mm YYD schuift op naar links Justitie slordig met vertrouwelijke faxen WEA Beatrix viert feest in rustig Amsterdam Geduld VS met Irak raakt op .VACATURES. 4 WEKEN ra NVM Claus vindt Nederland republiek met vorst Congres voelt niet voor ingrepen sociale zekerheid Desastreus foutje in de genen 21 Clinton als groot amusement Westendorp: Daverschot vertrekt, vredesmacht Lammers vervangt voor Bosnïe tijdelijk Ouwerkerk Favorietenrol voor Van der Poel Olielozingen VOOR 15,- JA, ik wil: 04 Rustig Droog en vooral vanmiddag zonnige perioden. Matige oostenwind en een maximumtemperatuur van 3 a 4 graden. 241e jaargang no. 26 zaterdag 31 januari 1998 losse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Van Beekom in Goes, Van Putte Raats in Hulst. EÊtÊtÊÊIÊÊSÊÊSÊ De koningin verwelkomt koning Albert II en koningin Paola in het Stedelijk Museum. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Koningin Beatrix heeft gisteren haar privé-verjaarsdagsfeest in Amsterdam in alle rust kunnen vieren. De publieke belangstelling was gering. Het evenement verliep zonder incidenten. De koningin, die vandaag 60 wordt, ver welkomde gistermiddag in het Stedelijk Museum ongeveer tweehonderd feestgan gers. Het gezelschap bezocht daar de ex positie De Vertelling met 20e-eeuwse werken. De publieke belangstelling bij het muse- um was gering Hier en daar klonk schuch ter 'Oranje boven'. Het hoge gezelschap kreeg een rondleiding van museumdirec teur R. Fuchs die de expositie samenstel de. 's Avonds was er sprake van een echte feeststemming toen in het Muziektheater balletdansers en publiek de koningin massaal toegezongen. De hele zaal zong Happy Birthday tot youterwijl mil j oenen gouden lovertjes op het gezelschap neer dwarrelden. De hoge gasten zagen diverse balletten van het Nederlands Dans Theater en het Nationale Ballet op choreografie van MAINZ - Het zou een 'be- I lediging' zijn de afschaf fing van de monarchie in Nederland te overwegen. Koningin Beatrix is een waardige en moderne mo narch. die hard werkt en met wie meer dan 95 pro cent van de bevolking zich identificeert. Tot deze conclusie komen de makers van een docu mentaire die het Duitse tv-station ZDF gisteren avond uitzond ter gele genheid van de zestigste; verjaardag van koningin Beatrix. Harry Mulisch zei in de uitzending dat de popula riteit van de monarchie in Nederland nauw verbon den is met de familie Oranje-Nassau: ,,Als zij allemaal tegelijk komen te overlijden omdat ze be dorven oesters hebben ge geten, gaan de Hollanders heus niet in Saksen-Co- burg op zoek naar een nieuwe koninklijke fami lie". Prins Claus wijt monar chistische tenderized in zijn geboorteland Duits land aan onwetendheid. De mensen zouden den ken dat de Oranjes een le ven hebben als in een sprookje. De realiteit is volgens de echtgenoot van koningin Beatrix heel an ders: een leven in een gla zen huis in het téken van 'de plicht'. Ook noemde Prins Claus Nederland een 'republiek met een erfelijke vorst die in nauw contact staat met het volk'. ANP (Advertentie) Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GROEIT en zoekt hiervoor personeel zie pagina 36 foto Raymond Rutting/ANP Hans van Maanen, Jiri Kilian en Prokov- sky. De koningin zou met enkele gasten overnachten in het-paleis op de Dam. De overige gasten slapen in het Amstel Hotel en Krasnapolsky. Vandaag staat een bezoek aan Paleis Het Loo in Apeldoorn en museum Kröller- Müller op de Hoge Veluwe op het pro gramma*. Amsterdam bleef de hele dag rustig. De geüniformeerde agenten droegen voor de gelegenheid witte handschoenen en een witte sjaal. Die bleven wit, want ze hoef den niet in actie te komen. ANP MADRID - Rusland en de Ver enigde Staten zijn het niet eens over de vraag hoeveel geduld de wereld nog moet hebben met de Iraakse leider Saddam Hussein. Gisteren spraken de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Albright en haar Russische ambtgenoot Primak ov tweeëneenhalf um" met el kaar in Madrid, maar tot een toenadering kwam het niet. Vrijdagavond overlegde presi dent Clinton telefonisch met de Franse president Chirac. Die zei Clinton nog altijd de diploma tieke oplossing te prefereren, maar hij zegde toe Saddam te zullen waarschuwen voor de 'ernstige consequenties' als hij blijft weigeren mee te werken met de speciale VN-ontwape- ningscommissie Unscom. Boodschap Voor de Amerikanen is het ge duld bijna op. Saddam moet zich houden aan de resoluties van de Verenigde Naties en mee werken met de Unscom-wapen inspecteurs, niet meer en niet minder. Omdat hij dat maar steeds blijft weigeren, vindt Washington dat er een 'duidelij ke boodschap' (Albright) moet Uitgaan naar Bagdad dat de in ternationale gemeenschap het niet langer pikt. En bij zo'n boodschap denken de Amerika nen aan een bommentapijt op vermeende Iraakse wapenfa brieken en opslagplaatsen. |De Russen, en met hen vooral de [Fransen, vertrouwen nog altijd ;0p een diplomatieke oplossing en zijn in principe tegen militair [ingrijpen. Voor Albright daar entegen is de „diplomatieke weg uitgeput en het geduld bij na op". De Amerikanen lijken vastbe sloten. Als het moet zullen ze ook zonder expliciete steun van de rest van de wereld een einde maken aan Saddams spelletjes met Unscom. Groot-Brittannië staat als enig land vierkant ach ter Washington. AFP/RTR door Margit Kranenburg en Dineke van den Burg PAPENDAL - De verla ging van het minimum loon en de ingrepen in de WW verdwijnen uit het VVD - verkiezingspro - gramma. Met een grote meerderheid wer den deze plannen gisteren op het verkiezingingscongres in Papendal weggestemd. De libe ralen vinden die in strij d met het gewenste sociale gezicht van hun partij. Wel is afgesproken om snel met een nieuw voorstel te komen om de problemen van ouderen op de arbeidsmarkt aan te pakken. In de wandelgangen werd ge sproken van een ruk naar links. Partijleider Bolkestein vond dat een schromelijk overdreven voorstelling van zaken. Wel is volgens hem de kabinetsforma tie een stuk gemakkelijker ge worden. Volgens Bolkestein is de socialere koers van de WD- achterban het gevolg van de economische voorspoed. Ingrij pende maatregelen in de sociale zekerheid zijn daarom niet no dig. De WD-voorman onder streepte wel dat er nog steeds veel te veel werklozen zijn en dat daaraan iets moet worden gedaan. De voorgestelde ingrepen in de sociale zekerheid bleken al bij de presentatie van het program ma gevoelig te liggen binnen de partij. Schrijver- van het pro gramma, de oud-staatssecreta ris Linschoten, slaagde er op het congres niet in de leden te over tuigen van het belang van de plannen. „Als u het al niet aan de eigen achterban kunt uitleg gen, hoe kunnen wij het dan aan de kiezers uitleggen?", vroeg een van de aanwezigen zich af Het programmavoorstel hield een verlaging in van het wette lijk minimumloon tot zeventig procent van het huidige wette lijk minimumloon. Hierdoor zouden er meer laagbetaalde banen kunnen komen. Wie min der dan het sociaal minimum zou gaan verdienen, zou dan een aanvulling tot dat minimum kunnen krijgen. De WD-leden uitten principië le bezwaren tegen de verlaging van het minimumloon. Volgens een WD'er, zelf werkgever, vormt het minimumloon ook geen drempel om mensen aan te nemen, maar wel de strenge ont slagprocedure. „En daar is in dit programma wat aan gedaan". Ook vinden de leden het 'on rechtvaardig' dat mensen met een laag loon toch nog naar een loket van de gemeente moeten om een aanvulling op het salaris te krijgen. Verder zou het voor stel van Linschoten erg veel bu reaucratie bij gemeenten ver oorzaken. Ook over de voorstellen om de WW-uitkering aan te pakken, ontstond grote verontwaardi ging. De maatregelen werden onrechtvaardig gevonden. On danks een pleidooi van staatsse cretaris De Grave van sociale zaken redde het voorstel het niet. Linschoten wilde met deze maatregel voorkomen dat oude re werknemers via de WW uit het arbeidsproces worden ge stoten. De VVD-leden meenden dat dit niet moet door op de WW te korten. Mensen die buiten hun schuld om deze uitkering krijgen, worden hier het slacht offer van. „Als de WW woi'dt misbruikt, dan moeten we dat aanpakken door de toegang naar de WW moeilijker te ma ken en niet door de hoogte van de uitkering aan te pakken" al dus een kritische VVD'er. GPD Elk jaar worden in Nederland ongeveer achthonderd kinde ren met een vorm van stofwisselingsziekte geboren. Specia listen staan vrijwel machteloos en met hen de ouders en kinderen. De Vereniging voor Kinderen met Stofwis selingsziekte zet zich in om deze ernstige aandoe ning onder de aandacht te brengen. De Nederlandse equipe voor het WK veldrijden schrok gisteren behoorlijk toen Adrie van der Poel ten val kwam en zijn knie be zeerde. De blessu re van de 38-jari- ge Brabander viel echter reuze mee. Zondag gaat hij in Denemarken als topfavoriet van start. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,26, 27,29, 31, 33 en 35; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; auto motor fiets: 41wetenschap en techniek: 43; natuur: 45. Deed Clinton het nou wel of niet met Monica Lewinsky? Heel Amerika houdt de adem in. Alle kranten en journaals brengen dagelijks nieuwe pikante details uit het leven van de Amerikaan se president. Ook de 'serieu ze' dagbladen rekenen Clintons seksleven tot hun takenpakket. En zo komt de afgrond voor de president steeds dichterbij. nummers op de hoogte' te bren gen. „Als men dan verzuimt de nummers te verwerken houdt het voor mij op. Danfcan ik er ook niks aan doen. Ik kan me er niet verantwoordelijk voor voe len. Voor de schending van de privacy van de betreffende ge detineerden voel ik me wél ver antwoordelijk. Dat is pijnlijk." Advocaat Mr. E. Smit uit Middelburg was de advocaat van één van de gedetineerden van wie de regi- stratiekaart bij staalhandel Herstaco belandde. Hij vindt het 'ongelukkig' dat de zeer per soonlijke gegevens van zijn ex- cliënt op de verkeerde plaats te recht kwamen. „Het is goed dat het bedrijf op de juiste manier heeft gereageerd door er voor zichtig mee om te springen en het is heel goed dat dit nu naar buiten komt. Het is een reden om de arrondissementen en an dere instanties er nog eens op te attenderen er beter op te letten van onze verslaggevers GRONINGEN - De Groningse hoofdofficier van justitie Ruud Daverschot wordt overge plaatst. Hij heeft daar gisteren zelf om gevraagd. Nu na korps chef Veenstra ook burgemeester Ouwerkerk het veld heeft ge ruimd, vindt Daverschot zich zelf niet langer de aangewezen man om de verbeteringen bij de Groningse politie te begeleiden. De ervaren bestuurder Han Lammers zal vanaf half februa ri voi"m geven aan het nieuwe gezag in Groningen. Hij ver vangt, voorlopig tot oktober, de woensdag door de gemeente raad naar huis gestuurde burge meester Hans Ouwerkerk. De 66-jarige PvdA-er moet er voor al voor zorgen dat de Gronin gers weer vertrouwen krijgen in hun bestuurders. Met zijn be noeming vrijdag is de vernieu wing van de gezagsdriehoek in Groningen bijna compleet. Eer der trok Groningen de Haagse oud-korpschef Jan Brand aan als vervanger van Jan Veenstra. In een korte verklaring zegt Da verschot dat hij het college van procureurs-generaal heeft ver zocht „te bewerkstelligen dat ik binnen afzienbare termijn be noemd word in een andere, pas sende functie binnen het Open baar Ministerie (OM)". Het onderzoeksbureau Bakke- DEN HAAG - Minister Jorrits- ma (Verkeer en Waterstaat) wil met een nieuw systeem voor de afgifte van zeeschepenafval het aantal illegale olielozingen op de Noordzee terugdringen. De minister hoopt dat het aantal illegale lozingen in 2010 daar mee een verwaarloosbare om vang heeft gekregen. Dit staat in de voortgangsnota Scheepvaart en Milieu die Jor- ritsma gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. ANP (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! nist concludeerde onlangs dat officier van justitie Daverschot in de samenwerking met de po litie onvoldoende gevoel, in zicht en geduld toonde. De oud militair staat binnen het OM be kend als een goed manager, maar wordt tegelijkertijd ook saai, autoritair en degelijk ge noemd. GPD/ANP zie ook pagina 3 en 4 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving k 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: MADRID - De internationale gemeenschap moet nog zeker drie jaar vredestroepen houden in Bosnië. Dat vindt haar speciale afge zant voor Bosnië, de Spanjaard Carlos Westendorp. Hij zei op een seminar in Madrid dat de huidige SFOR-vredes- macht, die onder leiding van de NAVO opereert in Bosnië, nog zeker voor de rest van 1998 met de huidige sterkte vertegen woordigt moet blijven. Maar „als alles verloopt zoals nu, kunnen we over drie tot vijf jaar beginnen met onze terug trekkingsstrategie", voegde Westendorp eraan toe. Momenteel bestaat SFOR uit 34.000 militairen. RTR Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar; PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Middelburgs bedrijf ontvangt ongevraagd persoonlijke gegevens gedetineerden Torentijd door Guido van der Heijden VLISSINGEN - Verschillende justitiële instanties hebben de afgelopen drie jaar zeer ver trouwelijke gegevens naar een Middelburgs bedrijf gefaxt. Re gistratiegegevens van veroor deelden, bevelen tot insluiting en vonnissen bestemd voor de penitentiaire inrichting Toren tijd in Middelburg kwamen bij staalhandel Herstaco terecht. De Middelburgse staalhandel heeft een faxnummer dat drie jaar geleden door Torentijd gebruikt werd. De procureur- generaal in Leeuwarden, het parket van de Rotterdamse ar rondissementsrechtbank en an dere instanties gebruikten het oude faxnummer. Vonnissen, officiële stukken en complete persoonsbeschrijvingen waarin veroordeelden met naam en toe naam worden genoemd en waarin te lezen staat of ze al dan niet vuurwapengevaarlijk of Mario Tamboer: „Je kunt alles over gevangenen lezen in die faxen." foto Lex de Meester suïcidaal zijn, kwamen bij Herstaco uit de fax. Mario Tamboer van de Middel burgse staalhandel is naar aan leiding van de verkeerd aange komen faxen ongerust en boos. „Je kunt alles over gevangenen lezen in die papieren. De hele doopceel kan ik nagaan, ik kan zien wat het geloof is en zelfs wat de voedsel voorkeuren zijn. Het duurt nu al drie jaar. Als ik dit zie begin ik me toch echt af te vragen wat er met mijn gege vens gebeurt; hoe ze daarmee omspringen." Tamboer stuurde de stukken steeds door naar To rentijd waardoor deze uiteinde lijk toch op de plaats van be stemming kwamen. Diverse keren heeft hij de Mid delburgse gevangenis gevraagd om haar contacten op de hoogte te brengen van de veranderde nummersToch stuurde het par ket van de Rotterdamse recht bank vrijdag nog een vonnis per abuis naar Herstaco. Wout Hol van de Rotterdamse arrondisse mentsrechtbank erkent dat er inderdaad een oud nummer ge bruikt is. Het oude nummer blijkt al drie jaar te lang op de telefoonlijst van de parket- dienst te staan. Algemeen-directeur van Toren tijd Nico van den Akker noemt de gang van zaken 'onaccepta bel en pijnlijk'. Hij wil maatre gelen nemen om herhaling te voorkomen. In 1994 heeft Van den Akker een grote campagne gevoerd om alle rechtbanken, parketten en politie-instanties van de nieuwe telefoon- en fax-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1