Jan Leendertse zit op schema Keeper omdat de club het vraagt PZC Winterstop houdt clubs in de greep Team Dow sterkste in topduel Bevobo sport Middenvelder van HW herstelt snel van knieoperatie Jekerkader och weer volgeboekt Tjitte Weistra n WK-ploeg tussen schelde en grens vrijdag 30 januari 1998 z29 door Peter van Kouteren HULST - De voetbalcompetitie is veel eerder dan andere jaren al in een ver ge vorderd stadium. Het door langdurige blessures gekwelde HW'24 leidt de dans in de derde klasse, maar van Jan Leendertse mag de winterstop best nog even langer duren. De middenvelder van de ploeg uit Hulst is herstellend van een zware knieblessure en niet ver meer van een rentree verwijderd. ,Ik heb wel eens gezegd dat ik hoop dat HW'24 geen kampioen wordt", zegt hij met een brede grijns. ,,Dan kan ik in de nacompetitie lekker meedoen. Het is ingegeven door een goed gevoel over zijn revalidatie en een uitspraak van een speler, die nog altijd nauw bij de ploeg uit Hulst betrokken is. Jan Leendertse raakte in de allereerste oe- fenwedstrij d tegen Melsele geblesseerd en heeft na maanden van gedwongen rust als geen ander honger naar de bal. Een ogenschijnlijk onschuldige bot- met een tegenstander had begin augustus grote gevolgen. De kruisban den van zijn linkerknie waren finaal af, de meniscus moest worden verwijderd. Eén telefoontje naar Jean-Marie Pfaff (een oom van zijn vrouw) was voldoen de om met voorrang in de praktijk van dokter Martens te worden behandeld. Hit zijn bovenbeen werd een stuk pees jehaald, dat als een soort vlecht in el- mar werd gedraaid en dienst doet als nieuwe kruisband. De eerste twee da gen na de operatie zag de in België wo nende middenvelder af van de pijn, omdat hem geen pijnstillers werden toegediend. „Daardoor konden ze heel snel vaststellen hoe het met het herstel stond", vertelt hij. „De dokter zei dat de operatie goed verlopen was. Vóór de operatie zei hij dat ik binnen zes maan den weer zou kunnen voetballen. Daar heb ik nooit aan getwijfeld." Vriespunt Vijf maanden nadat hij de blessure heeft opgelopen, zit de 30-jarige routi nier op schema. Leendertse traint - die avond - met de spelersgroep mee. De temperatuur is gedaald tot onder het vriespunt, het veld is bevroren en de se lectie van HW'24 werkt een aan de omstandigheden aangepaste training af. Trainer Ko Stoutjesdijk stuurt zijn manschappen tegen zijn gewoonte in de sintelbaan op en werkt op de verou derde atletiekaccommodatie zo'n drie kwartier aan de conditie, tagelo Verbraeken (die eveneens her stelt van een zware knieblessure) heeft de looptraining hervat. In een afslui tende partijvorm is Jan Leendertse na drukkelijk aanwezig. „Linie hoor, op i'n hard veld", houdt een van de sup porters zijn hart vast. Leendertse kent echter geen angst..Volgens de dokter is die knie sterker dan bij iemand die nog niet is geopereerd", verzekert hij, „Ik moet er alleen voor zorgen dat mijn bo venbeenspieren de zijdelingse bewe gingen opvangen." „Het gaat allemaal zó snel", stelt hij te vreden vast. „Vroeger was je ldaar met voetballen als je je kruisbanden scheurde, maar de medische inzichten zijn enorm verbeterd. In de eerste vier maanden heb ik vijf keer per week fy siotherapie gehad. Nu moet ik nog drie keer per week naar de fysiotherapeut, De belasting is opgevoerd tot vijf kilo gram. Het was een prachtig moment toen de dokter zei dat ik mocht gaan lo pen. Ik denk dat vooral mijn vrouw in het begin veel met me heeft afgezien. Je bent tenslotte thuis gewoon verve lend." Als chauffeur in het transportbedrijf van zijn vader kroop Leendertse op nieuw achter het stuur vanaf het mo ment dat hij de pedalen weer kon be dienen, „Na een maand moest ik voor het eerst op controle. Ik mocht van de dokter de krukken weg doen en ben het ziekenhuis uitgestrompeld. Kruipen ging sneller", weet hij nog. „Ik zat thuis in een periode dat het enorm druk was. We hebben zeventien man in dienst, maar ik moest zo snel mogelijk weer gaan werken. In het begin heb ik met een verhuisliftje gereden, omdat ik dan niet veel moest sjouwen. Eigenlijk was het nog veel te vroeg. Elke keer dat ik iets oppakte, was ik bang om doormijn knie te gaan. Het uitstappen uit de auto was al gevoelig, 's Avonds zat ik thuis met ijszakken op mijn knie, omdat die steeds ontieglijk warm werd." Pijn Jan Leendertse tijdens de training bij HVV ik hoop op een snelle terugkeer. o Charles Strijd TERNEUZEN - De echte bil- artliefhebber komt dit week einde weer volop aan zijn trek ken. Vandaag (vrijdag), morgen en zondag vormt café 't Kelder - e in Terneuzen het decor van e kampioenschap bekerkader ian het district Zeeuwsch- i'laanderen. Uit de Zeeuws- /laamse top hebben zeven spe- ers daarvoor ingeschreven. |De bedoeling is dat een derge lijke titelstrijd een voltallige jchtmans-bezetting krijgt, inaar als een aantal spelers niet inschrijven kun je een dergelijk toernooi toch moeilijk afgelas- m", betreurt voorzitter Cor Pirven van de organiserende vereniging Concordia. Iet Johnny Rottier, Louis Dal- inga, Cor Verlinde, Robert van itevendaal, Piet de Koeyer, Jo- ian de Taeye en Koos Zwanink rijgt is het toernooi toch van pn uitstekend gehalte. Louis Dallinga, onlangs de sterke winnaar van de irand Prix driebanden in Clin- |e, mist zijn vroegere maatjes: Maar ze duiven en kunnen het vellicht ook niet meer", ziet hij iet niet inschrijven van 'latjouw, Bakker en Snelders, lie zich al jarenlang niet meer nteresseren voor deze spel- oort. Of Dallinga zichzelf als favoriet let? „Nou nee, ik verwacht dat iet zal gaan tussen De Koeyer nRottier. De Koeyer staat goed etraind, van Rottier weet ik dat iet." Üe eigen titelkansen schat ouis Dallinga niet zo hoog in: Jn twee weken omschakelen >an driebanden naar het kader- iel kan wel, maar dan moet je p elke dag aan het biljart laan. En drukke werkzaamhe- enhebben dat verhinderd." let kampioenschap bekerka- ei' (38/2) begint vandaag om 9.00 uur, zaterdag en zondag ia 12.00 uur. ffiUWEGEIN - Badminton- Tjitte Weistra vervangt kis Bruil in de selectie van de federlandse mannenploeg die aa 14 tot en met 21 februari eelneemt aan het WK voor lan- ®n in het Noorse Sandefjord. Nils echtgenote Eline Coene evalt in die periode. De 27-ja- Bruil is Nederlands num- twee, de vijf jaar jongere [eistra staat zesde. ANP Hoofdplaat-speler Bart de Smit is zowel inzetbaar in het veld als in het doel doorSven Remijnsen HOOFDPLAAT - Een keeper die goed kan voetballen is in deze tijden eerder regel dan uitzondering, maar een voet baller die bekwaam het doel verdedigt is nog altij d een zeld zaamheid. Bart de Smit, de 20- jarige sluitpost van voetbal vereniging Hoofdplaat, maak te in het afgelopen seizoen de opmerkelijke stap van het veld naar de goal. Zondag, in de uitwedstrijd te gen Renesse, kan het eerste elf tal van Hoofdplaat een beslis sende slag slaan in de strijd om de tweede periodetitel. De Smit, die als multifunctionele speler de droom van iedere trainer is, zal dat duel vanuit het doel beleven. Problemen heeft hij daar niet mee. „Een keeper is vaak een eenling, maar ik sta niet buiten het elf tal. Ik sta er middenin." Bart de Smit was zeker niet on bekend met het keepersvak toen hij in de loop van het vori ge seizoen werd gevraagd om plaats te nemen in het doel van Hoofdplaat, dat uitkomt in de vij f de klasse A van het zondag- amateurvoetbal. De Smits eerste schreden op het voetbal veld leidden immers linea rec ta naar de goal. Op doktersadvies bracht hij zij n voetbalj eugd tussen de pa len door. „Ik keep sinds mijn achtste, voor die tijd mocht ik niet voetballen van de dokter", herinnert hij zich. „Toen ik klein was, heb ik lange tijd problemen met mijn hart ge had. Op een gegeven moment zijn die problemen opgelost, maar omdat ik nog niet veel in spanningen mocht verrichten, gaf de dokter me het advies om eerst maar keeper te worden. Zo ben ik in het doel beland." Veelzijdig Vanwege een blessure aan zijn hand kreeg De Smit enkele ja ren geleden het advies om de keepershandschoenen voor goed uit te trekken. De inwoner van Hoofdplaat kwam vervolgens een tijd lang als veldspeler uit voor het eer ste elftal van de plaatselijke voetbalvereniging. Vorig jaar werd er echter opnieuw een be roep gedaan op zijn keepers kwaliteiten. „Het ging op een gegeven mo ment zo slecht met het eerste elftal dat de trainer aan me vroeg of ik er niet voor voelde „Aan het begin van het seizoen hebben we tegen elkaar ge zegd: we zien wel waar we ein digen. Tot nu toe draaien we goed mee aan de top van het klassement. En als het een beetje meezit de komende weken worden we periode kampioen. We zijn daarbij af hankelijk van de resultaten van Vogelwaarde, onze groot ste concurrent, maar zelf mo gen we natuurlijk ook geen punten laten liggen." Stiekem droomt hij af en toe al van het kampioenschap. Met een kar door het dorp, een tra ditie die in Hoofdplaat nog al tijd in ere wordt gehouden, dat lijkt hem wel wat. Maar De Smit is realist genoeg om te be seffen dat Hoofdplaat bij even tuele promotie naar de vierde klasse wel op zoek moet naar versterking. „Hoofdplaat is een kleine ver eniging", stelt hij. „Er zijn maar twee seniorenelftallen, elk met maar net genoeg spe lers. We hebben altijd maar twee of drie man op de reserve bank zitten, dus als er iemand wegvalt met een blessure of een schorsing blijft er weinig over." Ajax Bart de Smit: een keeper is vaak een eenling, maar ik sta niet buiten het elftal, foto Charles Strijd om terug op doel te gaan staan. Ik heb daar eens goed over moeten nadenken, maar uit eindelijk heb ik het toch maar gedaan. Omdat het best wel goed bleek te gaan, heeft men gevraagd of ik niet wilde blij ven keepen. Ik heb gezegd: als je geen ander kunt vinden, wil ik het wel blijven doen. „Ik voel het niet als een nood oplossing, ik keep immers graag. Maar ik blijf erbij dat zodra ze bij Hoofdplaat een nieuwe keeper kunnen aan trekken, ze dat voor mij zeker niet moeten laten. Dan ga ik met alle liefde weer voetbal len." Voetballen Zolang hij in de goal staat komt zijn veelzijdigheid hem echter goed van pas, weet De Smit. „Een keeper moet ook kunnen voetballen. Vorige zondag hield de Hoofd plaat-goalie zijn team op de been door in de met 6-2 ge wonnen wedstrijd tegen Jong Ambon een strafschop te stop pen. Omdat de concurrentie collectief punten verspeelde, steeg de formatie van trainer Marc Waebeke met stip naar de derde plaats op de ranglijst. In de strijd om de tweede perio detitel neemt de ploeg na zon dag zelfs de koppositie in. Het spelen bij een kleine ver eniging heeft echter ook zo zijn charmes, weet De Smit. Hoofdplaat is een gezellige club, waar de mensen graag komen. In de kantine is het al tijden niet meer zo druk ge weest. „Dat komt ook door Mare Waebeke, de trainer. Mare laat ons aanvallend voet bal spelen, met drie spitsen. Dat zien de mensen graag. Mare komt zelf ook uit Hoofd plaat, net als bijna alle jongens uit ons elftal. We kennen hem al ons hele leven. En hij doet het goed nu. Toevallig is er net beslist dat hij ook volgend jaar onze trainer blijft. Ze hebben het aan de spelers gevraagd, en iedereen was het ei-mee eens. Zo gaan dat soort dingen bij ons op Hoofdplaat." Of het nu als keeper of als spe ler is, Bart de Smit weet bijna zeker dat hij zijn hele leven voor de club uit zijn dorp zal uitkomen. „Ik blijf bij Hoofd plaat totdat het helemaal ge daan is met de vereniging. Maar dat hoop ik eerlijk ge zegd niet mee te maken." Bijna zeker? „Ja, of Ajax moet ineens bellen. Dan weet ik het nog niet..." „Ik vond het lekker dat ik weer mocht aansluiten bij de groep", vervolgt hij. „Ko Stoutjesdijk haalde me daarvóór altijd thuis op, zodat ik toch bij de groep betrokken bleef. Maar het deed altijd pijn als de jongens aan het voet ballen waren. Vooral op momenten dat het niet draaide. Angelo (Verbraeken) raakte na mij geblesseerd, waardoor er natuurlijk veel creativiteit uit de ploeg verdween. Er wordt wel eens gezegd dat niemand onmisbaar is, maar als hij er niet bij is, lever je toch een stuk voet bal in. De ploeg speelt nu wel met veel inzet." Jan Leendertse voerde de trainingsin tensiteit op en kreeg slechts één keer een terugslag. Zijn knie reageerde, na dat hij te gretig aan het werk was ge weest. „Ik heb een tijdje alleen ge traind, maar dat was echt een ramp", spreekt hij uit ervaring. „Ik hoop dat het bestuur het voor Angelo anders re gelt. Je wilt terugkomen en juist daar om doe je soms te veel als je alleen bent. Je hebt iemand nodig die je afremt. Ik heb met tranen in mijn ogen gezeten, toen ik gebeld werd door iemand, die aanbood om me te helpen. Nu komt Ko een uurtj e eerder, om met me te werken. Dribbelen, achtjes draaien, afwerken. We bouwen het langzaam op. Ik merk elke keer dat ik weer een stukje verder sta." Hard werkend kijkt hij uit naar het grote moment, waarop zijn naam weer in de opstelling staat. Jan Leendertse schat in dat dat hooguit nog vier weken zal duren. „De trainer bepaalt of ik in het tweede elftal moet beginnen. Ik hoop het niet, maar ik denk het wel. Ik zou heel graag dit seizoen nog een keer met het eerste willen meespelen. Van mij mag het gaan sneeuwen of vriezen. We hebben jaren zes tot acht weken stilgelegen en uitgerekend nu wordt er steeds maar gespeeld. Ik zou het wel leuk vinden dat we geen kampioen worden en voor de nacompetitie moe ten spelen", ruikt hij zijn kans. „En dan... moeten we natuurlijk gewoon kunnen winnen. door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - De grillen van Koning Winter maken het ui terst onzeker of er dit weekein de op de Zeeuwse velden wordt gevoetbald. Vorige week was er al een beperkt programma, nu hangt alles ook weer af van de toestand op de velden. Als er wel wordt gevoetbald, dan worden in de derde klasse twee Zeeuwse derby's afgewerkt: HW'24- Middelburg en Terneuzen-Vlis- singen. Op het programma staan verder: AZW-Kapelle, Bevelanders-Temeuzense Boys en Internos-Axel. HVV'24 speelde zondag, thuis tegen Internos, minder goed dan vooraf werd verwacht, maar was niettemin na de 1-0 zege spekkoper, omdat concurrent Patrijzen met 2-0 van Virtus verloor. Vier punten bedraagt de voor sprong van de ploeg van trainer Ko Stoutjedijk inmiddels, hoe wel niet uit het oog mag worden verloren dat Patrijzen nog een inhaalwedstrij d tegoed heeft te gen Axel. Zondag vervolgt HW'24 de competitie met de thuiswed strijd tegen Middelburg, de hui dige nummer vier van de rang lijst waartegen uit met 0-0 gelijk werd gespeeld. „Middel burg, zo weet aanvaller Harm Rietjens, „is een van de betere ploegen uit deze derde klasse." Een ploeg ook, zegt hij, „waar tegen wij het nooit gemakkelijk hebben gehad." In vergelijking met de uitwedstrijd staat HW er hoe dan ook wat beter voor nu bijna alle blessures genezen zijn en alleen nog Angelo Verbrae ken, Jan Leendertse en Arno Zwegers ontbreken. Terneuzen Voor Terneuzen liep de eerste wedstrijd na de winterstop op een teleurstelling uit. Uit tegen het onderaan staande Unitas'30 werd met 1-0 verloren, met een terugval naar de vijfde plaats (op tien punten van HW) als on vermijdelijk gevolg. Of de competitie nu gespeeld is voor de ploeg van trainer Paul Telussa? Doelman Peter Huls meent van niet: „Nee, hoor. Ik weet niet welke doelstelling an deren hadden, maar voor mij is het altijd duidelijk geweest dat wij geen kampioenskandidaat waren. De wedstrijd van zondag heeft dat alleen maar beves tigd." Zoveel is ook Huls in elk geval duidelijk dat Terneuzen zich in het verdere verloop van de com petitie niet al te veel misstappen meer mag veroorloven. „De vierde plaats moet haalbaar zijn en dus ook de nacompetitie. Als we daarin slagen, is de competi tie al redelijk geslaagd." Zondag speelt Terneuzen op ei gen veld tegen Vlissingen, dat met een achterstand van drie punten op de Zeeuws-Vlamin gen de negende plaats inneemt. Belangrijk is de wedstrijd voor al omdat „het de start van een nieuwe periode is", aldus Huls. Terneuzen mist Menno den Dekker, Ryan Adam en (wel licht) Barry van der Hooft, die zondag rood kreeg. Beschikbaar is weer wel Danny Magito, ter wijl Michel de Vries deze week de training hervatte. Axel Axel was zondag goed voor een 2-0 overwinning in de uitwed strijd tegen Moerse Boys, dank zij twee treffers van Menno van Gremberghe. De zege verschafte de ploeg wat meer ruimte in de strijd tegen de degradatie, waarvoor nog zo'n zes ploegen in aanmerking lij ken te komen. „Kennelijk heb ben we goed overwinterd", con cludeert middenvelder Bas van Hoeve. Zondag komt Axel in actie te gen Internos (uit), dat na de ne derlaag tegen HW de proble men alleen maar groter zag worden. Van de thuiswedstrijd (die Axel met 2-1 won) weet Van Hoeve zich nog weinig te herin neren, maar belangrijk is dat ook niet, vindt hij. „Als we zon dag met dezelfde inzet spelen als tegen Moerse Boys, dan denk ik dat we een redelijke kans hebben." Job Zwegers, Niki de Wollf en Mark laGrandzijn bij Axel zon dag de meest onzekere factoren. Voor het overige is iedereen fit. AZVV AZW bewees zich zaterdag in de tweede klasse van het zater dagvoetbal nog maar eens een slechte dienst door ook zijn ze vende thuiswedstrijd te verlie zen. Tegen concurrent WHS werd het 1-2, hoewel als ver zachtende omstandigheid aan gevoerd moet worden dat een groot aantal basisspelers ont brak. Desondanks was het na afloop hetzelfde liedje: AZW had wéér teveel kansen laten liggen en had wéér te gemakkelijk doelpunten tegen gekregen. „Je kunt wel zeggen dat we zater dag verzwakt waren", treurt Marco Bolleman, „maar met de ze selectie moeten we het wél doen." Het besef is er in elk geval dat het momenteel twee voor twaalf is voor AZW, dat zichzelf zo waar terugvindt op de laatste plaats. „We moeten vanaf nu gaan winnen", weet Bolleman. „Anders komt 'tniet goed..." Morgen speelt AZW voor de tweede opeenvolgende week thuis tegen een mede-degrada tiekandidaat: Kapelle dit keer, dat met veertien punten uit veertien wedstrijden de tiende plaats inneemt. AZW hoopt voor dat duel weer een beroep op Peter van de Velde en Jochem Gajewski te kunnen doen. Daar staat echter tegenover dat Mar co Bolleman een schorsing wacht. Terneuzense Boys Voor de tweede opeenvolgende keer liet Terneuzense Boys za terdag in de derde klasse van het zaterdagvoetbal een punt lig gen. Werd het eerst 1-1 tegen Meeuwen, dit keer moesten de punten gedeeld worden met Wolfaarstdijk. De 1-1 van zaterdag betekent echter nog niet, dat Terneuzense Boys minder soepel draait dan in de eerste competitie-maan den, haast Johnny de Ritter zich te zeggen. „We voetballen nog altijd goed. Alleen het scoren gaat wat moeizamer". Dat laatste wijt hij echter meer aan de toegenomen tegenstand dan aan een vormte- rugval bij de koploper. „Onze tegenstanders passen zich meer en meer aan ons aan", verklaart hij. „We krijgen nu niet meer de ruimte die we in het begin wél kregen." Morgen gaat de ploeg van trai ner Jaap Goossen op bezoek bij Bevelanders, dat terug te vin den op de tiende plaats. „Dat is eenzelfde ploeg als Wolfaarts- dijk", weet De Ritter. „Als we ons eigen spelletje kunnen spe len én onze kansen weten te be nutten, winnen we. Wat we moeten voorkomen is dat we de druk op onszelf vergroten." Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal gingen vorige week slechts twee van de zes wedstrij den door. Competitie-verval sing" zei de één.,De velden wa ren onbespeelbaar", vond de ander. Hoe dan ook: voor dit weekeinde staat er weer een volledige speelronde op het programma, met Breskens- Hansweertse Boys, Luctor'88- Zierikzee en Grens wachters-I J- zendijlce als de meest belangrij ke wedstrijden voor de eerste plaats. In de onderste regionen kan Koewacht-Sluiskil een cruciaal duel genoemd worden en wacht Philippine in eigen huis Steen op. Bij Clinge-Hontenisse heeft vooral Clinge belang, omdat Hontenisse als de onbetwiste nummer vier vrijwel verzekerd is van een zorgeloos competitie- vervolg. In de vierde klasse van het za terdagvoetbal brengt Zaamslag een bezoek aan Waarde, waarte gen het definitief afstand van de laatste plaatsen kan nemen. door Jan Roovers TERNEUZEN -De vierde ronde van het Terneuzense bedrijfs- volleybal (Bevobo) bracht deze week alles wat deze competitie aantrekkelijk maakt: veel inzet, spanning (bijna de helft van de wedstrijden eindigde in 2-1 cij fers) en spektakel. Vooral Dow-V&V in de hoogste klasse stond bol van enerveren de momenten. Dow, in de na jaarscompetitie nog runner-up, en V&V dat met de gebundelde kracht van een paar Nevobo- spelers de weg omhoog zoekt in IA gingen er van de eerste tot de laatste minuut voor. Underdog V&V had zowel in de eerste als de tweede set winst kansen (12-10 in de openings set, 7-2 zelfs in de tweede set), maar liet zich door de zwakke arbitrage beïnvloeden en ver loor mede daardoor met 12-15 en 14-16. Ook bij Peugeot Dees-Broom- chemie riep de arbitrage de no dige irritatie op. Tegen een met vijf spelers (en een teruggehaal de Marc Boon) gestart Dees haalde Broomchemie de eerste set binnen (15-7), na 15-8 en 15- 3 winst voor Dees kwam Broom chemie in de vierde set één punt te kort (9-5) voor het 2-2 resul taat. Foaks won met 3-0 van CIS (15-13,15-6,7-5). In 1B profiteerde Neelemans (3- 0 tegen Aster) van het puntver lies dat Foaks 2 (met vijf man) bij NHI-copyservice leed, 2-1. In 2B ging Artland Artland 2 in de topper tegen PSOVZ 2 naar een 3-0 zege.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43