen wordt in de film gespeeld door een tweederangs acteur en de beelden die zijn schaatsleven moeten voorstellen zijn geschoten in een ijshoc- keyhal van zeventig bij dertig meter. Dé tienduizend mensen die destijds in het Vi- kingskipet van Hamar het emotionele moment van Jansen met betraande ogen gadesloegen zijn in de film slechts een paar x-ijen ongeïnteresseerde toeschou- sen langer rouwen om de dood van een ge liefd familielid dan een normaal mens kan verdragen. Lillehammer '94 dreigde ook een fiasco te wox-den. Jansen wilde de 500 meter win nen, maar werd achtste. De pulppers smulde„In het leven gebeurt niets zonder reden", zegt de gelovige Peter Mueller. „De Man boven oordeelde dat het anders moest zijn dan wij gewild hadden." Vlak voor de kilometer ging Mueller naar de kerk, tegenover het Olympisch dorp. ,Wat er die dag ook zou gebeuren, we zou den tevreden zijn. Dan had een mooie car- x'ière gehad. Maar ik heb ook gebeden of God voor een dag Dan Jansen wilde zijn." Voor Atje Keulen-Deelstra staat Sapporo '72 synoniem voor het lelijke kledingpakket. De Friezin denkt er nog steeds met afgrijzen aan terug. „Als ik tegenwoordig die leuke, vrolijke en kleurrijke kleren van olympische ploegen zie, vraag ik me af hoe het in hemelsnaam mogelijk was dat wij er toen voor gek bijliepen. Een bruin broekpak, een oranje coltrui, bruine schoenen en een bruine parkajas. En die blouses, blauiv met witte stippen. Echt geen gezicht. Wij waren in Sapporo met voorsprong de slechtst geklede ploeg." Of haar ergernis over de kleding er de oorzaak van was dat Atje Keulen- Deelstra toen geen goud. won, zal altijd een raadsel blijven. Maar het was wel opmerkelijk dat de Nederlands, Europees en wereldkampioen van dat jaar geen goud dolf in Sapporo. Zij kwam tweehonderdste seconde tekort op de 1000 meter, waar zij met zilver genoegen M I moest nemen. Goud ging naar Diane Holum. Op de 1500 meter en 3000 meter bleef de oogst voor de Friezin beperkt tot brons. Voor de 1500 meter was dat teleurstellend, omdat Atje Keulen- Deelstra dat jaar op die afstand als de beste rijdster werd aangemerkt. Na de Spelen, tijdens het WK in Heerenveen, won ze in een rechtstreeks gevecht van Holum wél de 1500 meter. „Ik wilde toen iets rechtzetten." Aan het land Japan bewaart Atje Keulen- Deelstra weinig herinneringen. Ze is een dag destadin geweest om de ijssculpturen te bekijken. Vond ze indruk wekkend. Maar verder was het schaatsen, schaatsen en nog eens schaatsen. „We kwamen het olympische dorp vrijwel niet uit.Waar ze wel met plezier aan terugdenkt, is het feit dat zij tijdens de openingsceremonie de vlag mocht dragen. Speciaal voor de keizerlijke loge moest ik de vlag neigen. Ilc vond dat toen een grote eer om vlaggendraagster te zijn." wersD an Jansen schaatst in zij n verfilm de biografie bovendien meer bochten dan rechte stukken. „Het is te gek voor woox- den", recenseert Mueller het drama. Dan Jarxsen zelf wil niet zo ver gaan in de kritiek. „Ik was nauw betrokken bij de produktie", zegt hij vier jaar na dato. „Vond je die film echt niet mooi? Ja, het lijkt onecht, maar dat kwam omdat er nauwelijks 400 meter ijsbanen in Ameri ka te vinden zijn. Trouwens, het zou te duur geweest zijir om met de hele crew naar Hamar af te reizen om die 1000 meter nog een keer over te doen. Vandaar dat de schaatsbeelden in een ijshockeyhal zijn opgenomen. Nou ja, en in een film wordt een ver-haal altijd een beetje zwaar aange zet. Maar ik was er wel tevreden over." Het boek over Dan Jansens gouden plak op de 1000 meter is vele malen boeiender. Stap voor stap wordt daarin gedetailleerd beschreven hoe Jansen vocht voor zijn laatste kans. Wie destijds in Hamar aan wezig was, moet die spanning hebben ge voeld. Jansen wilde olympische erken ning. Tot aan die laatste 1000 meter van zijn bewogen loopbaan droeg hij de we reld op zijn schouders. Na het fabuleuze wereldrecord van 1.12,43 rolde de bol zo van zijn rug. Slippertje Een paar dagen eerder- was het immers weer misgegaan. Op de 500 meter viel hij net niet, maar het slippertje in de laatste buitenbocht hield hem van het erepodi um. Dat was de zoveelste keer. In Sarajevo '84 was Dan nog te jong, vier jaar later liet zijn zus Jane het leven na tevergeefs te hebben gevochten tegen leukemie. Ze overleed in de nacht voor Jansens eerste krachtproef in Calgary '88. Een paar uur later viel hij op de 5 00 meter. En in diezelf de week haalde hij de finish van de 1000 meter ook niet. Albertville '92 stond in het teken van revanche. Jansen faalde. Muel ler: „Hij reed gewoon niet hard genoeg. Simpel." De Amerikaanse media snoep ten van dit menselijk leed. Ze lieten Jan- Dan Jansen won na vele tegenslagen vier jaar geleden iix Hamar eindelijk olympisch goud op de 1000 meter. foto Raymond Rutting/ANP Sage Dan Jansen x-eed niet eens een perfecte ra ce, die zinderende middag in Hamar. Maar dat maakte niemand uit. Ook Bill Clinton niet, die tijdens een memox-abele persconferentie plots aan de lijn hing. En net toen de president had opgehangen, rinkelde de telefoon opnieuw. Hillary, de First Lady, belde omDan Jansen persoon lijk te feliciteren. „Die dag hebben we de 'sage Jane' afgesloten", zegt Robin Jan sen, echtgenote van Dan. „Die sage begon in 1988. We wilden er in Hamar een einde aan maken. Dat is gelukt." „Ik ben ook niet langer bedroefd om de dood van Jane", aldus Dan Jansen die tij dens de Winterspelen van Nagano voor de Amerikaanse televisie als commentator dienst zal doen. „Ik weet dat ze bij me is, voor altijd. We hebben een nieuwe Jane, onze x-uirn drie jaar oude dochter-, die we inderdaad hebben vernoemd. En geloof me, die zal in de toekomst een hoop aan dacht vx-agen." Renze Lolkema - Stalen frame Isolerende mat Landing Schokdempende platen onder de mat Noorse kabel binding j ewone schans V-style tot 35% V meer op waartse y druk dan met parallel positie van de ski-lengte Puntentelling Zowel voor stijl als afstand Aanloop: Aërodynamische hurkhouding om sne'^eid |\%wi9en <fw <f 11\ I Hoek lucht- weerstand: i Afzet: Strekken van benen drukt lichaam naar voren Luchtstroom over ==f ski-oppervlak veroorzaakt Vlucht: Lichaam opwaartse werveling die stabiel voorover; draagvermogen geeft ski s in V-stijl /Q\ Landing: Soepel in L telemarkhouding Uitloop: jgp Afremmen Kritische punt (K) -% Eind landingsheiling Afstand van afzetpunt: Grote schans 120m, gew. schans 90m S GRAPHIC NEWS/GPD Schans springen Vanwege de toegenomen lengte van de sprongen door toepas- sing van de V-stijl zijn er nieuwe spelregels geïntroduceerd a om het gevaar van oncontroleerbare sprongen te beperken. Beperking Onder de sneeuw op springschans m opwaartse druk Aanloop Netten: om de sneeuw op de helling te houden ,rmj Borstels: om het hele «fff jaar door te springen Pak - Dikte max: 8 mm tot 12 mm om te voorkomen dat lucht in het l pak extra lift 1 geeft Bindingen Van de punt van de schoen tot de punt van [Op de Februari 7 15^ 8 16 9 17 Q 10 18 11 Q:\ 19 12 20 13 21 14 22 Kans op goud: Funaki (Japan) Thoma (Duitsland) Ahonen (Finland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35