Op jacht naar eeuwige roem Goud delven of hoon oogsten Ritsma kent geen stress Nagano draait warm voor sportfeest 32 36 NAGANO PZC winterspelen V-k- woensdag 4 februari 1998 De Olympische Winterspelen in Naga no, Japan. Een vierjaarlijks mega- evenement, dat door de Nederlandse sportliefhebber toch vooral vanwege het schaatsen op de voet gevolgd zal worden. Zeker nu de Nederlanders in de aanloop naar Nagano het mondiale schaatsen be heersen. Rintje Ritsma en Ids Postma zijn favoriet op de 1500 en 5000 meter, Gianni Romme op de 5000 en 10.000 meter. En ook op de sprint spreekt Oranje sinds het jongste WK eindelijk eens een woordje mee. Jan Bos en Erben Wennemars (die ook de .schaatsmijt rijdt) kunnen zich meten met de beste sprinters van de wereld. Bij de vrouwen kunnen Annamarie Thomas en Marianne Timmer (1000 en 1500 meter) voor een gouden surprise zorgen en zijn Tonny de Jong en Carla Zijlstra ondanks een mager voorseizoen niet kansloos. Chef de mission Ard Schenk rekent op een karrenvracht medailles. Niet alleen van de lange-baanschaatsers, maar ook van de shorttrackers, van wie Dave Versteeg onlangs het wereldrecord op de 500 meter verbeterde. En wat te denken van snow- boarder Thedo Remmelink, die tijdens de wereldbekerwedstrijden al eens op het erepodium heeft gestaan. Alles wijst op een voor de Nederlanders enerverend sportevenement, dat over ruim twee we ken is uitgesmeerd Maar wat gebeurt er als de Nederlanders net als vier j aar geleden in Hamar door het ijs zakken? De Winterspelen van Lille- hammer 1994 zijn wat dat betreft nog steeds een schrikbeeld. Met dank aan Jo- hann-Olav Koss, die voor eigen publiek op drie schaatsafstanden zegevierde. Af standen, waarop de Nederlanders vooraf al goud hadden gereserveerd. Goed, kwelgeest Koss is direct na zijn 'goldrush' gestopt, maar kapers liggen er genoeg op de loer. Canadezen, Russen en zeker de Japanners, die dit seizoen op haast opvallende wijze in de schaduw hebben gereden, zijn levensgevaarlijke outsiders. En niet alleen op de sprintaf standen. Want ook al is het velen ontgaan; sinds kort wordt de eeuwige ranglijst voor lange-baanschaatsers aangevoerd door Shirahata. Ook zou er op de lange afstan den nog wel eens concurrentie uit een be kende hoek kunnen komen. De voor Bel gië uitkomende Hagenaar Bart Veldkamp heeft wel vaker gezorgd voor een huza renstukje, zoals zes jaar geleden in het Franse Albertville (goud op de tien kilo meter). Het is niet realistisch om van de Neder landse afvaardiging een groot aantal olympische titels te verwachten. Maarze ker de mannen moeten op de 1000,1500, 5000 en 10.000 meter medailles behalen. Anders zullen ze louter hoon oogsten. Want zo gaat dat in de spoil. Wie vooraf op een voetstuk wordt geplaatst, loopt eerder de kans op pek en veren, dan de outsider, die buiten het podium belandt. Want wie verwacht dat bijvoorbeeld Leeuwangh en Nuyt in de medailles zul len schaatsen? Goud, zilver en brons. Of de olympische gedachte. Maar die telt niet voor onze na tionale toppers. Zij hebben het oude ge zegde van Jean-Pierre de Coubertin, de grondlegger van de moderne Olympische Spelen, in stijl aangepast. Voor hen is winnen dus belangrijker dan deelnemen. Ritsma, Postma, De Jong, Romme, Bos, Wennemars, De Jong, Timmer en Thomas. Zij hebben vier jaar gezaaid om in Naga no te oogsten. En Ard Schenk gelooft erin. De oud-schaatser, die tijdens de laatste in Japan gehouden olympiade (Sapporo 1972) drie keer goud won, weet waarover hij praat. Dus wat kan er mis gaan? Richard Thannhauser Zijn schaatsjaar begon op Hawaii, op een surfplank. Daar waar het zoute water van de Grote Oceaan moeiteloos de helder blauwe lucht toucheert, zonder dat er een horizon dwarsligt. Maar Kintje Ritsma ontspant net zo makkelijk op het IJsselmeer. Dobberend tussen skütsjes en recreanten is geluk net zo eenvoudig als aanmeren in de haven van Honolulu. „Ik heb die vormen van ontspanning nodig om als schaatser de winter te overleven." En deze winter is hectisch genoeg. Want Nagano moet de kroon worden op een fantastische loopbaan. Ritsma wil scoren op drie afstanden: de 1500, 5000 en 10.000 meter. Lemmer, op de grens van Friesland en Holland. De grens tussen rust en hectiek. „Ik heb hier inmid dels een huis gekocht, net buiten het dorp, richting Follega. Ik weet niet of ik verknocht ben aan Fries land, maar ik vind het heerlijk om hier met vrienden 's zomers een terrasje te pakken. Ik hoef eigenlijk niet eens op vakantie. Hier in Lemmer heb je ook een strand en kun je ook surfen. We hebben zelfs een ei gen plek, net als de meeste andere strandgasten. Dat is in de loop der jaren zo gegroeid. Ik weet precies waar ik m'n vrienden kan vinden." Dat nieuwe huis wordt nog niet direct een bewoond pand. „Ik kan daar gewoonin een minder drukke pe riode terecht. Kijken of het gaat, op mezelf wonen en voor mezelf zorgen. Ik woon nog steeds thuis bij mijn ouders, dat is wel zo makkelijk. Ik ben de hele winter onderweg en als ik dan een keertje tussendoor thuis kom, is het makkelijk dat je bij je ouders terecht kan. Of ik altijd in Lemmer blijf wonen, weet ik niet. Dat hangt af van m'n werk en of m'n toekomstige aan hangsel dat leuk vindt. Maar dat huis houd ik wel aan. En als ik ga verhuizen zal ik zeker in de buurt van water gaan wonen. Schoorl, Bergen, in die buurt. Ik kan niet zonder. Topsport Bijna tien jaar doet Ritsma (28) aan topsport. Hij is zo'n beetje de enige die zijn generatiegenoten van Jong Oranje heeft overleefd. Goed, Marnix ten Kor- tenaar komt hij nog wel tegen in Nagano, maar de voor Oostenrijk schaatsende Voorburger geldt niet als een medaillekandidaat. Falko Zandstra is ook nog steeds actief, maar kan de wereldtop niet meer aan. Nagano lag voor hem te ver weg. „Derest?Arjan Schreuder heeft nog wel in mijn Sanex-ploeg geze ten, maar kon het niet meer opbrengen. Hij heeft het schaatsen op een laag pitje gezet. En van Cor-Jan Smulders hoorde ik een heel bijzonder verhaal. Die staat tegenwoordig met zijn jongeheer te zwaaien, in een nachtclub ergens in Eindhoven. Nee, daar ben ik eigenlijk niet eens door verrast. Ik kan me er zelfs wel iets bij voorstellen. Hij lijkt me wel zo'n type dat met anabolen stunt om een mooi lichaam te krijgen..." Ook al wordt Rintje Ritsma afgeschilderd als Neder lands sexsymbool, Smulders' wereld is de zijne niet. „Je zal het wel niet geloven, maar ik ben nog steeds een verlegen type. Dat was ik op school al. Ik viel daar niet op en al helemaal niet door resultaten. Maar goed, ik kan nog steeds zomaar een kleur krijgen als er iets raars gezegd wordt. En ik ben al helemaal geen druktemaker. In een grote groep zal ik nooit het woord voeren. Dat zullen mensen misschien raar vin den omdat ik vaak lachend voor de camera verschijn, maar dat heb ik allemaal moeten leren. Nu heb ik he lemaal geen camera vrees meer..." Het liefst zou Ritsma met zijn voormalige ploeggeno- ten nog eens om de tafel gaan zitten. „Ik heb er spijt van dat ik mijn belevenissen nooit heb opgeschreven. Laatst zaten Marnix, Bart Veldkamp en ik bij elkaar en wat er dan allemaal weer bovenkomt, prachtig. De helft was ik alweer vergeten. Niet dat het allemaal geschikt is voor publicatie, maar een biografie zou toch mooi zijn. Ik wil daar trouwens nu nog niet aan denken, een boek schrijven is iets voor na mijn carri ère, voor als je echt stopt." Er is dit jaar wel een film gemaakt die vlak voor de Winterspelen door RTL4 wordt uitgezonden. Een ca meraploeg volgde Ritsma van Hawaii tot aan Naga no. Het moet de inleiding zijn tot een imponerende goldrush. In zijn aanloop naar de Olympus zat vooral logica. Hij leerde van fouten (verstoorde arbeid-rust verhouding), vocht zich terug na nederlagen (EK en WK van '97) en sloeg toe op de momenten dat de ka lender daarom schreeuwde (NK afstanden, afgelo pen december). „Ik weet niet of dat logica is. Ik pro beer zuinig met mijn lichaam om te gaan. Het is moeilijk te zeggen of ik dat allemaal stuur. We doen elk jaar nieuwe ideeën op. Woplce (De Vegt, Ritsma's Rintje Ritsma: „Ik hoef met niemand rekening te houden." foto Catrinus van der Veen/GPD trainer) bepaalde de route naar Nagano, althans de schema's. Maar 's winters voel ik mijn lichaam en be paal ik zelf wat het beste is voor mij. We passen de schema's aan als dat nodig is. Maar ik heb wel iemand nodig die me af en toe wijst op kleine dingen. Dat doet Wopke goed." „Dit is ook het eerste jaar dat ik echt profijt heb van het initiatief om alleen een ploeg op te starten. Ik krijg nu bijna dagelijks de bevestiging dat dit ideaal is. Alles wordt afgestemd op de wensen van één per soon. Ik hoef met niemand rekening te houden." „Na mijn carrière zal deze ploeg blijven bestaan. Ik zie voor mezelf een taak weggelegd als manager of zo. Ik wil iets in de organisatie doen. Als ik die rol nu zou hebben zou je bij voorbeeld een ploeg met Erben Wennemars en Jan Bos moeten hebben. Dat zou een mooi project zijn. Een aantal toppers in één groep, maar dan wel met verschillende trainers. Pas dan kun je er een succes van maken. Die twee zijn nu vrienden, maar uiteindelijk wil een topsporter win nen. Alleen. Gianni Romme en Bob de Jong trekken ook intensief met elkaar op, maar zijn wel eikaars di recte concurrenten. Dat kan nooit jaren goed gaan. Falko en ik vormden commercieel een aantrekkelijk duo en hadden elkaar in een ploeg naar een hoger ni veau kunnen helpen. Om de concurrentie op een gro tere afstand te kunnen zetten. Maar ja, Falko en ik doen niets meer samen." „Nagano? He laat het maar over me heenkomen. Als ik niet slaag, pech gehad. Je kan je wel blind staren op goud, maar dat deden we in Lillehammer ook. Ter wijl er toen veel minder concurrentie was. Inder daad, toen was er maar één persoon. Degene die het minst in de picture staat, staat vaak het meest ont spannen aan de start. Ik heb al vaak genoeg gestresst aan het vertrek gestaan, dat wil ik niet meer. Dat heb ik nu onder controle. Ik wil nu gewoon een goede race rijden en dan zien we wel waar ik eindig. Toch moet het raar lopen als Nederland dit keer geen goud wint. Dat kan niet missen, als je kijkt naar de resultaten in het voorseizoen. Aan de andere kant, laten we deze wens maar stilhouden. Het is al zo vaak anders gelo pen..." Renze Lolkema Japanners houden er niet van om zaken aan het toeval over te la ten. Zeker niet als de hele wereld meekijkt. Vandaar dat de Olympische Winterspelen, die komende zaterdag in Nagano be ginnen, vlekkeloos zijn voorbereid. Eind vorig jaar al is het Mina- mi stadion, waar de openingsceremonie wordt gehouden, uitge breid getest. Werkt de lichtinstallatie, is het geluid goed en... Werkt de gastoevoer voor de olympische vlam, die zeventien da gen als een gouden gloed boven het stadion moet flikkeren. De test, die in de afgelopen weken diverse keren werd herhaald, ver liep volgens plan. Nagano is er klaar voor. foto Asahi Shimbun/AP Van Gennip heeft zichzelf leren kennen Carla Zijlstra streeft naar perfectie De kunst van Ard Schenk kan niet tegen onrecht Met zijn allen rond de kotatsu

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29