Huiseigenaren Axel 'beledigd' Vernieuwing moetje wel doseren PZC PZC Raad Hulst stemt in met krediet De Brug Hulst moet wallen beter onderhouden Wethouder Axel trekt aan de bel over kosten serviceflat Sas wil lege plekken woonwagencentrum graag leeg houden zeeland 11 VVD verwijt gemeente onzorgvuldigheid bij aanschrijving over verpaupering Honderd jaar oud betonnen bootje terug in Sas van Gent Besluit schietbaan uitgesteld Valse bankbiljetten in Sluis Autoruiten kapotgeschoten Vrouw twee keer beroofd School krijgt kleurenprinter Tuinmeubilair weggenomen vrijdag 30 januari 1998 door René Hoonhorst AXEL - De Axelse WD-fractie meent dat de gemeente enkele eigenaars van panden in het i Axelse winkelhart heeft ge- i schoffeerd door hen te vragen gebouwen in goede staat te i brengen. De liberalen stemmen in met het aanschrijven van huis- en winkeleigenaars die hun eigendom jaren niet hebben onderhouden. Een aantal men sen is echter onterecht ter ver antwoording geroepen, stelde L. den Doelder-van de Voorde donderdag namens de VVD tij dens de raadsvergadering. Burgemeester W. de Graaf meldde dat de verpauperde en vervallen panden op foto's wa ren vastgelegd door de afdeling Bouw- en Woningtoezicht. Daarnaast had de Welstands commissie haar oordeel over de staat van de panden in het cen trum gegeven. „Over smaak valt niet te twis ten, maar we hebben de eige naars een hele vriendelijke brief gestuurd. Het staat eenieder vrij om ons zijn of haar mening te la- door Barend Pelgrim HULST - De school voor lager en vso-onderwijs De Brug krijgt dan toch het aanvullend krediet van 380.000 gulden. In de com missievergadering financiën van afgelopen donderdag was sterke twijfel gerezen over de toekenning, maar uiteindelijk gingen toch elf van de dertien aanwezige gemeenteraadsleden akkoord met het voorstel van B en W. „Een besluit waar een gokje in zit", zo typeerde woordvoerder van de VVD-fractie W. Kayser het positieve standpunt van zijn partij. CDA'er J. van Eek vond dat de gemeente er goed aan deed om haar verantwoorde lijkheid op te nemen. SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent krijgt de beschik king over een uniek betonnen bootje, de Zeemeeuw van de eerste Nederlandse Betonfa- briek in Sas van Gent. Het boot je uit 1898 komt na tal van om zwervingen - momenteel is het in Den Bosch - terug naar Sas van Gent en wordt in juni fees telijk ontvangen. De terugkeer van het betonnen bootje is het gevolg van de toe spraak die burgemeester J. van ten horen en dan kunnen we er nog eens naar kijken. Maar de lijst van panden die ons inziens een opknapbeurt kunnen ge bruiken is niet uit de lucht ge grepen." Den Doelder wees erop dat er meer vervallen huisjes in het Axelse centrum zijn te vinden, waarvan de eigenaars niet zijn aangeschreven. De Graaf ant woordde dat het ongemoeid la ten van de bezitters van die pan den een 'keuze' was. „Sommige inderdaad niet al te fraaie bouwvallen vinden we mooier dan dat het pand wordt afge broken en er alleen een schut ting wordt neergezet. Zo lang die gebouwen geen gevaar voor de omgeving opleveren, laten we die daarom liever staan." De burgemeester voegde eraan toe dat de verfraaiingslust van het college zich niet beperkte tot het centrum van het marktstad je. „We willen eerst het gebied van het kernwinkelapparaat la ten aanpakken. Als dat tot te vredenheid is gelukt, komt ook de rest van de gemeente aan de beurt", verzekerde De Graaf. Wethouder P. Weemaes stelde dat het getalcriterium van het aantal scholieren geen kwali- teitscriterium is. Risico „Die 380.000 gulden is een ver antwoorde uitgave, een risico met een visie. Ook al beginnen we per 1 augustus met het tra ject naar praktijkonderwijs, dan valt nog niet te voorspellen hoe het er over 5 jaar uitziet", hield Weemaes de raadsleden F. de Vries en A Hegger voor. Hegger en De Vries hadden graag gezien dat de gemeente het besluit van de Tweede Ka mer over het praktijkonderwijs zou afwachten voor het krediet verstrekt zou worden. Rest vorig jaar bij de opening van het Industriemuseum hield. Daarin sprak zij haar hoop uit dat oude industriële schatten die in de loop der jaren uit Sas van Gent zijn verdwenen, als nog een plekje kunnen krijgen in het museum. Het krantenbe richt over de feestelijke opening en de oproep van Van Rest kwam in de knipselmap van de fabriek terecht. Die het bootje vervolgens spontaan ter be schikking stelde. D66 Hulst zou het geen gek idee vinden als de vestingwerken met kunst worden opgefleurd. foto Charles Strijd door René Hoonhorst HULST - De gemeente Hulst moet meer geld uittrekken voor het onderhoud van de wallen. Hondenpoep op wan delpaden, hoogstaand gras en verwilderde struiken zijn geen reclame voor een stad die er prat op gaat haar karakter als vestingstad eeuwenlang te hebben behouden. D66-Hulst uit in haar verkie zingsprogramma kritiek op de onderhoudstoestand van de wallen. „Onderhoud lijkt een ondergeschoven kindje te zijn. Schoffel en maaimachine moètén weer snel te voorschijn worden gehaald, want bezui nigen op het groenbeheer van de wallen kan moeilijk als pro motie worden gezien. We zou den de wallen juist aantrekke lijker moeten maken. Waarom bijvoorbeeld geen kunstwer ken geplaatst op de verschil lende bolwerken?", vraagt fractievoorzitter T. Blom- maert zich af. De Democraten pleiten ook voor aanleg van meer bos in de gemeente. Blommaert: „We hebben wel iswaar de Clingse bossen en de waterleidingbossenbij Kapel- lebrug en Sint-Jansteen. Maar het plukje bomen bij Kapelle- brug is de naam bos nauwe lijks waard. In West-Zeeuws- Vlaandei-en heeft de provincie voor de herinrichting van de kust inplanting van grote bos percelen ingetekend. Met be hulp van braak-ligregelingen voor agrarische grond is aan plant van een nieuw bos in on ze gemeenté misschien ook wel mogelijk." SAS VAN GENT - De gemeenteraad van Sas van Gent hoefde zich donderdagavond nog niet uit te spreken over het voorstel om voor ruim zes ton garant te staan voor de aanleg van een overdekte schietbaan. Het college had voor aanvang van de raadsvergadering besloten het omstreden voorstel van de agenda af te voeren, omdat de gemeente nog niet beschikte over het advies van de stichting Waarborgfonds Sport in Den Haag. De stichting had de gemeente eerder laten weten voor ruim vijf ton borg te willen staan voor de af te sluiten geldle ning door de Terneuzense schietclub Brown Bess. B en W wil len deze toezegging echter schriftelijk afwachten, alvorens de raad een besluit kan nemen over de komst van de schietbanen op het nieuwe sportpark 't Sas. Mocht de borgstelling van het waarborgfonds niet doorgaan, dan vervalt ook de bijdrage van de gemeente Sas van Gent. SLUIS - Medewerkers van een bank in Sluis vonden donder dag drie valse bankbiljetten van tweeduizend Belgische fran ken in aangeboden geldcassettes. Enkele weken geleden do ken de biljetten ook al op in Hulst. KOEWACHT - Een 32-jarige autobezitter uit de Hazelaren straat in Koewacht ontdekte donderdagmorgen dat één van de ruiten van zijn voertuig was vernield. De politie vermoedt dat er een kogel door de ruit is gegaan. In de omgeving werden woensdag omstreeks 21.00 uur enkele knallen gehoord. De politie van Terneuzen is op zoek naar getuigen. HULST - Voor de tweede keer in twee dagen werd een vrouw in Hulst woensdagmiddag beroofd van haar tas. De vrouw, een 76-jarige uit Graauw, liep over de Tivoliweg in Hulst toen een ongeveer 20 jaar oude man haar haar tas ontfutselde. De man maakt zich uit de benen met de tas, waarin zo'n honderd gulden aan contanten zat. Het slachtoffer kon de politie een redelijke beschrijving geven van haar overvaller. De Hulster politie is nu op zoek naar een jongeman met kort rood haar, bakkebaarden en met sproeten in het gezicht. De dader is on geveer 1,85 meter lang en ging gekleed in een zwart jack en een blauwe spijkertmoek. AXEL - De Axelse Stichting STAPP, organisator van het School's Out-Festival, werd eind vorig jaar definitief opgehe ven. Wat de geliquideerde stichting nog in kas had - 638,82 gulden - is geschonken aan de Axelse Antoniusbasisschool. De school heeft voor een paar tientjes meer een kleurenprin ter gekocht, omdat de stichting graag zag dat haar gift werd besteed aan informatica- of communicatie-apparatuur. „STAPP had zich ten doel gesteld om activiteiten voor de jeugd op touw te zetten. De jeugd heeft de toekomst, net als computer-s. Vandaar dat we het overschot aan een basisschool hebben gegeven", verklaarde voormalig stichtingbestuurster A Bolleman. Zij heeft het op touw zetten van festiviteiten, al dan niet voor de jeugd, nog niet uit haar gedachten gezet en is bezig met een eigen organisatiebureau. Deze zomer, de datum staat nog niet helemaal vast, moet al een country-and-wes- temfestival plaatsvinden in Axel. VLISSINGEN - Uit de tuin van een woning aan de Blikken- burg in Vlissingen is woensdagnacht tuinmeubilair gestolen. De stoelen en de tafel zijn samen vierduizend gulden waard. Oplossing voor parkeren bij super in Hoek HOEK - Er komt op korte ter mijn een oplossing voor de par- keerproblematiek rond de C1000 supermarkt in Hoek. Ver antwoordelijk wethouder C. de Mol-Marcusse (CDA) zei dat donderdag in de gemeenteraad in haar antwoord op vragen van D66-raadslid P. van Nieuwen- huijzen. De democraat vindt dat het college de kwestie te lang laat aanslepen. De 'onleefbare situatie' werd reeds een half jaar geleden aan gekaart. In oktober escaleerde de zaak in een fikse ruzie tussen 'een omwonende en een vracht- wagenschauffer. De Hoekenaar was de overlast van het vroege lossen van de vrachtwagen (met draaiende motor) zat. De vrachtwagenchauffeur voelde zich bedreigd en deed aangifte bij de politie. Wethouder De Mol verklaarde gisteren dat een voorstel van het "college in de maak is. De kritiek van D66 vond zij onterecht. „Wij doen dat zorgvuldig en dat weten de mensen die ermee te maken hebben ook donders REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti J.J. Heijt M. Modde 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Pascalle Cappetti Het besluit om met onmiddellijke in gang uit de fractie van Gemeente belangen Groot Sas te stappen, heeft hij weloverwogen gemaakt. Onvrede over zijn lage notering op de kandidaten lijst, over het lage democratische ge halte van de partij, waarvan hij twaalf jaar deel uitmaakte, en verbazing over het machtsvacuüm dat ontstond na het overlijden van wethouder Leon Mar- quinie, droegen bij aan die beslissing. Tot 20 januari had Adri van Belleghem de tijd om een eigen kandidatenlijst voor de komende raadsverkiezingen samen te stellen. Hij deed het niet. Geen spijt van de beslissing om op te stappen? „Het bestuur van Gemeentebelangen Groot Sas heeft in mijn ogen zaken ge daan, die niet kunnen. De manier waar op de lijst tot stand is gekomen, is onde mocratisch en getuigt van weinig inzicht. De drang naar vernieuwing is te ver doorgeslagen. Vernieuwen pri ma, maar je moet dat wel doseren en niet de helft van de zittende fractie aan de kant schuiven. Dat ligt bij de kiezer heel gevoelig. Juist in de situatie waar in we met het verlies van Marquinie ge confronteerd werden, moet je heel voorzichtig met dit soort veranderin gen omgaan. Van vriendjespolitiek wil ik niet direct spreken, maar het is na tuurlijk wel opvallend dat iemand als Bert de Smet plotseling op een verkies bare plaats wordt gezet, terwijl de af spraak was dat hij slechts tot de raads verkiezingen zou meedraaien. Ik heb hem al die j aren nooit bij een fractiever gadering gezien. Iedereen weet dat hij een persoonlijke vriend is van Van Leeuwen. Dat de grootste partij in de gemeente Sas van Gent geen nieuwe wethouder wilde leveren, vind ik een zwaktebod. Het niet leveren van een wethouder, dwingt een partij in een positie waarin je een stuk knowhow en invloed kwijt raakt. Je wordt toch minder snel bijge praat. Alles bij elkaar genomen, heb ik niet gewacht tot de vei'kiezingen, maar ben direct uit de partij gestapt. Een bit tere smaak heb ik er niet aan over ge houden. Zo gaat het nu eenmaal in de politiek." In hoeverre heeft de ambtelijke censuur op de algemene beschou- ivingen van GGS meegespeeld? „Dat stond er los van. Ik had in de be schouwingen kritiek geuit op de inter ne gang van zaken op het gemeente huis. Sommige mensen ontlenen hun status daar blijkbaar aan een handte kening. Het is toch van de zotte dat je als burger vier keer moet terugkomen voor een rijbewijs omdat de burge meester of secretaris hun handtekening nog niet hebben gezet, of dat de burge- Adri van Belleghem: „De manier waarop de lijst van Gemeentebelangen Groot Sas tot stand is gekomen, is ondemocratisch en getuigt van weinig inzicht." foto Charles Strijd motie aan zichzelf te wijten. Volgens mij had er geen haan naar gekraaid, als de kritiek gewoon in de beschouwingen was blijven staan. Nu worden de ge moederen afgeleid van zaken die echt moeten gebeuren." Gaat u de komende raadsverga dering nog even gauw als een oli fant door de porseleinkast of door de schietbaan? „De schietbaan is een financieel avon tuur dat er niet even snel doorheen ge jast mag worden. Het gaat wél om de helft van de reserves die de gemeente hiermee aanspreekt. Een investering van 1,3 miljoen gulden op 29 leden: daar zit een behoorlijk risico aan. Ook de impact die een dergelijke vereniging zou hebben, moet ik nog zien. Van de pi ramidespelen in de Vlaanderen werd ook gezegd dat deze een positief effect op de middenstand in Sas zouden heb ben. Oké, ze hebben veel mensen op de been gebracht, maar het eerste kopje koffie moet nog worden verkocht. Met die garantiestelling van zes ton ben je er daarnaast nog niet. Want zeg je a, dan moet je b zeggen. Het parkeerter rein is nu al te klein voor zoveel auto's. Als daar nog eens honderden, zo ze ons meester de toekenning van huui'subsi- die persoonlijk moet ondertekenen. De kan me voorstellen dat ze zich wel met wat betei's kan bezighouden. Op zich had ik er niet zoveel moeite mee om die passage uit de algemene beschouwin gen te halen. Als de boodschap maar ovex'komt. Nu ging het echter niet meer om het verhaal, maar om het schandaal De bode moest van de secretaris alle reeds verspreide beschouwingen bij de raadsleden terughalen en vex-wisselen voor de nieuwe versie. Hij is zelfs be dreigd als hij daar niet in zou slagen. Waarom ontkende burgemeester Van Rest dat er was ingegrepen? „Dat vraag ik me ook af. Iedex-een weet hoe het is gegaan. Ze hebben de com- willen laten geloven, bijkomen, dan ontstaan er gegarandeerd problemen. Het komt op mij vreemd over dat een Showband Sas van Gent een garantie stelling voor nieuwe uniformen wordt geweigerd. Omdat het zogenaamd niet de gewoonte is om in kleding te investe ren. Maar de showband heeft toch heel wat meer leden, en allemaal Sassena- ren, dan de schietclub. En laat het nou om 25.000 gulden gaan..." (Op het mo ment van het intexwiew was nog niet be kend dat de kwestie van de schietbaan van de raadsagenda zou worden afge voerd.) Prettig om vrijelijk te kunnen zeggen xoat u op uw hart heeft, zonder wethouder of fractiegeno ten die je op de vingers Ukken? „Hetismakkelijkerpraten. Maarwatje nu rechtstreeks in de raad zegt, zei je voorheen in de fractievergadering, om vervolgens met één standpunt naar buiten te treden. Ik vind wel dat er een aanleiding moet zijn om ergens tegen te zijn. Je mag kritisch zijn, maar om over ieder flauwekulletje moeilijk te doen of zaken bij de discussie te halen die niets met het ondexwerp te maken hebben, daar voel ik niets voor. Ik pas ervoor om me met dei-gelijke lage doipspolitiek in te laten. Als dat gebeurt, dan sla ik aan het teUen. Dan x-icht ik mijn blik naar boven en ga plafondtegels tellen. Hoe veel er dat zijn? 414! Denkt u dat de geest van Marqui nie nog rondwaart in de partij of krijgt GGS het bij de komende verkiezingen lastig? „Ik denk dat GGS met een gex-inger aantal zetels genoegen moet nemen. Ze zijn hun koopman kwijt. Marquinie was natuurlijk een geweldige stem- mentrekkei'. vooral onder de oudei'en. De kandidatenlijst bestaat uit veel nieuwe en jonge gezichten, die zij niet kennen. Marquinie zat overal in het ou- dex-enwerk. Wie moeten ze nu aanspx-e- ken? Ook de invoering van de stemma- chines zal velen afschidkken om te gaan stemmen. Dat er wat gaat veranderen, is wel duidelijk. Ik verwacht dat er een coalitie van WD, CDA en PvdA wordt gevoi-md." Waarom niet met een eigen lijst, Progressief Sas bijvoorbeeld, ge- komen? „GGS had pas heel laat de kandidaten lijst vastgesteld. Daax-door zou het moeilijk geweest zijn om nog mensen bij elkaar te krijgen. Waar ga je ze bo vendien vandaan halen? Ik ben nog wel benaderd door andere partijen, maar daar zou ik toch geen verkiesbax-e plaats krijgen. Iedereen was al rond. Maar wie weet, over vier jaar Zeg nooit nooit. Voorlopig zijn de vrije avonden ook welkom." door René Hoonhorst AXEL - De Axelse wethouder J. van Schaik gaat toch nog eens proberen om de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging te bewegen een tegemoetkoming te geven aan bewoners van het nieuwe Wel- stedecomplex. De ouderen die in de serviceflat wonen zijn aan telefoon en alarmeringskosten twee keer zoveel kwijt als ande re ouderen. Ze moeten abonnementsgeld aan de PTT afdragen, hoewel ze geen telefoon van de telecom- municatie-gigant hebben, én betalen daai'naast servicekos ten voor de alarminstallatie van het appartementencomplex. R. van Hoecke (PvdA) vroeg zich a f of de bewoners van tevox'en wa ren gewaarschuwd voor de hoge kosten van de telefoon- annex alarminstallatie. Veel geld „De mensen zijn rum driehon derd gulden per jaar meer kwijt. Daar kan je een aardig bood- schappenkaxTetje mee vullen." Van Schaik wist dat aUe Welste- de-bewoners een contract had den ondertekend. „Maar ik zal bij een volgend overleg met de woningbouwvereniging nog maals vragen of de RZVW de mensen tegemoet wil komen." door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent waakt ervoor dat op de leegstaande plaatsen op het woonwagencentrum aan de Tweekwartweg in Sas van Gent, na de verhuizing van tien woon wagens naar Westdorpe, niet binnen de kortste tijd weer door anderen zijn opgevuld. De ge meente wil niet met het pro bleem geconfronteerd worden dat zij straks voor veel meer mensen dan het huidige aantal bewoners een nieuwe woonwa genlocatie moet zien te vinden. Wethouder J. Platschorre ant woordde dit donderdag op een vraag van CDA'er R. Brugge- man. Hij zei er tegelijkertijd wel bij dat de gemeente de mensen niet kan tegenhouden. „Wij zijn verantwoordelijk voor de ver huizing van de bewoners naar andere woonwagenlocaties. De ontruiming van het huidige cen trum is een taak van een hogere overheid. Natuux'lijk zullen we alles in het werk stellen om er voor te zorgen dat de plaatsen niet opnieuw bewoond worden, maar mensen zijn nu eenmaal vindingrijk. Net zo gemakkelijk als wij de wagens van het tex-rein af rijden, rijden ze ze er weer op." Mocht dit gebeuren, dan bete kent dat volgens Platschorre niet dat de gemeente voor nog meer woonruimte moet zorgen. Dat is een zaak van de provincie. „We hebben een taaksteUing en daar komt absoluut niemand bij." (Advertentie) Flexibiliteit: dagopleidingen, combinaties van werken en leren, 's avonds en overdag Kwaliteit is bereikbaar voor iedereen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39