Veldkamp? Is dat weer zo'n belastingontduiker? Curling een gigantisch emotioneel spel PZC Vreemdeling in zijn eigen dorp Eef Kamerbeek: De grootste afknapper Spelen op basis van vertrouwen herinneringen aan japan winterspelen woensdag 4 februari 1998 34 De competitie feest zal het niet worden in De Wandeling als de inwoner van Bonheiden goud haalt in Nagano. Of toch? Aan de toog zet een bezoeker zijn glas even neer. „Laat die Veldkamp hier maar een vat Oranjeboom afleveren. Dan vatten we er eentje op zijn gezondheid." Bij de Gazet van Antwerpen, veel gelezen in Bonheiden, is Ronny Ceuleers de speci alist 'nevensporten'. „Dat zijn alle spor ten behalve voetbal en wielrennen." Ceu leers hoeft zijn koffers niet te pakken voor een verre reis naar Japan. Vooralsnog is Veldkamp de enige die de Belgische eer verdedigt in Nagano, dus de Belgen lopen niet warm voor de Winter spelen. „Er gaat welgeteld één schrijvend journalist naar Japan, iemand van het Franstalige Le Soir. Wij betrekken onze kopij van de internationale persbureaus. Opening De prestaties van Veldkamp zullen door de Gazet op gepaste wijze worden belicht. „Hij is voor ons natuurlijk interessanter dan jullie Rintje. Als Bart goud wint is dat zeker de opening van onze sportpagina. We hebben natuurlijk meer ervaring met genaturaliseerde topsporters. Denk aan voetballers als Oliveira of Weber." De atleet Mohammed Mourhit is een an der voorbeeld. De genaturaliseerde Ma rokkaan was zelfs dicht bij de titel sport man van het jaar. Dat opent perspectief voor Veldkamp. „Maar er is wel een lichte nuance", vindt Ceuleers. „Mourhit is ge trouwd met een Belgische en woont hier het hele j aar. Die is niet op grond van spor tief opportunisme Belg geworden." De VRT, de Belgische staatsomroep, zal de Winterspelen niet live uitzenden, 's avonds in de nieuwsuitzendingen en de reguliere sportprogramma's zijn er sa menvattingen. Het is nooit anders geweest, al ontbreekt België niet op de medailleranglijst aller tijden. Vlak na de oorlog werden er twee bronzen plakken veroverd in het bobslee- en, in de jaren twintig hadden de Belgen een zilveren paar bij het kunstrijden. Documentaire Mocht Veldkamp in Nagano goud halen, dan is er een documentaire gepland van 25 minuten met materiaal dat deels door de NOS zal worden geleverd. Voor live- beelden is burgemeester Duchesne aan gewezen op de uitzendingen van Studio Sport. „De tv gaat hier aan als Bart schaatst. Ik zal zeker meeleven. En dat deel van de bevolking dat zich actief be zighoudt met sport, is zeker op de hoogte van het feit dat hier een voormalig en mis schien aanstaand olympisch kampioen woont." Bart Veldkamp vroeg in oktober 1995 een Belgische schaatslicentie aan om zo de concurrentie in Nederland te ontlopen. Twee jaar later volgde een Belgisch paspoort waardoor de Hagenaar namens onze zuiderburen aan de Olympische Spelen kan deelnemen. Officieel huist de 'schaatsbelg' sindsdien in Bonheiden, een dorp onder de rook van Mechelen. De plaatselijke bevolking heeft hem nog geen dag gezien. „Is dat weer zo'n belastingontduiker?" Bonheiden, de woonplaats van Bart Veldkamp in foto Marco Hofste/GPD De burgemeester is trots. Eric Duche sne noemt Bart Veldkamp een am bassadeur van Bonheiden. Als de enige echte schaatsbelg straks in Nagano een medaille wint, zal de Vlaamse gemeente zijn interim-inwoner 'zeker en vast' hul digen. „Als Bart kampioen wordt, bete kent dat een geweldige promotie voor on ze gemeente en een stimulans voor de jeugd om aan sport te doen." De kans dat de jeugd van Bonheiden, 13.500 inwoners, dé schaatsen zal onder binden in navolging van hun illustere dorpsgenoot is klein. Niets, buiten een en thousiaste burgervader, wijst in het tegen Mechelen geplakte dorpje op enige adora tie voor de medaillekandidaat op de vijf en de tien kilometer. Neem de sportzaak van Jean Pierre Vermeulen, V&V Sport. De etalage doet al vermoeden dat schaat sen geen vrijetijdsbesteding is in Bonhei den en omstreken. Vermeulen verkoopt in deze tijd vooral ski's. „Wintersport is hier ook populair, maar niet in die mate als bij jullie. Tenminste, ikheb altijdhetidee dat Nederlanders op de pistes in Oostenrijk en Zwitserland ver in de meerderheid zijn. Dat komt natuurlijk omdat jullie zo luidruchtig zijn", meldt hij fijntjes. Goede reclame Van Bart Veldkamp heeft Vermeulen nog nooit gehoord. „Een Nederlandse schaat ser die in Bonheiden is komen wonen? Aha, zo'n belastingontduiker zeker. Die wonen er hier meer." Uit leg wekt interesse bij de zakenman. „Misschien kan hij een badge van mijn winkel dragen. Dat zou goede reclame zijn. Hij mag hier ook gerust hand tekeningen uit komen de len. Dan zorg ik voor een voorraadje schaatsen." Vermeulen is geen uitzon dering. Bart Veldkamp is nog geen bekende Bonhei denaar, al doet burgemees ter Duchesne nog zo zijn best. „Ik weet dat Bart hier niet vaak is. We hebben geen schaatsbaan en hij moet toch veel trainen. We hebben hem vorig jaar al wel een keer gehuldigd. Mei is hier traditioneel de sportmaand. Ter gelegen heid daarvan eren we dan onze inwoners die zich in sportief opzicht verdien stelijk hebben gemaakt. Bart heeft hier een aan denken van de gemeente ontvangen. Nee, niet van mij, ik was nog geen bur gemeester. De schepen van sport, Eddy Claes, re gelt dat." De bezoekers van sport- café De Wandeling is dat eerbetoon ont gaan. Aan de muur hangt een foto van de Een huldiging komt er, ook als de medail- lekleur zilver of brons is. „Verwacht hier geen menigte zoals bij een kampioen schap van Ajax", zegt de burgemeester. „Het zal een bescheiden receptie worden, maar het zou onvergeeflijk zijn als we niets zouden doen." Hij zal er binnenkort over praten met één van zijn schepenen, zoals wethouders in België heten. Met Claes, de schepen van sport? „Nee, dit is een klusje voor de schepen van feestelijk heden." Bart Veldkamp. plaatselij ke voetb altrotsVanaf een ande- re wand lachen wielrenners de klanten te gemoet. Een schaatser, dè schaatser, ont breekt. „Nee, dat is geen sport voor ons", zegt de uitbater, die wel van het bestaan van Veldkamp op de hoogte isHij heeft op televisie wel eens een reportage gezien over die Hollander die nu voor België schaatst. „Waarom is dat eigenlijk?" Nee, NAGANO Peter van Leeuwen Hinderen mag niet in curling. Maar er staat geen straf op. „Het is gewoon not done", vertelt Floris van Imhoff (33) uit Den Dolder. Curling is onmiskenbaar een sport voor gentlemen (en ladies). Nooit wordt een speler uit het veld gestuurd, hooguit een steen. Dat Want er spelen zoveel factoren een rol. Je laatste gebeurt als de steen wordt geraakt door moet veel rekenen, zes stappen vooruit een voet of een bezem. Dan is geen discussie denken en dat maakt het zo spannend. mogelijk. Curling wordt gespeeld door twee teams Curling kent slechts een beperkt aantal van vier spelers. De taakverdeling in een spelregels en wordt verder op basis van team loopt volgens strakke lijnen. De spe- vertrouwen gespeeld. In Nederland zijn in Iers heten achtereenvolgens de lead, de Utrecht, Zoetermeer en Tilburg ongeveer 'second', de 'third' (of vice-skip) en de skip tweehonderd mensen actief. Wereldwijd zijn (aanvoerder). De 'lead' en de 'second' zijn dat er twee miljoen. Canada, de Verenigde de vegers en moeten mentaal dienstbaar Staten, Schotland, Zweden en Zwitserland zijn en lichamelijk sterk zijn. De skip en de vi de toplanden in curling, dat in Nagano voor het ce-skip zijn allround, stippelen de strate- eerst officieel op het olympische programma gie uit en moeten goed communiceren met staat. de teamgenoten. Van Imhoff - hij is captain van het Neder- Curling - op z'n minst vijf eeuwen oud - landse curlingteam dat een maand gele- is een kruising van elementen uit jeu den op de Europese kampioenschappen des boules, bowling en schaken. En dat als tiende eindigde - benadrukt het be- allemaal op ijs. „Het is een gigantisch lang van een sterk collectief„In een cur- emotioneel spel", bezweert Van Imhoff. lingteam moeten de karakters bij elkaar „Een perfecte steen gooien is niet zo moei- passen Als je de vier beste curlers van Ne- lijk, maar toch komt het niet veel voor. derland in een team zet, heb je waar De worp is een oneigenlijke benaming. De steen van twintig kilo komt namelijk niet van het ijs af, maar glijdt naar zijn doel. De steen wordt in het spel gebracht door een van de vier spelers die na de afzet en een tiental meters meeglijdt alvorens los te laten. De steen 'krult' - vandaar de naam curling - zijn weg naar het huis. Een steen kan beter te zacht dan te hard worden geworpen, tenzij het de bedoeling is die van de tegenpartij uit het huis te tik ken ('take-out'). Een subtiele worp is de 'draw', die erop is gericht de steen in of juist voor het huis te plaatsen. Een worp heeft een goede lengte als hij de juiste snelheid heeft en niet voorbij het huis glijdt. De vegers kunnen met de bezems een worp sturen en met zes tot zeven meter verlengen. Op het oppervlak liggen be vroren druppels die door een pebble-ma- chine zijn aangebracht, waardoor er min der contact met het ijs is en dus minder wrijving. Door hard te vegen smelt het toplaagje van de ijsvloer en ontstaat er een effect dat te vergelijken is met aquaplaning. De steen schiet een aantal meters door, De te genpartij mag ook gaan vegen als de steen over de helft van het huis is. Men kan de vijandige steen uit het huis vegen en waardeloos maken. „De goede vegers kunnen op de millime ter de lengte bepalen", aldus Imhoff. „Zij kunnen een steen precies leggen waar zij willen en het verschil tussen winst en ver lies bepalen. Soms komt het voor dat je een centimeter te ver veegt. Dat is een pijnlijke ervaring, Gij s van Oosten schijnlijk niet het beste team. Het samen- De 'lead' gooit normaliter de eerste twee spel tussen spelers luistert zeer nauw." stenen subtiel vlak voor het huis om het Het speelveld (42.07 meter bij 4.28 meter) doel af te schermen voor de stenen van de bestaat uit twee aan beide uiteinden in tegenpartij. De skip neemt de verant- het ijs geverfde ronde doelen (het huis), woording over de beslissende laatste twee stenen. Het team dat een steen na een spel ('end') het dichtst bij het centrum van het huis heeft geplaatst wint de 'end'. Het aantal verdiende punten is afhankelijk van het aantal stenen dat dichter bij het centrum ligt dan de beste steen van de tegenstan der. Stenen buiten het huis tellen niet mee. Natiën 'ends' worden de punten opgeteld. Het team met het hoogste totaal wint de wedstrijd. Het huis is opgebouwd uit drie ringen. Het doel van het spel is zoveel mogelijk sténen in het midden van het huis te plaatsen. Een wedstrijd bestaat uit tien 'ends' en neemt ongeveer twee uur in beslag. Per 'end' mag ieder team acht stenen gooien. Curling is voor dit jaar voor het eerst te zien op de Olympische Spelen. Waar deze sport oorspronkelijk vandaan komt is niet meer te achterhalen. In Schotland is ^5^ een Curling-steen uit 1511 gevonden. Aangenomen wordt dat Curling daar dan ook voor het eerst werd gespeeld. De worp: X /"X De speler geefl bij de afworp effect xfnjsffs j aan de steen en i 1 ij VY jpsk deze 'cur|t' S& ~rrrïïiimik^^^ (draait) over X.'.LX;-, hei ijs naar ff Wk- 1 Curling vraagt uiterste concentratie. foto Rob Keeris/GPD Het vegen: De baan is besprenkeld met waterdruppeltjes. De bevroren druppeltjes zorgen voor minder contactplaatsen met het ijs en dus voor minder wrijving. Door hard te vegen smelt het oppervlak en kan de glijsnelheid van de steen worden, beïnvloed De aanvoerder (Skip) staat bij het 'huis' en geeft aanwij zingen aan de werper en de vegers De Steen: Een schijf graniet met een doorsnee van 30 cm en een gewicht van 20 kilo Een team bestaat uit vier spelers: Een werper 7 (Lead) Als Eef Kamerbeek aan de Olympische Zomerspelen in Tokyo wordt herinnerd, raakt hij nog steeds bitter gestemd. In zijn beleving heeft de tienkamper in 1964 een gouden medaille verspeeld. „De winnaar van toen, de Duitser Willi Holdorf heb ik vele malen verslagen", zet hij zijn bewering kracht bij. Wat het hoogtepunt van mijn carrière had moeten worden, werd de grootste afknapper." Kamerbeek liep kort voor de Spelen een ischias op. Hij is nog wel aan de wedstrijd begonnen, maar was gedwongen na vijf onderdelen op te geven. „Het ging gewoon niet meer, ook al zat ik onder de pijnstillers", denkt Kamerbeek met afgrijzen aan die dag terug. „Ik had op de 400 meter zelfs niet meer de controle over mijn ontlasting. Ik ben nog wel in Tokyo gebleven, maar heb er niet als het vrolijkste lid van de Nederlandse ploeg De Spelen van Tokyo betekende Kamërbeeks tiveede olympische deceptie, want acht jaar eerder was hij gedwongen om nog voor de openingsceremonie terug te keren uit Melbourne. Nederland besloot dat jaar op de valreep zijn ploeg terug te trekken uit protest tegen de Russische inval in Hongarije. Maar Kamerbeek was één van de vier atleten die al in Melbourne verbleven. Zij hadden vier weken voor de Spelen hun trainingskamp in Australië opgeslagen. In 1960 in Rome heeft Kamerbeek de tienkamp wel afgewerkt: hij eindigde als vijfde. Voor zijn gevoel heeft Kamerbeek zijn top nooit gehaald. „Dat hadden de Spelen in Tokyo moeten worden", stelt hij zuur vast. „Daarna ivas ik min of meer gedwongen te stoppen, omdat mijn werkgever Philips het niet langer toestond dat ik zo vaak iveg was. Maar aan treurnis kleven ook positieve kanten, want ik heb loei geleerd te incasseren. De wedstrijd: Twee teams van elk vier spelers spelen tien 'ends' tegen elkaar. De bedoeling van het spel is zo veel mogelijk stenen in het huis te plaatsen. Per 'end' schuift elk team acht stenen naar het huis. Na iedere 'end' wordt voor het aantal stenen dat dichterbij het midden ligt dan de dichtsbijzijnde van de tegenstander een punt gegeven. Techniek en strategie ||»2EEU3]ii3Bi Mannen Canada, Duitsland, Japan, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Gr. Britt., V.S. Come Around De werper geeft de steen een zodanig effect dat deze achter de stone van de tegenstander terecht komt. Hit and Stay fëfSy Neemt de plaats in van de steen van de opponent door deze weg te ketsen. Vrouwen Canada, Denemarken, Duitsland, Japan, Noorwegen, Zweden, G.B., V.S. Halve finales Zaterdag 24 febr V Finales t 1 Zondag AjkVHitffigk 15 febr. De werper geeft een steen van z'n eigen team een zet zodat deze verder de cirkel inschuift. Hit and Roll Ketst een steen van de tegenstander weg en glijdt zelf in een goede positie. Freeze Stopt precies voor SL de steen van de tegenstander zon der deze le verplaatsen NEWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34