Ard en Keessie reden voor kristallen vazen Nog één keer Wayne Gretzky Ard Schenk nu chef de mission Jan Bols Een miezerig sfeertje winterspelen woensdag 4 februari 1998 33 herinneringen aan japan De Jordan van het ijshockey Voor hogepriesters van de sport is altijd plaats in de kathedraal der commercie. Voor wie nu die keer olympisch goud verovert, is de zaligverklaring van de bankrekening geregeld. De engelen zongen nog niet toen Ai d Schenk goud dolf in Sapporo. De arme sloeber van toen keert 26 jaar na dato geestelijk verrijkt terug in Japan. In de hoop dat Confucius het beste voor heeft met de pupillen die hij als chef de mission in Nagano onder zijn hoede heeft. Wie veronderstelt dat Ard Schenk in een verkeerde tijd is geboren, loopt het risico van een dodelijke blik. Die hypothese is aan hem niet besteed. Schenks opstandigheid van toen werd niet ingege ven door platte geldzucht. Welnee, ben je gek. Zijn sterk ontwikkeld gevoel voor rechtvaardigheid was de bron van zijn revolutie. De drievoudig olympisch kampioen is tenslotte een kind van de jaren zestig. In de ogen van het bevoegd gezag was de schaatser Schenk een lastig heerschap. Maar de boerenzoon uit Anna Paulowna vond dat hij en zijn schaatsma ten als citroenen werden uitgeknepen. En dat voor een zakcentje van zeven gulden per dag. Voor Schenk was het onbestaanbaar dat bij het estab lishment de schepen met geld binnenvoeren en de schaatsers met een fooi werden afgescheept. „Te gen die onrechtvaardigheid liep ik te hoop", vlamt de strijdlust nog in zijn ogen. Schenk kan zich nog opwinden als hij terugdenkt aan de tijden dat Bislett volstroomde met Neder landers om 'Ard en Keessie' aan te moedigen. „Ze ker achtduizend kwamen met bus, trein en vlieg tuig en zetten een weekeinde lang Oslo op z'n kop. Het stadion was twee dagen uitverkocht en wij werden beloond met medailles en kristallen vazen. Ik zal er wat thuis hebben, zeg. De eerste keer is dat een onvergetelijke ervaring, maar een tweede maal denk je: betaal de waarde maar uit." Maar er kón toen geen geld worden uitgekeerd, omdat artikel 26 van ISU-reglementen verbood dat schaatsers financieel werden vergoed. Boven dien schreef het olympisch handvest de absolute amateurstatus voor. Sporters zaten verstrikt in de reglementen, die door feodale hoeders streng wer den bewaakt. „Ik ken de organisatie-comités, die over onze ruggen steenrijk zijn geworden. Ik vond dat onverdraaglijk. En wij maar nee zeggen tegen verzoeken uit het bedrijfsleven." Dat ging goed tot de dag dat de beheersing wegeb de. Schenk, recht uit zijn hart: „Op een gegeven moment zeg j e tegen j ezelfben je nou helemaal gek om die paar duizend gulden te laten lopen omwille Ard Schenk (links) en Kees Verkerk tijdens de Winterspelen van 1972 in Sapporo. Schenk won drie gouden medailles. foto Hansen/GPD-EPU van mensen die regeltjes opstellen en regeltjes be waken." Zo kon het gebeuren dat hij met Kees Verkerk eens een klusje accepteerde om in een winkel schaatsen te verkopen. Het liep storm, al gebiedt de eerlijk heid te zeggen dat het aantal verzoeken tot handte keningen die om schaatsen overtrof. De concurrent van de slimme winkelier was echter not amused en lichtte de schaatsbond in. Wat Schenk op een uit brandervan de bondsdirecteur kwam te staan. „Of ik wel wist dat zoiets niet mocht. Maar waar stond geschreven dat ik op een zaterdag niet mocht bij klussen? Niemand die mij kon verbieden om schaatsen te verkopen. Ik schaatste toch geen 500 meter voor geld... Dat hautaine om te zeggen: dat mag niet. Man, dan ontstaat er toch een soort ge balde vuist in je hoofd. Zo van: dat zullen we dan nog wel eens zien." Schenk balanceerde in zijn tijd voortdurende op de rand van het toelaatbare. En soms dreigde hij het slachtoffer van zijn ondeugd te worden. Zoals in 1972 toen Schenks amateurstatus door het IOC in twijfel werd getrokken. En dat zou hebben bete kend dat hij de Winterspelen in Sapporo had moe ten laten schieten. De drie gouden medailles zijn dus serieus in gevaar geweest. En dat om een onbe nulligheid. Althans in de ogen van de olympisch kampioen. Vriendendienst Samen met de Noorse schaatser Dag Fornaess en een skispringer uit dat land maakte Schenk recla me voor een frisdi-ank. Noorwegen hing vol met posters van de Nederlandse schaatsheld. Schenk veronderstelde weinige risico te lopen. „Omdat ik geen contract had getekend, maar een mondelinge overeenkomst had gesloten. Er was niets te achter halen. Bovendien dacht ik met Fornaess en die ski springer erbij redelijk safe te zitten. Dat bleek een kleine misrekening, want een Noor, die schijnbaar zijn kans schoon zag om de Holland se gigant van de Winterspelen te weren, lichtte het Internationaal Olympisch Comité in. Het toenma lige Nederlandse IOC-lid Kees Kei-del heeft zich de blaren op de tong moeten praten om voorzitter Aveiy Brundage ervan te overtuigen dat Schenk slechts een vriendendienst had verleend. Kerdel kreeg de affaire in de doofpot en Schenk reisde af naar Sapporo om daar een trio gouden medailles bij elkaar te schaatsen. Zorgen om geld heeft de huidige generatie schaat sers niet meer. Van dat gezeur om die amateursta tus is de chef de mission dus verlost. In Nagano ma ken onder anderen de ijshockey-miljonairs uit de NHL hun opwachting. En ook Rintje Ritsma, die commercieel is gegaan. Schenk ziet veel parallelen tussen wat hij een kwart eeuw geleden poogde te bewerkstelligen en wat zijn landgenoot voor el kaar heeft gebokst. Het verschil is dat het prof- avontuur van Schenk en zijn maten een sof werd en Ritsma als reclamezuil veel geld verdient. Voor Schenk resteert de genoegdoening van het geëffen de pad. Als chef de mission reist Schenk voor het laatst naar de Olympische Spelen. Na Nagano dient hij zijn ontslagbrief in bij NOCNSF-voorzitter Wou ter Huibregtsen. Minder uit onvrede dan om het feit dat hij zichzelf straks een (te) oude baas vindt. Bovendien gaan Schenks ambities verder dan de rol van olympische akela. De 53-jaiige Noord-Hol lander voelt zich geroepen tot het ambt van IOC- lid en hoopt naast Anton Geesink als tweede Ne derlanders uitverkoren te worden. Leiband Wat niet wegneemt dat hij straks het NOCNSF met een licht gevoel van onbehagen verlaat. Het vrij- buiterige karakter van zijn functie verdwijnt en dat beschouwt Schenk nu juist als een aantrekke lijk aspect van zijn functie. Gelijk zijn gewezen collega André Bolhuis houdt de oud-schaatser er niet zo van om super strak aan de leiband van Pa pendal te lopen. „Dat onafhankelijke en die rol van aanjager is juist zo leuk aan de functie van chef de mission", waar mee Schenk bepaald niet zijn warme gevoelens voor het nieuwe instituut 'team de mission' uit spreekt. „Je kunt alles wel in regels willen vatten, maar ik vind dat er een bepaalde vrijheid van han delen moet blijven. In de nieuwe opzet, ingebed tussen een bureau topsport en mooie marketing plannen, loop je het het riscio dat de onafhanke lijkheid van de chef de mission wordt aangetast. Er moet worden voorkomen dat er een soort ministe rie ontstaat." Henk Stouwdam een jaar later hun opwachting in 's we relds sterkste competitie zouden maken. Maar dat voordeel hebben andere landen ook. Van Zweden, Rusland, Tsjechië en Finland, om maar een paar favoriete na ties te noemen, spelen de beste ijshockey ers in de NHL. Dat betekent talloze dreamteams, een veertiendaagse droom- competitie derhalve. Hoewel Wayne Gretzky in Nederland niet zo tot verbeelding spreekt als bij voor beeld Michael Jordan, mag de Canadees - van 2 6 j anuari 1961- wel in één adem wor den genoemd met de Amerikaanse bas ketbalsuperster. Of met Johan Cruijff of Diego Maradona, om dichter bij huis te blijven. Gretzky, altijd getooid met num mer 99 en geliefkoosd als 'The Great One', is bij zijn leven al legendarisch. Hij is in het bezit van zo'n beetje alle records. Waar Gordie Howe, een andere grootheid uit het Noord-Amerikaanse ijshockey, 26 jaar over deed, gebruikte Wayne Gretzky tien seizoenen om topscorer aller tijden te worden. In dat decennium maakte hij 1850 punten (goals en assists). Stanley Cup Gretzky debuteerde in oktober '79 als achttienjarige in de NHL en een jaar latei- was hij de jongste topscorer ooit. Hij scoorde toen in dienst van de Edmonton Oilers vijftig keer in een seizoen. Met dat team veroverde hij in de periode '84-'88 vier keer de Stanley Cup. Dat succes heeft hij nimmer kunnen evenaren. Niet bij de Los Angeles Kings ('88-'95), niet bij de St. Louis Blues ('95-'96) en niet bij zijnhuidi- ge werkgever, de New York Rangers. Maar zijn faam en status bleven. Overal waar de gracieuze Gretzky vertrok, liet hij huilende fans achter. Want overal maakte hij zijn naam waar. Gretzky, hou der van alle aanvallende NHL-records, stond en staat garant voor assists en doel punten. Voor aanvang van dit seizoen speeldehij 1335 NHL-wedstrijden. Daar in scoorde hij 862 goals. Tijdens dit sei zoen bereikte hij zelfs een bijzondere mijlpaal. Het aantal assists is al meer dan het totaal aantal punten (1850 punten; 801 doelpunten, 1049 assists) van Howe. Na 44 wedstrijden dit ijshockeyjaar stond Gretzky's teller al op 1871 assists en 874 doelpunten. Toch is zijn macht op het ijs tanende, hoe wel nog niemand echt een antwoord heeft gevonden op zijn handelsmerk: op een verfijnde manier een opening in de vijan delijke defensie boren, plots stoppen en vervolgens optimaal profiteren van de verbijsterende verdedigers die zich in die 'split second' afvragen wat er gaat gebeu ren. Gretzky scoort dan, meestal, al bijna twee decennia lang. Maar dit seizoen komt hij niet meer tot het gemiddelde van één doelpunt per wedstrijd. New York Rangers bij voorbeeld zal waarschijnlijk ternauwernood de play offs halen. Zijn uitverkiezing voor het nationale team dat in Nagano goud wil delven lijkt daarom een beloning voor Gretzky's imponerende staat van dienst. Bovendien staat zijn op volger al klaar: Eric Lindros, topscorer van de Philadelphia Flyers en herkenbaar aan al net zo'n mooi rugnummer als zijn grote idool: 88. Renze Lolkema Wayne Gretzky in het shirt van de New York Rangers. In Nagano doet hij met de Canadese ploeg een gooi naar het goud. foto AP 17i het geheugen van Jan Bols staan de Winterspelen in Sapporo niet positief gegrift. De resultaten vielen tegen en Japan vond hijnou ook nietje van het. „Er hing een miezerig sfeertje", herinnert de oud-schaatser zich 25 jaar later. „Ik vond alles zo klein en hekrompen. Nergens was het uitbundig gezellig. We zijn een keer weze?i stappen en ook dat viel tegen. In van die kleine barretjes hing voor mijn gevoel een bedompte sfeer. Nee, ik kijk niet vrolijk op die Spelen terug. Ik vond het troosteloos en ook nog zo'n klere-eind van huis." De treurige ambiance had een vernietigendeuitwerking op de prestaties van Bols, die in die tijd normaliter goed was voor een podiumplek op de 5000 en 10.000 meter. Hij gold als een specialist op de lange afstand. Maar in Sapporo kwam de Drentse stayer niet verder dan twee diploma's. „Maar wat ik ben geworden, weet ik niet eens meer. Ilc geloof vierde op de 5000 meter, maar op 'de tien'... Ik zou het werkelijk niet weten. Het was geen omgeving waar ilc me lekker voelde; het leek meer een clubwedstrijd. Dat ging ten koste van m'n prestaties. Ik moest altijd worden opgejut, maar dat zat er in Sapporo niet in. Het leukste aan de Spelen vond ik de openings- en sluitingsceremoie. Dat heeft indruk gemaakt. Maar voor de rest was het er niet echt gezellig." Tegenwoordig volgt Bols het schaatsen op afstand. Bij hoge uitzondering komt hij bij wedstrijden en aan de televisie zit-ie al helemaal niet meer gekluisterd. „Een spannende rit wil ik nog wel eens bekijken, maar daarna ga ik zo snel mogelijk iets leuks doen.Zijn nauwste band met de sport loopt via de portemonnee, want Bols drijft in Hoogeveen een sportzaak, die is gespecialiseerd in schaatsartikelen." ,Voor de eerste maal doen er profs uit de Ame- jfa rikaanse competitie mee aan de Olympische M Spelen. Rusland heeft geen spelers uit de 5 Amerikaanse competitie laten overkomen. Zij vertrouwen volledig op een opstelling s van spelers van eigen bodem. I Big Hat-stadion Toeschouwers: 10.100 Bouwkosten: f300 milj. Gezichts- kle- masker 6 Schild schoer ■JreschiBTi 2.5cm. Gevul- caniseerd Sticks Lengte-. 135 beschermers Overtredingen die re- sulteren in face-off 1: Offside pass Pass uit verde-,/ digingsvak k s s" over middenlijn. (race^off) 2: Buitenspel Speler is in aanvals- vak vóór de puck. 3: Icing Schol van achter H de middenlijn op het doel. Face-off: Scheidsrechter laat puck vallen tussen de sticks van tv tegenstanders in de face-oHdrkel. 'Een team bestaat uit twee verdedigers en drie aanvallers Finland. Tsjechië, Rus- I land, winnaar groep B [Duilsland, Japan, Frankrijk, W-Rusl. V.S.,Zweden, Canada, Nimmer was het Olympisch ijshockey toernooi kwalitatief zo sterk bezet als tijdens de Winterspelen van Nagano. De NHL, de Noord-Amerikaanse profcompetitie, ligt namelijk tijdens die twee weken in Japan stil. Hetgeen simpelweg inhoudt dat 's werelds beste spelers voor hun land mogen uitkomen. En nog mooier, de wereld kan daarom nog één keer genieten van de beste ijshockeyer ooit, 'the great one' Wayne Gretzky (37). mijn geboorteplaats Brantford. Maar ik kan niet op elk verzoek ingaan, hoezeer me die ook aan het hart gaan." Rare problemen „Natuurlijk is het zo dat veel geld hebben makkelijk is. Maar als je veel geld hebt, krijg je te maken met rare problemen. Hoe meer je verdient, des te meer mensen er om smeken. En hoe meer je verdient, des te meer zorgen maak j e j e om de wereld om je heen. Ik wil me niet voordoen als de kerstman, maar ik wil ook niet de groepen mensen negeren die echt hulp nodig heb ben." Wayne Gretzky wordt deze winter in staat Beste Wayne. Op televisie zag ik een re portage over jou, je familie, je loop baan en j e salaris. Ze zeiden dat j e tot 19 91 ongeveer 5 0 miljoen dollar zou verdienen. Ik verdien 900. Jij bent daarom de enige die me kan helpen.' Gretzky beschouwt het als één van de grappigste brieven ooit gekregen. 'Acht maanden geleden heb ik een aardig meisje ontmoet met wie ik volgend jaar wil trou wen', leest 's werelds beste ijshockeyer verder. 'Maar dat is onmogelijk omdat ik schulden heb van in totaal 16.250. Kun jij me dit geld schenken? Kun je dat? Als kado? Of kun je me dat lenen? Ik zal je dan iedere maand, tot aan 2012, vijftig dollar sturen. Alsjeblieft, alsjeblieft, alsjeblieft. PS: Mijn leven ligt in jouw handen.' Het is één van de vele curieuze verzoeken die in de loop der jaren op Wayne Gretz ky's deurmat ploften. „Het is soms moei lijk om rijk te zijn", zegt Gretzky. „Ik heb een paar favoriete goede doelen waar ik geld aan schenk en stel me ook beschik baar voor ondersteunende acties. Ik zet me vooral in voor het blindeninstituut in gesteld een Olympische titel te veroveren. De NHL, de loodzware Noord-Ameri kaanse profcompetitie, ligt eindelijk stil. Normaal gesproken stelden Canada en Amerika tijdens de Winterspelen altijd spelers op van teams die uitgeschakeld waren voor de strijd om de prestigieuze Stanley Cup, het officieuzewereldkampi oenschap, dat in de maanden februari en maart z'n hoogtepunt nadert. Of werden er talentvolle jeugdspelers gestrikt die

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33