GS blijven bij aanpak verdroging Maanmannen oefenen met asbest Hop Marjanneke kiest winnende kindertekeningen Aagtekerke bezorgd over groei inbraken Cito-toets: soms moetje gewoon gokken Kritiek van milieufederatie en andere organisaties afgewezen zeeland woensdag 4 februari 1998 sbw 23 Provincie wijst claim ZWN af Waterschap bouwt slibdepot Onderzoek herstel oude schuur Rijksdienst haalt schandvlek weg Boete na stukgooien televisie Kinderen betrapt op stelen snoep en drank lezers schrijven Harteloos Privacy Winkeldief mag van rechter eerst gaan afkicken ipnr Richard Hoving ,UDDELBURG - Grote na- uurgebieden blijven prioriteit louden bij het aanpakken van Ie verdroging in Zeeland. Dat cbrijven Gedeputeerde Staten ïaar aanleiding van de reacties lie zijn binnengekomen op het >lan van aanpak Verdrogings- lestrijding Zeeland. De kritiek »au de Zeeuwse Milieufederatie lat de voorgestelde verdro- ringsbestrijding te weinig ga- anties biedt voor de toekomst, vordt door het college GS van le hand gewezen. }S presenteerden in juli 1997 iet ontwerp-plan voor de be itri j ding van de verdroging in Zeeland. Uitgangspunt van het :ogenoemde Plan van aanpak /erdrogingsbestrijding Zee and (PVZ) is het terugdringen zan de oppervlakte verdroogd ïatuurgebied in het jaar 2000 net ten minste 25 procent. Bijna 1.000 van de ruim 12.500 hecta re Zeeuwse natuur wordt als verdroogd aangemerkt. Een van le belangrijkste mogelijkheden lie worden aangedragen om het ij te keren is het bewaren van ïeerslag in oppervlakte- en rrondwater. N.eerslag wordt nu /eelal zonder meer afgevoerd. Reacties iet voorgestelde plan om de /erdroging te bestrijden leverde ruim veertig reacties op. In een gisteren verschenen antwoord nota weerleggen GS nagenoeg die kleine en (enkele) grote be swaren tegen het PVZ. Het col- ege geeft onder meer geen ge- loor aan het voorstel van de Land- en Tuinbouworganisa- ;ies Zeeland om de verdroging n een bredere context te plaat sen. ,,Aan het behalen van de /erdrogingsbestrijding zoals jedefinieerd in het PVZ wordt zeel waarde gehecht. Voor het realiseren van deze doelstelling is het noodzakelijk prioriteit te [eggen bij projecten ten behoeve /an grote natuurgebieden," GS /oegen hieraan toe dat wanneer jr zich een situatie voordoet waarbij de verdroging van zo wel een natuur- als landbouw gebied in één keer kan worden aangepakt, dat zeker zal gebeu ren. Werkgroep Het verwijt van de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) dat de pro vincie de verdroging niet ernstig genoeg neemt, wordt in de ant woordnota ontkend. GS verwijzen naar een werk groep die een 'meerjarenpro- grammering verdrogingsbe- strijding' gaat opstellen. De ZMF wordt enigszins tegemoet gekomen in haar kritiek op 'een peilbesluiten de verdroging op weinig doortastende aanpak kortetermijntelijftegaan'. ,,Bij van sommige waterschappen de aangevraagde verlenging om middels het aanpassen van van de waterbeheersplannen van de waterschappen zal de provincie het uitvoeren van ver- drogingsbestrijding benadruk ken." door Caroline Moerland 's-GRAVENPOLDER - De ou de vloerbedekking in de basis school of de brandwerende plafondtegels in het bejaar dentehuis. Het zijn voorbeel den van materialen die nogal eens asbest bevatten. Het spul zonder meer weghalen kan ge vaarlijk zijn en is daarom aan allerlei regels gebonden. Zo hebben werknemers in de as- bestsloop een certificaat no dig. Omdat de vraag naar opgeleide arbeidskrachten in deze branche groot is, zette uitzendbureau Start in Goes een driedaagse cursus op. De eerste zes deelnemers behaal den gisteren hun certificaat. Op de bovenste verdieping van een bedrijf in 's-Gravenpolder krijgen de zes 's middags prak tijkles. In de ruimte staat een kubusvormig houten skelet bespannen met plastic, con tainment genaamd. „Een con tainment is een luchtdicht van de buitenwereld afgesloten plek", legt docent Kees van der Wielen uit. Hij is werkzaam bij een van de vijf erkende asbest- opleidingsinstituten in Neder land, gevestigd in in het Noord-Limburgse Steyl. Om dat er in Zeeland niet zo'n cur sus bestaat, heeft Start hem hierheen gehaald. Containment De cursisten doen alsof er as best uit de containment moet worden verwijderd. Twee aan twee gaan ze de ruimte in om het spul luchtdicht in te pak ken. Wat ze vooral leren, is hoe ze zich tegen het onder sommi ge omstandigheden kanker verwekkende materiaal kunnen beschermen. Om te be ginnen trekken ze een witte overall aan. „Jongens, plak band!", roept docent Van der Wielen als blijkt dat er een scheur in de werkkleding is ge komen. „Dat kan dus in de Docent Kees van der Wielen legt de cursisten uit hoe ze op een veilige manier asbest kunnen verwijderen. foto Willem Mieras praktijk gebeuren, hè?", zegt hij tegen de cursisten terwijl hij de overall met plakband re pareert. „Gelukkig kun je dit soort fouten herstellen." Stofvrij Na de overall volgt het adem halingsmasker en dan zijn de cursisten klaar om de contain ment te betreden. „Laat horen wat je doet!", roept Van der Wielen. Door hun maskers heen beschrijven de als maan mannetjes verklede deelne mers de voor asbestsloop ver eiste procedure. „Dan zuig ik mezelf af en laat mezelf afzui gen door m'n collega", zegt een cursist terwijl hij samen met een andere deelnemer in de containment de overalls stof vrij maakt. „Mag ik wat zeg gen?" vraagt een derde deelne mer die aan de kant zit te kijken. „Waarom is er niet ge- impregneerd?" De cursist die net z'n ademhalingsmasker heeft afgezet, reageert veront waardigd: „Ik heb wél geïm pregneerd." De deelnemers nemen de cur sus bloedserieus, dat is duide lijk. „Er waren veertien geïn teresseerden, waarvan er na een selectie zes zijn overgeble ven", zegt vestigingsmanager Mare Franken van Start. Het uitzendbureau kwam op het idee om hen een cursus aan te bieden, omdat er veel vraag is naar opgeleide asbestverwij- deraars. Franken: „Op deze manier proberen we in te springen op de markt. Na drie dagen cursus kunnen ze in principe vanaf morgen aan de PERKPOLDER - De ZWN Groep moet de extra kosten die het bedrijf heeft gemaakt om busreizigers tussen Perkpolder en Kruiningen te vervoeren, zelf dragen. De streekvervoerder had een schadeclaim van 40.000 gulden bij de provincie inge diend, omdat de veerdienst Kruiningen-Perkpolder door het uitvallen van een boot in november en december onregelma tig heeft gevaren. Volgens de provincie die claims van andere vervoerders al op zich af ziet komen, is hier sprake van een normaal maatschappelijk risico. De ZWN Groep krijgt wel ruim 8000 gulden terug, die zij over november en december heeft betaald voor het gebruik van de veerdienst. In die perio de heeft de ZWN Groep geen gebruik gemaakt van het veer, omdat het slecht uitkwam dat bussen met de boot meegingen. RITTHEM - Waterschap Zeeuwse Eilanden is naast de riool zuivering Walcheren bij Ritthem begonnen met de aanleg van een opslag- en verwerkingsdepot voor vervuilde baggerspe cie. De werkzaamheden zullen tot begin april duren. In het depot zal jaarlijks naar schatting ruim 5000 kubieke meter baggerspecie uit sloten worden ontwaterd. Deze baggerspe cie mag niet op de kant worden gezet en niet over het land worden verspreid. Het depot was omstreden. De naturisten vereniging Zeelandia die vlakbij het depot een kampeerter rein heeft, probeerde de aanleg tegen te houden. Zij vreesde stank- en geluidhinder. Baggerspecie uit het hele gebied van Zeeuwse Eilanden, Midden- en Noord-Zeeland, zal er wor den ver-werkt. De kosten zijn begroot op 1,9 miljoen gulden. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten willen dat de ge meente Veere de procedure voor de sloopvergunning van een schuur aan de Poppendamseweg 6 in Grijpskerke koppelt aan een onderzoek naar de mogelijkheid van herstel. De voorkeur van GS gaat uit naar het herstel van de schuur, die deel uit maakt van een rijksmonument. Van het dak van de schuur is de rieten dakbedekking grotendeels weggevallen, de houten kapconstructie is nog intact, net als de bakstenen muren, Verder heeft het college van GS dinsdag groen licht gegeven voor de aanwijzing van de koetsplaats van de buitenplaats Moesbosch in Koudekerke tot beschermd rijksmonument, evenals het complex Duinbeekseweg 25 in Domburg. BATTENOORD - De schandvlek van het Grevelingenmeer, de met vervuild puin versterkte ha vendam van de jachthaven in Battenoord, wordt in opdracht van Rijkswaterstaat Zeeland opgeruimd. In 1992 is de 700 meter lange havendam zonder vergunning met puin opgehoogd door het Haagse transport bedrijf Van Nierop. Later bleek dat het om zwaar vervuild puin ging. Rijkswaterstaat heeft geprobeerd het transportbe drijf en/of de watersportvereniging Battenoord te dwingen het puin te verwijderen. Het Haagse bedrijf bleek zich juri disch ingedekt hebben. Het bestuur van de watersportvereni ging zei 'te goeder trouw' te hebben gehandeld. Het wilde de dam versterken tegen golfslag. Rijkswaterstaat zal proberen de kosten (bijna een half miljoen gulden) alsnog te verhalen. MIDDELBURG - De geluidsoverlast van een televisie ver stoorde op 12 juni vorig jaar de nachtrust van een Vlissinger. De 22-jarige man kon zich niet langer bedwingen. Hij kwam rond drie uur 's nachts zijn bed uit en gooide de televisie van zijn huisgenoot kapot. De verdachte bleek dinsdag op de zit ting van de Middelburgse politierechter maar net ontslagen te zijn uit zijn detentie voor een ander vergrijp. Hij kwam er dit keer met een boete van 250 gulden vanaf. door Jaap van de Sande LEUSDEN - Janneke Jorna en Luuk Masclé uit Kapelle en ïusuf Dogun uit Kruiningen krijgen vanmiddag te horen wie van hen de Zeeuwse hoofdprijs- winnaar is van de landelijke te kenwedstrijd van Hop Marjan neke, het landelijk advies-, en bemiddelingsbureau voor be drijfsgerichte kinderopvang. De hoofdprijswinnaars werden geselecteerd uit 36 winnaars, drie per provincie, in verschil lende leeftijdsgroepen. Tv-pre- sentator Jochem van Gelder, bekend van onder andere het programma Willem Wever, reikt in Chalet Waterloo in Leusden de prijzen uit aan de provinciale winnaars. Ook maakt hij be kend wie de twaalf hoofdprijs winnaars zijn die hun tekening terugzien op de verjaardagska lendervan Hop Marjanneke. In noyember en december vorig jaar maakten kinderen tussen vier en dertien jaar, die gebruik maken van buitenschoolse kin deropvang, een tekening over het wedstrijdthema 'Elke Maand is Anders'. De Zeeuwse kinderen maakten een tekening of schilderij over de maand no vember, de kinderen uit Fries land bijvoorbeeld over januari. De j ury koos per provincie uit de leeftijdscategorieën 4 en 5 jaar, 6 t/m 9 jaar en 10 t/m 13 jaar één winnaar. Janneke (vier) en Luuk (zes) zit ten op de buitenschoolse op vang Kapelle in Kapelle en Yusuf bezoekt de opvang Rei- merswaal in Kruiningen. Ze zijn vanmiddag met hun familie en vriendjes in Leusden aanwezig bij de prijsuitreiking door Mar jan Schut, directeur van Hop Marjanneke. Tijdens de bijeen komst zij n de 3 6 winnende teke ningen te zien voor alle genodig den. Omdat Hop Marjanneke ook andere belangstellenden wil laten genieten van het jeug dig tekentalent, biedt ze alle provinciehuizen in Nederland de gelegenheid de tekeningen ook te exposeren. Wanneer deze hierop ingaan ontstaat een rei zende expositie. door Nicole Kluijtmans AAGTEKERKE - De meeste in braken op Walcheren worden overdag tussen twaalf en zes uur gepleegd en niet zoals de meeste mensen denken 's avonds en 's nachts. Dat blijkt uit de cijfers van de politie over het jaar 1997. Het rapport kwam gisteravond in Aagtekerke ter sprake tijdens MIDDELBURG - Gistermid dag zijn in een winkel aan de Pottenbakkerssingel te Middel burg een twaalfjarige jongen uit Biggekerke, een dertienjarige jongen uit Vlissingen en een dertienjarig meisje uit Middel burg aangehouden. Het drietal bad voor 19 gulden snoep en drank niet betaald. Ze moeten hiervoor bij het Haltbui'eau een alternatieve straf ondergaan. de kennismakingsbijeenkomst van het Veerse college van bur gemeester en wethouders. Hier wees een inwoner het college op het stijgend aantal inbraken. „In bijna elke straat is nu een keer ingebroken. Kan daar niets aan worden gedaan", sprak de bezorgde inwoner. Burgemeester A C. deBruijnzei dat het belangrijk is dat mensen aangifte doen. Niet alleen om met de aangiftecijfers de lande lijke politiek duidelijk te kun nen maken dat er meer politie nodig is op het platteland, maar ook om de daders te kunnen pakken. Als er op een goede ma nier aangifte wordt gedaan, kan de politie door middel van een sporenonderzoek heel vaak de dader opsporen. „Voor een in braak belandt de dader niet voor lange tijd achter slot en grendel, voor een reeks van in braken wel", merkte de burge meester op. Volgens haar werkt de dadergerichte aanpak van de politie. Dankzij deze methode halveerde tussen 1994 en 1996 het aantal inbraken op Walche ren. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De PZC van 31-01 bericht dat wethouder Elenbaas-Murre van de gemeente Borsele een Ethiopisch asielzoekersgezin, moeder en vier kinderen, op straat wil zetten. Mevrouw de wethouder wil vooral even een poepje laten ruiken door met de uitspraak van de rechter in Mid delburg in de hand te laten blij ken, hoezeer zij juridisch in haar recht staat. Ver-dient ze nu geen lintje voor haar dapper heid? Of mevrouw ook liberaal, sociaal of christelijk, dus mo reel, medemenselijk of bijbels, gelijk heeft, dus vanuit de grondbeginselen van de politiek bezien, is te betwijfelen. Want door met de borst vooruit mee te delen, dat het feitelijk een fluit je van een cent is om een derge lijke hulpeloos en radeloos ge zinnetje door een deurwaarder- de straat op te laten keilen, laat mevrouw tevens weten een vrij harteloos karakter te hebben. Is het uit bestuurlijk onvermogen dat ze de zaak nu af wil wente len op de vindingrijkgheid van de bevolking? De weg van de minste weerstand? Had dat haar nu niet ingehuurd om zaken te regelen? Misschien dat de Bor- selse bevolkmg binnenkort via het stemhokje zal laten blijken, hoe zij over een dergelijke be stuurster denkt. Temeer, daar ze de gemeenteraad kennelijk ook meent te kunnen manipuleren. Dat riekt naar minachting en arrogantie. K. Bosma Esdoornstraat 26 OosfiSouburg Justitiële instanties faxen, per abuis, zeer vertrouwelijke regi stratiegegevens (zoals geloof) van gedetineerden naar Middel burgs bedrijf (PZC 31-01). Consumentengegevens blijken eveneens op grote schaal onge censureerd te rouleren. Hoewel gedetineerden nauwelijks als consumenten aangeduid kun nen worden, wordt hiermee de indruk verstevigd dat persoon lijke gegevens onvoldoene afge schermd worden. Op medisch-psychologisch ge bied lijkt éénzelfde trend zich af te tekenen. Illustratief hiervoor is het gis- en gutswerk rondom het recente verscheiden van prof. P. Vroon. Het is niet ongewoon dat werk gevers beter geïnformeerd zijn aangaande het psycho-medisch dossier van hun werknemers dan betrokkenen zelf. Ondoorzichtige interacties tus sen Arbo-diensten, verzeke ringsdeskundigen enerzijds en werkgevers anderzijds maken de zaak er niet transparanter op. Echt alarmerend wordt het als 'jongleurs' (poepruikers, urinesnuivers, 'soul watchers') hun intrede doen binnen het geautoriseerde medische en psychologische model en met gebruikmaking van persoons gegevens zoals geloof, leef- en gezinsomstandigheden, gedrags- en ontwikkelingsken- merken, aan hun voorspellin gen een (quasi-)wetenschappe- lijk fundament proberen mee te geven. Doordat consumenten vaak onbekommerd en vol ver trouwen allerlei (intake-for mulieren invullen en gegevens verstrekken die met de door hen .vei'langde dienst hoegenaamd niets van doen heeft, valt hen zelf veel aan te rekenen. Daar naast draagt een instituut als de registratiekamer hierin een zeer zware verantwoordelijkheid. T. Steendam M. L. Kingstraat 52, Vlissingen MIDDELBURG - Volgens offi cier van justitie mr. Y.AC.C. Willems is het uitzonderlijk dat een winkeldief in voorlopige hechtenis wordt genomen. Dit overkwam een 35-jarige man uit Oost-Souburg, die door zijn drugsverslaving geen andere uitweg ziet dan winkeldiefstal len te plegen. Zij eiste voor drie winkeldief stallen in Vlissingen en Middel burg twee maanden gevange nisstraf. De man maakt zich al twintig jaar schuldig aan ver mogensdelicten. Bij het stelen van babyshampoo in en een aantal videobanden ging de verdachte vorig jaar wel zeer naïef te werk. Hij stak de spullen onder zijn jas en liep zonder te betalen langs de kassa weg, waarna hij telkens in zijn kraag werd gevat. Raadsman mr. E. Smit vroeg rekening te houden met een nieuw afkick programma voor zijn cliënt. Politierechter mr. M.J.M. Kla- renbeek kwam de verdachte te gemoet door een celstraf van 49 dagen uit te spreken. Leerlingen van Don Bosco met het Cito-vragenboekje dat ze gisteren door moesten worstelen. Van links naar rechts: Anna Verbart, Mark Boonman, Linda de Hond, Remco Rijk en Anton de Wolff. foto Dirk-Jan Gjeltema door Henk Postma 's-HEERENHOEK - Ze willen best toegeven dat ze van tevo ren toch een beetje in de zenu wen zaten. „Maar ben je een maal bezig, dan valt het wel mee", lacht Anna Verbart de inspanning van de afgelopen uren van zich af. Vier klasge nootjes, met wie ze nog even napraat over de ervaringen op de eerste dag van de 'examens' in het basisonderwijs, vallen haar volmondig bij. „Ja, er za ten best moeilijke opgaven bij. Soms moet je gewoon gokken. Maar al met al was het gemak kelijker dan de oefentest die we tevoren deden", vult Rem co Rijk aan. Don Bosco in 's-Heerenhoek behoort tot de meer dan 5500 basisscholen waar dinsdag is begonnen met de landelijke Cito-toets. Drie ochtenden achter elkaar worstelen leer lingen van groep acht zich door een woud van meerkeu zevragen die aan het licht moeten brengen hoe ver ze zijn met taal, rekenen, informatie verwerking en wereldoriënta tie. Het laatste vak, wereldoriëntatie, staat voor vandaag op het programma. Sommige scholen slaan dat over. De Cito-toets speelt een steeds belangrijker rol bij de keuze naar welke vorm van voortge zet onderwijs leerlingen door stromen. Het aantal scholen dat er gebruik van maakt neemt jaarlijks toe, dit jaar met zes procent. Ruim drie kwart van alle leerlingen in groep acht van de Nederlandse basisscholen moest er gisteren aan geloven. De resultaten van de toets zijn eind deze maand bekend. Al lesbepalend zijn ze niet. Het oordeel van de scholen, ouders en leerlingen zelf speelt ook mee bij de schoolkeuze. De Ci to-toets is veelal niet meer dan een extra middel om te bekij ken hoeveel een kind wijzer ïs geworden van zeveneneenhalf jaar basisonderwijs. De toets kan soms ook een verkeerd beeld geven, bijvoorbeeld wanneer plotselinge faalangst een leerling parten speelt. Nieuwsgierig Dat alles neemt niet weg dat de meeste scholieren de test bij zonder serieus nemen. Don Bosco-leerling Linda de Hond is nu al nieuwsgierig naar de uitslag. Later wil ze kraam verzorgster worden. Daarvoor maakt het nog niet zo veel uit of ze nu naar havo of mavo gaat. Zelf geeft ze de voorkeur aan de mavo. Lijkt haar het ge makkelijkst. Maar als de Cito- toets uitwijst dat de havo haar uitstekend past, neemt ze die uitdaging zeker aan. Voor Anna Verbart ligt het net weer even iets anders. Ze wil later liefst wat met dieren doen, en gaat beslist naar de havo, ook al zou de toets uit wijzen dat die schoolsoort minder geschikt voor haar is. „Ik denkt dat je het best zelf kunt beslissen." Maar be nieuwd naar de uitslag is ze natuurlijk wel. Wat op de eerste dag het moei lijkst was? Mark Boonman hoeft er geen seconde over na te denken. „Taal", zegt hij be slist. „Nou ja, moeilijk. Het was eerder eentonig, gewoon weg saai." Mark houdt meer van biologische dingen. Als het aan hem ligt wordt hij boei-, 'of iets hogers'. De uitslag van de test zal mede uitmaken of hij naar de groene school of naar de havo gaat. Remco Rijk had de meeste moeite met in formatieverwerking, en daar in stond hij bepaald niet al leen. Hij weet nog niet of hij naar de mavo gaat of naar het vbo. Maar één ding is zeker: als hij zestien is, wordt hij be roepsmilitair. Tekeningen De samenstellers van de toets hadden enkele van de moei lijkste vragen van tekeningen voorzien Zelfs Anton de Wolff, vastbesloten om strip tekenaar te worden, vond het moeilijk die te lezen. Maar met zijn ruimtelijk inzicht, wist hij zich er uiteindelijk toch heel aardig te redden. Scholen die niet meedoen aan de Cito-toets kiezen in Zee land veelal voor het zoge naamde SKOA of AOB-onder- zoek. Dat spitst zich minder toe op wat kinderen geleerd hebben, en meer op emotionele ontwikkeling, motivatie en in teresse. Wanneer ouders dat willen stellen scholen als Don Bosco hun leerlingen in staat behalve aan de Cito-toets ook aan het AOB-onderzoek mee te doen. Dat kost de ouders dan wel wat geld: 70 tot onge veer 35 gulden, afhankelijk van subsidiëring door school of gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23