Saddam dreigt terug te slaan Na 25 jaar alsnog onderzoek oud-president De Klerk naar toedracht Bloody Sunday PZC Duisenberg tegen termijn vier jaar aftrap van jubileumjaar Blanke moordenaar bekent moord op ex-minnaar Wienie Ongeval met Russische kernonderzeeër Lewinsky en Clinton stemden bun verklaringen op elkaar af' buitenland frankrijk en Rusland huiverig voor militaire actie VS Herstel Griekse ambassade Berlijn IJsplaat Zuidpool op breken Rabbijn betrapt in topless-bar Parlementariërs voor rockmuziek Russen in 2000 naar stembus Zuur doodt 33 Iraniërs Buitenechtelijke relatie oorzaak aftreden van vrijdag 30 januari 1998 i/an onze redactie buitenland IAGDAD- De Iraakse leider jpddam Hussein heeft donder- ag gedreigd hard terug te slaan ilszijn land wordt aangevallen. Bij verwijst naar de dreigende linerikaanse militaire acties egen zijn land. Washington iieent dat die noodzakelijk zijn Saddam Hussein ertoe te irengen zijn massavernieti- ijngswapens op te geven, tankrijk en Rusland sputteren cgen en hopen op een diploma tieke doorbraak. neen rede aan het slot van de is- amitische vastenmaand zei jaddam Hussein dat er geen [rotere eer bestaat dan nobele paarden en principes te verde- ligen. Hij zei dat de gelovigen itdlen overwinnen en Irak kei- iai'd terugslaat. Hussein zei niet ioe Irak dat denkt te doen. Waarnemers menen dat de 'ti- an aan de Hgrus' tot het uiter- ie gaat om weer tijd te winnen a het slepende geschil met de IN en de VS. Hij zou menen dat ioe langer de ruzie duurt, hoe roter de kans wordt dat de VN- ancties tegen Irak worden ver soepeld, zonder dat hij er iets hoeft te doen. De Amerikanen zijn dit zat. Zij willen nu met militaire acties het Iraakse regime dwingen de door de Verenigde Naties gecon troleerde ontmanteling van massavernietigingswapens te voltooien. Washington zoekt daarvoor niet meer specifiek in ternationale steun. De Ameri kaanse regering maakte er don derdag geen geheim van dat de dertig Amerikaanse oorlogsbo dems en de driehonderd ge vechtsvliegtuigen in de Golf ge noeg zijn om klappen aan het Iraakse bewind uit te delen. Bombardement De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Madeleine Albright, zei donderdag dat ,,de sterkte van de (Amerikaanse) strijdkrachten in de Golf niets te raden overlaat". Het Ameri kaanse ministerie van Defensie overweegt met onder meer To mahawk-kruisraketten com mandobases van de elitetroepen van Saddam Hussein te bom barderen en aanvallen uit te voeren op plaatsen waar chemi sche of biologische wapenop slag- of productieplaatsen wor den vermoed. De Amerikaanse president Bill Clinton had gisteravond een onderhoud met zijn defensiemi nister William Cohen en de le geraanvoerders van Ameri kaanse troepen overzee, onder wie generaal Anthony Zinni, de bevelhebber in de Golf. Cohen reist waarschijnlijk op 8 februa ri naar de Golf. Albright vertrekt in het week einde naar het Midden-Oosten. Ze is gisteren in Parijs aangeko men om er de militaire daden drang van Washington te ver duidelijken. Ze rekent niet op hartelijke ondersteuning. Frankrijk en Rusland willen nog steeds dat Bagdad langs diplomatieke weg tot samen werking met de VN-ontwape- ningsmissie wordt gebracht. Ze vinden gewapende actie tegen Irak niet productief. Albrights Russische collega Pri makov zei gisteren in Madrid dat hij optimistisch is, maar hij erkende in een ander vraagge sprek dat hij niet weet hoe mili taire acties voorkomen kunnen worden. Primakov en Albright ontmoeten elkaar vandaag in Madrid. De Russische bemidde lingspoging in Bagdad door on derminister Posoevaljoek is blijkbaar op niets uitgelopen. AFP/DPA/RTR >an onze redactie buitenland IOHANNESBURG - De voor- aalige Zuid-Afrikaans moor- ir in staatsdienst Eugene eKock heeft donderdag aan de irheidscommissie verteld hij een ex-minnaar van de rmalige presidentsvrouw nie Mandela heeft gemar- eld en vermoord. ging om het bewijzen van dienst", zei hij over de :d op Johannes Mabotha in De Koek, voormalig com- ïandant van een doodseskader, it momenteel een gevangenis- traf van 212 jaar uit wegens een santal moorden en andere mis- :n. Mabotha zou zijn ver word omdat hij op het punt zou hebben gestaan een getuigen verklaring af te leggen over de medeplichtigheid van Winnie Mandela aan de moord op de 14- jarige Stompie Seipei. 'Seksslaaf' De Koek zei dat Mabotha tij dens een verhoor had toegege ven dat hij gevangen werd ge houden door mevrouw Mandela en dat hij haar 'seksslaaf' was. Mabotha moest volgens De Koek dood omdat hij een dub belspion was. De Koek wil in aanmerking ko men voor amnestie door de Waarheidscommissie de hele waarheid achter zijn activitei ten in de tij d van het apartheids- regime te onthullen. RTR Uit 1996 daterende opname van twee kernonderzeeërs van de Russische 971 -klasse. foto EPA/ITAR-TASS MOSKOU - Een ongeval met chemicaliën op een Russische nu cleaire onderzeeboot heeft aan een opvarende het leven gekost. Vier mensen raakten zwaargewond. Volgens de Russische mari ne is er geen radioactiviteit vrijgekomen. Volgens het Russische persbureau RIA lag de onderzeeër op het moment van de ontploffing voor reparatie op de werf in Zapad- naja Litsa fjord, op het schiereiland Kola, zo'n honderd kilome ter van de Noorse grens. Bij werkzaamheden aan de koelinstalla- tie kwam een wolk ammoniak vrij. Volgens de Rusissche tv-zender NTV gebeurde het ongeluk in de reactorruimte toen de bemanning wilde controleren of de reac tor goed functioneerde. Maar volgens de marinestaf had het on geluk niets met de reactor te maken. DPA/RTR/AFP ïoor John Wanders WASHINGTON - Volgens 'The Washington Post' en 'The New fork Times' heeft Monica Le- iriusky op 28 december op het Witte Huis een ontmoeting on- ler vier ogen gehad met presi dent Clinton. Het bezoek zou lebben gediend ter onderlinge ifstemming van de beëdigde terklaringen die Clinton en Le- ifinsky in de eerste weken van VS leveren drie Knox-fregatten aan Taiwan WASHINGTON - Het Pentagon drie Knox-fregatten, wa pens en munitie ter waarde van miljoen leveren aan Tai wan. Taiwan heeft die nodig om rijn marine te moderniseren, al dus het Amerikaanse ministerie tan Defensie. Taiwan verwelkomde gisteren let besluit van Washington, on danks de bezwaren die China Üertegen heeft. Taiwan heeft 'lerhaaldelijk gezegd de wapens lodig te hebben om zich te ver ledigen tegen aartsvijand Chi- ia. Peking beschouwt Taiwan lis een opstandige provincie ends de burgeroorlog de twee landen in 1949 scheidde. Be VS staan op het standpunt zij Peking erkennen als de fflige regering van China, maar lat zij ook zullen doorgaan hulp leveren voor de defensie van Taiwan. AFP/RTR januari dienden af te leggen te genover de advocaten van Paula Jones. Elf dagen voor haar onderhoud met Clinton ontving Lewinsky een oproep om te getuigen in de zaak-Jones. De gegevens die de beveiligingsdienst van de presi dent bijhoudt over komende en uitgaande personen, kunnen uitwijzen of Lewinsky inder daad op 28 december het Witte Huis bezocht. Openbaar aan klager Kenneth Starr, die de be schuldigingen tegen de presi dent onderzoekt, heeft het Witte Huis gelast die gegevens aan hem af te staan. Mocht blijken dat Lewinsky inderdaad kort voor haar getuigenverhoor een bezoek bracht aan Clinton, dan zou dit aanzienlijke schade be rokkenen aan de toch al zwakke positie van de president. Volgens 'The New York Times' spraken Lewinsky en Clinton op 28 december onder meer over de vraag hoe het probleem van de gegevens van de beveili gingsdienst kon worden omzeild. De president zou Le winsky hebben voorgesteld te verklaren dat zij het Witte Huis na haar overstap naar het Pen tagon bleef bezoeken omdat zij goed bevriend was met Clintons persoonlijke secretaresse Betty Currie. Currie is een van de vooraanstaande getuigen die deze week werden gehoord in het strafrechtelijk vooronder zoek tegen de president. Sollicitatie Volgens 'The Washington Post' was Lewinsky op 30 december, twee dagen na haar ontmoeting met de president, in New York voor een sollicitatiegesprek met de onderneming Revlon. Dit ge sprek werd gearrangeerd door Clintons goede vriend en ver trouweling Vernon Jordan. De ze invloedrijke advocaat, die nauwe banden heeft met Rev lon, heeft vorige week toegege ven dat hij Lewinsky aan een baan heeft geholpen bij dit con cern. Kort nadat ze onder ede had verklaard nooit enige vorm van seks te hebben gehad met Clin ton, ontving Lewinsky het be richt dat ze bij Revlon kon be ginnen als p.r.-medewerkster. Vorige week, na het uitbreken van crisis,, trok Revlon die toe zegging weer in. Clinton heeft bij herhaling ont kend dat hij seks heeft gehad met Lewinsky. En met grote na druk bestrijdt de president de beschuldiging dat hij de inmid dels 24-jarige vrouw heeft ver zocht onder ede te liegen over hun relatie. First Lady Hillary Rodham Clinton stelt dat de be schuldigingen tegen haar echt genoot deel uitmaken van „een omvangrijke conservatieve sa menzwering". GPD BERLIJN - Een vrouw passeert donderdag de in desolate staat verkerende gebouwen van de voormalige Griekse ambassade en residentie in de Berlijnse wijk Tiergarten. De Griekse regering heeft opdracht gegeven tot herstel van de uit 1904 daterende art nouveau-villa. De ambassade was als zodanig in gebruik tot aan het einde van de Tweede Wereldoorlog, foto Hans Ed i nge r/AP LONDEN - Een reusachtige ijsplaat in het Zuidpoolgebied dreigt te breken door de temperatuurstijging op aarde. Het gaat om de 20.000 vierkante kilometer grote Larsen-ijsplaat in het oosten van Antarctica. Onderzoekers van de Britse Antarctic Survey vertelden aan de BBC dat de plaat binnen nu en twee jaar uiteen zal vallen. De ijsmassa's die dan ont staan, zijn groot genoeg om de Golfstroom te onderbreken en zo een temperatuurdaling in Groot-Brittannië te veroorza ken. In het Zuidpoolgebied is volgens de onderzoekers al bij na 13.000 vierkante kilometer ijs gesmolten door de hogere temperatuur die door milieuvervuiling veroorzaakt wordt. De Larsenplaat is de grootste ijsmassa. DPA JERUZALEM - Een als cowboy verklede rabbijn is betrapt in een topless-bar in Jeruzalem. Studenten van het seminarium in de Israëlische hoofdstad eisen nu zijn ontslag. Het blad Yedioth Ahronoth meldde gisteren dat de rabbijn in de uitgaansgelegenheid herkend was dooreen klant, die hem vervolgens fotografeerde. De foto werd verspreid onder de studenten van het seminarium. Het seminarium, dat twee maanden heeft geprobeerd de af faire buiten de publiciteit te houden, noemt het bezoek van de rabbijn een 'educatieve missie'. RTR ROME - In het Italiaanse parlement is een invloedrijke lobby ontstaan die zich sterk maakt voor rockmuziek. De 47 afge vaardigden tellende Kamerbrede lobby wil in navolging van het parlementaire voetbalelftal zelfs een parlementaire rock band oprichten. Voordat ze mogen spelen in de band moeten de afgevaardigden eerst een test afleggen en het goede ant woord geven op vragen als 'Wie is Prince' en 'Hoe heet de vrouw van John Lennon'. Iets moeilijker is de vraag 'Waar werd de baby van Madonna geboren'. Een meerderheid van de gegadigden heeft de goede antwoor den gegeven. De namen van parlementariërs die de testen niet doorstonden, worden uit privacy-overwegingen niet bekend gemaakt. DPA MOSKOU- De Russische centrale verkiezingscommissie heeft bepaald dat de eei-stvolgende presidentsverkiezingen op 9 juli 2000 gehouden zullen worden. Volgens ingewijden maken premier Viktor Tsjernomyrdin en burgemeester van Moskou Joeri Loezjkov op dit moment de meeste kans om tot president gekozen te worden. Andere po tentiële kandidaten zijn Gennady Zjoeganov, de leider van de communistische partij die bij de verkiezingen van 1996 als tweede eindigde, en voormalig nationaal veiligheidschef Aleksandr Lebed. Of de huidige president Jeltsin zich weer kandidaat stelt is nog altijd niet duidelijk. Hoewel de huidige wetgeving meer dan twee achtereenvolgende ambtstermijnen onmogelijk maakt, heeft de president te kennen gegeven misschien ge bruik te gaan maken van de mazen in die wetgeving en nog een keer een gooi te doen naar het presidentschap. AP TEHERAN - In Iran zijn 33 doden gevallen toen een bus op een vrachtwagen met zuur botste, zo heeft het persbureau IR- NA gisteren bekendgemaakt. Dertien mensen verkeerden in levensgevaar en veel anderen liepen brandwonden op door het zuur Het ongeluk gebeurde woensdag in de westelijke provincie Hamedan. Hoeveel mensen in de bus zaten werd niet gezegd. Ook mensen die hulp kwamen bieden, raakten verbrand door het zuur, aldus IRNA AP van onze redactie economie FRANKFURT - Wim Duisen berg voelt er niets voor slechts voor een periode van vier jaar president te worden van de Eu ropese Centrale Bank (ECB). Dat zou in strijd zijn met het verdrag van Maastricht, aldus Duisenberg gisteravond in het televisieprogramma NOVA. De benoeming bij de ECB is voor acht jaar, aldus het huidige hoofd van het Europees Mone tair Instituut in het vraagge sprek dat een week geleden is opgenomen. Hij zou het een slecht begin vinden voor de nieuwe centrale bank wanneer al meteen wordt afgeweken van het Verdrag van Maastricht. Zowel Duisenberg als Claude Trichet, president van de Franse Centrale Bank, is kandidaat voor het presidentschap van de ECB. Er gaan steeds meer ge ruchten dat er een compromis in de maak is, dat er op zou neerko men dat eerst Duisenberg de functie vier jaar zou vervullen en vervolgens de Fransman. De ze week verschenen in de Duitse pers diverse berichten hierover. Het is voor het eerst dat de oud president van De Nederlandse Bank zich hierover publiekelijk uitlaat. Ontkenning De Rijksvoorlichtingsdienst ontkent dat er sprake zou zijn van een compromis. „Het zijn geen nieuwe feiten", zei woord voerder Van der Ploeg, gisteren. De geruchten doken ook al op tijdens de top in Luxemburg in december, maar er zit nog steeds geen enkele beweging in het dossier, onderstreept hij. Zegslieden in Den Haag wijzen erop dat de Europese regerings leiders in deze zaken beslissen. Premier Kok ontmoet komend weekeinde de Dui tse bondskan selier Kohl op het World Econo- mie Forum in Davos. Het ligt in de rede dat zij ook over de lei ding van de ECB spreken. ANP van onze redactie buitenland (Advertentie) door Hans Geleijnse LONDEN - Na een kwart eeuw ontkennen en uitstellen is een Britse regering overstag. Een onafhankelijk tribunaal van drie rech ters gaat speuren naar de ware toedracht van Bloody Sunday. Het gebeurde in Lon donderry, vandaag precies 26 jaar geleden. Veertien katholieke betogers bezweken daar onder een kogelregen van Engelse sol daten. Gisteren zei premier Blair in het Lagerhuis dat nieuwe bewijzen dwingen tot een on derzoek. En hij sprak de hoop uit dat het vinden van de waarheid een bijdrage levert aan verzoening tussen katholiek en protes tant in Noord-Ierland. Op de Lagerhuistribunes zaten familiele den van de slachtoffers en leden van actie groepen die sinds jaar en dag niets anders doen dan bestrijden van de lezing die de Conservatieve regering-Heath in 1972 van het drama gaf. Zelfverdediging Een onderzoek destijds onder leiding van opperrechter Lord Widgery concludeerde onder meer dat het leger uit zelfverdediging handelde omdat er eerst op de troepen zou zijn geschoten. Ten bewijze daarvan werd aangevoerd dat twee van de vier slachtof fers, doodgeschoten in een huis langs de de monstratieroute, IR A-leden waren. Het moet wel heel gek gaan wil het nieuwe tribunaal tot dezelfde conclusie komen. De Ierse regering en de familieleden zijn in het bezit van bewijzen die Widgery's onderzoek duchtig ontkrachtten. De Ierse premier Ahern zette zoveel druk op de ketel, onder meer met de aankondiging van openbaar making in het Ierse parlement - wat gisteren gebeurde - dat Blair niet passief kon blijven. Weigering van een onderzoek zou tot een welles-nietes-gevecht met Dublin hebben geleid, met alle negatieve gevolgen voor de huidige vredesonderhandelingen. Blair moet aan het denken zijn gezet na, zo als hij gisteren zei, zorgvuldige bestudering van het Widgery-rapport. Dat verklaart bij voorbeeld niet waarom er doden vielen ver van de wegversperringen waar demon stranten op stuitten toen ze richting stads centrum wilden gaan. Widgery uitte ook de vooronderstelling dat er geen doden waren gevallen als 'de beto gers hun illegale mars niet hadden gehou den'. Hij voegde daar evenwel aan toe dat bij meer terughoudend gedrag van het leger, dat een grootscheepse arrestatieactie inzet te, de dag 'waarschijnlijk zonder incidenten was verlopen'. Hoe weinig houdbaar die laatste stelling was, bewees oud-premier Heath gisteren in het Lagerhuis. Hij beloofde Blair zijn volle medewerking aan het onderzoek, ook als het tribunaal om documenten zou vragen die Widgery destijds niet had bestudeerd. De aanzet tot een excuus kwam er in een adem achteraan: „Het Lagerhuis drong op spoed aan, omdat het leger van wangedrag werd beschuldigd. Lord Widgery moest daarom heel snel werken en resultaat afle veren". Wat dat betekende werd eerder deze week onthuld door Maurice Tugwell, een leger- woordvoerder die tegenover de pers ver klaarde dat de soldaten uit zelfverdediging hadden geschoten, 'Ik heb de verkeerde in formatie gegeven', zei Tugwell, aan de tand gevoeld door het tv-joumaal van het com merciële Channel 4. Hij voegde eraan toe dat ook het verhaal van de twee IR A-slacht offers niet waar was. Waarom hij zo handel de? 'Het eerste verhaal dat uitkomt spreekt het meest tot de verbeelding', aldus Tug well. GPD PRETORIA - De voormalige Zuid-Afrikaanse president F. W. de Klerk nam vorig jaar ontslag als leider van de Nasio- nale Partij toen details over een buitenechtelijke relatie dreig den uit te lekken. De Klerk begon enkele jaren ge leden een verhouding met de vrouw van een vooraanstaande Griekse zakenman, die de Na- sionale Partij financieel steun de. Formeel zegt De Klerk dat de redenen die hij toen opgaf voor zijn vertrek als partijleider nog steeds gelden. De toen 61- jarige partijleider wilde ruimte scheppen voor een jonger ie mand. Maar volgens bronnen binnen de top van de Nasionale Partij is de affaire de werkelijke grond geweest waarom hij een einde maakte aan zijn acht jaar du rende voorzitterschap. Bin nenskamers was de buitenech telijke relatie van de voormalige president al langere tijd bekend. De zaak werd strikt geheim ge houden in het belang van De Klerks partij die vooral aan hang heeft onder conservatieve blanke boeren. Toen het nieuws begon uit te lekken, besloot de partijleider op te stappen. De Klerk heeft inmiddels de tails over zijn relatie geopen baard, wellicht in een poging de media een slag voor te zijn. „Ik ben verliefd geworden op een andere vrouw en zij op mij. De dame in kwestie is een respecta bel persoon met een buitenland se nationaliteit. Het is mijn oprechte hoop dat haar de ver schrikkingen bespaard blijven van opgejaagd te worden", zo zegt hij in een verklaring. De Klerk had eerder zijn gezin en familie excuses aangeboden voor de pijn en het verdriet als gevolg van de crisis in zijn hu welijk. Hij spreekt van een ty pisch menselijk drama dat in veel gezinnen voorkomt en vraagt de pers om de wederzijd se partners en families met rust te laten teneinde de problemen op een rustige en verantwoorde manier op. te. .lossen. De ver wachting is dat De Klerk en zijn vrouw Marike, met wie hij 28 jaar getrouwd is, binnenkort gaan scheiden. ANP Lange Vorststraat - Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5