Terneuzen moet kennis inhuren PZC Raadsleden Sas willen beter minimabeleid Stakers leggen Antwerps verkeer lam Raad Terneuzen wilde zo graag bij tunnelfeest zijn GOES 31 Laatste ronde voor café Engelenroos Negen bezwaren bij Raad van State tegen sluiting kerncentrale zeeland 13 Uitgaven voor externe adviesbureaus geen verkwisting maar noodzaak Computer tegen papierstroom Zekatel bekabelt buitengebied Geen geld voor riool Westdorpe Hennekeij over tunnel Sluiskil Winkeldief gepakt met bier Ter neuzen maakt eigen homepage op Internet 1 A feb3.uj^.ri Afslaan van Langeweg naar Koewacht niet van de baan l I vrijdag 30 januari 1998 door Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen kan in veel gevallen niet buiten de inschakeling van externe deskundigen voor advi sering bij gecompliceerde za ken. De opvatting dat 'de stad' de kennis over tal van ontwik kelingen in eigen huis heeft en dus geen dure bureaus te hulp hoeft te roepen, getuigt volgens burgemeester drs. R. Barbé van onwetendheid. De gemeenteraad van Terneu zen besprak donderdag het voorstel om de adviesbureaus Kuiper Compagnons en Kolpron Consultants in te scha kelen voor diverse haalbaar heidsonderzoeken naar de ge wenste verdere invulling van het terrein westelijk langs de Kennedylaan. Kopen Naast het nieuwe waterschaps kantoor hebben ook diverse grootschalige detailhandelbe- drijven te kennen gegeven grond van De Hoop te willen ko pen. De deskundigen moeten aantonen aan welk soort bedrij ven op die plek behoefte be staat, zonder dat een dergelijke vestiging ten koste gaat van een reeds bestaande onderneming in de zelfde branche. Aangezien zo'n inventarisatie de gemeente ruim tweehon derdduizend gulden gaat kos ten, was CD A-fractievoorzitter J. Schrier benieuwd naar de 'moverende redenen' van het college om deze weg te kiezen. Barbé betrok in zijn beantwoor ding nadrukkelijk het stand punt dat potentieel nieuwko mer in de raad, de Terneuzense Onafhankelijke Partij, verkon digt in de aanloop naar de ver kiezingen. TOP stelt in een deze week ver spreide open brief inschakeling van externe bureaus verkwisting van gemeen schapsgeld te vinden, temeer omdat de deskundigen uitein delijk altijd met net dat advies komen dat B en W graag willen zien. Volgens Barbé getuigen derge lijke opmerkingen echter van 'geen kennis van zaken over de materie'. ,,Een distributie-pla nologisch onderzoek is een maatgevend instrument om te kunnen beoordelen of geplande nieuwvestiging van bepaalde bedrij ven bedreigend is voor be- door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De raadsle den in de gemeente Sas van Gent dringen aan op een duide lijk minimabeleid. De meeste fracties vinden niet dat het col- de brief van Sassenaar E Mussche over het in zijn ogen fa lende gemeentelijke sociale be leid, enkel ter kennisgeving kan aannemen. Zij hamerden op een soepelere omgang met aanvra- ;en voor bijzondere bijstand en kwijtschelding en vroegen om intensievere voorlichting. Alle fracties reageerden don- ig in de maandelijkse raadsvergadering op het schrij ven van de uitkeringsgerechtig de die klaagde over aanvragen die te lang blijven liggen, men sen die niet goed te woord wor- staande ondernemingen in de omgeving. Een ieder die een beetje nadenkt, zal concluderen dat wij die capaciteit niet zelf in huis hebben. Het De Hoop-ter- reinis in die zin een zeer gecom pliceerde plek, zeer gevoelig. den uit te trekken voor het De raad ging zonder verdere op- onderzoek van Kuiper Compag- of aanmerkingen unaniem ak- nons naar de inrichtingsmoge- koord met het voorstel. Ook lijkheden van de westelijke werd besloten een aanvullend krediet van vijftienduizend gul stadsrand, inclusief de ge bruiksmogelijkheden van het voormalige pand van Mikro Electro aan het Schelpenpad. September vorig jaar werd daartoe al 35.000 gulden be schikbaar gesteld. Dat bedrag blijkt nu niet toereikend. den gestaan of die maar half worden geïnformeerd over him mogelijkheden op extra bij stand. Burgemeester J. vanRestkon de raad een ruimhartig minimabe leid 'van harte aanbevelen'. Het kan volgens haar ook geen kwaad om de doelgroep beter in beeld te brengen. Zij vond het echter aan het nieuwe college om deze discussie te voeren. „Ik ben het met u eens dat dit beleid nooit ruim genoeg kan zijn. Maar dat heeft natuurlijk wel financiële consequenties." Het moest wethouder R. de Mul van het hart dat er behalve kri tiek op het lof voor de gemeente is. „Vandaag kwam er nog ie mand op de afdeling gebak brengen, omdat hij zo tevreden was over de behandeling dooi de ambtenaren." Blokkade bij de Waaslandtunnel. door Bart De Clerck ANTWERPEN - Doordat boze stakers gisteren voor 24 uur de Antwerpse Waaslandtunnel afsloten, ontstonden in en om de havenstad gigantische files. Op een bepaald ogenblik wa ren de verkeersproblemen niet te overzien. Op de autoweg E17 stond gedurende een hele tijd een file van St-Niklaas tot in Antwerpen. De ochtendspits raakte pas te gen de middag volledig opge lost. De combinatie van een gesloten tunnel en de dichte mist zorgde voor een enorme verkeersopstopping. Ook de busverbinding tussen Hulst en Antwerpen kon niet het dage lijkse parcours door de Waas landtunnel afleggen maar moest uitwijken. Pas rond 11.30 uur hep het verkeer dooi de Kennedytunnel weer nor maal. Ook de leien, zeg maai de verkeersader van Antwer pen, waren bijzonder druk be zet. De Waaslandtunnel, van wege de smalle rijstroken in het Antwerpse ook wel spot tend de konijnenpijp ge noemd, werd geblokkeerd door personeelsleden van Imalso. Tussen 6 uur donder dagmorgen en 6 uur vrijdag morgen kwam er geen wagen door. Samen met de Waasland tunnel sloten de Imalsowerk- nemers ook de St. Annatunnel af, de fiets- en voetgangers foto Wim Daneels verbinding onder de Schelde. Imalso staat voor Intercom munale Maatschappij Ant werpen voor de Linker Schel de Oever. Deze maatschappij staat onder meer in voor het onderhoud van twee Ant werpse Scheldetunnels maar houdt eind dit jaar op te be staan. Imalso wordt dan een Vlaamse Openbare Instelling. De vraag is wat er dan met de 125 personeelsleden gaat ge beuren. HULST - De Hulster gemeenteraadsleden moeten een com puter thuis krijgen met een aansluiting op het gemeentelijk netwerk. De 'overdadige papierstroom' die raadsleden nu moeten verwerken om op de hoogte te blijven, zou daardoor sterk kunnen worden verminderd, schrijft D66-Hulst in haar verkiezingsprogramma. Door de nieuwste informatietechno logie op die manier toe te passen kunnen de raadsleden ook eerder en beter op de hoogte worden gehouden, meent D66. AXEL - Bewoners van huizen in het buitengebied die een te lefoonaansluiting hebben, kunnen in de - al dan niet nabije - toekomst ook kabeltelevisie ontvangen. Kabelmaatschappij Zekatel 'gaat commercieel'' en werkt samen met onder meer de PTT, zei de Axelse wethouder J. van Schaik donderdag avond. Hij sprak de verwachting uit dat het door de uitdijen de markten voor mobiele telefonie en andere communicatie middelen voor ondernemingen aantrekkelijk wordt om grotere gebieden te bekabelen. De uitbreidingen van het ka belnet met enkele straten in het buitengebied van Koewacht en de buurtschap Schapenbout zullen volgens Van Schaik ze ker niet de laatste zijn. „Maar als gemeente hebben wij dooi de nieuwste ontwikkelingen geen taak meer bij de bekabeling van het buitengebied. We laten het over aan de vrije markt." SAS VAN GENT - Wanneer de betrokken instanties dit jaar opnieuw niet over de brug komen met geld voor het rioolstel sel in Westdorpe, dan moet het dorp nog een jaar langer wach ten op zijn broodnodige bergbezinkbassin. Het bassin zou worden aangelegd in het kader van het grensoverschrijdende krekenproject waarbij de bestaande kreken onderling met el kaar worden verbonden. Wethouder J. Platschorre kon er donderdag in de raadsvergadering niets beters van maken. Alle instanties hebben geld toegezegd om de klus aan het ri oolstelsel te klaren. Dat was vorig jaar trouwens ook al het ge val, maar nog niemand is daadwerkelijk al met geld naar Sas van Gent gekomen. Hoewel Sas van Gent 'er klaar voor is', wacht zij nog altijd op de beloofde middelen. Wanneer deze er over een half jaar nog niet zijn, wordt het geld dat de gemeente voor het project had gereserveerd, elders in de gemeente inge zet. Westdorpe is dan mogelijk pas in 1999 aan de beurt. AXEL - Minister A Jorritsma (VVD) van Verkeer en Water staat kan van haar partijgenoten uit Zeeuws-Vlaanderen een brief verwachten over de noodzaal van een tunnel onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Gedeputeerde J. Hennekeij houdt vrijdag 6 februari een spreekbeurt over het belang van de tunnel en direct daarna zullen de Zeeuws-Vlaamse WD- afdelingen Jorritsma nogmaals de argumenten voor onder tunneling schriftelijk onder de neus wrijven. Naast Hennek eij houden nog twee prominente Zeeuwse jgpëralen een inlei ding op de WD-verkiezingsavond in het Axelse cultureel centrum De Halle. Gedeputeerde J. van Zwieten spreekt over de mogelijkheden voor woningbouw in de regio en de Terneu zense wethouder K. van der Hoofd geeft een toelichting over het Plan van Aanpak voor de Kanaalzone. De verkiezingsbij eenkomst begint om 19.30 uur. TERNEUZEN - Een 41-jarige man zonder vaste woon-of verblijfplaats dient zich binnenkort voor de rechter verant woorden voor een winkeldiefstal. De politie in Terneuzen hield de man aan nadat hij in een winkel in het centrum van de stad acht blikj es bier in een tas had gestopt zonder daarvoor te betalen. door Marcel Modde TERNEUZEN - Het is een pro ject om trots op te zijn. Onder die specifieke omstandigheden nog nooit vertoond. Jarenlang wordt er al over de realisatie van een vaste oeververbinding met Zeeuws-Vlaanderen gesproken. Dan valt het besluit om de door velen felbegeerde Westerschel- letunnel mede op Terneuzens grondgebied te realiseren. Maar wanneer dan eindelijk het lang Verwachte officiële startsein wordt gegeven, mag de gemeen teraad daar niet bij zijn. En dat is niet leuk, moest GP- '/RPF-fractievoorzitter G. van den Berg-van Dijk donderdag van het hart in de raadsvergade ring. Ze vond verklaringen dat nu eenmaal 'niet iedereen kon worden uitgenodigd' getuigen van minachting voor de verant- voordelijke positie van de Ter neuzense gemeenteraad. „Ik vraag me dan ook af of de ge meente geen enkele rol speelt in de realisering van de tunnel. Van denBerg gaf namens de vol tallige raad (GroenLinks uitge zonderd) te kennen 'buitenge woon teleurgesteld te zijn' dat de lokale politiek niet was uit genodigd voor de plechtigheden afgelopen maandag met minis ter Jorritsma. Kort nadien had den ook al andere fracties open lijk uiting aan hun ongenoegen gegeven. Burgemeester drs. Barbé kon donderdag weinig meer doen dan beloven dat hij de gevoelens van de raad zou overbrengen aan de NV Westerscheldetun- nel, organisator van de ge wraakte bijeenkomst. De be perkte capaciteit van het stadshuis was volgens hem de reden waarom de uitnodigingen beperkt zijn gebleven tot de aandeelhouders van de NV en hun zakenrelaties. tERNEUZEN - De gemeente Terneuzen komt binnen afzienbare lijd met een eigen pagina op Internet. Daarmee heeft de Schelde ed een actuele presentatie op het net in eigen hand, aldus burge- neester drs. R. Barbé donderdag in een reactie op opmerkingen van iet WD-raadslid W. Broelihuyzen. te liberaal stoort zich aan de verouderde berichten waarmee Ter- leuzen zich momenteel presenteert, onder meer op het landelijk iroject City on line. De meest actuele informatie binnen die 'site' 'deert alweer van 6 november vorig j aar. Ook zou W. Gosselaar nog leeds fractievoorzitter van de WD in Terneuzen zijn, terwijl hij al uim een half jaar weg is. het bepaald een goede promotie voor een stad waar straks honder- 'en bouwkundigen en andere potentiële nieuwkomers zouden Koeten neerstrijken met de komst van de Westerscheldetunnel, al ius Broekhuyzen. iarbé was het met hem eens. De 'netbouwers' is inmiddels gevraagd lebestanden bij te werken. „Maar daar is toch wel even een paar reken tijd voor nodig." Advertentie mm ZEELANDHALLEN ZATERDAG JANUARI 9.00 TOT 17.00 uur ZONDAG li GEZELLIGSTE ROMMELMARKT VAN NEDERLAND 1 Staf en Melda de Reu: na 36 jaar hard werken in café Engelenroos, voorheen Flora, tijd voor zichzelf. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - Harmonie De Vereenigde Vrienden heeft donderdag enkele sterke man nen opgetrommeld om te hel pen sjouwen. Het echtpaar De Reu gaat verhuizen en daar voor zijn nogal wat handen nodig. Jarenlang stonden 'Staf en Melda' zoals de twee met hun voornamen worden ge noemd, voor de muzikanten klaar, nu zijn zij aan de beurt. „Die soepkommen kunnen die weg? Moet het bed al mee? En wat te doen met de schilderij en?" vragen zij aan de eigena resse die even stoom afblaast in de keuken. Café Engelenroos in Sas van Gent sluit na 36 jaar zijn deu ren: stamkroeg en huiskamer voor de Sassenaren, repetitie- en vergaderruimte voor de harmonie, de kaartclub, de vrouwenvereniging en de zwemclub en restaurant voor Belgen en de burgerij van Sas. Zaterdag besloot het café zijn lange bestaan min of meer af met het traditionele wagen bouwersbal; woensdagavond was dan toch echt de slot- avond met de laatste repetitie van de Vereenigde Vrienden. Zij gaan vanaf volgende week naar het even verderop gele gen café Reseda. Dat het de avond ervoor een latertje was, hindert de familie niet om donderdag al vroeg uit de veren te gaan om de inboe del in te pakken. Alles wat zij nog kan gebruiken, wordt meegenomen naar de nieuwe woning. Om de rest komt een opkoper. „Die grote pannen heb ik vast nog eens nodig om soep te maken voor de crea- club. En de borden wil ik ook niet kwijt", roept ze tegen de verhuizers. „Je weet hoe dat gaat, hebben mensen een feestje, dan kloppen ze toch bij je aan: heb je nog wat over?" Hard werken Vooral Staf de Reu heeft het moeilijk met het naderende af scheid. Hij is de pensioenge rechtigde leeftijd al bijna tien jaar gepasseerd, maar wat hem betreft, was hij nog even doorgegaan. Zijn vrouw Mel da, nu 68 jaar, vindt het na al die jaren echter welletjes. „Ik had al wel eerder willen stop pen. Maar voor mijn man is het een ramp. Hij is zo graag onder de mensen." Geen van de kin deren voelde er iets voor om in hun voetsporen te treden. „Ze hebben ons altijd te hard zien werken." Met de aankoop van het Sasse café met feestzaal in 1961 maakte het echtpaar een sprong in het diepe. Mevrouw De Reu had weliswaar jaren in restaurants gestaan en samen hadden ze drie jaar lang een frietkot op de Markt in Oost burg gerund, maar een café, dat was even wat anders. „Ik had wel een beetje schrik. Wat moest dat worden? Je kwam toch niet van hier. Maar toen we in Sas kwamen, zeiden er een paar van die jonge meiden: jullie gaan ons toch wel laten dansen? Ik dacht: dat zit wel goed." Ze krees gelijk. Vanaf het be gin zat het café, dat toen nog Flora heette, bomvol en werd ze door de inwoners geaccep teerd. De behoefte aan dans en muziekavonden voor de jeugd was groot. „Iedere week was het prijs. Ze kwamen er zelfs voor uit Gent." Maar zo als in veel plaatsen, nam de be langstelling voor deze vorm van vertier af. „De klad kwam er in. D e j ongeren bleven weg. Palingrestaurant Omdat de echtgenoten toch de nodige ervaring in de keuken hadden, breidden ze hun zaak begin jaren zeventig uit met een paling- en mosselrestau rant. Hetschrappenenbakken van de aardappels tot friet was de taak van hem, de biefstuk ken en visjes vielen onder de goede zorgen van haar. Ook de kinderen, dat waren er inmid dels vier, hielpen een handje mee. Een blauwe maandag fungeerde het pand zelfs nog als pension. Maar eigenlijk was het gebouw daar niet op berekend. „Op de open zolder moesten een keer tien man sla pen." Na de verbouwing kreeg het café de naam 'Engelen roos', genoemd naar de fraaie rozet met engelen tegen het plafond. Voor de oudere Sassenaren bleef het café, als de drukte rondom de kermis en de carna val weer voorbij waren, een welkom toevluchtsoord. „Je bent soms net een maatschap pelijk werker. Hele levenslo pen krijg je te horen. Dan moet je wel goed kunnen zwijgen. Voor hen ben je een vertrou wenspersoon. Voor mij ging het verhaal altijd vóór. Dan bleef het werk maar even lig gen", vertelt Melda de Reu, Wie jarenlang een café runt, zou verwachten dat ze zelf ook graag een kroeg binnenstapt. Maar daar moet ze niets van weten. Of ze een kijkje gaat ne men in het nieuwe restaurant 'Jeffrey's', vanwege de aanko mende carnaval al geksche rend omgedoopt tot 'Staf- freys', weet ze dan ook nog niet. „Ik hou niet van drinken. Gisteren heb ik twee citroen tjes op, da's al veel voor mij. Die voel ik nu nog. door Richard Hoving BORSSELE - De Raad van Sta te heeft negen beroepschriften ontvangen waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het besluit van minister Wijers van Econo mische Zaken om de kerncen trale in Borssele eind 2003 te sluiten. Wijers verklaarde eind decem ber vorig jaar ruim 5000 bezwa ren die waren ingediend tegen de sluiting van de kerncentrale ongegrond. Bezwaarmakers restte alleen nog een gang naar AXEL - Over het afsluiten van de verkortingen aan de zuidelij ke kant van de Langeweg is nog niet beslist binnen het Ruit- convenant. Of mensen in het buitengebied van Koewacht en Heikant en mensen die van of naar camping Den Hamer wil len rijden in de toekomst tussen de twee en acht kilometer moe ten omrijden, wordt binnen een half jaar duidelijk. De Axelse burgemeester W. de Graaf liet weten dat het al dan niet afslaan naar en vanaf de Langeweg nu nog onderwerp van studie is. Die studie geldt overigens alleen voor de zuid kant. Voor de noordkanten van de Eerste, Tweede en Derde Ver korting is al afgesproken dat die over enige tijd niet langer vanaf de Langeweg kunnen worden bereikt. De aanleg van een rotonde op de kruising Vaartwijk/Buthstraat is een gepasseerd station. De provincie heeft, mede uit finan cieel oogpunt, besloten om op die kruising een plateau aan te leggen als verkeersremmer. Ook een extra bijdrage van de gemeente Axel om alsnog een rotonde op de drukke verkeers ader aan te leggen, mag nu niet meer baten, betoogde wethou der A van Waes na vragen van WD'er A Cambier. Van Waes: „We hebben twee maanden ge leden het Ruit-convenant on dertekend en er zijn al voorbe reidende maatregelen genomen. Het is nu te laat om weer met af wijkende voorstellen op de proppen te komen." de Raad van State. Zes personen en drie organisaties hebben daadwerkelijk een beroep schrift ingediend. Onder de in dieners zijn onder anderen de directeur van de kerncentrale, J. den Boer, hoofd nieuwe projec ten C. Kalverboer, Netherlands Nuclear Society en het Konink lijk Instituut van Ingenieurs. Het personeel van de kerncen trale heeft gezamenlijk één be roepschrift laten opstellen door de stichting Borssele 2004+. De stichting behartigt de belangen van de werknemers en van an deren in de regio die voor de werkgelegenheid afhankelijk zijn van de kerncentrale. De stichting zet zich daarnaast in voor het behoud van de hoog waardige kennis van de nucleai re technologie. In de beroepschriften wordt ge steld dat de Kernenergiewet de minister niet de mogelijkheid biedt om de vergunning voor het produceren van kernenergie te beperken omdat deze voor on bepaalde tijd is verleend. In de beroepschriften wordt verder betreurd dat eerder ingebrachte bedenkingen op louter procedu rele gronden, zonder enige inhoudelijke argumentatie, ter zijde zijn geschoven. De uit spraak van de Raad van State wordt over ruim een jaar ver wacht. (Advertentie) Toegankelijk heid: maatwerk-mbo voor mensen met beperkingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41