Afscheid met een bloedend hart Smirnov wil nog één keer vlammen PZC Spelen een ramp voor Nagano Carla Zijlstra gaat over de hele wereld Geesink durft zelfs voorrang te verlenen sport 27 Voor schaatscoach Kemkers is nomadenbestaan niet langer aanvaardbaar NAGANO Goldberger tekent verklaring IOC vreest militaire actie Irak Japanse schaatsers stoïcijns Aan voedsel geen gebrek Derde Spelen 17-jarige Holum woensdag 4 februari 1998 ünor Henk Stouwdam NAGANO - Schaatsen in de Verenigde Staten: waarin een jjoot land klein kan zijn. Vraag 'iet Gerard Kemkers, die in Na- Ijano aan één van zijn laatste klussen met de Amerikaanse ploeg begint. Om binnenkort iuet mixed feelings een land te verlaten waar hij als coach van sen kleine sport groot is gewor den. De Nederlander houdt de schaatswereld voor gezien. Met bloedend hart, maar het noma denbestaan langs de ijsbanen vindt hij sociaal en privé niet langer aanvaardbaar. Je zou de houding van Kemkers inmiddels als typisch Ameri kaans kunnen omschrijven. Hij presenteert zich zelfverzekerd en is volledig overtuigd van zijn mogelijkheden. Zelfs nu hij beeft besloten een nieuw be staan buiten de schaatsbaan op [ebouwen en terug te keren naar Nederland. En een baan buiten het schaat sen zal hij vinden, daarvan is Kemkers overtuigd. „Mensen weten niet half hoezeer de schaatssport je als persoon vormt", prijst de Nederlander zichzelf onbewust aan. „Een schaatscoach staat in mijn ogen gelijk aan een gemiddelde top manager. Topsport is hetzelfde als het bedrijfsleven, alleen wij verkopen sport en een bedrijf sen product." Maar dat moet een bedrijf ook nog maar vinden. Kemkers ge tergd: „Geef mij maar de kans dat duidelijk te maken. Ik weet zeker dat ik iedereen kan over tuigen."- Vrouwen Het afscheid van Amerika zal Kemkers zwaar vallen, maar op de huidige weg voortgaan kan volgens hem niet langer. „Ik houd van de sport en weet dat ik als coach nog kan groeien, maar ik moet aan mezelf denken. Vraag het Ab Krook en Henk Gemser. Die weten als geen an der hoe ik me voel. Of beter nog: vraag het hun vrouwen. Om het dualisme in zijn bestaan aan te geven, schetst Kemkers in grove trekken zijn privéleven. Samen met zijn Italiaanse yriendin is hij naar Milwaukee vertrokken om vervolgens ge durende de wintermaanden haar zo'n zes maanden alleen iachter te laten, omdat hij dan op pad is met de schaatsploeg. Die schaarse momenten dat hij bij zijn bella donna thuis is, wordt hij doorhet werk in beslag geno men. Drie minuten Kemkers enigszins chargerend: „Als ik geluk heb, is er één urn- per dag dat ik niet aan schaat sen denk. Mijn vriendin kent al leen een werkende huisgenoot. Als ik voor het slapen gaan drie minuten naast haar op de bank naar de televisie kan kijken, is dat veel. Daarom stap ik uit de schaatswereld; het is op deze manier niet langer te doen. Wel ke bond zich ook meldt, op dit moment is het antwoord néé Nu het einde van zijn Ameri kaans avontuur nadert, ver baast het Kemkers hoeveel 19 9 8 emoties dat bij hem losmaakt. De oud-schaatser had bij zijn afscheid als actief sporter niet gedacht ooit zó betrokken te zullen zijn. „Ik wilde op een Ard-Schenkachtige wijze af stand van de sport nemen", diept hij in een niet eens zo'n grijs verleden. „Toen Krook me een keer vroeg hem te assisteren, had ik ook geen idee dat ik het coachen leuk zou vinden. Evenmin toen ik besloot naar Amerika te gaan. 'Een jaartje vakantie', dacht ik toen ik die aanbieding uit Amerika accep teerde. Nooit geweten dat de drang om een goede coach te worden zo sterk aanwezig was." In de praktijk kwam er niets te recht van een jaartje relaxen. Kemkers zat er vanaf zijn entree middenin. Hij bleek een geboren coach, die dermate intensief met zijn atleten optrok, dat hij het na een jaar niet over zijn hart kon krijgen om in te gaan op een aanbieding van de Ne derlandse schaatsbond. „Ik had toen een dusdanig sterke, emo tionele band opgebouwd dat ik de keus voor Nederland niet eens durfde te maken. En dat was na één jaar. Kun je nagaan hoe het is na vier jaar... Ik zal bij het afscheid sterk in mijn schoe nen moeten staan," Klapschaats Zijn laatste weken als USA- coach vult Kemkers allesbehal ve plichtmatig. Ook gisteren tij dens de persconferentie van de Amerikaanse schaatsploeg gaf de geboren Drent blijk van grote betrokkenheid. Over de klap schaats bijvoorbeeld, waarvan hij vindt dat daarover interna tionale reglementen moeten worden opgesteld. Nu kan ie- dereenzijnganggaanen hebben bij nieuwe ontwikkelingen gro te landen een voorsprong op de kleintjes. Het is Kemkers een doorn in het oog dat Calimero nogal eens over het hoofd wordt gezien. „Als je de wereldbol ziet als een vlakke kaart met Nederland als middelpunt, omdat daar de klapschaats is ontwikkeld, zit Amerika aan de buitenkant. Met als gevolg dat wij in geval van verandex-ingen als laatste de juiste spullen krijgen. Dit jaar hebben wij klapschaatsen van gelijke kwaliteit. Maar dat was vorig jaar niet het geval. Hoe oneerlijk was dat niet? Kijk naar de Nederlandse vrouwen. Waar zijn die op dit moment?" Kemkers wil er ook maar mee zeggen dat grote schaatslanden als Nederland en Nooiwegen oog voor de kleintjes moeten houden. Om de sport niet de nek om te draaien. De quotei'ing aan deelnemei-s per afstand is ook zoiets. Dat roept bij de Neder landse coach gevoelens van op stand op. „In Nederland maalt men daar niet om; goede rijdei-s genoeg. Maar voor de Amerika nen is dat een serieus px-obleem, evenals voor de Canadezen, de Zwitsers, de Italianen etc. De schaatssport is al zo klein en als de grote landen de kleine ook nog gaan dwarsbomen... Trots Aan de andei-e kant: dat kneute rige kweekt wel sporters met een groot sporthart. Als Kem kers vex-telt dat zijn rijders moe ten rondkomen van een maan delijkse bijdrage van 250 dollar (zo'n 400 gulden) klinkt naast treurnis ook ti-ots door in zijn stem. Want zijn rijders leveren toch maar mooi competitie met onder andei-en de Nederlanders, die riant voor hun inspanningen worden beloond. De pure hob byisten contra de professionals. En Kemkers is oprecht blij met de nieuwe sponsor Amei-itech, een Amerikaans telecombedrijf dat over een periode van vier jaar 1,2 miljoen dollar fourneert om de Amerikaanse schaats ploegen klaar te stomen voor de Olympische Spelen van 2002 in Salt Lake City. Kemkers zal er- niet meer van profiteren. Voor hem kwam de erkenning van een groot bedrijf voor een kleine sport te laat. GPD NAGANO - Skispringer Andreas Goldberger is in Nagano aangekomen. De Oostenrijker moest op het vliegveld een ver klaring ondertekenen dat hij zich tijdens de Winterspelen houdt aan de Japanse anti-dopingwetgeving. Goldberger raakte vorig jaar in opspraak na cocaïnegebruik. Goldberger zei bij aankomst blij te zijn dat hij in Japan was. Het was lange tijd onzeker of hij van het Japanse ministerie van Justitie een inreisvisum zou krijgen. Goldberger won tijdens de Olympi sche Winterspelen in 1994 in Lillehammer brons op de grote schans. DPA NAGANO - Olympische bestuurders vrezen dat de Verenigde Staten de traditionele „olympische vrede" gaan schenden met een aanval op Irak tijdens de Winterspelen in Nagano. IOC-voorzitter Samaranch zei gisteren dat hij hoopt dat de VS zich houden aan de VN-resolutie van afgelopen november die oproept tot vrede tijdens de Olympische Spelen in Nagano van 7 tot 22 februari. Samaranch reageerde met zijn uit spraak op een mededeling van Witte Huiswoordvoerder Mike McCurry, die maandag zei dat pi-esident Clinton zich bij een beslissing over een eventuele militaire actie tegen Irak niet zou laten beïnvloeden door „sportevenementen." In het oude Griekenland wei-den tijdens Olympische Spelen alle vijande lijkheden gestaakt om de atleten de gelegenheid te geven vei lig naar de plaats van de wedstrijden te gaan. In 1993 werd de ze traditie nieuw leven ingeblazen voor de Winterspelen van Lillehammer. RTR NAGANO - Zet tien Japanse schaatsers achtereen tafel, prop een zaaltje vol met journalisten en een bericht ter geruststel ling van het eigen volk is verzekerd. De schaatsers voelen geen spanning en de val van topfavoriet Manabu Horii een dag eer der op de eerste training was een ongelukje. En geen geval van te veel spanning, bleek gisteren bij de officiële presentatie in de M-Wave. Horii en consorten counterden met stoïcijnse blik op de vragen van de weinige westerse journalisten die zich in het gekrioel hadden kunnen mengen. De antwoorden van de schaatsers waren lang, in het Japans. De vertaling was kort, in het Engels. Wij zijn die-en-die, wij rijden op die-en-die af standen, wij voelen ons goed, wij zijn optimistisch. Dat was het. ANP NAGANO - Het olympische dorp in Nagano heeft zich op de invasie van 3000 atleten en officials ingesteld. Chefkok Aldra Aoki en zijn 290 man personeel maken tijdens de Winterspe len 3,5 ton rundvlees, 1,5 ton varkensvlees, vijf ton vis en kip, twee ton salade, 1,5 ton rijst, 150.000 broodjes, 35.000 bana nen en appels en 50.000 melkbekers klaar. Ook de leden van het Internationaal Olympish Comité ontbreekt het aan niets. In het hotel van de leden staat een koelkast ter grootte van een vrachtwagen om de dames en heren te bedienen. ANP NAGANO -KirstinHolum, met zeventien winters het jongste lid van de Amerikaanse schaatsploeg in Nagano, was er ook al bij in Lake Placid 1980, al was ze toen nog niet geboren. Haar moeder Dianne was vijf maanden zwanger van haar dochter, toen ze Eric Heiden naar vijf gouden medailles coachte. In 1984 in Sarajevo huppelde ze aan de hand van haar moeder door het olympisch dorp. Dianne Holum coacht in Japan haar dochter. Dianne bewaart speciale herinneringen aan dat land. In Sapporo 1972 veroverde ze olympisch goud en zilver. Vier jaar daarvoor, in Grenoble, pakte zij haar eerste twee olympische medailles. RTR Mislukt WK drijft langlaufer uit Kazachstan naar Winterspelen door Mare Hoeben NAGANO - Negen WK-medail- les, tweevoudig winnaar van de wereldbeker, bezitter van alle soorten olympisch eremetaal. En nog maakt langlaufer Vladi mir Smirnov (33) zich op voor een nieuw huzarenstukje in Na gano. Talloze keren kondigde hij aan te zullen stoppen. Vol gend voorjaar moet het dan echt tot een afscheid komen. Het zal hem zwaarder vallen dan het winnen van een wedstrijd. Beter kan het nauwelijks meer worden. Misschien wil hij wel te veel, misschien is Nagano één halte te ver in de wonderlijke reis van Vladimir Smirnov dooi de wereld der langlaufers. Een mislukt WK, vorig jaar in Trondheim, drijft hem naar de Winterspelen in Japan. „Zo Slecht mocht het einde van mijn carrière niet zijn." Stoppen, doorgaan, stoppen, doorgaan. Zijn loopbaan is als de beoefening van de sport zelf. Elke wedstrijd kent volgens Smirnov zijn verrassingen en zijn geheimen, mede dankzij die filosofie kon hij zich tot een man van de lange adem ontwikkelen en vier jaar geleden het olym pisch goud op het koningsnum mer, de 50 kilometer klassiek, pakken. Smirnov heeft duidelijk moeite met het zetten van een punt ach ter zijn imposante loopbaan. Voor de langlaufer uit Kazachs tan mocht een afscheid ook pooit het karakter van een op gave krijgen. En andere mo menten leenden zich ook al zo Slecht voor een adieu. „Als je je doelen bereikt, stop je niet. Want je voelt je goed, blijft door goede prestaties gemotiveerd en droomt van nog een paar me dailles. En aan de andere kant: als het seizoen teleurstellend Verloopt, wil je je juist weer re habiliteren." twijfels Tien jaar terug waren er al de twijfels. In het Canadese Calga- jy veroverde Smirnov zilver (30 hm klassiek) en twee keer brons (15 km klassiek en estafette)Hij ging door, in een aaneenschake ling van ups en downs. De Spe len van '92 in Albertville verlie pen dramatisch en leverden hem geen medailles op. Twee jaar la ter kwam in Lillehammer het grootste succes met olympisch gpud. Hij troefde de Noren ®jörn Dahlie en Vegard Ulvang af op eigen bodem, op uitgere gend het koningsnummer van de 50 kilometer klassiek en in een waanzinnige ambiance. Smirnov, een wat clowneske man, werd zowaar door de mas sa langs het parkoers aange moedigd. „Voor de race hoorde ik dat de Noren hoopten dat ik eindelijk een keer zou winnen. Ze wensten me geluk. En het bracht me geluk. Hij geniet in Scandinavië een grote populariteit, woont niet voor niets met vrouw Valentina en dochters Anna en Karolina in Zweden en 'stal' het goud des tijds in feite van zijn vrienden. Met Vegard Ulvang - vier jaar geleden geplaagd door het ver lies van zijn broer - beleefde hij menige avontuurlijke vakantie, De boeddhistische priester Taka-Kazu Fukushima, die de organisatie van de Winterspelen beticht van bedrog, met de olympische mascotte. foto Marcel Antonisse/ANP Boeddhistische priester hekelt organisatiecomité van onze sportredactie NAGANO - De grootste criticaster van de Olympische Winterspelen in Nagano is niet een politicus of een activist maar een bebrilde boeddhistische priester. Vanuit de oude Zenkoji-tempel voert Taka-Kazu Fukushima een solocampagne tegen het organisatiecomité (NAOC). Hij is niet tegen Olympische Spelen, zegt hij. Tijdens een festival werd hij gisteren op het balkon van de tempel gesignaleerd met de olympische mascotte, maar hij be ticht het NAOC van bedrog. „Ze zijn hun beloftes niet nagekomen", zegt hij. Fuku shima is niet zomaar een priester. Hij is chemisch ingenieur en een groot Lefheb ber van het American Football sinds zijn studie aan de universiteit van Michigan, twintig jaar geleden. „De bevolking was gouden bergen be loofd in de vorm van extra inkomsten en nieuwe banen", aldus de priester. „Dat werd een fabeltje. Alle contracten, van de bouw van de sportaccommodaties tot de verbetering van infrastructuur, gingen naar grote bedrijven in Tokyo. Er waren ons milieuvriendelijke spelen toegezegd. Nog een fabeltje." De komst van de kogeltrein, de supersnel le verbinding tussen Nagano en Tokyo, noemt hij een economische ramp. „Dat gaat de middenstand geld kosten. De in woner van Nagano gaat voortaan winke len in Tokyo.Voor de Australische televi sie verklaarde hij dat Nagano er goed aan doet de sportaccommodaties na afloop van de spelen te verbranden. RTR of het nu ging om bergbeklim men in Mongolië, met een kajak door Siberië peddelen of op de ski's Groenland oversteken. Wereldburger Verschillende keren overwoog Smirnov na het uiteenvallen van de Sovjetunie een andere nationaliteit aan te nemen. Het is er nooit van gekomen. Hij gaat als een Kazachstaan door het leven, maar hij voelt zich wereldburger, met een warm ge voel voor Rusland. „Mijn vader komt uit centraal Rusland, vier van mijn zeven broers en zussen zijn er geboren. Ik ben een Ka zachstaan, maar mijn taal, cul tuur en genen zijn Russisch. Ik heb dertien jaar lang met liefde de kleuren van de Sovjetunie verdedigd. Meestal brengt hij met het gezin de zomers door in Kazachstan, dat wel. Maar als topsporter geldt Smirnov als een eenling, die de erkenning van zijn land mist. „Ik heb er niets te zoeken, de regering snapt niets van de behoeftes van een topsporter. Bovendien bezorgt het paspoort van Kazachstan mij alleen maar problemen. Bij elke grensover gang heb ik een visum nodig. Je wordt altijd erg argwanend be keken. Dat ergert me. Ik ben niets kwaads van zin." Smirnov trekt zijn eigen plan, volledig buiten de nationale ploeg van zijn land om. Zijn eenzaamheid hebben hem ge hard, daarnaast heeft hij zich in Scandinavië ontpopt tot een sympathieke verschijning. Als prettig gevolg kon hij in ver schillende reclamespotjes op draven en zo munt slaan uit zijn populariteit. Kroon Het goud van vier jaar geleden had hij als de kroon op zijn werk kunnen zien. Een indrukwek kende erelijst staat achter de naam van Smirnov. Maar liefst negen keer viel hij bij een WK in de prijzen, in 1991 en 1994 be ëindigde hij het seizoen als win naar van de overall-wereldbe ker en het goud in Lillehammer betekende alweer het vierde olympische eremetaal. Nog is het blijkbaar niet genoeg. Hij had na het WK in Trondheim van vorig j aar willen afzwaaien, maar de mislukte missie aldaar zorgde voor een vervolg en een nieuwe olympische droom. „Maar in het voorjaar stop ik. Dat staat vast." Het zou niet de eerste keer zijn als Smirnov op zijn woorden terugkomt. GPD van onze sportredactie NAGANO - Carla Zijlstra draagt zaterdag tijdens de opening van de Olympische Winterspelen in Nagano de Nederlandse vlag het stadion binnen. De 28-jarige schaat- ster neemt in Nagano voor de derde keer deel aan het olym pische evenement. Zijlstra was verbaasd over het verzoek. De Groningse profiteert een beetje van het feit dat de schaatsers op zon dag de vijf kilometer afwer ken, waardoor bijvoorbeeld Rintje Ritsma afviel voor de ceremonie, Ook snowboar- der Thedo Remmelink laat de opening in Nagano aan zich voorbij gaan omdat hij een dag later al in actie moet ko men. „Ik had er niet op gerekend, maar zie het ook niet als een belasting", meldde Zijlstra uit Koumi, waar de vrou- wenploeg ter voorbereiding momenteel in trainingskamp verblijft. „Het marcheren wordt het moeilijkste. Daar heb ik wel al op getraind." Bondscoach Sijtje van der Lende vond voor haar een lange stok, er werd een shirt aan geknoopt en Zijlstra kon de passen gaan oefenen. „Ik hoop dat ik voldoende kracht in mij n armen heb Vier jaar geleden in Lille hammer droeg Christine Aaftink de nationale vlag. Nu dus weer een vrouw. „Daar is toch niets mis mee", vindt Zijlstra zelf. „Ik ben door het verzoek van Ard Schenk zeer vereerd. Het zijn mijn laatste Winterspelen. Dat moet een mooie afslui ting worden. De eerste aan zet is hiermee geleverd. Je moet zoiets een keer hebben meegemaakt." Zijlstra maakt zich er verder niet druk om. Ze moet keurig achter een Sumo-worstelaar aanhobbelen. „Ik zal Schenk nog eens vragen of er ook nog bepaalde regels aan verbon den zijn. Ik ga over de hele wereld. Dat is mooi voor thuis. Ik ben nu toch een beetje het boegbeeld van de ploeg", zei ze. „Ik heb al nieuwe schoenen gekregen om geen blaren op te lopen." Zijlstra rijdt in Nagano de drie en vijf kilometer. ANP oppositie te voeren. Hodler zal morgen bij acclamatie worden herkozen, zoals dat gisteren ook ging met het vice-voorzitter- schap van Kéba MBaye uit Se negal, de enige kandidaat voor de opvolging van de verplicht terugtredende Prins De Merode van België. MBaye was niet aan wezig, omdat zijn oudste doch ter in Senegal is overleden. Blijven over voor de enig over gebleven vacature in het Execu tive Board: de Peruaan Ivan Dibos, de Mexicaan Oligario Vazquez Rana, de Belg Jacques Rogge én Anton Geesink. Gees ink hoorde veel sympathisan ten. Hij vertrouwde zij n secreta ris Martin Franken toe: „Als ik alle stemmen tel die me zijn toe gezegd, zit ik al op 120." Er zijn maar 99 IOC-leden in Nagano aangekomen, dus er zijn ook een hoop loze beloften gedaan. Met vijftig daadwerkelijke stemmen is Geesink binnen. Hij kan voor al op de steun van Samaranch bogen en die is veel waard. ANP door Leo van de Ruit NAGANO - Anton Geesink in het hoofdbestuur van het IOC. Er zijn kringen in de wereld van de olympische ringen die er voor honderd procent van overtuigd zijn. Zelf neemt hij die zeker heid niet in de mond. Na twee kortstondige onderonsjes met zijn president Juan Antonio Samaranch maakt de Utrechtse judoreus wel een ontspannen indruk. In Nagano, de eerste dag van de algemene ledenvergadering van het Internationaal Olympisch Comité, luidt zijn lijfspreuk: „Als je een kampioen wilt zijn, moet je er als een kampioen uit zien." Dat deed hij gisteren. Er zijn vijf gegadigden voor twee plaatsen. Eén van de vijf is de Zwitser Mare Hodler, een be langrijk man binnen het IOC. Voorzitter van de wereldskife- deratie, voorzitter van de finan ciële commissie. Geen van de andere vier waagt het tegen hem Gerard Kemkers: „Een schaatscoach staat in mijn ogen gelijk aan een gemiddelde topmanager." foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27