Geweld van jongeren gaat iedereen aan PZC v. 1 reportage 27 Verruwing komt steeds dichterbij Op adem komen in Debora zaterdag 31 januari 1998 Bas waar zit je? Op het nèhèt! Veel Bassen zijn op steeds minder momenten voor hun ouders bereikbaar. Ze houden zich binnen de beslotenheid van hun kamer intensief bezig met het fenomeen Internet, lopen in zichzelf gekeerd met walkmans op en vertoeven bij het bekijken van een videootje tijdelijk in een andere wereld. Daarmee worden de mogelijkheden tot communiceren wel erg beperkt. Zou dat er ook wat mee te maken kunnen hebben dat opvoedkundige boodschappen over normen en waarden niet of nauwelijks meer op de bestemming terecht komen zodat jongelui wat gemakkelijker de neiging vertonen te ontsporen? En wat doet drank voor lelijke dingen? Een meter bier. Happy hour. Twee halen, één betalen. Het schijnt ook heel modern te zijn om met een mes of boksbeugel te gaan stappen. Een kleine zoektocht naar het hoe en waarom van het toenemend geweld onder jeugdigen. De verruwing neemt toe en komt steeds dichterbij. Ver gelijkende cijfers van in 1993 en 1997 onder de bevolking gehou den enquetes geven aan dat steeds meer mensen in landelijke regio's slachtoffer worden van mishande ling en bedreiging dan in de grote steden. In Zeeland steeg het slachtofferpercentage met 9 pro cent. Gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek maken duidelijk dat meer mannen dan vrouwen slachtoffer worden. Be jaarden lijken minder te vrezen te hebben dan hun kinderen en kleinkinderen.Het percentage slachtoffers in de groep van vijf tien tot 29 jaar is drie tot vier keer zo hoog als onder 6 5-plussers. Jongeren zijn zelfs meer dan tien maal zo vaak slachtoffer van een geweldsdelict. De recentste Zeeuwse geweldscij- fers (1996) maken melding van 1317 misdrijven. Daarmee is de el lende slechts gedeeltelijke aange geven.. Lang niet alle gevallen komen de politie ter ore. De be reidheid om aanfite te doen van slachtofferschap van geweldsde licten is zorgwekkend laag: 13 procent. Een deel van de aange vers meent dat het toch niets helpt. Met het gestalte geven van de wijkzorg wil de politie Zeeland vanaf dit j aar vooral de problemen op het gebied van de veiligheid op straat te lijf gaan. Mede verant woordelijken als ouders, verzor gers en schoolbesturen zullen 'ac tief worden aangesproken', luidt het voornemen. Gedragswetenschapper Judith Straver uit Middelburg ziet een samenhang tussen de verruwing bij de jeugd in een samenstel van factoren. Dat varieert van botsen de subculturen, via het minder hecht geworden gezinsleven en de daardoor afnemende sociale con tacten en controle tot de opkomst van technologie, die steeds meer is gaan leiden tot een individueler gerichtheid. „Walkmans, spel computers, Internet zorgen ervoor dat je niemand spreekt of ziet. Zo valt een stukje sociaal vaardig worden en de mogelijkheid tot het testen van normen en waarden weg." Eigen wereldje Straver: „Je moet er maar eens op letten hoe weinig mensen op straat lopen rond te kijken. Iedereen leeft kennelijk in een eigen we reldje. Wie daarin gestoord wordt kan daar vervolgens moeilijker mee omgaan omdat dat niet meer wordt geleerd. Je sluit je af, hebt weinig contact met medemensen en weet zo ook niet meer hoe te handelen bij een conflict. Dus zal de een sneller gaan meppen, be gint een ander met deuren te slaan en loopt een derde weg." Nu gezinnen anders zijn samenge steld dan vroeger leert een kind een deel van de dingen niet meer thuis. En de school pakt het ook onvoldoende op. Straver ziet in die ontwikkel i ng een verarming in de opvoeding. Daar komt nog bij dat in grote klassen van nu weinig groepsprocessen mogelijk zijn. En je kunt niet met dertig man vriendjes zijn. Wie dan zijn toe vlucht zoekt tot een eigen, klein en veilig clubje wordt weer gecon fronteerd met subgroepjes. Voor Straver had het vak sociale vaardigheden gisteren al op de scholen ingevoerd moeten zijn. Door daarvoor ruimte op het roos ter te maken kan bijvoorbeeld het communiceren in ijsbergsferen worden ingedamd. Straver toe lichtend: „Een ijsberg steekt voor een/tiende boven water uit. Zo praten we vaak. We zeggen niet wat we werkelijk bedoelen. Als dat in zo'n vak op school wordt ge leerd heb je al minder misverstan den. In de leeftijdsgroep van 14 tot 18 jaar wordt de vriendenkring erg belangrijk. Straver: „Het lijkt er wel op dat grenzen wegvallen wanneer men massaal in die kring zit. Men weet dat bepaalde dingen niet goed zijn, maar om toch maar Een stille tocht voor het geweldsslachtoffer Jeff Eendragt eindigt in Vlissingen op de plek, waar de jongeman werd doodgestoken. bij de groep te kunnen horen doet men liever concessies aan het ei gen gevoel voor normen en waar den. Jut men elkaar binnen zo'n groep dan ook nog op, dan verva gen de grenzen helemaal. Daarbij helpt drank om meer te durven." De gedragswetenschapper uit Middelburg kan het in haar regel matige contacten met de politie Zeeland niet genoeg benadruk ken: „Je mond is je belangrijkste wapen. Alleen als al die andere dingen niet werken moet het toe passen van geweld als laatste red middel worden beschouwd om za ken te doorbreken en een situatie te creëren van waaruit j e weer ver der kunt werken. Bezemwagen Politiekorpsbeheerder burge meester Spahr van der Hoek van Middelburg heeft het al vaker uit geroepen: de politie wordt steeds meer beschouwd als bezemwagen van de maatschappij. Een stuk van de opvoeding is, stelt Straver vast, van de ouders verschoven naar de politie. „Die moet maar zeggen wat goed en wat fout is. Maar daar is de politie niet voor. Dat is een taak van de ouders. Maar die hebben het vaak druk als tweeverdieners of met eigen pro blemen en willen 's avonds graag al die soaps volgen. Ik denk dat het echte luisteren naar het kind ont breekt. Als gevolg van die indivi dualisering leven ook ouders in hun eigen wereld." Met de in de beginjaren négentig doorgevoerde reorganisatie van het politie-apparaat is tevens een aantal specialistische afdelingen opgedoekt. Daar hoorde de jeugd- en zedenpolitie bij. Het opheffen van de jeugdpolitie was vooral in- V. Rambo 3: Agressieve films kunnen geweld uitlokken. gegeven door de opvatting dat po litiecontacten met minderjarigen vaak een incidentieel karakter hebben en dat het even dikwijls gaat om alledaagse, nauwelijks problematische vormen van jeug dig 'opgroeigedrag'. Op die schreden begint men schoorvoetend terug te keren. „Er zijn weer gesprekken gaande met als strekking dat het toch wel goed zou zijn dat er een aparte afdeling jeugd en zeden komt," Dat meiden twee Johannen bij de politie Zee land: directeur Johan Bodrij van het stadswachttoezicht in Middel- burg/Vlissingen en Johan Kasse, hoofd van de justitiële dienst in het politiedistrict Zeeuws-Vlaan- deren. Zij 'staan wat dichter bij de algemene jeugdproblematiek nu zij zich onlangs nader hebben ver diept in mogelijkheden om met een vroegtijdige signalering van risicogedag jonge mensen voor een crimineel afglijden te behoe den. Zeeland kent per district twee rechercheurs die zich speci aal toeleggen op jeugd- en zeden zaken. Wat volgens Kasse man keert is iemand die op Zeeuws korpsniveau de politiële jeugd zorg coördineert en een schakel vormt tussen de jeugdhulpverle ning en de politie-uitvoering. Van Bodrij mag het nog iets verder gaan: „Een coördinator is te kwetsbaar. Ik denk dat er een a E- deling nodig is." Beide politiemensen wensen geen duidelijke samenhang te onder scheiden tussen het opheffen van de jeugd- en zedenpolitie en de toename van de geweldsproble- matiek. Bodrij: „Misschien dat het een factor is geweest, maar zeker geen doorslaggevende factor." Als de zorg voor jongeren de sa menleving werkelijk aan het hart gaat dan moeten we ons niet alleen maar bezig houden met de over last, vindt Kasse. „Je ziet aan alle kanten dat veel problemen wor den versmald tot puur j us titiële en openbare-ordeproblemen. De jongeren komen nu alleen maar in de aandacht door criminaliteit, overlast en drugs. Maar er is veel meer aan de hand. De eigenlijke oorzaken liggen veel dieper." Kasse geeft staatssecretaris Kohnstamm groot gelijk toen die onlangs tij dens een bij eenkomst in Middelburg gewaagde van 'intel lectuele armoede' omdejeugdpro- blemen alleen als een justitieel probleem te zien, waar maar één antwoord bij past: meer politie. Volgens Bodrij moet er op een heel andere manier naar de problema tiek worden'gekeken: „Maak de basis veel breder. Het is niet alleen maar overlast en criminaliteit. Het heeft ook te maken met opvoe ding, scholen, ouders en vereni gingen." Als er wordt gesproken over op voedingsondersteuning moet die volgens beide politiemensen wel anders gestalte krijgen dan laatst is aanbevolen in een rapportage onder de titel 'Preventie vanuit een justitieel perspectief'. Daarin wordt gerept van het selecteren van doelgroepen - zoals allochto nen in achterstandswijken en al leenstaande tienermoeders - die, enigszins onder drang of dwang, een bepaald programma moeten volgen op het gebied van opvoe ding. Kasse: „Dan ga je heel ver, hoor. Je stigmatiseert zo enorm. En het effect daarvan is ook be kend." Beide politiemensen zetten vraag tekens bij de rol die justitie zich zelf heeft aangemeten als een soort van preventief opvoeder. Die opdracht zal in hun visie met name geïnitieerd moeten worden vanuit volksgezondheid of het onderwijs. Het geweld in (video)films neemt toe. Scènes worden harder en gru welijker. Deskundigen zijn opval lend eensgezind als ze de vraag of dergelijk geweld de kinderziel schaadt met 'ja' beantwoorden. Agressieve film- en videobeelden kunnen tot agressief geweld lei den. Zeeuw van huis-uit Wim Koole, voorzitter van de landelij ke Raad van Toezicht Videovoor lichting, wil de invloed van be paalde tv en video-beelden niet bagatelliseren maar ook niet over trekken. „Als boerenjongens in Zeeland sloegen wij elkaar vroe ger ook wel eens met de klompen op de kop zonder dat we gewelds- films hadden gezien." Zijn relativerende standpunt heeft Koole er niet van weerhou den om naarstig mee te zoeken naar mogelijkheden vanuit over heid en branche door voorlichting en een duidelijke Massificatie dui delijk te maken welke films onge schikt zijn voor jonge mensen. Of er veel bocht op de markt komt? „Ik vind van wel", zegt Koole. „Vooral onder de onschuldige naam 'actie' worden in de video theken heel veel geweldsfilms aangeboden. Er staan dan wel leeftijdsgrenzen op, maar er zijn zoveel mogelijkheden om daar tussenuit te knijpen en een oudere broer of zus zo'n cassette te laten meebrengen." Koole wil de impact van sommige beelden zeker niet onderschatten. Van een kwalijke invloed kan naar zijn meningpas dan sprake zijn als alles tegenwerkt. „Dus als in het gezin heel gauw de handen los zit ten, er heel sterke machtsverhou dingen heersen en het aanbod aan vrijetijdsbesteding alleen maar bestaat uit: ga maar televisie kij ken. Hoe sterker het kind geïso leerd is in het kijken, des te groter is de invloed van de beeldenAls er samen met de ouders wordt geke ken en er over nagepraat wordt ligt het al heel anders en leren de kinderen sneller zien dat het geen werkelijkheid is wat ze op televi sie zagen." Binnen een half jaar wordt een steunpunt operationeel dat zich gaat bekommeren om leeftijdsbe palingen en bij bepaalde produc ten verfijningen aanbrengt als 'meelrijken gewenst'. Daarmee wordt aangegeven dat er voor jon ge kinderen enge dingen in de op namen kunnen voorkomen. Steekproefsgewijs wordt gecon troleerd of omroepen, videothe ken en bioscopen zich aan de af spraken houden. Koole: „Maar ik zie nog niet zo gauw een portier in een bioscoop zeggen 'hé jij, terug, eruit' zoals dat vroeger gebeurde in Electro in Middelburg. Maar het begin is ge maakt. En er komen ook sancties en schorsingen." Oude vete Vlissingen heeft in 1993 al zijn ei gen, op de zaak Meindert Tjoelker lijkende affaire. Een groep van elf jongemannen stort zich op een za terdagnacht in maart op de 19-ja- rige Jeff Eendragt uit Middelburg. Het gaat om een oude vete rond een meisje. De jongens gaan niet op de vuist, maar maken bij hun afrekening gebruik van allerlei steekwapens. Daar zit ook een enorm kapmes bij. Jeff Eendragt sterft ter plaatse. Honderden mensen nemen later deel aan een stille tocht naar de plek waar de jongen is doodgestoken. Twee van de overvallers worden veroordeeld tot vier en zes jaar ge vangenisstraf. Ze zijn inmiddels weer vrij. De minderjarige aan- stichteris dat allang. Hij kreeg zes maanden tuchtschool. „Zo gaat dat in Nederland, hè", verzucht vader Humphry Eendragt. Nee, niemand van het groepje is later excuses komen aanbieden. Het is ook eigenlijk wel goed dat ze niet langs zijn geweést, bedenkt de va der. Misschien had hij ze dan wel wat gedaan. „Nu hebben ze mij met rust gelaten en heb ik mijn verdriet kunnen dragen." Maar de daders moeten wel vol wroeging zitten, heeft Humphry vastge steld. Hij heeft begrepen dat er aan het graf van zijn zoon rituelen zijn uitgevoerd om vrede te slui ten. Stille jongen De nabestaanden hebben hun ei gen herinneringen aan Jeff. Een stille jongen, die op de lts een elec tro opleidi ng had gevolgd en graag in het leger wilde. „Je hoorde hem niet", zegt de vader. „Maar ze moesten niet aan z'n vrienden en familie komen. Dan kon je merken dat hij licht ontvlambaar was." Humphry Eendragt kijkt nu wel heel anders tegen die golf van ge weldsdelicten aan. „Het heeft puur te maken met drank en drugs. Dat was ook zo toen mijn zoon werd aangevallen. Dan krij gen ze plotseling meer moed en zijn ze niet meer te stuiten." De straffen die aan geweldsplegers worden uitgedeeld zijn wel laag, vindt vader Eendragt. „Maar helpt twintig jaar in de bak zitten wel?" De politie mag vandaag nog meer bevoegdheden krijgen om krach tiger op te treden. Nederlandse agenten stralen te weinig gezag uit, vindt hij. „In Frankrijk zijn het van die kleine mannetjes, maar ze hebben wel macht. Hier lopen ze met zo'n blaffer rond, maar laten ze zich toch in elkaar slaan." Jacques Cats Bezinning, rust en retrai te. Dat biedt de commu niteit Debora die in novem ber vanuit het drukke Rotterdam is overgeplaatst j naar het landelijk gelegen Appingedam. Het oecume nisch klooster met gasten verblijf is gehuisvest in twee rijtjeswoningen op de hoek van de Wethouder Huis manlaan. Bewust is gekozen voor vestiging in Noord-Ne derland omdat de provincies Groningen, Drenthe en Friesland een witte vlek vormen op de kloosterkaart van Nederland. j De Debora Communiteit heeft een oecumenisch ka- rakter en .is, wat genoemd wordt, contemplatief inge- I steld. Dat houdt in dat het gebed een belangrijke plaats inneemt in het kloos- j terleven. Een van de woon- kamers in de beide huizen is ingericht tot kapel, waar vijfmaal daags gelegenheid is voor meditatie en gebed. Contemplatie staat voor 'woordenloos gebed'; in stil te wordt contact met God gezocht. „Door hiervoor dagelijks tijd in te ruimen, gaat een j mens geestelijk groeien", is de ervaring van zuster Anje I van der Pers, die eerder als j predikant verbonden is ge weest aan de gereformeerde i kerken in Akkrum en Rot- I terclam. i Zij runt de communiteit sa men met zuster Theresia van i den Hurk (rooms-katholiek) i die vertelt eind jaren tachtig „door God te zijn aange raakt. Ik was op slag hele- maal weg van Hem en dat is tot op de dag van vandaag zo gebleven". Verlangen I Geleidelijk groeide bij haar j het verlangen „om m'n leven aan God te wijden." En zo koos zuster Theresia, die eerder werkzaam was in een meubelfabriek, een drukke rij en een asielzoekerscen- S trum, uiteindelijk voor het kloosterleven. Tien jaar deed ze erover om tot die stap te komen. Alvo- I rens zich aan te sluiten bij de Debora Communiteit oriën teerde ze zich bij de Zusters j KarmeÜtessen in Zenderen. Sober j Debora is een zustercommu- 1 niteit, waar vrouwen kun- nen toetreden die behalve celibatair ook sober willen leven. „Het leiden van een j luxe leven kost veel tijd en j energie. Dat 'leidt af van i God", meent zuster Anje. I, „Wij roeien in tegen de j stroom van de jachtige sa menleving en willen dienst baar zijn aan God en de me- I demens." Sinds november heeft de i Debora Communiteit een twintigtal gasten ontvan- i gen. De bekendheid in het Noorden moet nog groeien, i zegt zuster Anje. Afwassen j De beide huizen zijn inge richt met keurige slaapka mers, waar plaats is voor 6 tot 10 personen. Verblijf kost 5 0 gulden per dag, waar kosten van overnachting, eten en dergelijke bij zijn in begrepen. „Het enige wat wij vragen van onze gasten is of ze wil len afwassen." Televisie zoek je er vergeefs. „Onze gasten talen daar niet naar." De Debora Communiteit is (uiteraard) geen hotel. De gasten worden geacht dage lijks een aantal gebeds- en meditatiediensten bij te wo nen. Ontbijt ('s morgens om acht uur na de meditatie) en lunch worden in volstrekte stilte gebruikt; bij de warme maaltijd 's avonds mag wel worden gepraat. Vriendenkring De zusters van de Debora Communiteit hebben een vriendenkring om zich heen van circa 180 mensen door het hele land die hun werk steunen. De oprichting was in 1995 nadat twee jaar eer der in Amersfoort een zoge heten roepingenconferentie was gehouden, waaraan door een 45 tal belangstel lenden werd deelgenomen. De zusters Anje en Theresia hopen dat de komende tijd meer zusters hun intrede zullen doen. Anje en Theresia zijn blij met de positieve reacties uit de buurt in hun nieuwe om geving in Appingedam. Ook de plaatselijke kerken ga ven inmiddels blijk van hun belangstelling. De huisvesting aan de Wet houder Huismanlaan is ove rigens voorlopig. De zusters kijken uit naar een even goed bereikbare, maar wel ruimere accommodatie in het Noorden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27