Sport heeft geen dubbele bodem Weerstanden overwonnen Yvonne van Gennip tien jaar na Calgary Anton Geesink: zeker van zijn zaak Maier eindelijk een topper winterspelen woensdag 4 februari 1998 30 herinneringen aan japan Happo'one, Hakuba Februari Wereldkampioen Bruno Kernen Helm biedt bescherming bij v botsingen tot 160 km/u START -l' ff Afdaling 1765m f Super-G ,/y 1490m Q 1486m Berg Karamatsudake (2696m) Mannen Vrouwen Laarzen buigzaafrT bij de enkels FINISH *840m Stroomlijn Lycra sklpak en gebogen stokken verminderen de luchtweerstand MANNEN Afdaling Lengte: 2,92km Snelheid: 130 km/u Usagidaira Baanprofielen Kurobishi VROUWEN Afdaling Super-G Minimaal 35 poorten Lengte: 2,42km Snelheid: 100km/u Super-G Minimaal 30 poorten Lengte: n 2,08km Hakuba Kokusal Helling: GRAPHIC NEWS/GPP Hermann Maier, van brekebeen tot medaillekandidaat. foto Cladio Scaccine/GPD startte steeds bij wedstrijden in Salzburg. En wist de meeste nog te winnen ook. Vanwege de knieproblemen bleef Maier echter persona non grata. „De trainers van de Oostenrijkse bond keken de andere kant op als ik meedeed en won. Ik durf niemand wat te verwijten. Maar ik vind het nog steeds een beetje komisch. Door mijn resultaten wist ik dat ik met relatief weinig training voorin kon meekomen. De strijd heeft mij alleen maar mentaal gesterkt." Tot het grote geluk van Maier losten de groeiproblemen na z'n achttiende op, Hij werd groter en gespierder - tegenwoox-dig is hij 80 kilo bij een lengte van 1.82 meter - en als gevolg groeide ook de weerstand te gen de 'aanslagen' van de Kippstangen. Bovendien had zijn voorliefde voor een scala van sporten hem completer én ster ker gemaakt. Om nog maar te zwijgen van het beroep van metselaar, dat hij noodge dwongen had opgepikt. „Je kunt dat de ideale krachttraining noemen." Een volwassen lichaam op 19-jarige leef tijd, maar om de trainers van de nationale selectie te overtuigen had Maier nog een lange weg te gaan. De scepsis jegens de broze brekebeen van weleer zou jaren blijven bestaan. Bijna ten einde raad ver oorloofde Maier zich in december 1993 een avontuur in een demonstratiecircus van profskiërs. Bij een parallelslalom werd hij elfde, streek een prijzengeld van een kleine drieduizend gulden op, maar werd tevens door de internationale skife deratie voorlopig uitgesloten van 'gewo ne' wedstrijden. „Een belachelijke actie." Typerend voor Maier: hij bleef op lager ni veau deelnemen en hopen dat zijn kansen zouden keren. Dankzij de lobby van één van zijn vroegere trainers, Alex Rainer, werd een opening gecreëerd, maar pas in maart 1995 leerde de skiwereld Maier ook daadwerkelijk kennen. In een regionaal kampioenschap eindigde hij als tweede achter de bekende Michael Tritscher, die nationaal trainer Fritz Valiant op hem at tendeerde. Bij de eerstvolgende gelegen heid startte Maier als nummer 141 in de achterhoede, om als 18e te eindigen. Tot dan had Maier zich voornamelijk op de slalom geconcentreerd. Pas de laatste twee winters heeft hij zich ontpopt tot een allround-skiër, met de nadruk op reuzen slalom, Super G en afdaling. Zijn opmars lijkt dit seizoen niet meer te stuiten, al vormde hij onlangs nog het middelpunt van een klucht. Bij een reuzenslalom rea liseerde hij de snelste tijd, maar de winst ging naar de zwijgzame Zwitser Michael von Grünigen. Maier had één van de ski's voor de rode lijn uitgetrokken, overtrad de reglementen en werd om die reden ge diskwalificeerd. Zoiets zal hem in Naga no niet overkomen. Mare Hoeben Winnaars 1994 Afdaling: Tommy Moe, VS Katja Seizinger, Did. Super-G: Markus Wasmeier, Did Diann Steinrotter, VS Yvonne van Gennip (33) beëindigde haar schaatsloopbaan in 1992 met een val op de Winterspelen van Albertville. Vier jaar eerder had de Haarlemse schaatsster naam gemaakt op de Spelen in Calgary. Ze won drie gouden medailles. Op de 1500, 3000 en 5000 meter liet Van Gennip de Oost-Duitse vrouwen verbouwereerd achter. „Ik reed voor het eerst zonder reserve. 'Ga maar eens helemaal dood', zei ik tegen mezelf." NAGANO Na de victorie in Calga ry stond Yvonne van Gennip bij thuiskomst in Haarlem een postzak te wachten. Haar vader zei dat al die mensen een ant woord verdienden. Want zo ging dat in het gezin Van Gennip. Nee zeggen, iemand teleurstellen, dat was er niet bij. „Mijn va der zag later ook wel in dat het onbegonnen werk was iedereen terug te schrijven." Nog steeds kan haar een schuldgevoel be kruipen als ze een verzoek afwimpelt. Nee zeggen, daar blinkt ze niet in uit. Maar Yvonne van Gennip heeft geleerd 'haar grenzen te trekken'Terwijl ik als sporter alleen maar bezig was grenzen te verleg gen." Onlangs overkwam het haar weer. Het CDA in Haarlem benaderde haar voor een functie in de gemeentepolitiek. Ze voelde zich gevleid door de toevoeging dat 'het werk haar op het lijf is geschreven'. Ver volgens liepen Van Gennips politieke am bities publicitair behoorlijk uit de hand. „Ik zei niet onmiddellijk nee. Ik wilde achter de schermen kijken, voorzichtig meelopen om te ervaren wat het politieke werk precies inhoudt. Mijn rol in de ge meentepolitiek is een eigen leven gaan lei den. Ik heb nog geprobeerd mijn politieke ambities te ontkrachten. Nu krijg ik waarschijnlijk het etiket van een twijfe laar opgeplakt. Maar daar pas ik voor. Ik ben allergisch voor het in hokjes plaatsen van mensen. Bah." Van Gennip werd door het CDA op een achtste, onverkiesbare plaats gezet voor de komende raadsvex-kiezingen in maart. Maar wat moet ze als straks blijkt dat ze met voorkeurstemmen wordt gekozen in de raad? Nee zeggen tegen haar kiezers? Ze weet niet zeker of het politieke wex'k wel wat voor haar is. Van Gexxnip denkt dat ze de hele gemeen tepolitiek moet afzeggen, hoewel, beseft ze dondex-sgoed, 'ze daar bij het CDA niet blij mee zullen zijn'. „Gevoelsmatig komt het te vroeg. Ik denk dat ik buiten de poli tiek meer kan bereiken. Ik ben meer een doener." Na het einde van haar schaatscarrière in 1992, trad ze in dienst bij Equity Law, bestierde ze 'heel kort' een brood jeszaak, waarna ze de BV Van Gennip Promotions optuigde. Ze geeft schaatslessen, doet pro motioneel werk en sinds een jaar is ze op contract basis werkzaam voor ge meente Haarlem, waar ze invulling geeft aan het project Sport Onder wijs. Met die functie is voor Van Gennip in ze kere zin de cirkel rond. Op tienjaxfge leef tijd ging ze samen met een schoolvi'iendxn schaatsen. Warm gemaakt door de actie 'Winterkoninkje' die kindei-en kennis liet maken met de schaatssport. „We gingen op zaterdag met een bus vol naar de ijs baan in Alkmaai'. Haarlem kreeg een paar jaar later pas een kunstijsbaan." Nu probeert Van Gennip zelf scholieren te bewegen om te gaan spox-ten. Het is een job waarin ze zich helemaal kan uitleven. Yvonne van Gennip: „Ik ben allergisch voor het in hokjes plaatsen van mensen." foto Phil Nijhuis/GPD Het project is een groot succes. Waar schijnlijk omdat Van Gennip op haar plaats is in de sport. „Ik zit lekker in mijn vel. Sport geeft mij een vertrouwd gevoel. Het is net zoiets als thuiskomen. Sport heeft geen dubbele bodem. Je bent ge woon wie je bent." „Wat ik meeneem uit mijn sportloopbaan is dat je altijd - wat je ook doet - dicht bij j ezelf moet blijven staan. J e moet j e niet zo snel omver laten blazen door de algemeen heersende mening'. Je moet je lichten op de talenten die je hebt gekregen en niet mekkeren over wat je niet kan. Eigenlijk moet j e j ezelf leren kennen. D at is een pro ces van jaren. Wel iets wat ik heel intex-es- sant vind." Calgaxy was voor Van Gennip een betove rende ervaring. Op de Canadese hoog vlakte leerde ze zichzelf weer iets beter kennen. Het geloof in eigen kunnen was zo stex-k, dat ze zelf door haar prestaties het minst werd verrast. „Er sprak tien jaar geleden een aantal factoren in mijn voordeel", doceert ze. „En dat wist ik als geen ander." Ervaring Van Gennip had in 1984 al exvaring opge daan tijdens de Winterspelen van Saraje vo. In de voorbereiding op Calgaxy had ze een arm- en voetblessure opgelopen. Daax-door viel voor haar de prestatiednik, die ze als medaillekandidaat voelde, in een klap weg. „Maar het belangrijkste was het psycho logische aspect. Ik moest door een baxriè- re die ik al die j aren voor mezelf had opge- woipen. Het klinkt misschien raar, maar ik wilde nooit mijn grenzen weten. Die wilde ik openlaten." „Het gekke is, dat ik door die instelling in de jaren daarvoor altijd met een resexve had gereden. Ik had altijd wel iets over, want dan had ik voor mezelf altijd het ex cuus dat ik harder kon. Maar in Calgaxy zei ik: 'Van Gennip, ga er nu maar eens voor. Ga maar eens helemaal dood'." Van Gennip ging helemaal dood en won drie maal goud. „In Calgary kwam ik erachter dat ik ei genlijk wel heel hard kon schaatsen. Ik heb toen echt continu tegen mezelf ge zegd: 'Van Gennip, alles eruit'. Ik was enorm geladen, ik voelde aankomen dat het goed zou gaan. De druk was weg, nie mand verwachtte iets van mij. Ik zou ze eens wat laten zien. Drie gouden medailles, de herinneringen zijn haar tien jaar later dierbaar. De titel 'Koningin van Calgaxy', het is bijna een cliché, heeft ze eraan overgehouden. „Die titel vind ik leuk. Dat mag toch? Ik heb daar toch gepresteerd?" Van Gennip keerde met een heel voldaan gevoel tenrg uit Canada. Het duurde niet lang voordat de normale dagelijkse zaken weer op haar afkwamen. Dat was verwar rend, de 'Koningin van Calgaxy' ont waakte uit een roes. Buitenwacht „Ik vond het vreemd dat iedereen gewoon verder leefde. Het enige verschil was dat de buitenwacht anders naar me keek. An- dei'S dan vóór de Spelen. Maar ook dat gaat over Je i'aakt vanzelf uit beeld. Er staan nieuwe coryfeeën op." Het bewijs daarvan is de vervanging van haar wassen evenbeeld bij Madame Tussaud. Yvonne van Gennip maakt deze maand in het mu seum plaats voor de beeltenis van Rintje Ritsma. In 1992 probeerde Yvonne van Gennip het nog eenmaal op een Olympiade, hoewel ze zelf wist dat de motivatie een stuk minder was dan vier jaar eer-der. De Spelen van Albex-tville waren geen succes. „Ik voelde me eenzaam en verloren. Maar ook daar ben ik een ervaring rijker van geworden. Het was de x-ealiteit van het leven." In de Franse Alpen werd ze zesde op de 3000 meter en kwam ze ten val op de 1500 meter. „Dat is wel grappig", zegt ze nu. „Ja, dat hoox-t er bij. Ik ging letterlijk en figuurlijk op m'n kont. Er viel toen veel van me af. Ik had zoiets van: hè hè, ik kan weer gaan leven. Want in de sport had ik alles meegemaakt." Vijf dagen na de val op de 1500 meter stond nog de 5000 meter op het olympi sche programma. Yvonne van Gexxnip verscheen rxiet aan de start. Ze had nee ge zegd.. Gijs van Oosten De afdaling en de Super-G zijn de snelheidsonderdelen van het Alpine skiën. De snelste mannen bereiken snelheden boven de 130 km per uur en staan binnen de 110 seconden weer beneden Anton Geesink olympische herinneringen aan Japan laten ophalen, betekent een lofzang aanhoren op het land van de rijzende zon. Voor de judokampioen is Japan zijn tweede vaderland; hij komt er vaak. Geesink is zowel letterlijk als figuurlijk een grootheid in Japan, dat hij met grote regelmaat bezoekt. „Ik kom er graag. Japanners zijn vlijtig en betrouwbaar, kortom prettige mensen om mee om te gaan." Zijn status van superster dankt Geesink aan zijn gouden medaille tijdens de Zomerspelen van Tokyo in 1964. De judoka dompelde een natie in rouw door in de finale alle categorieën de Japanner Kaminaga ter verslaan. Ook voor het huidige IOC-lid is dat een mijlpaal, zij het dat hij zijn wereldtitel in 1961 hoger aanslaat. „In Parijs moest ik drie Japanners verslaan, in Tokyo maar één. Ik heb er in '64 geen moment bij stilgestaan - dat ik van Kaminaga zou kunnen verliezen. Ik was zeker van mijn zaak. Als je de kampioen wilt zijn, moetje ook de kampioen uitstralen." Geesmk is apetrots op zijn prestatie in Tokyo, maar hij doet zijn best herinneringen altijd in een breder perspectief te plaatsen. Goud winnen is één, maar daar iets mee doen is twee, althans volgens de Geesink-filosofie. Aan een gouden medaille is volgens Geesink een morele plicht verbonden. Vandaar dat ik na die Olympische Spelen niet op mijn lauweren ben gaan rusten. Ik voel me verplicht mijn kennis en ervaring aan te wenden voor de sport. De gouden medaille, die vele dimensies aan het leven van Geesink toevoegde, ligt ergens in een kast". Alsof het een onbelangrijk stoffelijk aandenken betreft. Maar Geesink hecht niet zo aan uiterlijk vertoon, Voor hem telt vooral de emotionele waarde. Een mens kan zich vergissen en de skibond van Oostenrijk al helemaal. Tien jaar geleden stak Hermann Maier schril af bij zijn leeftijdgenootjes en viel hij voor de jeugdselectie buiten de boot. Dat zou nooit wat worden, luidde het harde en algemene ooi-deel. Alleen Hermann Maier bleef in Hermann Maier geloven. Om dit seizoen uit te groeien tot de grote verrassing van het alpineskiën. Twee machtige dijen teisteren de be sneeuwde flanken van de hellingen in de Alpenlanden. Tegenstanders spreken met ontzag over die spierbundels boven de skischoenen, die Hermann Maier toe behoren. Hij rijgt de successen dit seizoen in de wereldbekerwedstrijden aaneen en geldt in het alpineskiën als Oostenrijks belangrijkste troef voor de Winterspelen van Nagano. De bewondex-ing voor Maier is vanwege zijn prestaties op z'n plaats, maar kent ook een diepere achtergrond. Om tot de hoogste trede van het podium te reiken heeft de 25-jarige Salzburger vele weer standen moeten overwirxnen. Juist alle hindernissen hebben van hem een sterk man gemaakt. „Hoe meer de mensen mij probeerden te kleineren, des te groter werd mijn eerzucht alle twijfelaars over de streep te trekken." Tien jaar geleden leek de carx-ière van Maier in de kiem te worden gesmoord. Hij was op 15-jai'ige leeftijd een mager en broos ventje, bracht slechts zo'n 45 kilo op de weegschaal, inclusief het gewicht van zijn skischoenen. De slalompalen, de zo geheten kippstangen, kenden tijdens de trainingen een fixneste uitwerking op zijn tere knieën. Geen tx-ainer wilde z'n vin gers meer aan het talent branden. „Ook al omdat ze dachten dat mijn lichaam was uitgegx-oeid." Bij conditie- en kx-achttrainingen voor de regionale jeugdselectie van Salzburg werd Maier genegeei'd, hoewel zijn pres taties op de piste voldoende waren om toegelaten te worden. Hij meldde zich aan bij de skihandelsschool in Schladming, in de hoop school en sport te combineren. Maar na een jaar werd hij uit de opleiding geknikkerd, omdat hij het sportieve ge deelte nauwelijks kon volgen door groei stoornissen aan de knieën. Maier had een dx-oom. Deze leek ruw ver stoord te wox-den. Maar de skiër bleef in betere tijden geloven. Hij zag één van zijn huidige collega's, Christian Mayer, van al le privileges van de geselecteerde jeugd genieten en moest zichzelf behelpen met x-egionale wedstx-ijden. Totzijn achttiende kreeg hij een 'trainingsverbod'. „Maar ik 30(Super-G 27.8%) Gemiddeld 31% (Super-G 29.9%)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 30