Münster heeft nog steeds betekenis PZC Zeeland viert Vrede dit keer wel mee Te hoge snelheid bij mist veroorzaakt slachting op snelweg Heer Bommel en de Grauwe Razer Toonder Studio's varia 4 Westfaalse Vrede (1648) betekende het begin van een nieuwe tijd het weer recept snelheidscontrole puzzel vrijdag 30 januari 1998 Wegener Arcade Weerlijn De intocht van de Nederlandse gezant Adriaen Pauw in Munster. Een schilderij van Gerard ter Borch. foto ANP door Johan Groeneveld Zeeland heeft voor vandaag geen dag van rouw afgekondigd en ook zullen openlijke uitingen van vreugde niet wor den bestraft. De provincie viert gewoon de herdenking mee van de Vrede van Münster, die 350 jaar geleden een einde maakte aan de Tachtigjarige Oorlog. An ders dan in 1648. Een paar jaar terug haalde commissaris van de koningin Van Gelder nog de we reldpers met zijn opmerking dat zijn pro vincie op de keper beschouwd nog altijd op voet van oorlog leefde met. Spanje, De commissaris was er vlak na zijn aantreden achtergekomen dat Zeeland als enige van de Zeven Verenigde Nederlanden had ge weigerd het Verdrag van Münster te rati ficeren. Officieel was daarbij het argument dat een overeenkomst met 'Dén Paap' (het roóms-katholieke Spanje) gelijkstond met een verbond met de antichrist. In wer kelijkheid zagen de Zeeuwen hun lucra tieve kaapvaart op Spaanse koopvaar ders in gevaar komen. De Spaanse ambassadeur vijzelde het his torisch besef van de Zeeuwen opHij legde uit dat de Nederlanders destijds vooral slag hadden geleverd met hulptroepen uit Wallonië en benadrukte dat Zeeland en Spanje al 350 jaar niet meer met elkaar hadden gevochten. Van Gelder is inmiddels tot de conclusie is gekomen dat het ook op papier vrede is tussen Spanje en Zeeland. De andere zes staten uit de federatie grepen in 1648 - te gen de gewoonte in - naar het middel van 'overstemming' en dwongen zo Zeeland in het gareel. Toch had het maar heel weinig gescheeld of Zeeland had ook dit keer de feestelijk heden aan zich voorbij laten gaan. Van Gelder: „De gedeputeerden hikten er aan vankelijk behoorlijk tegenaan. Ze zeiden: weer zo'n feestj e dat Den Haag verzint en waaraan wij dan mogen meebetalen. Maar we doen. volop mee hooi- we sturen zelfs onze Zeeuwse popgroep Blof naar Den Haag." AiVP Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 30 JANUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 03.13 250 15.31 268 09.45 231 21.59 198 Terneuzen 03.34 275 15.52 294 10.17 240 22.30 209 Bath 04.36 321 16.55 346 11.23 265 23.37 23a Roompot Buiten 03.05 187 15.25 208 09.25 168 21.40 136 Zierikzee 05.05 167 17.30 184 11.00 160 23.15 128 Stellendam Buiten 03.40 169 16.00 195 09.20 107 21.40 07! Wemeldinge 05.00 195 17.20 210 11.05 176 23.20 145 Philipsdam West 05.40 177 18.00 196 10.55 169 23.20 137 ZATERDAG Hoog water Laag water 31 JANUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 03.55 251 16.15 265 10.33 236 22.47 195 Terneuzen 04.16 276 16.35 289 11.02 246 23.15 20/ Bath 05.19 321 17.39 342 12.07 272 - Roompot Buiten 03.50 187 16.10 205 10.15 172 22.30 13! Zierikzee 05.50 166 18.20 181 11.50 165 I Stellendam Buiten 04.20 167 16.40 192 10.05 110 22.20 06! Wemeldinge 05.40 19418.10 207 11.50 180 ----- - Philipsdam West 06.25 177 18.50 194 11.45 174 lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Vrij winters Zon vrijdag onder 17.3C Os zaterdag op 8.25 Maan vrijdag onder 20.34 zaterdag op 9.55 doorTaco van der Mark De blijdschap over de Vrede van Münster, die een einde maakte aan de Tachtigjarige Oorlog met Spanje, was in heel de Nederlandse Republiek groot, ,,'t Is ghenoegh, oorloghs- mannen. Den crygh is uyt ghe- bannen", jubelde een anonieme dichter in 1648. Vandaag is het precies driehonderdvijftig jaar geleden dat de Vrede van Münster werd gesloten. Betekent het jaartal 1648 nog iets? Ja. Want in Nederland, maar ook in andere Europese landen, wordt de Vrede van Münster volop herdacht. Prof. dr. ATh. van Deursen, emeritus hoogleraar Nieuwe Geschiede nis aan de Amsterdamse Vrije Universiteit, vindt dat niet zo gek. „De Westfaalse Vrede, een serie van verdragen waar de Vrede van Münster onderdeel van uit maakte, heeft de vrede in Euro pa hersteld. Het probleem van de godsdienst, dat Europa hon derd jaar lang had verdeeld, werd daarmee opgelost. Protes tanten en rooms-katholieken werden voortaan als gelijkbe rechtigd erkend. Na Münster is er nooit meer een echte gods dienstoorlog uitgebroken. Een ander belangrijk aspect van de oorlog was natuurli jk de officië le erkenning van de Republiek der Verenigde Nederlanden, de voorloopster van de huidige Ne derlandse Staat." Mogendheid Hoewel eigenlijk iedereen in Europa het oorlog voeren beu was, zou het jarenlang duren voordat de onderhandelingen resulteerden in de Westfaalse Vrede. „Het lag ook allemaal zeer gevoelig", zegt Van Deur sen. „Spanje beschouwde zich nog steeds als een grote mo gendheid, zoiets als Frankrijk nu. De Spanjaarden konden zich moeilijk neexieggen bij een vrede die zou betekenen dat ze geen enkele zeggenschap meer zouden hebben over de Repu bliek." Om te voorkomen dat protes tanten en rooms-katholieken elkaar op straat zouden tegen komen en elkaar in de haren zouden vliegen, werd en/oor ge kozen om de vredesconferentie Net als tussen Spanje en de Ne derlandse Republiek ging het daarbij in eerste instantie om een conflict tussen protestanten en rooms-katholieken. „Omdat het in het Duitse Rijk oorlog was, lag het voor de hand om dan ook daar vredesonderhan delingen te starten", zegt Van Deursen. Angst Pas vanaf januari 1646 deed de Nederlandse Republiek echt mee in de onderhandelingen in Münster. Ovei'igens niet tot vreugde van alle verschillende republieken. Afgezien van de bij sommigen diepgewortelde angst voor Spanje dat nooit echt vertrouwd kon worden, speel den nog twee zaken een rol. „Vooral Zeeland had het gevoel dat het economisch gezien ga ren spon bij de oorlog. Spaanse schepen buit maken, was soms zeer lucratief, denk aan Piet Hein met de zilvervloot. En bo vendien kon je met een land waarmee je vrede had gesloten met meer met goed fatsoen vechten om koloniale bezittin gen in de Verre Oost en Zuid- Amei'ika. En wie wilde er nou een dief zijn van zijn eigen por temonnee?" In de onderhandelingen speelde het financiële aspect een niet te verwaarlozen rol. Omkopingen, om elkaar dwars te zitten, wa ren aan de orde van de dag. Ook de Nederlanders werden daar mee geconfronteerd. Van Adri aen Pauw, afgezant van Hol land, wordt veiteld dat hij bij zo'n poging zich er slim uit praatte. „Ik neem nooit geld van vreemdelingen aan. Maar mijn vrouw is wel te spreken. Na veel moeizame gespi'ekken gingen de verschillende afge zanten van de Republiek dan toch akkoord met het verdrag. En dat betekende feest. In Den Haag werden duizenden vetpot jes aan de toren van de Grote Kerk gehangen. En in de straten brandden pektonnen. De gevol gen van 'Münster' zijn nog steeds aan te wijzen, zegt Van Deursen. „De historicus Geijl sprak van de 'jammerlijke vrede van Münster'. Hij vond het zon de dat Brabant en Vlaanderen toen van Nederland werden af geknipt. Dat speelt tot in onze tijd nog door." GPD Zeeland: Zonnig weekeinde in twee bisschopssteden te hou- protestanten in het iets verder- Duitse Rijk wei-den uitgekozen, in het Duitse Rijk de Dei-tigjai*i- den. De rooms-katholieken op gelegen Münster. was niet zo vreemd. Tegelijkmet ge Oorlog, die aan een derde van streken neer in Osnabrüclt, de Dat juist twee steden in het de Tachtigjaiige Oorlog woedde de bevolking het leven kostte. Vandaag zijn er nog wolkenvelden Door: Gerald van derGr'f. maar in het weekeinde heeft de zon de overhand. De temperatuur doet wel een stapje terug, 's Nachts gaat het op de meeste plaatsen licht vriezen en overdag ligt de temperatuur maar enkele graden boven het vriespunt. Verder blijft het droog maar vanaf maandag neemt de buienkans toe. Deze bui en kunnen winters van karakter zijn. Vandaag zijn er wolkenvelden maar af en toe zal ook de zon doorbreken. Terwijl er in de noordelij ke helft van Nederland wat regen valt, blijft het bij ons in de regio meest droog. Bij een matige zuidwestenwind stijgt het kwik naar ongeveer 4 graden. Oorzaak van de bewolking is een zwakke sto ring die schampend aan de regio naar het zuidoosten trekt. Achter de storing klaart het in de loop van de avond verder op. Komende nacht zakt de temperatuur dan naar waarden rond, of net onder hel vriespunt. Morgen is het een rustige en vrij zonnige winterdag. De wind draait naar het noordoosten waardoor wat koudere lucht wordt aangevoerd. Ondanks de zon wordt het niet veel warmer dan een graad of 3. Overigens blijft het overal droog. In de nacht van zater dag op zondag kan hetflink --^]~jj0rt»jgii>| I koud worden met in de gehe- !_1_/ Ie regio lichte vorst. Het is _W4J dan ook nog maar de vraag ~r" |~t of in Zeeuws-Vlaanderen '-tf^| zondag overdag het kwik I TT7r H weer boven het vriespunt W2 1' r kan komen. Verder is er op- j~srV r nieuw veel zon en blijft het droog. Na het vrij zonnige weekeinde neemt vanaf maandag de neerslagkans toe. Wel blijft het vrij koud met in de nachten lichte vorst -r en overdag temperaturen net ja^ahi .sm boven het vriespunt. Vooruitzichten max. min. wind 3° 2° NNO 3 2° -2° OZO' 2° -1° NNW 4 Nautisch bericht Matige zuidwestenwind, 3 Beaufort. Zicht eerst slecht, later matig tot goed. Temperatuur 6 graden. In de ochtend kans op hardnekkige mist. Tom Poes zat nog steeds bij het knappende houtvuur met de kraai te praten toen heer Bommel weer binnentrad. Maar ach, wat zag die eruitZijn eerst zo fiere gestalte was gebogen, zijn jas was vervuild en zijn blik was dof, toen hij zich met een diepe zucht in zijn stoel liet zakken. „Het is dus weer misgegaan?", zei Tom Poes. „Ik heb het wel gezegd, heer Ollie; u kunt tegen Zielknijper niets beginnen. We hadden be ter..." „Ach wat!", riep heer Bommel uit. „Er is niets misgegaan! Mijn list heeft héél goed gewerkt, jonge vriend, onthoud dat! De dokter is te midden van zijn verplegers uit de kliniek geworpen en dat was een mooi gezicht; de maan was juist vol, als je begrijpt wat ik bedoel." „Hm", zei Tom Poes. „Het lijkt me nogal ruw. Daar krijgt u last mee." „Houd je aanmerkingen voor je!", hernam heer Ollie scherp. „Mijn list is geslaagd en het monster is bevrijd. Nee, wat me dwars zit, is dat het geen woord van dank voor me over had. Het heeft me op de grond gegooid en toen is het in de nacht verdwenen. Dat zit me dwars. Sta ik hier voor een onverbeterlijk geval, zo vraag ik me af?" Op dat moment werd de deur na een korte klop geopend en daar stond de bediende Joost in zijn kamerjas. „Excuseer, heer Ollie", zo sprak hij op vermoeide toon. „Ik ben uit mijn bed gebeld, als u mij toestaat. De politie wil u spreken." Nu viel een schaduw in het vertrek en commissaris Bulle Bas nader de de haard. „Zo", zei hij nors. „Je bent onverbeterlijk, Bommel. Maar deze keer ben je er gloeiend-bij." In grote delen van Europa duurt het rustige winterweer voort. Ver-] antwoordelijk daarvoor is een langgerekt hogedrukgebied dat zich; uitstrekt van IJsland naar de Balkan. Naast wolkenvelden en plaat-] selijke mist, schijnt ook hier en daar de zon. De meeste zon is erte verwachten in de bergen. In de nacht vriest het licht tot matig en's- middags schommelt de temperatuur op veel plaatsen rond het vriespunt. Alleen op de Britse eilanden is het wat zachter met maxima rond of iets boven de 5 graden. In Scandinavië en later ook in Polen en Noord-Duitsland veroorzaakt een actief lagedruk- bied op veel plaatsen sneeuw. In Scandinavië daalt de tempera tuur overal tot (ruim) onder het vriespunt en in het noorden vriest het 's middags meer dan 15 of 20 graden. De komende dagen breidt deze koudere lucht zich verder naar het midden en oosten van Europa uit. Daarbij valt ervan tijd tottijd sneeuw die blijft lig gen. Temperaturen van 10 graden of hoger zijn morgen en de ko- mende dagen alleen terug te vinden in het Middellandse zeege- I bied. In het zuiden van Italië en langs de Spaanse Costa's wordt het plaatselijk 17 graden. Daarentegen is het in Griekenland met5 tot 10 graden vrij koud. Wel schijnt geregeld de zon en blijft het I droog. In Portugal en op de Balearen valt regen of een bui. brandweermannen gewond door exploderende gasflessen. De hulpdiensten konden de am bulances amper aanslepen. Trieste balans Vijf doden en 23 gewonden was op oktober 1989 de trieste ba lans nadat de mist was opge trokken boven de snelweg bij het Franse Lyon. Sommige slachtoffers zaten urenlang be kneld. Te hai'd rijden was vol gens de politie de voornaamste oorzaak. Twaalf doden vielen er in okto ber 1990 bij een mistramp in de Bondsrepubliek. Op een afrit van de autoweg Berlijn-Neu- renberg in Beieren botsten tweehonderd voertuigen op el kaar. Verscheidene auto's brandden geheel uit. Het aantal gewonden liep op tot 73. De combinatie van mist en glad heid eiste op 27 januari 1992 haar tol in Groot-Brittannië. In Engeland en Ierland vielen in totaal elf doden. 'Het is een hel' verzuchtte een agent een maand later in het Duitse Beieren. Tus sen Heilbronn en Amberg ble ven vijf mensen dood en veer tien zwaargewond achter. Bij een verkeersramp op de Fi-anse autosnelweg Parijs- Bordeaux liep het dodental op 11 november 1993 snel op tot ze ventien. Het ongeval bij Mira- beau was daarmee het ernstig ste sinds 1982, toen bij Beaune in de Bourgogne 52 mensen het leven verloren bij een catastro fale kettingbotsing. Noord-Italië was op 12 februari 1996 het toneel van een serie crashes bij dichte mist. Resul taat: elf doden en honderd ge- wondeng. Driehonderd auto's raakten in de prak. Voor Italië was het ernstigste ongeval sinds 1989. In het midden van het land kwamen destijds 13 mensen om. Afgelopen jaar richtte de mist twee keer een massaslachting aan. In maart gebeurde dat op snelweg M42 in de buurt van de Midden-Engelse stad Worces ter In de honderd betrokken au to's en vrachtauto's vielen vier doden en meer dan negentig ge wonden. Op 29 september wa ren er vier kettingbotsingen bij dichte mist in het westen van Fx-ankrijk. Daarbij kwamen ne gen mensen om het leven. Van de tachtig gewonden moesten er 63 naar het ziekenhuis. De weg werd over een lengte van veertig kilometer afgesloten teneinde i-eddingswerkers in staat te stel len de ravage op te ruimen. ANP JannyvanderLee Crème renversé au caramel Deze 'omgekeerde' toetjes worden ge maakt in 1-persoonssoufflévormpjes of tewel ramequins. Als de ramequins een in houd hebben van ca. 2 dl, is dit recept niet voor 6 maar voor 4 personen geschikt. Kijk van tevoren of de vormpjes passen in een ruime pan, zodat u dit niet hoeft te doen als ze gevuld zijn. (6 personen) Ingrediënten: 20 gram boter 75 gram suiker 6 eieren 1 zakje vanillesuiker 5 dl melk. Bereiding: Boter zachtjes smelten en hierbij onder voortdurend roeren 50 gram suiker voegen. Blijven roeren tot een lichte karamel is ver kregen en hierbij een scheut water schen ken. Karamel gladroeren tot saus en in laten koken tot een enigszins stroperige massa. Schenk de karamel in de ra mequins. Eieren met rest van de suiker en de vanillesuiker schuimig kloppen. Intussen melk aan de kook brengen. Hete melk al roerend aan de losgeklopte eieren toevoe gen. Roeren tot een gladde vla en deze op de karamel schenken. Grote pan vullen met een laagje heet water. Vormpjes hierin plaatsen Ze moeten voor ongeveer drie kwart onder water staan. Crème caramel op laag vuur in ongeveer 15-20 minuten stevig laten worden. Ramequins volledig af laten koelen en voor het serveren boven een bord keren. van onze redactie binnenland Mist heeft de afgelopen jaren herhaaldelijk tot rampza lige situaties op de Europese wegen geleid. Onnodig vaak vielen daarbij doden en gewon den doordat automobilisten hun snelheid niet aanpasten. Zo was de E17 in België, waar gisterochtend zeker acht men sen omkwamen, twee jaar gele den, op 28 februari 1996, ook al het toneel van de grootste ver keersramp uit de Belgische ge schiedenis. Ter hoogte van Deinze vielen tien doden, onder wie twee Nederlanders, en ruim zestig gewonden. Achteraf bleek dat verschillende be stuurders te hard hadden gere den. Dat was ook het geval in januari 1989 toen de mistbanken een spoor van geplet blik achterlie ten op een groot aantal wegen in de Belgische Ardennen en rond Antwerpen. Vier mensen kwa men in de vlammen om en zeker veertien automobilisten Hepen zware verwondingen op. Bij het reddingswerk raakten vier De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Eindhoven vice versa; A9 - tussen Alkmaar en Diemen vice versa; A10 - ringweg Amsterdam en A7 - bij Heerenveen Doorloper Horizontaal: 1. Soort boord; 2. val scherm; 3 keurmerk, overledene, kledingstuk; 4. lekkernij; 5. aderlijk, watering; 6. takje, jongensnaam; 7. strafwerktuig, gegroet, kunst (Fr.); 8. speelgoed, bijwoord, boogbal; 9. bij woord, lekkernij, snelheid; 10. dam pen, betekenis; 11. persoonlijk vnw. (Frans), netto, vis; 12. nikkel (scheik. afk.), op erewoord, gestold vleesnat, water in Friesland; 13. ruiken, metaal. Verticaal: 1. Lichaamsproces; 2. deel van een boom, schrijfgerei, deel van het hoofd, brandstof; 3. billijk, op dit moment; 4. bazige vrouw, groot wa ter, ringvuur; 5. met Gods genade (Lat. afk.), tijdseenheid, punt, ongaar ne; 6. rhodium (scheik. afk.), priem, afkeer; 7. ex, bijwoord, gezelschaps spel, zangstem, 8. deel van de bijbel, water in Brabant, werelddeel, ge steente; 9. toetje, projektiel, onbe paald vnw. Oplossing donderdag: Statig, geduld, passer, pastor, pont on, orkaan, kubus, intiem, paraat, mossel, piraat, aldoor, patent, kabaal. Het citaat is van Jean de Fontaine: "Een hongerige maag heeft geen oren". 1 23456789 1 4805

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4