Sorgdrager verzweeg feiten Oehoe op Goes' politiebureau Drama bij pijlerdam schokt sportvissers Iraakse leider zet Russen voor schut HUIS 4 WEKEN Twee doden door gladheid Hoogste punt Van Gogh-museum Minister onthield Kamer bij debat affaire-Steenhuis informatie Frankrijk sluit en opent snelle kweekreactor Israëli's overwegen te vluchten Wall Street fors omhoog Computerproef helpt huisarts Cocu kiest voor Barcelona V00E 15,00 (ititSÊÈk |4° li 2° NW 3 Droog Overwegend droog met wolkenvelden, afgewisseld met zonnige perioden. Maximumtemperatuur rond 5 graden. 241e jaargang no. 28 dinsdag 3 februari 1998 losse nummers 1,75 bedrijfsauto pagina 11 HARDENBERG - Door gladheid zijn gisteren twee mensen in het ver keer om het leven geko men. In Twente deden zich door het weer zeker twin tig aanrijdingen voor. Een 71-jarige vrouw uit Collendoorn (gemeente Hardenberg) verongeluk te gisteren bij een botsing in haar woonplaats. Haar 72-jarige man en een 40- jarige vrouw uit Dedems- vaart raakten gewond. Het ongeluk ontstond toen een chauffeur van een bestelwagen in een flauwe bocht door de gladheid de macht over het stuur kwijtraakte en op de verkeerde weghelft kwam. De man uit Collen doorn botste vervolgens tegen de bestelauto. In Maasland (ZH) kwam gisteren een inwoner van Maassluis om het leven bij een aanrijding. De man zat in de auto bij zijn 24- jarige zoon toen de be stuurder door gladheid zijn wagen niet meer on der controle kon houden. De auto raakte in de slip en kwam op de andere weghelft terecht. Het verkeer in Twente werd gisteren tijdens de avondspits geplaagd door gladheid, hetgeen leidde tot zeker twintig aanrij dingen. Volgens de politie gebeurden er geen per soonlijke ongelukken. Gistermiddag begon het in Twente en de Achter hoek zwaar te sneeuwen. Bij het ter perse gaan van deze krant waren in Zee land geen ongelukken door gladheid bij de poli tie bekend. Op diverse we gen was tegen mogelijke ijzel gestrooid. ANP AMSTERDAM - Het hoogste punt van de in aanbouw zijnde vleugel van het Van Gogh-mu- seum op het Museumplein in Amsterdam is gis teren bereikt. De nieuwbouw zal in april 1999 af zijn. Het is bedoeld voor tijdelijke tentoon stellingen. De eerste expositie zal aan de broer van Vincent, Theo van Gogh, gewijd zijn. foto Koen Suyk/ANP Jachtopzichter T.Megens met de in beslag genomen oehoe: „...eenprachtexemplaar..." foto Willem Mieras door Marten de Jongh GOES - Een oehoe op het politiebureau. De wijze uil keek gisterochtend kritisch naar de voor hem vreemde omgeving. In samenwerking met de politie Goes nam jachtopzichter T. Megens het dier gisteren in beslag bij een inwoner van Wolphaarts- dijk. Het houden van de zeldzame uilen is verboden. De oehoe werd ingevoerd van uit Engeland en is niet aangegeven bij de douane. Het beest krijgt voorlopig onder dak bij een officiële valkenier in Haam stede. „Een prachtexemplaar", noemt Megens het dier. „Oehoes zijn geweldige vogels om te hebben. Je kunt ze van alles leren. Ze gaanmooi op je hand of j e schouder zitten. Maken na honderd meter vliegen op een fluitsignaal rechtsomkeert." Een oehoe in een kooitje, dat is geen leven. „Dan zit zo'n dier maar op z'n stokje. Van z'n stokje springt-ie op z'n Mosje en weer terug. Da's alles. Terwijl een jachtvogel als een oehoe er juist uit wil. Die moet 's nachts kunnen jagen." Voor zover Megens weet, is er in Nederland slechts één keer een broedpaar van wilde oehoes gesignaleerd. Europese regelgeving verbiedt de invoer van ge kweekte oehoes. Enkele mensen bij wie uilen in beslag werden genomen, voeren nog een juridi sche procedure om hun dier terug te krij gen. Het wachten is op een uitspraak van de Hoge Raad. De oehoe uit Wolphaarts- dijk werd in beslag genomen in overleg met de officier van justitie. De eigenaar, de 25-jarige leeiiing-valke- nier Ruben van Maaren, gaat een klacht indienen bij de officier van justitie. Van Maaren bestrijdt dat Europese regelge ving de handel in oehoes verbiedt. De vo gel mag volgens hem door heel Europa worden verhandeld. Probleem is volgens hem alleen dat de Europese regelgeving die dat toestaat nog niet van kracht is in Nederland. „Ik vind dat dit echt niet kan", aldus de inwoner van Wolphaartsdijk, die met zijn roofvogel demonstraties geeft op scholen. „Deze oehoe verkeert in topcon ditie." door Peter de Knegt en Leonoor Meijer DEN HAAG - Minister Sorgdra ger van Justitie heeft in het debat naar aanleiding van de affaire- Steenhuis de Kamer op belangrij ke punten informatie onthouden. Zij heeft een constructieve oplossing vanuit het college van procureurs-generaal geblok keerd en verzwegen. Van een opstand van het college is nooit sprake geweest. Plet beeld van muiterij maakte het Sorgdrager echter mogelijk de schuld, te leggen bij de voorzitter van het college, A Docters van Leeuwen. Dat blijkt uit getuigenverMaringen van betrokkenen, een tot nu toe onbekende brief van super-pg Docters van Leeuwen aan de minister (d. d. woensdag 2 8 j anua- ri) en een nauwkeurige reconstructie van de afgelopen weken. Een en ander wijst uit dat de minister en haar secretaris-generaal Borghouts zelf wezenlijke onderhandelingen over een oplossing van de zaak hebben afgebro ken. Na ontvangst van het rapport van oud-kamervoorzitter Dolman op woens dagavond gooiden zij het roer abrupt om. Tot dat moment waren Sorgdrager en Borghouts in onderhandeling met Doc ters van Leeuwen over een oplossing van het conflict binnen het college van pro cureurs-generaal. In een tweetal gesprekken met secreta ris-generaal Borghouts op dinsdag en woensdag en een gesprek met Sorgdra ger op woensdag heeft Docters van Leeu wen geopperd de problemen te lijf te gaan door het college weer terug te bren gen op de volle sterkte van vijf personen. Daardoor kon een herverdeling van de portefeuilles plaatsvinden, moest Steen huis iets van zijn zeer zware takenpakket inleveren en zo met een inhoudelijke de gradatie 'symbolisch' een straf incasse ren. In eerste instantie reageerden de minis ter en de secretaris-generaal positief op deze voorstellen. Ook de overige pg's, Blok en Ficq, met wie de optie werd door gesproken stemden in met een dergelijke oplossing. Daarmee leek op woensdag 21 januari een voor alle partijen aanvaard bare uitweg gevonden. Het rapport-Dol man kwam diezelfde avond uit, maar Docters van Leeuwen werd van de in houd daarvan onwetend gehouden. Over zijn eigen voorstel is een dag later, op de cruciale donderdag met geen woord meer gerept. In het chronologisch overzicht dat de mi nister vorige week ter voorbereiding van het debat aan de' Kamer heeft gestuurd, worden de bij eenkomsten van dinsdag en woensdag niet vermeld. Diverse bronnen hebben bevestigd dat deze onderhande lingen wel degelijk hebben plaatsgevon den. GPD zie ook pagina 2 PARIJS - De Franse regering heeft gisteren de sluiting van de snelle-kweekreactor Superphé- nix bevestigd. Ze heropent ech ter een andere, kleine snelle- kweekreactor. De ontmanteling van Super- phénix gaat enkele jaren duren en kost ruim 3,5 miljard gulden. Tot de heropening van de andere reactor, Phénix geheten, is be sloten om het onderzoek naar het beheer van radioactief afval voort te kunnen zetten. Daar voor maakte Parijs gisteren zo'n 165 miljoen gulden vrij. De sluiting van de omstreden kweekreactor Superphénix in de buurt van Grenoble was een verkiezingsbelofte van de soci alisten en de Groenen. Omwo nenden betoogden vorig jaar tegen sluiting, omdat van Su perphénix duizenden arbeids plaatsen afhangen. RTR/ANP van onze redactie buitenland BAGDAD - Ondanks verwoede diplomatieke pogingen van vooral Rusland blijft het con flict rond Irak en de wapenin specties van de Verenigde Na ties op scherp staan. De dreiging van een militaire aanval blijft. Het Kremlin meldde gisteren dat de Iraakse leider tegenover de Russische bemiddelaar Po- soevaljoek zou hebben toege zegd dat Unscom acht van zijn presidentiële paleizen mag in specteren. Bovendien zou hij Unscom-hoofd Richard Butler willen ontmoeten. Bagdad maakte enige uren later korte metten met het diplomatieke succes van Moskou. 'Totaal on juist' aldus de Iraakse ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Riyad al-Qaysi. Gisteravond laat echter kreeg Newt Gingrich, de Republi keinse voorzitter van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den, van zijn Iraakse collega Saadoun Hammadi de uitnodi ging om 'presidentiële' terrei nen en gebouwen te inspecteren op verboden wapens. Het bericht over de concessies van Sadclam leek een groot di plomatiek succes voor de Rus sen. De VS eisen voor de inspec teurs onbelemmerde toegang tot alle verdachte plaatsen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Albright, sprak gisteren met de Saudi- Arabische kroonprins Abdul lah. Na het onderhoud zei Al bright dat Washington en Riyad het erover eens zijn dat Bagdad verantwoordelijk is vbor de 'ernstige consequenties' die kunnen volgen op Laks weige ring mee te werken met de wa peninspecteurs van de Verenig de Naties. De Russische president Jeltsin belde gisteren met zijn collega's Clinton en Chirac. De vorige crisis tussen de VN en Irak werd in november dankzij Russische diplomatie bezworen. Inmid dels maken ook Frankrijk en Turkije zich hard om via diplo matie een oplossing te vinden. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Cook, waar schuwde gisteren dat Irak snel grote hoeveelheden chemische wapens kan produceren als de wapeninspecties door Unscom ophouden. Dan kan Bagdad ge noeg miltvuur maken voor twee raketten per week, aldus Cook. Ook de productie van zenuwgas is volgens hem na het vertrek van Unscom mogelijk. Een Patriot anti-raket raketwerper werd gisteren in stelling gebracht in de Negev-woestijn. Volgens het Israëlische leger ging het slechts om een oefening, maar onder de bevolking nam de ongerustheid over een Iraakse aanval met chemische of biologische wapens snel toe. Veel Israëli's zijn van plan het land te verlaten, zodra duidelijk wordt dat de VS Irak zullen aanvallen. Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes is bezig met een proef waarmee huisartsen via de computer actief medische gege vens van hun patiënten kunnen opvragen. De eerste ervarin gen zijn zeer goed. Behalve patiëntenbrieven, waarin specia listen verslag doen van onderzoeken, zijn operatie verslagen, röntgenuitslagen en resultaten van labo- 1 O ratoriumonderzoeken opvraagbaar. Phillip Cocu speelt met ingang van de volgende competitie voor Barcelona. De PSV'er tekende een contract voor drie jaar bij de Spaanse topclub. De interna tional had ook een concrete aan bieding van Inter Milaan. Cocu wordt de vierde Nederlandse speler bij de ploeg van Louis van Gaal. De verdedigers Michael Reiziger en Winston Bogarde en doelman Ruud Hesp staan er al onder con- O T tract. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; bedrijfsauto: 11; zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 19,20 en 21 (Advertentie) de nationale interleurbeurs presenteert Unieke smaakexposiiie van 5 bekende Nederlanders Sfeervolle tuinpresentaties 6 f/m 15 februari Ahoy' Rotterdam mat/m vrij: X 1.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.30 uur, za en zo: 11.00 tot 17.00 uur Internet: www.binnenhuis.nl Kritiek op alarmering na verdrinking Goesenaar door Harmen van der Werf NEELTJE JANS - Het ongeval met een sportvisbootje, zater dag op de Noordzee voor de Oosterscheldekering, is te wij ten aan een zeer ongelukkige sa menloop van omstandigheden. Maar voor alles richt secretaris Rien Koopman van de Bootvis- vereniging Zuid-West Neder land zich tegen een besluit van voormalig minister van Verkeer en Waterstaat H. May-Weggen. „Zij had de kustwachtpost op Schouwen nooit mogen wegbe- zuinigen. Dan was het nood signaal van dat sportvisbootje wellicht eerder ontvangen." De wereld van de sportvissers is geschokt door het ongeval van afgelopen zaterdagmorgen, waarbij de 64-jarige Goesenaar J. van den Ende door onderkoe ling om het leven kwam. „Ge lukkig komt dit heel weinig voor", zegt Koopman. „Het is negentien jaar geleden. Maar het blijft in- en in-triest voor al le betrokkenen." De politie te water heeft het in cident onderzocht. De twee ge redde sportvissers uit Lewedorp zijn gehoord. De dubbele bodem van het sportvisbootje heeft zich met water gevuld, toen de vissers op de terugweg waren naar de trailerhelling bij de stormvloedkering. „Een lekka ge is de oorzaak", meldt J. Elias van de politie te water, „maar hoe die is ontstaan? Dat is het grote mysterie. Voor de oplos sing moet het bootje worden ge licht. Dat gebeurt niet, denk ik. De kans is te klein dat het wordt teruggevonden." Koopman is niet zo geïnteres seerd in de uiteindelijke oor zaak, ook al zegt hij wel: „Een dubbele bodem alleen is niet ge noeg. Je moet er schuim in doen. Schuim verhoogt het drijfver- mogen." Zender Waar Koopman meer belang stelling voorheeft, is de alarme ring bij scheepsongevallen in het gebied Domburg-Neeltje Jans. „Al onze leden, en de ge redde visser is lid, hebben een 26 mc-bakkie aan boord. Dat is een korte golf-zender. Prima appa raten. Alleen tussen Domburg en Neeltje Jans is het bereik erg slecht." In de tijd dat de kustwachtpost in de vuurtoren van Haamstede nog bestond, was dat geen pro bleem. Die ontving de berichten wél. Maar de bestaande kust wachtpost in Ouddorp (Goeree) kan dat veel moeilijker. Koop man: „En daarom wilden wij een ontvangst-apparaat op de Roompotsluis zetten, maar dat vond Rijkswaterstaat niet zijn taak. In de friettent bij Neeltje Jans staat er nu één. De eigenaar luistert altijd uit. Zaterdag was hij met vakantie." Reddingboten waren ten tijde van het ongeval met een oefe ning bezig, zo bevestigt Elias van de politie te water. „Boven dien", weet Koopman, „sport vissers die wel het noodsignaal 'help, help' ontvingen, zagen de reddingboot uitvaren. Zij dach ten dat die naar het schip in nood ging. Dat alles bij elkaar noem ik een zeer ongelukkige samenloop van omstandighe den." Waarschuwing Kustwachtpost Ouddorp heeft zaterdag overigens gewaar schuwd voor oostenwind, wind kracht 6. En niet alle opvaren den van het bootje hadden een overlevingspak aan, laat de po litie weten. Koopman: „Keer op keer hame ren wij op veiligheid. Wij voeren steekproefsgewijs keuringen uit van sportvisboten, maar wij kunnen geen slot op de Noord zee zetten. Het enige wat wij kunnen doen, is blijven waar schuwen." In het geval Bagdad besluit tot een aanval met chemische of biologische wapens op een van de bondgenoten van de VS, zal het antwoord 'snel en verwoes tend' zijn, aldus het Witte Huis gisteren. Analisten denken dat de impliciete dreiging met nu cleaire vergelding Irak ervan zal weerhouden aanvallen met che mische of biologische wapens uit te voeren. RTR/DPA/AFP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving A 93,50 Voorletters: m/v Straat: Postcode: Telefoon: NEW YORK - De belangrijkste ;n aandelen op de effectenbeurs m van New York zijn gisteren ora- e- hoog geschoten. De Dow Jones 'S, boekte een whist van 201,29 2e punten tot 8.107,79. la.Behalve de vaste stemming op inide effectenbeurzen in het Verre mjOosten en Europa, droeg ook de aangekondigde fusie tussen de MBritse farmacieconcerns r-lSmithKline Beecham en Glaxo 't Wellcome bij tot de hausse, hi Het internationale beoorde- mlingsbureau Moody's gaat de n) kredietwaardigheid van de altwee fusiekandidaten opnieuw jn bekijken en wellicht naar boven bijstellen. De farmafusie leidde al ook op de grote Europese beur- r-'zen tot records. ,s:|ln Duitsland noteerde Hoechst e-jbijna 8,9 procent hoger. De i-stukken van Schering, Bayer, nt'Henkel en Schwarz Pharma -l'werden tot 7,5 procent duurder. etjDeze bedrijven komen meer en iefmeer onder druk te staan om ook mee te gaan in de fusiegolf 'thn de farmaciesector. e- De Dax-index in Frankfurt won 1- 82,43 punten en kwam uit op op m.4522,81. De Londense FTSE-in- -2dex sloot op 5599,0 punten, Ie'140,5 punten hoger. KRF zie ook pagina 6 >k; Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 'De PZC 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1