Problemen bij aanleg fietsstraat PZC Bus loopt vast op drempel Kinderen zitten er weer warmpjes bij Negen bezwaren bij Raad van State tegen sluiting kerncentrale Kunst voor sponsors Premie op Actie Goes zeeland s12 weekenddiensten Voorbeeldproject in Goes zal er volgens aannemer bij oplevering keurig bij liggen Minister verwacht geen banenverlies Elf Atochem door strengere milieueisen lezers schrijven Zangavond in kerk Zierikzee vrijdag 30 januari 1998 door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Ze zitten er weer warmpjes bij, de leerlin gen van groep 1 van obs Bin nen de Veste in Zierikzee. Na dat vorige week donderdag voor de veertiende keer dit jaar de verwarming verstek liet gaan, heeft de gemeente de cv-ketel vervangen. Daar was wel een protestactie van de ouders voor nodig. Toen zij hun kroost vorige week op school brachten en hoorden dat de kachel het weer niet deed, sommeerden ze hun kin deren mee te gaan naar huis. Door de nachtvorst was het letterlijk ijskoud geworden in hetlokaal. Behalve de school boy cot deden de ouders nog iets anders. Ze schreven een boze brief aan de gemeente, die ze nog dezelfde dag aan burgemeester Asselbergs aan boden. In die brief eisten ze maatregelen. „Het is eigenlijk belachelijk dat het alleen op die manier kan", zegt B. Holkers, lerares van groep één. „Maar goed. We zitten er nu warm bij en ze hebben het echt heel snel gere geld. Vrij dag is de nieuwe ketel al geïnstalleerd: We zouden vaker voor iets in actie moeten komen. Dat blijkt te werken." Gemeentewoordvoerster M. Geleijnse zegt dat de actie van de ouders vorige week de druppel was. „Ik weet niet hoeveel die ketel heeft gekost. We hebben in gewoon besteld. De rekening wachten we wel af." Tot nu toe blijkt hij te wer ken. „We hebben er nog geen klachten over gehad." Ge- leijnse benadrukt dat, anders dan het gedoe met de cv-ketel, de huisvestingsproblemen van de school niet zomaar een- twee-drie zijn op te lossen. De school heeft drie groepen in noodlokalen gehuisvest en wil daar permanente lokalen voor laten bouwen. De gemeente ziet op basis van leerlingen- prognoses echter geen kans drie nieuwe lokalen neer te zetten, wel een of hooguit twee. Ook groep één is in een noodlokaal gevestigd. 31 januari en 1 februari 1998 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. (0111) 412280. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, spreek uur zat. op Markt 32, Brouwersha ven, tel. (0111) 691280, zon. spreek uur Dijkstraat 32 te Scharendijke tel (0111 691280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinken- straat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Tandartsen: P. van Malland, Oude Moolweg 32, Renesse, tel. (0111) 461942. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): F. Schipper, Zierikzee, tel. (0111) 412180. Spreekuur zat. 13-14 uur. GOEREE-OVERFLAKKEE CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Dirksland, Herkingen en Melissant, vrij. 17.00-maa. 08.00 uur: S. Broek, Ring 117, Dirksland, tel. (0187) 601262. Huisartsengroep Middelharnis- Sommelsdijk, zat. 08.00-maa. 08.00 G.J. Dogterom en F.J. Berkelaar, Voorstraat 17, Sommelsdijk, tel. (0187)482144. Huisartsengroep Flakkee Oost (Stad aan 't Haringvliet, Den Bom mel en Ooltgensplaat), vrij. 18.00- maa. 08.00 uur: A J.M.F. Janssen en C. Hofman-van Vliet, Schaapsweg 26, Den Bom mel, tel. (0187) 611306. Apotheek Apotheek Dirksland, Voorstraat 25, Dirksland, tel (0187) 601580, ge opend van ma. t/m vrij. van 08.30- 12.30 en 13-18 uur, zat. 9-12 en 17- 17.30, zon. 11.30-12 en 17-17.30 uur, spoedrecepten telefonisch via telnr. (0187)601580. Apotheek Ouddorp, Boompjes Ouddorp, tel (0187) 683789, zat. 1 13 en 16.30-17 uur, zon. 12-12.30 17.30-18 uur. Apotheek Menheerse, Voorstra 16, Middelharnis, tel (0187) 48366 zat. 10.30-11.30 en 17.30-18 ui zon. 11-11.30 en 17.30-18 ui spoedrecepten telefonisch. Apotheek St. Joris, St. Joris Doe straat 34-36, Sommelsdijk, te (0187) 487277, weekenddienste via telefoonnummer (0187) 48366 spoedrecepten telefonisch. Dierenartsen Dierenkliniek Goeree-Overflakke (gezelschapsdieren). Zuid Achte weg 28, Sommelsdijk, dienstdoe de dierenarts via tel. (0187) 48289 P.R.J.M. Schilder, Kolfweg 27, O de Tonge, afspraken via tel. (018 642441. Dierenartsenpraktijk L.E. Tjebfcx en C.M. Westermann, Pr. Hendri straat 2, Middelharnis, afsprakt viatel. (0187)482966. Brommerdief krijgt kans om leven te beteren MIDDELBURG - De rechtban in Middelburg heeft donderda de zaak tegen een 20-jarij Middelburger aangehouden. E jongen, die terecht stond voc het stelen van bromfietsen e geweld tegen een NS-condu< teur, krijgt een half jaar de tij om te bewijzen dat hij zijn leve kan beteren. De brommerdief had Goes a werkgebied. Op het schoolplei van het Buijs Ballot Collef kwam het op 28 mei vorig jai tot een handgemeen toen hi j - i het nauw gedreven door perse neel en omstanders - met een ge stolen Puch probeerde weg I komen. In augustus ging hetmis, toen h in de trein betrapt werd o zwartrijden. Nadat hij zij naam en adres had opgegevei wilde de jongen bij Oost-Soi burg uitstappen. Toen de cor ducteur hem dat belette, deelc hij een klap uit. Met de Stichting Gods Begele ding te Vlissingen, waar de vei dachte sinds een paar dage verblijft, wil de Middelburg! 'met warmte' en 'het aanbrer gen van structuur in zijn levei weer op het rechte pad brengei Officier van justitie mr. G. C. Lewin zag er weinig heil ii „Het is onverantwoord hei weer de straat op te laten gaai De feiten rechtvaardigen ee lange gevangenisstraf. door Marten de Jongh GOES - De aanleg van de fiets route tussen het Goese centrum en Overzuid verloopt moei zaam. De gemeente is ontevre den over de kwaliteit van het werk. Volgens wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA) heeft aannemer Van Beek Bestratin gen uit Etten-Leur zichzelf een slechte dienst bewezen. „Bij een volgende klus zal ik niet spon taan mijn deuren opengooien." Het aannemingsbedrijf zegt echter dat de fietsroute keurig zal worden voltooid. Een hoogwaardige fietsroute moet het worden. Een voorzie ning die het fietsvriendelij ke gezicht van de gemeente toont. Op dit moment kan de gemeente er echter nog niet mee pronken. Goes heeft diverse ldachten. Te gelverhardingen liggen niet goed, klinkerstroken langs het asfalt vertonen mankementen, tegels zijn gebroken. Daarnaast zijn sommige wegafzettingen onduidelijk en is het project ver traagd. Eigenlijk had de fiets route nu al klaar moeten zijn. De voltooiing laat echter zeker tot het voorjaar op zich wachten. Pas dan kan de toplaag van as falt worden aangebracht. Keurig Dat een dergelijke Mus tot onte vreden gezichten kan leiden, noemt wethouder Linssen mede een gevolg van het werken met een open aanbesteding. De ge meente moet dan maar afwach ten welke bedrijven tegen welke prijs inschrijven. Aannemings bedrijf Van Beek Bestratingen is zich van geen kwaad bewust. „Voorzover wij weten gaat alles prima. Wij hebben helemaal nog geen klachten gehad", zegt woordvoerder J. van Betuw. „Dat er wat vertraging is, heeft te maken met problemen bij het begin van het project. De ge meente gaat ermee akkoord dat het wat later wordt." Over reeds stukgereden onderdelen van de route is Van Betuw duidelijk. „Als je een fietsroute aanlegt en je laat er vrachtverkeer over rij den, j a wie is er dan verantwoor delijk. Bij de afwerking van het project voorziet Van Betuw geen enkel probleem. „Wij leveren de route keurig op." door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Minister M. de Boer van Vrom bestrijdt dat strengere milieueisen bij de pro ductie van pvc banen zullen kosten bij Elf Atochem in Vlis singen. Zij denkt dat er op korte termijn wel alternatieven zullen zijn voor het tin dat in pvc-pro- ducten wordt gestopt. Boven dien wordt het gebruik van tin niet verboden, zei ze donderdag in een overleg met de Tweede Kamer. De producenten mogen alleen niet meer benutten dan zij in 1995 deden. Volgens Elf Atochem kost deze maatregel ongeveer 20 banen van de 200. Circa tien procent van de bedrijfsopbrengst dankt Elf Atochem aan pvc-produc- ten. Schadelijk Het kabinet wil dat over vier jaar in pvc het gebruik van lood wordt beperkt tot de minimaal benodigde hoeveelheid. Lood is schadelijk voor het milieu. Van tin, dat lood kan vervangen, mag van het kabinet niet meer worden gebruikt dan de produ centen drie jaar terug nodig hadden. Tin en lood worden in pvc toegepast om het materiaal bestand te maken tegen hitte en UV-licht. Tin is niet direct slecht voor het milieu maar het kabi net wil het gebruik beperken omdat nog niet alles over de schadelijkheid van deze stof be kend is. De Kamer steunt het kabinet. Volgens M. Augusteijn (D66) is een Duitse pvc-produ- cent al op vervangers voor tin en lood overgegaan. Ontwikkelingen Bij Elf Atochem Vlissingen is men druk bezig met het zoeken naar alternatieven, zegt mana ging director C. Braakman. „En ik zeg heel voorzichtig dat er bij collega-bedrijven ontwikkelin gen gaande zijn. Maar echte toe passing laat nog op zich wach ten. Er is nu wel een alternatief; het gebruik van calcium en zink. Maar die hebben ook effecten op het milieu." De Goese fietsstraat moet een visitekaartje van de stad worden. foto Willem M ie ras door René Schrier HEINKENSZAND - Op de verkeersdrempels in de Eend vogelstraat in Heinkenszand rust geen zegen. Eerder al wa ren er kort na de aanleg pro blemen mee. Nu is een van de drempels zelfs zo steil dat de lijndienstbussen niet langer meer door de straat rijden. De wachthuisjes van de bus lig gen er dan ook verlaten bij. Bussen mijden de Eend vogel straat en gaan nu door de Dorpsstraat. Aanleiding is een reparatie aan het wegdek enkele weken geleden. Die reparatie was no dig omdat het regenwater niet goed meer wegliep. Na de re paratie bleek echter dat de schuine rand van de snelheids remmer steiler was dan voor heen. Dat leverde weer proble men op voor de lijnbussen die soms met de onderkant over de drempels schuurden. De busmaatschappij ZWN be sloot daarop de Eendvogel straat links te laten liggen en weer gebruik te maken van de Dorpsstraat. Als het goed is, is het probleem binnenkort ver holpen. Zodra de vorst uit de grond is en het weer het toel aat gaan de straatmakers aan de slag om de oprit van de snel heidsremmer wat minder steil te maken. Daarna volgt de bus weer de oude .route door de eendvogel- straat. door Richard Hoving BORSSELE - De Raad van Sta te heeft negen beroepschriften ontvangen waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het besluit van minister Wijers van Econo mische Zaken om de kerncen trale in Borssele eind 2003 te sluiten. Wijers verldaarde eind decem ber vorig j aar ruim 5 00 0 bezwa ren die waren ingediend tegen de sluiting van de kerncentrale ongegrond. Bezwaarmakers restte alleen nog een gang naai de Raad van State. Zes personen en drie organisaties hebben daadwerkelijk een beroep schrift ingediend. Onder de in dieners zijn onder anderen de directeur van de kerncentrale, J. den Boer, hoofd nieuwe projec ten C. Kalverboer, Netherlands Nuclear Society en het Konink lijk Instituut van Ingenieurs. Het personeel van de kerncen trale heeft gezamenlijk één be roepschrift laten opstellen dooi de stichting Borssele 2004+. De stichting behartigt de belangen van de werknemers en van an deren in de regio die voor de werkgelegenheid afhankelijk zijn van de kerncentrale. De stichting zet zich daarnaast in voor het behoud van de hoog waardige kennis van de nucleai re technologie. In de beroepschriften wordt ge steld dat de Kernenergiewet de minister niet de mogelijkheid biedt om de vergunning voor het produceren van kernenergie te beperken omdat deze voor on bepaalde tijd is verleend. In de beroepschriften wordt verder betreurd dat eerder ingebrachte bedenldngen op louterprocedu- rele gronden, zonder enige inhoudelijke argumentatie, ter zijde zijn geschoven. De uit spraak van de Raad van State wordt over ruim een jaar ver wacht. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschi nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uite lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worde niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De ri dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over gi weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Strijdtoneel De hoorzitting over onderne mersinitiatieven in Burgh met de bedoeling de plannen een rechtskracht te geven heeft wel licht velen aan het denken gezet (PZC 21-1). In een tijd van ver splintering en verharding in de samenleving en de uitholling van de democratie wordt ook nog even een poging gedaan een aantal gemeenten op Schou wen-Duiveland te laten samen smelten. Burgh, Westenschou- wen, maar ook Haamstede, Renesse, Noordwelle, Seroos- kerke en Nieuw-Haamstede zijn veelvuldig aan onderzoe ken onderworpen. Burgh dreigt nu het strijdtoneel te worden van elkaar betwistende onder nemers en belangengroepen. Een Distributie-Planologisch Onderzoek werd mede onder mij n leiding al meer dan vijftien jaar geleden uitgevoerd. Ook de recreant werd uitgebreid bij de ze onderzoeken betrokken. Van parkeerterreinen tot de Burgh- seweg. De recreatie-industrie als centraal thema. De totale kosten 1.500.000,- of daarom trent. Opwaardering van de Ge meente Westerschouwen is een van de resultaten geweest, om dat het takenpakket ver uitgaat boven het aantal inwoners. Wel zijn van de eigen inwoners niet onbelangrijk. De recreatieindu strie van provinciaal en natio naal belang. Is bij het samen smelten van de gemeenten het takenpakket van Westerschou wen onderschat? Wordt de re creatieindustrie onderschat? Wordt de bescherming van het Natuurmonument Kop van Schouwen onderschat? Worden de belangen van de individuele ondernemer onderschat? Be- Brand in kalvermesterij Ellewoutsdijk ELLE WOUTSDIJK - In een stal van kalvermesterij aan de Grindweg in Ellewoutsdijk is donderdagavond brand uitge broken. In de stal waren overigens geen dieren aanwezig. De melding kwam om 23.19 uur bij de brandweer binnen. De brandweerkorpsen van Ovezande en Borsele rukten uit om het vuur te bestrijden. Een uur later kon het sein brand meester worden gegeven. houd van het karakter van hf dorp is toch steeds van belan geweest? Wordt dan de gevel be doeld, of de mensen erachter, c beiden. Een karakter wore toch in hoofdzaak door de mer sen bepaald. Laat dan de gev< 'oude stijl' en bescherm dat dai De toerist vindt dat ook mooi. PietM. M. van denAarse oud-ivethoudt Westerschouwe 't Lage Burgh Burgh-Haamsted B. Verburg van machinefabriek Colijnsplaat overleden door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Bram Vei burg uit Colijnsplaat is woens dag op 71-jarige leeftijd overle den. Hoewel hij al AO\ ontving, is Verburg tot het eind toe één van de directeuren ge bleven van machinefabriek Vei burg Holland in Colijnsplaat. Hij was geruime tijd voorzitte van de vereniging Dorpsbelan gen.Hij pleitte regelmatig voo wat hij vond dat goed was voo 'zijn' Colijnsplaat, waarmee h; niet altijd vrienden maakte. Al directeur van Verburg Hollan< heeft Verburg zijn sporen ver diend met technische vindinge: voor de visserij Eén teleurstelling moest hi daarbij slikken. De Hoge Raai besliste in 1993, dat Verbui', Holland en het bedrijf Welgele gen in Zoutkamp sorteertrom mels voor garnalen op de mark hadden gebracht die onder he octrooi van het Friese bedi'ij Sterkos vielen. Verburg Ho 11am en Welgelegen moesten alle ge leverde trommels terugnemet: maarzij kregen geen productie en verkoopverbod opgelegd. Argwanend De affaire rond de sorteertrom mei maakte Verburg extra arg wanend. In zijn laatste levens jaren werkte hij in alle gehein aan zijn technische wensdoora de ontwikkeling van een elek trisch vistuig. Eind vorig jaa meldde hij dat het elektriscl vistuig in productie wordt geno men. De begrafenis van Verburj vindt in besloten kring plaats. Bussen mij den de 'hoogdrempelige' Eendvogelstraat in Heinkenszand. ZIERIKZEE - In de christelijk gereformeerde kerk aan de Zevenge- tijdestraat in Zierikzee wordt zaterdag 7 februari een samenzang- avond gehouden rond leven en werk van Petrus Datheen. Uit diens psalmbundel, die voor het eerst in 1566 het licht zag, wor den negen psalmen gezongen. De samenzang wordt op het orgel be geleid door Henk Ruitenbeek, organist in Kinderdijk. Daarnaast vertelt J. C, Rommers uit Krabbendijke over het leven van Petrus Datheen en over een proj eet dat tot doel heeft kopieën van een origi nele Franse psalmbundel onder Franse geloofsgenoten te versprei den. Ds. J. Oosterbroek verzorgt de sluiting. De bijeenkomst, die om 19.30 uur begint, wordt georganiseerd door de Petrus Datheenstichting uit Krabbendijke. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Sponsorgeld is nooit weggegooid. Een bedrijf dat geld, materiaal of deskundig- beid beschikbaar stelt aan de gemeenschap, krijgt er altijd wat voor terug. Maar de spon sors die geld gestoken hebben in de projecten van het Goese soci ale vernieuwingsproject Premie op Actie, werden donderdag ex tra beloond. Ze mochten bij Ga lerie De Kaai kunstwerken uit zoeken om die voor een jaar in hun bedrijfsruimten te hangen. Een cadeautje van de gemeente Goes, die met Premie op Actie probeert kleinschalige initiatie ven van burgers samen te bren gen met ondersteuning door sponsors en een klein beetje door de gemeente zelf. Wie structurele verbeteringen in zijn omgeving tot stand weet te brengen met hulp van het be drijfsleven, kan op een premie van maximaal 3.000 gulden re kenen. Tijdens een bijeenkomst in Nummer 9, de tearoom die even als Galerie De Kaai draait op de werMcraeht en de creativiteit van verstandelijk gehandicap ten, kregen alle sponsors een jaarabonnement op de arto theek van De Kaai aangeboden. De Kaai zelf is ook een resultaat van een initiatief uit de burgerij en kwam ook in aanmerking voor een gemeentelijke premie. Nu draait de kunstuitleen als een zonnetje, werken zeer geta lenteerde kunstenaars in het atelier en komt het werk van verstandelijk gehandicapte kunstenaars regelmatig voor het voetlicht. De sponsors kon den donderdag kennismaken met het werk van Lia Wieles, die er zelf nog een toelichting op kon geven. Object Binnenkort komt De Kaai op nieuw met een initiatief dat in aanmerking komt voor Premie op Actie. Een geselecteerd ge zelschap van kunstenaars die werken in het atelier van De Kaai, zal samen met kunste naars van het collectief Trechter 5 een object maken dat in de Goese binnenstad een plaatsje moet krijgen. Waar het beeld komt te staan is niet bekend, wel dat het vlakbij De Kaai moet komen. Lia Wieles (1) leidt de sponsors rond in Galerie De Kaai. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 36