Noodwet Schiphol haastwerk Prima PROVINCIAL OURANT Kamer ondervraagt Sorgdrager over achterhouden brief Docters rrcnoup w Ramp met Italiaanse kabelbaan g&intxatuin Meubelverkoop van de eeuw Prins Willem-Alexander kandidaat IOC Nieuw-Namen wordt geen Nieuw-Doel 4 WEKEN 5.95 .Uil Kabinet maant tot spoed Executie Tucker 29 t/m 36 *i ■■P Vriend Clinton opgepakt in fondsenwervingszaak Primula's Annan bemiddelt, Albright werft Jasperina zingt Bertolt Brecht Certificaat voor asbestslopers 23 VOOR 15,00 JA, ik wil: vmmvmm* WÊÊÊÊÊÊamm UB I oc ZW 4 Zonnige perioden Wolkenvelden en zonnige perioden. Maxima omstreeks 6 graden. Matige zuidwestenwind, 3 tot 4 Beaufort. 241e jaargang no. 29 woensdag 4 februari 1998 losse nummers 1,75 HHHHHHHMMMI van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet wil dat de noodwet voor de versnelde aanleg van een vijfde start- en landings baan op Schiphol uiterlijk op 1 juni van dit jaar in werking treedt. Dat blijkt uit het wetsvoorstel dat gisteren bij de Tweede Ka- mer is ingediend. Het kabinet zet de Tweede Ka- mer en de Eerste Kamer daar mee onder flinke tijdsdruk. De behandeling van een wetsvoor- stel neemt gewoonlijk veel meer tijd in beslag omdat aan een 3 Kamerdebat altijd een schrifte- Ilijke voorbereiding en een be spreking in de betrokken Ka mercommissies vooraf gaat. Daar komt nog bij dat de Twee- HUNTSVILLE - Karla Faye Tucker (38) is vannacht in Texas ter dood gebracht. De vrouw, die tot de doodstraf was veroordeeld vanwege de moord op twee mensen in 1983, kreeg een dodelijke injectie. Eerder had de gouverneur van Texas George Bush jr. gewei gerd de executie uit te stellen. van onze redactie buitenland r WASHINGTON - Eén van pre- sident Clintons persoonlijke menden, de uit China afkom- i stige Yah Lin 'Charlie' Trie, is gearresteerd wegens zijn rol in de fondsenwerving voor de De- raocraten tijdens de verkie zingscampagne van 1996. Dat meldden bronnen bij de Ameri- kaanse federale recherche FBI. Trie was al een jaar op de vlucht voor de FBI en bevond zich vol gens. mediaberichten in China. (Advertentie) In januari en februari zijn er geen koopavonden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag vi KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS 8.45 tot 17.45. Zaterdag van 8.45 tot 17.00 uur. (Advertentie) Ridderkerk- Van 14 januari t/m 21 februari wordt bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk, een spectaculaire meubelverkoop gehouden. Honderden massief eiken en ge loogd grenen kasten, dressoirs, eethoeken, salontafels, klein- meubelen, evenals stoffen en lederen bankstellen, worden ver kocht VOOR DE HALVE PRIJS. De meubelen zijn van top kwaliteit en afkomstig van over- produktie van gerenommeerde meubelfabrieken en op ambach telijke manier gemaakt van de beste materialen. Alles wordt met volledige garantie verkocht, gratis thuisgebracht en vakkun dig geplaatst. Reservering voor latere levering is mogelijk.Wie binnenkort dus meubelen nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij: Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk. (Bolnes) bij Rotterdam. Dagelijks geopend van 10.00-18.00 u. Vrij dags koopavond. 's-Zondags ge sloten. Ruime parkeergelegenheid. olympische winterspelen van onze sportredactie DEN HAAG - Kroonprins Willem- Alexander heeft zich in het diepste ge heim kandidaat gesteld voor het Interna tionaal Olympisch Comité. Hij hoopt morgen door de executive board, het hoogte orgaan van het IOC, gekozen te worden als tweede Nederlander naast An ton Geesink. In een reactie op het uitlekken van de kan didatuur van de kroonprins wilde Eef Brouwers, directeur van de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD), het bericht 'beves tigen noch ontkennen'. Een zegsman van staatssecretaris Terp stra van Sportzaken - de bewindsvrouwe is eveneens kandidaat - gaf in eerste in stantie in bedekte termen toe dat hij van de zaak op de hoogte was. Naruggespraak met Terpstra werd officieel het volgende meegedeeld: ,,Nu houden wij het er maar op dat wij geen commentaar hebben." Van de Kroonprins is bekend dat hij een groot sportliefhebber is. Net als Terpstra overigens. Officieel hadden zich zes Ne derlanders voor een tweede IOC-zetel aangemeld: NOCNSF-voorman Wouter Huibregtsen, Ard Schenk, Terpstra zelf, hockey-official Els van Breda, roei-offi- cial Marc Top uit Kapelle en journalist Wim Jesse. Vorige week onthulde IOC- topman Samaranch al dat er mogelijk nog een zevende Nederlandse kandidaat was. GPD de Kamer twee weken Krokus reces houdt en op 17 april tot na de verkiezingen (6 mei) een ver kiezingsreces. Als het parle ment er niet in slaagt het wets voorstel voor de zomer af te handelen, mislukt de versnel ling van het project. De Raad van State had principi ële bezwaren tegen het wets voorstel. De rechtsbescherming van de burger is in het geding als de overheid om de haverklap kiest voor projectwetgeving, stelde de raad. Het wetsvoorstel beoogt de aanleg van de vijfde baan met bijna een half jaar te bespoedigen. De nieuwe lan dingsbaan kan dan in 2003 in gebruik worden genomen. Hier voor wil het kabinet de rechts bescherming van de burger in perken, onder meer door de normale bezwaarschriftproce dures bij de Raad van State ter zijde te schuiven. Minister Jorritsma (Verkeer) krijgt vergaande bevoegdheden om medewerking van provincie gemeente en waterschap zono dig af te dwingen. Ook de proce dures voor. het onteigenen worden ingekort. Tegen het ont eigenen staat geen gang naar de bestuursrechter meer open. Als het wetsvoorstel op 1 juni in werking treedt, kan in oktober van dit jaar de feitelijke aanleg starten. Zonder de wet zou dit eind maart 1999 worden. ANP Bij terugkomst in de VS werd hij gearresteerd op het vliegveld Dulles bij Washington. De 49- j arige Trie is een oudegoede be kende van Clinton uit de tijd dat die nog gouverneur was in Little Rock, Arkansas. Trie zou 600.000 dollar (ruim 1,2 miljoen) bij elkaar hebben gebracht, waarvan een groot deel uit het buitenland afkom stig was. Binnen de Amerikaan se wet zijn buitenlandse giften aan de partijkas tijdens verkie zingscampagnes illegaal. AFP Vrolijk bloeiende Primula's in bonte kleuren. Voelen zich binnen heerlijk op hun gemak. Wel goed in het licht zetten. Nu stuks voor Reddingswerkers onderzoeken de neergestorte gondel. foto Felice Calabro/AP door Eelco van der Linden CAVALESE - Bij het neerstor ten van een kabelbaan-gondel in de Italiaanse Alpen zijn gis teren twintig, meest buiten landse, toeristen om het leven gekomen. Onder hen zijn geen Nederlanders. Volgens de red dingswerkers moeten de slachtoffers op slag dood zijn geweest. Het ongeluk werd veroorzaakt door een Amerikaans militair vliegtuig van het type EA-6B dat met zijn staart de staalka bels waaraan de gondel hing, vrijwel doorsneed. De piloot slaagde erin het lichtbescha- digde toestel terug te vliegen naar Aviano, de Italiaanse NAVO-basis waar hij even er voor was opgestegen voor een verkenningsvlucht boven Bos nië -Herzegowina De piloot zei 'alleen een zware schok' te hebben gevoeld en pas na de landing te hebben Isegrepen wat er was gebéurd. Een militaire onderzóekscom- misie zal, samen met Italiaan se rechters, moeten uitmaken of het toestel lager heeft gevlo gen dan de toegestane 300 me ter. Een 'EA-6B' vliegt door gaans veel hoger. Het ongeluk vond plaats nabij Cavalese, een op 1.000 meter hoogte gelegen plaats tussen Trento en Bolzano in de over wegend Duitstalige regio Alto Adige (Zuicl-Tirol). De kabel baan onderhoudt de verbin ding met de 2.000 meter hoge berg Cermis. Op bijna dezelfde plaats vond in 1976 een ander ongeluk plaats met dezelfde kabelbaan. Destijds deed een combinatie van menselijk fa len en een technisch probleem een gondel met 44 personen neerstorten. Alleen een toen 14-jarig meisje overleefde de ramp. Regionale politici eisten giste ren maatregelen, omdat vol gens hen het ongeluk letterlijk in de lucht hing. De president van de regio Trento, Carlo An- dreotti, stelde woedend dat militaire vliegtuigen keer op keer de regels schenden en 'er een spelletje van maken door laag en soms zelfs onder de ka bels van de kabelbaan door te vliegen'. Massimo Brutti, staatssecre taris van Defensie, zei gisteren 'verbijsterd' te zijn en ophel dering te verwachten van de Amerikaanse militaire lei ding. Op een persconferentie in Aviano zei een militaire woordvoerder dat het toestel problemen had en een 'SOS' had uitgezonden. GPD door Leo Roggeveen DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft minister van Justitie Sorg drager gisteren om opheldering gevraagd over een brief die pro cureur-generaal (pg) Docters van Leeuwen vorige week woensdagochtend 28 januari aan de bewindsvrouwe heeft ge stuurd. Sorgdrager heeft zich nooit over het bestaan van de brief uitgelaten, laat staan dat ze hem heeft doorgesluisd naar het parlement. In het schrijven, dat een uur voor het debat over de 'muiten de' pg's, bij Sorgdrager werd af geleverd, zet Docters van Leeu wen vraagtekens bij de 'ram koers' die de minister sinds don derdagavond 22 januari was gaan varen. De super-pg schreef niet te begrijpen waarom Sorg drager had gekozen voor een harde confrontatie met de pg's, terwijl ze een dag eerder, 21 ja nuari, nog op een constructieve manier met Docters van Leeu wen zou hebben nagedacht over een 'mogelijke oplossing'. Eén van de opties die op 21 janu ari aan de orde is gesteld door D octers van Leeuwen was de af faire Steenhuis in der minne te schikken. Hij legde Sorgdrager voor om het college van vier tot vijf leden uit te breiden en de ta ken en portefeuilles te herschik ken. Als boetedoening zou de portefeuille van Steenhuis wor den uitgekleed. GroenLinks-woordvoerder Rabbae en zijn CDA-collega Koekkoek reageerden gisteren verbaasd toen zij werden gecon fronteerd met de hen volstrekt onbekende brief. „Als zou ko men vast te staan dat de minis ter met opzet heeft gezwegen over mogelijke openingen in het conflict met de pg's dan is spra ke van een ernstige politiek si tuatie", aldus Rabbae. PvdA-woordvoerster Kalsbeek en haar collega's Korthals (VVD) en Dittrich (D66) willen Advertentie wel opheldering over de niet vxijgegeven correspondentie tussen Sorgdrager en Docters van Leeuwen, maar verbinden daar op voorhand geen conclu sies aan. GPD zie ook pagina 2 Commentaar Sorgdrager vergiste zich twee keer Een Iraakse militair in Bagdad las gisteren de krant. Terwijl de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Albright, de Arabische bondgenoten afreist om steun te verwerven voor een militair ingrijpen in Irak, deed VN-secretaris- generaal Annan gisteren een ultieme poging via di- plomatie de crisis rond Irak op te lossen. Volgens Jasperina de Jong moet Bertolt Brecht als mens niet te hoog worden aangeslagen. Wat niet wegneemt dat zijn liederen de moeite waard zijn. Jasperina had het gevoel dat Seerauber- Jenny voor haar geschreven was. Dus zingt ze Brecht. Eerst met het Metropole Or- kest, daarna met pia- jj nist Gerard Bouwhuis. Werknemers die sloopwerkzaamheden verrichten waarbij asbest kan vrijkomen hebben een speciaal ceiüficaat nodig. Omdat de vraag naar opgeleide arbeidskrachten in deze branche groot is. zette uitzendbureau Start in Goes een driedaagse cursus op. De eerste zes deelnemers behaalden gisteren hun certificaat. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; financiën en economie: 6; buitenland: 7; kunst cultuur: 11,12,13,16 en 17; zeeland: 19,20,2123 en 25; sport: 26 en 27; winterspe len: 29,30, 31,32,33,34, 35 en 36 door Barend Pelgrim NIEUW-NAMEN - De gemeen te Hulst krijgt van de provincie geen toestemming om in Nieuw- Namen woningen te bouwen voor bewoners uit het tot ver dwijnen gedoemde .Vlaamse polderdorp Doel. Volgens het bestemmingsplan mag de gemeente de Belgen al leen nieuwbouw aanbieden in Hulst zelf, maar niet in de om liggende dorpen. Burgemeester A Kessen van Hulst begon ongeveer twee we ken geleden met een chai'me-of- fensief om Doelenaars naar Nieuw-Namen te lokken. Een initiatief dat hem al op kritiek van gedeputeerde J. G. van Zwieten kwam te staan. De afdeling Ruimtelijke Ont wikkeling van het Zeeuws pro vinciaal bestuux- laat de ge meente Hulst nu officieel weten dat er in Nieuw-Namen alleen gebouwd mag worden om in de behoefte van de eigen bewoners te voox-zien. De gemeente van burgemeester Kessen zou alleen in de hoofdkern Hulst Doele naars aan een huis mogen hel pen. Dit betekent concreet dat de gemeente de Doelenaars al leen zou kunnen opvangen in het plan Groote Kreek. Op dit moment mag Hulst in de Gx-oote Kreek veertig woningen per jaar bouwen. Volgens een woox'dvoexxler van Ruimtelijke Ontwikkeling bestaat er geen overeenkomst tussen provincie en gemeente voor het geval ex- een instx-oom van Doelenaars richting Hulst op gang zou ko men. Mocht dit zich vooi'doen, dan is de provincie wel bereid te ovex- leggen over een uitbx-eiding van het nxaximale jaaxiijks te bou wen woningcontingent in de nieuwe wijk. Ovexigens gaven de Vlamingen vorige week al te kermen de ongevraagde nood hulp van Kessen niet nodig te hebben. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nü koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Wij garanderen u de beste keu ken en het beste ontwerp voor de beste prijs! DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND (Advertentie) Minister Sox-gdrager Apenpootje Trendy combinatie van plantje in hoge vaas; de Davallia, ook wel 'apenpootje' genoemd, en de Selaginella. Deze plantjes staan graag in het licht. Inclusief vaas. Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant HET TUINCENTRUM VOOR GROENIIEFHEBBERS 3214 000002 nnfrwWO^HW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1