Sasse burgemeester neemt ontslag Verdeelde reacties op onderwijsactie Extra personeel voor brandweer vergt jaarlijks drie miljoen Gestrand schip Arenda in de takels Arnemuidse papegaaien wereldkampioen Bruidspaar op herhaling voor Japanse tv Technische Bedrijfskunde Eindhoven Commercieel! en mensgericht SFonty zeeuwse almanak Van Rest vraagt raad Sas van Gent begrip voor weloverwogen beslissing Openbare mediatheek van start in Vlissingse Scheldemondschool PZC zeeland vrijdag 30 januari 1998 (Advertentie) Voorlichtingsdag 31 januari Bezoek zaterdag tussen 10.30 en 14.00 uur onze voorlichtingsdag in gebouw R5, Rachtelsmolen 1 te Eindhoven. Meer informatie: (040) 245 49 35. Fontys Hogescholen bestaat uit Hogeschool Eindhoven, >9 Hogescholen Katholieke Leergangen, Hogeschool Venlo, Pedagogische Hogeschool Eindhoven en Pedagogisch Technische Hogeschool Nederland. Leraren van scholengemeenschap De Rede in Terueuzen op weg naar Utrecht. foto Charles Strijd door Henk Postma GOES - Ondanks de vele vakan tiedagen gaan leerkrachten in het voortgezet onderwijs onder een veel te zware werklast ge bukt. Daar is vriend en vijand het wel zo'n beetje over eens. Maar de stakingsactie waarmee de onderwijsbonden donder dagmiddag bij de schoolbestu ren vermindering van de werk last probeerden af te dwingen, riep sterk verdeelde reacties op. Leerlingen van het Willibror- duscollege in Goes steunden hun stakende docenten met een solidariteitsbetuiging. Maar bestuur en directie bleven op het werkgeversstandpunt staan dat de stakers onmogelijke ei sen stellen. Er zou geen geld zijn om de werkdruk te verlichten. Menig docent houdt de onder wijsbonden zelf verantwoorde lijkvoorde ontstane situatie. Zo wordt benadrukt dat de bonden het met de minister van Onder wijs op een akkoord hebben ge gooid dat schoolbesturen te weinig financiële ruimte laat. Een aanzienlijk deel van de Zeeuwse leerkrachten hield zich gisteren dan ook afzijdig. Zelfs op scholen waar de actie bereidheid het grootst was, zo als op het Willibrorduscoliege, bleef de helft van de docenten gewoon aan het wei'k. Overi gens gold de stakingsoproep niet voor docenten die les gaven aan eindexamenleerlingen. Solidair Op het St. Willibrorduscoliege in Goes verklaarden leerlingen van de hogere klassen zich mas saal solidair met hun stakende leraren. Ze overhandigden heri een petitie met 400 handteken ningen. Matthijs van Setten (vwo-5) uit Vlissingen en Lisette van der Weele (mavo-4) uit Mid delburg voerden daarbij het woord. Ze benadrukten dat de hoge werkdruk het ondeiwijs schaadt. „Het is ook in het be lang van de leerlingen dat lera ren hun werk rustig, goed en zorgvuldig kunnen doen", speechte Matthijs van Setten. Op de Scheldemondschool in Vlissingen bleken op één na alle docenten gevoelig voor het ver zoek van de schoolleiding niet mee te staken. Volgens gedele geerd bestuurders H. Mulders wilden de docenten de opbouw van de school, 'waar het afgelo pen jaar keihard aan is ge werkt', niet schaden. Ook speel de mee dat Scheldemond juist gisteren een open dag op de agenda had staan. door Richard Hoving VLISSINGEN-De Zeeuwse ge meenten moeten jaarlijks ruim drie miljoen gulden extra uit trekken om het zorgniveau van de brandweer te verbeteren. Het merendeel van het geld is nodig voor de versterking van de Re gionale Brandweer en de ge meentelijke korpsen met 23 ar beidsplaatsen voor het jaar 2002. Het onderzoeks- en adviesbu reau Moret Ernst Young Ma nagement Consultants heeft een organisatieplan opgesteld waarin de vormgeving en in richting van de brandweerorga nisatie in de regio Zeeland wordt beschreven. Het plan bouwt voort op de nota 'Naar het gewenste zorgniveau van brandweertaken', die in maart vorig jaar verscheen. In deze no ta werd aangegeven welke maatregelen moesten worden genomen om tot een 'gewenst zorgniveau te komen' bij de brandweer in Zeeland. Het uitbreiden van het aantal arbeidsplaatsen kost, volgens Moret Ernst Young, jaarlijks 3,500.000 gulden extra. Het mi nisterie van Binnenlandse Za ken heeft toegezegd vier van de 23 arbeidsplaatsen die de ko menden jaren moeten worden gerealiseerd, te zullen vergoe den. Hiermee is een bedrag van 440.000 gulden gemoeid. De ge meenten moeten voor 19 ar beidsplaatsen ruim drie miljoen gulden opbrengen. De overige extra kosten voor het verbete ren van het zorgniveau, 250.000 gulden, hebben betrekking op het houden van meer oefenin gen, investeringen ten behoeve van automatisering en beno digd materieel. In het organisatieplan wordt aangegeven dat de brandweer in Zeeland naast het aantrek^ ken van nieuwe krachten voor rang moet geven aan het vormen van een regionaal management team. Dit team moet ondermeer het gevoerde regionale beleid evalueren en eventuele knek punten die aan het licht komen oplossen. Binnenschip loopt vast in de mist TERNEUZEN - Sleepboten van het sleep- en bergingsbedrijf Willem Muller Nederland in Terueuzen hebben donderdag ochtend op de Westerschelde het Belgische binnenvaartschip Tibidabo (366 brt) vlotgetrok- ken. Het binnenschip was, met 584 ton bloem, op weg van Sluiskil naar Antwerpen toen het ooste lijk van Terneuzen aan de grond liep. De schipper raakte moge lijk uit koers door de mist. De sleepboot Holland van Muller maakte vast aan de Tibidabo en trok het schip na enige tijd vlot. Daarna werd het binnenschip naar Hansweert gesleept voor inspectie. Pa goochelt dagelijks - en hoe - met woorden, dus wordt het zoontje Yannick 6) dag in dag uit met de paplepel inge goten. Neem nu dat treffen tussen die twee, eerder deze week, aan de ontbijttafel in beider woonstee in Terneu zen. Pa nam nog even de tegen woordige, de verleden en de voltooid verleden tijd met het ventje door. Pas uit bed, fris gewassen, hersens op meer dan honderd procent, dus... „Ik vlieg", zette pa vrolijk in en koppelde daar direct de vraag aan wat daarvan dan wel de verleden tijd was. „Ik vloog", luidde het pientere antivoord. Pa: „En wat is dan de voltooid verleden tijdIk heb..." De hummel keek hem met grote ogen aan. „Ik heb... ik heb...." Hij wist het niet. Teleurgesteld wendde pa zich af. Toen schalde Yan- nick's stemmetje vrolijk door de kamer: „Ik iveet het, ik weet het. Ik heb... uuuuhh... vleugels!" door Harmen van der Werf BATH - Het Vlissingse ber gingsbedrijf Van den Akker is er donderdagavond in ge slaagd het maandag in het Nauw van Bath gestrande schip Arenda te bergen. Tegen acht uur dreef het 68 meter lange zandschip. De Arenda zou afgelopen nacht of van ochtend in Hansweert aanko men. De scheepswerf Reimers- waal is door de eigenaar, Zandhandel Faasse uit Goes, gevraagd een prijsopgaaf te maken voor reparatie. „We krijgen 'm wel", sprak W. Willems vanaf bergingsvaar- tuig' Onrust 's morgens om streeks elf uur. Dé bok Taklif 13 had op dat moment het achter schip van de Arenda goed in de takels. Het voorschip zat nog onder water. Het eerste deel van de klus was geklaard. Het water kwam op, waarna het even spannend werd. „Maar", liet Willems 's avonds weten, „wij wisten gelukkig ruim twee droog te houden. Vervolgens is alles vlot verlo pen." De Taklift 3 vertrok aan het begin van de avond. Het lichten zat erop, waarna het leegpompen van de scheeps ruimen echt kon beginnen. Dat beloofde, volgens Wil lems, nog een tijdrovend kar wei te worden. Of de Arenda weer in de vaart komt, hangt af van de kosten die daarmee zijn gemoeid. De motor zal geconserveerd moe ten worden en de hele elektri sche bedrading moet worden vervangen, omdat het schip ruim drie dagen in het zoute water heeft gelegen. De zeescheepvaart heeft geen hinder ondervonden van de bergingsoperatie, omdat die net buiten de vaargeul plaats vond. De scheepvaartdienst Westerschelde adviseerde zee schepen wel de snelheid te be perken, maar in het Nauw van Bath kan volgens een woord voerder al niet hard worden gevaren. foto Piet de Viet door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - Burgemees ter J. van Rest is vanaf 1 juni geen burgemeester van Sas van Gent meer. Zij maakte donder dag tijdens de raadsvergadering haar ontslag bekend. De reden voor het vertrek ligt volgens haar in de gezinssfeer en houdt geen enkel verband met haar functioneren. In overleg met de commissaris van de koningin is besloten de vacature direct open te stellen, om snel een opvolger te kunnen aanstellen. Van Rest liet aan de zichtbaar onthutste raadsleden weten dat het ontslag, elf jaar na haar be noeming, geenszins te maken heeft met het feit dat zij haar werk niet meer ziet zitten of dat ze het werk niet meer aan kan. „Ik heb het met bijzonder veel 'plezier en inzet gedaan. Er zijn veel zaken op de rails gezet die ik graag nog had willen begelei den. Het gaat mij aan het hart om ermee op te houden, maar ik zal vanaf de zijlijn, vanuit de kern Philippine, de zaken blij ven volgen." Zij vroeg de raads leden om begrip voor haar 'wel overwogen' beslissing. In een toelichting na afloop van de vergadering verklaarde Van Rest dat zij al langer met het idee rondliep te stoppen, omdat haar man (bijna 74) ook niet meer een van de j ongsten i s en ze samen nog plannen voor de toe komst hebben. Zelf wordt ze in april 63 jaar. Daar kwam bij dat haar man onlangs na een onge lukkige val ernstige rugklach ten opliep, waardoor haar zwa re baan naast het gezinsleven thuis, een extra opgave werd. „Ik had nog twee jaar te gaan, maar ik vond dit wel een mooi tijdstip", aldus Van Rest. „Ei genlijk had ik al eerder willen stoppen, maar met het overlij den van wethouder Marquinie viel er een hoop kennis en erva ring weg. Was er een nieuwe wethouder benoemd, dan had je die moeten inwerken. Omdat dat niet is gebeurd, zijn een aan tal taken aan mijn portefeuille toegevoegd." Het vertrek van Van Rest bete kent dat Sas van Gent deze zo mer met een compleet andere bestuurssamenstelling te ma ken krijgt. Wethouder L. Mar quinie was door zijn overlijden al weggevallen; wethouder R. de Mul keert na de verkiezingen niet terug. Gemeentesecretaris W. Zwartelé gaat in augustus met pensioen. door Henk Postma VLISSINGEN - De Openbare Bibliotheek Vlissingen gaat in de Scholengemeenschap Schel- Herinrichting Hedewigepolder taboe voor Hulst HULST - De gemeente Hulst stuurt bij de instemming van de bestuursovereenkomst voor het Natuurcompensatieprogram ma Westerschelde een begelei dende brief waarin elke vorm van herinrichting van de Herto gin Hedewigepolder afgewezen wordt. De angst voor een eventuele ontpoldering zit er bij zowel burgemeester en wethouders als gemeenteraad goed in. Alle fracties benadrukten in de raadsvergadering van donder- avond, dat Hulst naar de Minis ter van Verkeer en Waterstaat goed duidelijk dient te maken dat een ondertekening van het korte-termijn natuurcompen satieplan geen gevolgen mag hebben voor het toekomstig óverleg betreffende de Hedwi- 'gepolder. Alle partijen onder streepten dat er hoe dan ook niet ontpolderd mag worden. Wethouder G. van de Voorde on derstreepte nogmaals dat er via de commissies een vinger aan de 'pols gehouden zal worden en dat aan de ondertekening van het convenant geen sancties of voorwaarden verbonden zijn. demond een filiaal exploiteren dat tevens dienst doet als schoolmediatheek. De nieuwe voorziening wordt in augustus geopend. Bibliotheek en school spreken van een samenwer kingsproject dat in Nederland uniek is. Het gaat om een 'ultramoderne' voorziening waar belangstel lenden niet alleen boeken kun nen halen, maar vooral ook van elektronische media gebruik kunnen maken. De voorziening zal dagelijks van 15 tot 18 uur voor publiek toegankelijk zijn. De eerste plannen voor de vesti ging van een openbare biblio theek in de school dateren van maart vorig' jaar. Nu de haal baarheid vaststaat, wordt vrij dag (vandaag) een samenwer kingscontract getekend. De school laat de komende maanden verbouwingswerk zaamheden uitvoeren om de openbare mediatheek goed te kunnen huisvesten. De biblio theek zorgt vervolgens voor de inrichting, de aanschaf van computerapparatuur, boeken, computerprogramma's en per soneel. Daarmee is in eerste aanleg een investering van en kele tonnen gemoeid. De school gaat de bibliotheek daarvoor huur betalen. De bibliotheek zet met dit initiatief de aanval in op de 'desastreus' teruglopende belangstelling van jongeren voor het lezen. Door niet alleen boeken aan te reiken, maar ook nieuwe elektronische media, denkt de bibliotheek de jeugd weer te laten ervaren 'dat lezen ook leuk kan zijn'. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Kees en Annette Koop man uit Kloetinge hebben elkaar gister middag in Middelburg voor de tweede keer binnen het jaar het jawoord gegeven. Dit deden ze niet enkel in het bijzijn van familie en vrienden, maar met heel Japan. Een filmploeg zette het huwelijk in scène voor de Japanse televisieserie Weddings in the World waarin trouwgewoonten uit verschillende landen aan de orde komen. Het kersverse echtpaar uit Kloetinge trouwde in september. Dat vonden ze zo'n geweldige dag dat ze het graag over wilde doen in het bijzijn van hun eenjarig doch tertje. Hoewel de huwelijksvoltrekking nagespeeld werd, bleken de emoties net zo echt als in september. Want toen de amb tenaar van de burgelij ke stand ter afslui ting een gedicht voorlas, pinkte de bruid wat traantjes weg. „Het was net zo mooi als op onze huwelijksdag", zei het echt paar Koopman na afloop van de ceremo nie. Het huwelijk mocht dan wel in scène gezet zijn, de grootste scène maakte de film ploeg zelf. Nadat zij het gemeentehuis be trad, bleek dat de filmcamera niet werkte. Er zou namelijk zand in zitten. Maar na enig gepruts deed die het weer en kon de 'show' beginnen. Het Middelburgse hu welijk zal over een half jaar uitgezonden worden op het Japanse televisiestation TBS Channel 6 en duurt vijftien minuten. Vandaag (vrijdag) en morgen gaat de film ploeg voor dezelfde documentaire Mid delburg in, om karakteristieke plekjes van de stad te filmen. Ook wordt er een be zoek gebracht aan het Zeeuws Museum, foto Lex de Meester Piet van Belzen met zijn zoon Gert-Jan en hun bekroonde pape- gaaitjes. foto Dirk-Jan Gjeltema door Edith Ramakers ARNEMUIDEN - Een stam van de Aga- pornis Fischeri, de dwergpapegaai, heeft Piet van Belzen uit Arnemuiden, de we reldtitel in Zutphen opgeleverd. Vier vo gels die in uiterlijk veel van elkaar weg hebben, gezond zijn en kleurig in de veren zitten. „Ik ben er trots op. Vijf jaar geleden heb ik al eens zilver en brons gewonnen, maar het is me nog niet gelukt om de beste van de wereld te worden. Met een andere stam heb ik bij dit WK brons gepakt", rea geert Van Belzen. Vogelvereniging Zanglust beleefde een productief kampioenschap. Gert-Jan, de 10-j arige zoon van Piet van Belzen, eindig de in de categorie enkeling van de Agapor- nis Fischeri op de tweede plaats. Max Pleijte behaalde zilver met zijn rijstvogel en Jan Stroo eindigde op de tweede plaats met een stam kanaries. De kunst van een stam is dat de kweker naar vier gelijkwaardige vogels moet uit zien. Het hoeft geen familie van elkaar te zij n. Vaak zij n de vier wel van hetzelfde ge slacht. „Extra moeilijkheid is dat een vo gel hooguit twee jaar aan grote toernooien mee mag doen. Kwekers moeten dus bezig blijven. Dat doe ik ook. Op dit moment heb ik zo'n twintig andere kweekstellen. Die vier dwergpqpegaaitjes die op de derde plaats zijn geëindigd, zijn vogels van 1997. Volgend jaar mag ik het nog een keer pro beren." Zatei'dag bracht hij de prijswinnaars naar een hal in Zutphen, waar meer dan 24.000 vogels bij elkaar zaten. Twee dagen liepen twee keurmeesters rond die bepaalden dat de dwergpapegaaien van Van Belzen de gouden medaille ontvingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37